v 16 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 19/4 
v 16 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 20/4 
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Kristina Fjelkestam
Högre seminarium
15:00
13:00
v 16 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 21/4 
v 16 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 22/4 
v 16 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 23/4 
v 16 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 24/4 
v 16 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 25/4 

v 17 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 26/4 
v 17 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 27/4 
v 17 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 28/4 
v 17 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 29/4 
v 17 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 30/4 
v 17 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 1/5 
D4110 (ERG), Södra huset hus D
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Övrigt
Första Maj
23:00
08:45
v 17 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 2/5 

v 18 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 3/5 
v 18 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 4/5 
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Kristina Fjelkestam
Högre seminarium
15:00
13:00
v 18 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 5/5 
v 18 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 6/5 
v 18 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 7/5 
v 18 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 8/5 
v 18 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 9/5 

v 19 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 10/5 
v 19 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 11/5 
v 19 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 12/5 
v 19 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 13/5 
D4110 (ERG), Södra huset hus D
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Övrigt
Kristi Himmelfärdsdag
22:00
09:00
v 19 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 14/5 
v 19 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 15/5 
v 19 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 16/5 

v 20 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 17/5 
v 20 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 18/5 
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Kristina Fjelkestam
Högre seminarium
15:00
13:00
v 20 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 19/5 
v 20 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 20/5 
v 20 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 21/5 
v 20 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 22/5 
v 20 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 23/5 
D4110 (ERG), Södra huset hus D
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Övrigt
22:00
09:00

v 21 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 24/5 
v 21 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 25/5 
v 21 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 26/5 
v 21 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 27/5 
v 21 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 28/5 
v 21 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 29/5 
v 21 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 30/5 

v 22 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 31/5 
v 22 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 1/6 
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Kristina Fjelkestam
Högre seminarium
15:00
13:00
v 22 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 2/6 
v 22 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 3/6 
v 22 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 4/6 
v 22 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 5/6 
v 22 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 6/6 
D4110 (ERG), Södra huset hus D
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Övrigt
Nationaldagen
22:30
08:45

v 23 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 7/6 
v 23 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 8/6 
v 23 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 9/6 
v 23 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 10/6 
v 23 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 11/6 
v 23 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 12/6 
v 23 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 13/6 

v 24 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 14/6 
v 24 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 15/6 
v 24 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 16/6 
v 24 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 17/6 
v 24 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 18/6 
v 24 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 19/6 
v 24 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 20/6 

v 25 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 21/6 
v 25 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 22/6 
v 25 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 23/6 
v 25 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 24/6 
v 25 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 25/6 
D4110 (ERG), Södra huset hus D
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Övrigt
Midsommar
00:00
08:45
v 25 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 26/6 
D4110 (ERG), Södra huset hus D
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Övrigt
Midsommar
18:00
00:00
v 25 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 27/6 

v 26 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 28/6 
v 26 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 29/6 
v 26 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 30/6 
v 26 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 1/7 
v 26 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 2/7 
v 26 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 3/7 
v 26 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 4/7 

v 27 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 5/7 
v 27 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 6/7 
v 27 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 7/7 
v 27 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 8/7 
v 27 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 9/7 
v 27 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 10/7 
v 27 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 11/7 

v 28 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 12/7 
v 28 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 13/7 
v 28 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 14/7 
v 28 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 15/7 
v 28 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 16/7 
v 28 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 17/7 
v 28 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 18/7 

v 29 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 19/7 
v 29 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 20/7 
v 29 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 21/7 
v 29 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 22/7 
v 29 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 23/7 
v 29 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 24/7 
v 29 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 25/7 

v 30 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 26/7 
v 30 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 27/7 
v 30 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 28/7 
v 30 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 29/7 
v 30 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 30/7 
v 30 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 31/7 
v 30 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 1/8 

v 31 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 2/8 
v 31 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 3/8 
v 31 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 4/8 
v 31 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 5/8 
v 31 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 6/8 
v 31 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 7/8 
v 31 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 8/8 

v 32 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 9/8 
v 32 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 10/8 
v 32 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 11/8 
v 32 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 12/8 
v 32 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 13/8 
v 32 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 14/8 
v 32 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 15/8 

