Prenumerera
 
Gå till föregående månad
Feb  
Gå till nästa månad

Tid    Kurs Delkurs Lärare Undervisningstyp Information
v 4, 2019 
Ti22/1 16:00 - 17:30 SLPO1B, SLPO2A, SLPOL2-4, SLRYNA-B, SLRYNY, SLRYS1-4, SLTJ1B, SLTJ2A-B, SLTJE2-4 Information Välkomstdag för institutionens nya studenter. Lokal: E306. Se program på www.slav.su.se
v 5, 2019 
On30/1 18:00 - 19:45 SLRYS2-3 Självständigt arbete, Akademiskt skrivande Nadezjda Zorikhina Nilsson Seminarium K-rummet E439
To31/1 18:00 - 19:45 SLRYS3 Muntlig och skriftlig språkfärdighet III Alla Bernar Undervisning Biblioteket E479
v 6, 2019 
4/2 17:00 - 18:00 SLPOL4, SLPOX4, SLRYS3-4, SLRYX4, SLTJE4, SLTJX4 Examensarbete för kandidatexamen, Examensarbete, Akademiskt skrivande Infosök Biblioteksundervisning. Samling vid informationen i Frescatibiblioteket, SUB.
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLRYKI, SLRYS3 Rysslands kultur- och idéhistoria, Kultur- och idéhistoria Per Arne Bodin Föreläsning Introduktion. Arvet från Bysans 1: religion och språk (vik: P-A.B) F497
Ti5/2 18:00 - 19:45 SLKPS1, SLRSPE, SLRYS3-4 Ryskt samhällsliv, politik och ekonomi, Ryskt samhälle Thomas Samuelsson Föreläsning Från Sovjetunionen till Ryssland F497
18:00 - 19:45 SLRYS3-4 Lingvistisk analys Nadezjda Zorikhina Nilsson Seminarium E331
To7/2 18:00 - 19:45 SLRYS3 Muntlig och skriftlig språkfärdighet III Alla Bernar Undervisning Biblioteket E479
v 7, 2019 
11/2 18:00 - 19:45 SLKPS1, SLRYKI, SLRYS3 Rysslands kultur- och idéhistoria, Kultur- och idéhistoria Alexander Pereswetoff-Morath Föreläsning Arvet från Bysans 2: den frånvarande renässansen F497
Ti12/2 18:00 - 19:45 SLKPS1, SLRSPE, SLRYS3-4 Ryskt samhällsliv, politik och ekonomi, Ryskt samhälle Föreläsning Helene Carlbäck: Reformer och chockterapi. Jeltsins 90-tal Hörsal 7
On13/2 18:00 - 19:45 SLRYS2-3 Självständigt arbete, Akademiskt skrivande Nadezjda Zorikhina Nilsson Seminarium K-rummet E439
To14/2 18:00 - 19:45 SLRYS3 Muntlig och skriftlig språkfärdighet III Alla Bernar Undervisning Biblioteket E479
v 8, 2019 
18/2 18:00 - 19:45 SLKPS1, SLRYKI, SLRYS3 Rysslands kultur- och idéhistoria, Kultur- och idéhistoria Alexander Pereswetoff-Morath Föreläsning Peter I och Upplysningen. Dualismen F497
Ti19/2 18:00 - 19:45 SLKPS1, SLRSPE, SLRYS3-4 Ryskt samhällsliv, politik och ekonomi, Ryskt samhälle Mattias Ågren Föreläsning Ryssland som federation Hörsal 7
18:00 - 19:45 SLRYS3-4 Lingvistisk analys Nadezjda Zorikhina Nilsson Seminarium E509
To21/2 18:00 - 19:45 SLRYS3 Muntlig och skriftlig språkfärdighet III Alla Bernar Undervisning Biblioteket E479
v 9, 2019 
25/2 18:00 - 19:45 SLKPS1, SLRYKI, SLRYS3 Rysslands kultur- och idéhistoria, Kultur- och idéhistoria Alexander Pereswetoff-Morath Föreläsning Slavofiler och västerlänningar. Ryssland som mittens rike F497
Ti26/2 18:00 - 19:45 SLKPS1, SLRSPE, SLRYS3-4 Ryskt samhällsliv, politik och ekonomi, Ryskt samhälle Föreläsning Lena Jonson: Putinismens politiska system F497
