Prenumerera
 
Gå till föregående månad
Jun  
Gå till nästa månad

SU har sedan 18/3 övergått till distansundervisning - vänligen kontrollera med din institution (t.ex. i Athena, på studentexpeditionen eller med kursansvarig lärare) hur undervisningen fortlöper

v 23 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 1/6 
v 23 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 2/6 
v 23 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 3/6 
v 23 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 4/6 
D4120 (ERG), Södra huset hus D, Kristina Fjelkestam, Högre seminarium
16:00
13:00
v 23 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 5/6 
v 23 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 6/6 
D4110 (ERG), Södra huset hus D, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Övrigt, Nationaldag
20:00
08:00
v 23 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 7/6 

v 24 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 8/6 
v 24 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 9/6 
v 24 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 10/6 
D4120 (ERG), Södra huset hus D, Anna Cavallin, Lärarmöte
13:00
10:00
v 24 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 11/6 
v 24 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 12/6 
v 24 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 13/6 
v 24 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 14/6 

v 25 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 15/6 
v 25 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 16/6 
v 25 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 17/6 
v 25 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 18/6 
v 25 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 19/6 
D4110 (ERG), Södra huset hus D, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Övrigt, Midsommar
00:00
08:00
v 25 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 20/6 
D4110 (ERG), Södra huset hus D, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Övrigt, Midsommar
21:00
00:00
v 25 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 21/6 

v 26 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 22/6 
v 26 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 23/6 
v 26 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 24/6 
v 26 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 25/6 
v 26 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 26/6 
v 26 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 27/6 
v 26 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 28/6 

v 27 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 29/6 
v 27 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 30/6 
v 27 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 1/7 
v 27 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 2/7 
v 27 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 3/7 
v 27 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 4/7 
v 27 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 5/7 

v 28 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 6/7 
v 28 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 7/7 
v 28 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 8/7 
v 28 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 9/7 
v 28 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 10/7 
v 28 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 11/7 
v 28 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 12/7 

v 29 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 13/7 
v 29 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 14/7 
v 29 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 15/7 
v 29 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 16/7 
v 29 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 17/7 
v 29 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 18/7 
v 29 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 19/7 

v 30 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 20/7 
v 30 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 21/7 
v 30 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 22/7 
v 30 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 23/7 
v 30 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 24/7 
v 30 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 25/7 
v 30 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 26/7 

v 31 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 27/7 
v 31 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 28/7 
v 31 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 29/7 
v 31 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 30/7 
v 31 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 31/7 
v 31 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 1/8 
v 31 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 2/8 

v 32 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 3/8 
v 32 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 4/8 
v 32 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 5/8 
v 32 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 6/8 
v 32 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 7/8 
v 32 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 8/8 
v 32 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 9/8 

v 33 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 10/8 
v 33 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 11/8 
v 33 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 12/8 
v 33 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 13/8 
v 33 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 14/8 
v 33 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 15/8 
v 33 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 16/8 

v 34 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 17/8 
v 34 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 18/8 
v 34 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 19/8 
v 34 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 20/8 
v 34 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 21/8 
v 34 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 22/8 
v 34 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 23/8 

v 35 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 24/8 
v 35 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 25/8 
v 35 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 26/8 
D4120 (ERG), Södra huset hus D, Anna Cavallin, Lärarmöte
12:00
10:00
v 35 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 27/8 
v 35 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 28/8 
v 35 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 29/8 
v 35 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 30/8 

v 36 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 31/8 
ETG301, ETG930, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Helena Hörnfeldt, Teori och Metod, Föreläsning, Introduktion
12:00
10:00
v 36 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 1/9 
ETA803, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Helena Hörnfeldt, Ämneshistorisk fördjupning i etnologi, Programintroduktion, (Obs! endast för studenter antagna till magister-/masterprogram i etnologi)
12:00
10:00
ETA803, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Ämneshistorisk fördjupning i etnologi, Introduktion, Kursintroduktion
15:00
13:00
v 36 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 2/9 
ETG301, ETG930, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Andrea Dankic, Teori och Metod, Föreläsning, Från strukturalism till poststrukturalism och diskursanalys
12:00
10:00
ETG301, ETG930, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Markus Idvall, Examensarbete, Information
15:00
13:00
v 36 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 3/9 
v 36 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 4/9 
GV1000, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Kristina Fjelkestam, Introduktion till genusvetenskapen, Seminarium
10:00
09:00
GV1000, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Kristina Fjelkestam, Introduktion till genusvetenskapen, Seminarium
11:15
10:15
GV1000, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Malena Gustavsson, Introduktion till genusvetenskapen, Seminarium
12:30
11:30
GV1000, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Elin Bengtsson, Introduktion till genusvetenskapen, Seminarium
13:45
12:45
GV1000, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Maria Margareta Österholm, Introduktion till genusvetenskapen, Seminarium
15:00
14:00
v 36 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 5/9 
v 36 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 6/9 

v 37 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 7/9 
GV3002, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Kristina Fjelkestam, Examensarbete, Seminarium, Övning med exempeluppsats
15:00
13:00
GV3002, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Kristina Fjelkestam, Examensarbete, Seminarium, Övning med exempeluppsats
17:00
15:00
v 37 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 8/9 
GV3002, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Hillevi Ganetz, Klassiska teman i genusteori, Seminarium, Simone och vi
12:00
09:00
GV3002, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Hillevi Ganetz, Klassiska teman i genusteori, Seminarium, Simone och vi
16:00
13:00
v 37 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 9/9 
v 37 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 10/9 
ETG610, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Aida Jobarteh, Introduktion i mångfaldsstudier, Seminarium, Seminarium om identitet
12:00
10:00
D4120 (ERG), Södra huset hus D, Marja-Liisa Keinänen, Uppsatsexamination, Extra uppsatsventilering REL
17:00
13:00
v 37 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 11/9 
GV1000, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Kristina Fjelkestam, Introduktion till genusvetenskapen, Seminarium
10:00
09:00
GV1000, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Kristina Fjelkestam, Introduktion till genusvetenskapen, Seminarium
11:15
10:15
GV1000, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Malena Gustavsson, Introduktion till genusvetenskapen, Seminarium
12:30
11:30
GV1000, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Elin Bengtsson, Introduktion till genusvetenskapen, Seminarium
13:45
12:45
GV1000, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Maria Margareta Österholm, Introduktion till genusvetenskapen, Seminarium
15:00
14:00
v 37 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 12/9 
v 37 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 13/9 