v 33 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 16/8 
v 33 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 17/8 
v 33 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 18/8 
v 33 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 19/8 
v 33 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 20/8 
v 33 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 21/8 
v 33 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 22/8 

v 34 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 23/8 
v 34 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 24/8 
v 34 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 25/8 
v 34 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 26/8 
v 34 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 27/8 
v 34 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 28/8 
v 34 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 29/8 

v 35 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 30/8 
ETG301
ETG930
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Helena Hörnfeldt
Teori och Metod
Föreläsning
Introduktion
12:00
10:00
v 35 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 31/8 
ETA803
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Helena Hörnfeldt
Ämneshistorisk fördjupning i etnologi
Programintroduktion
(Obs! endast för studenter antagna till magister-/masterprogram i etnologi)
12:00
10:00
ETA803
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Karin Högström
Ämneshistorisk fördjupning i etnologi
Introduktion
Kursintroduktion
15:00
13:00
v 35 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 1/9 
ETG301
ETG930
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Andrea Dankic
Teori och Metod
Föreläsning
Från strukturalism till poststrukturalism och diskursanalys
12:00
10:00
v 35 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 2/9 
v 35 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 3/9 
GV1000
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Kristina Fjelkestam
Introduktion till genusvetenskapen
Seminarium
Observera att lektionen endast är 60 min.
10:15
09:00
GV1000
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Kristina Fjelkestam
Introduktion till genusvetenskapen
Seminarium
Observera att lektionen endast är 60 min.
11:30
10:15
GV1000
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Maria Margareta Österholm
Introduktion till genusvetenskapen
Seminarium
Observera att lektionen endast är 60 min.
12:45
11:30
GV1000
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Maria Margareta Österholm
Introduktion till genusvetenskapen
Seminarium
Observera att lektionen endast är 60 min.
14:00
12:45
GV1000
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Christina Alnevall
Introduktion till genusvetenskapen
Seminarium
Observera att lektionen endast är 60 min.
15:15
14:00
v 35 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 4/9 
v 35 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 5/9 

v 36 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 6/9 
v 36 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 7/9 
ETA803
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Karin Högström
Ämneshistorisk fördjupning i etnologi
Seminarium
Folkkultur, folklivsforskning och etnologins formering som akademisk disciplin
12:00
10:00
v 36 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 8/9 
ETA003
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Lars Kaijser
Upplevelse, makt, minne
Föreläsning
Fältarbete i natur och kulturmiljöer
12:00
10:00
v 36 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 9/9 
v 36 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 10/9 
GV1000
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Kristina Fjelkestam
Introduktion till genusvetenskapen
Seminarium
Observera att lektionen endast är 60 min.
10:15
09:00
GV1000
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Kristina Fjelkestam
Introduktion till genusvetenskapen
Seminarium
Observera att lektionen endast är 60 min.
11:30
10:15
GV1000
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Maria Margareta Österholm
Introduktion till genusvetenskapen
Seminarium
Observera att lektionen endast är 60 min.
12:45
11:30
GV1000
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Maria Margareta Österholm
Introduktion till genusvetenskapen
Seminarium
Observera att lektionen endast är 60 min.
14:00
12:45
GV1000
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Christina Alnevall
Introduktion till genusvetenskapen
Seminarium
Observera att lektionen endast är 60 min.
15:15
14:00
v 36 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 11/9 
v 36 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 12/9 

v 37 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 13/9 
v 37 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 14/9 
ETA003
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Lars Kaijser
Upplevelse, makt, minne
Föreläsning
Kulturarv på naturhistoriska museer
12:00
10:00
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Högre seminarium
15:00
13:00
v 37 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 15/9 
v 37 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 16/9 
v 37 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 17/9 
v 37 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 18/9 
v 37 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 19/9 

v 38 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 20/9 
v 38 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 21/9 
ETA803
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Helena Hörnfeldt
Information
Magister/masterprogrm i etnologi. Information om kursval inför vårterminen
15:00
13:00
v 38 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 22/9 
v 38 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 23/9 
v 38 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 24/9 
v 38 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 25/9 
v 38 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 26/9 

