Allmänt om schemat

• Schemaändringar kan förekomma. Du bör därför prenumera på schemat, alt. spara det som ett bokmärke i din webbläsare. Ladda inte ned det som en fil.
• Kartlänken är enbart en hänvisning till rätt byggnadsdel, och visar inte en exakt placering inom byggnaden.
• Om ditt schema verkar ofullständigt eller är tomt vänligen kontakta en kursadminsitratör på din institution.

Om rumsplacering för tentamen

• Se din tilldelade plats genom att klicka på länken i kolumnen Rumsplacering för tentamen. Länken finns även i schemaprenumerationen.
• Visas det ingen länk genomförs din tentamen hos din institution.
• Tentamen schemalagd i flera salar: använd valfri länk.
OBS: Rumsplaceringen är inte tillgänglig så länge det står "Obestämd skrivsal" som lokal för tentan. Placeringen görs i regel inte tidigare än 2 kalenderdagar före tentamensdatumet.

Tid Delkurs Lokal, Våning Kurs Aktivitet Lärare Information Rumsplacering tentamen
v 34, 2022 
Ons24/8 16:00 - 17:30 via Zoom SLKPS1
SLPO1A
SLPOKI
SLPOL1
SLRIOI
SLRYLI
SLRYNA-B
SLRYNY
SLRYS1-2
SLTJ1A
SLUIOI
Introduktion Välkomstdag för nya studenter! Zoom-länk publiceras ca 1 tim innan start på den här sidan: https://www.su.se/institutionen-for-slaviska-och-baltiska-sprak-finska-nederlandska-och-tyska/kalender/1.560547
v 35, 2022 
Mån29/8 14:00 - 17:00 Textanalys och översättning II K-rummet E439, Vån 4 SLRYS2 Undervisning Susanna Witt
18:00 - 19:45 Grammatik II K-rummet E439, Vån 4 SLRYS2 Undervisning Mattias Ågren
Tors1/9 14:00 - 17:00 Muntlig och skriftlig språkfärdighet II K-rummet E439, Vån 4 SLRYS2 Undervisning Irina Malaxos
v 36, 2022 
Mån5/9 14:00 - 17:00 Textanalys och översättning II K-rummet E439, Vån 4 SLRYS2 Undervisning Susanna Witt
18:00 - 19:45 Grammatik II K-rummet E439, Vån 4 SLRYS2 Undervisning Mattias Ågren
Tis6/9 18:00 - 19:45 Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
E497, Vån 4 SLKPS1
SLRYLI
SLRYS2
Föreläsning Susanna Witt Introduktion. Fornrysk litteratur och 1700-tal
Bodin: s. 11–65
Tors8/9 14:00 - 17:00 Muntlig och skriftlig språkfärdighet II K-rummet E439, Vån 4 SLRYS2 Undervisning Irina Malaxos
v 37, 2022 
Mån12/9 14:00 - 17:00 Textanalys och översättning II K-rummet E439, Vån 4 SLRYS2 Undervisning Susanna Witt
18:00 - 19:45 Grammatik II K-rummet E439, Vån 4 SLRYS2 Undervisning Mattias Ågren
Tis13/9 18:00 - 19:45 Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
E497, Vån 4 SLKPS1
SLRYLI
SLRYS2
Föreläsning Susanna Witt Pusjkin, Bronsryttaren
20:00 - 20:45 Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
E497, Vån 4 SLKPS1
SLRYLI
SLRYS2
Seminarium Susanna Witt Litteraturteori. Artikelkompendiet: Sjklovskij, Lotman
Bodin: s. 66–87
Tors15/9 14:00 - 17:00 Muntlig och skriftlig språkfärdighet II K-rummet E439, Vån 4 SLRYS2 Undervisning Irina Malaxos
v 38, 2022 
Mån19/9 14:00 - 17:00 Textanalys och översättning II K-rummet E439, Vån 4 SLRYS2 Undervisning Susanna Witt
18:00 - 20:45 Grammatik II K-rummet E439, Vån 4 SLRYS2 Undervisning Mattias Ågren
Tis20/9 18:00 - 19:45 Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
E420, Vån 4 SLKPS1
SLRYLI
SLRYS2
Föreläsning Susanna Witt Gogol: ”Kappan”
Artikelkompendiet: Ejchenbaum
Bodin: s. 96–107
Tors22/9 14:00 - 17:00 Muntlig och skriftlig språkfärdighet II K-rummet E439, Vån 4 SLRYS2 Undervisning Irina Malaxos
v 39, 2022 
Mån26/9 14:00 - 17:00 Textanalys och översättning II K-rummet E439, Vån 4 SLRYS2 Undervisning Susanna Witt
18:00 - 19:45 Grammatik II K-rummet E439, Vån 4 SLRYS2 Undervisning Mattias Ågren
Tors29/9 14:00 - 17:00 Muntlig och skriftlig språkfärdighet II K-rummet E439, Vån 4 SLRYS2 Undervisning Irina Malaxos