On27/2 18:00 - 19:45 SLRYS2-3 Självständigt arbete, Akademiskt skrivande Nadezjda Zorikhina Nilsson Seminarium K-rummet E439
To28/2 18:00 - 19:45 SLRYS3 Muntlig och skriftlig språkfärdighet III Alla Bernar Undervisning Biblioteket E479
v 10, 2019 
4/3 18:00 - 19:45 SLKPS1, SLRYKI, SLRYS3 Rysslands kultur- och idéhistoria, Kultur- och idéhistoria Per Arne Bodin Föreläsning Realism till modernism F497
Ti5/3 18:00 - 19:45 SLKPS1, SLRSPE, SLRYS3-4 Ryskt samhällsliv, politik och ekonomi, Ryskt samhälle Föreläsning Lena Jonson: Var finns krav på förändring: media, kultursfär, övriga samhället F497
18:00 - 19:45 SLRYS3-4 Lingvistisk analys Nadezjda Zorikhina Nilsson Seminarium INSTÄLLT pga sjukdom
To7/3 12:00 - 13:00 SLPO1B, SLPO2A, SLPOL2-4, SLRYS1-4, SLTJ1B, SLTJ2B, SLTJE2-4 Allmänna föreläsningar: http://www.slav.su.se/allmforel Anna Ljunggren Föreläsning Presentation av ev den nyutkomna antologin World Literatures: "Cosmopolitan and Vernacular Exchange" och dess ryska del "The Contemporary Russian Cosmopolitans”. | Sign: _____ E497
18:00 - 19:45 SLRYS3 Muntlig och skriftlig språkfärdighet III Alla Bernar Undervisning Biblioteket E479
v 11, 2019 
11/3 18:00 - 19:45 SLKPS1, SLRYKI, SLRYS3 Rysslands kultur- och idéhistoria, Kultur- och idéhistoria Per Arne Bodin Föreläsning Sovjetisk kultur F497
Ti12/3 18:00 - 19:45 SLRYS3-4 Lingvistisk analys Nadezjda Zorikhina Nilsson Seminarium E509
To14/3 12:00 - 13:30 SLPO1B, SLPO2A, SLPOL2-4, SLRYS1-4, SLTJ1B, SLTJ2B, SLTJE2-4 Allmänna föreläsningar: http://www.slav.su.se/allmforel Föreläsning Marcin Bogucki, University of Warsaw, Institute of Polish Culture: Szymanowski, Treliński, Warlikowski: Kompositörens biografi i tolkningar av Kung Roger | Sign: _____ F487
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLRSPE, SLRYS3-4 Ryskt samhällsliv, politik och ekonomi, Ryskt samhälle Föreläsning Ann-Mari Sätre: Rysslands ekonomi F497
18:00 - 19:45 SLRYS3 Muntlig och skriftlig språkfärdighet III Alla Bernar Undervisning Biblioteket E479
v 12, 2019 
18/3 18:00 - 19:45 SLKPS1, SLRYKI, SLRYS3 Rysslands kultur- och idéhistoria, Kultur- och idéhistoria Per Arne Bodin Föreläsning Postsovjetisk kultur F497
Ti19/3 18:00 - 19:45 SLKPS1, SLRSPE, SLRYS3-4 Ryskt samhällsliv, politik och ekonomi, Ryskt samhälle Per Arne Bodin Föreläsning Den ryska kyrkan F497
18:00 - 19:45 SLRYS3-4 Lingvistisk analys Nadezjda Zorikhina Nilsson Seminarium E509
On20/3 09:00 - 16:30 SLPO1B, SLPO2A, SLPOL2-4, SLRYS1-4, SLTJ1B, SLTJ2B, SLTJE2-4 Allmänna föreläsningar: http://www.slav.su.se/allmforel Föreläsning, Konferens Framtiden för språken. Minikonferens av och med institutionens doktorander | Sign: _____ (2 kortföreläsningar = 1 "allmän föreläsning"). Info: https://tinyurl.com/y6fmjx5u
18:00 - 19:45 SLPO2A, SLPOL3-4, SLRYS1-4, SLTJ1B, SLTJ2B, SLTJE2-4 Allmänna föreläsningar: http://www.slav.su.se/allmforel Dmitrij Dobrovolskij Föreläsning Russian constructions from the perspective of Construction Grammar | Sign: _____ E497
