Prenumerera
 
Gå till föregående månad
Sep  
Gå till nästa månad

Slaviska, 15850
Tid Kurs Delkurs Studentgrupp Lärare Undervisningstyp Information
v 35, 2018 
Måndag27/8 10:00 - 10:15 SLFPOL Förintelsen i polsk litteratur Renata Ingbrant Kurssajten öppnas på Athena.
14:00 - 16:00 SLRX71-73, SLTX71-73 K-rummet E439 Susanna Witt Seminarium Litterärt sem Ry/Tj, Olga Peters Hasty (Princeton) “Inventing the Woman Poet: Voloshin’s and Dmitrieva’s Cherubina de Gabriak Mystification”
17:30 - 20:30 Biblioteket E479 Jonas Thal Tentamen Tentamen i Skriftlig språkfärdighet och översättning; Tjeckiska 4.
18:00 - 19:45 SLRYNA, SLRYNY Grammatik och text I Hörsal 8 Åke Zimmermann Bjersby Föreläsning, Introduktion Introduktion & Upprop för både dag- och kvällsstudenter!
Tisdag28/8 08:00 - 2018-08-31 18:00 SLRYNA, SLRYNY Grammatik och text I Eget arbete, Självstudier Alfabetsveckan! Jobba med alfabetshäftet och Wordalistövningen som hör till! Se vidare instrux i dagboken!
10:00 - 10:30 K-rummet E439 Övrigt Prefektfika
14:00 - 16:00 SLRX71-73, SLTX71-73 K-rummet E439 Susanna Witt Seminarium Litterärt sem Ry/Tj, Olga Peters Hasty (Princeton). Textseminarium om en text av Volosjin
14:00 - 15:00 SLRYNY Biblioteket E479 Zhanna Lundman Frågestund
Onsdag29/8 10:00 - 12:00 K-rummet E439 Övrigt Workshop: Language contact and language policy in different cultural spaces (Ett samarbetsprojekt med Technische Universität Dresden)
13:00 - 14:30 K-rummet E439 Personalmöte Upptaktsmöte H18
15:00 - 17:00 Biblioteket E479 Janina Gesche, Joanna Zatorska-Rosén, Lisa Mendoza Åsberg, Maria Zadencka, Renata Ingbrant Möte Personalmöte / Polska
Torsdag30/8 10:00 - 12:00 K-rummet E439 Irene Elmerot, Joanna Zatorska-Rosén, Jonas Thal, Lisa Mendoza Åsberg, Renata Ingbrant, Tora Hedin, Åke Zimmermann Bjersby Möte Startmöte för projekt "Hermes"
14:00 - 15:00 SLRYNY Biblioteket E479 Zhanna Lundman Frågestund
18:00 - 19:00 SLPO1A, SLPO2B, SLPOL1, SLPOL3-4 E487 Janina Gesche, Joanna Zatorska-Rosén, Lisa Mendoza Åsberg, Maria Zadencka, Renata Ingbrant Introduktion Introduktion till studier i polska
v 36, 2018 
Måndag3/9 10:00 - 10:15 SLFPOL Förintelsen i polsk litteratur Renata Ingbrant Modul 1: Introduktion - Historisk bakgrund och terminologi
10:00 - 12:00 SLRYNY Grammatik och text I Grupp 1-2 E420 Åke Zimmermann Bjersby Undervisning
14:00 - 16:00 SLPOL4, SLPOX4, SLPX71-73, SLRX71-73, SLRYS4, SLRYX4, SLTJE4, SLTJX4, SLTX71-73 Examensarbete för kandidatexamen, Examensarbete, Polska, examensarbete för masterexamen, Ryska, examensarbete för masterexamen, Tjeckiska, examensarbete för masterexamen K-rummet E439 Ludmila Pöppel Seminarium Lingvistiskt uppsatsseminarium
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik I Grupp 1 E339 Alla Bernar Undervisning
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik I Grupp 2 E355 Larysa Korobenko Undervisning
15:00 - 17:00 SLKPS1, SLRIOI, SLRYS1 Ryssland igår och idag, Ryssland - historia, samhälle, kultur E306 Emma-Lina Löflund Föreläsning Intro: Geografisk översikt och Rysslands tidigaste historia: Kievriket
15:00 - 15:15 SLRYS1 Ry1 deltid: se heltidsschemat www.slav.su.se/ry1-schema_H18 och välj fritt delkurser du vill läsa! Mer info: http://www.slav.su.se/rydel
16:00 - 18:00 SLPOL3 Muntlig språkfärdighet K-rummet E439 Renata Ingbrant Undervisning
16:00 - 18:00 SLRYNA, SLRYNY Grammatik och text I E319 Ludmila Pöppel Föreläsning Teoriföreläsning. Obligatorisk närvaro för dag/heltidsstudenter. Kväll/deltidsstudenter kan se föreläsningen inspelad om man har förhinder att komma.
17:00 - 18:00 SLRYS1 Fonetik: teori och uttal E355 Alla Bernar Undervisning Teori
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLRYLI, SLRYS2 Rysk litteraturhistoria, Litteraturhistoria F497 Susanna Witt Föreläsning Introduktion. Fornrysk litteratur och 1700-tal
18:00 - 18:15 SLKPS1 KPSL deltid: se heltidsschemat www.slav.su.se/kpsl-schema_H18 och välj fritt två delkurser du vill läsa! Bara att gå dit och skriva upp dig på närvarolistan! Ingen föranmälan behövs!
18:00 - 19:45 SLPO2B Skriftlig språkfärdighet inkl. översättning Biblioteket E479 Renata Ingbrant Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYNA Grammatik och text I Grupp 1-2 Hörsal 5 Åke Zimmermann Bjersby Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYNB Grammatik och text II E420 Cecilia Dilworth Undervisning
18:00 - 20:45 SLRYS1 Muntlig och skriftlig språkfärdighet I E355 Alla Bernar Undervisning
18:00 - 18:15 SLRYS2 Ry2 deltid: se heltidsschemat www.slav.su.se/ry2-schema_H18 och välj fritt delkurser du vill läsa! Mer info: http://www.slav.su.se/rydel
18:00 - 19:45 SLRYS3 Syntax K-rummet E439 Nadezjda Zorikhina Nilsson Undervisning
Tisdag4/9 13:00 - 15:00 SLMSS8 Modern slavisk språkvetenskap K-rummet E439 Nadezjda Zorikhina Nilsson Seminarium
14:00 - 15:00 SLRYNY, SLRYS1-2 Biblioteket E479 Zhanna Lundman Frågestund
15:00 - 18:00 SLRYS1 Textanalys och översättning I E355 Susanna Witt Undervisning
16:00 - 18:00 Biblioteket E479 Janina Gesche Möte
18:00 - 19:45 SLPO1A, SLPOL1 Introduktion till polska språket E355 Lisa Mendoza Åsberg Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYS2 Självständigt arbete K-rummet E439 Ludmila Pöppel Seminarium
Onsdag5/9 14:00 - 17:00 SLRYS2 Skriftlig och muntlig språkfärdighet Biblioteket E479 Alla Bernar Undervisning
16:00 - 18:00 SLPOL3 Vetenskapligt skrivande K-rummet E439 Renata Ingbrant Seminarium
18:00 - 19:45 SLRYNA Praktik I Grupp 1 E413 Elena Tordengren Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYS2 Formlära och ordbildning K-rummet E439 Irina Malaxos Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYS3 Sakprosa och sköntext, intensivt Biblioteket E479 Alla Bernar Undervisning
Torsdag6/9 10:00 - 12:00 SLRYNY Grammatik och text I Grupp 1-2 E420 Åke Zimmermann Bjersby Undervisning
14:00 - 16:00 SLPOL4, SLPOX4, SLPX71-73, SLRX71-73, SLRYS4, SLRYX4, SLTJE4, SLTJX4, SLTX71-73 Examensarbete för kandidatexamen, Examensarbete, Polska, examensarbete för masterexamen, Ryska, examensarbete för masterexamen, Tjeckiska, examensarbete för masterexamen Biblioteket E479 Maria Zadencka Seminarium Litterärt uppsatsseminarium
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik I Grupp 2 E355 Larysa Korobenko Undervisning
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik I Grupp 1 F371 Alla Bernar Undervisning
14:00 - 17:00 SLRYS2 Textanalys K-rummet E439 Ludmila Pöppel Undervisning
17:00 - 18:00 SLRYS1 Fonetik: teori och uttal E299, Språkstudion, Studio 1 Alla Bernar Undervisning Uttalsövning
18:00 - 19:45 SLRYNA Praktik I Grupp 2 E413 Irina Malaxos Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYNB Praktik II E420 Elena Tordengren Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYS1 Grammatik I F487 Ludmila Pöppel Undervisning
18:00 - 19:45 SLRSU7, SLRYS3-4 Språkhistoria K-rummet E439 Alexander Pereswetoff-Morath Undervisning
18:00 - 19:45 SLTJ1A, SLTJE1 Introduktion till tjeckiska språket F379 Jonas Thal Undervisning
Fredag7/9 13:00 - 14:00 SLRYNY, SLRYS1-2 Biblioteket E479 Zhanna Lundman Frågestund
15:00 - 17:00 Biblioteket E479 Tora Hedin Möte Svenska slavistförbundet har möte.
v 37, 2018 
Måndag10/9 10:00 - 12:00 SLRYNY Grammatik och text I Grupp 1-2 E420 Åke Zimmermann Bjersby Undervisning
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik I Grupp 1 E339 Alla Bernar Undervisning
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik I Grupp 2 E355 Larysa Korobenko Undervisning
16:00 - 18:00 SLPOL3 Muntlig språkfärdighet K-rummet E439 Renata Ingbrant Undervisning
16:00 - 18:00 SLPOL4 Muntlig och skriftlig språkfärdighet Biblioteket E479 Maria Zadencka Undervisning
17:00 - 18:00 SLRYS1 Fonetik: teori och uttal E355 Alla Bernar Undervisning Teori
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLRYLI, SLRYS2 Rysk litteraturhistoria, Litteraturhistoria F497 Susanna Witt Föreläsning Pusjkin, ”Bronsryttaren”
18:00 - 19:45 SLPO2B Skriftlig språkfärdighet inkl. översättning Biblioteket E479 Renata Ingbrant Undervisning
18:00 - 19:45 SLPO1A, SLPOL1 Uttal och fonetik E397 Maria Zadencka Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYNA Grammatik och text I Grupp 1-2 Hörsal 5 Åke Zimmermann Bjersby Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYNB Grammatik och text II E420 Cecilia Dilworth Undervisning
18:00 - 20:45 SLRYS1 Muntlig och skriftlig språkfärdighet I E355 Alla Bernar Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYS3 Syntax K-rummet E439 Nadezjda Zorikhina Nilsson Undervisning
18:00 - 19:45 SLUIOI Ukraina igår och idag E487 Thomas Samuelsson Föreläsning Introduktion
20:00 - 20:45 SLKPS1, SLRYLI Rysk litteraturhistoria F497 Susanna Witt Seminarium Litteraturteori. Kompendiet: Sjklovskij, Lotman
Tisdag11/9 10:00 - 12:00 K-rummet E439 Tora Hedin
12:00 - 14:00 SLKPS1, SLPIOI, SLPOKI, SLPOLI, SLRIOI, SLRYLI, SLTNLG, SLUIOI Övrigt Träffa Slaviska föreningen! Välkommen till E439! Det bjuds på fika!
12:00 - 14:00 SLPO1A, SLPO2B, SLPOL1, SLPOL3-4, SLRYNA-B, SLRYNY, SLRYS1-4, SLTJ1A, SLTJE1 K-rummet E439 Övrigt Träffa Slaviska föreningen! (som bjuder på fika!)
14:00 - 15:00 SLRYNY, SLRYS1-2 Biblioteket E479 Zhanna Lundman Frågestund
15:00 - 18:00 SLRYS1 Textanalys och översättning I E339 Susanna Witt Undervisning
16:00 - 18:00 SLKPS1, SLPIOI, SLPOKI, SLPOLI, SLRIOI, SLRYLI, SLTNLG, SLUIOI Information, Introduktion Välkomstdag för institutionens nya studenter. Lokal: Hörsal 3. Se program på www.slav.su.se
16:00 - 18:00 SLPO1A, SLPO2B, SLPOL1, SLPOL3-4, SLPX71-73 K-rummet E439 Maria Zadencka Seminarium Polska högre seminariet, Witold Maciejewski
16:00 - 18:00 SLPO1A, SLPO2B, SLPOL1, SLPOL3-4, SLRYNA-B, SLRYNY, SLRYS1-4, SLTJ1A, SLTJE1 Information, Introduktion Välkomstdag för institutionens nya studenter. Lokal: Hörsal 3. Se program på www.slav.su.se
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLTJ1A, SLTJE1, SLTNLG Tjeckien: nytt land, gammal historia, Tjeckien - historia, kultur och samhälle E487 Irene Elmerot Föreläsning Introduktion
. Geografiska basdata.
 Tidig historia (IE, Jan-Erik Svensson)
18:00 - 19:45 SLPO1A, SLPOL1 Introduktion till polska språket E413 Lisa Mendoza Åsberg Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYS3 Sakprosa, extensivt K-rummet E439 Nadezjda Zorikhina Nilsson Undervisning
Onsdag12/9 10:30 - 12:00 Biblioteket E479 Möte Polsklärarmöte
14:00 - 16:00 SLPOL3 Skriftlig språkfärdighet och översättning E5162 Baltiska biblioteket Maria Zadencka Undervisning
14:00 - 16:00 SLRX71-73, SLTX71-73 K-rummet E439 Susanna Witt Seminarium Litterärt sem Ry/Tj, Emma-Lina Löflund: ”Utkast till artikel”
14:00 - 17:00 SLRYS2 Skriftlig och muntlig språkfärdighet Biblioteket E479 Alla Bernar Undervisning
15:00 - 17:00 SLKPS1, SLRIOI, SLRYS1 Ryssland igår och idag, Ryssland - historia, samhälle, kultur E497 Alexander Pereswetoff-Morath Föreläsning Från mongolinvasionen till den Stora oredan, Rus´ och Moskvaryssland 1237–1605.