v 40, 2022 
Mån3/10 14:00 - 17:00 Textanalys och översättning II K-rummet E439, Vån 4 SLRYS2 Undervisning Susanna Witt
18:00 - 20:45 Grammatik II K-rummet E439, Vån 4 SLRYS2 Undervisning Nadezjda Zorikhina Nilsson
Tis4/10 18:00 - 19:45 Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
E420, Vån 4 SLKPS1
SLRYLI
SLRYS2
Föreläsning Susanna Witt Lermontov, Tiuttjev, Turgenev, Gontjarov, Leskov
20:00 - 20:45 Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
E420, Vån 4 SLKPS1
SLRYLI
SLRYS2
Seminarium Susanna Witt Rysk poesi på ryska och svenska
Poesikompendiet
Bodin: s. 80–122
Tors6/10 14:00 - 17:00 Muntlig och skriftlig språkfärdighet II K-rummet E439, Vån 4 SLRYS2 Undervisning Irina Malaxos
v 41, 2022 
Mån10/10 14:00 - 17:00 Textanalys och översättning II K-rummet E439, Vån 4 SLRYS2 Undervisning Susanna Witt
18:00 - 19:45 Grammatik II K-rummet E439, Vån 4 SLRYS2 Undervisning Nadezjda Zorikhina Nilsson
Tis11/10 18:00 - 19:45 Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
E420, Vån 4 SLKPS1
SLRYLI
SLRYS2
Föreläsning Susanna Witt Dostojevskij: Anteckningar från källarhålet
20:00 - 20:45 Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
E420, Vån 4 SLKPS1
SLRYLI
SLRYS2
Seminarium Susanna Witt Dostojevskij, Brott och straff
Artikelkompendiet: Bachtin
Bodin: s. 123–142
Tors13/10 14:00 - 17:00 Muntlig och skriftlig språkfärdighet II K-rummet E439, Vån 4 SLRYS2 Undervisning Irina Malaxos
v 42, 2022 
Mån17/10 14:00 - 17:00 Textanalys och översättning II K-rummet E439, Vån 4 SLRYS2 Undervisning Susanna Witt
18:00 - 19:45 Grammatik II K-rummet E439, Vån 4 SLRYS2 Undervisning Mattias Ågren
Tis18/10 18:00 - 19:45 Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
E420, Vån 4 SLKPS1
SLRYLI
SLRYS2
Föreläsning Susanna Witt Tolstoj, Anna Karenina
Artikelkompendiet: Morson
Bodin: s. 143–163
Tors20/10 14:00 - 17:00 Muntlig och skriftlig språkfärdighet II K-rummet E439, Vån 4 SLRYS2 Undervisning Irina Malaxos
v 43, 2022 
Mån24/10 14:00 - 17:00 Textanalys och översättning II K-rummet E439, Vån 4 SLRYS2 Undervisning Susanna Witt
18:00 - 19:45 Grammatik II K-rummet E439, Vån 4 SLRYS2 Undervisning Mattias Ågren
Tis25/10 18:00 - 19:45 Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
F315, Vån 3 SLKPS1
SLRYLI
SLRYS2
Föreläsning Susanna Witt Tjechov, Körsbärsträdgården; början av symbolismen
Bodin: 164–176
Tors27/10 14:00 - 17:00 Muntlig och skriftlig språkfärdighet II E5162 Baltiska biblioteket, Vån 5 SLRYS2 Undervisning Irina Malaxos
v 44, 2022 
Mån31/10 08:00 - 2022-11-04 19:00 Inläsningsvecka SLPO1A
SLPO2A
SLPOL1
SLRYNA-B
SLRYNY
SLRYS1-4
SLTJ1A
SLTJ2A
SLTJE3
Självstudier
Eget arbete
OBS: Inläsningsvecka! : Ligger du efter? => Ta igen och kom ikapp!!! Annars: repetera! Det här är inte en ledig vecka! :-)
v 45, 2022 
Mån7/11 14:00 - 17:00 Textanalys och översättning II K-rummet E439, Vån 4 SLRYS2 Undervisning Susanna Witt
18:00 - 19:45 Grammatik II K-rummet E439, Vån 4 SLRYS2 Undervisning Mattias Ågren
Tis8/11 18:00 - 19:45 Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
F487, Vån 4 SLKPS1
SLRYLI
SLRYS2
Föreläsning Susanna Witt Den ryska litteraturen 1890–1925 I
Tjechov, ”Damen med hunden”
20:00 - 20:45 Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
F487, Vån 4 SLKPS1
SLRYLI
SLRYS2
Seminarium Susanna Witt Poesi på ryska och svenska
Bodin: s. 177–208
Tors10/11 14:00 - 17:00 Muntlig och skriftlig språkfärdighet II K-rummet E439, Vån 4 SLRYS2 Undervisning Irina Malaxos
v 46, 2022 
Mån14/11 18:00 - 20:45 Grammatik II K-rummet E439, Vån 4 SLRYS2 Undervisning Nadezjda Zorikhina Nilsson
Tis15/11 18:00 - 19:45 Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
