Prenumerera
 
Gå till föregående månad
Feb  
Gå till nästa månad

Slaviska, 15850
Tid Kurs Delkurs Lärare Undervisningstyp Studentgrupp Information
v 4, 2019 
21/1 09:00 - 09:15 SLPOKL Renata Ingbrant Kursplattformen öppnas på ATHENA
18:00 - 19:45 SLRYNA, SLRYNY Grammatik och text I Åke Zimmermann Bjersby Föreläsning, Introduktion Introduktion & Upprop för både dag- och kvällsstudenter! Hörsal 8
Ti22/1 08:00 - 2019-01-25 18:00 SLRYNA, SLRYNY Grammatik och text I Eget arbete, Självstudier Alfabetsveckan! Jobba med alfabetshäftet och Wordalistövningen som hör till! Se vidare instrux i dagboken!
13:00 - 15:00 Personalmöte Upptaktsmöte V19 K-rummet E439
16:00 - 17:30 SLKPS1, SLPOLI, SLRIOI, SLRSPE, SLRYKI, SLRYLI Information Välkomstdag för institutionens nya studenter. Lokal: E306. Se program på www.slav.su.se
16:00 - 17:30 SLPO1B, SLPO2A, SLPOL2-4, SLRYNA-B, SLRYNY, SLRYS1-4, SLTJ1B, SLTJ2A-B, SLTJE2-4 Information Välkomstdag för institutionens nya studenter. Lokal: E306. Se program på www.slav.su.se
On23/1 13:00 - 14:00 SLRYNY Grammatik och text I Zhanna Lundman Frågestund Biblioteket E479
13:30 - 15:30 Tora Hedin Möte K-rummet E439
To24/1 18:00 - 19:00 SLPO1B, SLPO2A, SLPOL2-4 Janina Gesche, Joanna Zatorska-Rosén, Lisa Mendoza Åsberg, Maria Zadencka, Renata Ingbrant Introduktion för polskstuderande E420
Fr25/1 13:00 - 14:00 SLRYNY Grammatik och text I Zhanna Lundman Frågestund Biblioteket E479
17:45 - 18:00 SLRYS2 Självständigt arbete Ludmila Pöppel Inlämning Sista deadline för H18
27/1 14:00 - 17:00 SLPOL1, SLRSU7, SLRYNY, SLRYS1-4, SLTJ1A, SLTJE1 Textförståelse med grammatik, Ryska språkets utveckling, Grammatik och text II, Grammatik I, Formlära och ordbildning, Språkhistoria, Introduktion till tjeckiska språket Tentamen Omtentor: Po1/Text m gram, RyNy/GT2, Ry1/Gram1, Ry2/Forml&ordb, Ry3-4/Språkhist, AN:Ryska språkets utv, Tj1/Intro Brunnsvikssalen (skrivsal)
v 5, 2019 
28/1 09:00 - 09:15 SLPOKL Renata Ingbrant Modul 1 (Introduktion - Polen efter 1989) börjar. Deadline för inlämningsuppgift: 17 februari
10:00 - 12:00 SLRYNY Grammatik och text I Åke Zimmermann Bjersby Undervisning E397
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik I Larysa Korobenko Undervisning Grupp 2 E339
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik I Alla Bernar Undervisning Grupp 1 E355
16:00 - 18:00 SLPO2A, SLPOL2 Formlära och ordbildning Renata Ingbrant Undervisning Biblioteket E479
16:00 - 18:00 SLPOL3 Textanalys: sakprosa Maria Zadencka Seminarium E5162 Baltiska biblioteket
16:00 - 16:15 SLRYS2 Ry2 deltid: se heltidsschemat www.slav.su.se/ry2-schema_V19 och välj fritt delkurser du vill läsa! Mer info: http://www.slav.su.se/rydel
16:00 - 18:00 SLRYS2 Grammatik II Nadezjda Zorikhina Nilsson Undervisning K-rummet E439
17:00 - 17:15 SLRYS1 Ry1 deltid: se heltidsschemat www.slav.su.se/ry1-schema_V19 och välj fritt delkurser du vill läsa! Mer info: http://www.slav.su.se/rydel
17:00 - 18:00 SLRYS1 Fonetik: teori och uttal Alla Bernar Undervisning Uttal E299, Språkstudion, Studio 1
17:45 - 18:00 SLKPS1, SLPIOI, SLPO1A, SLPOL1 Polen igår och idag, Polen - historia, kultur och samhälle Janina Gesche Hemtenta, Inlämning Hemtentamen (omtenta) läggs ut
18:00 - 19:45 SLPO2A, SLPOL2 Textanalys: Litterära texter Janina Gesche Undervisning K-rummet E439
18:00 - 19:45 SLPOL3 Textanalys: skönlitterära texter Maria Zadencka Undervisning E5162 Baltiska biblioteket
18:00 - 19:45 SLRYNA Grammatik och text I Elena Tordengren Undervisning Hörsal 5
18:00 - 19:45 SLRYNB Grammatik och text II Åke Zimmermann Bjersby Undervisning E420
18:00 - 20:45 SLRYS1 Textanalys och översättning I Susanna Witt Undervisning F487
18:00 - 19:45 SLTJ1B Muntlig språkfärdighet, Grammatik, Textförståelse med grammatik Jonas Thal Undervisning Biblioteket E479
Ti29/1 12:00 - 15:00 SLRYS1 Muntlig och skriftlig språkfärdighet I Alla Bernar Undervisning K-rummet E439
15:00 - 17:00 SLRYS1 Grammatik I Ludmila Pöppel Undervisning K-rummet E439
16:00 - 18:00 SLRYS4 Skriftlig språkfärdighet och stilistik IV Alla Bernar Undervisning Biblioteket E479
18:00 - 19:45 SLPO1B Grammatik Lisa Mendoza Åsberg Undervisning Biblioteket E479
18:00 - 19:45 SLPO2A, SLPOL2 Muntlig språkfärdighet Janina Gesche Undervisning E5162 Baltiska biblioteket
18:00 - 20:45 SLRYS2 Muntlig och skriftlig språkfärdighet II Alla Bernar Undervisning K-rummet E439
On30/1 13:00 - 14:00 SLRYNY, SLRYS1-2 Zhanna Lundman Frågestund Biblioteket E479
14:00 - 16:00 SLRX71-73, SLTX71-73 Cecilia Dilworth, Susanna Witt Seminarium Högre litt sem, ry/tj, INSTÄLLT: Cecilia Dilworth, presentation av inledningskapitel till avhandlingen
16:00 - 18:00 SLPOL3 Syntax med fraseologi Renata Ingbrant Undervisning Biblioteket E479
16:00 - 18:00 SLPOL4 Modern polska Maria Zadencka Seminarium K-rummet E439
18:00 - 19:45 SLPO1B Textförståelse med grammatik Janina Gesche Undervisning Biblioteket E479
18:00 - 19:45 SLRYNA Praktik I Larysa Korobenko Undervisning Grupp 3 E339
18:00 - 19:45 SLRYNA Praktik I Irina Malaxos Undervisning Grupp 1 E355
18:00 - 19:45 SLRYNB Praktik II Elena Tordengren Undervisning E420
18:00 - 19:45 SLRYS2-3 Självständigt arbete, Akademiskt skrivande Nadezjda Zorikhina Nilsson Seminarium K-rummet E439
To31/1 10:00 - 12:00 SLRYNY Grammatik och text I Åke Zimmermann Bjersby Undervisning E397
14:00 - 16:00 SLPOL4, SLPOX4, SLRYS4, SLRYX4, SLTJE4, SLTJX4 Examensarbete för kandidatexamen, Examensarbete Anna Ljunggren Seminarium Litterärt uppsatsseminarium K-rummet E439
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik I Larysa Korobenko Undervisning Grupp 2 E339
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik I Alla Bernar Undervisning Grupp 1 E355
16:00 - 18:00 SLRYS4 Muntlig språkfärdighet IV Anna Ljunggren Undervisning Biblioteket E479
17:00 - 18:00 SLRYS1 Fonetik: teori och uttal Alla Bernar Undervisning Teori E355
18:00 - 19:45 SLPO1B Muntlig språkfärdighet Renata Ingbrant Undervisning FiBi E5165 (Finska biblioteket)
18:00 - 19:45 SLRYNA Praktik I Elena Tordengren Undervisning Grupp 2 E355
18:00 - 20:45 SLRYS2 Textanalys och översättning II Ludmila Pöppel Undervisning K-rummet E439
18:00 - 19:45 SLRYS3 Muntlig och skriftlig språkfärdighet III Alla Bernar Undervisning Biblioteket E479
18:00 - 19:45 SLTJ2B Textanalys Jonas Thal Undervisning E509
Fr1/2 13:00 - 14:00 SLRYNY, SLRYS1-2 Zhanna Lundman Frågestund Biblioteket E479
v 6, 2019 
4/2 10:00 - 12:00 SLRYNY Grammatik och text I Åke Zimmermann Bjersby Undervisning E397
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik I Alla Bernar Undervisning E355
16:00 - 18:00 SLPO2A, SLPOL2 Formlära och ordbildning Renata Ingbrant Undervisning F255
16:00 - 18:00 SLPOL3 Textanalys: sakprosa Maria Zadencka Seminarium E5162 Baltiska biblioteket
16:00 - 18:00 SLRYNA, SLRYNY Grammatik och text I Ludmila Pöppel Föreläsning Teoriföreläsning. Obligatorisk närvaro för dag/heltidsstudenter. Kväll/deltidsstudenter kan se föreläsningen inspelad om man har förhinder att komma. F389
16:00 - 18:00 SLRYS2 Grammatik II Nadezjda Zorikhina Nilsson Undervisning K-rummet E439
17:00 - 18:00 SLPOL4, SLPOX4, SLRYS3-4, SLRYX4, SLTJE4, SLTJX4 Examensarbete för kandidatexamen, Examensarbete, Akademiskt skrivande Infosök Biblioteksundervisning. Samling vid informationen i Frescatibiblioteket, SUB.
17:00 - 18:00 SLRYS1 Fonetik: teori och uttal Alla Bernar Undervisning Uttal E299, Språkstudion, Studio 1
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLRYKI, SLRYS3 Rysslands kultur- och idéhistoria, Kultur- och idéhistoria Per Arne Bodin Föreläsning Introduktion. Arvet från Bysans 1: religion och språk (vik: P-A.B) F497
18:00 - 18:15 SLKPS1 "KPSL" deltid: se heltidsschemat www.slav.su.se/kpsl-schema_V19 och välj fritt delkurser du vill läsa!
18:00 - 18:15 SLKPS2 "KPSL2" heltid: se www.slav.su.se/kpsl-schema_V19 deltid: se heltidsschemat (se länk ovan) och välj fritt delkurser du vill läsa!
18:00 - 19:45 SLPO2A, SLPOL2 Textanalys: Litterära texter Janina Gesche Undervisning K-rummet E439
18:00 - 19:45 SLPOL3 Textanalys: skönlitterära texter Maria Zadencka Undervisning E5162 Baltiska biblioteket
18:00 - 19:45 SLRYNA Grammatik och text I Elena Tordengren Undervisning E497
18:00 - 19:45 SLRYNB Grammatik och text II Åke Zimmermann Bjersby Undervisning E420
18:00 - 20:45 SLRYS1 Textanalys och översättning I Susanna Witt Undervisning F487
18:00 - 19:45 SLTJ1B Muntlig språkfärdighet, Grammatik, Textförståelse med grammatik Jonas Thal Undervisning Biblioteket E479
Ti5/2 12:00 - 15:00 SLRYS1 Muntlig och skriftlig språkfärdighet I Alla Bernar Undervisning K-rummet E439
13:00 - 15:00 SLRKLO, SLRYS4 Kontrastiv lingvistik och rysk översättningsvetenskap II, Rysk lingvistik Nadezjda Zorikhina Nilsson Seminarium Biblioteket E479
15:00 - 17:00 SLKPS1, SLRYLI, SLRYS2 Rysk litteraturhistoria, Litteraturhistoria Susanna Witt Föreläsning Introduktion. Fornrysk litteratur och 1700-tal E497
15:00 - 17:00 SLRYS1 Grammatik I Ludmila Pöppel Undervisning K-rummet E439
16:00 - 18:00 SLRYS4 Skriftlig språkfärdighet och stilistik IV Alla Bernar Undervisning Biblioteket E479
16:00 - 18:00 Maria Zadencka Övrigt FiBi E5165 (Finska biblioteket)
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLRSPE, SLRYS3-4 Ryskt samhällsliv, politik och ekonomi, Ryskt samhälle Thomas Samuelsson Föreläsning Från Sovjetunionen till Ryssland F497
18:00 - 19:45 SLPO1B Grammatik Lisa Mendoza Åsberg Undervisning Biblioteket E479
18:00 - 19:45 SLPO2A, SLPOL2 Muntlig språkfärdighet Janina Gesche Undervisning E5162 Baltiska biblioteket
18:00 - 20:45 SLRYS2 Muntlig och skriftlig språkfärdighet II Alla Bernar Undervisning K-rummet E439
18:00 - 19:45 SLRYS3-4 Lingvistisk analys Nadezjda Zorikhina Nilsson Seminarium E331
18:00 - 19:45 SLTJ1B Textförståelse med grammatik Irene Elmerot Undervisning FiBi E5165 (Finska biblioteket)
On6/2 13:00 - 14:00 SLRYNY, SLRYS1-2 Zhanna Lundman Frågestund Biblioteket E479
15:00 - 15:30 Drop-in-tid Avdelningsfika, Slaviskas avdelningsfika K-rummet E439
16:00 - 18:00 SLPOL3 Syntax med fraseologi Renata Ingbrant Undervisning Biblioteket E479
16:00 - 18:00 SLPOL4 Modern polska Maria Zadencka Seminarium K-rummet E439
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLPOL2, SLPOLI Polsk litteraturhistoria, Litteraturhistoria Maria Zadencka Föreläsning Introduktion. Medeltiden: 1200-talet – första hälften av 1400-talet. Den äldsta hymnen ”Gudsföderskan” E413
18:00 - 19:45 SLPO1B Textförståelse med grammatik Janina Gesche Undervisning Biblioteket E479
18:00 - 19:45 SLRYNA Praktik I Larysa Korobenko Undervisning Grupp 3 E339
18:00 - 19:45 SLRYNA Praktik I Irina Malaxos Undervisning Grupp 1 E355
18:00 - 19:45 SLRYNB Praktik II Elena Tordengren Undervisning E420
To7/2 10:00 - 12:00 SLRYNY Grammatik och text I Åke Zimmermann Bjersby Undervisning E397
14:00 - 16:00 SLPOL4, SLPOX4, SLRYS4, SLRYX4, SLTJE4, SLTJX4 Examensarbete för kandidatexamen, Examensarbete Ludmila Pöppel Seminarium Lingvistiskt uppsatsseminarium K-rummet E439
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik I Alla Bernar Undervisning E355
14:00 - 16:00 SLRSRR, SLRYS4 Den samtida ryska romanen, Rysk litteratur Anna Ljunggren Seminarium Biblioteket E479
16:00 - 18:00 SLRYS4 Muntlig språkfärdighet IV Anna Ljunggren Undervisning Biblioteket E479
17:00 - 18:00 SLRYS1 Fonetik: teori och uttal Alla Bernar Undervisning Teori E355
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLRIOI, SLRYS1 Ryssland igår och idag, Ryssland - historia, samhälle, kultur Thomas Samuelsson Föreläsning Geografisk översikt och Kievriket Hörsal 5
18:00 - 19:45 SLPO1B Muntlig språkfärdighet Renata Ingbrant Undervisning FiBi E5165 (Finska biblioteket)
18:00 - 19:45 SLRYNA Praktik I Elena Tordengren Undervisning Grupp 2 E355
18:00 - 20:45 SLRYS2 Textanalys och översättning II Ludmila Pöppel Undervisning K-rummet E439
18:00 - 19:45 SLRYS3 Muntlig och skriftlig språkfärdighet III Alla Bernar Undervisning Biblioteket E479
18:00 - 19:45 SLTJ2B Översättning, Litteraturhistoria Jonas Thal Undervisning E509
Fr8/2 08:00 - 08:15 SLKPS1, SLTJ1A, SLTJE1, SLTNLG Tjeckien: nytt land, gammal historia, Tjeckien - historia, kultur och samhälle Irene Elmerot Hemtenta Hemtenta (omtenta) läggs ut
