Allmänt om schemat
• Schemaändringar kan förekomma. Du bör därför prenumera på schemat, alt. spara det som ett bokmärke i din webbläsare. Ladda inte ned det som en fil.
• Kartlänken är enbart en hänvisning till rätt byggnadsdel, och visar inte en exakt placering inom byggnaden.
• Om ditt schema verkar ofullständigt eller är tomt vänligen kontakta en kursadminsitratör på din institution.
Om rumsplacering för tentamen
• Se din tilldelade tentamenssal genom att klicka på länken i kolumnenTentamenssal. Länken finns även i schemaprenumerationen.
• Visas det ingen länk genomförs din tentamen hos din institution.
• Tentamen schemalagd i flera salar: använd valfri länk.
• OBS: Tentamenssalen är inte tillgänglig så länge det står "Obestämd skrivsal" som lokal för tentan. Placeringen görs i regel inte tidigare än 2 kalenderdagar före tentamensdatumet.
Vån 2
Karta
TTA236
21052, V24, 100%, BLA, NML
Tolkning II
Övning
Teckenspråk och tolkning II - helgrupp
Elin Svanerud Sundgren
Jonas Brännvall
Övning 14
12:00
09:00
13:00
09:00
Vån 2
Karta
2LG072
Talproduktion och talanalys
Laboration
Grupp A
Signe Tonér
Prosodi - Laboration
12:00
10:00
Vån 2
Karta
Språkcafé japanska - 日本語
13:00
12:00
Karta
LIN215
LINP21
20022, V24, 75%, DAG, NML
20030, V24, 50%, DAG, NML
Programmering för lingvister
Laboration
Gustaf Gren
15:00
13:00
Vån 2
Karta
2LG072
Talproduktion och talanalys
Laboration
Grupp B
Signe Tonér
Prosodi - Laboration
15:00
13:00
Vån 2
Karta
TTA236
TTA471
21040, V24, 100%, BLA, NML
21052, V24, 100%, BLA, NML
21053, V24, 100%, BLA, NML
Praktiska tillämpningar
Seminarium
Redovisning
Teckenspråk och tolkning II - helgrupp
Malin Tesfazion
Examinerande rapport
16:00
13:00
20:00
15:00
Vån 2
Karta
Språkcafé isländska - íslenska
Språkcafé nederländska
17:00
16:00
Vån 2
Karta
Språkcafé makedonska
17:00
16:00
Vån 2
Karta
SLRYS1
25168, V24, 100%, BLA, NML
Fonetik: teori och uttal
Undervisning
Mattias Ågren
18:00
17:00
Vån 2
Karta
Språkcafé finska
Språkcafé arabiska - العر
18:00
17:00
Vån 2
Karta
Japansk poesiklubb
19:00
18:00
Vån 2
Karta
Helen Ericson
Förarbete
09:00
08:30
09:00
08:30
Vån 2
Karta
NS0333
21008, V24, 100%, DAG, NML
Skriftlig färdighet och läsförståelse I
Skriftlig färdighet och läsförståelse II
Seminarium
Grupp 1
Helen Ericson
Obligatorisk uppgift på seminariet
12:00
09:00
Karta
NS0333
21008, V24, 100%, DAG, NML
Skriftlig färdighet och läsförståelse I
Skriftlig färdighet och läsförståelse II
Seminarium
Grupp 1
Helen Ericson
12:00
09:00
Vån 2
Karta
Helen Ericson
Efterarbete
12:30
12:00
12:30
12:00
Vån 2
Karta
Språkcafé Ungerska - Magyar
13:00
12:00
17:00
12:30
Karta
NS0222
21007, V24, 100%, DAG, NML
Muntlig färdighet och hörförståelse I
Muntlig färdighet och hörförståelse II
Seminarium
Grupp 2
Susanna Melin
Hörförståelse 2
16:00
15:00
Vån 2
Karta
Språkcafé svenska
17:00
16:00
Vån 2
Karta
Språkcafé svenska
17:00
16:00
18:00
16:30
Vån 2
Karta
SLRYS1
25168, V24, 100%, BLA, NML
Fonetik: teori och uttal
Undervisning
Mattias Ågren
18:00
17:00
Vån 2
Karta
Språkcafé koreanska - 한국어
Språkcafé tjeckiska - čeština