E420, Vån 4 SLKPS1
SLRYLI
SLRYS2
Föreläsning Susanna Witt Den ryska litteraturen 1890–1925 II
Bodin: s. 209–249
Artikelkompendiet: N.Å. Nilsson.
Tors17/11 14:00 - 17:00 Muntlig och skriftlig språkfärdighet II K-rummet E439, Vån 4 SLRYS2 Undervisning Irina Malaxos
v 47, 2022 
Mån21/11 14:00 - 17:00 Textanalys och översättning II K-rummet E439, Vån 4 SLRYS2 Undervisning Susanna Witt
18:00 - 19:45 Grammatik II K-rummet E439, Vån 4 SLRYS2 Undervisning Nadezjda Zorikhina Nilsson
Tis22/11 18:00 - 19:45 Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
E397, Vån 3 SLKPS1
SLRYLI
SLRYS2
Föreläsning Susanna Witt Tjugotalet och trettiotalet
Platonov, Grundgropen
20:00 - 20:45 Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
E397, Vån 3 SLKPS1
SLRYLI
SLRYS2
Seminarium Susanna Witt Platonov, Grundgropen
Bodin: s. 250–276
Tors24/11 14:00 - 17:00 Muntlig och skriftlig språkfärdighet II K-rummet E439, Vån 4 SLRYS2 Undervisning Irina Malaxos
v 48, 2022 
Mån28/11 14:00 - 17:00 Textanalys och översättning II K-rummet E439, Vån 4 SLRYS2 Undervisning Susanna Witt
18:00 - 19:45 Grammatik II K-rummet E439, Vån 4 SLRYS2 Undervisning Nadezjda Zorikhina Nilsson
Tis29/11 18:00 - 19:45 Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
E420, Vån 4 SLKPS1
SLRYLI
SLRYS2
Föreläsning Susanna Witt Den moderna litteraturen I
Bulgakov, Mästaren och Margarita
20:00 - 20:45 Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
E420, Vån 4 SLKPS1
SLRYLI
SLRYS2
Seminarium Susanna Witt Socialistisk realism, Bulgakovs Mästaren och Margarita
Ostrovskij, Hur stålet härdades. Två kapitel.
Artikelkompendiet: Lotman, ”The Home in Bulgakov’s The Master and Margarita”
Bodin: s. 277–322
Tors1/12 14:00 - 16:00 Muntlig och skriftlig språkfärdighet II K-rummet E439, Vån 4 SLRYS2 Tentamen Irina Malaxos
v 49, 2022 
Mån5/12 18:00 - 19:45 Grammatik II K-rummet E439, Vån 4 SLRYS2 Undervisning Nadezjda Zorikhina Nilsson
Tis6/12 18:00 - 19:45 Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
E420, Vån 4 SLKPS1
SLRYLI
SLRYS2
Föreläsning Susanna Witt Den moderna litteraturen II
Bodin: s. 323–352
20:00 - 20:45 Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
E420, Vån 4 SLKPS1
SLRYLI
SLRYS2
Seminarium Susanna Witt Presentation av modern roman
Fre9/12 18:00 - 21:00 Textanalys och översättning II Obestämd skrivsal 1 SLRYS2 Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) Susanna Witt Papperstentamen
v 50, 2022 
Mån12/12 18:00 - 20:45 Grammatik II K-rummet E439, Vån 4 SLRYS2 Undervisning Mattias Ågren Schemakrock.. detta tillfälle kommer flyttas, troligen till 13/12
18:00 - 21:00 Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
Obestämd skrivsal 1 SLKPS1-2
SLRYLI
SLRYS2
Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) Susanna Witt Papperstentamen
v 51, 2022 
Mån19/12 18:00 - 21:00 Grammatik II Obestämd skrivsal 1 SLRYS2 Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) Mattias Ågren
Nadezjda Zorikhina Nilsson
Papperstentamen
v 2, 2023 
Mån9/1 14:00 - 17:00 Textanalys och översättning II Obestämd skrivsal SLRYS2 Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) Susanna Witt Papperstentamen
Omtentamen
v 3, 2023 
Mån16/1 18:00 - 21:00 Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
Obestämd skrivsal SLKPS1-2
SLRYLI
SLRYS2
Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) Susanna Witt Papperstentamen
Omtentamen
Tors19/1 18:00 - 21:00 Grammatik II Obestämd skrivsal 1 SLRYS2 Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) Mattias Ågren
Nadezjda Zorikhina Nilsson
Papperstentamen
Omtentamen
 
KurskodNamn
 
KurskodNamn