13:00 - 14:00 SLRYNY, SLRYS1-2 Zhanna Lundman Frågestund Biblioteket E479
v 7, 2019 
11/2 10:00 - 12:00 SLRYNY Grammatik och text I Åke Zimmermann Bjersby Undervisning E397
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik I Alla Bernar Undervisning E355
16:00 - 18:00 SLPO2A, SLPOL2 Formlära och ordbildning Renata Ingbrant Undervisning E339
16:00 - 18:00 SLPOL3 Textanalys: sakprosa Maria Zadencka Seminarium E5162 Baltiska biblioteket
16:00 - 18:00 SLRYNA, SLRYNY Grammatik och text I Ludmila Pöppel Föreläsning Teoriföreläsning. Obligatorisk närvaro för dag/heltidsstudenter. Kväll/deltidsstudenter kan se föreläsningen inspelad om man har förhinder att komma. F389
16:00 - 18:00 SLRYS2 Grammatik II Nadezjda Zorikhina Nilsson Undervisning K-rummet E439
17:00 - 18:00 SLRYS1 Fonetik: teori och uttal Alla Bernar Undervisning Uttal E289, Språkstudion, Studio 2
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLRYKI, SLRYS3 Rysslands kultur- och idéhistoria, Kultur- och idéhistoria Alexander Pereswetoff-Morath Föreläsning Arvet från Bysans 2: den frånvarande renässansen F497
18:00 - 19:45 SLPO2A, SLPOL2 Textanalys: Litterära texter Janina Gesche Undervisning K-rummet E439
18:00 - 19:45 SLPOL3 Textanalys: skönlitterära texter Maria Zadencka Undervisning E5162 Baltiska biblioteket
18:00 - 19:45 SLRYNA Grammatik och text I Elena Tordengren Undervisning E497
18:00 - 19:45 SLRYNB Grammatik och text II Åke Zimmermann Bjersby Undervisning E420
18:00 - 20:45 SLRYS1 Textanalys och översättning I Susanna Witt Undervisning F487
18:00 - 19:45 SLTJ1B Muntlig språkfärdighet, Grammatik, Textförståelse med grammatik Jonas Thal Undervisning Biblioteket E479
Ti12/2 12:00 - 15:00 SLRYS1 Muntlig och skriftlig språkfärdighet I Alla Bernar Undervisning B315
13:00 - 15:00 SLRX71-73, SLTX71-73 Nadezjda Zorikhina Nilsson Seminarium Högre lingv sem, ry/tj, Konstruktioner med lexemen bolee och bol’sje (sv. mer, fler) i modern ryska: Normativ grammatik och felens grammatik K-rummet E439
15:00 - 17:00 SLKPS1, SLRYLI, SLRYS2 Rysk litteraturhistoria, Litteraturhistoria Susanna Witt Föreläsning Pusjkin, ”Bronsryttaren” F497
15:00 - 17:00 SLRYS1 Grammatik I Ludmila Pöppel Undervisning K-rummet E439
16:00 - 18:00 SLPOM8 Den polska modernismen Maria Zadencka Seminarium FiBi E5165 (Finska biblioteket)
16:00 - 18:00 SLRYS4 Skriftlig språkfärdighet och stilistik IV Alla Bernar Undervisning Biblioteket E479
17:00 - 18:00 SLKPS1, SLRYLI, SLRYS2 Rysk litteraturhistoria, Litteraturhistoria Susanna Witt Seminarium Litteraturteori. Kompendiet: Sjklovskij, Lotman F497
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLRSPE, SLRYS3-4 Ryskt samhällsliv, politik och ekonomi, Ryskt samhälle Föreläsning Helene Carlbäck: Reformer och chockterapi. Jeltsins 90-tal Hörsal 7
18:00 - 19:45 SLPO1B Grammatik Lisa Mendoza Åsberg Undervisning Biblioteket E479
18:00 - 19:45 SLPO2A, SLPOL2 Muntlig språkfärdighet Janina Gesche Undervisning E5162 Baltiska biblioteket
18:00 - 20:45 SLRYS2 Muntlig och skriftlig språkfärdighet II Alla Bernar Undervisning K-rummet E439
On13/2 13:00 - 14:00 SLRYNY, SLRYS1-2 Zhanna Lundman Frågestund Biblioteket E479
14:00 - 16:00 SLRX71-73, SLTX71-73 Susanna Witt Seminarium Högre litt sem, ry/tj, Fil. dr Olga Engfelt presenterar sin avhandling Barndomens poetik: Oscar Parlands Riki-trilogi i den ryska litterära kontexten som hösten 2018 försvarades vid Åbo akademi. K-rummet E439
16:00 - 18:00 SLPOL3 Syntax med fraseologi Renata Ingbrant Undervisning Biblioteket E479
16:00 - 18:00 SLPOL4 Modern polska Maria Zadencka Seminarium K-rummet E439
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLPOL2, SLPOLI Polsk litteraturhistoria, Litteraturhistoria Maria Zadencka Föreläsning Renässansen. Humanismen. Slutet av 1400-talet fram till 1500-talet. Jan Kochanowski, Mikołaj Sęp Szarzyński, Szymon Zimorowic E413
18:00 - 19:45 SLPO1B Textförståelse med grammatik Janina Gesche Undervisning Biblioteket E479
18:00 - 19:45 SLRYNA Praktik I Larysa Korobenko Undervisning Grupp 3 E339
18:00 - 19:45 SLRYNA Praktik I Irina Malaxos Undervisning Grupp 1 E355
18:00 - 19:45 SLRYNB Praktik II Elena Tordengren Undervisning E420
18:00 - 19:45 SLRYS2-3 Självständigt arbete, Akademiskt skrivande Nadezjda Zorikhina Nilsson Seminarium K-rummet E439
To14/2 10:00 - 12:00 SLRYNY Grammatik och text I Åke Zimmermann Bjersby Undervisning E397
14:00 - 16:00 SLPOL4, SLPOX4, SLRYS4, SLRYX4, SLTJE4, SLTJX4 Examensarbete för kandidatexamen, Examensarbete Anna Ljunggren Seminarium Litterärt uppsatsseminarium K-rummet E439
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik I Alla Bernar Undervisning E355
17:00 - 18:00 SLRYS1 Fonetik: teori och uttal Alla Bernar Undervisning Teori E355
17:00 - 19:00 SLRYS4 Muntlig språkfärdighet IV Anna Ljunggren Undervisning OBS: Ny lokal: E448
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLRIOI, SLRYS1 Ryssland igår och idag, Ryssland - historia, samhälle, kultur Alexander Pereswetoff-Morath Föreläsning Från mongolinvasionen till den Stora oredan, Rus´ och Moskvaryssland 1237–1605 Hörsal 5
18:00 - 19:45 SLPO1B Muntlig språkfärdighet Renata Ingbrant Undervisning FiBi E5165 (Finska biblioteket)
18:00 - 19:45 SLRYNA Praktik I Elena Tordengren Undervisning Grupp 2 E355
18:00 - 20:45 SLRYS2 Textanalys och översättning II Ludmila Pöppel Undervisning K-rummet E439
18:00 - 19:45 SLRYS3 Muntlig och skriftlig språkfärdighet III Alla Bernar Undervisning Biblioteket E479
18:00 - 19:45 SLTJ2B Översättning, Litteraturhistoria Jonas Thal Undervisning E509
Fr15/2 13:00 - 14:00 SLRYNY, SLRYS1-2 Zhanna Lundman Frågestund Biblioteket E479
v 8, 2019 
18/2 09:00 - 09:15 SLPOKL Renata Ingbrant Modul 2 (Genus) börjar Deadline för inlämningsuppgift: 10 mars
10:00 - 12:00 SLRYNY Grammatik och text I Åke Zimmermann Bjersby Undervisning E397
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik I Alla Bernar Undervisning E355
16:00 - 18:00 SLPO2A, SLPOL2 Formlära och ordbildning Renata Ingbrant Undervisning E5156
16:00 - 18:00 SLRYNA, SLRYNY Grammatik och text I Ludmila Pöppel Föreläsning Teoriföreläsning. Obligatorisk närvaro för dag/heltidsstudenter. Kväll/deltidsstudenter kan se föreläsningen inspelad om man har förhinder att komma. F389
16:00 - 18:00 SLRYS2 Grammatik II Nadezjda Zorikhina Nilsson Undervisning K-rummet E439
17:00 - 18:00 SLRYS1 Fonetik: teori och uttal Alla Bernar Undervisning Uttal E299, Språkstudion, Studio 1
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLRYKI, SLRYS3 Rysslands kultur- och idéhistoria, Kultur- och idéhistoria Alexander Pereswetoff-Morath Föreläsning Peter I och Upplysningen. Dualismen F497
18:00 - 19:45 SLPO2A, SLPOL2 Textanalys: Litterära texter Janina Gesche Undervisning K-rummet E439
18:00 - 19:45 SLRYNB Grammatik och text II Åke Zimmermann Bjersby Undervisning E420
18:00 - 20:45 SLRYS1 Textanalys och översättning I Susanna Witt Undervisning F487
18:00 - 19:45 SLTJ1B Muntlig språkfärdighet, Grammatik, Textförståelse med grammatik Jonas Thal Undervisning Biblioteket E479
Ti19/2 11:00 - 13:00 Övrigt Träffa Slaviska föreningen! Biblioteket E479
12:00 - 15:00 SLRYS1 Muntlig och skriftlig språkfärdighet I Alla Bernar Undervisning K-rummet E439
13:00 - 15:00 SLRKLO, SLRYS4 Kontrastiv lingvistik och rysk översättningsvetenskap II, Rysk lingvistik Nadezjda Zorikhina Nilsson Seminarium Biblioteket E479
15:00 - 17:00 SLKPS1, SLRYLI, SLRYS2 Rysk litteraturhistoria, Litteraturhistoria Susanna Witt Föreläsning Gogol: ”Kappan”. KPSL/RyLi: Kompendiet => Ejchenbaum E487
15:00 - 17:00 SLRYS1 Grammatik I Ludmila Pöppel Undervisning E339
16:00 - 18:00 SLRYS4 Skriftlig språkfärdighet och stilistik IV Alla Bernar Undervisning Biblioteket E479
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLRSPE, SLRYS3-4 Ryskt samhällsliv, politik och ekonomi, Ryskt samhälle Mattias Ågren Föreläsning Ryssland som federation Hörsal 7
18:00 - 19:45 SLPO1B Grammatik Lisa Mendoza Åsberg Undervisning Biblioteket E479
18:00 - 19:45 SLPO2A, SLPOL2 Muntlig språkfärdighet Janina Gesche Undervisning E5162 Baltiska biblioteket
18:00 - 19:45 SLRYNA Grammatik och text I Elena Tordengren Undervisning E497
18:00 - 20:45 SLRYS2 Muntlig och skriftlig språkfärdighet II Alla Bernar Undervisning K-rummet E439
18:00 - 19:45 SLRYS3-4 Lingvistisk analys Nadezjda Zorikhina Nilsson Seminarium E509
18:00 - 19:45 SLTJ1B Textförståelse med grammatik Irene Elmerot Undervisning FiBi E5165 (Finska biblioteket)
On20/2 10:30 - 12:00 Karin Grelz, Lisa Mendoza Åsberg, Ludmila Pöppel, Nadezjda Zorikhina Nilsson, Susanna Witt, Tora Hedin, Åke Zimmermann Bjersby Möte Planeringsmöte, ansökningar K-rummet E439
13:00 - 14:00 SLRYNY, SLRYS1-2 Zhanna Lundman Frågestund Biblioteket E479
15:00 - 15:30 Drop-in-tid Avdelningsfika, Slaviskas avdelningsfika K-rummet E439
16:00 - 18:00 SLPOL3 Syntax med fraseologi Renata Ingbrant Undervisning Biblioteket E479
16:00 - 18:00 SLPOL4 Modern polska Maria Zadencka Seminarium K-rummet E439
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLPOL2, SLPOLI Polsk litteraturhistoria, Litteraturhistoria Maria Zadencka Föreläsning Barocken. 1600-talet. Jan Andrzej Morsztyn, Wacław Potocki, Piotr Skarga E413
18:00 - 19:45 SLPO1B Textförståelse med grammatik Janina Gesche Undervisning Biblioteket E479
18:00 - 19:45 SLRYNA Praktik I Irina Malaxos Undervisning Grupp 1 E355
18:00 - 19:45 SLRYNB Praktik II Elena Tordengren Undervisning E420
To21/2 10:00 - 12:00 SLRYNY Grammatik och text I Åke Zimmermann Bjersby Undervisning K-rummet E439
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik I Alla Bernar Undervisning K-rummet E439
15:00 - 17:00 SLRSRR, SLRYS4 Den samtida ryska romanen, Rysk litteratur Anna Ljunggren Seminarium Biblioteket E479
17:00 - 18:00 SLRYS1 Fonetik: teori och uttal Alla Bernar Undervisning Teori E355
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLRIOI, SLRYS1 Ryssland igår och idag, Ryssland - historia, samhälle, kultur Elisabeth Löfstrand Föreläsning Envälde och europeisering: Rysslands 1600-tal och 1700-tal Hörsal 5
18:00 - 19:45 SLPO1B Muntlig språkfärdighet Renata Ingbrant Undervisning FiBi E5165 (Finska biblioteket)
18:00 - 19:45 SLRYNA Praktik I Elena Tordengren Undervisning Grupp 2 E355
18:00 - 20:45 SLRYS2 Textanalys och översättning II Ludmila Pöppel Undervisning K-rummet E439
18:00 - 19:45 SLRYS3 Muntlig och skriftlig språkfärdighet III Alla Bernar Undervisning Biblioteket E479
18:00 - 19:45 SLTJ2B Textanalys Jonas Thal Undervisning E509
Fr22/2 13:00 - 14:00 SLRYNY, SLRYS1-2 Zhanna Lundman Frågestund Biblioteket E479
v 9, 2019 
25/2 10:00 - 12:00 SLRYNY Grammatik och text I Åke Zimmermann Bjersby Undervisning K-rummet E439
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik I Alla Bernar Undervisning K-rummet E439
15:00 - 17:00 Tentamen Biblioteket E479
16:00 - 18:00 SLPO2A, SLPOL2 Formlära och ordbildning Renata Ingbrant Undervisning E339
16:00 - 18:00 SLPOL3 Textanalys: sakprosa Maria Zadencka Seminarium E5162 Baltiska biblioteket
16:00 - 19:00 SLRYS2 Grammatik II Nadezjda Zorikhina Nilsson Undervisning K-rummet E439
17:00 - 18:00 SLRYS1 Fonetik: teori och uttal Alla Bernar Undervisning Uttal E299, Språkstudion, Studio 1
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLRYKI, SLRYS3 Rysslands kultur- och idéhistoria, Kultur- och idéhistoria Alexander Pereswetoff-Morath Föreläsning Slavofiler och västerlänningar. Ryssland som mittens rike F497
18:00 - 19:45 SLPO2A, SLPOL2 Textanalys: Litterära texter Janina Gesche Undervisning E5162 Baltiska biblioteket
18:00 - 19:45 SLPOL3 Textanalys: skönlitterära texter Maria Zadencka Undervisning FiBi E5165 (Finska biblioteket)
18:00 - 19:45 SLRYNA Grammatik och text I Elena Tordengren Undervisning E497
18:00 - 19:45 SLRYNB Grammatik och text II Åke Zimmermann Bjersby Undervisning E420
18:00 - 19:45 SLTJ1B Muntlig språkfärdighet, Grammatik, Textförståelse med grammatik Jonas Thal Undervisning Biblioteket E479
23:45 - 00:00 SLKPS1, SLTJ1A, SLTJE1, SLTNLG Tjeckien: nytt land, gammal historia, Tjeckien - historia, kultur och samhälle Irene Elmerot Hemtenta, Inlämning Deadline för hemtenta (omtenta).
