Tid |
Lokal |
Byggnad |
Kurs |
Delkurs, Moment |
Studentgrupp |
Aktivitet |
Lärare |
Institution |
|||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
v 12 | Tis 2024-03-19 v 12 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | B3 grupprum | Södra huset B | Svenska II inom ämneslärarprogrammet, årskurs 7-9 och gymnasieskolan | Svenska språkets struktur | NSN240 Alla | Institutionen för svenska och flerspråkighet | |||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | D499 | Södra huset D | Svenska II inom ämneslärarprogrammet, årskurs 7-9 och gymnasieskolan | Svenska språkets struktur | NSN240 Alla | Institutionen för svenska och flerspråkighet | |||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Hörsal 6 | Södra huset C | Svenska II inom ämneslärarprogrammet, årskurs 7-9 och gymnasieskolan | Svenska språkets struktur | NSN240 Alla | Institutionen för svenska och flerspråkighet | |||||||||||||||||||||||
08:00 - 15:00 | Extern lokal | Språkintroduktion till akademiska studier för utländska lärare – ULV | Texter och samtal i förskola/skola | Språkintroduktion ULV - helgrupp | Studiebesök | Goran Maljan | Institutionen för svenska och flerspråkighet | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | D231 | Södra huset D | Skolan i samhället | Framträdande och retorik | UCG32K4-6GR1 | Seminarium | Gunlög Åkerstedt Lindell | Svenska Nordiska språk | |||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | D235 | Södra huset D | Teckenspråkstolkning - kandidatkurs, Tolkning – magisterkurs | Examensarbete | Seminarium | Laura Babcock | Tolk- och översättarinstitutet | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | D255 | Södra huset D | Skolan i samhället | Framträdande och retorik | UCG32K4-6GR5 | Seminarium | Susanna Melin | Svenska Nordiska språk | |||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | D365 | Södra huset D | Teckenspråk och tolkning II | Yrkesetik i teori och praktik | Teckenspråk och tolkning II - helgrupp | Seminarium | Elin Svanerud Sundgren | Tolk- och översättarinstitutet | |||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | D373 | Södra huset D | Översättning - kandidatkurs | Översättning inom näringsliv och förvaltning | Näringsliv och förvaltning | Seminarium | Linus Olsson | Tolk- och översättarinstitutet | |||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | D389 | Södra huset D | Skolan i samhället | Framträdande och retorik | UCG32K4-6GR7 | Seminarium | My Fagerstedt | Svenska Nordiska språk | |||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | D480 | Södra huset D | Skolan i samhället | Framträdande och retorik | UCG32K4-6GR3 | Seminarium | Roger Andersson | Svenska Nordiska språk | |||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | F247 | Södra huset F | Akademisk svenska för andraspråkstalare | Det talade språket i akademiska sammanhang | Alla grupper | Examination | Helen Ericson, Yvonne Hedman | Institutionen för svenska och flerspråkighet | |||||||||||||||||||||
09:00 - 16:00 | Utbildning | Elisabeth Geiger Poignant | Tolk- och översättarinstitutet | ||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | D397, via Zoom | Södra huset D | Konferenstolkning II | Konferenstolkning II | Master konferenstolkning-termin 2 | Hybrid, Övning | Elisabeth Geiger Poignant | Tolk- och översättarinstitutet | |||||||||||||||||||||
10:00 - 11:00 | D560 | Södra huset D | Handledning | Raphael Sannholm | Institutionen för svenska och flerspråkighet | ||||||||||||||||||||||||
10:30 - 11:30 | D600 | Södra huset D | Möte | Lena Eriksson | Institutionen för svenska och flerspråkighet | ||||||||||||||||||||||||
10:45 - 11:45 | D648 | Södra huset D | Undervisning online | Lena Eriksson | Institutionen för svenska och flerspråkighet | ||||||||||||||||||||||||