17:00 - 18:00 SLRYS2 Självständigt arbete Anna Ljunggren Seminarium Litterär inriktning
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLPOKI, SLPOL3 Polens kultur- och idéhistoria, Kulturhistoria E487 Maria Zadencka Föreläsning
18:00 - 19:45 SLPO2B Textanalys: Sakprosa Biblioteket E479 Joanna Zatorska-Rosén Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYNA Praktik I Grupp 1 E420 Elena Tordengren Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYS2 Formlära och ordbildning K-rummet E439 Irina Malaxos Undervisning
18:00 - 19:45 SLRMRK, SLRYS4 Mångspråkighet och den ryska litterära kanon, Rysk poesi och prosa E5162 Baltiska biblioteket Anna Ljunggren Seminarium
Torsdag13/9 10:00 - 12:00 SLRYNY Grammatik och text I Grupp 1-2 E420 Åke Zimmermann Bjersby Undervisning
12:00 - 14:00 SLRYNY Grupp 1-2 K-rummet E439 Åke Zimmermann Bjersby Filmvisning Lunchfilmvisning! Ta med din lunch och kolla på rysk film! Filmen startar 12.15! "Ivan Vassilyevich Changes Occupation - Иван Васильевич меняет профессию" (eng text)
14:00 - 16:00 SLPOL4, SLPOX4, SLPX71-73, SLRX71-73, SLRYS4, SLRYX4, SLTJE4, SLTJX4, SLTX71-73 Examensarbete för kandidatexamen, Examensarbete, Polska, examensarbete för masterexamen, Ryska, examensarbete för masterexamen, Tjeckiska, examensarbete för masterexamen Biblioteket E479 Maria Zadencka Seminarium Litterärt uppsatsseminarium
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik I Grupp 1 E339 Alla Bernar Undervisning
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik I Grupp 2 E355 Larysa Korobenko Undervisning
14:00 - 17:00 SLRYS2 Textanalys K-rummet E439 Ludmila Pöppel Undervisning
16:00 - 18:00 SLKPS1, SLPO2B, SLPOLI Polsk litteraturhistoria, Litteraturhistoria F487 Maria Zadencka Föreläsning
17:00 - 18:00 SLRYS1 Fonetik: teori och uttal E299, Språkstudion, Studio 1 Alla Bernar Undervisning Uttalsövning
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLPIOI, SLPO1A, SLPOL1 Polen igår och idag, Polen - historia, kultur och samhälle E487 Janina Gesche Föreläsning
18:00 - 20:00 SLPO2B, SLPOL3-4, SLRYS1-4, SLTJ2A, SLTJE3-4 Allmänna föreläsningar: http://www.slav.su.se/allmforel Per Arne Bodin Föreläsning Öppen föreläsning om Pusjkin (Newmaninstitutet: St. Eugenia, Övre salen, Kungsträdgårdsgatan 12)
18:00 - 19:45 SLRYNA Praktik I Grupp 2 E397 Irina Malaxos Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYNB Praktik II E420 Elena Tordengren Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYS1 Grammatik I F487 Ludmila Pöppel Undervisning
18:00 - 19:45 SLRSU7, SLRYS3-4 Språkhistoria K-rummet E439 Alexander Pereswetoff-Morath Undervisning
18:00 - 19:45 SLTJ1A, SLTJE1 Introduktion till tjeckiska språket F379 Jonas Thal Undervisning
Fredag14/9 13:00 - 14:00 SLRYNY, SLRYS1-2 Biblioteket E479 Zhanna Lundman Frågestund
v 38, 2018 
Måndag17/9 10:00 - 10:15 SLFPOL Förintelsen i polsk litteratur Renata Ingbrant Modul 2: Den estetiska debatten kring Förintelsen
10:00 - 12:00 SLRYNY Grammatik och text I Grupp 1-2 E420 Åke Zimmermann Bjersby Undervisning
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik I Grupp 1 E339 Alla Bernar Undervisning
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik I Grupp 2 E355 Larysa Korobenko Undervisning
14:00 - 16:00 K-rummet E439 Cecilia Dilworth Möte doktorandrådet
15:00 - 17:00 SLKPS1, SLRIOI, SLRYS1 Ryssland igår och idag, Ryssland - historia, samhälle, kultur E497 Elisabeth Löfstrand Föreläsning Envälde och europeisering: Rysslands 1600- och 1700-tal.
16:00 - 18:00 SLPOL3 Muntlig språkfärdighet K-rummet E439 Renata Ingbrant Undervisning
16:00 - 18:00 SLPOL4 Muntlig och skriftlig språkfärdighet Biblioteket E479 Maria Zadencka Undervisning
16:00 - 18:00 SLRYNA, SLRYNY Grammatik och text I E319 Ludmila Pöppel Föreläsning Teoriföreläsning. Obligatorisk närvaro för dag/heltidsstudenter. Kväll/deltidsstudenter kan se föreläsningen inspelad om man har förhinder att komma.
17:00 - 17:45 SLPO1A, SLPOL1 Uttal och fonetik E289, Språkstudion, Studio 2 Undervisning Språkstudions introduktion: Grupp 1
17:00 - 18:00 SLRYS1 Fonetik: teori och uttal E355 Alla Bernar Undervisning Teori
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLRYLI, SLRYS2 Rysk litteraturhistoria, Litteraturhistoria F497 Susanna Witt Föreläsning Gogol: ”Kappan”. KPSL/RyLi: Kompendiet => Ejchenbaum
18:00 - 19:45 SLPO2B Skriftlig språkfärdighet inkl. översättning Biblioteket E479 Renata Ingbrant Undervisning
18:00 - 18:45 SLPO1A, SLPOL1 Uttal och fonetik F320 Joanna Zatorska-Rosén Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYNA Grammatik och text I Grupp 1-2 E497 Åke Zimmermann Bjersby Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYNB Grammatik och text II E420 Cecilia Dilworth Undervisning
18:00 - 20:45 SLRYS1 Muntlig och skriftlig språkfärdighet I E355 Alla Bernar Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYS3 Syntax K-rummet E439 Nadezjda Zorikhina Nilsson Undervisning
18:00 - 19:45 SLTJ2A Muntlig språkfärdighet, Skriftlig språkfärdighet, Grammatik och ordbildning Jonas Thal Undervisning E445
18:00 - 19:45 SLUIOI Ukraina igår och idag E487 Maria Zadencka Föreläsning Ukraina mellan Polen och Ryssland
19:00 - 19:45 SLPO1A, SLPOL1 Uttal och fonetik E289, Språkstudion, Studio 2 Undervisning Språkstudions introduktion: Grupp 2
Tisdag18/9 10:00 - 10:30 K-rummet E439 Drop-in-tid Prefektfika
12:00 - 14:00 SLKPS1, SLPIOI, SLPOKI, SLPOLI, SLRIOI, SLRYLI, SLTNLG, SLUIOI Övrigt Träffa Slaviska föreningen! Välkommen till E439! Det bjuds på fika!
12:00 - 14:00 SLPO1A, SLPO2B, SLPOL1, SLPOL3-4, SLRYNA-B, SLRYNY, SLRYS1-4, SLTJ1A, SLTJE1 Biblioteket E479 Övrigt Träffa Slaviska föreningen! (som bjuder på fika!)
13:00 - 15:00 SLMSS8 Modern slavisk språkvetenskap K-rummet E439 Nadezjda Zorikhina Nilsson Seminarium
14:00 - 15:00 SLRYNY, SLRYS1-2 Biblioteket E479 Zhanna Lundman Frågestund
15:00 - 18:00 SLRYS1 Textanalys och översättning I E339 Susanna Witt Undervisning
15:30 - 17:00 E5162 Baltiska biblioteket Tora Hedin Möte Budgetmöte
16:00 - 18:00 SLPO1A, SLPO2B, SLPOL1, SLPOL3-4, SLPX71-73 K-rummet E439 Maria Zadencka Seminarium Polska högre seminariet, Katarzyna Szewczyk-Haake (Adam Mickiewicz universitet i Poznań)
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLTJ1A, SLTJE1, SLTNLG Tjeckien: nytt land, gammal historia, Tjeckien - historia, kultur och samhälle E487 Föreläsning Medeltiden. Jan-Erik Svensson
18:00 - 19:45 SLPO1A, SLPOL1 Introduktion till polska språket E413 Lisa Mendoza Åsberg Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYS2 Självständigt arbete K-rummet E439 Ludmila Pöppel Seminarium
Onsdag19/9 14:00 - 16:00 SLPOL3 Skriftlig språkfärdighet och översättning E5162 Baltiska biblioteket Maria Zadencka Undervisning
14:00 - 17:00 SLRYS2 Skriftlig och muntlig språkfärdighet Biblioteket E479 Alla Bernar Undervisning
15:00 - 15:30 K-rummet E439 Drop-in-tid Slaviskas avdelningsfika
17:00 - 18:00 SLPOL3-4, SLPX71-73, SLRYS2, SLRYS4, SLTJE3-4, SLTX71-73 Vetenskapligt skrivande, Examensarbete för kandidatexamen, Självständigt arbete, Examensarbete Infosök Samling vid informationen i Frescatibiblioteket, SUB.
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLPOKI, SLPOL3 Polens kultur- och idéhistoria, Kulturhistoria E487 Maria Zadencka Föreläsning
18:00 - 19:45 SLRYNA Praktik I Grupp 1 E420 Elena Tordengren Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYS2 Formlära och ordbildning K-rummet E439 Irina Malaxos Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYS3 Sakprosa och sköntext, intensivt Biblioteket E479 Alla Bernar Undervisning
18:00 - 19:45 SLRMRK, SLRYS4 Mångspråkighet och den ryska litterära kanon, Rysk poesi och prosa Anna Ljunggren Seminarium OBS: Ny lokal - E448
Torsdag20/9 10:00 - 14:00 SLPOL4, SLPOX4, SLPX71-73, SLRX71-73, SLRYS4, SLRYX4, SLTJE4, SLTJX4, SLTX71-73 Examensarbete för kandidatexamen, Examensarbete, Polska, examensarbete för masterexamen, Ryska, examensarbete för masterexamen, Tjeckiska, examensarbete för masterexamen K-rummet E439 Anna Ljunggren, Per Arne Bodin Seminarium Framläggningar: Hanna Björn, Alina Persson
10:00 - 12:00 SLRYNY Grammatik och text I Grupp 1-2 E420 Åke Zimmermann Bjersby Undervisning
14:00 - 16:00 SLPOL4, SLPOX4, SLPX71-73, SLRX71-73, SLRYS4, SLRYX4, SLTJE4, SLTJX4, SLTX71-73 Examensarbete för kandidatexamen, Examensarbete, Polska, examensarbete för masterexamen, Ryska, examensarbete för masterexamen, Tjeckiska, examensarbete för masterexamen Biblioteket E479 Maria Zadencka Seminarium Litterärt uppsatsseminarium
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik I Grupp 1 E339 Alla Bernar Undervisning
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik I Grupp 2 E355 Larysa Korobenko Undervisning
14:00 - 17:00 SLRYS2 Textanalys K-rummet E439 Ludmila Pöppel Undervisning
16:00 - 18:00 SLKPS1, SLPO2B, SLPOLI Polsk litteraturhistoria, Litteraturhistoria F487 Maria Zadencka Föreläsning
17:00 - 18:00 SLRYS1 Fonetik: teori och uttal E299, Språkstudion, Studio 1 Alla Bernar Undervisning Uttalsövning
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLPIOI, SLPO1A, SLPOL1 Polen igår och idag, Polen - historia, kultur och samhälle E487 Janina Gesche Föreläsning
18:00 - 19:45 SLRYNA Praktik I Grupp 2 E355 Irina Malaxos Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYNB Praktik II F371 Elena Tordengren Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYS1 Grammatik I F487 Ludmila Pöppel Undervisning
18:00 - 19:45 SLRSU7, SLRYS3-4 Språkhistoria K-rummet E439 Alexander Pereswetoff-Morath Undervisning
18:00 - 19:45 SLTJ1A, SLTJE1 Introduktion till tjeckiska språket F379 Jonas Thal Undervisning
Fredag21/9 13:00 - 14:00 SLRYNY, SLRYS1-2 Biblioteket E479 Zhanna Lundman Frågestund
Söndag23/9 18:00 - 18:15 SLTJ2A Jonas Thal
v 39, 2018 
Måndag24/9 10:00 - 12:00 SLRYNY Grammatik och text I Grupp 1-2 E420 Åke Zimmermann Bjersby Undervisning
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik I Grupp 1 E339 Alla Bernar Undervisning
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik I Grupp 2 E355 Larysa Korobenko Undervisning
15:00 - 17:00 SLKPS1, SLRIOI, SLRYS1 Ryssland igår och idag, Ryssland - historia, samhälle, kultur E497 Cecilia Dilworth Föreläsning Reform, reaktion och realism
16:00 - 18:00 SLPOL3 Muntlig språkfärdighet K-rummet E439 Renata Ingbrant Undervisning
16:00 - 18:00 SLPOL4 Muntlig och skriftlig språkfärdighet Biblioteket E479 Maria Zadencka Undervisning
16:00 - 18:00 SLRYNA, SLRYNY Grammatik och text I E319 Ludmila Pöppel Föreläsning Teoriföreläsning. Obligatorisk närvaro för dag/heltidsstudenter. Kväll/deltidsstudenter kan se föreläsningen inspelad om man har förhinder att komma.
