Tid |
Lokal |
Kurs |
Aktivitet |
Lärare |
Information |
Institution |
|||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
v 12 | Tis 2024-03-19 v 12 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | B3 grupprum | Svenska II inom ämneslärarprogrammet, årskurs 7-9 och gymnasieskolan | Institutionen för svenska och flerspråkighet | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | D499 | Svenska II inom ämneslärarprogrammet, årskurs 7-9 och gymnasieskolan | Institutionen för svenska och flerspråkighet | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Hörsal 6 | Svenska II inom ämneslärarprogrammet, årskurs 7-9 och gymnasieskolan | Institutionen för svenska och flerspråkighet | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 15:00 | Extern lokal | Språkintroduktion till akademiska studier för utländska lärare – ULV | Studiebesök | Goran Maljan | Skolbesök 2 | Institutionen för svenska och flerspråkighet | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | D231 | Skolan i samhället | Seminarium | Gunlög Åkerstedt Lindell | Svenska Nordiska språk | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | D235 | Teckenspråkstolkning - kandidatkurs, Tolkning – magisterkurs | Seminarium | Laura Babcock | Seminarium 4 | Tolk- och översättarinstitutet | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | D255 | Skolan i samhället | Seminarium | Susanna Melin | Svenska Nordiska språk | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | D365 | Teckenspråk och tolkning II | Seminarium | Elin Svanerud Sundgren | Seminarium 6 | Tolk- och översättarinstitutet | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | D373 | Översättning - kandidatkurs | Seminarium | Linus Olsson | Seminarium 5 | Tolk- och översättarinstitutet | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | D389 | Skolan i samhället | Seminarium | My Fagerstedt | Svenska Nordiska språk | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | D480 | Skolan i samhället | Seminarium | Roger Andersson | Svenska Nordiska språk | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | F247 | Akademisk svenska för andraspråkstalare | Examination | Helen Ericson, Yvonne Hedman | Muntlig examination | Institutionen för svenska och flerspråkighet | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 16:00 | Utbildning | Elisabeth Geiger Poignant | Studierektorsutbildning | Tolk- och översättarinstitutet | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | D397, via Zoom | Konferenstolkning II | Hybrid, Övning | Elisabeth Geiger Poignant | Helgrupp gemensam materialinsamling | Tolk- och översättarinstitutet | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 11:00 | D560 | Handledning | Raphael Sannholm | AHJ | Institutionen för svenska och flerspråkighet | ||||||||||||||||||||||||
10:30 - 11:30 | D600 | Möte | Lena Eriksson | ekonomifunktionen | Institutionen för svenska och flerspråkighet | ||||||||||||||||||||||||
10:45 - 11:45 | D648 | Undervisning online | Lena Eriksson | Yvonne Hedmans bokning | Institutionen för svenska och flerspråkighet | ||||||||||||||||||||||||
12:00 - 13:00 | D389 | Fackspråk och terminologi, Facköversättning till svenska II, Maskinöversättning | Information | Elin Svahn, Hanna Hagström, Linus Olsson, Ulf Norberg, Valérie Alfvén | Information om val av kurs inför termin 3 | Tolk- och översättarinstitutet | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | D207 | Svenska som främmande språk - Förberedande kurs | Seminarium | Jonas Kauppi | Institutionen för svenska och flerspråkighet | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | D215 | Behörighetsgivande kurs i svenska | Seminarium | Helen Ericson | Obligatorisk inlämningsuppgift | Institutionen för svenska och flerspråkighet | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | D231 | Skolan i samhället | Seminarium | Yvonne Hedman | Svenska Nordiska språk | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | D235 | Facköversättning till svenska II | Seminarium | Ulf Norberg | Seminarium 1 | Tolk- och översättarinstitutet | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | D320 | Svenska som främmande språk - Förberedande kurs | Seminarium | Susanna Melin | Institutionen för svenska och flerspråkighet | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:30 | D331 | Möte | José Alemán Bañón, Linus Salö, Niclas Abrahamsson, Susan Sayehli, Tatiana Antontchik | Centrum för tvåspråkighetsforskning | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | D365 | Översättning II | Seminarium | Elin Svahn | Seminarium 6 | Tolk- och översättarinstitutet | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | D373 | Teckenspråk och tolkning II | Redovisning, Seminarium | Elin Svanerud Sundgren | Seminarium 7, Redovisning | Tolk- och översättarinstitutet | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | D397 | Skolan i samhället | Seminarium | Gunlög Åkerstedt Lindell | Svenska Nordiska språk | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | D480 | Skolan i samhället | Seminarium | Anna Karlsson | Svenska Nordiska språk | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:30 | D560 | Teckenspråkstolkning - kandidatkurs | Individuella samtal | Eira Balkstam | Individuella samtal | Tolk- och översättarinstitutet | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:30 | D581 | Möte | Mona Blåsjö | Institutionen för svenska och flerspråkighet | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | D600 | Översättning II | Seminarium | Raphael Sannholm | Seminarium 6 | Tolk- och översättarinstitutet | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Skolan i samhället | Seminarium | Svenska Nordiska språk | ||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | B3 grupprum | Svenska som andraspråk I inom ämneslärarprogrammet, för arbete i årskurs 7-9, gymnasieskolan oc | Centrum för tvåspråkighetsforskning | ||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Brunnsvikssalen | Svenska som andraspråk I inom ämneslärarprogrammet, för arbete i årskurs 7-9, gymnasieskolan oc | Centrum för tvåspråkighetsforskning |
Ändrad senaste dygnet.