Ti26/2 12:00 - 15:00 SLRYS1 Muntlig och skriftlig språkfärdighet I Alla Bernar Undervisning F347
13:00 - 15:00 SLRX71-73, SLTX71-73 Natalia Ringblom Seminarium Högre lingv sem, ry/tj, Natalia Ringblom: Предложно-падежные конструкции в речи русско-шведских двуязычных детей и студентов РКИ K-rummet E439
15:00 - 17:00 SLRYS1 Grammatik I Ludmila Pöppel Undervisning E5156
16:00 - 18:00 SLPOM8 Den polska modernismen Maria Zadencka Seminarium FiBi E5165 (Finska biblioteket)
16:00 - 18:00 SLRYS4 Skriftlig språkfärdighet och stilistik IV Alla Bernar Undervisning Biblioteket E479
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLRSPE, SLRYS3-4 Ryskt samhällsliv, politik och ekonomi, Ryskt samhälle Föreläsning Lena Jonson: Putinismens politiska system F497
18:00 - 19:45 SLPO1B Grammatik Lisa Mendoza Åsberg Undervisning Biblioteket E479
18:00 - 19:45 SLPO2A, SLPOL2 Muntlig språkfärdighet Janina Gesche Undervisning E5162 Baltiska biblioteket
18:00 - 20:45 SLRYS2 Muntlig och skriftlig språkfärdighet II Alla Bernar Undervisning K-rummet E439
On27/2 13:00 - 14:00 SLRYNY, SLRYS1-2 Zhanna Lundman Frågestund Biblioteket E479
15:00 - 15:30 Drop-in-tid Avdelningsfika, Slaviskas avdelningsfika K-rummet E439
16:00 - 18:00 SLPOL3 Syntax med fraseologi Renata Ingbrant Undervisning Biblioteket E479
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLPOL2, SLPOLI Polsk litteraturhistoria, Litteraturhistoria Maria Zadencka Föreläsning Upplysningen. 1700-talet; Den tidiga Romantiken. Ignacy Krasicki. Adam Mickiewicz, ”Ballader och romanser” E413
18:00 - 19:45 SLPO1B Textförståelse med grammatik Janina Gesche Undervisning Biblioteket E479
18:00 - 19:45 SLRYNA Praktik I Irina Malaxos Undervisning Grupp 1 E355
18:00 - 19:45 SLRYNB Praktik II Elena Tordengren Undervisning E420
18:00 - 19:45 SLRYS2-3 Självständigt arbete, Akademiskt skrivande Nadezjda Zorikhina Nilsson Seminarium K-rummet E439
To28/2 10:00 - 12:00 SLRYNY Grammatik och text I Åke Zimmermann Bjersby Undervisning K-rummet E439
11:00 - 12:30 SLPOL4 Modern polska Maria Zadencka Seminarium Biblioteket E479
14:00 - 16:00 SLPOL4, SLPOX4, SLRYS4, SLRYX4, SLTJE4, SLTJX4 Examensarbete för kandidatexamen, Examensarbete Anna Ljunggren Seminarium Litterärt uppsatsseminarium, Satu Holm försvarar sin kandidatuppsats "Ryska språkets roll i Finland: undersökning av språkets synlighet i dagens finska samhälle” K-rummet E439
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik I Alla Bernar Undervisning Biblioteket E479
17:00 - 18:00 SLRYS1 Fonetik: teori och uttal Alla Bernar Undervisning Teori E355
17:00 - 19:00 SLRYS4 Muntlig språkfärdighet IV Anna Ljunggren Undervisning Lokal: E448
18:00 - 18:15 SLKPS1, SLPIOI, SLPO1A, SLPOL1 Polen igår och idag, Polen - historia, kultur och samhälle Janina Gesche Hemtenta, Inlämning Deadline för hemtentamen (omtenta)
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLRIOI, SLRYS1 Ryssland igår och idag, Ryssland - historia, samhälle, kultur Cecilia Dilworth Föreläsning Reform, reaktion och realism Hörsal 5
18:00 - 19:45 SLPO1B Muntlig språkfärdighet Renata Ingbrant Undervisning FiBi E5165 (Finska biblioteket)
18:00 - 19:45 SLRYNA Praktik I Elena Tordengren Undervisning Grupp 2 E355
18:00 - 20:45 SLRYS2 Textanalys och översättning II Ludmila Pöppel Undervisning K-rummet E439
18:00 - 19:45 SLRYS3 Muntlig och skriftlig språkfärdighet III Alla Bernar Undervisning Biblioteket E479
18:00 - 19:45 SLTJ2B Översättning, Litteraturhistoria Jonas Thal Undervisning E5156
Fr1/3 13:00 - 14:00 SLRYNY, SLRYS1-2 Zhanna Lundman Frågestund Biblioteket E479
v 10, 2019 
4/3 10:00 - 12:00 SLRYNY Grammatik och text I Åke Zimmermann Bjersby Undervisning K-rummet E439
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik I Alla Bernar Undervisning K-rummet E439
16:00 - 18:00 SLPO2A, SLPOL2 Formlära och ordbildning Renata Ingbrant Undervisning E5156
16:00 - 18:00 SLPOL3 Textanalys: sakprosa Maria Zadencka Seminarium E5162 Baltiska biblioteket
17:00 - 18:00 SLRYS1 Fonetik: teori och uttal Alla Bernar Undervisning Uttal E289, Språkstudion, Studio 2
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLRYKI, SLRYS3 Rysslands kultur- och idéhistoria, Kultur- och idéhistoria Per Arne Bodin Föreläsning Realism till modernism F497
18:00 - 19:45 SLPO2A, SLPOL2 Textanalys: Litterära texter Janina Gesche Undervisning K-rummet E439
18:00 - 19:45 SLPOL3 Textanalys: skönlitterära texter Maria Zadencka Undervisning E5162 Baltiska biblioteket
18:00 - 19:45 SLRYNA Grammatik och text I Elena Tordengren Undervisning E497
18:00 - 19:45 SLRYNB Grammatik och text II Åke Zimmermann Bjersby Undervisning E420
18:00 - 20:45 SLRYS1 Textanalys och översättning I Susanna Witt Undervisning F487
18:00 - 19:45 SLTJ1B Muntlig språkfärdighet, Grammatik, Textförståelse med grammatik Jonas Thal Undervisning Biblioteket E479
Ti5/3 10:30 - 12:00 Övrigt Spärrbokning K-rummet E439
12:00 - 15:00 SLRYS1 Muntlig och skriftlig språkfärdighet I Alla Bernar Undervisning K-rummet E439
13:00 - 15:00 SLRKLO, SLRYS4 Kontrastiv lingvistik och rysk översättningsvetenskap II, Rysk lingvistik Nadezjda Zorikhina Nilsson Seminarium INSTÄLLT pga sjukdom
15:00 - 17:00 SLKPS1, SLRYLI, SLRYS2 Rysk litteraturhistoria, Litteraturhistoria Susanna Witt Föreläsning Lermontov, Tiuttjev, Turgenev, Gontjarov, Leskov E487
15:00 - 17:00 SLRYS1 Grammatik I Ludmila Pöppel Undervisning F379
16:00 - 18:00 SLRYS4 Skriftlig språkfärdighet och stilistik IV Alla Bernar Undervisning Biblioteket E479
17:00 - 18:00 SLKPS1, SLRYLI, SLRYS2 Rysk litteraturhistoria, Litteraturhistoria Susanna Witt Seminarium Poesi på ryska och svenska. Poesikompendiet F497
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLRSPE, SLRYS3-4 Ryskt samhällsliv, politik och ekonomi, Ryskt samhälle Föreläsning Lena Jonson: Var finns krav på förändring: media, kultursfär, övriga samhället F497
18:00 - 19:45 SLPO1B Grammatik Lisa Mendoza Åsberg Undervisning Biblioteket E479
18:00 - 19:45 SLPO2A, SLPOL2 Muntlig språkfärdighet Janina Gesche Undervisning E5162 Baltiska biblioteket
18:00 - 20:45 SLRYS2 Muntlig och skriftlig språkfärdighet II Alla Bernar Undervisning K-rummet E439
18:00 - 19:45 SLRYS3-4 Lingvistisk analys Nadezjda Zorikhina Nilsson Seminarium INSTÄLLT pga sjukdom
18:00 - 19:45 SLTJ1B Textförståelse med grammatik Irene Elmerot Undervisning FiBi E5165 (Finska biblioteket)
On6/3 13:00 - 14:00 SLRYNY, SLRYS1-2 Zhanna Lundman Frågestund Biblioteket E479
14:00 - 16:00 SLRX71-73, SLTX71-73 Susanna Witt Seminarium Högre litt sem, ry/tj, Fil. dr Karin Grelz: Om att översätta Pjotr Kropotkins "En anarkists minnen" (Natur & Kultur, 2018) K-rummet E439
16:00 - 18:00 SLPOL3 Syntax med fraseologi Renata Ingbrant Undervisning Biblioteket E479
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLPOL2, SLPOLI Polsk litteraturhistoria, Litteraturhistoria Maria Zadencka Föreläsning Romantiken. Första hälften av 1800-talet. Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Cyprian Norwid E413
18:00 - 19:45 SLPO1B Textförståelse med grammatik Janina Gesche Undervisning Biblioteket E479
18:00 - 19:45 SLRYNA Praktik I Irina Malaxos Undervisning Grupp 1 E355
18:00 - 19:45 SLRYNB Praktik II Elena Tordengren Undervisning E420
To7/3 10:00 - 12:00 SLRYNY Grammatik och text I Åke Zimmermann Bjersby Undervisning K-rummet E439
10:30 - 12:00 SLPOL4 Modern polska Maria Zadencka Seminarium Biblioteket E479
12:00 - 13:00 SLPO1B, SLPO2A, SLPOL2-4, SLRYS1-4, SLTJ1B, SLTJ2B, SLTJE2-4 Allmänna föreläsningar: http://www.slav.su.se/allmforel Anna Ljunggren Föreläsning Presentation av ev den nyutkomna antologin World Literatures: "Cosmopolitan and Vernacular Exchange" och dess ryska del "The Contemporary Russian Cosmopolitans”. | Sign: _____ E497
14:00 - 16:00 SLPOL4, SLPOX4, SLRYS4, SLRYX4, SLTJE4, SLTJX4 Examensarbete för kandidatexamen, Examensarbete Ludmila Pöppel Seminarium Lingvistiskt uppsatsseminarium K-rummet E439
14:00 - 16:00 SLPOM8 Den polska modernismen Maria Zadencka E509
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik I Alla Bernar Undervisning Biblioteket E479
16:00 - 18:00 SLPOL4 Litteraturanalys Renata Ingbrant Seminarium K-rummet E439
16:00 - 18:00 SLRSRR, SLRYS4 Den samtida ryska romanen, Rysk litteratur Anna Ljunggren Seminarium Biblioteket E479
17:00 - 18:00 SLRYS1 Fonetik: teori och uttal Alla Bernar Undervisning Teori E355
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLRIOI, SLRYS1 Ryssland igår och idag, Ryssland - historia, samhälle, kultur Per Arne Bodin Föreläsning Ryssland och arvet från Bysans Hörsal 5
18:00 - 19:45 SLPO1B Muntlig språkfärdighet Renata Ingbrant Undervisning FiBi E5165 (Finska biblioteket)
18:00 - 19:45 SLRYNA Praktik I Elena Tordengren Undervisning Grupp 2 E355
18:00 - 20:45 SLRYS2 Textanalys och översättning II Ludmila Pöppel Undervisning K-rummet E439
18:00 - 19:45 SLRYS3 Muntlig och skriftlig språkfärdighet III Alla Bernar Undervisning Biblioteket E479
18:00 - 19:45 SLTJ2B Textanalys Tora Hedin Undervisning E509
Fr8/3 13:00 - 14:00 SLRYNY, SLRYS1-2 Zhanna Lundman Frågestund Biblioteket E479
17:45 - 18:00 SLRYNY Grammatik och text I Ludmila Pöppel Inlämning Sista dag för inlämning av hemuppgiften. Se info i dagboken!