17:00 - 17:45 SLPO1A, SLPOL1 Uttal och fonetik E289, Språkstudion, Studio 2 Joanna Zatorska-Rosén Undervisning Grupp 1
17:00 - 18:00 SLRYS1 Fonetik: teori och uttal E355 Alla Bernar Undervisning Teori
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLRYLI, SLRYS2 Rysk litteraturhistoria, Litteraturhistoria F497 Susanna Witt Föreläsning Lermontov, Tiuttjev, Turgenev, Gontjarov, Leskov
18:00 - 19:45 SLPO2B Skriftlig språkfärdighet inkl. översättning Biblioteket E479 Renata Ingbrant Undervisning
18:00 - 18:45 SLPO1A, SLPOL1 Uttal och fonetik E339 Maria Zadencka Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYNA Grammatik och text I Grupp 1-2 Hörsal 9 Åke Zimmermann Bjersby Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYNB Grammatik och text II F371 Cecilia Dilworth Undervisning
18:00 - 20:45 SLRYS1 Muntlig och skriftlig språkfärdighet I E355 Alla Bernar Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYS3 Syntax K-rummet E439 Nadezjda Zorikhina Nilsson Undervisning
18:00 - 19:45 SLTJ2A Muntlig språkfärdighet, Skriftlig språkfärdighet, Grammatik och ordbildning E5162 Baltiska biblioteket Jonas Thal Undervisning
18:00 - 19:45 SLUIOI Ukraina igår och idag E487 Emma-Lina Löflund Föreläsning Ukrainsk litteratur och musik
19:00 - 19:45 SLPO1A, SLPOL1 Uttal och fonetik E289, Språkstudion, Studio 2 Joanna Zatorska-Rosén Undervisning Grupp 2
20:00 - 20:45 SLRYS2 Litteraturhistoria F497 Susanna Witt Seminarium Rysk poesi på ryska. Poesikompendiet
Tisdag25/9 10:00 - 10:30 K-rummet E439 Drop-in-tid Prefektfika
14:00 - 15:00 SLRYNY, SLRYS1-2 Biblioteket E479 Zhanna Lundman Frågestund
15:00 - 18:00 SLRYS1 Textanalys och översättning I F379 Susanna Witt Undervisning
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLTJ1A, SLTJE1, SLTNLG Tjeckien: nytt land, gammal historia, Tjeckien - historia, kultur och samhälle E487 Föreläsning Habsburgarna till och med Josef II. Jan-Erik Svensson
18:00 - 19:45 SLPO1A, SLPOL1 Introduktion till polska språket E355 Lisa Mendoza Åsberg Undervisning
Onsdag26/9 14:00 - 17:00 SLRYS2 Skriftlig och muntlig språkfärdighet Biblioteket E479 Alla Bernar Undervisning
14:00 - 14:30 K-rummet E439 Slaviskas avdelningsfika
15:00 - 17:00 SLRX71-73, SLTX71-73 Susanna Witt Seminarium Litterärt sem Ry/Tj (prel), Samarrangemang med Institutionen för kultur och estetik: Sara Pankenier Weld, UC Santa Barbara, presenterar sitt arbete: ”Impossible infans: Catherine the Great’s Writings for Children” Lokal: Bibl. på Litt. vetenskapliga avd, Frescativ. 24 E
16:00 - 18:00 SLPOL3 Vetenskapligt skrivande K-rummet E439 Renata Ingbrant Seminarium
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLPOKI, SLPOL3 Polens kultur- och idéhistoria, Kulturhistoria E487 Maria Zadencka Föreläsning
18:00 - 19:45 SLPO2B Textanalys: Sakprosa FiBi E5165 (Finska biblioteket) Joanna Zatorska-Rosén Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYNA Praktik I Grupp 1 E420 Elena Tordengren Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYS2 Formlära och ordbildning K-rummet E439 Irina Malaxos Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYS3 Sakprosa och sköntext, intensivt Biblioteket E479 Alla Bernar Undervisning
18:00 - 20:45 SLRMRK, SLRYS4 Mångspråkighet och den ryska litterära kanon, Rysk poesi och prosa Anna Ljunggren Seminarium Lokal: E448
Torsdag27/9 10:00 - 12:00 SLRYNY Grammatik och text I Grupp 1-2 E420 Åke Zimmermann Bjersby Undervisning
12:00 - 14:00 SLRYNY Grupp 1-2 K-rummet E439 Åke Zimmermann Bjersby Filmvisning Lunchfilmvisning! Ta med din lunch och kolla på rysk film! Filmen startar 12.15! "Бриллиантовая рука" (eng text)
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik I Grupp 1 E339 Alla Bernar Undervisning
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik I Grupp 2 E355 Larysa Korobenko Undervisning
14:00 - 17:00 SLRYS2 Textanalys K-rummet E439 Ludmila Pöppel Undervisning
16:00 - 18:00 SLKPS1, SLPO2B, SLPOLI Polsk litteraturhistoria, Litteraturhistoria F487 Maria Zadencka Föreläsning
17:00 - 18:00 SLRYS1 Fonetik: teori och uttal E299, Språkstudion, Studio 1 Alla Bernar Undervisning Uttalsövning
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLPIOI, SLPO1A, SLPOL1 Polen igår och idag, Polen - historia, kultur och samhälle E487 Janina Gesche Föreläsning
18:00 - 19:45 SLRYNA Praktik I Grupp 2 E355 Irina Malaxos Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYNB Praktik II F371 Elena Tordengren Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYS1 Grammatik I F487 Ludmila Pöppel Undervisning
18:00 - 19:45 SLRSU7, SLRYS3-4 Språkhistoria K-rummet E439 Alexander Pereswetoff-Morath Undervisning
18:00 - 19:45 SLTJ1A, SLTJE1 Introduktion till tjeckiska språket F379 Undervisning Vik: Karin Eriksson
Fredag28/9 12:00 - 13:00 SLRYNY Biblioteket E479 Zhanna Lundman Frågestund Läxhjälp f RyNyb!
13:00 - 14:00 SLRYS1-2 Biblioteket E479 Zhanna Lundman Frågestund Läxhjälp f Ry1-2
v 40, 2018 
Måndag1/10 10:00 - 10:15 SLFPOL Förintelsen i polsk litteratur Renata Ingbrant Modul 3: Vittneslitteratur
10:00 - 12:00 SLRYNY Grammatik och text I Grupp 1-2 E420 Åke Zimmermann Bjersby Undervisning
14:00 - 16:00 SLPOL4, SLPOX4, SLPX71-73, SLRX71-73, SLRYS4, SLRYX4, SLTJE4, SLTJX4, SLTX71-73 Examensarbete för kandidatexamen, Examensarbete, Polska, examensarbete för masterexamen, Ryska, examensarbete för masterexamen, Tjeckiska, examensarbete för masterexamen K-rummet E439 Ludmila Pöppel Seminarium Lingvistiskt uppsatsseminarium
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik I Grupp 1 E339 Alla Bernar Undervisning
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik I Grupp 2 F339 Undervisning
15:00 - 17:00 SLKPS1, SLRIOI, SLRYS1 Ryssland igår och idag, Ryssland - historia, samhälle, kultur E306 Per Arne Bodin Föreläsning Ryssland och arvet från Bysans
16:00 - 18:00 SLPOL4 Muntlig och skriftlig språkfärdighet Biblioteket E479 Maria Zadencka Undervisning
17:00 - 17:45 SLPO1A, SLPOL1 Uttal och fonetik E289, Språkstudion, Studio 2 Joanna Zatorska-Rosén Undervisning Grupp 1
17:00 - 18:00 SLRYS1 Fonetik: teori och uttal E355 Alla Bernar Undervisning Teori
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLRYLI, SLRYS2 Rysk litteraturhistoria, Litteraturhistoria F497 Susanna Witt Föreläsning Dostojevskij: Anteckningar från källarhålet
18:00 - 18:45 SLPO1A, SLPOL1 Uttal och fonetik E420 Maria Zadencka Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYNA Grammatik och text I Grupp 1-2 E319 Åke Zimmermann Bjersby Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYNB Grammatik och text II F371 Cecilia Dilworth Undervisning
18:00 - 20:45 SLRYS1 Muntlig och skriftlig språkfärdighet I E355 Alla Bernar Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYS3 Syntax K-rummet E439 Nadezjda Zorikhina Nilsson Undervisning
18:00 - 19:45 SLTJ2A Muntlig språkfärdighet, Skriftlig språkfärdighet, Grammatik och ordbildning E5162 Baltiska biblioteket Jonas Thal Undervisning
18:00 - 19:45 SLUIOI Ukraina igår och idag E487 Mattias Ågren Föreläsning Ukrainas sovjetiska historia
19:00 - 19:45 SLPO1A, SLPOL1 Uttal och fonetik E289, Språkstudion, Studio 2 Joanna Zatorska-Rosén Undervisning Grupp 2
20:00 - 20:45 SLKPS1, SLRYLI Rysk litteraturhistoria F497 Susanna Witt Seminarium Brott och straff. Kompendiet: Bachtin. Kyssen: Dostojevskij
Tisdag2/10 10:00 - 10:30 K-rummet E439 Drop-in-tid Prefektfika
13:00 - 15:00 SLMSS8 Modern slavisk språkvetenskap K-rummet E439 Nadezjda Zorikhina Nilsson Seminarium
13:00 - 14:00 SLRYNY Biblioteket E479 Zhanna Lundman Frågestund Läxhjälp f RyNyb!
14:00 - 15:00 SLRYS1-2 Biblioteket E479 Zhanna Lundman Frågestund Läxhjälp f Ry1-2
15:00 - 18:00 SLRYS1 Textanalys och översättning I E355 Susanna Witt Undervisning
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLTJ1A, SLTJE1, SLTNLG Tjeckien: nytt land, gammal historia, Tjeckien - historia, kultur och samhälle E487 Föreläsning Revolutionernas tid fram till första världskriget. Jan-Erik Svensson
18:00 - 19:45 SLPO1A, SLPOL1 Introduktion till polska språket E355 Lisa Mendoza Åsberg Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYS3 Sakprosa, extensivt K-rummet E439 Nadezjda Zorikhina Nilsson Undervisning
Onsdag3/10 11:00 - 13:00 K-rummet E439 Lisa Mendoza Åsberg Möte Möte för lärare i polska
14:00 - 16:00 SLPOL3 Skriftlig språkfärdighet och översättning E5162 Baltiska biblioteket Maria Zadencka Undervisning
14:00 - 17:00 SLRYS2 Skriftlig och muntlig språkfärdighet Biblioteket E479 Alla Bernar Undervisning
15:00 - 15:30 K-rummet E439 Drop-in-tid Slaviskas avdelningsfika
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLPOKI, SLPOL3 Polens kultur- och idéhistoria, Kulturhistoria E487 Maria Zadencka Föreläsning
18:00 - 19:45 SLRYNA Praktik I Grupp 1 E413 Elena Tordengren Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYS2 Formlära och ordbildning K-rummet E439 Irina Malaxos Undervisning
18:00 - 20:00 SLRMRK, SLRYS4 Mångspråkighet och den ryska litterära kanon, Rysk poesi och prosa Anna Ljunggren Seminarium Lokal: E448
Torsdag4/10 10:00 - 12:00 SLRYNY Grammatik och text I Grupp 1-2 E420 Åke Zimmermann Bjersby Undervisning
12:00 - 14:00 SLPO2B, SLPOL1, SLPOL3-4, SLRYS1-4, SLTJ1A, SLTJ2A, SLTJE1, SLTJE3-4 Allmänna föreläsningar: http://www.slav.su.se/allmforel F420 Renata Ingbrant Föreläsning En kvinnas antivärld i Anna Świrszczyńskas poesi | Sign: _____
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik I Grupp 1 E339 Alla Bernar Undervisning
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik I Grupp 2 E355 Larysa Korobenko Undervisning
14:00 - 17:00 SLRYS2 Textanalys K-rummet E439 Ludmila Pöppel Undervisning
16:00 - 18:00 SLKPS1, SLPO2B, SLPOLI Polsk litteraturhistoria, Litteraturhistoria F487 Maria Zadencka Föreläsning
17:00 - 18:00 SLRYS1 Fonetik: teori och uttal E299, Språkstudion, Studio 1 Alla Bernar Undervisning Uttalsövning
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLPIOI, SLPO1A, SLPOL1 Polen igår och idag, Polen - historia, kultur och samhälle E487 Janina Gesche Föreläsning
18:00 - 19:45 SLRYNA Praktik I Grupp 2 E355 Irina Malaxos Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYNB Praktik II F371 Elena Tordengren Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYS1 Grammatik I F487 Ludmila Pöppel Undervisning
18:00 - 19:45 SLRSU7, SLRYS3-4 Språkhistoria K-rummet E439 Alexander Pereswetoff-Morath Undervisning
18:00 - 19:45 SLTJ1A, SLTJE1 Introduktion till tjeckiska språket F379 Jonas Thal Undervisning
20:00 - 20:45 SLTJ1A, SLTJE1 Uttal och fonetik F379 Jonas Thal Undervisning
Fredag5/10 12:00 - 13:00 SLRYNY Biblioteket E479 Zhanna Lundman Frågestund Läxhjälp f RyNyb!
13:00 - 14:00 SLRYS1-2 Biblioteket E479 Zhanna Lundman Frågestund Läxhjälp f Ry1-2
v 41, 2018 
Måndag8/10 10:00 - 12:00 SLRYNY Grammatik och text I Grupp 1-2 E420 Åke Zimmermann Bjersby Undervisning
10:00 - 12:00 K-rummet E439 Sara Van Meerbergen Möte Handledarkollegium
12:00 - 14:00 SLRYNY Grupp 1-2 K-rummet E439 Åke Zimmermann Bjersby Filmvisning Lunchfilmvisning! Ta med din lunch och kolla på rysk film! Filmen startar 12.15! "Я люблю тебя" från 2004 (eng text)
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik I Grupp 1 E339 Alla Bernar Undervisning
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik I Grupp 2 E355 Larysa Korobenko Undervisning
15:00 - 17:00 SLKPS1, SLRIOI, SLRYS1 Ryssland igår och idag, Ryssland - historia, samhälle, kultur E497 Emma-Lina Löflund Föreläsning Silveråldern till Sovjet
16:00 - 18:00 SLPOL3 Muntlig språkfärdighet K-rummet E439 Renata Ingbrant Undervisning
16:00 - 18:00 SLPOL4 Muntlig och skriftlig språkfärdighet Biblioteket E479 Maria Zadencka Undervisning
17:00 - 17:45 SLPO1A, SLPOL1 Uttal och fonetik E299, Språkstudion, Studio 1 Joanna Zatorska-Rosén Undervisning Grupp 1
17:00 - 18:00 SLRYS1 Fonetik: teori och uttal E355 Alla Bernar Undervisning Teori
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLRYLI, SLRYS2 Rysk litteraturhistoria, Litteraturhistoria F497 Susanna Witt Föreläsning Tolstoj, Anna Karenina. KPSL/RyLi: Kompendiet => Morson
18:00 - 19:45 SLPO2B Skriftlig språkfärdighet inkl. översättning Biblioteket E479 Renata Ingbrant Undervisning
18:00 - 18:45 SLPO1A, SLPOL1 Uttal och fonetik E420 Maria Zadencka Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYNA Grammatik och text I Grupp 1-2 E497 Åke Zimmermann Bjersby Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYNB Grammatik och text II F371 Cecilia Dilworth Undervisning
18:00 - 20:45 SLRYS1 Muntlig och skriftlig språkfärdighet I E355 Alla Bernar Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYS3 Syntax K-rummet E439 Nadezjda Zorikhina Nilsson Undervisning
18:00 - 19:45 SLTJ2A Muntlig språkfärdighet, Skriftlig språkfärdighet, Grammatik och ordbildning E5162 Baltiska biblioteket Jonas Thal Undervisning
19:00 - 19:45 SLPO1A, SLPOL1 Uttal och fonetik E299, Språkstudion, Studio 1 Joanna Zatorska-Rosén Undervisning Grupp 2
Tisdag9/10 10:00 - 10:30 K-rummet E439 Drop-in-tid Prefektfika
10:30 - 12:00 K-rummet E439 Tora Hedin Möte Ledningsgruppen har möte
13:00 - 14:00 SLRYNY Biblioteket E479 Zhanna Lundman Frågestund Läxhjälp f RyNyb!