v 38 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 14/9 
RHA204, RKVA01, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Olof Sundqvist, Religionshistorisk teori och metod I, Religionshistorisk teori och metod med religionsdidaktik, Seminarium, Litteraturseminarium 1, Finns religion(er)?
16:00
13:00
v 38 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 15/9 
ETA003, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Lars Kaijser, Upplevelse, makt, minne, Föreläsning, Naturarv på museum
12:00
10:00
D4120 (ERG), Södra huset hus D, Kristina Fjelkestam, Högre seminarium
15:00
13:00
v 38 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 16/9 
D4120 (ERG), Södra huset hus D, Paulina Gruffman, Seminarium, Intermediärseminariet Rel
15:30
14:00
v 38 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 17/9 
ETG301, ETG930, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Andrea Dankic, Teori och Metod, Seminarium, Från etnicitetsforskning till mångfald
12:00
10:00
v 38 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 18/9 
GV1000, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Kristina Fjelkestam, Introduktion till genusvetenskapen, Seminarium
10:00
09:00
GV1000, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Kristina Fjelkestam, Introduktion till genusvetenskapen, Seminarium
11:15
10:15
GV1000, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Malena Gustavsson, Introduktion till genusvetenskapen, Seminarium
12:30
11:30
GV1000, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Elin Bengtsson, Introduktion till genusvetenskapen, Seminarium
13:45
12:45
GV1000, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Maria Margareta Österholm, Introduktion till genusvetenskapen, Seminarium
15:00
14:00
v 38 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 19/9 
v 38 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 20/9 

v 39 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 21/9 
RHA204, RKVA01, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Peter Jackson Rova, Religionshistorisk teori och metod I, Religionshistorisk teori och metod med religionsdidaktik, Seminarium, Litteraturseminarium 2, Fenomenologin och jämförelsens problematik
16:00
13:00
v 39 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 22/9 
ETA003, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Lotten Gustafsson Reinius, Upplevelse, makt, minne, Föreläsning, Att se och erfara natur och djur
12:00
10:00
v 39 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 23/9 
ETG100, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Markus Idvall, Perspektiv på människa, kultur och samhälle., Seminarium, Vems plats?
11:00
09:00
ETG100, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Markus Idvall, Perspektiv på människa, kultur och samhälle., Seminarium, Vems plats?
14:00
12:00
ETG100, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Markus Idvall, Perspektiv på människa, kultur och samhälle., Seminarium, Vems plats?
17:00
15:00
v 39 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 24/9 
GV2001, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Malena Gustavsson, Introduktion till feministisk teori, Seminarium
12:00
10:00
GV2001, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Malena Gustavsson, Introduktion till feministisk teori, Seminarium
15:00
13:00
v 39 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 25/9 
GV1000, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Kristina Fjelkestam, Introduktion till genusvetenskapen, Seminarium
10:00
09:00
GV1000, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Kristina Fjelkestam, Introduktion till genusvetenskapen, Seminarium
11:15
10:15
GV1000, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Malena Gustavsson, Introduktion till genusvetenskapen, Seminarium
12:30
11:30
GV1000, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Elin Bengtsson, Introduktion till genusvetenskapen, Seminarium
13:45
12:45
GV1000, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Maria Margareta Österholm, Introduktion till genusvetenskapen, Seminarium
15:00
14:00
v 39 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 26/9 
v 39 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 27/9 

v 40 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 28/9 
RHA204, RKVA01, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Peter Jackson Rova, Religionshistorisk teori och metod I, Religionshistorisk teori och metod med religionsdidaktik, Seminarium, Litteraturseminarium 3, Den religiösa erfarenheten, trans och text
16:00
13:00
v 40 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 29/9 
GV3002, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Ingeborg Hasselgren, Klassiska teman i genusteori, Seminarium, Från lesbisk teori till queerteori
12:00
10:00
D4120 (ERG), Södra huset hus D, Kristina Fjelkestam, Högre seminarium
15:00
13:00
v 40 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 30/9 
v 40 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 1/10 
GV2001, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Malena Gustavsson, Introduktion till feministisk teori, Seminarium
12:00
10:00
v 40 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 2/10 
GV1000, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Kristina Fjelkestam, Introduktion till genusvetenskapen, Seminarium
10:00
09:00
GV1000, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Kristina Fjelkestam, Introduktion till genusvetenskapen, Seminarium
11:15
10:15
GV1000, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Malena Gustavsson, Introduktion till genusvetenskapen, Seminarium
12:30
11:30
GV1000, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Elin Bengtsson, Introduktion till genusvetenskapen, Seminarium
13:45
12:45
GV1000, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Maria Margareta Österholm, Introduktion till genusvetenskapen, Seminarium
15:00
14:00
v 40 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 3/10 
v 40 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 4/10 

v 41 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 5/10 
RHA204, RKVA01, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Egil Asprem, Religionshistorisk teori och metod I, Religionshistorisk teori och metod med religionsdidaktik, Seminarium, Litteraturseminarium 4, "Religion" i huvudet: evolution, kognition och kultur
16:00
13:00
v 41 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 6/10 
v 41 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 7/10 
ETG610, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Yulia Gradskova, Särbehandling, tolerans, makt och historisk förändring, Seminarium, Tolerans, särbehandling och förändring
12:00
10:00
ETG610, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Yulia Gradskova, Särbehandling, tolerans, makt och historisk förändring, Seminarium, Tolerans, särbehandling och förändring
15:00
13:00
v 41 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 8/10 
GV2001, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Malena Gustavsson, Introduktion till feministisk teori, Seminarium
12:00
10:00
GV2001, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Malena Gustavsson, Introduktion till feministisk teori, Seminarium
15:00
13:00
v 41 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 9/10 
GV1000, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Kristina Fjelkestam, Introduktion till genusvetenskapen, Seminarium
10:00
09:00
GV1000, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Kristina Fjelkestam, Introduktion till genusvetenskapen, Seminarium
11:15
10:15
GV1000, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Malena Gustavsson, Introduktion till genusvetenskapen, Seminarium
12:30
11:30
GV1000, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Elin Bengtsson, Introduktion till genusvetenskapen, Seminarium
13:45
12:45
GV1000, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Maria Margareta Österholm, Introduktion till genusvetenskapen, Seminarium
15:00
14:00
v 41 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 10/10 
v 41 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 11/10 