v 11, 2019 
11/3 09:00 - 09:15 SLPOKL Renata Ingbrant Modul 3 (Civilsamhälle) börjar Deadline för inlämningsuppgift: 31 mars
10:00 - 12:00 SLRYNY Grammatik och text I Åke Zimmermann Bjersby Undervisning K-rummet E439
12:30 - 13:30 SLRYNY Zhanna Lundman Frågestund Läxhjälp Biblioteket E479
14:00 - 16:00 SLPOM8 Den polska modernismen Maria Zadencka Biblioteket E479
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik I Alla Bernar Undervisning K-rummet E439
14:00 - 15:00 SLRYS1-2 Zhanna Lundman Frågestund Läxhjälp E5162 Baltiska biblioteket
16:00 - 18:00 SLPO2A, SLPOL2 Formlära och ordbildning Renata Ingbrant Undervisning E5156
16:00 - 18:00 SLPOL3 Textanalys: sakprosa Maria Zadencka Seminarium E5162 Baltiska biblioteket
16:00 - 19:00 SLRYS2 Grammatik II Nadezjda Zorikhina Nilsson Undervisning K-rummet E439
17:00 - 18:00 SLRYS1 Fonetik: teori och uttal Alla Bernar Undervisning Uttal E289, Språkstudion, Studio 2
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLRYKI, SLRYS3 Rysslands kultur- och idéhistoria, Kultur- och idéhistoria Per Arne Bodin Föreläsning Sovjetisk kultur F497
18:00 - 19:45 SLPO2A, SLPOL2 Textanalys: Litterära texter Janina Gesche Undervisning E5162 Baltiska biblioteket
18:00 - 19:45 SLPOL3 Textanalys: skönlitterära texter Maria Zadencka Undervisning E5156
18:00 - 19:45 SLRYNA Grammatik och text I Elena Tordengren Undervisning E497
18:00 - 19:45 SLRYNB Grammatik och text II Åke Zimmermann Bjersby Undervisning E420
18:00 - 20:45 SLRYS1 Textanalys och översättning I Susanna Witt Undervisning F487
18:00 - 19:45 SLTJ1B Muntlig språkfärdighet, Grammatik, Textförståelse med grammatik Jonas Thal Undervisning Biblioteket E479
Ti12/3 12:00 - 15:00 SLRYS1 Muntlig och skriftlig språkfärdighet I Alla Bernar Undervisning K-rummet E439
13:00 - 15:00 SLRKLO, SLRYS4 Kontrastiv lingvistik och rysk översättningsvetenskap II, Rysk lingvistik Nadezjda Zorikhina Nilsson Seminarium Biblioteket E479
15:00 - 17:00 SLKPS1, SLRYLI, SLRYS2 Rysk litteraturhistoria, Litteraturhistoria Susanna Witt Föreläsning Dostojevskij: Anteckningar från källarhålet F389
15:00 - 17:00 SLRYS1 Grammatik I Ludmila Pöppel Undervisning F279
16:00 - 18:00 SLRYS4 Skriftlig språkfärdighet och stilistik IV Alla Bernar Undervisning Biblioteket E479
16:30 - 17:30 Åke Zimmermann Bjersby Möte Studiebesök. Gymnasieelever. K-rummet E439
17:00 - 18:00 SLKPS1, SLRYLI, SLRYS2 Rysk litteraturhistoria, Litteraturhistoria Susanna Witt Seminarium Brott och straff. Kompendiet: Bachtin. Kyssen: Dostojevskij F389
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLRIOI, SLRYS1 Ryssland igår och idag, Ryssland - historia, samhälle, kultur Emma-Lina Löflund Föreläsning Silveråldern till Sovjet Hörsal 9
18:00 - 19:45 SLPO1B Grammatik Lisa Mendoza Åsberg Undervisning Biblioteket E479
18:00 - 19:45 SLPO2A, SLPOL2 Muntlig språkfärdighet Janina Gesche Undervisning E5162 Baltiska biblioteket
18:00 - 20:45 SLRYS2 Muntlig och skriftlig språkfärdighet II Alla Bernar Undervisning K-rummet E439
18:00 - 19:45 SLRYS3-4 Lingvistisk analys Nadezjda Zorikhina Nilsson Seminarium E509
On13/3 10:30 - 12:00 Karin Grelz, Lisa Mendoza Åsberg, Ludmila Pöppel, Nadezjda Zorikhina Nilsson, Susanna Witt, Tora Hedin, Åke Zimmermann Bjersby Möte Masterprogram-gruppen K-rummet E439
13:00 - 14:00 SLRYNY, SLRYS1-2 Zhanna Lundman Frågestund Biblioteket E479
14:00 - 16:00 SLRX71-73, SLTX71-73 Nadezjda Zorikhina Nilsson Seminarium Högre lingv sem, ry/tj, prof. Ekaterina Rakhilina (Moskva). Rysk inlärarkorpus: teoretiska uppgifter och tillämpning. Seminariet hålls på ryska. K-rummet E439
16:00 - 18:00 SLPOL3 Syntax med fraseologi Renata Ingbrant Undervisning Biblioteket E479
18:00 - 19:45 SLPO1B Textförståelse med grammatik Janina Gesche Undervisning Biblioteket E479
18:00 - 19:45 SLRYNA Praktik I Irina Malaxos Undervisning Grupp 1 E355
18:00 - 19:45 SLRYNB Praktik II Elena Tordengren Undervisning E420
To14/3 10:00 - 12:00 SLRYNY Grammatik och text I Åke Zimmermann Bjersby Undervisning K-rummet E439
10:30 - 12:00 SLPOL4 Modern polska Maria Zadencka Seminarium Biblioteket E479
12:00 - 13:30 SLPO1B, SLPO2A, SLPOL2-4, SLRYS1-4, SLTJ1B, SLTJ2B, SLTJE2-4 Allmänna föreläsningar: http://www.slav.su.se/allmforel Föreläsning Marcin Bogucki, University of Warsaw, Institute of Polish Culture: Szymanowski, Treliński, Warlikowski: Kompositörens biografi i tolkningar av Kung Roger | Sign: _____ F487
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik I Alla Bernar Undervisning K-rummet E439
16:00 - 18:00 SLPOL4 Litteraturanalys Renata Ingbrant Seminarium K-rummet E439
16:00 - 19:00 SLRYS4 Muntlig språkfärdighet IV Anna Ljunggren Lokal: E448
17:00 - 18:00 SLRYS1 Fonetik: teori och uttal Alla Bernar Undervisning Teori E355
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLRSPE, SLRYS3-4 Ryskt samhällsliv, politik och ekonomi, Ryskt samhälle Föreläsning Ann-Mari Sätre: Rysslands ekonomi F497
18:00 - 19:45 SLRYNA Praktik I Elena Tordengren Undervisning Grupp 2 E355
18:00 - 20:45 SLRYS2 Textanalys och översättning II Ludmila Pöppel Undervisning K-rummet E439
18:00 - 19:45 SLRYS3 Muntlig och skriftlig språkfärdighet III Alla Bernar Undervisning Biblioteket E479
18:00 - 19:45 SLTJ2B Översättning, Litteraturhistoria Jonas Thal Undervisning E509
Fr15/3 13:00 - 14:00 SLRYNY, SLRYS1-2 Zhanna Lundman Frågestund Biblioteket E479
v 12, 2019 
18/3 12:30 - 13:30 SLRYNY Zhanna Lundman Frågestund Läxhjälp Biblioteket E479
14:00 - 16:00 SLPOM8 Den polska modernismen Maria Zadencka Biblioteket E479
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik I Alla Bernar Tentamen Grupp 1 K-rummet E439
14:00 - 15:00 SLRYS1-2 Zhanna Lundman Frågestund Läxhjälp E5162 Baltiska biblioteket
16:00 - 18:00 SLPO2A, SLPOL2 Formlära och ordbildning Renata Ingbrant Undervisning E339
16:00 - 18:00 SLPOL3 Textanalys: sakprosa Maria Zadencka Seminarium E5162 Baltiska biblioteket
16:00 - 18:00 SLRYS2 Grammatik II Nadezjda Zorikhina Nilsson Undervisning K-rummet E439
17:00 - 18:00 SLRYS1 Fonetik: teori och uttal Alla Bernar Undervisning Uttal E299, Språkstudion, Studio 1
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLRYKI, SLRYS3 Rysslands kultur- och idéhistoria, Kultur- och idéhistoria Per Arne Bodin Föreläsning Postsovjetisk kultur F497
18:00 - 19:45 SLPO2A, SLPOL2 Textanalys: Litterära texter Janina Gesche Undervisning K-rummet E439
18:00 - 19:45 SLPOL3 Textanalys: skönlitterära texter Maria Zadencka Undervisning E5162 Baltiska biblioteket
18:00 - 19:45 SLRYNA Grammatik och text I Elena Tordengren Undervisning E497
18:00 - 19:45 SLRYNB Grammatik och text II Åke Zimmermann Bjersby Undervisning E420
18:00 - 20:45 SLRYS1 Textanalys och översättning I Susanna Witt Undervisning F487
18:00 - 19:45 SLTJ1B Muntlig språkfärdighet, Grammatik, Textförståelse med grammatik Jonas Thal Undervisning Biblioteket E479
Ti19/3 10:30 - 12:00 Övrigt Spärrbokning K-rummet E439
12:00 - 15:00 SLRYS1 Muntlig och skriftlig språkfärdighet I Alla Bernar Undervisning K-rummet E439
13:00 - 15:00 SLRKLO, SLRYS4 Kontrastiv lingvistik och rysk översättningsvetenskap II, Rysk lingvistik Nadezjda Zorikhina Nilsson Seminarium Biblioteket E479
15:00 - 17:00 SLKPS1, SLRYLI, SLRYS2 Rysk litteraturhistoria, Litteraturhistoria Susanna Witt Föreläsning Tolstoj, Anna Karenina. KPSL/RyLi: Kompendiet => Morson F389
15:00 - 17:00 SLRYS1 Grammatik I Ludmila Pöppel Undervisning F331
16:00 - 18:00 SLRYS4 Skriftlig språkfärdighet och stilistik IV Alla Bernar Undervisning Biblioteket E479
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLRSPE, SLRYS3-4 Ryskt samhällsliv, politik och ekonomi, Ryskt samhälle Per Arne Bodin Föreläsning Den ryska kyrkan F497
18:00 - 19:45 SLPO1B Grammatik Lisa Mendoza Åsberg Undervisning Biblioteket E479
18:00 - 19:45 SLPO2A, SLPOL2 Muntlig språkfärdighet Janina Gesche Undervisning E5162 Baltiska biblioteket
18:00 - 20:45 SLRYS2 Muntlig och skriftlig språkfärdighet II Alla Bernar Undervisning K-rummet E439
18:00 - 19:45 SLRYS3-4 Lingvistisk analys Nadezjda Zorikhina Nilsson Seminarium E509
18:00 - 19:45 SLTJ1B Textförståelse med grammatik Irene Elmerot Undervisning OBS: Ny lokal! E331
On20/3 09:00 - 16:30 SLPO1B, SLPO2A, SLPOL2-4, SLRYS1-4, SLTJ1B, SLTJ2B, SLTJE2-4 Allmänna föreläsningar: http://www.slav.su.se/allmforel Föreläsning, Konferens Framtiden för språken. Minikonferens av och med institutionens doktorander | Sign: _____ (2 kortföreläsningar = 1 "allmän föreläsning"). Info: https://tinyurl.com/y6fmjx5u
13:00 - 14:00 SLRYNY, SLRYS1-2 Zhanna Lundman Frågestund Biblioteket E479
16:00 - 18:00 SLPOL3 Syntax med fraseologi Renata Ingbrant Undervisning Biblioteket E479
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLPOL2, SLPOLI Polsk litteraturhistoria, Litteraturhistoria Maria Zadencka Föreläsning Romantiken. Första hälften av 1800-talet (forts.) Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki Cyprian Norwid E5156
18:00 - 19:45 SLPO2A, SLPOL3-4, SLRYS1-4, SLTJ1B, SLTJ2B, SLTJE2-4 Allmänna föreläsningar: http://www.slav.su.se/allmforel Dmitrij Dobrovolskij Föreläsning Russian constructions from the perspective of Construction Grammar | Sign: _____ E497
18:00 - 19:45 SLRYNA Praktik I Irina Malaxos Undervisning Grupp 1 E355
18:00 - 19:45 SLRYNB Praktik II Elena Tordengren Undervisning E420
To21/3 16:00 - 18:00 SLPOL4 Litteraturanalys Renata Ingbrant Seminarium K-rummet E439
16:00 - 18:00 SLRSRR, SLRYS4 Den samtida ryska romanen, Rysk litteratur Anna Ljunggren Seminarium Biblioteket E479
17:00 - 18:00 SLRYS1 Fonetik: teori och uttal Alla Bernar Undervisning Teori E355
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLRIOI, SLRYS1 Ryssland igår och idag, Ryssland - historia, samhälle, kultur Elisabeth Löfstrand Föreläsning Ryska språket: bakgrund och utveckling Hörsal 5
18:00 - 19:45 SLPO1B Muntlig språkfärdighet Renata Ingbrant Undervisning FiBi E5165 (Finska biblioteket)
18:00 - 19:45 SLRYNA Praktik I Elena Tordengren Undervisning Grupp 2 E355
18:00 - 20:45 SLRYS2 Textanalys och översättning II Ludmila Pöppel Undervisning K-rummet E439
18:00 - 19:45 SLRYS3 Muntlig och skriftlig språkfärdighet III Alla Bernar Undervisning Biblioteket E479
18:00 - 19:45 SLTJ2B Textanalys Tora Hedin Undervisning E509
Fr22/3 13:00 - 14:00 SLRYNY, SLRYS1-2 Zhanna Lundman Frågestund Biblioteket E479
17:00 - 22:00 Övrigt Slaviska föreningen K-rummet E439
23/3 09:30 - 10:00 För- och eftertid, Vakttid E306
10:00 - 13:00 SLRYNY, SLRYS3 Grammatik och text I, Kultur- och idéhistoria Tentamen Tentor: RyNy/GT1 ; Ry3/Kult&Idé Hist E306
13:00 - 13:30 För- och eftertid, Vakttid E306
v 13, 2019 
25/3 10:00 - 12:00 SLRYNY Grammatik och text II Åke Zimmermann Bjersby Undervisning K-rummet E439
12:30 - 13:30 SLRYNY Zhanna Lundman Frågestund Läxhjälp Biblioteket E479
14:00 - 16:00 SLPOM8 Den polska modernismen Maria Zadencka OBS: INSTÄLLT pga sjukdom
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik II Irina Malaxos Undervisning K-rummet E439
14:00 - 15:00 SLRYS1-2 Zhanna Lundman Frågestund Läxhjälp E5162 Baltiska biblioteket
16:00 - 18:00 SLPO2A, SLPOL2 Formlära och ordbildning Renata Ingbrant Undervisning E5156
16:00 - 18:00 SLPOL3 Textanalys: sakprosa Maria Zadencka Seminarium OBS: INSTÄLLT pga sjukdom
16:00 - 19:00 SLRYS2 Grammatik II Nadezjda Zorikhina Nilsson Undervisning K-rummet E439
17:00 - 18:00 SLRYS1 Fonetik: teori och uttal Alla Bernar Undervisning Uttal E289, Språkstudion, Studio 2
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLRYKI Rysslands kultur- och idéhistoria Alexander Pereswetoff-Morath Föreläsning Rysk kyrkomusik och konstmusik F497
18:00 - 19:45 SLPO2A, SLPOL2 Textanalys: Litterära texter Janina Gesche Undervisning E5162 Baltiska biblioteket
18:00 - 19:45 SLPOL3 Textanalys: skönlitterära texter Maria Zadencka Undervisning OBS: INSTÄLLT pga sjukdom
18:00 - 19:45 SLRYNA Grammatik och text I Elena Tordengren Undervisning E497
18:00 - 19:45 SLRYNB Grammatik och text II Åke Zimmermann Bjersby Undervisning E420
18:00 - 20:45 SLRYS1 Textanalys och översättning I Susanna Witt Undervisning F487
18:00 - 19:45 SLTJ1B Muntlig språkfärdighet, Grammatik, Textförståelse med grammatik Jonas Thal Undervisning Biblioteket E479
Ti26/3 10:00 - 13:00 Övrigt Spärrbokning K-rummet E439
12:00 - 15:00 SLRYS1 Muntlig och skriftlig språkfärdighet I Alla Bernar Undervisning FiBi E5165 (Finska biblioteket)
13:00 - 16:00 SLRYS4 Muntlig språkfärdighet IV Anna Ljunggren Lokal: E448
15:00 - 17:00 SLKPS1, SLRYLI, SLRYS2 Rysk litteraturhistoria, Litteraturhistoria Susanna Witt Föreläsning Tjechov, Körsbärsträdgården, början av symbolismen E487
15:00 - 17:00 SLRYS1 Grammatik I Ludmila Pöppel Undervisning E339
16:00 - 18:00 SLRYS4 Skriftlig språkfärdighet och stilistik IV Alla Bernar Undervisning Biblioteket E479
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLRSPE, SLRYS3-4 Ryskt samhällsliv, politik och ekonomi, Ryskt samhälle Per Arne Bodin Föreläsning Belarus och Ukraina F497
18:00 - 19:45 SLPO2A, SLPOL2 Muntlig språkfärdighet Janina Gesche Undervisning E5162 Baltiska biblioteket
18:00 - 20:45 SLRYS2 Muntlig och skriftlig språkfärdighet II Alla Bernar Undervisning K-rummet E439
18:00 - 19:45 SLRYS3-4 Lingvistisk analys Nadezjda Zorikhina Nilsson Seminarium E331
On27/3 14:00 - 17:00 SLRX71-73, SLRYS3-4, SLTX71-73 Nadezjda Zorikhina Nilsson Seminarium Högre lingv sem, ry/tj, Workshop: Nadezjda Z. Nilsson/ Ljuba Veselinova/Ekaterina Rakhilina (kan räknas som "allmän föreläsning" för Ry3-4 + mag/mast) F289
16:00 - 18:00 SLPOL3 Syntax med fraseologi Renata Ingbrant Undervisning Biblioteket E479