14:00 - 15:00 SLRYS1-2 Biblioteket E479 Zhanna Lundman Frågestund Läxhjälp f Ry1-2
15:00 - 17:00 SLRX71-73, SLRYS1-4, SLTX71-73 Allmänna föreläsningar: http://www.slav.su.se/allmforel F497 Nadezjda Zorikhina Nilsson Föreläsning, Högre seminarium Högre lingv sem i slaviska språk: Ekaterina Rakhilina, School of Linguistics, Moscow: Frontality as a spacial dimension in Russiаn: corpus look. Allm förel f Ry1-R4 | Sign: _____
15:00 - 18:00 SLRYS1 Textanalys och översättning I E355 Susanna Witt Undervisning
17:00 - 18:00 SLTJ1A, SLTJE1 Uttal och fonetik E299, Språkstudion, Studio 1 Introduktion
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLTJ1A, SLTJE1, SLTNLG Tjeckien: nytt land, gammal historia, Tjeckien - historia, kultur och samhälle E487 Tora Hedin Föreläsning Tjeckiska språket och dess släktingar
18:00 - 19:45 SLPO1A, SLPOL1 Introduktion till polska språket E355 Janina Gesche Undervisning OBS: Vikarie
Onsdag10/10 14:00 - 16:00 SLPOL3 Skriftlig språkfärdighet och översättning E5162 Baltiska biblioteket Maria Zadencka Undervisning
14:00 - 16:00 SLRX71-73, SLTX71-73 K-rummet E439 Susanna Witt Seminarium Litterärt sem Ry/Tj , Per-Arne Bodin presenterar ett utkast till artikeln ”Glada änkan och den socialistiska realismen”
14:00 - 17:00 SLRYS2 Skriftlig och muntlig språkfärdighet Biblioteket E479 Alla Bernar Undervisning
14:00 - 16:00 FiBi E5165 (Finska biblioteket) Tora Hedin Möte Möte om våra lokaler
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLPOKI, SLPOL3 Polens kultur- och idéhistoria, Kulturhistoria E487 Maria Zadencka Föreläsning
18:00 - 19:45 SLPO2B Textanalys: Sakprosa E5156 Joanna Zatorska-Rosén Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYNA Praktik I Grupp 1 E420 Elena Tordengren Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYS2 Formlära och ordbildning K-rummet E439 Irina Malaxos Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYS3 Sakprosa och sköntext, intensivt Biblioteket E479 Alla Bernar Undervisning
18:00 - 20:00 SLRMRK, SLRYS4 Mångspråkighet och den ryska litterära kanon, Rysk poesi och prosa Anna Ljunggren Seminarium Lokal: E448
Torsdag11/10 10:00 - 12:00 SLRYNY Grammatik och text I Grupp 1-2 E420 Åke Zimmermann Bjersby Undervisning
13:00 - 15:00 SLRX71-73, SLTX71-73 K-rummet E439 Nadezjda Zorikhina Nilsson Seminarium Högre lingvistiskt seminarium i slaviska språk: doc. Ahti Nikunlassi och doc. Ekaterina Protassova (Helsingfors universitet)
14:00 - 16:00 SLPOL4, SLPOX4, SLPX71-73, SLRX71-73, SLRYS4, SLRYX4, SLTJE4, SLTJX4, SLTX71-73 Examensarbete för kandidatexamen, Examensarbete, Polska, examensarbete för masterexamen, Ryska, examensarbete för masterexamen, Tjeckiska, examensarbete för masterexamen FiBi E5165 (Finska biblioteket) Maria Zadencka, Susanna Witt Uppsatsventilering Eugenia Polychronidou försvarar sin kandidatuppsats i ryska: Особенности жанра послания в поэзии А. С. Пушкина, А. А. Дельвига и В. К. Кюхельбекера
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik I Grupp 1 E339 Alla Bernar Undervisning
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik I Grupp 2 E355 Larysa Korobenko Undervisning
14:00 - 17:00 SLRYS2 Textanalys Biblioteket E479 Ludmila Pöppel Undervisning
16:00 - 18:00 SLKPS1, SLPO2B, SLPOLI Polsk litteraturhistoria, Litteraturhistoria F487 Maria Zadencka Föreläsning
17:00 - 18:00 SLRYS1 Fonetik: teori och uttal E289, Språkstudion, Studio 2 Alla Bernar Undervisning Uttalsövning
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLPIOI, SLPO1A, SLPOL1 Polen igår och idag, Polen - historia, kultur och samhälle E487 Janina Gesche Föreläsning
18:00 - 19:45 SLRYNA Praktik I Grupp 2 E355 Irina Malaxos Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYNB Praktik II F371 Elena Tordengren Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYS1 Grammatik I F487 Ludmila Pöppel Undervisning
18:00 - 19:45 SLRSU7, SLRYS3-4 Språkhistoria K-rummet E439 Alexander Pereswetoff-Morath Undervisning
18:00 - 19:45 SLTJ1A, SLTJE1 Introduktion till tjeckiska språket F379 Jonas Thal Undervisning
20:00 - 20:45 SLTJ1A, SLTJE1 Uttal och fonetik F379 Jonas Thal Undervisning
Fredag12/10 12:00 - 13:00 SLRYNY Biblioteket E479 Zhanna Lundman Frågestund Läxhjälp f RyNyb!
13:00 - 14:00 SLRYS1-2 Biblioteket E479 Zhanna Lundman Frågestund Läxhjälp f Ry1-2
v 42, 2018 
Måndag15/10 10:00 - 10:15 SLFPOL Förintelsen i polsk litteratur Renata Ingbrant Modul 3 (fortsättning): Barnens vittnesbörd
10:00 - 12:00 SLRYNY Grammatik och text I Grupp 1-2 E420 Åke Zimmermann Bjersby Undervisning
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik I Grupp 1 E339 Alla Bernar Undervisning
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik I Grupp 2 E355 Larysa Korobenko Undervisning
15:00 - 17:00 SLKPS1, SLRIOI, SLRYS1 Ryssland igår och idag, Ryssland - historia, samhälle, kultur E497 Gudrun Persson Föreläsning Det sovjetiska arvet
16:00 - 18:00 SLPOL3 Muntlig språkfärdighet K-rummet E439 Renata Ingbrant Undervisning
16:00 - 18:00 SLPOL4 Muntlig och skriftlig språkfärdighet Biblioteket E479 Maria Zadencka Undervisning
17:00 - 18:00 SLRYS1 Fonetik: teori och uttal E355 Alla Bernar Undervisning Teori
17:45 - 18:00 SLRYNY Grammatik och text I Ludmila Pöppel Inlämning Sista dag för inlämning av hemuppgiften. Se info i dagboken!
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLRYLI, SLRYS2 Rysk litteraturhistoria, Litteraturhistoria F497 Susanna Witt Föreläsning Tjechov, Körsbärsträdgården, början av symbolismen
18:00 - 19:45 SLPO2B Skriftlig språkfärdighet inkl. översättning Biblioteket E479 Renata Ingbrant Undervisning
18:00 - 18:45 SLPO1A, SLPOL1 Uttal och fonetik E420 Maria Zadencka Undervisning
18:00 - 19:45 SLPO1A, SLPO2B, SLPOL1, SLPOL3-4, SLRYS1-4, SLTJ1A, SLTJ2A, SLTJE1, SLTJE3-4, SLUIOI Allmänna föreläsningar: http://www.slav.su.se/allmforel, Ukraina igår och idag Hörsal 7 Föreläsning Torgny Hinnemo: Vem bestämmer över Ukraina? - Inrikespolitik och yttre hot (Obl f UIOI-studenter!) | Sign: _____
18:00 - 19:45 SLRYNA Grammatik och text I Grupp 1-2 E497 Åke Zimmermann Bjersby Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYNB Grammatik och text II E339 Cecilia Dilworth Undervisning
18:00 - 20:45 SLRYS1 Muntlig och skriftlig språkfärdighet I E355 Alla Bernar Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYS3 Syntax K-rummet E439 Nadezjda Zorikhina Nilsson Undervisning
19:00 - 19:45 SLPO1A, SLPOL1 Uttal och fonetik E289, Språkstudion, Studio 2 Joanna Zatorska-Rosén Undervisning Grupp 1&2
Tisdag16/10 13:00 - 14:00 SLMSS8 Modern slavisk språkvetenskap Nadezjda Zorikhina Nilsson Seminarium Lokal: E460
13:00 - 14:00 SLRYNY Biblioteket E479 Zhanna Lundman Frågestund Läxhjälp f RyNyb!
14:00 - 15:00 SLRYS1-2 Biblioteket E479 Zhanna Lundman Frågestund Läxhjälp f Ry1-2
15:00 - 18:00 SLRYS1 Textanalys och översättning I F379 Susanna Witt Undervisning
16:00 - 18:00 SLPO1A, SLPO2B, SLPOL1, SLPOL3-4, SLPX71-73 E413 Leonard Neuger, Maria Zadencka Seminarium Polska högre seminariet, Leonard Neuger: Om mina översättningar av svensk poesi: vad som saknas?
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLTJ1A, SLTJE1, SLTNLG Tjeckien: nytt land, gammal historia, Tjeckien - historia, kultur och samhälle E487 Föreläsning Tjeckoslovakien mellan två krig. Olof Kleberg
18:00 - 19:45 SLPO1A, SLPOL1 Introduktion till polska språket E355 Lisa Mendoza Åsberg Undervisning
18:00 - 20:00 K-rummet E439 Maria Zadencka Övrigt postseminarium
Onsdag17/10 14:00 - 16:00 SLPOL3 Skriftlig språkfärdighet och översättning E5162 Baltiska biblioteket Maria Zadencka Undervisning
14:00 - 16:00 SLRX71-73, SLTX71-73 K-rummet E439 Susanna Witt Seminarium Litterärt sem Ry/Tj, Extraseminarium: Nytt nummer av Meddelanden presenteras. Releasemingel.
14:00 - 17:00 SLRYS2 Skriftlig och muntlig språkfärdighet Biblioteket E479 Alla Bernar Undervisning
16:00 - 18:00 SLPOL3 Vetenskapligt skrivande K-rummet E439 Renata Ingbrant Seminarium
17:00 - 19:00 SLSEMP Semantik och pragmatik - slaviska språk E331 Ludmila Pöppel
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLPOKI, SLPOL3 Polens kultur- och idéhistoria, Kulturhistoria E487 Maria Zadencka Föreläsning
18:00 - 19:45 SLPOL1 E328 Janina Gesche Polska 1 - handledning
18:00 - 19:45 SLRYNA Praktik I Grupp 1 E420 Elena Tordengren Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYS2 Formlära och ordbildning K-rummet E439 Irina Malaxos Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYS3 Sakprosa och sköntext, intensivt Biblioteket E479 Alla Bernar Undervisning
18:00 - 20:00 SLRMRK, SLRYS4 Mångspråkighet och den ryska litterära kanon, Rysk poesi och prosa Anna Ljunggren Seminarium Lokal: E448
Torsdag18/10 10:00 - 12:00 SLRYNY Grammatik och text I Grupp 1-2 E420 Åke Zimmermann Bjersby Undervisning
12:00 - 14:00 SLPO2B, SLPOL1, SLPOL3-4, SLRYS1-4, SLTJ1A, SLTJ2A, SLTJE1, SLTJE3-4 Allmänna föreläsningar: http://www.slav.su.se/allmforel D289 Nadezjda Zorikhina Nilsson Föreläsning Att översätta maktspel: ”Fröken Julie” och pjäsens ryska översättningar | Sign: _____
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik I Grupp 1 E339 Alla Bernar Undervisning
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik I Grupp 2 E355 Larysa Korobenko Undervisning
14:00 - 17:00 SLRYS2 Textanalys K-rummet E439 Ludmila Pöppel Undervisning
16:00 - 18:00 SLKPS1, SLPO2B, SLPOLI Polsk litteraturhistoria, Litteraturhistoria F487 Maria Zadencka Föreläsning
17:00 - 18:00 SLRYS1 Fonetik: teori och uttal E299, Språkstudion, Studio 1 Alla Bernar Undervisning Uttalsövning
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLPIOI, SLPO1A, SLPOL1 Polen igår och idag, Polen - historia, kultur och samhälle E487 Janina Gesche Föreläsning
18:00 - 19:45 SLRYNA Praktik I Grupp 2 E355 Irina Malaxos Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYNB Praktik II F371 Elena Tordengren Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYS1 Grammatik I F487 Ludmila Pöppel Undervisning
18:00 - 19:45 SLRSU7, SLRYS3-4 Språkhistoria K-rummet E439 Alexander Pereswetoff-Morath Undervisning
18:00 - 19:45 SLTJ1A, SLTJE1 Introduktion till tjeckiska språket F379 Jonas Thal Undervisning
20:00 - 20:45 SLTJ1A, SLTJE1 Uttal och fonetik F379 Jonas Thal Undervisning
Fredag19/10 12:00 - 13:00 SLRYNY Biblioteket E479 Zhanna Lundman Frågestund Läxhjälp f RyNyb!
13:00 - 14:00 SLRYS1-2 Biblioteket E479 Zhanna Lundman Frågestund Läxhjälp f Ry1-2
v 43, 2018 
Måndag22/10 10:00 - 10:15 SLFPOL Förintelsen i polsk litteratur Renata Ingbrant Modul 4: Förintelsen i polsk litteratur (1)
13:00 - 14:00 SLRYNY Praktik I Grupp 1 E339 Alla Bernar Tentamen OBS: Ny tid!