To21/3 18:00 - 19:45 SLRYS3 Muntlig och skriftlig språkfärdighet III Alla Bernar Undervisning Biblioteket E479
23/3 10:00 - 13:00 SLRYNY, SLRYS3 Grammatik och text I, Kultur- och idéhistoria Tentamen Tentor: RyNy/GT1 ; Ry3/Kult&Idé Hist E306
v 13, 2019 
Ti26/3 18:00 - 19:45 SLKPS1, SLRSPE, SLRYS3-4 Ryskt samhällsliv, politik och ekonomi, Ryskt samhälle Per Arne Bodin Föreläsning Belarus och Ukraina F497
18:00 - 19:45 SLRYS3-4 Lingvistisk analys Nadezjda Zorikhina Nilsson Seminarium E331
On27/3 14:00 - 17:00 SLRX71-73, SLRYS3-4, SLTX71-73 Nadezjda Zorikhina Nilsson Seminarium Högre lingv sem, ry/tj, Workshop: Nadezjda Z. Nilsson/ Ljuba Veselinova/Ekaterina Rakhilina (kan räknas som "allmän föreläsning" för Ry3-4 + mag/mast) F289
To28/3 12:00 - 13:30 SLPO1B, SLPO2A, SLPOL2-4, SLRYS1-4, SLTJ1B, SLTJ2B, SLTJE2-4 Allmänna föreläsningar: http://www.slav.su.se/allmforel Föreläsning Ekaterina Rakhilina, Moskva: Russian gestures and discourse formulae | Sign: _____ F3154 (Caserummet)
18:00 - 19:45 SLRYS3 Muntlig och skriftlig språkfärdighet III Alla Bernar Undervisning Biblioteket E479
v 14, 2019 
Ti2/4 18:00 - 19:45 SLKPS1, SLRSPE, SLRYS3-4 Ryskt samhällsliv, politik och ekonomi, Ryskt samhälle Aryo Makko Föreläsning Rysk utrikes- och säkerhetspolitik F497
18:00 - 19:45 SLRYS3-4 Lingvistisk analys Nadezjda Zorikhina Nilsson Seminarium E509
To4/4 12:00 - 14:00 SLPO1B, SLPO2A, SLPOL2-4, SLRYS1-4, SLTJ1B, SLTJ2B, SLTJE2-4 Allmänna föreläsningar: http://www.slav.su.se/allmforel Föreläsning Justyna Budzik (University of Silesia in Katowice): Gloomy or Glam: Genres, Trends and Particularities in New Polish Cinema (after 2005) | Sign: _____ F420
18:00 - 19:45 SLRYS3 Muntlig och skriftlig språkfärdighet III Alla Bernar Undervisning Biblioteket E479
v 15, 2019 
Ti9/4 18:00 - 19:45 SLKPS1, SLRSPE, SLRYS3-4 Ryskt samhällsliv, politik och ekonomi, Ryskt samhälle Föreläsning Martin Uggla: Demokratiutveckling och mänskliga rättigheter F497
On10/4 18:00 - 18:45 SLPO1B, SLPO2A, SLPOL2-4, SLRYS1-4, SLTJ1B, SLTJ2B, SLTJE2-4 Allmänna föreläsningar: http://www.slav.su.se/allmforel Renata Ingbrant Föreläsning Karol Szymanowski och modernismen: jaget, erotiken och myten | Sign: _____ (OBS: i Guldfoajen på Operan)
To11/4 18:00 - 19:45 SLRYS3 Muntlig och skriftlig språkfärdighet III Alla Bernar Undervisning Biblioteket E479
Fr12/4 18:00 - 21:00 SLPOL3, SLRYNY, SLRYS3-4 Grammatik och text I, Kultur- och idéhistoria, Skriftlig språkfärdighet och stilistik IV Tentamen Tentor: Ry4/Skriftl språkf & stilistik ; Omtentor: RyNy/GT1 ; Ry3/Kult&Idéhist E306
v 16, 2019 
15/4 08:00 - 2019-04-18 18:00 SLPO1B, SLPO2A, SLPOL2-4, SLRYNA-B, SLRYNY, SLRYS1-4, SLTJ1B, SLTJ2A-B, SLTJE2-4 Inläsningsvecka Eget arbete Ligger du efter? => Ta igen och kom ikapp!!! Annars: repetera! Det här är inte en ledig vecka!
v 17, 2019 
Ti23/4 18:00 - 19:45 SLKPS1, SLRSPE, SLRYS3-4 Ryskt samhällsliv, politik och ekonomi, Ryskt samhälle Föreläsning Åsa Elmerot: Introducerande föreläsning om rättsväsendet i Ryssland F497