16:00 - 19:00 Övrigt Postseminarium K-rummet E439
17:00 - 20:00 Per Arne Bodin Övrigt Ikonsällskapet E487
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLPOL2, SLPOLI Polsk litteraturhistoria, Litteraturhistoria Maria Zadencka Föreläsning Positivismen. Andra hälften av 1800-talet. Eliza Orzeszkowa, ”Husets död” Henryk Sienkiewicz, ”Med eld och svärd”, 1:a kap. E5156
18:00 - 19:45 SLPO1B Textförståelse med grammatik Janina Gesche Undervisning Biblioteket E479
18:00 - 19:45 SLRYNA Praktik I Irina Malaxos Undervisning Grupp 1 E355
18:00 - 19:45 SLRYNB Praktik II Elena Tordengren Undervisning E420
To28/3 10:00 - 12:00 SLRYNY Grammatik och text II Åke Zimmermann Bjersby Undervisning K-rummet E439
12:00 - 13:30 SLPO1B, SLPO2A, SLPOL2-4, SLRYS1-4, SLTJ1B, SLTJ2B, SLTJE2-4 Allmänna föreläsningar: http://www.slav.su.se/allmforel Föreläsning Ekaterina Rakhilina, Moskva: Russian gestures and discourse formulae | Sign: _____ F3154 (Caserummet)
13:00 - 14:00 SLRYNY, SLRYS1-2 Zhanna Lundman Läxhjälp Biblioteket E479
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik II Irina Malaxos Undervisning K-rummet E439
14:00 - 16:00 Zhanna Lundman Övrigt Biblioteket E479
16:00 - 18:00 SLPOL4 Litteraturanalys Renata Ingbrant Seminarium K-rummet E439
17:00 - 18:00 SLRYS1 Fonetik: teori och uttal Alla Bernar Undervisning Teori E355
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLRIOI, SLRYS1 Ryssland igår och idag, Ryssland - historia, samhälle, kultur Aryo Makko Föreläsning Sovjetunionen Hörsal 5
18:00 - 19:45 SLPO1B Muntlig språkfärdighet Renata Ingbrant Undervisning FiBi E5165 (Finska biblioteket)
18:00 - 19:45 SLRYNA Praktik I Elena Tordengren Undervisning Grupp 2 E355
18:00 - 20:45 SLRYS2 Textanalys och översättning II Ludmila Pöppel Undervisning K-rummet E439
18:00 - 19:45 SLRYS3 Muntlig och skriftlig språkfärdighet III Alla Bernar Undervisning Biblioteket E479
18:00 - 19:45 SLTJ2B Översättning, Litteraturhistoria Jonas Thal Undervisning E509
Fr29/3 13:00 - 14:00 SLRYNY, SLRYS1-2 Zhanna Lundman Frågestund Biblioteket E479
v 14, 2019 
1/4 09:00 - 09:15 SLPOKL Renata Ingbrant Modul 4 (Minnet) börjar Deadline för inlämningsuppgift: 21 april
10:00 - 12:00 SLRYNY Grammatik och text II Åke Zimmermann Bjersby Undervisning K-rummet E439
12:30 - 13:30 SLRYNY Zhanna Lundman Frågestund Läxhjälp Biblioteket E479
14:00 - 16:00 SLPOM8 Den polska modernismen Maria Zadencka Biblioteket E479
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik II Irina Malaxos Undervisning K-rummet E439
14:00 - 15:00 SLRYS1-2 Zhanna Lundman Frågestund Läxhjälp E5162 Baltiska biblioteket
16:00 - 18:00 SLPO2A, SLPOL2 Formlära och ordbildning Renata Ingbrant Undervisning E5156
16:00 - 18:00 SLPOL3 Textanalys: sakprosa Maria Zadencka Seminarium E5162 Baltiska biblioteket
16:00 - 18:00 SLRYS2 Grammatik II Nadezjda Zorikhina Nilsson Undervisning K-rummet E439
17:00 - 18:00 SLRYS1 Fonetik: teori och uttal Alla Bernar Undervisning Uttal E299, Språkstudion, Studio 1
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLRYKI Rysslands kultur- och idéhistoria Yulia Gradskova Föreläsning Från kvinnofrågan till kvinnoemancipation F497
18:00 - 19:45 SLPO2A, SLPOL2 Textanalys: Litterära texter Janina Gesche Undervisning K-rummet E439
18:00 - 19:45 SLPOL3 Textanalys: skönlitterära texter Maria Zadencka Undervisning E5162 Baltiska biblioteket
18:00 - 19:45 SLRYNA Grammatik och text I Elena Tordengren Undervisning E497
18:00 - 19:45 SLRYNB Grammatik och text II Åke Zimmermann Bjersby Undervisning E420
18:00 - 20:45 SLRYS1 Textanalys och översättning I Susanna Witt Undervisning F487
18:00 - 19:45 SLTJ1B Muntlig språkfärdighet, Grammatik, Textförståelse med grammatik Jonas Thal Undervisning Biblioteket E479
Ti2/4 10:30 - 12:00 Övrigt Spärrbokning K-rummet E439
12:00 - 15:00 SLRYS1 Muntlig och skriftlig språkfärdighet I Alla Bernar Undervisning K-rummet E439
13:00 - 15:00 SLRKLO, SLRYS4 Kontrastiv lingvistik och rysk översättningsvetenskap II, Rysk lingvistik Nadezjda Zorikhina Nilsson Seminarium Biblioteket E479
15:00 - 17:00 SLKPS1, SLRYLI, SLRYS2 Rysk litteraturhistoria, Litteraturhistoria Susanna Witt Föreläsning Den ryska litteraturen 1890–1925 I. Tjechov, ”Damen med hunden”. KPSL/RyLi: Kyssen => Karelska näset F420
15:00 - 17:00 SLRYS1 Grammatik I Ludmila Pöppel Undervisning E339
16:00 - 18:00 SLPO1B, SLPO2A, SLPOL2-4, SLPX71-73 Maria Zadencka Seminarium Högre seminarium i polska, Dr Justyna Budzik (University of Silesia in Katowice): "Spectral Urbanscapes: Socialist Modernist Architecture in the Work of Contemporary Polish Photographers and Filmmakers" K-rummet E439
16:00 - 18:00 SLRYS4 Skriftlig språkfärdighet och stilistik IV Alla Bernar Undervisning Biblioteket E479
17:00 - 18:00 SLKPS1, SLRYLI, SLRYS2 Rysk litteraturhistoria, Litteraturhistoria Susanna Witt Seminarium Poesi på ryska och svenska F497
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLRSPE, SLRYS3-4 Ryskt samhällsliv, politik och ekonomi, Ryskt samhälle Aryo Makko Föreläsning Rysk utrikes- och säkerhetspolitik F497
18:00 - 19:45 SLPO2A, SLPOL2 Muntlig språkfärdighet Janina Gesche Undervisning E5162 Baltiska biblioteket
18:00 - 20:45 SLRYS2 Muntlig och skriftlig språkfärdighet II Alla Bernar Undervisning K-rummet E439
18:00 - 19:45 SLRYS3-4 Lingvistisk analys Nadezjda Zorikhina Nilsson Seminarium E509
On3/4 13:00 - 14:00 SLRYNY, SLRYS1-2 Zhanna Lundman Frågestund Biblioteket E479
14:00 - 16:00 SLRX71-73, SLTX71-73 Susanna Witt Seminarium Högre litt sem, ry/tj [prel] K-rummet E439
16:00 - 18:00 SLPOL3 Syntax med fraseologi Renata Ingbrant Undervisning Biblioteket E479
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLPOL2, SLPOLI Polsk litteraturhistoria, Litteraturhistoria Maria Zadencka Föreläsning Młoda Polska. Början av 1900-talet Stanisław Wyspiański Władysław St. Reymont, ”Bönderna” ”Hösten”, 1:a kap. Stefan Żeromski E5156
18:00 - 19:45 SLPO1B Textförståelse med grammatik Janina Gesche Undervisning Biblioteket E479
18:00 - 19:45 SLRYNA Praktik I Irina Malaxos Undervisning Grupp 1 E355
18:00 - 19:45 SLRYNB Praktik II Elena Tordengren Undervisning E420
To4/4 10:00 - 12:00 SLRYNY Grammatik och text II Åke Zimmermann Bjersby Undervisning K-rummet E439
12:00 - 14:00 SLPO1B, SLPO2A, SLPOL2-4, SLRYS1-4, SLTJ1B, SLTJ2B, SLTJE2-4 Allmänna föreläsningar: http://www.slav.su.se/allmforel Föreläsning Justyna Budzik (University of Silesia in Katowice): Gloomy or Glam: Genres, Trends and Particularities in New Polish Cinema (after 2005) | Sign: _____ F420
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik II Irina Malaxos Undervisning K-rummet E439
16:00 - 18:00 SLPOL4 Litteraturanalys Renata Ingbrant Seminarium K-rummet E439
16:00 - 18:00 SLRSRR, SLRYS4 Den samtida ryska romanen, Rysk litteratur Anna Ljunggren Seminarium Biblioteket E479
17:00 - 18:00 SLRYS1 Fonetik: teori och uttal Alla Bernar Undervisning Teori E355
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLRIOI, SLRYS1 Ryssland igår och idag, Ryssland - historia, samhälle, kultur Föreläsning Torgny Hinnemo: Det postsovjetiska territoriet i skuggan av Ryssland Hörsal 5
18:00 - 19:45 SLPO1B Muntlig språkfärdighet Renata Ingbrant Undervisning FiBi E5165 (Finska biblioteket)
18:00 - 19:45 SLRYNA Praktik I Elena Tordengren Undervisning Grupp 2 E355
18:00 - 20:45 SLRYS2 Textanalys och översättning II Ludmila Pöppel Undervisning K-rummet E439
18:00 - 19:45 SLRYS3 Muntlig och skriftlig språkfärdighet III Alla Bernar Undervisning Biblioteket E479
18:00 - 19:45 SLTJ2B Textanalys Jonas Thal Undervisning E509
Fr5/4 13:00 - 14:00 SLRYNY, SLRYS1-2 Zhanna Lundman Frågestund Biblioteket E479
v 15, 2019 
8/4 10:00 - 12:00 SLRYNY Grammatik och text II Åke Zimmermann Bjersby Undervisning K-rummet E439
12:30 - 13:30 SLRYNY Zhanna Lundman Frågestund Läxhjälp Biblioteket E479
14:00 - 16:00 SLPOM8 Den polska modernismen Maria Zadencka Biblioteket E479
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik II Irina Malaxos Undervisning K-rummet E439
14:00 - 15:00 SLRYS1-2 Zhanna Lundman Frågestund Läxhjälp E5162 Baltiska biblioteket
16:00 - 18:00 SLPO2A, SLPOL2 Formlära och ordbildning Renata Ingbrant Undervisning E339
16:00 - 18:00 SLPOL3 Textanalys: sakprosa Maria Zadencka Seminarium E5162 Baltiska biblioteket
16:00 - 19:00 SLRYS2 Grammatik II Nadezjda Zorikhina Nilsson Undervisning K-rummet E439
17:00 - 18:00 SLRYS1 Fonetik: teori och uttal Alla Bernar Undervisning Uttal E299, Språkstudion, Studio 1
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLRYKI Rysslands kultur- och idéhistoria Joakim Philipson Föreläsning Vetenskapens utveckling och idéspridning i Ryssland 1800-2000 F497
18:00 - 19:45 SLPO2A, SLPOL2 Textanalys: Litterära texter Janina Gesche Undervisning E5162 Baltiska biblioteket
18:00 - 19:45 SLPOL3 Textanalys: skönlitterära texter Maria Zadencka Undervisning FiBi E5165 (Finska biblioteket)
18:00 - 19:45 SLRYNA Grammatik och text I Elena Tordengren Undervisning E497
18:00 - 19:45 SLRYNB Grammatik och text II Åke Zimmermann Bjersby Undervisning E420
18:00 - 20:45 SLRYS1 Textanalys och översättning I Susanna Witt Undervisning F487
18:00 - 19:45 SLTJ1B Muntlig språkfärdighet, Grammatik, Textförståelse med grammatik Jonas Thal Undervisning Biblioteket E479
Ti9/4 10:30 - 12:00 Övrigt Spärrbokning K-rummet E439
12:00 - 15:00 SLRYS1 Muntlig och skriftlig språkfärdighet I Alla Bernar Undervisning F371
13:00 - 14:00 Anna Callenholm, Ludmila Pöppel, Tora Hedin, Torun Gille West, Åke Zimmermann Bjersby Möte K-rummet E439
15:00 - 17:00 SLKPS1, SLRYLI, SLRYS2 Rysk litteraturhistoria, Litteraturhistoria Susanna Witt Föreläsning Den ryska litteraturen 1890–1925 II. KPSL/RyLi: Kyssen => Mandelstam E487
15:00 - 17:00 SLRYS1 Grammatik I Ludmila Pöppel Undervisning E339
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLRSPE, SLRYS3-4 Ryskt samhällsliv, politik och ekonomi, Ryskt samhälle Föreläsning Martin Uggla: Demokratiutveckling och mänskliga rättigheter F497
18:00 - 19:45 SLPO2A, SLPOL2 Muntlig språkfärdighet Janina Gesche Undervisning E5162 Baltiska biblioteket
18:00 - 19:45 SLRYNB Praktik II Elena Tordengren Undervisning E420
18:00 - 20:45 SLRYS2 Muntlig och skriftlig språkfärdighet II Alla Bernar Undervisning K-rummet E439
On10/4 13:00 - 14:00 SLRYNY, SLRYS1-2 Zhanna Lundman Frågestund Biblioteket E479
13:00 - 14:00 Susanna Witt Möte K-rummet E439
14:00 - 16:00 SLRX71-73, SLTX71-73 Susanna Witt Seminarium Högre litt sem, ry/tj [prel], Professor Georg Witte, Freie Universität Berlin: “We are different”: Dostoevsky’s A Gentle Creature as an experiment of empathy and perspectivistic capacity K-rummet E439
16:00 - 18:00 SLPOL3 Syntax med fraseologi Renata Ingbrant Undervisning INSTÄLLT!
16:00 - 17:00 Susanna Witt Möte K-rummet E439
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLPOL2, SLPOLI Polsk litteraturhistoria, Litteraturhistoria Maria Zadencka Föreläsning Mellankrigstiden: prosa - Bruno Schulz, Stanisław Ignacy Witkiewicz Mellankrigstiden: poesi – Julian Przyboś, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska – Maria Kuncewiczowa E5156
18:00 - 18:45 SLPO1B, SLPO2A, SLPOL2-4, SLRYS1-4, SLTJ1B, SLTJ2B, SLTJE2-4 Allmänna föreläsningar: http://www.slav.su.se/allmforel Renata Ingbrant Föreläsning Karol Szymanowski och modernismen: jaget, erotiken och myten | Sign: _____ (OBS: i Guldfoajen på Operan)
18:00 - 19:45 SLRYNA Praktik I Irina Malaxos Undervisning Grupp 1 E355
To11/4 10:00 - 12:00 SLRYNY Grammatik och text II Åke Zimmermann Bjersby Undervisning K-rummet E439
13:30 - 15:00 Maria Zadencka Övrigt E5156
14:00 - 16:00 SLPOL4, SLPOX4, SLRYS4, SLRYX4, SLTJE4, SLTJX4 Examensarbete för kandidatexamen, Examensarbete Ludmila Pöppel Seminarium Lingvistiskt uppsatsseminarium K-rummet E439
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik II Irina Malaxos Undervisning Biblioteket E479
15:00 - 18:00 Jonas Thal Tentamen Individuell tentamen E331
16:00 - 18:00 SLPOL4 Litteraturanalys Renata Ingbrant Seminarium K-rummet E439
16:00 - 19:00 SLRYS4 Muntlig språkfärdighet IV Anna Ljunggren Lokal: E448
17:00 - 18:00 SLRYS1 Fonetik: teori och uttal Alla Bernar Undervisning Teori E355
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLRIOI, SLRYS1 Ryssland igår och idag, Ryssland - historia, samhälle, kultur Per Arne Bodin Föreläsning Ryssland – Ett nytt årtusende Hörsal 5
18:00 - 19:45 SLPO1B Grammatik Janina Gesche Undervisning FiBi E5165 (Finska biblioteket)
18:00 - 19:45 SLRYNA Praktik I Elena Tordengren Undervisning Grupp 2 E355
18:00 - 20:45 SLRYS2 Textanalys och översättning II Ludmila Pöppel Undervisning K-rummet E439
18:00 - 19:45 SLRYS3 Muntlig och skriftlig språkfärdighet III Alla Bernar Undervisning Biblioteket E479
18:00 - 19:45 SLTJ2B Översättning, Litteraturhistoria Jonas Thal Undervisning E509
Fr12/4 13:00 - 14:00 SLRYNY, SLRYS1-2 Zhanna Lundman Frågestund Biblioteket E479
17:30 - 18:00 För- och eftertid, Vakttid E306
18:00 - 21:00 SLPOL3, SLRYNY, SLRYS3-4 Grammatik och text I, Kultur- och idéhistoria, Skriftlig språkfärdighet och stilistik IV Tentamen Tentor: Ry4/Skriftl språkf & stilistik ; Omtentor: RyNy/GT1 ; Ry3/Kult&Idéhist E306
v 16, 2019 
15/4 08:00 - 2019-04-18 18:00 SLKPS1, SLPOLI, SLRIOI, SLRSPE, SLRYKI, SLRYLI Inläsningsvecka Eget arbete Ligger du efter? => Ta igen och kom ikapp!!! Annars: repetera! Det här är inte en ledig vecka!
08:00 - 2019-04-18 18:00 SLPO1B, SLPO2A, SLPOL2-4, SLRYNA-B, SLRYNY, SLRYS1-4, SLTJ1B, SLTJ2A-B, SLTJE2-4 Inläsningsvecka Eget arbete Ligger du efter? => Ta igen och kom ikapp!!! Annars: repetera! Det här är inte en ledig vecka!
