Allmänt om schemat

• Schemaändringar kan förekomma. Du bör därför prenumera på schemat, alt. spara det som ett bokmärke i din webbläsare. Ladda inte ned det som en fil.
• Kartlänken är enbart en hänvisning till rätt byggnadsdel, och visar inte en exakt placering inom byggnaden.
• Om ditt schema verkar ofullständigt eller är tomt vänligen kontakta en kursadminsitratör på din institution.

Om rumsplacering för tentamen

• Se din tilldelade plats genom att klicka på länken i kolumnen Rumsplacering för tentamen. Länken finns även i schemaprenumerationen.
• Visas det ingen länk genomförs din tentamen hos din institution.
• Tentamen schemalagd i flera salar: använd valfri länk.
OBS: Rumsplaceringen är inte tillgänglig så länge det står "Obestämd skrivsal" som lokal för tentan. Placeringen görs i regel inte tidigare än 2 kalenderdagar före tentamensdatumet.

v 6 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Måndag 6/2 
Karta
Självstudier
21:00
09:00
Vån 2
Karta
Språkcafé tyska - deutsch
13:00
12:00
Vån 2
Karta
ES130A
07744,VT2023,v:2303/2322,100% DAG,NML
Fonetik och uttal
Undervisning
Grupp 1
Tamara Strugo
Uttal.
14:00
12:00
Vån 2
Karta
Språkcafé arabiska - العر
Språkcafé svenskt teckenspråk
17:00
16:00
Vån 2
Karta
Språkcafé japanska - 日本語
18:00
17:00
Vån 2
Karta
Språkcafé
Språkcafé farsi - فارسی
19:00
18:00
v 6 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Tisdag 7/2 
Vån 2
Karta
LIT406
TTA236
20961,VT2023,v:2303/2322,25% DAG,NML
21148,VT2023,v:2303/2322,100% BLA,NML
Svenskt teckenspråk VI
Obligatorisk närvaro
Övning
Teckenspråk och tolkning II - helgrupp
Eira Balkstam
Övning 6
12:00
09:00
Karta
Självstudier
14:30
09:00
Vån 2
Karta
Grupparbete
13:00
10:00
Vån 2
Karta
Språkcafé polska - polski
13:00
12:00
Vån 2
Karta
LITK21
20963,VT2023,v:2303/2322,100% DAG,NML
Språklig variation i talad svenska
Obligatorisk närvaro
Introduktion
Teckenspråk i teori och praktik II-alla
Anna Carlqvist
Spikad
Introduktionsföreläsning
15:00
13:00
Vån 2
Karta
TTA619
21172,VT2023,v:2303/2311,50% DAG,NML
Fackspråk och terminologi
Seminarium
Master översättn.teoretisk-termin 2
Master översättn.till sv-termin 2
Eva-Maria Grahn Taxén
Seminarium 4
16:00
13:00
Karta
NS0222
21237,VT2023,v:2303/2322,100% DAG,NML
Muntlig färdighet och hörförståelse I
Muntlig färdighet och hörförståelse II
Seminarium
Grupp 1
Susanna Melin
Hörförståelse I
16:00
14:30
Vån 2
Karta
Språkcafé engelska - English
17:00
16:00
Karta
Självstudier
21:00
16:00
Vån 2
Karta
Språkcafé spanska - español
18:00
17:00
Vån 2
Karta
Språkcafé tjeckiska - čeština
18:00
17:00
Vån 2
Karta
Språkcafé mandarin - 普通話
19:00
18:00
v 6 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Onsdag 8/2 
Karta
LIT413
LITK21
20962,VT2023,v:2303/2312,50% DAG,NML
20963,VT2023,v:2303/2322,100% DAG,NML
Svenskt teckenspråk III