14:00 - 16:00 SLPOL4, SLPOX4, SLPX71-73, SLRX71-73, SLRYS4, SLRYX4, SLTJE4, SLTJX4, SLTX71-73 Examensarbete för kandidatexamen, Examensarbete, Polska, examensarbete för masterexamen, Ryska, examensarbete för masterexamen, Tjeckiska, examensarbete för masterexamen K-rummet E439 Ludmila Pöppel Seminarium Lingvistiskt uppsatsseminarium
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik I Grupp 2 E355 Larysa Korobenko Tentamen
15:00 - 17:00 SLKPS1, SLRIOI, SLRYS1 Ryssland igår och idag, Ryssland - historia, samhälle, kultur D299 Föreläsning Torgny Hinnemo: Det postsovjetiska territoriet i skuggan av Ryssland
16:00 - 18:00 SLPOL3 Muntlig språkfärdighet K-rummet E439 Renata Ingbrant Undervisning
16:00 - 18:00 SLPOL4 Muntlig och skriftlig språkfärdighet Biblioteket E479 Maria Zadencka Undervisning
17:00 - 18:00 SLRYS1 Fonetik: teori och uttal E355 Alla Bernar Undervisning Teori
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLRYLI, SLRYS2 Rysk litteraturhistoria, Litteraturhistoria F497 Susanna Witt Föreläsning Den ryska litteraturen 1890–1925 I. Tjechov, ”Damen med hunden”. KPSL/RyLi: Kyssen => Karelska näset
18:00 - 19:45 SLPO2B Skriftlig språkfärdighet inkl. översättning Biblioteket E479 Renata Ingbrant Undervisning
18:00 - 18:45 SLPO1A, SLPOL1 Uttal och fonetik E420 Maria Zadencka Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYNA Grammatik och text I Grupp 1-2 E497 Åke Zimmermann Bjersby Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYNB Grammatik och text II F371 Cecilia Dilworth Undervisning
18:00 - 20:45 SLRYS1 Muntlig och skriftlig språkfärdighet I E355 Alla Bernar Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYS3 Syntax K-rummet E439 Nadezjda Zorikhina Nilsson Undervisning
18:00 - 19:45 SLTJ2A Muntlig språkfärdighet, Skriftlig språkfärdighet, Grammatik och ordbildning E5162 Baltiska biblioteket Jonas Thal Undervisning
18:00 - 19:45 SLUIOI Ukraina igår och idag E487 Föreläsning Jakob Hedenskog: Ukrainsk utrikes- och säkerhetspolitik
20:00 - 20:45 SLRYS2 Litteraturhistoria F497 Susanna Witt Seminarium Poesi på ryska
Tisdag23/10 10:00 - 10:30 K-rummet E439 Drop-in-tid Prefektfika
13:00 - 15:00 SLRX71-73, SLTX71-73 K-rummet E439 Nadezjda Zorikhina Nilsson Seminarium Högre lingv sem, ry/tj, Rapport från lingvistiska konferenser 2018
13:00 - 14:00 SLRYNY Biblioteket E479 Zhanna Lundman Frågestund Läxhjälp f RyNyb!
14:00 - 15:00 SLRYS1-2 Biblioteket E479 Zhanna Lundman Frågestund Läxhjälp f Ry1-2
15:00 - 18:00 SLRYS1 Textanalys och översättning I E355 Susanna Witt Undervisning
16:00 - 18:00 SLPO1A, SLPO2B, SLPOL1, SLPOL3-4, SLPX71-73 K-rummet E439 Maria Zadencka Seminarium Polska högre seminariet, KONVERSATORIUM: I kölvatten av mars 1968: tidskriften Aneks och dess krets
16:30 - 18:30 SLSEMP Semantik och pragmatik - slaviska språk FiBi E5165 (Finska biblioteket) Ludmila Pöppel
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLTJ1A, SLTJE1, SLTNLG Tjeckien: nytt land, gammal historia, Tjeckien - historia, kultur och samhälle E487 Föreläsning ”Segerrika februari, tragiska augusti och den mörka normaliseringen”. Olof Kleberg
18:00 - 19:45 SLPO1A, SLPOL1 Introduktion till polska språket E355 Lisa Mendoza Åsberg Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYS3 Sakprosa, extensivt K-rummet E439 Nadezjda Zorikhina Nilsson Undervisning
Onsdag24/10 11:00 - 12:00 K-rummet E439 Personalmöte Lärarmöte bara för lärare i ryska: övriga bortse från denna bokning!
14:00 - 17:00 SLRYS2 Skriftlig och muntlig språkfärdighet Biblioteket E479 Alla Bernar Undervisning
15:00 - 15:30 K-rummet E439 Drop-in-tid Slaviskas avdelningsfika
16:00 - 18:00 SLPOL3 Skriftlig språkfärdighet och översättning K-rummet E439 Maria Zadencka Undervisning OBS: Ny lokal!
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLPOKI, SLPOL3 Polens kultur- och idéhistoria, Kulturhistoria E487 Maria Zadencka Föreläsning
18:00 - 19:45 SLPO2B Textanalys: Sakprosa Biblioteket E479 Joanna Zatorska-Rosén Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYNA Praktik I Grupp 1 E420 Elena Tordengren Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYS2 Formlära och ordbildning K-rummet E439 Irina Malaxos Undervisning
18:00 - 20:00 SLRMRK, SLRYS4 Mångspråkighet och den ryska litterära kanon, Rysk poesi och prosa Anna Ljunggren Seminarium Lokal: E448
Torsdag25/10 09:00 - 12:00 SLRYNY Grammatik och text I Grupp 1-2 A5137 Tentamen
16:00 - 18:00 SLKPS1, SLPO2B, SLPOLI Polsk litteraturhistoria, Litteraturhistoria F487 Maria Zadencka Föreläsning
17:00 - 18:00 SLRYS1 Fonetik: teori och uttal E299, Språkstudion, Studio 1 Alla Bernar Undervisning Uttalsövning
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLPIOI, SLPO1A, SLPOL1 Polen igår och idag, Polen - historia, kultur och samhälle E487 Janina Gesche Föreläsning
18:00 - 20:00 SLPO2B, SLPOL3-4, SLRYS1-4, SLTJ2A, SLTJE3-4 Allmänna föreläsningar: http://www.slav.su.se/allmforel Cecilia Dilworth Föreläsning Öppen föreläsning om Dostojevskij (Newmaninstitutet: St. Eugenia, Övre salen, Kungsträdgårdsgatan 12)
18:00 - 19:45 SLRYNA Praktik I Grupp 2 E355 Irina Malaxos Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYNB Praktik II F371 Elena Tordengren Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYS1 Grammatik I F487 Ludmila Pöppel Undervisning
18:00 - 19:45 SLRSU7, SLRYS3-4 Språkhistoria K-rummet E439 Alexander Pereswetoff-Morath Undervisning
18:00 - 19:45 SLTJ1A, SLTJE1 Introduktion till tjeckiska språket F379 Jonas Thal Undervisning
20:00 - 20:45 SLTJ1A, SLTJE1 Uttal och fonetik F379 Jonas Thal Undervisning
Fredag26/10 12:00 - 13:00 SLRYNY Biblioteket E479 Zhanna Lundman Frågestund Läxhjälp f RyNyb!
13:00 - 14:00 SLRYS1-2 Biblioteket E479 Zhanna Lundman Frågestund Läxhjälp f Ry1-2
v 44, 2018 
Måndag29/10 08:00 - 2018-11-02 18:00 SLKPS1, SLPIOI, SLPOKI, SLPOLI, SLRIOI, SLRYLI, SLTNLG, SLUIOI Inläsningsvecka Eget arbete, Självstudier Ligger du efter? => Ta igen och kom ikapp!!! Annars: repetera! Det här är inte en ledig vecka!
08:00 - 2018-11-02 18:00 SLPO1A, SLPO2B, SLPOL1, SLPOL3-4, SLRYNA-B, SLRYNY, SLRYS1-4, SLTJ1A, SLTJE1 Inläsningsvecka Eget arbete, Självstudier Ligger du efter? => Ta igen och kom ikapp!!! Annars: repetera! Det här är inte en ledig vecka!
15:00 - 17:00 SLKPS1, SLRIOI, SLRYS1 Ryssland igår och idag, Ryssland - historia, samhälle, kultur E420 Seminarium Övning inför tentan
v 45, 2018 
Måndag5/11 10:00 - 10:15 SLFPOL Förintelsen i polsk litteratur Renata Ingbrant Modul 4 (fortsättning): Förintelsen i polsk litteratur (2)
10:00 - 12:00 SLRYNY Grammatik och text II Grupp 1-2 E420 Åke Zimmermann Bjersby Undervisning
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik II Grupp 1-2 E355 Alla Bernar Undervisning
15:00 - 17:00 SLKPS1, SLRIOI, SLRYS1 Ryssland igår och idag, Ryssland - historia, samhälle, kultur E497 Elisabeth Löfstrand Föreläsning Ryska språket: bakgrund och utveckling
16:00 - 18:00 SLPOL3 Muntlig språkfärdighet K-rummet E439 Renata Ingbrant Tentamen
16:00 - 18:00 SLPOL4 Muntlig och skriftlig språkfärdighet Biblioteket E479 Maria Zadencka Undervisning
17:00 - 17:45 SLPO1A, SLPOL1 Uttal och fonetik E299, Språkstudion, Studio 1 Joanna Zatorska-Rosén Undervisning Grupp 1
17:00 - 18:00 SLRYS1 Fonetik: teori och uttal E355 Alla Bernar Undervisning Teori
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLRYLI, SLRYS2 Rysk litteraturhistoria, Litteraturhistoria F497 Susanna Witt Föreläsning Den ryska litteraturen 1890–1925 II. KPSL/RyLi: Kyssen => Mandelstam
18:00 - 19:45 SLPO2B Skriftlig språkfärdighet inkl. översättning Biblioteket E479 Renata Ingbrant Undervisning
18:00 - 18:45 SLPO1A, SLPOL1 Uttal och fonetik E420 Maria Zadencka Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYNA Grammatik och text I Grupp 1-2 E497 Åke Zimmermann Bjersby Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYNB Grammatik och text II F371 Cecilia Dilworth Undervisning
18:00 - 20:45 SLRYS1 Muntlig och skriftlig språkfärdighet I E355 Alla Bernar Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYS3 Syntax K-rummet E439 Nadezjda Zorikhina Nilsson Undervisning
18:00 - 19:45 SLTJ2A Muntlig språkfärdighet, Skriftlig språkfärdighet, Grammatik och ordbildning E5162 Baltiska biblioteket Jonas Thal Undervisning
18:00 - 19:45 SLUIOI Ukraina igår och idag E487 Föreläsning Piotr Wawrzeniuk: Kyrkan i Ukraina
19:00 - 19:45 SLPO1A, SLPOL1 Uttal och fonetik E299, Språkstudion, Studio 1 Joanna Zatorska-Rosén Undervisning Grupp 2
Tisdag6/11 10:00 - 10:30 K-rummet E439 Drop-in-tid Prefektfika
13:00 - 14:00 SLMSS8 Modern slavisk språkvetenskap Nadezjda Zorikhina Nilsson Seminarium Lokal: E460
13:00 - 14:00 SLRYNY Biblioteket E479 Zhanna Lundman Frågestund Läxhjälp f RyNyb!
14:00 - 15:00 SLRYS1-2 Biblioteket E479 Zhanna Lundman Frågestund Läxhjälp f Ry1-2
15:00 - 18:00 SLRYS1 Textanalys och översättning I E355 Susanna Witt Undervisning
15:00 - 15:30 K-rummet E439 Drop-in-tid Slaviskas avdelningsfika
16:00 - 18:00 SLSEMP Semantik och pragmatik - slaviska språk E331 Ludmila Pöppel
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLTJ1A, SLTJE1, SLTNLG Tjeckien: nytt land, gammal historia, Tjeckien - historia, kultur och samhälle E487 Föreläsning Samtidshistoria och politik. Olof Kleberg
18:00 - 19:45 SLPO1A, SLPOL1 Introduktion till polska språket E355 Lisa Mendoza Åsberg Undervisning
Onsdag7/11 14:00 - 17:00 SLRX71-73, SLTX71-73 K-rummet E439 Susanna Witt Seminarium Litterärt sem Ry/Tj, Minisymposium om postsovjetiska ryska utopier ( Iril Hove Ullestad, GU, Mattias Ågren UU/SU, Maria Engström, UU, Per-Arne Bodin)
14:00 - 17:00 SLRYS2 Skriftlig och muntlig språkfärdighet Biblioteket E479 Alla Bernar Undervisning
16:00 - 18:00 SLPOL3 Skriftlig språkfärdighet och översättning E5162 Baltiska biblioteket Maria Zadencka Undervisning
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLPOKI, SLPOL3 Polens kultur- och idéhistoria, Kulturhistoria E487 Maria Zadencka Föreläsning
18:00 - 19:45 SLPO2B Textanalys: Sakprosa E5162 Baltiska biblioteket Joanna Zatorska-Rosén Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYNA Praktik I Grupp 1 E420 Elena Tordengren Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYS2 Formlära och ordbildning K-rummet E439 Irina Malaxos Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYS3 Sakprosa och sköntext, intensivt Biblioteket E479 Alla Bernar Undervisning
Torsdag8/11 10:00 - 12:00 SLRYNY Grammatik och text II Grupp 1-2 E420 Åke Zimmermann Bjersby Undervisning
12:00 - 14:00 SLPO2B, SLPOL1, SLPOL3-4, SLRYS1-4, SLTJ1A, SLTJ2A, SLTJE1, SLTJE3-4 Allmänna föreläsningar: http://www.slav.su.se/allmforel F497 Maria Zadencka Föreläsning ”Läsa snabbt, läsa långsamt” – om närläsning av litterär text | Sign: _____
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik II Grupp 1-2 E355 Alla Bernar Undervisning
14:00 - 17:00 SLRYS2 Textanalys K-rummet E439 Ludmila Pöppel Undervisning
16:00 - 18:00 SLKPS1, SLPO2B, SLPOLI Polsk litteraturhistoria, Litteraturhistoria F487 Maria Zadencka Föreläsning
17:00 - 18:00 SLRYS1 Fonetik: teori och uttal E299, Språkstudion, Studio 1 Alla Bernar Undervisning Uttalsövning
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLPIOI, SLPO1A, SLPOL1 Polen igår och idag, Polen - historia, kultur och samhälle E487 Janina Gesche Föreläsning
18:00 - 19:45 SLRYNA Praktik I Grupp 2 E355 Irina Malaxos Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYNB Praktik II F371 Elena Tordengren Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYS1 Grammatik I F487 Ludmila Pöppel Undervisning
18:00 - 19:45 SLRSU7, SLRYS3-4 Språkhistoria K-rummet E439 Alexander Pereswetoff-Morath Undervisning
18:00 - 19:45 SLTJ1A, SLTJE1 Introduktion till tjeckiska språket F379 Jonas Thal Undervisning
20:00 - 20:45 SLTJ1A, SLTJE1 Uttal och fonetik F379 Jonas Thal Undervisning
Fredag9/11 12:00 - 13:00 SLRYNY Biblioteket E479 Zhanna Lundman Frågestund Läxhjälp f RyNyb!