On17/4 12:00 - 13:00 Cecilia Dilworth, Julia Baumann, Lasse Vuorsola, Åke Zimmermann Bjersby Möte Biblioteket E479
v 17, 2019 
Ti23/4 09:00 - 09:15 SLPOKL Renata Ingbrant Modul 5 (Ungdomskultur) börjar Deadline för inlämningsuppgift: 12 maj
10:30 - 12:00 Charlotta Seiler Brylla Övrigt Professorsrådet K-rummet E439
12:00 - 15:00 SLRYS1 Muntlig och skriftlig språkfärdighet I Alla Bernar Undervisning F379
15:00 - 17:00 SLKPS1, SLRYLI, SLRYS2 Rysk litteraturhistoria, Litteraturhistoria Susanna Witt Föreläsning Tjugotalet och trettiotalet. Platonov, Grundgropen. KPSL/RyLi: Kyssen => Platonov F497
15:00 - 17:00 SLRYS1 Grammatik I Ludmila Pöppel Undervisning F331
16:00 - 18:00 SLRSRR, SLRYS4 Den samtida ryska romanen, Rysk litteratur Anna Ljunggren Seminarium Biblioteket E479
17:00 - 18:00 SLKPS1, SLRYLI, SLRYS2 Rysk litteraturhistoria, Litteraturhistoria Susanna Witt Föreläsning, Seminarium Bulgakov, Mästaren och Margarita Kompendiet: Lotman, ”The Home in Bulgakov’s The Master and Margarita” F497
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLRSPE, SLRYS3-4 Ryskt samhällsliv, politik och ekonomi, Ryskt samhälle Föreläsning Åsa Elmerot: Introducerande föreläsning om rättsväsendet i Ryssland F497
18:00 - 19:45 SLPO1B Grammatik Renata Ingbrant Undervisning Biblioteket E479
18:00 - 19:45 SLPO2A, SLPOL2 Muntlig språkfärdighet Janina Gesche Undervisning E5162 Baltiska biblioteket
18:00 - 20:45 SLRYS2 Muntlig och skriftlig språkfärdighet II Alla Bernar Undervisning K-rummet E439
18:00 - 19:45 SLRYS3-4 Lingvistisk analys Nadezjda Zorikhina Nilsson Seminarium E331
On24/4 13:00 - 14:00 SLRYNY, SLRYS1-2 Zhanna Lundman Frågestund Biblioteket E479
16:00 - 18:00 SLPOL3 Syntax med fraseologi Renata Ingbrant Undervisning Biblioteket E479
16:00 - 17:00 Alexander Pereswetoff-Morath, Alla Bernar, Anna Ljunggren, Charlotta Seiler Brylla, Lisa Mendoza Åsberg, Ludmila Pöppel, Maria Zadencka, Nadezjda Zorikhina Nilsson, Renata Ingbrant, Susanna Witt, Åke Zimmermann Bjersby Möte K-rummet E439
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLPOL2, SLPOLI Polsk litteraturhistoria, Litteraturhistoria Maria Zadencka Föreläsning Den moderna litteraturen – prosa: Witold Gombrowicz, Józef Mackiewicz E5156
18:00 - 19:45 SLPO1B Textförståelse med grammatik Janina Gesche Undervisning Biblioteket E479
18:00 - 19:45 SLRYNA Praktik I Irina Malaxos Undervisning Grupp 1 E355
18:00 - 19:45 SLRYNB Praktik II Elena Tordengren Undervisning E420
18:00 - 19:45 SLRYS2-3 Självständigt arbete, Akademiskt skrivande Nadezjda Zorikhina Nilsson Seminarium K-rummet E439
To25/4 10:00 - 12:00 SLRYNY Grammatik och text II Åke Zimmermann Bjersby Undervisning K-rummet E439
12:00 - 13:00 SLPO1B, SLPO2A, SLPOL2-4, SLRYS1-4, SLTJ1B, SLTJ2B, SLTJE2-4 Allmänna föreläsningar: http://www.slav.su.se/allmforel Susanna Witt Föreläsning Ur forskarens verkstad | Sign: _____ E497
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik II Irina Malaxos Undervisning K-rummet E439
16:00 - 18:00 SLPOL4 Litteraturanalys Renata Ingbrant Seminarium K-rummet E439
17:00 - 18:00 SLRYS1 Fonetik: teori och uttal Alla Bernar Undervisning Teori E355
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLRIOI, SLRYS1 Ryssland igår och idag, Ryssland - historia, samhälle, kultur Per Arne Bodin Föreläsning Sovjetisk kultur mellan revolutionär romantik och auktoritär totalitarism Hörsal 5
18:00 - 19:45 SLPO1B Muntlig språkfärdighet Renata Ingbrant Undervisning FiBi E5165 (Finska biblioteket)
18:00 - 19:45 SLRYNA Praktik I Elena Tordengren Undervisning Grupp 2 E355
18:00 - 20:45 SLRYS2 Textanalys och översättning II Ludmila Pöppel Undervisning K-rummet E439
18:00 - 19:45 SLRYS3 Muntlig och skriftlig språkfärdighet III Alla Bernar Undervisning Biblioteket E479
18:00 - 19:45 SLTJ1B Grammatik Tora Hedin Undervisning E328
18:00 - 19:45 SLTJ2B Textanalys Jonas Thal Undervisning E509
Fr26/4 13:00 - 14:00 SLRYNY, SLRYS1-2 Zhanna Lundman Frågestund Biblioteket E479
17:45 - 18:00 SLRYNA Grammatik och text I Ludmila Pöppel Inlämning Sista dag för inlämning av hemuppgiften. Se info i dagboken!
v 18, 2019 
29/4 10:00 - 12:00 SLRYNY Grammatik och text II Åke Zimmermann Bjersby Undervisning K-rummet E439
12:30 - 13:30 SLRYNY Zhanna Lundman Frågestund Läxhjälp Biblioteket E479
14:00 - 16:00 SLPOM8 Den polska modernismen Maria Zadencka Biblioteket E479
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik II Irina Malaxos Undervisning K-rummet E439
14:00 - 15:00 SLRYS1-2 Zhanna Lundman Frågestund Läxhjälp E5162 Baltiska biblioteket
16:00 - 18:00 SLPO2A, SLPOL2 Formlära och ordbildning Renata Ingbrant Undervisning E5156
16:00 - 18:00 SLRYS2 Grammatik II Nadezjda Zorikhina Nilsson Undervisning K-rummet E439
17:00 - 18:00 SLRYS1 Fonetik: teori och uttal Alla Bernar Undervisning Uttal E299, Språkstudion, Studio 1
18:00 - 19:45 SLPO2A, SLPOL2 Textanalys: Litterära texter Janina Gesche Undervisning K-rummet E439
18:00 - 19:45 SLPOL3 Textanalys: skönlitterära texter Maria Zadencka Undervisning E5162 Baltiska biblioteket
18:00 - 19:45 SLRYNB Grammatik och text II Åke Zimmermann Bjersby Undervisning E420
18:00 - 20:45 SLRYS1 Textanalys och översättning I Susanna Witt Undervisning F487
18:00 - 19:45 SLTJ1B Muntlig språkfärdighet, Grammatik, Textförståelse med grammatik Jonas Thal Undervisning Biblioteket E479
Ti30/4 10:00 - 12:00 Övrigt Spärrbokning K-rummet E439
13:00 - 15:00 SLRYS1 Muntlig och skriftlig språkfärdighet I Alla Bernar Undervisning K-rummet E439
13:00 - 15:00 SLRKLO, SLRYS4 Kontrastiv lingvistik och rysk översättningsvetenskap II, Rysk lingvistik Nadezjda Zorikhina Nilsson Seminarium Biblioteket E479
15:00 - 17:00 SLKPS1, SLRYLI, SLRYS2 Rysk litteraturhistoria, Litteraturhistoria Susanna Witt Föreläsning Den moderna litteraturen I F497
15:00 - 17:00 SLRYS1 Grammatik I Ludmila Pöppel Undervisning F347
17:00 - 18:00 SLKPS1, SLRYLI, SLRYS2 Rysk litteraturhistoria, Litteraturhistoria Susanna Witt Seminarium Socialistisk realism, Pasternak Ostrovskij, Hur stålet härdades. Två kapitel. Kompendiet: Pasternak. Kyssen: Pasternak F497
To2/5 16:00 - 18:00 SLRSRR, SLRYS4 Den samtida ryska romanen, Rysk litteratur Anna Ljunggren Seminarium Biblioteket E479
17:00 - 18:00 SLRYS1 Fonetik: teori och uttal Alla Bernar Undervisning E355
18:00 - 19:45 SLPO1B Muntlig språkfärdighet Renata Ingbrant Undervisning FiBi E5165 (Finska biblioteket)
18:00 - 19:45 SLRYNA Grammatik och text I Elena Tordengren Undervisning F497
18:00 - 19:45 SLRYS3 Muntlig och skriftlig språkfärdighet III Alla Bernar Tentamen Muntlig språkf Biblioteket E479
18:00 - 19:45 SLTJ2B Textanalys Tora Hedin Undervisning E509
4/5 10:00 - 13:00 SLKPS1, SLPOL3, SLRYKI, SLRYS1, SLRYS3-4 Rysslands kultur- och idéhistoria, Ryssland - historia, samhälle, kultur, Ryskt samhälle Tentamen Tentor: ; Ry1/Ryssland:hist,samh,kult ; Ry3-4/Ryskt samh ; KPSL/RyKI Brunnsvikssalen (skrivsal)
v 19, 2019 
6/5 10:00 - 12:00 SLRYNY Grammatik och text II Åke Zimmermann Bjersby Undervisning K-rummet E439
12:30 - 13:30 SLRYNY Zhanna Lundman Frågestund Läxhjälp Biblioteket E479
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik II Irina Malaxos Undervisning K-rummet E439
14:00 - 15:00 SLRYS1-2 Zhanna Lundman Frågestund Läxhjälp E5162 Baltiska biblioteket
16:00 - 18:00 SLPO2A, SLPOL2 Formlära och ordbildning Renata Ingbrant Undervisning E355
16:00 - 19:00 SLRYS2 Grammatik II Nadezjda Zorikhina Nilsson Undervisning K-rummet E439
17:00 - 18:00 SLRYS1 Fonetik: teori och uttal Alla Bernar Undervisning E289, Språkstudion, Studio 2
18:00 - 20:00 SLPOL3 Textanalys: skönlitterära texter Maria Zadencka Undervisning FiBi E5165 (Finska biblioteket)
18:00 - 19:45 SLRYNA Grammatik och text I Elena Tordengren Undervisning E497
18:00 - 19:45 SLRYNB Grammatik och text II Åke Zimmermann Bjersby Undervisning E420
18:00 - 20:45 SLRYS1 Textanalys och översättning I Susanna Witt Undervisning F487
18:00 - 19:45 SLTJ1B Muntlig språkfärdighet, Grammatik, Textförståelse med grammatik Jonas Thal Undervisning Biblioteket E479
Ti7/5 10:30 - 12:00 Övrigt Spärrbokning K-rummet E439
13:00 - 17:00 SLKPS1, SLRYLI, SLRYS2 Rysk litteraturhistoria, Litteraturhistoria Susanna Witt Föreläsning Den moderna litteraturen II. Presentation av modern roman E487
13:00 - 14:30 SLRYS1 Muntlig och skriftlig språkfärdighet I Alla Bernar Undervisning E509
13:00 - 14:30 Möte Slaviska rådet har möte K-rummet E439
15:00 - 17:00 SLRYS1 Grammatik I Ludmila Pöppel Undervisning E355
15:00 - 18:00 SLRYS4 Muntlig språkfärdighet IV Anna Ljunggren Undervisning Lokal: E448
17:00 - 19:00 SLRYS2 Muntlig och skriftlig språkfärdighet II Alla Bernar Tentamen Muntlig språkf. OBS: E436!
17:30 - 20:00 SLPO2A, SLPOL2-4, SLPOLI, SLPOX4, SLPX71-73 Maria Zadencka Seminarium Högre seminarium i polska: "From the Union of Lublin to the European Union" F497
18:00 - 19:45 SLPO1B Grammatik Lisa Mendoza Åsberg Undervisning Biblioteket E479
18:00 - 19:45 SLRYS3-4 Lingvistisk analys Nadezjda Zorikhina Nilsson Seminarium K-rummet E439
On8/5 13:00 - 14:00 SLRYNY, SLRYS1-2 Zhanna Lundman Frågestund Biblioteket E479
14:00 - 16:00 SLRX71-73, SLTX71-73 Susanna Witt Seminarium Högre litt sem, ry/tj, Sara Pankenier Weld, UC, Santa Barbara och Institutionen för kultur och estetik, SU: “Through Nabokov’s Looking-Glass: Nabokov’s Transfigurations of Alice from Ania to Ada.” K-rummet E439
16:00 - 18:00 SLPOL3 Syntax med fraseologi Renata Ingbrant Undervisning Biblioteket E479
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLPOL2, SLPOLI Polsk litteraturhistoria, Litteraturhistoria Maria Zadencka Föreläsning Den moderna litteraturen – poesi, drama: Zbigniew Herbert, Stanisław Barańczak, Adam Zagajewski, Wisława Szymborska, Sławomir Mrożek E5156
18:00 - 19:45 SLPO1B Textförståelse med grammatik Janina Gesche Undervisning Biblioteket E479
18:00 - 19:45 SLRYNA Praktik I Irina Malaxos Undervisning Grupp 1 E355
18:00 - 19:45 SLRYNB Praktik II Elena Tordengren Undervisning E420
18:00 - 19:45 SLRYS2-3 Självständigt arbete, Akademiskt skrivande Nadezjda Zorikhina Nilsson Seminarium K-rummet E439
To9/5 10:00 - 12:00 SLRYNY Grammatik och text II Åke Zimmermann Bjersby Undervisning K-rummet E439
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik II Irina Malaxos Undervisning K-rummet E439
18:00 - 19:45 SLPO1B Muntlig språkfärdighet Renata Ingbrant Tentamen FiBi E5165 (Finska biblioteket)
18:00 - 19:45 SLPO2A, SLPOL2 Muntlig språkfärdighet Janina Gesche Tentamen Biblioteket E479
18:00 - 19:45 SLRYNA Praktik I Elena Tordengren Undervisning Grupp 2 E355
18:00 - 19:45 SLTJ2B Översättning, Litteraturhistoria Jonas Thal Undervisning E509
Fr10/5 09:00 - 12:00 Ludmila Pöppel Tentamen Individuell tentamen Biblioteket E479
13:00 - 14:00 SLRYNY, SLRYS1-2 Zhanna Lundman Frågestund Biblioteket E479
11/5 15:00 - 18:00 SLKPS1, SLPO1B, SLPO2A, SLPOL2, SLRSPE, SLRYS2, SLRYS4 Ryskt samhällsliv, politik och ekonomi, Grammatik, Formlära och ordbildning, Textanalys och översättning II, Skriftlig språkfärdighet och stilistik IV Tentamen Tentor: Po1B/Gram ; Po2,Po2A/Forml&Ordb ; Ry2/Textanalys&Övers II ; KPSL/RySPE ; Omtenta: Ry4 Skriftl språkf & stilistik Brunnsvikssalen (skrivsal)
v 20, 2019 
13/5 09:00 - 09:15 SLPOKL Renata Ingbrant Modul 6: Uppsats Inlämningsdatum för uppsatsen är den 3 juni
10:00 - 12:00 SLRYNY Grammatik och text II Åke Zimmermann Bjersby Undervisning K-rummet E439
12:00 - 18:00 Renata Ingbrant Möte Scando-Slavicas redaktionsmöte Biblioteket E479
12:30 - 13:30 SLRYNY, SLRYS1-2 Zhanna Lundman Frågestund Läxhjälp FiBi E5165 (Finska biblioteket)
14:00 - 16:00 SLPOM8 Den polska modernismen Maria Zadencka FiBi E5165 (Finska biblioteket)
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik II Irina Malaxos Undervisning K-rummet E439
14:00 - 15:00 SLRYS1-2 Zhanna Lundman Frågestund Läxhjälp E5162 Baltiska biblioteket
16:00 - 19:00 SLRYS2 Grammatik II Nadezjda Zorikhina Nilsson Undervisning K-rummet E439
17:00 - 18:00 SLRYS1 Fonetik: teori och uttal Alla Bernar Undervisning E299, Språkstudion, Studio 1
18:00 - 19:45 SLRYNA Grammatik och text I Elena Tordengren Undervisning E497
18:00 - 19:45 SLRYNB Grammatik och text II Åke Zimmermann Bjersby Undervisning E420
18:00 - 20:45 SLRYS1 Textanalys och översättning I Susanna Witt Undervisning F487
18:00 - 19:45 SLTJ1B Muntlig språkfärdighet, Grammatik, Textförståelse med grammatik Jonas Thal Undervisning Biblioteket E479
19:00 - 20:00 Åke Zimmermann Bjersby Övrigt K-rummet E439
20:00 - 21:00 SLRYNB Grammatik och text II Elena Tordengren, Åke Zimmermann Bjersby Övrigt Sommaravslutning K-rummet E439
Ti14/5 13:00 - 15:00 SLRYS1 Muntlig och skriftlig språkfärdighet I Alla Bernar Tentamen Muntlig språkf K-rummet E439
13:00 - 15:00 SLRKLO, SLRYS4 Kontrastiv lingvistik och rysk översättningsvetenskap II, Rysk lingvistik Nadezjda Zorikhina Nilsson Seminarium Biblioteket E479
15:00 - 17:00 SLRYS1 Grammatik I Ludmila Pöppel Undervisning E5156
18:00 - 19:45 SLRYS3-4 Lingvistisk analys Nadezjda Zorikhina Nilsson Seminarium K-rummet E439
On15/5 13:00 - 14:00 SLRYNY, SLRYS1-2 Zhanna Lundman Frågestund Biblioteket E479
14:00 - 16:00 SLRX71-73, SLTX71-73 Susanna Witt Seminarium Högre litt sem, ry/tj [prel] K-rummet E439
16:00 - 18:00 SLPOL3 Syntax med fraseologi Renata Ingbrant Undervisning Biblioteket E479
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLPOL2, SLPOLI Polsk litteraturhistoria, Litteraturhistoria Maria Zadencka Föreläsning Litteratur som terapi. Slutdiskussion E5156
18:00 - 19:45 SLRYNA Praktik I Irina Malaxos Undervisning Grupp 1 E355
18:00 - 19:45 SLRYNB Praktik II Elena Tordengren Undervisning E420
18:30 - 20:00 Övrigt Polsk litteraturhistoria har avslutning K-rummet E439
To16/5 10:00 - 12:00 SLRYNY Grammatik och text II Åke Zimmermann Bjersby Undervisning K-rummet E439
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik II Irina Malaxos Undervisning K-rummet E439
18:00 - 19:45 SLRYNA Praktik I Elena Tordengren Undervisning Grupp 2 E355
18:00 - 19:45 SLTJ2B Textanalys Tora Hedin Undervisning E5156
Fr17/5 13:00 - 14:00 SLRYNY, SLRYS1-2 Zhanna Lundman Frågestund Biblioteket E479
18/5 14:00 - 17:00 SLKPS1, SLPO1B, SLRIOI, SLRYS1-2, SLTJ1B Ryssland igår och idag, Textförståelse med grammatik, Textanalys och översättning I, Grammatik II, Grammatik Tentamen Tentor: Po1B/Text m gram ; Ry1/Text&Övers I ; Ry2/Gram II ; KPSL/RIOI ; Tj1B/Gram Brunnsvikssalen (skrivsal)
v 21, 2019 
20/5 10:00 - 12:00 SLRYNY Grammatik och text II Åke Zimmermann Bjersby Undervisning K-rummet E439
12:30 - 13:30 SLRYNY Zhanna Lundman Frågestund Läxhjälp Biblioteket E479
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik II Irina Malaxos Undervisning K-rummet E439
14:00 - 15:00 SLRYS1-2 Zhanna Lundman Frågestund Läxhjälp E5162 Baltiska biblioteket
17:00 - 18:00 SLTJ1B Muntlig språkfärdighet Jonas Thal Tentamen Biblioteket E479
18:00 - 19:45 SLTJ1B Textförståelse med grammatik Jonas Thal Undervisning Biblioteket E479
Ti21/5 10:30 - 12:00 Övrigt Spärrbokning K-rummet E439
17:00 - 19:45 SLRYNA Praktik I Elena Tordengren Tentamen Grupp 2 F379
18:00 - 19:45 SLRYS3-4 Lingvistisk analys Nadezjda Zorikhina Nilsson Seminarium K-rummet E439
On22/5 13:00 - 14:00 SLRYNY Zhanna Lundman Frågestund Biblioteket E479
18:00 - 19:45 SLRYNA Praktik I Irina Malaxos Tentamen Grupp 1 E355
18:00 - 19:45 SLRYNB Praktik II Elena Tordengren Tentamen E420
To23/5 10:00 - 12:00 SLRYNY Grammatik och text II Åke Zimmermann Bjersby Undervisning K-rummet E439
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik II Irina Malaxos Undervisning K-rummet E439
14:00 - 14:45 Irene Elmerot, Jonas Thal, Lisa Mendoza Åsberg, Renata Ingbrant, Tora Hedin, Åke Zimmermann Bjersby Möte Hermesmöte. I Gula Villan!