v 39 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 27/9 
v 39 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 28/9 
ETA803
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Karin Högström
Ämneshistorisk fördjupning i etnologi
Seminarium
Ut i samtiden!
12:00
10:00
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Högre seminarium
15:00
13:00
v 39 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 29/9 
v 39 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 30/9 
v 39 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 1/10 
v 39 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 2/10 
v 39 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 3/10 

v 40 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 4/10 
ETG301
ETG930
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Hanna Jansson
Litteraturkurs
Föreläsning
Seminarium
Etnologi som kulturvetenskapligt forskningsfält
15:00
13:00
v 40 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 5/10 
ETA803
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Karin Högström
Ämneshistorisk fördjupning i etnologi
Seminarium
Ett nytt slags kulturanalys
12:00
10:00
v 40 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 6/10 
v 40 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 7/10 
v 40 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 8/10 
v 40 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 9/10 
v 40 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 10/10 

v 41 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 11/10 
ETG301
ETG930
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Elin Nystrand von Unge
Litteraturkurs
Föreläsning
Seminarium
Vetenskapligt skrivande och forskningsetik
15:00
13:00
v 41 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 12/10 
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Högre seminarium
15:00
13:00
v 41 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 13/10 
ETA005
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Stefan Bohman Falk
Praktikrapport
Seminarium
Introduktionsföreläsning
16:00
14:00
v 41 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 14/10 
v 41 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 15/10 
v 41 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 16/10 
v 41 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 17/10 

v 42 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 18/10 
v 42 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 19/10 
ETA803
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Karin Högström
Ämneshistorisk fördjupning i etnologi
Seminarium
Folklore och folkloristik av olika slag
12:00
10:00
v 42 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 20/10 
v 42 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 21/10 
v 42 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 22/10 
v 42 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 23/10 
v 42 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 24/10 

v 43 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 25/10 
v 43 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 26/10 
ETA803
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Karin Högström
Ämneshistorisk fördjupning i etnologi
Seminarium
Avslutande diskussion
12:00
10:00
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Högre seminarium
15:00
13:00
v 43 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 27/10 
v 43 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 28/10 
v 43 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 29/10 
v 43 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 30/10 
v 43 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 31/10 

v 44 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 1/11 
ETA805
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Helena Hörnfeldt
Föreläsning
Seminarium
10-11 Kursintroduktion
11-12 Föreläsning Rituella processer och metaforiska handlingar
12:00
10:00
ETA804
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Markus Idvall
Introduktion
15:00
13:00
v 44 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 2/11 
v 44 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 3/11 
GV7103
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Föreläsning
15:00
13:00
v 44 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 4/11 
v 44 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 5/11 
ETG500
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Simon Ekström
Kulturhistoria
Seminarium
12:00
10:00
v 44 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 6/11 
v 44 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 7/11 

v 45 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 8/11 
RHG002
RKVG12
RKVG14
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Susanne Olsson
Metod och teori II
Seminarium
12:00
10:00
RHG002
RKVG12
RKVG14
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Susanne Olsson
Metod och teori II
Seminarium
15:00
13:00
v 45 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 9/11 
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Högre seminarium
15:00
13:00
v 45 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 10/11 
v 45 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 11/11 
v 45 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 12/11 
ETG500
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Elin Nystrand von Unge
Kulturhistoria
Seminarium
12:00
10:00
GV2001
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Fanny Ambjörnsson
Genusforskningens metoder
Seminarium
Litteraturseminarium
Etnografi
15:00
14:00
GV2001
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Fanny Ambjörnsson
Genusforskningens metoder
Seminarium
Litteraturseminarium
Etnografi
16:00
15:00
v 45 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 13/11 
v 45 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 14/11 

v 46 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 15/11 
v 46 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 16/11 
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Susanne Olsson
Personalmöte
APT religionshistoria
11:00
10:00
GV2001
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Fanny Ambjörnsson
Genusforskningens metoder
Seminarium
Seminarium
Etnografi
15:00
13:00
v 46 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 17/11 
GV7103
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Seminarium
12:00
10:00
GV7103
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Seminarium
15:00
13:00
v 46 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 18/11 
RHG002
RKVG12
RKVG14
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Andreas Nordberg
Metod och teori II
Seminarium
12:00
10:00
RHG002
RKVG12
RKVG14
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Andreas Nordberg
Metod och teori II
Seminarium
15:00
13:00
v 46 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 19/11 
v 46 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 20/11 
v 46 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 21/11 

