Allmänt om schemat• Schemaändringar kan förekomma. Du bör därför prenumera på schemat, alt. spara det som ett bokmärke i din webbläsare. Ladda inte ned det som en fil. Om rumsplacering för tentamen• Se din tilldelade tentamenssal genom att klicka på länken i kolumnenTentamenssal. Länken finns även i schemaprenumerationen. | |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Lokal |
Karta |
Kurs |
Kurstillfälle |
Delkurs, Moment |
Aktivitet |
Studentgrupp |
Lärare |
Information |
||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
v 17 | Tors 2024-04-25 v 17 | ||||||||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 | C307, Södra huset C, Vån 3 | Karta | LIN022 | 20013, V24, 25%, KV, NML | Europas språk | Föreläsning |
Daniel Kjellander Maria Koptjevskaja Tamm |
||||||||||||||||||||||
Fre 2024-04-26 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 08:15 | via Athena |
LIT150 LIT153 |
20043, V24, 50%, DAG, DST 20046, V24, 50%, DAG, DST |
Teckenspråk i användning |
Examination Utlämning av tentamen Webbaserat |
||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 |
C307, Södra huset C, Vån 3 C315, Södra huset C, Vån 3 |
Karta |
LIA749 LIB710 LIB729 LID749 LIF749 LIM070 LIN602 LIN612 LIN622 LIN633 LIN640 LIT330 LIT759 |
20000, V24, 50%, DAG, NML 20010, V24, 50%, DAG, NML 20011, V24, 100%, DAG, NML 20012, V24, 50%, DAG, NML 20014, V24, 50%, DAG, NML 20020, V24, 50%, DAG, NML 20021, V24, 50%, DAG, NML 20023, V24, 50%, DAG, NML 20024, V24, 50%, DAG, NML 20029, V24, 50%, DAG, NML 20042, V24, 50%, DAG, NML 20045, V24, 50%, DAG, NML 20047, V24, 100%, DAG, NML |
Seminarium | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 11:00 | Se bokningskommentar | LIM009 | 20017, V24, 50%, DAG, NML | Introduktion till magnetresonansteknik för hjärnavbildning | SUBIC | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 09:15 | LIT003 | 20041, V24, 25%, KV, DST | Obligatorisk uppgift | Inlämning | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 11:00 | B4108, Södra huset B, Vån 4 | Karta | Marcin Wlodarczak | Möte | |||||||||||||||||||||||||
11:00 - 12:00 | Övningslabbet, Södra huset C, Vån 2 | Karta | Hatice Zora | Meeting | |||||||||||||||||||||||||
11:00 - 12:00 | B4108, Södra huset B, Vån 4 | Karta | Möte | Ingela Holmström | |||||||||||||||||||||||||
11:00 - 12:00 | via Zoom | 2LG072 | Transkription | Föreläsning | Alla | Petur Helgason | Övning inför hemuppgiften | ||||||||||||||||||||||
12:00 - 20:00 |
C307, Södra huset C, Vån 3 C315, Södra huset C, Vån 3 |
Karta | Övrigt | Amanda Kann | DokFest | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | E299, Språkstudion, Studio 1, Södra huset E | Karta |
LIN215 LINP21 |
20022, V24, 75%, DAG, NML 20030, V24, 50%, DAG, NML |
Programmering för lingvister | Laboration | Gustaf Gren | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | via Zoom |
LIT150 LIT153 |
20043, V24, 50%, DAG, DST 20046, V24, 50%, DAG, DST |
Teckenspråk i användning | Seminarium | Pia Simper-Allen | |||||||||||||||||||||||
17:30 - 18:00 | 2LG072 | Experimentalfonetik | Inlämning | Alla | Inlämning Läslogg 2 | ||||||||||||||||||||||||
23:45 - 00:00 |
LIT413 LITK21 |
20036, V24, 50%, DAG, NML 20044, V24, 100%, DAG, NML |
Svenskt teckenspråk III |
Inlämning Omexamination |
Teckenspråk i teori och praktik II-alla | ||||||||||||||||||||||||
v 18 | Mån 2024-04-29 v 18 | ||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 |
Tysta rummet/Anechoic chamber, Södra huset C, Vån 2 Övningslabbet, Södra huset C, Vån 2 |
Karta | 2LG072 | Experimentalfonetik |
Obligatorisk närvaro Laboration |
Grupp EGG1 | Christine Ericsdotter Nordgren | Kursexperiment | |||||||||||||||||||||
09:00 - 09:15 | via Athena | LIT150 | 20046, V24, 50%, DAG, DST | Teckenspråkstexter |
Inlämning Omexamination Webbaserat |
||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | via Zoom |
LIT406 TTA236 |
20049, V24, 25%, DAG, NML 21052, V24, 100%, BLA, NML |
Svenskt teckenspråk VI |
Obligatorisk närvaro Övning |