13:00 - 14:00 SLRYS1-2 Biblioteket E479 Zhanna Lundman Frågestund Läxhjälp f Ry1-2
Lördag10/11 15:00 - 16:30 SLPO2B, SLPOL1, SLPOL3-4, SLRYS1-4, SLTJ1A, SLTJ2A, SLTJE1, SLTJE3-4 Allmänna föreläsningar: http://www.slav.su.se/allmforel Per Arne Bodin Föreläsning Ivan Turgenev: kärleken och politiken. Ett föredrag med anledning av den ryske författarens 200-årsdag. OBS: föreläsningen äger rum på Stadsbiblioteket, Hornstull. | Sign: _____
v 46, 2018 
Måndag12/11 10:00 - 10:15 SLFPOL Förintelsen i polsk litteratur Renata Ingbrant Modul 5: Dokumentärprosa
10:00 - 12:00 SLRYNY Grammatik och text II Grupp 1-2 E420 Åke Zimmermann Bjersby Undervisning
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik II Grupp 1-2 E355 Alla Bernar Undervisning
15:00 - 17:00 SLKPS1, SLRIOI, SLRYS1 Ryssland igår och idag, Ryssland - historia, samhälle, kultur E497 Föreläsning Tora Lane (prel): Sovjetisk kultur mellan revolutionär romantik och auktoritär totalitarism
16:00 - 18:00 SLPOL3 Muntlig språkfärdighet K-rummet E439 Renata Ingbrant Undervisning
16:00 - 18:00 SLPOL4 Muntlig och skriftlig språkfärdighet Biblioteket E479 Maria Zadencka Undervisning
17:00 - 17:45 SLPO1A, SLPOL1 Uttal och fonetik E289, Språkstudion, Studio 2 Joanna Zatorska-Rosén Undervisning Grupp 1
17:00 - 18:00 SLRYS1 Fonetik: teori och uttal E355 Alla Bernar Undervisning Teori
17:45 - 18:00 SLRYNA Grammatik och text I Ludmila Pöppel Inlämning Sista dag för inlämning av hemuppgiften. Se info i dagboken!
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLRYLI, SLRYS2 Rysk litteraturhistoria, Litteraturhistoria F497 Susanna Witt Föreläsning Tjugotalet och trettiotalet. Platonov, Grundgropen. KPSL/RyLi: Kyssen => Platonov
18:00 - 19:45 SLPO2B Skriftlig språkfärdighet inkl. översättning Biblioteket E479 Renata Ingbrant Undervisning
18:00 - 18:45 SLPO1A, SLPOL1 Uttal och fonetik E420 Maria Zadencka Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYNA Grammatik och text I Grupp 1-2 E497 Åke Zimmermann Bjersby Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYNB Grammatik och text II F371 Cecilia Dilworth Undervisning
18:00 - 20:45 SLRYS1 Muntlig och skriftlig språkfärdighet I E355 Alla Bernar Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYS3 Syntax K-rummet E439 Nadezjda Zorikhina Nilsson Undervisning
18:00 - 19:45 SLTJ2A Muntlig språkfärdighet, Skriftlig språkfärdighet, Grammatik och ordbildning E5162 Baltiska biblioteket Jonas Thal Undervisning
18:00 - 19:45 SLUIOI Ukraina igår och idag E487 Per Arne Bodin Föreläsning Ukrainska språket och språkpolitik
19:00 - 19:45 SLPO1A, SLPOL1 Uttal och fonetik E289, Språkstudion, Studio 2 Joanna Zatorska-Rosén Undervisning Grupp 2
20:00 - 20:45 SLKPS1, SLRYLI Rysk litteraturhistoria F497 Susanna Witt Seminarium Bulgakov, Mästaren och Margarita Kompendiet: Lotman, ”The Home in Bulgakov’s The Master and Margarita”
Tisdag13/11 13:00 - 15:00 SLRX71-73, SLTX71-73 K-rummet E439 Ludmila Pöppel, Nadezjda Zorikhina Nilsson Seminarium Högre lingvistiskt seminarium, Ry/Tj: Near-synonymous Russian constructions in parallel corpora and language teaching
13:00 - 14:00 SLRYNY Biblioteket E479 Zhanna Lundman Frågestund Läxhjälp f RyNyb!
14:00 - 15:00 SLRYS1-2 Biblioteket E479 Zhanna Lundman Frågestund Läxhjälp f Ry1-2
15:00 - 18:00 SLRYS1 Textanalys och översättning I E339 Susanna Witt Undervisning
16:00 - 18:00 SLSEMP Semantik och pragmatik - slaviska språk FiBi E5165 (Finska biblioteket) Ludmila Pöppel
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLTJ1A, SLTJE1, SLTNLG Tjeckien: nytt land, gammal historia, Tjeckien - historia, kultur och samhälle E487 Irene Elmerot Föreläsning Tjeckisk kultur och litteratur – en introduktion. 
Uppsamling och summering
18:00 - 19:45 SLPO1A, SLPOL1 Introduktion till polska språket E355 Lisa Mendoza Åsberg Undervisning
Onsdag14/11 14:00 - 17:00 SLRYS2 Skriftlig och muntlig språkfärdighet Biblioteket E479 Alla Bernar Undervisning
15:00 - 17:00 K-rummet E439 Cecilia Dilworth Övrigt Doktorandrådsmöte
15:30 - 17:30 SLPOL3 Skriftlig språkfärdighet och översättning E5162 Baltiska biblioteket Maria Zadencka Undervisning
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLPOKI, SLPOL3 Polens kultur- och idéhistoria, Kulturhistoria E487 Maria Zadencka Föreläsning
18:00 - 19:45 SLPOL1 Grammatik, Textförståelse med grammatik E355 Janina Gesche Undervisning Handledning
18:00 - 19:45 SLRYNA Praktik I Grupp 1 E420 Elena Tordengren Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYS2 Formlära och ordbildning K-rummet E439 Irina Malaxos Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYS3 Sakprosa och sköntext, intensivt Biblioteket E479 Alla Bernar Undervisning
Torsdag15/11 09:00 - 10:30 SLRYNY Grammatik och text II Grupp 1-2 E420 Åke Zimmermann Bjersby Undervisning OBS: studenter från SpB på besök! (därför startar vi kl 9. De dyker upp ca kl 10.30)
09:00 - 11:30 E5162 Baltiska biblioteket Alexander Pereswetoff-Morath miljörevision
10:30 - 11:30 SLRYNY E420 Åke Zimmermann Bjersby Övrigt Träffa studenter från Ryssland!
11:30 - 12:30 SLRYNY Åke Zimmermann Bjersby Övrigt Lunch m studenterna från Ryssland
11:30 - 13:00 E509 Alexander Pereswetoff-Morath miljörevision
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik II Grupp 1-2 E355 Alla Bernar Undervisning
14:00 - 17:00 SLRYS2 Textanalys K-rummet E439 Ludmila Pöppel Undervisning
16:00 - 18:00 SLKPS1, SLPO2B, SLPOLI Polsk litteraturhistoria, Litteraturhistoria F487 Maria Zadencka Föreläsning
17:00 - 18:00 SLRYS1 Fonetik: teori och uttal E299, Språkstudion, Studio 1 Alla Bernar Undervisning Uttalsövning
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLPIOI, SLPO1A, SLPOL1 Polen igår och idag, Polen - historia, kultur och samhälle E487 Janina Gesche Föreläsning
18:00 - 19:45 SLRYNA Praktik I Grupp 2 E355 Irina Malaxos Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYNB Praktik II F371 Elena Tordengren Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYS1 Grammatik I F487 Ludmila Pöppel Undervisning
18:00 - 19:45 SLRSU7, SLRYS3-4 Språkhistoria K-rummet E439 Alexander Pereswetoff-Morath Undervisning
18:00 - 19:45 SLTJ1A, SLTJE1 Introduktion till tjeckiska språket F379 Jonas Thal Undervisning
20:00 - 20:45 SLTJ1A, SLTJE1 Uttal och fonetik F379 Jonas Thal Undervisning
Fredag16/11 09:00 - 12:00 SLRYNY Grammatik och text I Grupp 1-2 F347 Tentamen Omtenta
12:00 - 13:00 SLRYNY Biblioteket E479 Zhanna Lundman Frågestund Läxhjälp f RyNyb!
13:00 - 14:00 SLRYS1-2 Biblioteket E479 Zhanna Lundman Frågestund Läxhjälp f Ry1-2
13:00 - 16:00 SLRYS2 Textanalys K-rummet E439 Ludmila Pöppel Undervisning
v 47, 2018 
Måndag19/11 10:00 - 12:00 SLRYNY Grammatik och text II Grupp 1-2 E420 Åke Zimmermann Bjersby Undervisning
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik II Grupp 1-2 E355 Alla Bernar Undervisning
15:00 - 17:00 SLKPS1, SLRIOI, SLRYS1 Ryssland igår och idag, Ryssland - historia, samhälle, kultur E497 Per Arne Bodin Föreläsning Ryssland - Ett nytt årtusende
16:00 - 18:00 SLPOL4 Muntlig och skriftlig språkfärdighet Biblioteket E479 Maria Zadencka Undervisning
17:00 - 17:45 SLPO1A, SLPOL1 Uttal och fonetik E289, Språkstudion, Studio 2 Joanna Zatorska-Rosén Undervisning Grupp 1
17:00 - 18:00 SLRYS1 Fonetik: teori och uttal E355 Alla Bernar Undervisning Teori
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLRYLI, SLRYS2 Rysk litteraturhistoria, Litteraturhistoria F497 Susanna Witt Föreläsning Den moderna litteraturen I
18:00 - 19:45 SLPO2B Skriftlig språkfärdighet inkl. översättning Biblioteket E479 Renata Ingbrant Undervisning
18:00 - 18:45 SLPO1A, SLPOL1 Uttal och fonetik E420 Maria Zadencka Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYNA Grammatik och text I Grupp 1-2 E497 Åke Zimmermann Bjersby Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYNB Grammatik och text II F371 Cecilia Dilworth Undervisning
18:00 - 20:45 SLRYS1 Muntlig och skriftlig språkfärdighet I E355 Alla Bernar Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYS3 Syntax K-rummet E439 Nadezjda Zorikhina Nilsson Undervisning
18:00 - 19:45 SLTJ2A Muntlig språkfärdighet, Skriftlig språkfärdighet, Grammatik och ordbildning E5162 Baltiska biblioteket Jonas Thal Undervisning
18:00 - 19:45 SLUIOI Ukraina igår och idag E487 Per Arne Bodin Föreläsning Ukrainsk identitet
19:00 - 19:45 SLPO1A, SLPOL1 Uttal och fonetik E289, Språkstudion, Studio 2 Joanna Zatorska-Rosén Undervisning Grupp 2
20:00 - 20:45 SLKPS1, SLRYLI Rysk litteraturhistoria F497 Susanna Witt Seminarium Socialistisk realism, Pasternak Ostrovskij, Hur stålet härdades. Två kapitel. Kompendiet: Pasternak. Kyssen: Pasternak
Tisdag20/11 10:00 - 10:30 K-rummet E439 Drop-in-tid Prefektfika
10:30 - 11:30 SLRYNY K-rummet E439 Åke Zimmermann Bjersby Övrigt Träffa studenter från Ryssland!
11:30 - 13:00 SLRYNY Åke Zimmermann Bjersby Övrigt Lunch m studenter från Ryssland!
13:00 - 14:00 SLMSS8 Modern slavisk språkvetenskap Nadezjda Zorikhina Nilsson Seminarium Lokal: E460
13:00 - 14:00 SLRYNY Biblioteket E479 Zhanna Lundman Frågestund Läxhjälp f RyNyb!
14:00 - 15:00 SLRYS1-2 Biblioteket E479 Zhanna Lundman Frågestund Läxhjälp f Ry1-2
15:00 - 18:00 SLRYS1 Textanalys och översättning I E339 Susanna Witt Undervisning
16:00 - 17:00 SLPO1A, SLPO2B, SLPOL1, SLPOL3-4, SLPX71-73 K-rummet E439 Maria Zadencka, Renata Ingbrant Seminarium Polska högre seminariet, FD Renata Ingbrant (SU): (Re)Normalizing Female Masculinity: The Case of the Polish Insurgent Anna Henryka Pustowójtówna (1838–1881)
17:00 - 19:00 SLSEMP Semantik och pragmatik - slaviska språk E5162 Baltiska biblioteket Ludmila Pöppel
18:00 - 19:45 SLPO1A, SLPOL1 Introduktion till polska språket E355 Lisa Mendoza Åsberg Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYS3 Sakprosa, extensivt Biblioteket E479 Nadezjda Zorikhina Nilsson Undervisning
Onsdag21/11 14:00 - 16:00 SLRX71-73, SLTX71-73 K-rummet E439 Susanna Witt Seminarium Litterärt sem Ry/Tj (prel), [ledigt datum]
14:00 - 17:00 SLRYS2 Skriftlig och muntlig språkfärdighet Biblioteket E479 Alla Bernar Undervisning
16:00 - 18:00 SLPOL3 Skriftlig språkfärdighet och översättning E5162 Baltiska biblioteket Maria Zadencka Undervisning
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLPOKI, SLPOL3 Polens kultur- och idéhistoria, Kulturhistoria E487 Maria Zadencka Föreläsning
18:00 - 19:45 SLPO2B Textanalys: Sakprosa Biblioteket E479 Joanna Zatorska-Rosén Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYNA Praktik I Grupp 1 E420 Elena Tordengren Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYS2 Formlära och ordbildning K-rummet E439 Irina Malaxos Undervisning
Torsdag22/11 10:00 - 12:00 SLRYNY Grammatik och text II Grupp 1-2 E420 Åke Zimmermann Bjersby Undervisning
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik II Grupp 1-2 E355 Alla Bernar Undervisning
14:00 - 17:00 SLRYS2 Textanalys K-rummet E439 Ludmila Pöppel Undervisning
16:00 - 18:00 SLKPS1, SLPO2B, SLPOLI Polsk litteraturhistoria, Litteraturhistoria F487 Maria Zadencka Föreläsning
17:00 - 18:00 SLRYS1 Fonetik: teori och uttal E289, Språkstudion, Studio 2 Alla Bernar Undervisning Uttalsövning
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLPIOI, SLPO1A, SLPOL1 Polen igår och idag, Polen - historia, kultur och samhälle E487 Joanna Zatorska-Rosén Föreläsning
18:00 - 19:45 SLRYNA Praktik I Grupp 2 E355 Irina Malaxos Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYNB Praktik II F371 Elena Tordengren Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYS1 Grammatik I F487 Ludmila Pöppel Undervisning
18:00 - 19:45 SLRSU7, SLRYS3-4 Språkhistoria K-rummet E439 Alexander Pereswetoff-Morath Undervisning
18:00 - 19:45 SLTJ1A, SLTJE1 Introduktion till tjeckiska språket F379 Jonas Thal Undervisning
20:00 - 20:45 SLTJ1A, SLTJE1 Uttal och fonetik F379 Jonas Thal Undervisning
Fredag23/11 12:00 - 13:00 SLRYNY Biblioteket E479 Zhanna Lundman Frågestund Läxhjälp f RyNyb!
