Tid |
Lokal |
Kurs |
Aktivitet |
Lärare |
Information |
Institution |
|||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
v 20 | Ons 2024-05-15 v 20 | ||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | D373 | Språkkonsultprogrammet, kurs 2, Svenska II | Seminarium | Jeanna Wennerberg | Seminarium 5 | Svenska Nordiska språk | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | D389 | Behörighetsgivande kurs i svenska | Seminarium | Anna Natasa Pousette | Hörförståelseövning 2, Presentation 3 (obligatorisk närvaro) | Institutionen för svenska och flerspråkighet | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Teckenspråkstolkning - kandidatkurs, Tolkning – magisterkurs | Eget arbete | Eget arbete | Tolk- och översättarinstitutet | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | D235 | Interaktionsseminariet | Stefan Norrthon | Svenska Nordiska språk | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | D238 | Möte | Yvonne Carlsson | Institutionen för svenska och flerspråkighet | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | D397, via Zoom | Konferenstolkning III | Hybrid, Övning | Jakob Roël, Laura Babcock | Tolkövningar ENGELSKA | Tolk- och översättarinstitutet | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | D480 | Handledarkollegiet | Catharina Nyström Höög | Institutionen för svenska och flerspråkighet | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | D600 | Möte | Tolk- och översättarinstitutet | ||||||||||||||||||||||||||
12:00 - 13:00 | Svenskt teckenspråk III, Svenskt teckenspråk IV, Svenskt teckenspråk VI, Teckenspråk i teori och praktik II, Teckenspråk och tolkning II, Teckenspråkstolkning - kandidatkurs | Clara Liljeblad, Jonas Brännvall | Språkcafé, I språkparken | Tolk- och översättarinstitutet | |||||||||||||||||||||||||
12:30 - 13:00 | D365 | Anna-Malin Karlsson | Svenska Nordiska språk | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | D235, via Zoom | Konferenstolkning III | Eget arbete, Hybrid, Övning | Gruppövning ENGELSKA konsekutivt | Tolk- och översättarinstitutet | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | D289 | Svenska som främmande språk - Förberedande kurs | Föreläsning | Sten Magnus Petri | Institutionen för svenska och flerspråkighet | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:30 | D365 | Högre seminarium | Svenska Nordiska språk | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | D389 | Kommunikatörsprogrammet, kurs 2 | Föreläsning | Gunilla Almström Persson | Föreläsning 3 | Svenska Nordiska språk | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | D480 | Kommunikatörsprogrammet, kurs 4 | Seminarium | Daniel Brånn, Suzanne Rosendahl | Svenska Nordiska språk | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | D600 | Möte | Elin Svahn, Elisabeth Bladh, Eva-Maria Grahn Taxén, Giada Brighi, Hanna Hagström, Linus Olsson, Raphael Sannholm, Richard Pleijel, Ulf Norberg, Valérie Alfvén, Yvonne Lindqvist | Kursutveckling | Tolk- och översättarinstitutet | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | E289, Språkstudion, Studio 2 | Översättning II | Seminarium | Eva-Maria Grahn Taxén | Seminarium 2 | Tolk- och översättarinstitutet | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Teckenspråkstolkning - kandidatkurs, Tolkning – magisterkurs | Eget arbete | Eget arbete | Tolk- och översättarinstitutet | |||||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:30 | D263 | Daniel Brånn | Svenska Nordiska språk | ||||||||||||||||||||||||||
14:30 - 14:45 | D365 | Anna-Malin Karlsson | Svenska Nordiska språk | ||||||||||||||||||||||||||
14:30 - 16:30 | D373 | SFS-möte | Institutionen för svenska och flerspråkighet | ||||||||||||||||||||||||||
15:00 - 15:15 | via Athena | Teckenspråk och tolkning II | Hemtentamen, Omskrivning, Publicering | Elin Svanerud | Publicering omtentamen i Yrkesetik i teori och praktik. | Tolk- och översättarinstitutet | |||||||||||||||||||||||
15:30 - 17:00 | D568 | Möte | Rebecca Borg | Institutionen för svenska och flerspråkighet | |||||||||||||||||||||||||
16:30 - 19:30 | D480 | Svenska för internationella anställda kurs A | Seminarium | Anna Natasa Pousette | Svenska Nordiska språk | ||||||||||||||||||||||||
16:45 - 17:00 | via Athena | Tolkning i offentlig sektor II, arabiska, Tolkning i offentlig sektor II, dari, Tolkning i offentlig sektor II, persiska, Tolkning i offentlig sektor II, ryska, Tolkning i offentlig sektor II, ukrainska | Publicering | Ali Labriz | Publicering inspelningar | Tolk- och översättarinstitutet | |||||||||||||||||||||||
17:00 - 20:00 | D320 | Svenska för internationella anställda kurs B | Seminarium | Göran Basth | Svenska Nordiska språk | ||||||||||||||||||||||||
17:00 - 20:00 | D365 | Svenska för internationella anställda, kurs F | Seminarium | Eva Nobel | Svenska Nordiska språk | ||||||||||||||||||||||||
17:00 - 20:00 | D373 | Svenska för internationella anställda Kurs C | Seminarium | Yvonne Hedman | Seminarium 14 | Svenska Nordiska språk | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | D289 | Behörighetsgivande kurs i svenska | Seminarium | Jonas Kauppi | Obligatorisk uppgift 6 | Institutionen för svenska och flerspråkighet | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | D315 | Svenska som främmande språk - Förberedande kurs | Seminarium | Matilda Gulbrandsen Mattsson | Obligatorisk uppgift, se Athena | Institutionen för svenska och flerspråkighet | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | D389 | Svenska för internationella studenter och forskare, kurs 2 | Obligatorisk uppgift, Seminarium | Peter Lundkvist | Institutionen för svenska och flerspråkighet | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 | via Zoom | Professionellt skrivande, fortsättningskurs | Webbaserat | Daniel Brånn, Suzanne Rosendahl | Svenska Nordiska språk | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 | Konferenstolkning III | Eget arbete | Tolkövningar med Stockholm Debate Society i Hörsal 10. Ej obligatoriskt. | Tolk- och översättarinstitutet |