v 42 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 12/10 
RHA204, RKVA01, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Olof Sundqvist, Religionshistorisk teori och metod I, Religionshistorisk teori och metod med religionsdidaktik, Seminarium, Litteraturseminarium 5, Rit, myt och sanning
16:00
13:00
v 42 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 13/10 
GV3002, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Christina Alnevall, Klassiska teman i genusteori, Seminarium, "Den andra"n i genusteori och etnicitetsteori
12:00
10:00
D4120 (ERG), Södra huset hus D, Kristina Fjelkestam, Högre seminarium
15:00
13:00
v 42 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 14/10 
D4120 (ERG), Södra huset hus D, Lisa Wiklund Moreira, Lärarmöte
12:00
11:00
RHG002-003, RHG502, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Emmanouela Grypeou, Religiösa texter och tolkningar, Tematisk specialisering: Religiösa texter och tolkningar, Föreläsning, Judendom
15:00
13:00
ETA005, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Stefan Bohman Falk, Praktikrapport, Seminarium, Introduktionsföreläsning
17:00
15:00
v 42 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 15/10 
GV2001, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Malena Gustavsson, Introduktion till feministisk teori, Seminarium
12:00
10:00
GV3002, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Christina Alnevall, Klassiska teman i genusteori, Seminarium, "Den andra"n i genusteori och etnicitetsteori
15:00
13:00
v 42 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 16/10 
GV1000, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Kristina Fjelkestam, Introduktion till genusvetenskapen, Seminarium
10:00
09:00
GV1000, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Kristina Fjelkestam, Introduktion till genusvetenskapen, Seminarium
11:15
10:15
GV1000, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Malena Gustavsson, Introduktion till genusvetenskapen, Seminarium
12:30
11:30
GV1000, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Elin Bengtsson, Introduktion till genusvetenskapen, Seminarium
13:45
12:45
GV1000, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Maria Margareta Österholm, Introduktion till genusvetenskapen, Seminarium
15:00
14:00
v 42 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 17/10 
v 42 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 18/10 

v 43 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 19/10 
RHA204, RKVA01, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Peter Jackson Rova, Religionshistorisk teori och metod I, Religionshistorisk teori och metod med religionsdidaktik, Seminarium, Genomgång av Richard Kings Orientalism and Religion
12:00
10:00
v 43 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 20/10 
ETA803, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Karin Högström, Ämneshistorisk fördjupning i etnologi, Seminarium, Folklore och folkloristik av olika slag
12:00
10:00
ETG301, ETG930, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Hanna Jansson, Litteraturkurs, Seminarium
15:00
13:00
v 43 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 21/10 
RKVA01, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Olof Sundqvist, Examensarbete, Seminarium
15:00
13:00
v 43 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 22/10 
GV2001, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Malena Gustavsson, Introduktion till feministisk teori, Seminarium
12:00
10:00
GV2001, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Malena Gustavsson, Introduktion till feministisk teori, Seminarium
15:00
13:00
v 43 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 23/10 
GV1000, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Kristina Fjelkestam, Introduktion till genusvetenskapen, Seminarium
10:00
09:00
GV1000, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Kristina Fjelkestam, Introduktion till genusvetenskapen, Seminarium
11:15
10:15
GV1000, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Malena Gustavsson, Introduktion till genusvetenskapen, Seminarium
12:30
11:30
GV1000, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Elin Bengtsson, Introduktion till genusvetenskapen, Seminarium
13:45
12:45
GV1000, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Maria Margareta Österholm, Introduktion till genusvetenskapen, Seminarium
15:00
14:00
v 43 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 24/10 
v 43 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 25/10 

v 44 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 26/10 
v 44 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 27/10 
ETA803, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Karin Högström, Ämneshistorisk fördjupning i etnologi, Seminarium, Avslutande diskussion
12:00
10:00
D4120 (ERG), Södra huset hus D, Kristina Fjelkestam, Högre seminarium
15:00
13:00
v 44 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 28/10 
GV3002, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Kristina Fjelkestam, Malena Gustavsson, Examensarbete, Seminarium, Feministisk metodologi
12:00
10:00
GV3002, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Kristina Fjelkestam, Examensarbete, Seminarium, Feministisk metodologi
15:00
13:00
v 44 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 29/10 
GV2001, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Malena Gustavsson, Introduktion till feministisk teori, Seminarium
12:00
10:00
GV2001, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Malena Gustavsson, Introduktion till feministisk teori, Seminarium
15:00
13:00
GV2001, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Malena Gustavsson, Introduktion till feministisk teori, Seminarium
17:00
15:00
v 44 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 30/10 
v 44 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 31/10 
D4110 (ERG), Södra huset hus D, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Övrigt, Alla helgons dag
19:00
09:00
v 44 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 1/11 

v 45 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 2/11 
ETA003, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Lars Kaijser, Lotten Gustafsson Reinius, Ställa ut kultur- och naturarv; från analys till gestaltning, Seminarium
16:00
13:00
v 45 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 3/11 
ETA805, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Helena Hörnfeldt, Föreläsning, Seminarium, 10-11 Kursintroduktion 11-12 Föreläsning Rituella processer och metaforiska handlingar
12:00
10:00
ETA804, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Lisa Wiklund Moreira, Introduktion
15:00
13:00
v 45 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 4/11 
GV7103, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Föreläsning
15:00
13:00
v 45 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 5/11 
v 45 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 6/11 
v 45 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 7/11 
v 45 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 8/11 