13:00 - 14:00 SLRYS1-2 Biblioteket E479 Zhanna Lundman Frågestund Läxhjälp f Ry1-2
v 48, 2018 
Måndag26/11 10:00 - 10:15 SLFPOL Förintelsen i polsk litteratur Renata Ingbrant Modul 6: Förintelsen i nutida polsk litteratur
10:00 - 12:00 SLRYNY Grammatik och text II Grupp 1-2 E420 Åke Zimmermann Bjersby Undervisning
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik II Grupp 1-2 E355 Alla Bernar Undervisning
16:00 - 18:00 SLPOL4 Muntlig och skriftlig språkfärdighet Biblioteket E479 Maria Zadencka Tentamen
17:00 - 17:45 SLPO1A, SLPOL1 Uttal och fonetik E299, Språkstudion, Studio 1 Joanna Zatorska-Rosén Undervisning Grupp 1
17:00 - 18:00 SLRYS1 Fonetik: teori och uttal E355 Alla Bernar Undervisning Teori
18:00 - 20:45 SLKPS1, SLRYLI, SLRYS2 Rysk litteraturhistoria, Litteraturhistoria F497 Susanna Witt Föreläsning Den moderna litteraturen II. Presentation av modern roman
18:00 - 19:45 SLPO2B Skriftlig språkfärdighet inkl. översättning Biblioteket E479 Renata Ingbrant Undervisning
18:00 - 18:45 SLPO1A, SLPOL1 Uttal och fonetik E420 Maria Zadencka Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYNA Grammatik och text I Grupp 1-2 E497 Åke Zimmermann Bjersby Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYNB Grammatik och text II F371 Cecilia Dilworth Undervisning
18:00 - 20:45 SLRYS1 Muntlig och skriftlig språkfärdighet I E355 Alla Bernar Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYS3 Syntax K-rummet E439 Nadezjda Zorikhina Nilsson Undervisning
18:00 - 19:45 SLTJ2A Muntlig språkfärdighet, Skriftlig språkfärdighet, Grammatik och ordbildning E5162 Baltiska biblioteket Jonas Thal Undervisning
18:00 - 19:45 SLUIOI Ukraina igår och idag F413 Föreläsning Niklas Bernsand: Minnespolitik
19:00 - 19:45 SLPO1A, SLPOL1 Uttal och fonetik E299, Språkstudion, Studio 1 Joanna Zatorska-Rosén Undervisning Grupp 2
Tisdag27/11 10:00 - 10:30 K-rummet E439 Drop-in-tid Prefektfika
13:00 - 15:00 SLRX71-73, SLTX71-73 K-rummet E439 Alexander Pereswetoff-Morath, Nadezjda Zorikhina Nilsson Seminarium Högre lingvistiskt seminarium, Ry/Tj: Den digitala editionen Rossica Ingrica. Att koda av en filologisk sajt
13:00 - 14:00 SLRYNY Biblioteket E479 Zhanna Lundman Frågestund Läxhjälp f RyNyb!
14:00 - 15:00 SLRYS1-2 Biblioteket E479 Zhanna Lundman Frågestund Läxhjälp f Ry1-2
15:00 - 18:00 SLRYS1 Textanalys och översättning I E355 Susanna Witt Undervisning
15:30 - 17:15 SLSEMP Semantik och pragmatik - slaviska språk FiBi E5165 (Finska biblioteket) Tora Hedin
17:00 - 18:00 K-rummet E439 Cecilia Dilworth Möte Slaviska föreningens årsmöte
18:00 - 19:45 SLPO1A, SLPOL1 Introduktion till polska språket E355 Lisa Mendoza Åsberg Undervisning
18:00 - 19:45 SLPO2B, SLPOL3-4, SLRYS1-4, SLTJ1A, SLTJ2A, SLTJE1, SLTJE3-4 Allmänna föreläsningar: http://www.slav.su.se/allmforel Hörsal 5 Föreläsning Filmvetaren och journalisten Hynek Pallas: "Filmen efter invasionen – Den tjeckoslovakiska filmens normalisering efter 1968" | Sign: _____
18:00 - 19:45 SLRYS2 Självständigt arbete K-rummet E439 Ludmila Pöppel Seminarium
Onsdag28/11 10:30 - 11:30 SLRYNY K-rummet E439 Åke Zimmermann Bjersby Övrigt Träffa studenter från Belorus!
11:30 - 13:00 SLRYNY Åke Zimmermann Bjersby Övrigt Lunch m studenter från Belorus!
14:00 - 17:00 SLRYS2 Skriftlig och muntlig språkfärdighet Biblioteket E479 Alla Bernar Undervisning
16:00 - 18:00 SLPOL3 Skriftlig språkfärdighet och översättning E5162 Baltiska biblioteket Maria Zadencka Undervisning
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLPOKI, SLPOL3 Polens kultur- och idéhistoria, Kulturhistoria E487 Maria Zadencka Föreläsning Tomas Håkanson: TEATER
18:00 - 19:45 SLRYNA Praktik I Grupp 1 E413 Elena Tordengren Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYS2 Formlära och ordbildning K-rummet E439 Irina Malaxos Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYS3 Sakprosa och sköntext, intensivt Biblioteket E479 Alla Bernar Undervisning
Torsdag29/11 10:00 - 12:00 SLRYNY Grammatik och text II Grupp 1-2 E420 Åke Zimmermann Bjersby Undervisning
12:00 - 18:00 Biblioteket E479 Renata Ingbrant Övrigt Scando-Slavicas redaktionsmöte.
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik II Grupp 1-2 E355 Alla Bernar Undervisning
14:00 - 17:00 SLRYS2 Textanalys K-rummet E439 Ludmila Pöppel Undervisning
17:00 - 18:00 SLRYS1 Fonetik: teori och uttal E299, Språkstudion, Studio 1 Alla Bernar Undervisning Uttalsövning
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLPIOI, SLPO1A, SLPOL1 Polen igår och idag, Polen - historia, kultur och samhälle E487 Joanna Zatorska-Rosén Föreläsning
18:00 - 19:45 SLRYNA Praktik I Grupp 2 E355 Irina Malaxos Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYNB Praktik II F371 Elena Tordengren Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYS1 Grammatik I F487 Ludmila Pöppel Undervisning
18:00 - 19:45 SLRSU7, SLRYS3-4 Språkhistoria K-rummet E439 Alexander Pereswetoff-Morath Undervisning
18:00 - 19:45 SLTJ1A, SLTJE1 Introduktion till tjeckiska språket F379 Jonas Thal Undervisning
20:00 - 20:45 SLTJ1A, SLTJE1 Uttal och fonetik F379 Jonas Thal Undervisning
Fredag30/11 12:00 - 13:00 SLRYNY Biblioteket E479 Zhanna Lundman Frågestund Läxhjälp f RyNyb!
13:00 - 14:00 SLRYS1-2 Biblioteket E479 Zhanna Lundman Frågestund Läxhjälp f Ry1-2
v 49, 2018 
Måndag3/12 10:00 - 12:00 SLPO1A, SLPO2B, SLPOL1, SLPOL3-4, SLPX71-73 K-rummet E439 Joanna Zatorska-Rosén, Maria Zadencka Seminarium
10:00 - 12:00 SLRYNY Grammatik och text II Grupp 1-2 E413 Åke Zimmermann Bjersby Undervisning
12:00 - 13:00 Biblioteket E479 Per Arne Bodin Övrigt
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik II Grupp 1-2 E355 Alla Bernar Undervisning
15:00 - 17:00 K-rummet E439 Möte
17:00 - 17:45 SLPO1A, SLPOL1 Uttal och fonetik E299, Språkstudion, Studio 1 Joanna Zatorska-Rosén Undervisning Grupp 1
17:00 - 18:00 SLRYS1 Fonetik: teori och uttal E355 Alla Bernar Undervisning Teori
18:00 - 19:45 SLPO2B Skriftlig språkfärdighet inkl. översättning Biblioteket E479 Renata Ingbrant Undervisning
18:00 - 18:45 SLPO1A, SLPOL1 Uttal och fonetik E420 Maria Zadencka Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYNA Grammatik och text I Grupp 1-2 E497 Åke Zimmermann Bjersby Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYNB Grammatik och text II F371 Cecilia Dilworth Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYS1 Muntlig och skriftlig språkfärdighet I E355 Alla Bernar Tentamen Muntl
18:00 - 19:45 SLRYS3 Syntax K-rummet E439 Nadezjda Zorikhina Nilsson Undervisning
18:00 - 19:45 SLTJ2A Muntlig språkfärdighet, Skriftlig språkfärdighet, Grammatik och ordbildning E5162 Baltiska biblioteket Jonas Thal Undervisning
19:00 - 19:45 SLPO1A, SLPOL1 Uttal och fonetik E299, Språkstudion, Studio 1 Joanna Zatorska-Rosén Undervisning Grupp 2
Tisdag4/12 10:00 - 11:30 Biblioteket E479 Möte Polsklärarmöte
10:00 - 10:30 K-rummet E439 Drop-in-tid Prefektfika
13:00 - 14:00 SLRYNY Biblioteket E479 Zhanna Lundman Frågestund Läxhjälp f RyNyb!
14:00 - 15:00 SLRYS1-2 Biblioteket E479 Zhanna Lundman Frågestund Läxhjälp f Ry1-2
17:15 - 19:00 SLSEMP Semantik och pragmatik - slaviska språk E5162 Baltiska biblioteket Ludmila Pöppel, Tora Hedin
18:00 - 19:45 SLPO1A, SLPOL1 Introduktion till polska språket E355 Lisa Mendoza Åsberg Undervisning
Onsdag5/12 10:30 - 11:30 SLRYNY K-rummet E439 Åke Zimmermann Bjersby Övrigt Träffa studenter från Ukraina!
11:30 - 13:00 SLRYNY Åke Zimmermann Bjersby Övrigt Lunch m studenter från Ukraina!
14:00 - 16:00 SLPOL3 Skriftlig språkfärdighet och översättning E5162 Baltiska biblioteket Maria Zadencka Undervisning
14:00 - 16:00 SLRX71-73, SLTX71-73 K-rummet E439 Susanna Witt Seminarium Litterärt sem Ry/Tj, Henrik Christensen presenterar del av analyskapitel i sin avhandling
14:00 - 16:00 SLRYS2 Skriftlig och muntlig språkfärdighet Biblioteket E479 Alla Bernar Tentamen
16:00 - 19:00 SLPOL3 Vetenskapligt skrivande E5156 Renata Ingbrant Seminarium Uppsatsseminarium
18:00 - 19:45 SLPO2B Textanalys: Sakprosa E5162 Baltiska biblioteket Joanna Zatorska-Rosén Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYNA Praktik I Grupp 1 E420 Elena Tordengren Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYS2 Formlära och ordbildning K-rummet E439 Irina Malaxos Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYS3 Sakprosa och sköntext, intensivt Biblioteket E479 Alla Bernar Undervisning
Torsdag6/12 10:00 - 12:00 SLRYNY Grammatik och text II Grupp 1-2 E420 Åke Zimmermann Bjersby Undervisning
12:45 - 13:45 SLRYNA-B, SLRYNY, SLRYS1 K-rummet E439 Elisabeth Löfstrand, Fredrik Dufwa, Ludmila Pöppel Information Presentation av våra sommarkurser i Novgorod
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik II Grupp 1-2 E355 Alla Bernar Undervisning
17:00 - 18:00 SLRYS1 Fonetik: teori och uttal E299, Språkstudion, Studio 1 Alla Bernar Undervisning Uttalsövning
18:00 - 19:45 SLPO2B, SLPOL1, SLPOL3-4, SLRYS1-4, SLTJ2A, SLTJE3-4 Allmänna föreläsningar: http://www.slav.su.se/allmforel E497 Föreläsning Irina Brändén från Uppsala universitet talar om sin avhandling om bildvärlden i Sankt Nikolausikonerna (arr: Ikonsällskapet) | Sign: _____
18:00 - 19:45 SLRYNA Praktik I Grupp 2 E355 Irina Malaxos Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYNB Praktik II F371 Elena Tordengren Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYS1 Grammatik I F487 Ludmila Pöppel Undervisning
18:00 - 19:45 SLRSU7, SLRYS3-4 Språkhistoria K-rummet E439 Alexander Pereswetoff-Morath Undervisning
18:00 - 19:45 SLTJ1A, SLTJE1 Introduktion till tjeckiska språket F379 Jonas Thal Undervisning
19:00 - 21:00 Biblioteket E479 Per Arne Bodin Möte Eftersittning
20:00 - 20:45 SLTJ1A, SLTJE1 Uttal och fonetik F379 Jonas Thal Undervisning
Fredag7/12 12:00 - 13:00 SLRYNY Biblioteket E479 Zhanna Lundman Frågestund Läxhjälp f RyNyb!
13:00 - 14:00 SLRYS1-2 Biblioteket E479 Zhanna Lundman Frågestund Läxhjälp f Ry1-2
Söndag9/12 14:00 - 17:00 SLPO1A, SLPOL1, SLRYS1-2, SLUIOI Uttal och fonetik, Ryssland - historia, samhälle, kultur, Textanalys, Ukraina igår och idag Brunnsvikssalen (skrivsal) Tentamen Tentor: Po1/Fonetik:teori, Ry1/Ryssland…, Ry2/Textanalys, UIOI
v 50, 2018 
Måndag10/12 10:00 - 12:00 SLRYNY Grammatik och text II Grupp 1-2 E420 Åke Zimmermann Bjersby Undervisning
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik II Grupp 1-2 E355 Alla Bernar Undervisning
16:00 - 18:00 Biblioteket E479 Maria Zadencka Övrigt
17:00 - 17:45 SLPO1A, SLPOL1 Uttal och fonetik E289, Språkstudion, Studio 2 Joanna Zatorska-Rosén Undervisning Grupp 1
17:00 - 18:00 SLRYS1 Fonetik: teori och uttal E355 Alla Bernar Undervisning Teori
18:00 - 19:45 SLPO2B Skriftlig språkfärdighet inkl. översättning Biblioteket E479 Renata Ingbrant Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYNA Grammatik och text I Grupp 1-2 E497 Åke Zimmermann Bjersby Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYS1 Grammatik I E420 Ludmila Pöppel Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYS3 Syntax K-rummet E439 Nadezjda Zorikhina Nilsson Undervisning
19:00 - 19:45 SLPO1A, SLPOL1 Uttal och fonetik E289, Språkstudion, Studio 2 Joanna Zatorska-Rosén Undervisning Grupp 2
Tisdag11/12 13:00 - 15:00 SLRX71-73, SLTX71-73 K-rummet E439 Nadezjda Zorikhina Nilsson Seminarium prof. Per Ambrosiani (Umeå Universitet) och doc.em. Elisabeth Löfstrand (Stockholms universitet) - Smolenskarkivet: projektresultat
13:00 - 14:00 SLRYNY Biblioteket E479 Zhanna Lundman Frågestund Läxhjälp f RyNyb!