18:00 - 19:45 SLRYS3-4 Lingvistisk analys Nadezjda Zorikhina Nilsson Seminarium E331
On24/4 18:00 - 19:45 SLRYS2-3 Självständigt arbete, Akademiskt skrivande Nadezjda Zorikhina Nilsson Seminarium K-rummet E439
To25/4 12:00 - 13:00 SLPO1B, SLPO2A, SLPOL2-4, SLRYS1-4, SLTJ1B, SLTJ2B, SLTJE2-4 Allmänna föreläsningar: http://www.slav.su.se/allmforel Susanna Witt Föreläsning Ur forskarens verkstad | Sign: _____ E497
18:00 - 19:45 SLRYS3 Muntlig och skriftlig språkfärdighet III Alla Bernar Undervisning Biblioteket E479
v 18, 2019 
To2/5 18:00 - 19:45 SLRYS3 Muntlig och skriftlig språkfärdighet III Alla Bernar Tentamen Muntlig språkf Biblioteket E479
4/5 10:00 - 13:00 SLKPS1, SLPOL3, SLRYKI, SLRYS1, SLRYS3-4 Rysslands kultur- och idéhistoria, Ryssland - historia, samhälle, kultur, Ryskt samhälle Tentamen Tentor: ; Ry1/Ryssland:hist,samh,kult ; Ry3-4/Ryskt samh ; KPSL/RyKI Brunnsvikssalen (skrivsal)
v 19, 2019 
Ti7/5 18:00 - 19:45 SLRYS3-4 Lingvistisk analys Nadezjda Zorikhina Nilsson Seminarium K-rummet E439
On8/5 18:00 - 19:45 SLRYS2-3 Självständigt arbete, Akademiskt skrivande Nadezjda Zorikhina Nilsson Seminarium K-rummet E439
v 20, 2019 
Ti14/5 18:00 - 19:45 SLRYS3-4 Lingvistisk analys Nadezjda Zorikhina Nilsson Seminarium K-rummet E439
v 21, 2019 
Ti21/5 18:00 - 19:45 SLRYS3-4 Lingvistisk analys Nadezjda Zorikhina Nilsson Seminarium K-rummet E439
To23/5 18:00 - 19:45 SLPO1B, SLPO2A, SLPOL2-4, SLRYS1-4, SLTJ1B, SLTJ2B, SLTJE2-4 Allmänna föreläsningar: http://www.slav.su.se/allmforel Föreläsning Miloš Gregor, Masaryk-universitetet i Brno (Tjeckien): 5+1 tips: How to become fake news resistant I Sign:____ E413
v 22, 2019 
2/6 16:00 - 19:00 SLKPS1, SLPO1B, SLPO2A, SLPOL2-3, SLRYKI, SLRYNB, SLRYNY, SLRYS1-4, SLTJ2B Rysslands kultur- och idéhistoria, Grammatik, Formlära och ordbildning, Textanalys: sakprosa, Grammatik och text II, Ryssland - historia, samhälle, kultur, Textanalys och översättning II, Ryskt samhälle, Textanalys Tentamen Tentor: Po3/Text:sakpr ; RyNy,RyNB/GT2 ; Tj2B/Textanalys ; Omtentor: Po1B/Gram ; Po2,Po2A/Forml&Ordb ; Ry1/Ryssland:hist,samh,kult ; Ry2/Text&Övers ; Ry3-4/Ryskt samh ; KPSL/RyKI Brunnsvikssalen (skrivsal)
 
Akademiskt skrivande, Rysslands kultur- och idéhistoria
 
Allmänna föreläsningar: http://www.slav.su.se/allmforel, Självständigt arbete
 
Examensarbete, Skriftlig språkfärdighet och stilistik IV
 
Examensarbete, Textanalys
 
Examensarbete, Textanalys och översättning II
 
Examensarbete, Textanalys: sakprosa
 
Examensarbete för kandidatexamen
 
Examensarbete för kandidatexamen
 
Formlära och ordbildning
 
Formlära och ordbildning
 
Grammatik
 
Grammatik och text I
 
Grammatik och text II
 
Inläsningsvecka
 
Kultur- och idéhistoria
 
Lingvistisk analys
 
Lingvistisk analys
 
Muntlig och skriftlig språkfärdighet III
 
Ryskt samhälle
 
Ryskt samhälle
 
Ryskt samhällsliv, politik och ekonomi
 
Ryssland - historia, samhälle, kultur