v 47 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 22/11 
ETG500
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Elin Nystrand von Unge
Kulturhistoria
Redovisning
Seminarium
Skansenredovisning
12:00
10:00
ETG500
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Elin Nystrand von Unge
Kulturhistoria
Redovisning
Seminarium
Skansenredovisning
15:00
13:00
v 47 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 23/11 
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Högre seminarium
15:00
13:00
v 47 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 24/11 
GV2001
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Maria Margareta Österholm
Genusforskningens metoder
Seminarium
Text och Bildtolkning
12:00
10:00
ETG500
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Simon Ekström
Kulturhistoria
Seminarium
15:00
13:00
v 47 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 25/11 
GV1000
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Christina Alnevall
Stat, politik och organisation
Seminarium
Omseminarium delkurs 2
(kompensation för missade seminarier)
12:00
10:00
GV2001
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Maria Margareta Österholm
Genusforskningens metoder
Seminarium
Text och bildtolkning
15:00
13:00
v 47 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 26/11 
v 47 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 27/11 
v 47 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 28/11 

v 48 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 29/11 
v 48 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 30/11 
GV2001
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Cecilia Åse
Genusforskningens metoder
Seminarium
Diskursanalys
12:00
10:00
GV2001
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Cecilia Åse
Genusforskningens metoder
Seminarium
Diskursanalys
15:00
13:00
v 48 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 1/12 
GV7103
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Seminarium
12:00
10:00
GV7103
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Seminarium
15:00
13:00
v 48 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 2/12 
ETG210
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Lars Kaijser
Skriftlig uppgift
Föreläsning
Introduktion
12:00
10:00
ETG210
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Susanne Waldén
Skriftlig uppgift
Handledning
15:00
13:00
v 48 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 3/12 
v 48 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 4/12 
v 48 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 5/12 

v 49 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 6/12 
ETA805
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Helena Hörnfeldt
Elin Franzén
Föreläsning
Seminarium
10-11 Seminarium Tillvaron träder fram: fenomenologiska undersökningar
11-12 Föreläsning Stad, identitet, norm
12:00
10:00
v 49 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 7/12 
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Högre seminarium
15:00
13:00
v 49 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 8/12 
v 49 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 9/12 
GV2001
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Hilda Jakobsson
Genusvetenskapligt arbete
Seminarium
Kommentarer uppsats PM
12:00
10:00
GV2001
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Maria Margareta Österholm
Genusvetenskapligt arbete
Seminarium
Kommentarer uppsats PM
15:00
13:00
v 49 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 10/12 
v 49 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 11/12 
v 49 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 12/12 

v 50 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 13/12 
ETG210
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Andrea Dankic
Skriftlig uppgift
Handledning
15:00
13:00
v 50 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 14/12 
ETA804
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Markus Idvall
Seminarium
Kunskapsmål och metod
15:00
13:00
v 50 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 15/12 
GV7103
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Seminarium
12:00
10:00
GV7103
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Seminarium
15:00
13:00
v 50 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 16/12 
v 50 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 17/12 
ETG210
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Susanne Waldén
Skriftlig uppgift
Handledning
15:00
13:00
v 50 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 18/12 
v 50 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 19/12 

v 51 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 20/12 
GV2001
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Hilda Jakobsson
Genusvetenskapligt arbete
Seminarium
Kommentarer utkast
12:00
10:00
GV2001
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Maria Margareta Österholm
Genusvetenskapligt arbete
Seminarium
Kommentarer utkast
15:00
13:00
v 51 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 21/12 
v 51 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 22/12 
v 51 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 23/12 
v 51 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 24/12 
v 51 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 25/12 
v 51 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 26/12 

v 52 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 27/12 
v 52 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 28/12 
v 52 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 29/12 
v 52 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 30/12 
v 52 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 31/12 
v 52 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 1/1 
v 52 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 2/1 

v 1 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 3/1 
v 1 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 4/1 
GV2001
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Hilda Jakobsson
Genusvetenskapligt arbete
Seminarium
Diskussion råmanus
15:00
13:00
v 1 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 5/1 
v 1 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 6/1 
v 1 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 7/1 
v 1 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 8/1 
v 1 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 9/1 