12:00 - 13:00 | D389 | Södra huset D | Fackspråk och terminologi, Facköversättning till svenska II, Maskinöversättning | Master översättn.teoretisk-termin 2, Master översättn.till sv-termin 2 | Information | Elin Svahn, Hanna Hagström, Linus Olsson, Ulf Norberg, Valérie Alfvén | Tolk- och översättarinstitutet | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | D207 | Södra huset D | Svenska som främmande språk - Förberedande kurs | Skriftlig färdighet och läsförståelse I, Skriftlig färdighet och läsförståelse II | Grupp 1 | Seminarium | Jonas Kauppi | Institutionen för svenska och flerspråkighet | |||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | D215 | Södra huset D | Behörighetsgivande kurs i svenska | Skriftlig färdighet och läsförståelse I, Skriftlig färdighet och läsförståelse II | Grupp 1 | Seminarium | Helen Ericson | Institutionen för svenska och flerspråkighet | |||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | D231 | Södra huset D | Skolan i samhället | Framträdande och retorik | UCG32K4-6GR6 | Seminarium | Yvonne Hedman | Svenska Nordiska språk | |||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | D235 | Södra huset D | Facköversättning till svenska II | Facköversättning till svenska II | Master översättn.till sv-termin 2 | Seminarium | Ulf Norberg | Tolk- och översättarinstitutet | |||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | D320 | Södra huset D | Svenska som främmande språk - Förberedande kurs | Muntlig färdighet och hörförståelse I, Muntlig färdighet och hörförståelse II | Grupp 2 | Seminarium | Susanna Melin | Institutionen för svenska och flerspråkighet | |||||||||||||||||||||
13:00 - 14:30 | D331 | Södra huset D | Möte | José Alemán Bañón, Linus Salö, Niclas Abrahamsson, Susan Sayehli, Tatiana Antontchik | Centrum för tvåspråkighetsforskning | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | D365 | Södra huset D | Översättning II | Översättningsteori | Översättning II - Grupp A | Seminarium | Elin Svahn | Tolk- och översättarinstitutet | |||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | D373 | Södra huset D | Teckenspråk och tolkning II | Yrkesetik i teori och praktik | Teckenspråk och tolkning II - helgrupp | Redovisning, Seminarium | Elin Svanerud Sundgren | Tolk- och översättarinstitutet | |||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | D397 | Södra huset D | Skolan i samhället | Framträdande och retorik | UCG32K4-6GR2 | Seminarium | Gunlög Åkerstedt Lindell | Svenska Nordiska språk | |||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | D480 | Södra huset D | Skolan i samhället | Framträdande och retorik | UCG32K4-6GR4 | Seminarium | Anna Karlsson | Svenska Nordiska språk | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:30 | D560 | Södra huset D | Teckenspråkstolkning - kandidatkurs | Tolkning V | Individuella samtal | Eira Balkstam | Tolk- och översättarinstitutet | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:30 | D581 | Södra huset D | Möte | Mona Blåsjö | Institutionen för svenska och flerspråkighet | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | D600 | Södra huset D | Översättning II | Översättningsteori | Översättning II - Grupp C | Seminarium | Raphael Sannholm | Tolk- och översättarinstitutet | |||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Skolan i samhället | Framträdande och retorik | UCG32K4-6GR8 | Seminarium | Svenska Nordiska språk | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | B3 grupprum | Södra huset B | Svenska som andraspråk I inom ämneslärarprogrammet, för arbete i årskurs 7-9, gymnasieskolan oc | Svenskans grammatik i tvärspråkligt perspektiv | Alla grupper | Centrum för tvåspråkighetsforskning | |||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Brunnsvikssalen | Södra huset A | Svenska som andraspråk I inom ämneslärarprogrammet, för arbete i årskurs 7-9, gymnasieskolan oc | Svenskans grammatik i tvärspråkligt perspektiv | Alla grupper | Centrum för tvåspråkighetsforskning |
Ändrad senaste dygnet.