Tid |
Kurs |
Aktivitet |
Lärare |
Information |
Institution |
||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
v 17 | Ons 2019-04-24 v 17 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:45 - 09:45 | Handledning | Linnea Hanell | MX | Institutionen för svenska och flerspråkighet | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | SVA II: Svenskans uttal i inlärningsperspektiv | Omtentamen | Elisabeth Zetterholm | Svenska Nordiska språk | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Konferenstolkning II | Övning | Lena Öhman, Talare: Barbro Wollberg | Tolk- och översättarinstitutet | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Teckenspråk och tolkning II | Övning | Eira Balkstam, Jenny Olsson | Övning 17 | Tolk- och översättarinstitutet | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Behörighetsgivande kurs i svenska | Seminarium | Susanna Melin | Svenska Nordiska språk | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Svenska för grundlärare i grundskolan årskurs 4-6, I | Föreläsning | Lasse Mårtensson | Svenska Nordiska språk | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Språkkonsultprogrammet, kurs 2 | Omtentamen | Jan Svanlund | Brunnsvikssalen | Svenska Nordiska språk | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 09:15 | Svenska II inom ämneslärarprogrammet, årskurs 7-9 och gymnasieskolan | Hemtentamen, Utlämning av tentamen | Svenska Nordiska språk | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 16:00 | Teckenspråkstolkning - kandidatkurs | Studiebesök, Övning | Catrin Thorin, Magnus Ryttervik | Övning 16, Nordiska muséet | Tolk- och översättarinstitutet | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Lärarmöte | Mårten Michanek | Institutionen för svenska och flerspråkighet | ||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Konferenstolkning II | Övning | Maria Bodner Gröön, HAMZAOUI Nayrouz | PA franska | Tolk- och översättarinstitutet | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Möte | Susan Sayehli | Institutionen för svenska och flerspråkighet | ||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 11:00 | Personalmöte | Tolk- och översättarinstitutet | |||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Möte | Marie Nelson | Möte | Institutionen för svenska och flerspråkighet | |||||||||||||||||||||||||
12:00 - 13:00 | Språkkör | Fredrik Holmstedt | Svenska Nordiska språk | ||||||||||||||||||||||||||
12:00 - 17:00 | Undervisning | Theres Bellander | Svenska Nordiska språk | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Översättning - kandidatkurs | Seminarium | Ulf Norberg | Seminarium 4, Inledning, analys, diskussion: aktuella problem | Tolk- och översättarinstitutet | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Möte | Aleksandra Adler, Ali Labriz, Elisabeth Geiger Poignant | Planering TOFS1 HT2019 | Tolk- och översättarinstitutet | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:30 | Nordiska språk med historisk inriktning - magisterkurs, Svenska - magisterkurs, Svenska - masterkurs, Svenska som andraspråk - Masterkurs, Svenska som andraspråk - Magisterkurs | Högre seminarium | Catrin Norrby, Cecilia Falk | Svenska Nordiska språk | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Konferenstolkning II | Övning | Paolo Balzano, HAMZAOUI Nayrouz | PA franska | Tolk- och översättarinstitutet | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Workshop | Vendela Blomström | Svenska Nordiska språk | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Teckenspråk och tolkning II | Övning | Eira Balkstam, Jenny Olsson | Övning 17 | Tolk- och översättarinstitutet | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Svenska som andraspråk I inom ämneslärarprogrammet, för arbete i årskurs 7-9, gymnasieskolan och vuxenutbildningen | Tentamen | Ana Rodriguez Gonzalez | Centrum för tvåspråkighetsforskning | |||||||||||||||||||||||||
15:00 - 18:00 | Kollegium | Maria Lim Falk | Institutionen för svenska och flerspråkighet | ||||||||||||||||||||||||||
15:00 - 16:00 | Handledning | Elin Svahn | Institutionen för svenska och flerspråkighet | ||||||||||||||||||||||||||
15:00 - 16:30 | Seminarium | Fredrik Valdeson | Fornisländsk läsgrupp | Institutionen för svenska och flerspråkighet | |||||||||||||||||||||||||
16:30 - 19:00 | Föreläsning | Anders Eklund Perruchon | Institutionen för svenska och flerspråkighet | ||||||||||||||||||||||||||
16:30 - 19:30 | Svenska för internationella anställda, kurs E | Seminarium | Eva Nobel | Svenska Nordiska språk | |||||||||||||||||||||||||
16:30 - 19:30 | Svenska för internationella anställda kurs B | Seminarium | Göran Basth | Svenska Nordiska språk | |||||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | Svenska för internationella studenter och forskare, kurs 3 | Seminarium | Charlotte Vestlund | Svenska Nordiska språk | |||||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | Svenska för internationella studenter och forskare, kurs 5 | Seminarium | Linnea Rutström | Svenska Nordiska språk | |||||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | Svenska för internationella studenter och forskare, kurs 4 | Seminarium | Caroline Ahlmén | Svenska Nordiska språk | |||||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | Svenska för internationella studenter och forskare, kurs 2 | Seminarium | Erkan Ellek | Svenska Nordiska språk | |||||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | Behörighetsgivande kurs i svenska | Seminarium | Sten Magnus Petri | Svenska Nordiska språk | |||||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | Svenska för internationella studenter och forskare, kurs 3 | Seminarium | Theres Beswick | Svenska Nordiska språk |