v 2 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 10/1 
ETA805
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Helena Hörnfeldt
Seminarium
Avslutande seminarium
16:00
13:00
v 2 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 11/1 
ETA810
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Susanne Waldén
Seminarium
Inför muntlig tentamen:genrep på kort inledande presentation. Summering av kursen. Chans att ställa frågor om den skriftliga tentamen.
12:00
10:00
v 2 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 12/1 
RHG002-003
RKVG12-14
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Examensarbete
Självständigt arbete
Skriftlig uppgift
Uppsatsventilering
17:00
09:00
v 2 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 13/1 
RHG002-003
RKVG12-14
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Examensarbete
Självständigt arbete
Skriftlig uppgift
Uppsatsventilering
17:00
09:00
v 2 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 14/1 
RHG002-003
RKVG12-14
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Examensarbete
Självständigt arbete
Skriftlig uppgift
Uppsatsventilering
17:00
09:00
v 2 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 15/1 
v 2 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 16/1 

v 3 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 17/1 
ETA814
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Transnationella praktiker: Mångfald i en globaliserad värld
Introduktion
15:00
13:00
v 3 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 18/1 
ETA809
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Helena Hörnfeldt
Examensarbete
Introduktion
12:00
10:00
ETG210
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Hanna Jansson
Etnologiska problemområden
Föreläsning
Narrativ och ritual
15:00
13:00
ETG301
ETG930
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Magnus Öhlander
Teori och Metod
Föreläsning
Föreläsning
Från strukturalism till poststrukturalism och diskursanalys
17:00
15:00
v 3 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 19/1 
v 3 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 20/1 
ETG301
ETG930
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Magnus Öhlander
Teori och Metod
Seminarium
Obligatorisk närvaro
Fördjupningsseminarium
15:00
13:00
v 3 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 21/1 
GV1000
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Kristina Fjelkestam
Introduktion till genusvetenskapen
Seminarium
Observera att lektionen endast är 60 min.
10:15
09:00
GV1000
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Kristina Fjelkestam
Introduktion till genusvetenskapen
Seminarium
Observera att lektionen endast är 60 min.
11:30
10:15
GV1000
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Maria Margareta Österholm
Introduktion till genusvetenskapen
Seminarium
Observera att lektionen endast är 60 min.
12:45
11:30
GV1000
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Maria Margareta Österholm
Introduktion till genusvetenskapen
Seminarium
Observera att lektionen endast är 60 min.
14:00
12:45
v 3 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 22/1 
v 3 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 23/1 

v 4 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 24/1 
ETG210
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Kalle Ström
Etnologiska problemområden
Föreläsning
Interaktionism
12:00
10:00
v 4 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 25/1 
GV3002
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Hillevi Ganetz
Klassiska teman i genusteori
Seminarium
Simone och vi
12:00
09:00
v 4 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 26/1 
v 4 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 27/1 
RHG001
RKVG11
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Frederik Wallenstein
Introduktion till religionshistorien: teori och metod I
Seminarium
Seminarieuppgift 1:
Textstudier: Myt, historia och källkritik.

Val av seminariegrupp sker via Athena.
12:00
10:00
ETG301
ETG930
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Helena Hörnfeldt
Teori och Metod
Seminarium
Obligatorisk närvaro
Fördjupningsseminarium
15:00
13:00
v 4 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 28/1 
GV1000
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Kristina Fjelkestam
Introduktion till genusvetenskapen
Seminarium
Observera att lektionen endast är 60 min.
10:15
09:00
GV1000
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Kristina Fjelkestam
Introduktion till genusvetenskapen
Seminarium
Observera att lektionen endast är 60 min.
11:30
10:15
GV1000
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Maria Margareta Österholm
Introduktion till genusvetenskapen
Seminarium
Observera att lektionen endast är 60 min.
12:45
11:30
GV1000
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Maria Margareta Österholm
Introduktion till genusvetenskapen
Seminarium
Observera att lektionen endast är 60 min.
14:00
12:45
v 4 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 29/1 
v 4 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 30/1 