v 46 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 9/11 
RHG002, RKVG12, RKVG14, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Susanne Olsson, Metod och teori II, Seminarium
12:00
10:00
RHG002, RKVG12, RKVG14, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Susanne Olsson, Metod och teori II, Seminarium
15:00
13:00
v 46 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 10/11 
D4120 (ERG), Södra huset hus D, Kristina Fjelkestam, Högre seminarium
15:00
13:00
v 46 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 11/11 
GV3002, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Kristina Fjelkestam, Examensarbete, Seminarium, Uppsatser i vardande
12:00
10:00
GV3002, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Kristina Fjelkestam, Examensarbete, Seminarium, Uppsatser i vardande
15:00
13:00
v 46 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 12/11 
ETG301, ETG930, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Maryam Adjam, Litteraturkurs, Examinationsseminarium
16:00
09:00
v 46 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 13/11 
GV2001, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Lena H Gemzöe, Genusforskningens metoder, Seminarium, Etnografiska metoder
12:00
10:00
GV2001, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Lena H Gemzöe, Genusforskningens metoder, Seminarium, Etnografiska metoder
15:00
13:00
v 46 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 14/11 
v 46 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 15/11 

v 47 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 16/11 
RHA207, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Litteraturseminairum 2
16:00
13:00
v 47 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 17/11 
GV2001, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Maria Margareta Österholm, Genusvetenskapligt arbete, Seminarium, Uppsatsidéer
12:00
10:00
GV2001, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Helena Tinnerholm Ljungberg, Genusvetenskapligt arbete, Seminarium, Uppsatsidéer
15:00
13:00
v 47 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 18/11 
GV7103, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Seminarium
12:00
10:00
GV7103, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Seminarium
15:00
13:00
v 47 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 19/11 
RHG002, RKVG12, RKVG14, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Andreas Nordberg, Metod och teori II, Seminarium
12:00
10:00
RHG002, RKVG12, RKVG14, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Andreas Nordberg, Metod och teori II, Seminarium
15:00
13:00
v 47 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 20/11 
v 47 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 21/11 
v 47 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 22/11 

v 48 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 23/11 
GV2001, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Maria Margareta Österholm, Genusforskningens metoder, Seminarium, Text och Bildtolkning
12:00
10:00
v 48 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 24/11 
GV2001, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Maria Margareta Österholm, Genusforskningens metoder, Seminarium, Text och Bildtolkning
12:00
10:00
D4120 (ERG), Södra huset hus D, Kristina Fjelkestam, Högre seminarium
15:00
13:00
v 48 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 25/11 
v 48 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 26/11 
GV1000, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Christina Alnevall, Stat, politik och organisation, Seminarium, Omseminarium delkurs 2, (kompensation för missade seminarier)
12:00
10:00
v 48 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 27/11 
v 48 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 28/11 
v 48 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 29/11 

v 49 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 30/11 
RHA207, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Litteraturseminairum 3
16:00
13:00
v 49 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 1/12 
GV2001, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Cecilia Åse, Genusforskningens metoder, Seminarium, Diskursanalys
12:00
10:00
GV2001, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Cecilia Åse, Genusforskningens metoder, Seminarium, Diskursanalys
15:00
13:00
v 49 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 2/12 
ETA005, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Stefan Bohman Falk, Praktikrapport, Seminarium, Seminarium 1. Den skriftliga uppgiften på max två A4-sidor, lämnas in på Athena, senast den 2 december.
15:00
13:00
v 49 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 3/12 
ETG210, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Susanne Waldén, Skriftlig uppgift, Handledning
15:00
13:00
v 49 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 4/12 
GV2001, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Cecilia Åse, Genusforskningens metoder, Seminarium, Minnesarbete
12:00
10:00
GV2001, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Cecilia Åse, Genusforskningens metoder, Seminarium, Minnesarbete
15:00
13:00
v 49 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 5/12 
v 49 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 6/12 

v 50 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 7/12 
ETA805, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Helena Hörnfeldt, Elin Franzén, Föreläsning, Seminarium, 10-11 Seminarium Tillvaron träder fram: fenomenologiska undersökningar 11-12 Föreläsning Stad, identitet, norm
12:00
10:00
v 50 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 8/12 
D4120 (ERG), Södra huset hus D, Kristina Fjelkestam, Högre seminarium
15:00
13:00
v 50 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 9/12 
D4120 (ERG), Södra huset hus D, Lisa Wiklund Moreira, Lärarmöte
12:00
11:00
v 50 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 10/12 
v 50 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 11/12 
v 50 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 12/12 
v 50 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 13/12 

v 51 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 14/12 
RHA207, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Litteraturseminarium 4
16:00
13:00
v 51 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 15/12 
ETG210, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Elin Nystrand von Unge, Skriftlig uppgift, Handledning
12:00
10:00
ETA804, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Lisa Wiklund Moreira, Seminarium, Kunskapsmål och metod
15:00
13:00
v 51 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 16/12 
ETA005, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Stefan Bohman Falk, Praktikrapport, Seminarium, Seminarium 2. Den skriftliga uppgiften på ca fem A4-sidor, lämnas in på Athena, senast den 16 december.
15:00
13:00
v 51 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 17/12 
v 51 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 18/12 
ETG210, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Susanne Waldén, Skriftlig uppgift, Handledning
15:00
13:00
v 51 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 19/12 
v 51 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 20/12 

v 52 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 21/12 
v 52 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 22/12 
v 52 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 23/12 
v 52 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 24/12 
D4110 (ERG), Södra huset hus D, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Övrigt, JUL
00:00
09:45
v 52 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 25/12 
D4110 (ERG), Södra huset hus D, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Övrigt, JUL
00:00
00:00
v 52 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 26/12 
D4110 (ERG), Södra huset hus D, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Övrigt, JUL
19:00
00:00
v 52 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 27/12 

