Tid |
Lokal |
Kurs |
Aktivitet |
Lärare |
Information |
Institution |
|||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
v 16 | Ons 2024-04-17 v 16 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 2024-04-18 18:00 | Konferens | Mona Blåsjö | Svenska Nordiska språk | ||||||||||||||||||||||||||
Tors 2024-04-18 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:30 - 14:15 | D263 | Teckenspråkstolkning - kandidatkurs | Övning | Clara Liljeblad, Eira Balkstam, Jonas Brännvall | Övning 22 | Tolk- och översättarinstitutet | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | D247 | Behörighetsgivande kurs i svenska | Seminarium | Anna Natasa Pousette | Institutionen för svenska och flerspråkighet | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 11:00 | D271 | Svenska som främmande språk - Förberedande kurs | Seminarium | Anders Eklund Perruchon | Institutionen för svenska och flerspråkighet | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | D320 | Språkintroduktion till akademiska studier för utländska lärare – ULV | Seminarium | Goran Maljan | Institutionen för svenska och flerspråkighet | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | D365 | Maskinöversättning | Gästföreläsning | Eva-Maria Grahn Taxén | Tolk- och översättarinstitutet | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | D397 | Teckenspråk och tolkning II | Övning | Elin Svanerud Sundgren | Övning 17 | Tolk- och översättarinstitutet | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | D480 | Svenska som främmande språk - Förberedande kurs | Seminarium | Jonas Kauppi | Institutionen för svenska och flerspråkighet | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 17:00 | D581 | Ej tillgänglig | Institutionen för svenska och flerspråkighet | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 11:00 | Möte | Elisabeth Bladh | Friskvård | Tolk- och översättarinstitutet | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | D231 | Kommunikatörsprogrammet, kurs 2 | Seminarium | Peter Lind | Svenska Nordiska språk | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | D238 | Möte | Yvonne Carlsson | Institutionen för svenska och flerspråkighet | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | D373 | Kommunikatörsprogrammet, kurs 2 | Seminarium | Daniel Brånn | Svenska Nordiska språk | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | D389 | Språkkonsultprogrammet, kandidatkurs, Svenska - kandidatkurs, Svenska III inom ämneslärarprogrammet, årskurs 7-9, Svenska IV inom ämneslärarprogrammet, gymnasieskolan | Tvärseminarium | Catharina Nyström Höög | Tvärseminariet | Svenska Nordiska språk | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | D600 | Kollokvium | Institutionen för svenska och flerspråkighet | ||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Hörsal 3 | Svenska för grundlärare i grundskolan årskurs 4-6, I | Föreläsning | Julia Backelin Forsberg | Föreläsning 1 | Svenska Nordiska språk | |||||||||||||||||||||||
10:30 - 11:00 | E299, Språkstudion, Studio 1 | Svenska som främmande språk - Förberedande kurs | Seminarium | Anders Eklund Perruchon | Efterarbete | Institutionen för svenska och flerspråkighet | |||||||||||||||||||||||
11:00 - 12:00 | D560 | Sammanträde | Raphael Sannholm | Institutionen för svenska och flerspråkighet | |||||||||||||||||||||||||
11:00 - 12:00 | E299, Språkstudion, Studio 1 | Svenska som främmande språk - Förberedande kurs | Seminarium | Anders Eklund Perruchon | OBLIGATORISK UPPGIFT | Institutionen för svenska och flerspråkighet | |||||||||||||||||||||||
12:00 - 12:30 | E299, Språkstudion, Studio 1 | Svenska som främmande språk - Förberedande kurs | Seminarium | Anders Eklund Perruchon | Efterarbete | Institutionen för svenska och flerspråkighet | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | 458 (Flex-sal) | Svenska I, Svenska språkets struktur | Seminarium | Johan Brandtler | Seminarium 7 | Svenska Nordiska språk | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | D235 | Handledning | Raphael Sannholm | Institutionen för svenska och flerspråkighet | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | D373 | Språkkonsultprogrammet, kurs 2, Svenska II, Svenska IV inom ämneslärarprogrammet, gymnasieskolan | Seminarium | Mikael Kalm | Seminarium 9 | Svenska Nordiska språk | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | D397, via Zoom | Konferenstolkning II | Hybrid, Övning | Maria Bodner Gröön, Véronique Piller | Tolkövningar FRANSKA | Tolk- och översättarinstitutet | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | D416 | Svenska för grundlärare i grundskolan årskurs 4-6, I | Föreläsning | Sofia Pereswetoff-Morath | Föreläsning 2 | Svenska Nordiska språk | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | D480 | Psyko- och neurolingvistiska perspektiv på tvåspråkighet och andraspråksinlärning – fördjupn | Seminarium | José Alemán Bañón | Centrum för tvåspråkighetsforskning | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:30 | D600 | Möte | Cecilia Törnqvist Råberger | LGTA inkl. avstämning | Institutionen för svenska och flerspråkighet | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Introduktion till språkvetenskaplig diskursanalys | Seminarium | Christophe Premat | Svenska Nordiska språk | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Språkintroduktion till akademiska studier för utländska lärare – ULV | Eget arbete | Institutionen för svenska och flerspråkighet | ||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 15:00 | D331 | Handledning | Karin Idevall Hagren | Institutionen för svenska och flerspråkighet | |||||||||||||||||||||||||
14:00 - 15:00 | via Zoom | Tolkning i offentlig sektor I, ukrainska | Seminarium, Webbaserat | Olena Jansson | Seminarium T8 | Tolk- och översättarinstitutet | |||||||||||||||||||||||
14:30 - 17:00 | D389 | Svenskt teckenspråk VI, Teckenspråk i teori och praktik II, Teckenspråk och tolkning II, Teckenspråkstolkning - kandidatkurs | Föreläsning | Clara Liljeblad, Eira Balkstam, Elin Svanerud Sundgren, Erika Lundquist, Joel Bäckström, Jonas Brännvall, Magnus Ryttervik, Malin Tesfazion, Åsa Gustafsson | Gästföreläsning, Jan Bergström | Tolk- och översättarinstitutet |
Ändrad senaste dygnet.