v 5 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 31/1 
ETG301
ETG930
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Magnus Öhlander
Teori och Metod
Föreläsning
Föreläsning
Från etnicitetsforskning till mångfaldsstudier
12:00
10:00
ETA814
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Transnationella praktiker: Mångfald i en globaliserad värld
Föreläsning
Seminarium
Borders and Diversity
15:00
13:00
v 5 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 1/2 
ETA816
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Helena Hörnfeldt
Mattias Frihammar
Kulturarvsprocesser och minnespolitik
10-11 Seminar: The material and cultural scars of the future
11-12 Lecture: On war and difficult memories in Europe
12:00
10:00
v 5 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 2/2 
v 5 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 3/2 
ETG301
ETG930
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Magnus Öhlander
Teori och Metod
Seminarium
Obligatorisk närvaro
Fördjupningsseminarium
15:00
13:00
v 5 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 4/2 
GV1000
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Kristina Fjelkestam
Introduktion till genusvetenskapen
Seminarium
Observera att lektionen endast är 60 min.
10:15
09:00
GV1000
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Kristina Fjelkestam
Introduktion till genusvetenskapen
Seminarium
Observera att lektionen endast är 60 min.
11:30
10:15
GV1000
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Maria Margareta Österholm
Introduktion till genusvetenskapen
Seminarium
Observera att lektionen endast är 60 min.
12:45
11:30
GV1000
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Maria Margareta Österholm
Introduktion till genusvetenskapen
Seminarium
Observera att lektionen endast är 60 min.
14:00
12:45
v 5 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 5/2 
v 5 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 6/2 

v 6 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 7/2 
ETG301
ETG930
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Helena Hörnfeldt
Teori och Metod
Föreläsning
Föreläsning
Posthumanism och materialitetsteori
12:00
10:00
v 6 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 8/2 
GV3002
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Hillevi Ganetz
Klassiska teman i genusteori
Seminarium
Fransk feminism 2
12:00
10:00
v 6 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 9/2 
RHG001
RKVG11
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Frederik Wallenstein
Introduktion till religionshistorien: teori och metod I
Seminarium
Seminarieuppgift 2: Se Athena.

Hemtentafrågorna delas ut.
12:00
10:00
v 6 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 10/2 
v 6 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 11/2 
GV1000
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Kristina Fjelkestam
Introduktion till genusvetenskapen
Seminarium
Observera att lektionen endast är 60 min.
10:15
09:00
GV1000
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Kristina Fjelkestam
Introduktion till genusvetenskapen
Seminarium
Observera att lektionen endast är 60 min.
11:30
10:15
GV1000
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Maria Margareta Österholm
Introduktion till genusvetenskapen
Seminarium
Observera att lektionen endast är 60 min.
12:45
11:30
GV1000
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Maria Margareta Österholm
Introduktion till genusvetenskapen
Seminarium
Observera att lektionen endast är 60 min.
14:00
12:45
v 6 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 12/2 
v 6 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 13/2 

v 7 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 14/2 
ETA814
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Transnationella praktiker: Mångfald i en globaliserad värld
Föreläsning
Seminarium
Family and Transnational Practices
12:00
10:00
v 7 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 15/2 
GV3002
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Ingeborg Hasselgren
Klassiska teman i genusteori
Seminarium
Från lesbisk teori till queerteori 1
12:00
10:00
v 7 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 16/2 
ETG301
ETG930
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Helena Hörnfeldt
Teori och Metod
Seminarium
Obligatorisk närvaro
Seminarium
12:00
10:00
v 7 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 17/2 
v 7 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 18/2 
GV1000
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Kristina Fjelkestam
Introduktion till genusvetenskapen
Seminarium
Observera att lektionen endast är 60 min.
10:15
09:00
GV1000
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Kristina Fjelkestam
Introduktion till genusvetenskapen
Seminarium
Observera att lektionen endast är 60 min.
11:30
10:15
GV1000
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Maria Margareta Österholm
Introduktion till genusvetenskapen
Seminarium
Observera att lektionen endast är 60 min.
12:45
11:30
GV1000
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Maria Margareta Österholm
Introduktion till genusvetenskapen
Seminarium
Observera att lektionen endast är 60 min.
14:00
12:45
v 7 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 19/2 
v 7 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 20/2 