v 53 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 28/12 
v 53 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 29/12 
v 53 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 30/12 
v 53 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 31/12 
D4110 (ERG), Södra huset hus D, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Övrigt, Nyårsafton
22:00
08:45
v 53 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 1/1 
D4110 (ERG), Södra huset hus D, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Övrigt, Nyårsdagen
22:00
09:00
v 53 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 2/1 
v 53 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 3/1 

v 1 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 4/1 
RHA207, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Litteraturseminarium 5
16:00
13:00
v 1 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 5/1 
GV2001, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Helena Tinnerholm Ljungberg, Genusvetenskapligt arbete, Seminarium, Diskussion råmanus
12:00
10:00
v 1 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 6/1 
D4110 (ERG), Södra huset hus D, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Övrigt, Trettondedagen
22:00
08:45
v 1 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 7/1 
v 1 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 8/1 
v 1 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 9/1 
v 1 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 10/1 

v 2 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 11/1 
ETA805, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Helena Hörnfeldt, Seminarium, Avslutande seminarium
16:00
13:00
v 2 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 12/1 
ETA810, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Susanne Waldén, Seminarium, Inför muntlig tentamen:genrep på kort inledande presentation. Summering av kursen. Chans att ställa frågor om den skriftliga tentamen.
12:00
10:00
ETA810, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Susanne Waldén, Seminarium, Muntlig tentamen sker enskilt mellan 15-17 januari. Tid bokas direkt med tentator.
12:15
12:00
v 2 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 13/1 
RHG002-003, RKVG12-14, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Examensarbete, Självständigt arbete, Skriftlig uppgift, Uppsatsventilering
17:00
09:00
v 2 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 14/1 
D4120 (ERG), Södra huset hus D, Anna Cavallin, Lärarmöte
13:00
10:00
v 2 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 15/1 
RHG002-003, RKVG12-14, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Examensarbete, Självständigt arbete, Skriftlig uppgift, Uppsatsventilering
17:00
09:00
v 2 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 16/1 
v 2 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 17/1 

v 3 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 18/1 
ETA814, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Jenny Lönnroth, Transnationella praktiker: Mångfald i en globaliserad värld, Introduction: Lecture
15:00
13:00
v 3 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 19/1 
ETA809, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Helena Hörnfeldt, Examensarbete, Introduktion
12:00
10:00
ETG210, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Hanna Jansson, Etnologiska problemområden, Föreläsning, Narrativ och ritual
15:00
13:00
ETG301, ETG930, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Magnus Öhlander, Teori och Metod, Föreläsning, Föreläsning Från strukturalism till poststrukturalism och diskursanalys
17:00
15:00
v 3 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 20/1 
v 3 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 21/1 
ETG301, ETG930, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Magnus Öhlander, Teori och Metod, Seminarium, Fördjupningsseminarium
15:00
13:00
v 3 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 22/1 
GV1000, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Kristina Fjelkestam, Introduktion till genusvetenskapen, Seminarium, Observera att lektionen endast är 60 min.
10:15
09:00
GV1000, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Kristina Fjelkestam, Introduktion till genusvetenskapen, Seminarium, Observera att lektionen endast är 60 min.
11:30
10:15
GV1000, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Maria Margareta Österholm, Introduktion till genusvetenskapen, Seminarium, Observera att lektionen endast är 60 min.
12:45
11:30
GV1000, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Maria Margareta Österholm, Introduktion till genusvetenskapen, Seminarium, Observera att lektionen endast är 60 min.
14:00
12:45
v 3 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 23/1 
v 3 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 24/1 

v 4 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 25/1 
ETG210, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Kalle Ström, Etnologiska problemområden, Föreläsning, Interaktionism
12:00
10:00
RKVA01, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Emmanouela Grypeou, Marja-Liisa Keinänen, Examensarbete, Seminarium, Uppsatsseminarium 1: Introduktion till uppsatsarbete a) Allmänt om uppsatsskrivning b) Muntlig inventering av uppsatsämnen från studenterna. Vad vill du skriva om? c) Genomgång av ämnesbank .
15:00
13:00
v 4 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 26/1 
GV3002, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Hillevi Ganetz, Klassiska teman i genusteori, Seminarium, Simone och vi
12:00
09:00
v 4 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 27/1 
v 4 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 28/1 
RHG001, RKVG11, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Frederik Wallenstein, Introduktion till religionshistorien: teori och metod I, Seminarium, Seminarieuppgift 1: Textstudier: Myt, historia och källkritik. Val av seminariegrupp sker via Athena.
12:00
10:00
ETG301, ETG930, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Helena Hörnfeldt, Teori och Metod, Seminarium, Fördjupningsseminarium
15:00
13:00
v 4 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 29/1 
GV1000, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Kristina Fjelkestam, Introduktion till genusvetenskapen, Seminarium, Observera att lektionen endast är 60 min.
10:15
09:00
GV1000, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Kristina Fjelkestam, Introduktion till genusvetenskapen, Seminarium, Observera att lektionen endast är 60 min.
11:30
10:15
GV1000, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Maria Margareta Österholm, Introduktion till genusvetenskapen, Seminarium, Observera att lektionen endast är 60 min.
12:45
11:30
GV1000, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Maria Margareta Österholm, Introduktion till genusvetenskapen, Seminarium, Observera att lektionen endast är 60 min.
14:00
12:45
v 4 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 30/1 
v 4 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 31/1 

