Tid |
Byggnad |
Kurs |
Delkurs, Moment |
Studentgrupp |
Aktivitet |
Lärare |
Information |
Institution |
|||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
v 12 | Tis 2024-03-19 v 12 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 15:00 | Språkintroduktion till akademiska studier för utländska lärare – ULV | Texter och samtal i förskola/skola | Språkintroduktion ULV - helgrupp | Studiebesök | Goran Maljan | Skolbesök 2 | Institutionen för svenska och flerspråkighet | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 16:00 | Utbildning | Elisabeth Geiger Poignant | Studierektorsutbildning | Tolk- och översättarinstitutet | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Södra huset D | Svenska som främmande språk - Förberedande kurs | Skriftlig färdighet och läsförståelse I, Skriftlig färdighet och läsförståelse II | Grupp 1 | Seminarium | Jonas Kauppi | Institutionen för svenska och flerspråkighet | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Södra huset D | Behörighetsgivande kurs i svenska | Skriftlig färdighet och läsförståelse I, Skriftlig färdighet och läsförståelse II | Grupp 1 | Seminarium | Helen Ericson | Obligatorisk inlämningsuppgift | Institutionen för svenska och flerspråkighet | |||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Södra huset D | Skolan i samhället | Framträdande och retorik | UCG32K4-6GR6 | Seminarium | Yvonne Hedman | Svenska Nordiska språk | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Södra huset D | Facköversättning till svenska II | Facköversättning till svenska II | Master översättn.till sv-termin 2 | Seminarium | Ulf Norberg | Seminarium 1 | Tolk- och översättarinstitutet | |||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Södra huset D | Svenska som främmande språk - Förberedande kurs | Muntlig färdighet och hörförståelse I, Muntlig färdighet och hörförståelse II | Grupp 2 | Seminarium | Susanna Melin | Institutionen för svenska och flerspråkighet | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:30 | Södra huset D | Möte | José Alemán Bañón, Linus Salö, Niclas Abrahamsson, Susan Sayehli, Tatiana Antontchik | Centrum för tvåspråkighetsforskning | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Södra huset D | Översättning II | Översättningsteori | Översättning II - Grupp A | Seminarium | Elin Svahn | Seminarium 6 | Tolk- och översättarinstitutet | |||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Södra huset D | Teckenspråk och tolkning II | Yrkesetik i teori och praktik | Teckenspråk och tolkning II - helgrupp | Redovisning, Seminarium | Elin Svanerud Sundgren | Seminarium 7, Redovisning | Tolk- och översättarinstitutet | |||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Södra huset D | Skolan i samhället | Framträdande och retorik | UCG32K4-6GR2 | Seminarium | Gunlög Åkerstedt Lindell | Svenska Nordiska språk | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Södra huset D | Skolan i samhället | Framträdande och retorik | UCG32K4-6GR4 | Seminarium | Anna Karlsson | Svenska Nordiska språk | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:30 | Södra huset D | Teckenspråkstolkning - kandidatkurs | Tolkning V | Individuella samtal | Eira Balkstam | Individuella samtal | Tolk- och översättarinstitutet | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:30 | Södra huset D | Möte | Mona Blåsjö | Institutionen för svenska och flerspråkighet | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Södra huset D | Översättning II | Översättningsteori | Översättning II - Grupp C | Seminarium | Raphael Sannholm | Seminarium 6 | Tolk- och översättarinstitutet | |||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Skolan i samhället | Framträdande och retorik | UCG32K4-6GR8 | Seminarium | Svenska Nordiska språk | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Södra huset B | Svenska som andraspråk I inom ämneslärarprogrammet, för arbete i årskurs 7-9, gymnasieskolan oc | Svenskans grammatik i tvärspråkligt perspektiv | Alla grupper | Centrum för tvåspråkighetsforskning | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Södra huset A | Svenska som andraspråk I inom ämneslärarprogrammet, för arbete i årskurs 7-9, gymnasieskolan oc | Svenskans grammatik i tvärspråkligt perspektiv | Alla grupper | Centrum för tvåspråkighetsforskning | ||||||||||||||||||||||||
14:30 - 16:30 | Södra huset D | Högre seminarium | José Alemán Bañón | Centrum för tvåspråkighetsforskning | |||||||||||||||||||||||||
15:00 - 16:00 | Södra huset E | Svenska som främmande språk - Förberedande kurs | Skriftlig färdighet och läsförståelse I, Skriftlig färdighet och läsförståelse II | Grupp 1 | Seminarium | Jonas Kauppi | Institutionen för svenska och flerspråkighet | ||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Tolkning i offentlig sektor I, arabiska, Tolkning i offentlig sektor I, dari, Tolkning i offentlig sektor I, persiska, Tolkning i offentlig sektor I, ryska, Tolkning i offentlig sektor I, somaliska, Tolkning i offentlig sektor I, ukrainska, Yrkesetik och professionskunskap I | Yrkesetik och professionskunskap I | TOFS1 - helgrupp | Föreläsning, Seminarium, Webbaserat | Aleksandra Adler | Förel./sem. Y9 | Tolk- och översättarinstitutet | ||||||||||||||||||||||
16:00 - 19:00 | Södra huset D | Svenska för internationella anställda kurs D | Kväll/helg | NSSUSD | Seminarium | Vendela Blomström | Svenska Nordiska språk | ||||||||||||||||||||||
16:30 - 19:30 | Södra huset D | Muntlig interaktion på svenska i akademiska sammanhang | Interpersonell kommunikation i högskolemiljö, Kväll/helg | Alla grupper | Seminarium | Gunlög Åkerstedt Lindell | Institutionen för svenska och flerspråkighet | ||||||||||||||||||||||
17:00 - 20:00 | Södra huset D | Svenska för internationella studenter och forskare, kurs 4 | Kurs 4, Kväll/helg | Grupp 2 | Obligatorisk uppgift, Seminarium | Matilda Gulbrandsen Mattsson | Institutionen för svenska och flerspråkighet | ||||||||||||||||||||||
17:00 - 20:00 | Södra huset D | Svenska för internationella studenter och forskare, kurs 3 | Kurs 3, Kväll/helg | Grupp 3 | Obligatorisk uppgift, Seminarium | Zhiyin Zhang | Institutionen för svenska och flerspråkighet | ||||||||||||||||||||||
17:00 - 20:00 | Svenska för internationella anställda, kurs E | Kväll/helg | NSSUSE | Seminarium | Eva Nobel | INSTÄLLT | Svenska Nordiska språk | ||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | Södra huset D | Behörighetsgivande kurs i svenska | Skriftlig färdighet och läsförståelse I, Skriftlig färdighet och läsförståelse II, Kväll/helg | Grupp 1 | Seminarium | Sten Magnus Petri | Obligatoriskt moment: Kamratrespons hemuppgift 3 version 1 | Institutionen för svenska och flerspråkighet | |||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | Södra huset D | Svenska som främmande språk - Förberedande kurs | Grammatik, Kväll/helg | Alla grupper | Seminarium | Anna Natasa Pousette | Institutionen för svenska och flerspråkighet | ||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | Södra huset D | Svenska för internationella studenter och forskare, kurs 2 | Kurs 2, Kväll/helg | Grupp 5 | Obligatorisk uppgift, Seminarium | My Fagerstedt | Institutionen för svenska och flerspråkighet | ||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | Södra huset E | Svenska för internationella studenter och forskare, kurs 5 | Kurs 5, Kväll/helg | Grupp 1 | Obligatorisk uppgift, Seminarium | Jonas Kauppi | Institutionen för svenska och flerspråkighet |
Ändrad senaste dygnet.