v 8 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 21/2 
ETG210
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Hanna Jansson
Metod
Föreläsning
Internet
12:00
10:00
ETA814
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Transnationella praktiker: Mångfald i en globaliserad värld
Föreläsning
Seminarium
Labor and Transnational Practices
15:00
13:00
v 8 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 22/2 
ETG301
ETG930
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Lisa Wiklund Moreira
Litteraturkurs
Föreläsning
Seminarium
Etnologi som kulturvetenskapligt forskningsfält
12:00
10:00
v 8 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 23/2 
v 8 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 24/2 
v 8 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 25/2 
GV1000
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Kristina Fjelkestam
Introduktion till genusvetenskapen
Seminarium
Observera att lektionen endast är 60 min.
10:15
09:00
GV1000
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Kristina Fjelkestam
Introduktion till genusvetenskapen
Seminarium
Observera att lektionen endast är 60 min.
11:30
10:15
GV1000
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Maria Margareta Österholm
Introduktion till genusvetenskapen
Seminarium
Observera att lektionen endast är 60 min.
12:45
11:30
GV1000
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Maria Margareta Österholm
Introduktion till genusvetenskapen
Seminarium
Observera att lektionen endast är 60 min.
14:00
12:45
v 8 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 26/2 
v 8 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 27/2 

v 9 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 28/2 
ETA814
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Transnationella praktiker: Mångfald i en globaliserad värld
Föreläsning
Seminarium
Home, Identity, Longing and Belonging
15:00
13:00
v 9 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 1/3 
ETA816
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Mattias Frihammar
Kulturarvsprocesser och minnespolitik
Seminar: Cultural heritage between light and darkness
12:00
10:00
v 9 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 2/3 
RKVA13
RKVG13
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Henrik Johnsén
Kristendomens historia
Föreläsning
Medeltiden
15:00
13:00
v 9 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 3/3 
v 9 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 4/3 
GV1000
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Kristina Fjelkestam
Introduktion till genusvetenskapen
Seminarium
Observera att lektionen endast är 60 min.
10:15
09:00
GV1000
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Kristina Fjelkestam
Introduktion till genusvetenskapen
Seminarium
Observera att lektionen endast är 60 min.
11:30
10:15
GV1000
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Maria Margareta Österholm
Introduktion till genusvetenskapen
Seminarium
Observera att lektionen endast är 60 min.
12:45
11:30
GV1000
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Maria Margareta Österholm
Introduktion till genusvetenskapen
Seminarium
Observera att lektionen endast är 60 min.
14:00
12:45
v 9 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 5/3 
v 9 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 6/3 

v 10 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 7/3 
v 10 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 8/3 
v 10 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 9/3 
GV3002
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Christina Alnevall
Hillevi Ganetz
Ingeborg Hasselgren
Klassiska teman i genusteori
Seminarium
12:00
10:00
RHG002-003
RHG502
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Niklas Foxeus
Religiösa texter och tolkningar
Tematisk specialisering: Religiösa texter och tolkningar
Föreläsning
Buddhism I
15:00
13:00
v 10 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 10/3 
v 10 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 11/3 
GV1000
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Kristina Fjelkestam
Introduktion till genusvetenskapen
Seminarium
Observera att lektionen endast är 60 min.
10:15
09:00
GV1000
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Kristina Fjelkestam
Introduktion till genusvetenskapen
Seminarium
Observera att lektionen endast är 60 min.
11:30
10:15
GV1000
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Maria Margareta Österholm
Introduktion till genusvetenskapen
Seminarium
Observera att lektionen endast är 60 min.
12:45
11:30
GV1000
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Maria Margareta Österholm
Introduktion till genusvetenskapen
Seminarium
Observera att lektionen endast är 60 min.
14:00
12:45
v 10 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 12/3 
v 10 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 13/3 

v 11 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 14/3 
ETA814
D4110 (ERG), Södra huset hus D
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Karin Högström
Transnationella praktiker: Mångfald i en globaliserad värld
Seminarium
Seminar on papers (first draft)
Please note!
Seminar group 1 D4110
Seminar group 2 D4120
12:00
09:00
ETG301
ETG930
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Magnus Öhlander
Examensarbete
Handledning
15:00
13:00
v 11 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 15/3 
GV3002
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Hillevi Ganetz
Klassiska teman i genusteori
Seminarium
Omseminarium delkurs 1 (kompensation för frånvaro)
12:00
10:00
v 11 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 16/3 
v 11 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 17/3 
v 11 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 18/3 
v 11 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 19/3 
v 11 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 20/3 