Teckenspråk och tolkning II - helgrupp | Magnus Ryttervik | Övning 27 | |||||||||||||||||||||
09:30 - 12:30 | Andningslabbet, Södra huset C, Vån 2 | Karta | 2LG072 | Experimentalfonetik |
Obligatorisk närvaro Laboration |
Grupp RIP1 | Christine Ericsdotter Nordgren | Kursexperiment | |||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | C397, Österbergsalen, Södra huset C, Vån 3 | Karta |
LIT419 LITK21 |
20019, V24, 50%, DAG, NML 20044, V24, 100%, DAG, NML |
Kontrastivt perspektiv på svenskt teckenspråk | Föreläsning | Teckenspråk i teori och praktik II-alla | Krister Schönström | |||||||||||||||||||||
12:00 - 13:00 | C315, Södra huset C, Vån 3 | Karta | Tove Nilsson Gerholm | WiP_barnspråk | |||||||||||||||||||||||||
12:30 - 15:30 |
Tysta rummet/Anechoic chamber, Södra huset C, Vån 2 Övningslabbet, Södra huset C, Vån 2 |
Karta | 2LG072 | Experimentalfonetik |
Obligatorisk närvaro Laboration |
Grupp EGG2 | Christine Ericsdotter Nordgren | Kursexperiment | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 |
C320, Max Goroschrummet, Södra huset C, Vån 3 C397, Österbergsalen, Södra huset C, Vån 3 |
Karta |
LIT419 LITK21 |
20019, V24, 50%, DAG, NML 20044, V24, 100%, DAG, NML |
Kontrastivt perspektiv på svenskt teckenspråk | Övning | Teckenspråk i teori och praktik II-alla |
Krister Schönström Åsa Gustafsson |
|||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | C315, Södra huset C, Vån 3 | Karta | Möte | Ingela Holmström | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Andningslabbet, Södra huset C, Vån 2 | Karta | 2LG072 | Experimentalfonetik |
Obligatorisk närvaro Laboration |
Grupp RIP2 | Christine Ericsdotter Nordgren | Kursexperiment | |||||||||||||||||||||
18:00 - 19:00 | via Athena |
LIT150 LIT153 |
20043, V24, 50%, DAG, DST 20046, V24, 50%, DAG, DST |
Teckenspråk i användning |
Inspelning Webbaserat |
Pia Simper-Allen | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:00 | via Zoom | LIN017 | 20033, V24, 25%, KV, DST | Språk, kultur och tänkande | Tentamensgenomgång | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:15 | via Zoom | LIT001 | 20040, V24, 25%, KV, DST | Övning |
Jonas Brännvall Magnus Ryttervik |
Övning 5: | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 | via Zoom | LIT003 | 20041, V24, 25%, KV, DST | Föreläsning | Åsa Gustafsson | Föreläsning 7: | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:15 | via Zoom | LIT006 | 20018, V24, 25%, KV, DST | Övning |
Jonas Brännvall Magnus Ryttervik |
övning 5: | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 | via Zoom | LIT009 | 20008, V24, 25%, KV, DST |
Seminarium Webbaserat |
Johanna Mesch | ||||||||||||||||||||||||
20:00 - 20:15 | via Athena | LIT009 | 20008, V24, 25%, KV, DST |
Hemtentamen Utlämning av tentamen Webbaserat |
|||||||||||||||||||||||||
Tis 2024-04-30 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 15:00 | KÖL-M244, Arrhenius KÖL, Vån 2 | Karta | |||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 |
Tysta rummet/Anechoic chamber, Södra huset C, Vån 2 Övningslabbet, Södra huset C, Vån 2 |
Karta | 2LG072 | Experimentalfonetik |
Obligatorisk närvaro Laboration |
Grupp EGG3 | Christine Ericsdotter Nordgren | Kursexperiment | |||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | E299, Språkstudion, Studio 1, Södra huset E | Karta |
LIT404 LITK21 |
20037, V24, 50%, DAG, NML 20044, V24, 100%, DAG, NML |
Svenskt teckenspråk IV | Övning | Teckenspråk i teori och praktik II-alla |
Eira Balkstam Magnus Ryttervik |
Övning 29 | ||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Se bokningskommentar | LIM009 | 20017, V24, 50%, DAG, NML | Introduktion till magnetresonansteknik för hjärnavbildning | SUBIC | ||||||||||||||||||||||||
09:30 - 12:30 | Andningslabbet, Södra huset C, Vån 2 | Karta | 2LG072 | Experimentalfonetik | Laboration | Grupp RIP3 | Christine Ericsdotter Nordgren | ||||||||||||||||||||||