17:45 - 18:00 SLPOL3 Textanalys: skönlitterära texter Maria Zadencka Hemtenta, Inlämning
18:00 - 19:45 SLPO1B, SLPO2A, SLPOL2-4, SLRYS1-4, SLTJ1B, SLTJ2B, SLTJE2-4 Allmänna föreläsningar: http://www.slav.su.se/allmforel Föreläsning Miloš Gregor, Masaryk-universitetet i Brno (Tjeckien): 5+1 tips: How to become fake news resistant I Sign:____ E413
Fr24/5 13:00 - 14:00 SLRYNY Zhanna Lundman Frågestund Biblioteket E479
13:00 - 15:00 Tora Hedin Möte Svenska slavistförbundets styrelsemöte K-rummet E439
25/5 10:00 - 13:00 SLKPS1, SLPO2A, SLPOL2-3, SLRYLI, SLRYNA, SLRYS1-2, SLTJ1B Rysk litteraturhistoria, Textanalys: Litterära texter, Syntax med fraseologi, Grammatik och text I, Grammatik I, Litteraturhistoria, Textförståelse med grammatik Tentamen Tentor: Po2,Po2A/Text:litt-text ; Po3/Syntax m fras ; RyNA/GT1 ; Ry1/Gram I ; Ry2/Litthist ; KPSL/RyLi ; Tj1B/Text m gram Brunnsvikssalen (skrivsal)
v 22, 2019 
27/5 12:30 - 13:30 SLRYNY Zhanna Lundman Frågestund Läxhjälp Biblioteket E479
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik II Irina Malaxos Tentamen K-rummet E439
14:00 - 15:00 SLRYS1-2 Zhanna Lundman Frågestund Läxhjälp E5162 Baltiska biblioteket
Ti28/5 10:00 - 12:00 Övrigt Spärrbokning K-rummet E439
18:00 - 20:30 SLPO2A, SLPOL2-4, SLPOLI, SLPOX4, SLPX71-73 Maria Zadencka Seminarium Filmvisning i samarbete med Polska institutet: Titel:Beksińscy Regi: Marcin Borchardt K-rummet E439
2/6 16:00 - 19:00 SLKPS1, SLPO1B, SLPO2A, SLPOL2-3, SLRYKI, SLRYNB, SLRYNY, SLRYS1-4, SLTJ2B Rysslands kultur- och idéhistoria, Grammatik, Formlära och ordbildning, Textanalys: sakprosa, Grammatik och text II, Ryssland - historia, samhälle, kultur, Textanalys och översättning II, Ryskt samhälle, Textanalys Tentamen Tentor: Po3/Text:sakpr ; RyNy,RyNB/GT2 ; Tj2B/Textanalys ; Omtentor: Po1B/Gram ; Po2,Po2A/Forml&Ordb ; Ry1/Ryssland:hist,samh,kult ; Ry2/Text&Övers ; Ry3-4/Ryskt samh ; KPSL/RyKI Brunnsvikssalen (skrivsal)
v 23, 2019 
3/6 15:00 - 18:00 SLRYNA Grammatik och text I Åke Zimmermann Bjersby Upprop Kursregistrering och försäljning av kursmaterial. Drop-in kl 15-18: E451.
Ti4/6 10:30 - 12:00 Övrigt Spärrbokning K-rummet E439
15:00 - 16:00 Åke Zimmermann Bjersby Upprop K-rummet E439
On5/6 14:00 - 16:00 SLRX71-73, SLTX71-73 Susanna Witt Seminarium Högre litt sem, ry/tj, Henrik Christensen, presentation av analyskapitel II K-rummet E439
8/6 17:45 - 18:00 SLKPS1, SLPOL2, SLPOLI Polsk litteraturhistoria, Litteraturhistoria Maria Zadencka Hemtenta, Inlämning
v 24, 2019 
10/6 10:00 - 12:00 SLRYNA Grammatik och text I Åke Zimmermann Bjersby Föreläsning, Introduktion Alfabet & Uttal E497
13:00 - 2019-06-13 12:00 SLRYNA Grammatik och text I Eget arbete, Självstudier Alfabetsdagar: mån-tor! Jobba med alfabetshäftet och Wordalistövningen som hör till! Se vidare instrux i dagboken!
Ti11/6 13:00 - 14:00 SLRYNA Grammatik och text I Zhanna Lundman Frågestund Stödundervisning (ej obl) + eö Biblioteket E479
On12/6 13:00 - 14:00 SLRYNA Grammatik och text I Zhanna Lundman Frågestund Stödundervisning (ej obl) + eö Biblioteket E479
To13/6 13:00 - 15:00 SLRYNA Grammatik och text I Elena Tordengren Undervisning E497
v 25, 2019 
17/6 10:00 - 12:00 SLRYNA Praktik I Larysa Korobenko Undervisning Grupp 2 E339
10:00 - 12:00 SLRYNA Praktik I Elena Tordengren Undervisning Grupp 1 E355
13:00 - 15:00 SLRYNA Grammatik och text I Elena Tordengren Undervisning E497
Ti18/6 13:00 - 14:00 SLRYNA Grammatik och text I Zhanna Lundman Frågestund Stödundervisning (ej obl) + eö Biblioteket E479
To20/6 10:00 - 12:00 SLRYNA Praktik I Larysa Korobenko Undervisning Grupp 2 E339
10:00 - 12:00 SLRYNA Praktik I Elena Tordengren Undervisning Grupp 1 E355
13:00 - 15:00 SLRYNA Grammatik och text I Elena Tordengren Undervisning E497
v 26, 2019 
24/6 10:00 - 12:00 SLRYNA Praktik I Larysa Korobenko Undervisning Grupp 2 E339
10:00 - 12:00 SLRYNA Praktik I Elena Tordengren Undervisning Grupp 1 E355
13:00 - 15:00 SLRYNA Grammatik och text I Elena Tordengren Undervisning E497
Ti25/6 13:00 - 14:00 SLRYNA Grammatik och text I Zhanna Lundman Frågestund Stödundervisning (ej obl) + eö Biblioteket E479
To27/6 10:00 - 12:00 SLRYNA Praktik I Larysa Korobenko Undervisning Grupp 2 E339
10:00 - 12:00 SLRYNA Praktik I Elena Tordengren Undervisning Grupp 1 E355
13:00 - 15:00 SLRYNA Grammatik och text I Elena Tordengren Undervisning E497
v 27, 2019 
1/7 11:30 - 13:30 SLRYNA Praktik I Larysa Korobenko Undervisning Grupp 2 E339
11:30 - 13:30 SLRYNA Praktik I Elena Tordengren Undervisning Grupp 1 E355
14:00 - 16:00 SLRYNA Grammatik och text I Elena Tordengren Undervisning E497
Ti2/7 13:00 - 14:00 SLRYNA Grammatik och text I Zhanna Lundman Frågestund Stödundervisning (ej obl) + eö Biblioteket E479
On3/7 10:00 - 12:00 SLRYNA Praktik I Elena Tordengren Undervisning Grupp 1 E355
13:00 - 15:00 SLRYNA Grammatik och text I Elena Tordengren Undervisning E497
To4/7 10:00 - 12:00 SLRYNA Praktik I Larysa Korobenko Undervisning Grupp 2 E339
v 28, 2019 
8/7 10:00 - 12:00 SLRYNA Praktik I Larysa Korobenko Undervisning Grupp 2 E339
10:00 - 12:00 SLRYNA Praktik I Elena Tordengren Undervisning Grupp 1 E355
13:00 - 15:00 SLRYNA Grammatik och text I Elena Tordengren Undervisning E497
Ti9/7 13:00 - 14:00 SLRYNA Grammatik och text I Zhanna Lundman Frågestund Stödundervisning (ej obl) + eö Biblioteket E479
To11/7 10:00 - 12:00 SLRYNA Praktik I Larysa Korobenko Undervisning Grupp 2 E339
10:00 - 12:00 SLRYNA Praktik I Elena Tordengren Undervisning Grupp 1 E355
13:00 - 15:00 SLRYNA Grammatik och text I Elena Tordengren Undervisning E497
v 29, 2019 
15/7 10:00 - 12:00 SLRYNA Praktik I Larysa Korobenko Undervisning Grupp 2 E339
10:00 - 12:00 SLRYNA Praktik I Elena Tordengren Undervisning Grupp 1 E355
13:00 - 15:00 SLRYNA Grammatik och text I Elena Tordengren Undervisning E497
Ti16/7 13:00 - 14:00 SLRYNA Grammatik och text I Zhanna Lundman Frågestund Stödundervisning (ej obl) + eö Biblioteket E479
To18/7 10:00 - 12:00 SLRYNA Praktik I Larysa Korobenko Undervisning Grupp 2 E339
10:00 - 12:00 SLRYNA Praktik I Elena Tordengren Undervisning Grupp 1 E355
13:00 - 15:00 SLRYNA Grammatik och text I Elena Tordengren Undervisning E497
v 30, 2019 
22/7 10:00 - 12:00 SLRYNA Praktik I Larysa Korobenko Undervisning Grupp 2 E339
10:00 - 12:00 SLRYNA Praktik I Elena Tordengren Undervisning Grupp 1 E355
13:00 - 15:00 SLRYNA Grammatik och text I Elena Tordengren Undervisning E497
Ti23/7 13:00 - 14:00 SLRYNA Grammatik och text I Zhanna Lundman Frågestund Stödundervisning (ej obl) + eö Biblioteket E479
To25/7 10:00 - 12:00 SLRYNA Praktik I Larysa Korobenko Undervisning Grupp 2 E339
10:00 - 12:00 SLRYNA Praktik I Elena Tordengren Undervisning Grupp 1 E355
13:00 - 15:00 SLRYNA Grammatik och text I Elena Tordengren Undervisning E497
v 31, 2019 
29/7 10:00 - 12:00 SLRYNA Praktik I Larysa Korobenko Undervisning Grupp 2 E339
10:00 - 12:00 SLRYNA Praktik I Elena Tordengren Undervisning Grupp 1 E355
13:00 - 15:00 SLRYNA Grammatik och text I Elena Tordengren Undervisning E497
Ti30/7 13:00 - 14:00 SLRYNA Grammatik och text I Zhanna Lundman Frågestund Stödundervisning (ej obl) + eö Biblioteket E479
To1/8 10:00 - 12:00 SLRYNA Praktik I Larysa Korobenko Undervisning Grupp 2 E339
10:00 - 12:00 SLRYNA Praktik I Elena Tordengren Undervisning Grupp 1 E355
v 32, 2019 
5/8 10:00 - 12:00 SLRYNA Praktik I Larysa Korobenko Tentamen Grupp 2 E339
10:00 - 12:00 SLRYNA Praktik I Elena Tordengren Tentamen Grupp 1 E355
v 33, 2019 
Ti13/8 18:00 - 21:00 SLKPS1, SLPO1B, SLPOL3, SLRSPE, SLRYS1 Ryskt samhällsliv, politik och ekonomi, Textförståelse med grammatik, Textanalys: sakprosa, Textanalys och översättning I Tentamen Omtentor: Po1B/Text m gram ; Po3/Text:sakpr ; Ry1/Text&Övers I ; KPSL/RySPE Brunnsvikssalen (skrivsal)
To15/8 18:00 - 21:00 SLKPS1, SLPOL3, SLRIOI, SLRYNA, SLRYS1-2 Ryssland igår och idag, Syntax med fraseologi, Grammatik och text I, Ryssland - historia, samhälle, kultur, Grammatik II Tentamen Tenta: RyNA(S19)/GT1 ; Omtentor: Po3/Syntax m fras ; RyNA(V19)/GT1 ; Ry2/Gram II ; KPSL/RIOI ; Ry1/Ryssland - historia, samhälle, kultur (extra omtenta) Brunnsvikssalen (skrivsal)
17/8 10:00 - 13:00 SLKPS1, SLPO2A, SLPOL2, SLRYLI, SLRYNB, SLRYNY, SLRYS1-2, SLTJ2B Rysk litteraturhistoria, Textanalys: Litterära texter, Grammatik och text II, Grammatik I, Litteraturhistoria, Textanalys Tentamen Omtentor: Po2,Po2A/Text:litt-text ; RyNy,RyNB/GT2 ; Ry1/Gram I ; Ry2/Litthist ; Tj2B/Textanalys ; KPSL/RyLi Brunnsvikssalen (skrivsal)
v 34, 2019 
To22/8 18:00 - 21:00 SLTJ1B Grammatik Irene Elmerot, Jonas Thal Tentamen Omtenta: Tj1B/Gram K-rummet E439
Tid Kurs Delkurs Lärare Undervisningstyp Studentgrupp Information
v 4, 2019 
Ti22/1 16:00 - 17:30 SLPO1B, SLPO2A, SLPOL2-4, SLRYNA-B, SLRYNY, SLRYS1-4, SLTJ1B, SLTJ2A-B, SLTJE2-4 Information Välkomstdag för institutionens nya studenter. Lokal: E306. Se program på www.slav.su.se
To24/1 18:00 - 19:00 SLPO1B, SLPO2A, SLPOL2-4 Janina Gesche, Joanna Zatorska-Rosén, Lisa Mendoza Åsberg, Maria Zadencka, Renata Ingbrant Introduktion för polskstuderande E420
v 5, 2019 
On30/1 16:00 - 18:00 SLPOL4 Modern polska Maria Zadencka Seminarium K-rummet E439
To31/1 14:00 - 16:00 SLPOL4, SLPOX4, SLRYS4, SLRYX4, SLTJE4, SLTJX4 Examensarbete, Examensarbete för kandidatexamen Anna Ljunggren Seminarium Litterärt uppsatsseminarium K-rummet E439
v 6, 2019 
4/2 17:00 - 18:00 SLPOL4, SLPOX4, SLRYS3-4, SLRYX4, SLTJE4, SLTJX4 Akademiskt skrivande, Examensarbete, Examensarbete för kandidatexamen Infosök Biblioteksundervisning. Samling vid informationen i Frescatibiblioteket, SUB.