v 12 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 21/3 
v 12 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 22/3 
ETA808
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Mattias Frihammar
Introduktion
Tillfälle 1
12:00
10:00
v 12 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 23/3 
GV5008
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Malena Gustavsson
Normkritisk pedagogik 1
Seminarium
12:00
10:00
GV5008
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Malena Gustavsson
Normkritisk pedagogik 1
Seminarium
15:00
13:00
v 12 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 24/3 
v 12 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 25/3 
ETG301
ETG930
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Elin Nystrand von Unge
Litteraturkurs
Examinationsseminarium
Muntlig examination av litteraturkursen
15:00
10:00
v 12 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 26/3 
v 12 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 27/3 

v 13 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 28/3 
v 13 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 29/3 
ETG301
ETG930
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Lisa Wiklund Moreira
Examensarbete
Handledning
12:00
10:00
v 13 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 30/3 
GV5008
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Malena Gustavsson
Normkritisk pedagogik 1
Seminarium
12:00
10:00
GV5008
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Malena Gustavsson
Normkritisk pedagogik 1
Seminarium
15:00
13:00
v 13 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 31/3 
v 13 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 1/4 
v 13 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 2/4 
v 13 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 3/4 

v 14 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 4/4 
v 14 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 5/4 
v 14 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 6/4 
v 14 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 7/4 
v 14 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 8/4 
v 14 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 9/4 
v 14 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 10/4 

v 15 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 11/4 
v 15 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 12/4 
RHG001
RKVG11
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Syd- och Östasiens religioner
Seminarium
11:00
09:00
RHG001
RKVG11
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Syd- och Östasiens religioner
Seminarium
17:00
15:00
v 15 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 13/4 
GV5008
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Kajsa Ohrlander
Normkritisk pedagogik 1
Seminarium
12:00
10:00
v 15 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 14/4 
ETG400
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Mattias Frihammar
Kulturarvsanalys
Seminarium
Minnesplatser. Se Studiehäfte för närmare instruktioner.
12:00
10:00
ETG400
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Kulturarvsanalys
Seminarium
Minnesplatser. Se Studiehäfte för närmare instruktioner.
15:00
13:00
v 15 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 15/4 
v 15 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 16/4 
v 15 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 17/4 

v 16 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 18/4 
v 16 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 19/4 
ETG600
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Andrea Dankic
Mångfald och Globalisering
Seminarium
Mångfald i medier
12:00
10:00
ETG600
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Andrea Dankic
Mångfald och Globalisering
Seminarium
Mångfald i medier
15:00
13:00
v 16 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 20/4 
GV3002
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Kristina Fjelkestam
Examensarbete
Seminarium
Uppsatser i vardande
12:00
10:00
RHG001
RKVG11
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Willy Pfändtner
Syd- och Östasiens religioner
Seminarium
14:00
12:00
RHG001
RKVG11
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Willy Pfändtner
Syd- och Östasiens religioner
Seminarium
17:00
15:00
v 16 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 21/4 
v 16 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 22/4 
GV3002
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Kristina Fjelkestam
Examensarbete
Seminarium
Omseminarium uppsatskurs
12:00
10:00
GV1000
D4120 (ERG), Södra huset hus D
Christina Alnevall
Stat, politik och organisation
Seminarium
Omseminarie GV1 - Stat, politik
15:00
13:00
v 16 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 23/4 
v 16 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 24/4 
KurskodNamn
KurskodNamn


 
ETA003
 
ETA005
 
ETA803
 
ETA804
 
ETA805
 
ETA808
 
ETA809
 
ETA810
 
ETA814
 
ETA816
 
ETG210
 
ETG301
 
ETG400
 
ETG930
 
GV1000
 
GV2001
 
GV3002
 
GV5008
 
RHG001
 
RHG002
 
RHG003
 
RHG502
 
RKVG11
 
RKVG12
 
RKVG13