v 5 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 1/2 
ETG301, ETG930, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Magnus Öhlander, Teori och Metod, Föreläsning, Föreläsning Från etnicitetsforskning till mångfaldsstudier
12:00
10:00
ETA814, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Jenny Lönnroth, Transnationella praktiker: Mångfald i en globaliserad värld, Lecture and Seminar: Borders and Diversity
15:00
13:00
v 5 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 2/2 
ETA816, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Helena Hörnfeldt, Mattias Frihammar, Kulturarvsprocesser och minnespolitik, 10-11 Seminar: The material and cultural scars of the future 11-12 Lecture: On war and difficult memories in Europe
12:00
10:00
v 5 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 3/2 
v 5 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 4/2 
GV2001, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Malena Gustavsson, Introduktion till feministisk teori, Seminarium
12:00
10:00
ETG301, ETG930, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Magnus Öhlander, Teori och Metod, Seminarium, Fördjupningsseminarium
15:00
13:00
v 5 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 5/2 
GV1000, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Kristina Fjelkestam, Introduktion till genusvetenskapen, Seminarium, Observera att lektionen endast är 60 min.
10:15
09:00
GV1000, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Kristina Fjelkestam, Introduktion till genusvetenskapen, Seminarium, Observera att lektionen endast är 60 min.
11:30
10:15
GV1000, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Maria Margareta Österholm, Introduktion till genusvetenskapen, Seminarium, Observera att lektionen endast är 60 min.
12:45
11:30
GV1000, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Maria Margareta Österholm, Introduktion till genusvetenskapen, Seminarium, Observera att lektionen endast är 60 min.
14:00
12:45
v 5 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 6/2 
v 5 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 7/2 

v 6 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 8/2 
ETG301, ETG930, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Helena Hörnfeldt, Teori och Metod, Föreläsning, Föreläsning Posthumanism och materialitetsteori
12:00
10:00
RKVA01, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Peter Jackson Rova, Religionshistorisk teori och metod med religionsdidaktik, Seminarium, Litteraturseminarium 2: Fenomenologins och jämförelsens problematik
16:00
13:00
v 6 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 9/2 
GV3002, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Hillevi Ganetz, Klassiska teman i genusteori, Seminarium, Fransk feminism 2
12:00
10:00
v 6 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 10/2 
RHG001, RKVG11, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Frederik Wallenstein, Introduktion till religionshistorien: teori och metod I, Seminarium, Seminarieuppgift 2: Se Athena. Hemtentafrågorna delas ut.
12:00
10:00
RKVA01, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Frederik Wallenstein, Religionshistorisk teori och metod med religionsdidaktik, Seminarium, Didaktikseminarium 2
15:00
13:00
v 6 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 11/2 
GV2001, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Maria Lönn, Introduktion till feministisk teori, Seminarium
12:00
10:00
GV2001, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Maria Lönn, Introduktion till feministisk teori, Seminarium
15:00
13:00
v 6 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 12/2 
GV1000, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Kristina Fjelkestam, Introduktion till genusvetenskapen, Seminarium, Observera att lektionen endast är 60 min.
10:15
09:00
GV1000, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Kristina Fjelkestam, Introduktion till genusvetenskapen, Seminarium, Observera att lektionen endast är 60 min.
11:30
10:15
v 6 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 13/2 
v 6 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 14/2 

v 7 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 15/2 
ETA814, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Jenny Lönnroth, Transnationella praktiker: Mångfald i en globaliserad värld, Lecture and Seminar: Family and Transnational Practices
12:00
10:00
RKVA01, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Peter Jackson Rova, Religionshistorisk teori och metod med religionsdidaktik, Seminarium, Litteraturseminarium 3: Den religiösa erfarenheten, trans och text
16:00
13:00
v 7 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 16/2 
GV3002, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Ingeborg Hasselgren, Klassiska teman i genusteori, Seminarium, Från lesbisk teori till queerteori 1
12:00
10:00
v 7 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 17/2 
ETG301, ETG930, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Helena Hörnfeldt, Teori och Metod, Seminarium
12:00
10:00
v 7 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 18/2 
GV2001, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Maria Lönn, Introduktion till feministisk teori, Seminarium
12:00
10:00
GV2001, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Maria Lönn, Introduktion till feministisk teori, Seminarium
15:00
13:00
v 7 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 19/2 
GV1000, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Kristina Fjelkestam, Introduktion till genusvetenskapen, Seminarium, Observera att lektionen endast är 60 min.
10:15
09:00
GV1000, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Kristina Fjelkestam, Introduktion till genusvetenskapen, Seminarium, Observera att lektionen endast är 60 min.
11:30
10:15
GV1000, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Maria Margareta Österholm, Introduktion till genusvetenskapen, Seminarium, Observera att lektionen endast är 60 min.
12:45
11:30
GV1000, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Maria Margareta Österholm, Introduktion till genusvetenskapen, Seminarium, Observera att lektionen endast är 60 min.
14:00
12:45
v 7 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 20/2 
v 7 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 21/2 

v 8 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 22/2 
ETG210, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Hanna Jansson, , Metod, Föreläsning, Internet
12:00
10:00
ETA814, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Jenny Lönnroth, Transnationella praktiker: Mångfald i en globaliserad värld, Lecture and Seminar: Labor and Transnational Practices
15:00
13:00
v 8 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 23/2 
ETG301, ETG930, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Lisa Wiklund Moreira, Litteraturkurs, Föreläsning, Seminarium, Etnologi som kulturvetenskapligt forskningsfält
12:00
10:00
v 8 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 24/2 
v 8 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 25/2 
RKVA01, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Emmanouela Grypeou, Examensarbete, Seminarium, Uppsatsseminarium:presentation och diskussion av synopsis
12:00
10:00
v 8 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 26/2 
GV1000, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Kristina Fjelkestam, Introduktion till genusvetenskapen, Seminarium, Observera att lektionen endast är 60 min.
10:15
09:00
GV1000, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Kristina Fjelkestam, Introduktion till genusvetenskapen, Seminarium, Observera att lektionen endast är 60 min.
11:30
10:15
GV1000, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Maria Margareta Österholm, Introduktion till genusvetenskapen, Seminarium, Observera att lektionen endast är 60 min.
12:45
11:30
GV1000, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Maria Margareta Österholm, Introduktion till genusvetenskapen, Seminarium, Observera att lektionen endast är 60 min.
14:00
12:45
v 8 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 27/2 
v 8 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 28/2 