18:00
17:00
Vån 2
Karta
English book club
18:00
17:00
Vån 2
Karta
Språkcafé japanska - 日本語
19:00
18:00
Vån 2
Karta
Språkcafé japanska - 日本語
19:00
18:00
20:00
18:00
Karta
NS0333
21412, H23, 50%, KV, NML
Skriftlig färdighet och läsförståelse I
Skriftlig färdighet och läsförståelse II
Kväll/helg
Seminarium
Grupp 1
Sten Magnus Petri
Obligatoriskt moment: Skriv salsuppgift 2
21:00
18:00
Karta
LIT404
LITK21
20037, V24, 50%, DAG, NML
20044, V24, 100%, DAG, NML
Svenskt teckenspråk IV
Övning
Teckenspråk i teori och praktik II-alla
Eira Balkstam
Magnus Ryttervik
Övning 2/Seminarium 1
Läs Simper-Allen & Holmström (2020), sid. 4-22
12:00
09:00
Vån 2
Karta
Språkcafé svenskt teckenspråk
13:00
12:00
Vån 2
Karta
Språkcafé svenskt teckenspråk
13:00
12:00
20:00
12:00
Karta
LIN215
LINP21
20022, V24, 75%, DAG, NML
20030, V24, 50%, DAG, NML
Programmering för lingvister
Föreläsning
Laboration
Robert Mikael Östling
Lecture 3
15:00
13:00
Vån 2
Karta
Språkcafé franska - français
Språkcafé ukrainska
17:00
16:00
Vån 2
Karta
Språkcafé ukrainska
17:00
16:00
Vån 2
Karta
Japanskt schack
18:00
17:00
Vån 2
Karta
Språkcafé engelska - English
Språkcafé kroatiska – hrvatski
18:00
17:00
18:00
17:30
Vån 2
Karta
Språkcafé mandarin - 普通話
Språkcafé lettiska - latviešu
19:00
18:00
Karta
NS0222
21406, H23, 50%, KV, NML
Skriftlig färdighet och läsförståelse I
Skriftlig färdighet och läsförståelse II
Kväll/helg
Seminarium
Grupp 2
Daniel Eriksson Bjurell
Skriftlig uppgift (obligatorisk uppgift)
19:30
18:00
20:00
19:30
20:00
09:00
Karta
Anders Eklund Perruchon
Förarbete
11:00
10:30
Karta
NS0222
21007, V24, 100%, DAG, NML
Skriftlig färdighet och läsförståelse I
Skriftlig färdighet och läsförståelse II
Seminarium
Grupp 2
Anders Eklund Perruchon
- Uppsats 2
- Läsförståelse 2
Endast svensk-svensk ordbok (inte tvåspråkig!) är tillåten. Ordböcker och lexikon online är INTE tillåtna.
Obligatorisk uppgift
12:00
11:00
Karta
Anders Eklund Perruchon
Efterarbete
12:30
12:00
Vån 2
Karta
Språkcafé grekiska - ελληνικά
13:00
12:00
Vån 2
Karta
Kort & brädspel på ryska & kirgiziska
16:00
15:00
Vån 2
Karta
Arabiska kulturklubben
16:00
15:00
Vån 2
Karta
Språkcafé tyska - deutsch
Språkcafé katalanska – Català
17:00
16:00
Vån 2
Karta
Språkcafé portugisiska
Språkcafé ryska - pусский
18:00
17:00
Vån 2
Karta
Språkcafé portugisiska
Språkcafé ryska - pусский
18:00
17:00
18:00
17:30
Vån 2
Karta
Språkcafé spanska - español
19:00
18:00
Karta
NS0222
21406, H23, 50%, KV, NML
Skriftlig färdighet och läsförståelse I
Skriftlig färdighet och läsförståelse II
Kväll/helg
Seminarium
Grupp 1
Matilda Gulbrandsen Mattsson
Obligatorisk uppgift, se Athena
20:00
18:00
|
2LG072 | Talkommunikation |
LIN215 | Programmering för lingvister |
LINP21 | Lingvistik II - kurspaket |
LIT404 | Svenskt teckenspråk IV |
LITK21 | Teckenspråk i teori och praktik II |
NS0222 | Svenska som främmande språk - Förberedande kurs |
|
NS0333 | Behörighetsgivande kurs i svenska |
SLRYS1 | Ryska I |
TTA236 | Teckenspråk och tolkning II |
TTA471 | Teckenspråkstolkning - kandidatkurs |
Ändrad senaste dygnet.