On6/2 16:00 - 18:00 SLPOL4 Modern polska Maria Zadencka Seminarium K-rummet E439
To7/2 14:00 - 16:00 SLPOL4, SLPOX4, SLRYS4, SLRYX4, SLTJE4, SLTJX4 Examensarbete, Examensarbete för kandidatexamen Ludmila Pöppel Seminarium Lingvistiskt uppsatsseminarium K-rummet E439
v 7, 2019 
On13/2 16:00 - 18:00 SLPOL4 Modern polska Maria Zadencka Seminarium K-rummet E439
To14/2 14:00 - 16:00 SLPOL4, SLPOX4, SLRYS4, SLRYX4, SLTJE4, SLTJX4 Examensarbete, Examensarbete för kandidatexamen Anna Ljunggren Seminarium Litterärt uppsatsseminarium K-rummet E439
v 8, 2019 
On20/2 16:00 - 18:00 SLPOL4 Modern polska Maria Zadencka Seminarium K-rummet E439
v 9, 2019 
To28/2 11:00 - 12:30 SLPOL4 Modern polska Maria Zadencka Seminarium Biblioteket E479
14:00 - 16:00 SLPOL4, SLPOX4, SLRYS4, SLRYX4, SLTJE4, SLTJX4 Examensarbete, Examensarbete för kandidatexamen Anna Ljunggren Seminarium Litterärt uppsatsseminarium, Satu Holm försvarar sin kandidatuppsats "Ryska språkets roll i Finland: undersökning av språkets synlighet i dagens finska samhälle” K-rummet E439
v 10, 2019 
To7/3 10:30 - 12:00 SLPOL4 Modern polska Maria Zadencka Seminarium Biblioteket E479
12:00 - 13:00 SLPO1B, SLPO2A, SLPOL2-4, SLRYS1-4, SLTJ1B, SLTJ2B, SLTJE2-4 Allmänna föreläsningar: http://www.slav.su.se/allmforel Anna Ljunggren Föreläsning Presentation av ev den nyutkomna antologin World Literatures: "Cosmopolitan and Vernacular Exchange" och dess ryska del "The Contemporary Russian Cosmopolitans”. | Sign: _____ E497
14:00 - 16:00 SLPOL4, SLPOX4, SLRYS4, SLRYX4, SLTJE4, SLTJX4 Examensarbete, Examensarbete för kandidatexamen Ludmila Pöppel Seminarium Lingvistiskt uppsatsseminarium K-rummet E439
16:00 - 18:00 SLPOL4 Litteraturanalys Renata Ingbrant Seminarium K-rummet E439
v 11, 2019 
To14/3 10:30 - 12:00 SLPOL4 Modern polska Maria Zadencka Seminarium Biblioteket E479
12:00 - 13:30 SLPO1B, SLPO2A, SLPOL2-4, SLRYS1-4, SLTJ1B, SLTJ2B, SLTJE2-4 Allmänna föreläsningar: http://www.slav.su.se/allmforel Föreläsning Marcin Bogucki, University of Warsaw, Institute of Polish Culture: Szymanowski, Treliński, Warlikowski: Kompositörens biografi i tolkningar av Kung Roger | Sign: _____ F487
16:00 - 18:00 SLPOL4 Litteraturanalys Renata Ingbrant Seminarium K-rummet E439
v 12, 2019 
On20/3 09:00 - 16:30 SLPO1B, SLPO2A, SLPOL2-4, SLRYS1-4, SLTJ1B, SLTJ2B, SLTJE2-4 Allmänna föreläsningar: http://www.slav.su.se/allmforel Föreläsning, Konferens Framtiden för språken. Minikonferens av och med institutionens doktorander | Sign: _____ (2 kortföreläsningar = 1 "allmän föreläsning"). Info: https://tinyurl.com/y6fmjx5u
18:00 - 19:45 SLPO2A, SLPOL3-4, SLRYS1-4, SLTJ1B, SLTJ2B, SLTJE2-4 Allmänna föreläsningar: http://www.slav.su.se/allmforel Dmitrij Dobrovolskij Föreläsning Russian constructions from the perspective of Construction Grammar | Sign: _____ E497
To21/3 16:00 - 18:00 SLPOL4 Litteraturanalys Renata Ingbrant Seminarium K-rummet E439
v 13, 2019 
To28/3 12:00 - 13:30 SLPO1B, SLPO2A, SLPOL2-4, SLRYS1-4, SLTJ1B, SLTJ2B, SLTJE2-4 Allmänna föreläsningar: http://www.slav.su.se/allmforel Föreläsning Ekaterina Rakhilina, Moskva: Russian gestures and discourse formulae | Sign: _____ F3154 (Caserummet)
16:00 - 18:00 SLPOL4 Litteraturanalys Renata Ingbrant Seminarium K-rummet E439
v 14, 2019 
Ti2/4 16:00 - 18:00 SLPO1B, SLPO2A, SLPOL2-4, SLPX71-73 Maria Zadencka Seminarium Högre seminarium i polska, Dr Justyna Budzik (University of Silesia in Katowice): "Spectral Urbanscapes: Socialist Modernist Architecture in the Work of Contemporary Polish Photographers and Filmmakers" K-rummet E439
To4/4 12:00 - 14:00 SLPO1B, SLPO2A, SLPOL2-4, SLRYS1-4, SLTJ1B, SLTJ2B, SLTJE2-4 Allmänna föreläsningar: http://www.slav.su.se/allmforel Föreläsning Justyna Budzik (University of Silesia in Katowice): Gloomy or Glam: Genres, Trends and Particularities in New Polish Cinema (after 2005) | Sign: _____ F420
16:00 - 18:00 SLPOL4 Litteraturanalys Renata Ingbrant Seminarium K-rummet E439
v 15, 2019 
On10/4 18:00 - 18:45 SLPO1B, SLPO2A, SLPOL2-4, SLRYS1-4, SLTJ1B, SLTJ2B, SLTJE2-4 Allmänna föreläsningar: http://www.slav.su.se/allmforel Renata Ingbrant Föreläsning Karol Szymanowski och modernismen: jaget, erotiken och myten | Sign: _____ (OBS: i Guldfoajen på Operan)
To11/4 14:00 - 16:00 SLPOL4, SLPOX4, SLRYS4, SLRYX4, SLTJE4, SLTJX4 Examensarbete, Examensarbete för kandidatexamen Ludmila Pöppel Seminarium Lingvistiskt uppsatsseminarium K-rummet E439
16:00 - 18:00 SLPOL4 Litteraturanalys Renata Ingbrant Seminarium K-rummet E439
v 16, 2019 
15/4 08:00 - 2019-04-18 18:00 SLPO1B, SLPO2A, SLPOL2-4, SLRYNA-B, SLRYNY, SLRYS1-4, SLTJ1B, SLTJ2A-B, SLTJE2-4 Inläsningsvecka Eget arbete Ligger du efter? => Ta igen och kom ikapp!!! Annars: repetera! Det här är inte en ledig vecka!
v 17, 2019 
To25/4 12:00 - 13:00 SLPO1B, SLPO2A, SLPOL2-4, SLRYS1-4, SLTJ1B, SLTJ2B, SLTJE2-4 Allmänna föreläsningar: http://www.slav.su.se/allmforel Susanna Witt Föreläsning Ur forskarens verkstad | Sign: _____ E497
16:00 - 18:00 SLPOL4 Litteraturanalys Renata Ingbrant Seminarium K-rummet E439
v 19, 2019 
Ti7/5 17:30 - 20:00 SLPO2A, SLPOL2-4, SLPOLI, SLPOX4, SLPX71-73 Maria Zadencka Seminarium Högre seminarium i polska: "From the Union of Lublin to the European Union" F497
v 21, 2019 
To23/5 18:00 - 19:45 SLPO1B, SLPO2A, SLPOL2-4, SLRYS1-4, SLTJ1B, SLTJ2B, SLTJE2-4 Allmänna föreläsningar: http://www.slav.su.se/allmforel Föreläsning Miloš Gregor, Masaryk-universitetet i Brno (Tjeckien): 5+1 tips: How to become fake news resistant I Sign:____ E413
v 22, 2019 
Ti28/5 18:00 - 20:30 SLPO2A, SLPOL2-4, SLPOLI, SLPOX4, SLPX71-73 Maria Zadencka Seminarium Filmvisning i samarbete med Polska institutet: Titel:Beksińscy Regi: Marcin Borchardt K-rummet E439
Tid Kurs Delkurs Lärare Undervisningstyp Studentgrupp Information
v 4, 2019 
Ti22/1 16:00 - 17:30 SLPO1B, SLPO2A, SLPOL2-4, SLRYNA-B, SLRYNY, SLRYS1-4, SLTJ1B, SLTJ2A-B, SLTJE2-4 Information Välkomstdag för institutionens nya studenter. Lokal: E306. Se program på www.slav.su.se
To24/1 18:00 - 19:00 SLPO1B, SLPO2A, SLPOL2-4 Janina Gesche, Joanna Zatorska-Rosén, Lisa Mendoza Åsberg, Maria Zadencka, Renata Ingbrant Introduktion för polskstuderande E420
v 5, 2019 
On30/1 16:00 - 18:00 SLPOL4 Modern polska Maria Zadencka Seminarium K-rummet E439
To31/1 14:00 - 16:00 SLPOL4, SLPOX4, SLRYS4, SLRYX4, SLTJE4, SLTJX4 Examensarbete, Examensarbete för kandidatexamen Anna Ljunggren Seminarium Litterärt uppsatsseminarium K-rummet E439
v 6, 2019 
4/2 17:00 - 18:00 SLPOL4, SLPOX4, SLRYS3-4, SLRYX4, SLTJE4, SLTJX4 Akademiskt skrivande, Examensarbete, Examensarbete för kandidatexamen Infosök Biblioteksundervisning. Samling vid informationen i Frescatibiblioteket, SUB.
On6/2 16:00 - 18:00 SLPOL4 Modern polska Maria Zadencka Seminarium K-rummet E439
To7/2 14:00 - 16:00 SLPOL4, SLPOX4, SLRYS4, SLRYX4, SLTJE4, SLTJX4 Examensarbete, Examensarbete för kandidatexamen Ludmila Pöppel Seminarium Lingvistiskt uppsatsseminarium K-rummet E439
v 7, 2019 
On13/2 16:00 - 18:00 SLPOL4 Modern polska Maria Zadencka Seminarium K-rummet E439
To14/2 14:00 - 16:00 SLPOL4, SLPOX4, SLRYS4, SLRYX4, SLTJE4, SLTJX4 Examensarbete, Examensarbete för kandidatexamen Anna Ljunggren Seminarium Litterärt uppsatsseminarium K-rummet E439
v 8, 2019 
On20/2 16:00 - 18:00 SLPOL4 Modern polska Maria Zadencka Seminarium K-rummet E439
v 9, 2019 
To28/2 11:00 - 12:30 SLPOL4 Modern polska Maria Zadencka Seminarium Biblioteket E479
14:00 - 16:00 SLPOL4, SLPOX4, SLRYS4, SLRYX4, SLTJE4, SLTJX4 Examensarbete, Examensarbete för kandidatexamen Anna Ljunggren Seminarium Litterärt uppsatsseminarium, Satu Holm försvarar sin kandidatuppsats "Ryska språkets roll i Finland: undersökning av språkets synlighet i dagens finska samhälle” K-rummet E439
v 10, 2019 
To7/3 10:30 - 12:00 SLPOL4 Modern polska Maria Zadencka Seminarium Biblioteket E479
12:00 - 13:00 SLPO1B, SLPO2A, SLPOL2-4, SLRYS1-4, SLTJ1B, SLTJ2B, SLTJE2-4 Allmänna föreläsningar: http://www.slav.su.se/allmforel Anna Ljunggren Föreläsning Presentation av ev den nyutkomna antologin World Literatures: "Cosmopolitan and Vernacular Exchange" och dess ryska del "The Contemporary Russian Cosmopolitans”. | Sign: _____ E497
14:00 - 16:00 SLPOL4, SLPOX4, SLRYS4, SLRYX4, SLTJE4, SLTJX4 Examensarbete, Examensarbete för kandidatexamen Ludmila Pöppel Seminarium Lingvistiskt uppsatsseminarium K-rummet E439
16:00 - 18:00 SLPOL4 Litteraturanalys Renata Ingbrant Seminarium K-rummet E439
v 11, 2019 
To14/3 10:30 - 12:00 SLPOL4 Modern polska Maria Zadencka Seminarium Biblioteket E479
12:00 - 13:30 SLPO1B, SLPO2A, SLPOL2-4, SLRYS1-4, SLTJ1B, SLTJ2B, SLTJE2-4 Allmänna föreläsningar: http://www.slav.su.se/allmforel Föreläsning Marcin Bogucki, University of Warsaw, Institute of Polish Culture: Szymanowski, Treliński, Warlikowski: Kompositörens biografi i tolkningar av Kung Roger | Sign: _____ F487
16:00 - 18:00 SLPOL4 Litteraturanalys Renata Ingbrant Seminarium K-rummet E439
v 12, 2019 
On20/3 09:00 - 16:30 SLPO1B, SLPO2A, SLPOL2-4, SLRYS1-4, SLTJ1B, SLTJ2B, SLTJE2-4 Allmänna föreläsningar: http://www.slav.su.se/allmforel Föreläsning, Konferens Framtiden för språken. Minikonferens av och med institutionens doktorander | Sign: _____ (2 kortföreläsningar = 1 "allmän föreläsning"). Info: https://tinyurl.com/y6fmjx5u
18:00 - 19:45 SLPO2A, SLPOL3-4, SLRYS1-4, SLTJ1B, SLTJ2B, SLTJE2-4 Allmänna föreläsningar: http://www.slav.su.se/allmforel Dmitrij Dobrovolskij Föreläsning Russian constructions from the perspective of Construction Grammar | Sign: _____ E497
To21/3 16:00 - 18:00 SLPOL4