v 9 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 1/3 
ETA814, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Jenny Lönnroth, Transnationella praktiker: Mångfald i en globaliserad värld, Lecture and Seminar: Home, Identity, Longing and Belonging
15:00
13:00
v 9 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 2/3 
ETA816, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Mattias Frihammar, Kulturarvsprocesser och minnespolitik, Seminar: Cultural heritage between light and darkness
12:00
10:00
v 9 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 3/3 
RKVG13, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Henrik Johnsén, Kristendomens historia, Föreläsning, Medeltiden
15:00
13:00
v 9 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 4/3 
GV2001, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Maria Lönn, Introduktion till feministisk teori, Seminarium
12:00
10:00
GV2001, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Maria Lönn, Introduktion till feministisk teori, Seminarium
15:00
13:00
v 9 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 5/3 
GV1000, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Kristina Fjelkestam, Introduktion till genusvetenskapen, Seminarium, Observera att lektionen endast är 60 min.
10:15
09:00
GV1000, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Kristina Fjelkestam, Introduktion till genusvetenskapen, Seminarium, Observera att lektionen endast är 60 min.
11:30
10:15
GV1000, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Maria Margareta Österholm, Introduktion till genusvetenskapen, Seminarium, Observera att lektionen endast är 60 min.
12:45
11:30
GV1000, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Maria Margareta Österholm, Introduktion till genusvetenskapen, Seminarium, Observera att lektionen endast är 60 min.
14:00
12:45
v 9 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 6/3 
v 9 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 7/3 

v 10 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 8/3 
v 10 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 9/3 
v 10 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 10/3 
GV3002, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Christina Alnevall, Hillevi Ganetz, Ingeborg Hasselgren, Klassiska teman i genusteori, Seminarium
12:00
10:00
RHG002-003, RHG502, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Niklas Foxeus, Religiösa texter och tolkningar, Tematisk specialisering: Religiösa texter och tolkningar, Föreläsning, Buddhism I
15:00
13:00
v 10 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 11/3 
v 10 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 12/3 
GV1000, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Kristina Fjelkestam, Introduktion till genusvetenskapen, Seminarium, Observera att lektionen endast är 60 min.
10:15
09:00
GV1000, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Kristina Fjelkestam, Introduktion till genusvetenskapen, Seminarium, Observera att lektionen endast är 60 min.
11:30
10:15
GV1000, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Maria Margareta Österholm, Introduktion till genusvetenskapen, Seminarium, Observera att lektionen endast är 60 min.
12:45
11:30
GV1000, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Maria Margareta Österholm, Introduktion till genusvetenskapen, Seminarium, Observera att lektionen endast är 60 min.
14:00
12:45
v 10 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 13/3 
v 10 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 14/3 

v 11 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 15/3 
ETA814, D4110 (ERG), Södra huset hus D, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Jenny Lönnroth, Karin Högström, Transnationella praktiker: Mångfald i en globaliserad värld, Seminar on papers (first draft) Please note! Seminar group 1 D4110 Seminar group 2 D4120
12:00
09:00
ETG301, ETG930, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Magnus Öhlander, Examensarbete, Handledning
15:00
13:00
v 11 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 16/3 
GV3002, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Hillevi Ganetz, Klassiska teman i genusteori, Seminarium, Omseminarium delkurs 1 (kompensation för frånvaro)
12:00
10:00
v 11 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 17/3 
v 11 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 18/3 
v 11 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 19/3 
GV3002, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Kristina Fjelkestam, Examensarbete, Seminarium, Feministisk metodologi
12:00
09:00
v 11 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 20/3 
v 11 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 21/3 

v 12 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 22/3 
v 12 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 23/3 
ETA808, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Mattias Frihammar, Introduktion, Tillfälle 1
12:00
10:00
v 12 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 24/3 
GV5008, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Helena Tinnerholm Ljungberg, Normkritisk pedagogik 1, Seminarium
12:00
10:00
GV5008, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Malena Gustavsson, Normkritisk pedagogik 1, Seminarium
14:00
12:00
GV5008, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Malena Gustavsson, Normkritisk pedagogik 1, Seminarium
16:00
14:00
v 12 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 25/3 
v 12 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 26/3 
ETG301, ETG930, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Elin Nystrand von Unge, Litteraturkurs, Examinationsseminarium, Muntlig examination av litteraturkursen
15:00
10:00
v 12 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 27/3 
v 12 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 28/3 

v 13 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 29/3 
v 13 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 30/3 
ETG301, ETG930, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Lisa Wiklund Moreira, Examensarbete, Handledning
12:00
10:00
v 13 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 31/3 
GV5008, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Kajsa Ohrlander, Normkritisk pedagogik 1, Seminarium
12:00
10:00
GV5008, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Kajsa Ohrlander, Normkritisk pedagogik 1, Seminarium
15:00
13:00
GV5008, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Kajsa Ohrlander, Normkritisk pedagogik 1, Seminarium
17:00
15:00
v 13 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 1/4 
v 13 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 2/4 
D4110 (ERG), Södra huset hus D, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Övrigt, PÅSK
00:00
08:00
v 13 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 3/4 
D4110 (ERG), Södra huset hus D, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Övrigt, PÅSK
00:00
00:00
v 13 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 4/4 
D4110 (ERG), Södra huset hus D, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Övrigt, PÅSK
00:00
00:00

v 14 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 5/4 
D4110 (ERG), Södra huset hus D, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Övrigt, PÅSK
23:00
00:00
v 14 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 6/4 
GV2001, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Maria Margareta Österholm, Genusvetenskapligt arbete, Seminarium, Uppsatsidéer
12:00
10:00
GV2001, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Helena Tinnerholm Ljungberg, Genusvetenskapligt arbete, Seminarium, Uppsatsidéer
15:00
13:00
v 14 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 7/4 
v 14 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 8/4 
v 14 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 9/4 
v 14 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 10/4 
v 14 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 11/4 