Övning
Individuell feedback
Teckenspråk i teori och praktik II-alla
Joel Bäckström
Åsa Ulemark
Övning 29-30
12:00
09:00
Vån 2
Karta
Självstudier
21:00
09:00
Vån 2
Karta
Språkcafé ryska - pусский
13:00
12:00
Karta
KI2402
28749,VT2023,v:2303/2322,100% DAG,NML
Modern kinesiska II a
Övning
Alla
Yingchun Xu
14:00
13:00
Vån 2
Karta
ABAGO2
28721,VT2023,v:2303/2322,100% DAG,NML
Supplemental Instruction
14:30
13:00
Vån 2
Karta
Språkcafé franska - français
17:00
16:00
Vån 2
Karta
Språkcafé koreanska - 한국어
18:00
17:00
Vån 2
Karta
Språkcafé isländska - íslenska
19:00
18:00
v 6 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Torsdag 9/2 
Vån 2
Karta
Självstudier
10:00
09:00
Vån 2
Karta
KI2402
28749,VT2023,v:2303/2322,100% DAG,NML
Supplemental Instruction
10:00
09:00
Karta
FR030B
07813,VT2023,v:2303/2322,100% DAG,NML
Fransk grammatik och ordkunskap 1-2
Hörförståelse och muntlig framställning 1
Skriftlig produktion 1
Hörförståelse och muntlig framställning
Skriftlig produktion
Introduktion
FrFRBdaggr1
Malin Roitman
intro språkstudion
11:00
10:00
Vån 2
Karta
ES130A
ES1LP2
07744,VT2023,v:2303/2322,100% DAG,NML
07829,VT2023,v:2303/2322,100% DAG,NML
Fonetik och uttal
Undervisning
Grupp 2
Tamara Strugo
Uttal.
12:00
10:00
Karta
FR030B
07813,VT2023,v:2303/2322,100% DAG,NML
Fransk grammatik och ordkunskap 1-2
Hörförståelse och muntlig framställning 1
Skriftlig produktion 1
Hörförståelse och muntlig framställning
Skriftlig produktion
Introduktion
FrFRBdaggr2
Malin Roitman
12:00
11:00
Vån 2
Karta
Språkcafé svenskt teckenspråk
13:00
12:00
Vån 2
Karta
Självstudier
15:00
12:00
Vån 2
Karta
JKA223
28739,VT2023,v:2303/2322,75% DAG,NML
Supplemental Instruction
15:30
14:30
Vån 2
Karta
NS0222
21237,VT2023,v:2303/2322,100% DAG,NML
Grammatik
Föreläsning
Alla grupper
Sten Magnus Petri
16:00
15:00
Vån 2
Karta
Språkcafé portugisiska
17:00
16:00
Vån 2
Karta
Självstudier
21:00
16:00
Vån 2
Karta
Språkcafé japanska - 日本語
18:00
17:00
Vån 2
Karta
Språkcafé grekiska - ελληνικά
19:00
18:00
v 6 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Fredag 10/2 
Vån 2
Karta
NS0333
21145,VT2023,v:2303/2322,100% DAG,NML
Muntlig färdighet och hörförståelse II
Seminarium
Grupp 2
Jonas Kauppi
10:00
09:00
Karta
Självstudier
11:00
09:00
Vån 2
Karta
LIN223
LINP21
20981,VT2023,v:2303/2312,50% DAG,NML
20990,VT2023,v:2303/2322,75% DAG,NML
20994,VT2023,v:2303/2312,50% DAG,NML
Talets akustik och perception
Laboration
Johanna Sundström
Talanalys med Praat - 2
12:00
10:00
Karta
NS0222
21237,VT2023,v:2303/2322,100% DAG,NML
Muntlig färdighet och hörförståelse I
Muntlig färdighet och hörförståelse II
Seminarium
Grupp 2
Anders Eklund Perruchon
Hörförståelse 1
12:00
11:00
Vån 2
Karta
Språkcafé svenska
13:00
12:00
Karta
Självstudier
16:00
12:00
 
KurskodNamn
 
KurskodNamn


  Ändrad senaste dygnet.