09:30 - 12:30 | Andningslabbet, Södra huset C, Vån 2 | Karta | Experimentalfonetik | Christine Ericsdotter Nordgren | Extratid för experiment | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | C307, Södra huset C, Vån 3 | Karta |
LIN234 LINP21 |
20022, V24, 75%, DAG, NML 20032, V24, 50%, DAG, NML |
Psykolingvistik | Föreläsning | Hatice Zora | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | via Zoom | 2LG082 |
Projektarbete Infosök |
ki-se.zoom.us | |||||||||||||||||||||||||
12:00 - 13:00 | C315, Södra huset C, Vån 3 | Karta | Robert Mikael Östling | Dalimöte | |||||||||||||||||||||||||
12:30 - 15:30 |
Tysta rummet/Anechoic chamber, Södra huset C, Vån 2 Övningslabbet, Södra huset C, Vån 2 |
Karta | Experimentalfonetik | Christine Ericsdotter Nordgren | Extratid för experiment | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:30 | C320, Max Goroschrummet, Södra huset C, Vån 3 | Karta |
LIT404 LITK21 |
20037, V24, 50%, DAG, NML 20044, V24, 100%, DAG, NML |
Svenskt teckenspråk IV | Övning | Teckenspråk i teori och praktik II-grB | Eira Balkstam | Övning 31 | ||||||||||||||||||||
13:00 - 14:30 | C315, Södra huset C, Vån 3 | Karta | Carla Wikse Barrow | Mentorstid | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Andningslabbet, Södra huset C, Vån 2 | Karta | Experimentalfonetik | Christine Ericsdotter Nordgren | Extratid för experiment | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | E299, Språkstudion, Studio 1, Södra huset E | Karta |
LIN215 LINP21 |
20022, V24, 75%, DAG, NML 20030, V24, 50%, DAG, NML |
Programmering för lingvister | Dugga | Robert Mikael Östling | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:30 | C311, Södra huset C, Vån 3 | Karta |
LIT404 LITK21 |
20037, V24, 50%, DAG, NML 20044, V24, 100%, DAG, NML |
Svenskt teckenspråk IV | Övning | Teckenspråk i teori och praktik II-grA | Erika Lundquist | Övning 30 | ||||||||||||||||||||
14:30 - 16:00 | C320, Max Goroschrummet, Södra huset C, Vån 3 | Karta |
LIT404 LITK21 |
20037, V24, 50%, DAG, NML 20044, V24, 100%, DAG, NML |
Svenskt teckenspråk IV | Övning | Teckenspråk i teori och praktik II-grA | Eira Balkstam | Övning 31 | ||||||||||||||||||||
14:30 - 16:00 | C311, Södra huset C, Vån 3 | Karta |
LIT404 LITK21 |
20037, V24, 50%, DAG, NML 20044, V24, 100%, DAG, NML |
Svenskt teckenspråk IV | Övning | Teckenspråk i teori och praktik II-grB | Erika Lundquist | Övning 30 | ||||||||||||||||||||
Ons 2024-05-01 | |||||||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | C315, Södra huset C, Vån 3 | Karta | Övrigt | Alexander Näslund |
Kurskod | Namn |
2LG072 | Talkommunikation |
2LG082 | Projektarbete & skriftlig framställning |
LIA749 | Allmän språkvetenskap - magisterkurs |
LIB710 | Barns språkutveckling - magisterkurs |
LIB729 | Barns språkutveckling - masterkurs |
LID749 | Datorlingvistik - magisterkurs |
LIF749 | Fonetik - magisterkurs |
LIM009 | Introduktion till magnetresonansteknik för hjärnavbildning |
LIM070 | Typologi och språklig mångfald - masterkurs |
LIN017 | Språk, kultur och tänkande |
LIN022 | Europas språk |
LIN215 | Programmering för lingvister |
LIN234 | Psykolingvistik |
LIN602 | Praktik för programstudenter |
LIN612 | Lingvistik: allmän språkvetenskap - kandidatkurs |
LIN622 | Lingvistik: datorlingvistik - kandidatkurs |
LIN633 | Lingvistik: experimentell lingvistik - kandidatkurs |
Kurskod | Namn |
LIN640 | Lingvistik: barns språkutveckling - kandidatkurs |
LINP21 | Lingvistik II - kurspaket |
LIT001 | Teckenspråk - lär dig grunderna I |
LIT003 | Teckenspråk - lär dig grunderna II |
LIT006 | Introduktionskurs i teckenspråk för lärarstudenter |
LIT009 | Att transkribera och annotera teckenspråkstexter |
LIT150 | Teckenspråkslingvistik II |
LIT153 | Teckenspråk i användning |
LIT330 | Teckenspråkslingvistik - kandidatkurs |
LIT404 | Svenskt teckenspråk IV |
LIT406 | Svenskt teckenspråk VI |
LIT413 | Svenskt teckenspråk III |
LIT419 | Kontrastivt perspektiv på svenskt teckenspråk |
LIT759 | Teckenspråk - magisterkurs |
LITK21 | Teckenspråk i teori och praktik II |
TTA236 | Teckenspråk och tolkning II |
Ändrad senaste dygnet.