v 15 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 12/4 
GV2001, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Maria Margareta Österholm, Genusforskningens metoder, Seminarium, Text- och bildtolkning
12:00
10:00
GV2001, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Maria Margareta Österholm, Genusforskningens metoder, Seminarium, Text- och bildtolkning
15:00
13:00
v 15 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 13/4 
RHG001, RKVG11, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Martin Gansten, Syd- och Östasiens religioner, Seminarium
11:00
09:00
RHG001, RKVG11, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Martin Gansten, Syd- och Östasiens religioner, Seminarium
17:00
15:00
v 15 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 14/4 
GV5008, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Helena Tinnerholm Ljungberg, Normkritisk pedagogik 1, Seminarium
12:00
10:00
GV2001, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Maria Margareta Österholm, Genusforskningens metoder, Seminarium
14:00
12:00
GV5008, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Malena Gustavsson, Normkritisk pedagogik 1, Seminarium
16:00
14:00
v 15 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 15/4 
v 15 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 16/4 
v 15 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 17/4 
v 15 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 18/4 

v 16 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 19/4 
v 16 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 20/4 
ETG600, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Jenny Lönnroth, Mångfald och Globalisering, Seminarium, Mångfald i medier
12:00
10:00
v 16 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 21/4 
GV3002, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Kristina Fjelkestam, Examensarbete, Seminarium, Uppsatser i vardande
12:00
10:00
RHG001, RKVG11, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Willy Pfändtner, Syd- och Östasiens religioner, Seminarium
14:00
12:00
RHG001, RKVG11, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Willy Pfändtner, Syd- och Östasiens religioner, Seminarium
17:00
15:00
v 16 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 22/4 
v 16 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 23/4 
GV3002, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Kristina Fjelkestam, Examensarbete, Seminarium, Omseminarium uppsatskurs
12:00
10:00
GV1000, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Christina Alnevall, Stat, politik och organisation, Seminarium, Omseminarie GV1 - Stat, politik
15:00
13:00
v 16 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 24/4 
v 16 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 25/4 

v 17 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 26/4 
ETA808, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Mattias Frihammar, Seminarium, Tillfälle 2. Dispositionsseminarium
12:00
10:00
v 17 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 27/4 
v 17 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 28/4 
v 17 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 29/4 
GV2001, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Cecilia Åse, Genusforskningens metoder, Seminarium, Minnesarbete
12:00
10:00
v 17 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 30/4 
v 17 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 1/5 
D4110 (ERG), Södra huset hus D, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Övrigt, Första Maj
23:00
08:45
v 17 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 2/5 

v 18 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 3/5 
RHG001, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Europas förkristna religioner, Föreläsning
12:00
09:00
v 18 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 4/5 
v 18 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 5/5 
ETG210, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Jenny Lönnroth, Skriftlig uppgift, Handledning
12:00
10:00
GV5008, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Malena Gustavsson, Normkritisk pedagogik 2, Seminarium
14:00
12:00
GV5008, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Malena Gustavsson, Normkritisk pedagogik 2, Seminarium
16:00
14:00
v 18 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 6/5 
v 18 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 7/5 
RHG001, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Peter Jackson Rova, Europas förkristna religioner, Föreläsning
12:00
09:00
v 18 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 8/5 
v 18 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 9/5 

v 19 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 10/5 
v 19 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 11/5 
v 19 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 12/5 
GV5008, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Helena Tinnerholm Ljungberg, Normkritisk pedagogik 2, Seminarium
12:00
10:00
GV5008, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Malena Gustavsson, Normkritisk pedagogik 2, Seminarium
14:00
12:00
GV5008, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Malena Gustavsson, Normkritisk pedagogik 2, Seminarium
16:00
14:00
v 19 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 13/5 
D4110 (ERG), Södra huset hus D, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Övrigt, Kristi Himmelfärdsdag
22:00
09:00
v 19 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 14/5 
v 19 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 15/5 
v 19 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 16/5 

v 20 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 17/5 
v 20 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 18/5 
v 20 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 19/5 
GV5008, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Helena Tinnerholm Ljungberg, Normkritisk pedagogik 2, Seminarium, Besök av Shahab Ahmadian från organisationen MÄN- mfj.se. OBS Grupp1 (indelning specifikt för detta besök)
12:00
10:00
GV5008, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Malena Gustavsson, Normkritisk pedagogik 2, Seminarium, Besök av Shahab Ahmadian från organisationen MÄN- mfj.se OBS Grupp2 (indelning specifikt för detta besök)
15:00
13:00
v 20 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 20/5 
v 20 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 21/5 
v 20 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 22/5 
v 20 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 23/5 
D4110 (ERG), Södra huset hus D, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Övrigt
22:00
09:00

v 21 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 24/5 
v 21 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 25/5 
v 21 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 26/5 
GV5008, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Helena Tinnerholm Ljungberg, Normkritisk pedagogik 2, Seminarium
12:00
10:00
GV5008, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Malena Gustavsson, Normkritisk pedagogik 2, Seminarium
16:00
14:00
v 21 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 27/5 
v 21 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 28/5 
v 21 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 29/5 
v 21 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 30/5 

v 22 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 31/5 
RHG002-003, RKVG12-14, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Uppsatsventilering
18:00
09:00
v 22 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 1/6 
ETG210, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Skriftlig uppgift, Uppsatsventilering
16:00
09:00
v 22 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 2/6 
GV2001, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Maria Margareta Österholm, Genusvetenskapligt arbete, Uppsatsventilering
16:00
09:00
v 22 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 3/6 
v 22 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 4/6 
ETG301, ETG930, D4110 (ERG), Södra huset hus D, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Elin Nystrand von Unge, Lisa Wiklund Moreira, Examensarbete, Uppsatsventilering
16:00
09:00
v 22 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 5/6 
v 22 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 6/6 
D4110 (ERG), Södra huset hus D, D4120 (ERG), Södra huset hus D, Övrigt, Nationaldagen
22:30
08:45


 
ETA003
 
ETA005
 
ETA803
 
ETA804
 
ETA805
 
ETA808
 
ETA809
 
ETA810
 
ETA814
 
ETA816
 
ETG210
 
ETG301
 
ETG610
 
ETG930
 
GV1000
 
GV2001
 
GV3002
 
GV5008
 
RHA204
 
RHA207
 
RHG001
 
RHG002
 
RHG003
 
RHG502
 
RKVA01
 
RKVG11
 
RKVG12
 
RKVG13
 
Flera Övriga objekt