Tid |
Lokal |
Kurs |
Lärare |
Information |
Institution |
||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
v 13 | Ons 2024-03-27 v 13 | ||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 11:30 | D235 | Sofia Johansson | Institutionen för svenska och flerspråkighet | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | D600 | Institutionen för svenska och flerspråkighet | |||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | via Zoom | Svenska som andraspråk I inom ämneslärarprogrammet, för arbete i årskurs 7-9, gymnasieskolan oc | Martin Persson | Centrum för tvåspråkighetsforskning | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 16:00 | Teckenspråkstolkning - kandidatkurs, Tolkning – magisterkurs | Eget arbete | Tolk- och översättarinstitutet | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 16:00 | Tolkning – magisterkurs, Tolkning – masterkurs | Tolk- och översättarinstitutet | |||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 11:30 | D365 | Karin Idevall Hagren | Språkbrukskollokviet | Institutionen för svenska och flerspråkighet | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 13:00 | D373 | Språkkonsultprogrammet, kurs 2, Svenska II, Svenska IV inom ämneslärarprogrammet, gymnasieskolan | Mikael Kalm | Seminarium 4 | Svenska Nordiska språk | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | D389 | Catharina Nyström Höög | Svenska Nordiska språk | ||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | D416 | Svenska för grundlärare i grundskolan årskurs 4-6, I | Julia Backelin Forsberg | Föreläsning 2 | Svenska Nordiska språk | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Hörsal 5 | Framträdande och retorik | Hanna Hallmén | Svenska Nordiska språk | |||||||||||||||||||||||||
11:45 - 12:00 | via Athena | Facköversättning till svenska II | Eva-Maria Grahn Taxén | Inlämningsuppgift 1 | Tolk- och översättarinstitutet | ||||||||||||||||||||||||
12:00 - 16:00 | D600 | Elin Holm | Institutionen för svenska och flerspråkighet | ||||||||||||||||||||||||||
12:00 - 13:00 | Svenskt teckenspråk III, Svenskt teckenspråk IV, Svenskt teckenspråk VI, Teckenspråk i teori och praktik II, Teckenspråk och tolkning II, Teckenspråkstolkning - kandidatkurs | Clara Liljeblad, Jonas Brännvall | Språkcafé, I språkparken | Tolk- och översättarinstitutet | |||||||||||||||||||||||||
12:30 - 13:00 | D389 | Anna-Malin Karlsson | Svenska Nordiska språk | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | C497 | Svenska som främmande språk - Förberedande kurs | Sten Magnus Petri | Institutionen för svenska och flerspråkighet | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:30 | D331 | Karin Idevall Hagren | Institutionen för svenska och flerspråkighet | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | D365 | Karolina Wirdenäs | Institutionen för svenska och flerspråkighet | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | D389 | Svenska Nordiska språk | |||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | via Zoom | Svenska som andraspråk I inom ämneslärarprogrammet, för arbete i årskurs 7-9, gymnasieskolan oc | Martin Persson | Centrum för tvåspråkighetsforskning | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | via Zoom | Översättning II | Thérèse Eng | Seminarium 6 | Tolk- och översättarinstitutet | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Svenska för grundlärare i grundskolan årskurs 4-6, I | Självstudier | Svenska Nordiska språk | ||||||||||||||||||||||||||
15:00 - 16:30 | D365 | Vendela Blomström | SFS kursutvecklingsgrupp | Institutionen för svenska och flerspråkighet | |||||||||||||||||||||||||
15:00 - 16:00 | D568 | Göran Basth | Institutionen för svenska och flerspråkighet | ||||||||||||||||||||||||||
16:00 - 16:15 | via Athena | Teckenspråk och tolkning II | Elin Svanerud Sundgren | Inlämning hemtenta analys | Tolk- och översättarinstitutet | ||||||||||||||||||||||||
16:00 - 17:00 | via Zoom | Tolk- och översättarinstitutet | |||||||||||||||||||||||||||
16:30 - 19:30 | D315 | Svenska för internationella anställda kurs A | Anna Natasa Pousette | Svenska Nordiska språk | |||||||||||||||||||||||||
17:00 - 20:00 | D215 | Svenska för internationella anställda Kurs C | Yvonne Hedman | Seminarium 8 | Svenska Nordiska språk | ||||||||||||||||||||||||
17:00 - 20:00 | D307 | Svenska för internationella anställda kurs B | Göran Basth | Svenska Nordiska språk | |||||||||||||||||||||||||
17:00 - 20:00 | D373 | Svenska för internationella anställda, kurs F | Eva Nobel | Svenska Nordiska språk | |||||||||||||||||||||||||
17:00 - 20:00 | D389 | Svenska för internationella studenter och forskare, kurs 3 | Anna Karlsson | Institutionen för svenska och flerspråkighet | |||||||||||||||||||||||||
17:00 - 20:00 | D480 | Svenska för internationella studenter och forskare, kurs 4 | Päivi Sipilä | Institutionen för svenska och flerspråkighet | |||||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:30 | E299, Språkstudion, Studio 1 | Svenska som främmande språk - Förberedande kurs | Daniel Eriksson Bjurell | Skriftlig uppgift (obligatorisk uppgift) | Institutionen för svenska och flerspråkighet | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | E420 | Svenska för internationella studenter och forskare, kurs 2 | Peter Lundkvist | Institutionen för svenska och flerspråkighet | |||||||||||||||||||||||||
19:30 - 21:00 | D315 | Svenska som främmande språk - Förberedande kurs | Daniel Eriksson Bjurell | Institutionen för svenska och flerspråkighet |