14:00 - 15:00 SLRYS1-2 Biblioteket E479 Zhanna Lundman Frågestund Läxhjälp f Ry1-2
18:00 - 19:45 SLRYNB Grammatik och text II Biblioteket E479 Cecilia Dilworth Undervisning
Onsdag12/12 16:00 - 18:00 SLPOL3 Skriftlig språkfärdighet och översättning E5162 Baltiska biblioteket Maria Zadencka Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYNA Praktik I Grupp 1 E420 Elena Tordengren Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYS2 Formlära och ordbildning K-rummet E439 Irina Malaxos Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYS3 Sakprosa och sköntext, intensivt Biblioteket E479 Alla Bernar Undervisning
Torsdag13/12 10:00 - 12:00 SLRYNY Grammatik och text II Grupp 1-2 E420 Åke Zimmermann Bjersby Undervisning
10:00 - 11:00 K-rummet E439 Cecilia Dilworth Möte Doktorandrådet
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik II Grupp 1-2 E355 Alla Bernar Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYNA Praktik I Grupp 2 E355 Irina Malaxos Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYNB Praktik II F371 Elena Tordengren Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYS1 Grammatik I E420 Ludmila Pöppel Undervisning OBS: Ny lokal!
18:00 - 19:45 SLRSU7, SLRYS3-4 Språkhistoria K-rummet E439 Alexander Pereswetoff-Morath Undervisning
18:00 - 19:45 SLTJ1A, SLTJE1 Introduktion till tjeckiska språket F379 Jonas Thal Undervisning
20:00 - 20:45 SLTJ1A, SLTJE1 Uttal och fonetik F379 Jonas Thal Undervisning
Fredag14/12 12:00 - 13:00 SLRYNY Biblioteket E479 Zhanna Lundman Frågestund Läxhjälp f RyNyb!
13:00 - 14:00 SLRYS1-2 Biblioteket E479 Zhanna Lundman Frågestund Läxhjälp f Ry1-2
Lördag15/12 15:00 - 18:00 SLKPS1, SLPO1A, SLPO2B, SLPOL1, SLRIOI, SLRYS1-3 Ryssland igår och idag, Introduktion till polska språket, Textanalys: Sakprosa, Textanalys och översättning I, Litteraturhistoria, Syntax Brunnsvikssalen (skrivsal) Tentamen Tentor: Po1/Intro, Po2B/Text:sakprosa, Ry1/Text&Övers, Ry2/Litthist, Ry3/Syntax, KPSL:RIOI
v 51, 2018 
Måndag17/12 10:00 - 12:00 SLRYNY Grammatik och text II Grupp 1-2 E420 Åke Zimmermann Bjersby Undervisning
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik II Grupp 1-2 E355 Alla Bernar Undervisning
15:00 - 16:00 K-rummet E439 Irene Elmerot, Joanna Zatorska-Rosén, Jonas Thal, Lisa Mendoza Åsberg, Renata Ingbrant, Tora Hedin, Åke Zimmermann Bjersby Möte Hermesmöte
18:00 - 21:00 SLKPS1, SLPOL1, SLRYLI, SLRYNA-B, SLRYS3, SLTJ1A, SLTJE1 Rysk litteraturhistoria, Grammatik, Grammatik och text I, Grammatik och text II, Sakprosa och sköntext, intensivt, Uttal och fonetik Brunnsvikssalen (skrivsal) Tentamen Tentor: Po1/Gram, RyNA/GT1, RyNB/GT2, Ry3/Sakpr&Skönt, Tj1/Fonetik, KPSL/RyLi
18:00 - 21:00 SLTJ2A Grammatik och ordbildning Tentamen Brunnsvikssalen
Tisdag18/12 10:00 - 10:30 K-rummet E439 Drop-in-tid Prefektfika
14:00 - 15:00 SLRYNY, SLRYS1-2 Biblioteket E479 Zhanna Lundman Frågestund
17:45 - 18:00 SLKPS1, SLTJ1A, SLTJE1, SLTNLG Tjeckien: nytt land, gammal historia, Tjeckien - historia, kultur och samhälle Irene Elmerot Hemtentamen, Inlämning Deadline för inlämning av hemtentan.
18:00 - 19:00 SLPO1A, SLPOL1 Uttal och fonetik K-rummet E439 Maria Zadencka Undervisning
Onsdag19/12 10:00 - 12:00 SLRYNY Grammatik och text II Grupp 1-2 K-rummet E439 Åke Zimmermann Bjersby Undervisning
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik II Grupp 1-2 K-rummet E439 Alla Bernar Undervisning
18:00 - 19:45 SLRYNA Praktik I Grupp 1 E420 Elena Tordengren Tentamen
18:00 - 19:45 SLRYS2 Formlära och ordbildning K-rummet E439 Irina Malaxos Undervisning
Torsdag20/12 11:00 - 13:00 SLRYNY Praktik II Grupp 1-2 Alla Bernar Tentamen
17:45 - 18:00 SLRYS1 Fonetik: teori och uttal Alla Bernar Hemtentamen, Inlämning Deadline för inlämning av hemtentan (+ uttalsprov e.ö)
18:00 - 19:45 SLRYNA Praktik I Grupp 2 E355 Irina Malaxos Tentamen
18:00 - 19:45 SLRYNB Praktik II E339 Elena Tordengren Tentamen
18:00 - 19:45 SLTJ1A, SLTJE1 Introduktion till tjeckiska språket F379 Jonas Thal Undervisning
Fredag21/12 13:00 - 14:00 SLRYNY, SLRYS1-2 Biblioteket E479 Zhanna Lundman Frågestund
Söndag23/12 17:45 - 18:00 SLKPS1, SLPO2B, SLPOLI Polsk litteraturhistoria, Litteraturhistoria Maria Zadencka Hemtentamen, Inlämning Deadline för inlämning av hemtentan.
v 1, 2019 
Fredag4/1 17:45 - 18:00 SLRYS2 Självständigt arbete Ludmila Pöppel Inlämning Första deadline för H18
Lördag5/1 12:00 - 15:00 K-rummet E439 Övrigt Slaviska föreningens pysseldag för föräldrar och barn
v 2, 2019 
Måndag7/1 17:45 - 18:00 SLKPS1, SLPIOI, SLPO1A, SLPOL1 Polen igår och idag, Polen - historia, kultur och samhälle Janina Gesche Hemtentamen, Inlämning Deadline för inlämning av hemtentan.
Tisdag8/1 18:00 - 21:00 SLPOL1, SLRSU7, SLRYNY, SLRYS1-4, SLTJ1A, SLTJE1 Textförståelse med grammatik, Ryska språkets utveckling, Grammatik och text II, Grammatik I, Formlära och ordbildning, Språkhistoria, Introduktion till tjeckiska språket Brunnsvikssalen (skrivsal) Tentamen Tentor: Po1/Text m gram, RyNy/GT2, Ry1/Gram1, Ry2/Forml&Ordb, Ry3-4/Språkhist, AN:Ryska språkets utv, Tj1/Intro
Onsdag9/1 17:45 - 18:00 SLKPS1, SLPOKI, SLPOL3 Polens kultur- och idéhistoria, Kulturhistoria Maria Zadencka Hemtentamen, Inlämning Deadline för inlämning av hemtentan.
Torsdag10/1 17:45 - 18:00 SLFPOL Förintelsen i polsk litteratur Renata Ingbrant Inlämning Deadline för inlämning av uppsats
Lördag12/1 14:00 - 17:00 SLPO1A, SLPO2B, SLPOL1, SLRYS1-3, SLTJ1A, SLTJE1, SLUIOI Uttal och fonetik, Textanalys: Sakprosa, Ryssland - historia, samhälle, kultur, Textanalys, Syntax, Ukraina igår och idag Brunnsvikssalen (skrivsal) Tentamen Omtentor: Po1/Fonetik:teori, Po2B/Text:sakprosa, Ry1/Ryssland…, Ry2/Textanalys, Ry3/Syntax, Tj1/Fonetik:teori, UIOI
v 3, 2019 
Tisdag15/1 14:00 - 15:30 Biblioteket E479 Renata Ingbrant
17:30 - 18:00 D416 För- och eftertid, Vakttid
18:00 - 21:00 SLKPS1, SLPO1A, SLPOL1, SLRIOI, SLRYNB, SLRYS1-3 Ryssland igår och idag, Introduktion till polska språket, Grammatik och text II, Textanalys och översättning I, Litteraturhistoria, Sakprosa och sköntext, intensivt D416 Tentamen Omtentor: Po1/Intro, RyNB/GT2, Ry1/Text&Övers, Ry2/Litthist, Ry3/Sakpr&Sköntext, KPSL/RIOI
Torsdag17/1 17:30 - 18:00 E306 För- och eftertid, Vakttid
18:00 - 21:00 SLKPS1, SLPOL1, SLRYLI, SLRYNA Rysk litteraturhistoria, Grammatik, Grammatik och text I E306 Tentamen Omtentor: Po1/Gram, RyNA/GT1, KPSL/RyLi
Fredag18/1 13:00 - 16:00 K-rummet E439 Tentamen Individuell tentamen
v 4, 2019 
Måndag21/1 09:00 - 09:15 SLPOKL Renata Ingbrant Kursplattformen öppnas på ATHENA
18:00 - 19:45 SLRYNA, SLRYNY Grammatik och text I Hörsal 8 Åke Zimmermann Bjersby Föreläsning, Introduktion Introduktion & Upprop för både dag- och kvällsstudenter!
Tisdag22/1 08:00 - 2019-01-25 18:00 SLRYNA, SLRYNY Grammatik och text I Eget arbete, Självstudier Alfabetsveckan! Jobba med alfabetshäftet och Wordalistövningen som hör till! Se vidare instrux i dagboken!
13:00 - 15:00 K-rummet E439 Personalmöte Upptaktsmöte V19
16:00 - 17:30 SLKPS1, SLPOLI, SLRIOI, SLRSPE, SLRYKI, SLRYLI Information Välkomstdag för institutionens nya studenter. Lokal: E306. Se program på www.slav.su.se
16:00 - 17:30 SLPO1B, SLPO2A, SLPOL2-4, SLRYNA-B, SLRYNY, SLRYS1-4, SLTJ1B, SLTJ2A-B, SLTJE2-4 Information Välkomstdag för institutionens nya studenter. Lokal: E306. Se program på www.slav.su.se
Onsdag23/1 13:00 - 14:00 SLRYNY Grammatik och text I Biblioteket E479 Zhanna Lundman Frågestund
13:30 - 15:30 K-rummet E439 Tora Hedin Möte
Torsdag24/1 18:00 - 19:00 SLPO1B, SLPO2A, SLPOL2-4 E420 Janina Gesche, Joanna Zatorska-Rosén, Lisa Mendoza Åsberg, Maria Zadencka, Renata Ingbrant Introduktion för polskstuderande
Fredag25/1 13:00 - 14:00 SLRYNY Grammatik och text I Biblioteket E479 Zhanna Lundman Frågestund
17:45 - 18:00 SLRYS2 Självständigt arbete Ludmila Pöppel Inlämning Sista deadline för H18
Söndag27/1 14:00 - 17:00 SLPOL1, SLRSU7, SLRYNY, SLRYS1-4, SLTJ1A, SLTJE1 Textförståelse med grammatik, Ryska språkets utveckling, Grammatik och text II, Grammatik I, Formlära och ordbildning, Språkhistoria, Introduktion till tjeckiska språket Brunnsvikssalen (skrivsal) Tentamen Omtentor: Po1/Text m gram, RyNy/GT2, Ry1/Gram1, Ry2/Forml&ordb, Ry3-4/Språkhist, AN:Ryska språkets utv, Tj1/Intro
Tid Kurs Delkurs Studentgrupp Lärare Undervisningstyp Information
v 37, 2018 
Tisdag11/9 12:00 - 14:00 SLKPS1, SLPIOI, SLPOKI, SLPOLI, SLRIOI, SLRYLI, SLTNLG, SLUIOI Övrigt Träffa Slaviska föreningen! Välkommen till E439! Det bjuds på fika!
16:00 - 18:00 SLKPS1, SLPIOI, SLPOKI, SLPOLI, SLRIOI, SLRYLI, SLTNLG, SLUIOI Information, Introduktion Välkomstdag för institutionens nya studenter. Lokal: Hörsal 3. Se program på www.slav.su.se
Torsdag13/9 18:00 - 19:45 SLKPS1, SLPIOI, SLPO1A, SLPOL1 Polen - historia, kultur och samhälle, Polen igår och idag E487 Janina Gesche Föreläsning
v 38, 2018 
Tisdag18/9 12:00 - 14:00 SLKPS1, SLPIOI, SLPOKI, SLPOLI, SLRIOI, SLRYLI, SLTNLG, SLUIOI Övrigt Träffa Slaviska föreningen! Välkommen till E439! Det bjuds på fika!
Torsdag20/9 18:00 - 19:45 SLKPS1, SLPIOI, SLPO1A, SLPOL1 Polen - historia, kultur och samhälle, Polen igår och idag E487 Janina Gesche Föreläsning
v 39, 2018 
Torsdag27/9 18:00 - 19:45 SLKPS1, SLPIOI, SLPO1A, SLPOL1 Polen - historia, kultur och samhälle, Polen igår och idag E487 Janina Gesche Föreläsning
v 40, 2018 
Torsdag4/10 18:00 - 19:45 SLKPS1, SLPIOI, SLPO1A, SLPOL1 Polen - historia, kultur och samhälle, Polen igår och idag E487 Janina Gesche Föreläsning
v 41, 2018 
Torsdag11/10 18:00 - 19:45 SLKPS1, SLPIOI, SLPO1A, SLPOL1 Polen - historia, kultur och samhälle, Polen igår och idag E487 Janina Gesche Föreläsning
v 42, 2018 
Torsdag18/10 18:00 - 19:45 SLKPS1, SLPIOI, SLPO1A, SLPOL1 Polen - historia, kultur och samhälle, Polen igår och idag E487 Janina Gesche Föreläsning
v 43, 2018 
Torsdag25/10 18:00 - 19:45 SLKPS1, SLPIOI, SLPO1A, SLPOL1 Polen - historia, kultur och samhälle, Polen igår och idag E487 Janina Gesche Föreläsning
v 44, 2018 
Måndag29/10 08:00 - 2018-11-02 18:00 SLKPS1, SLPIOI, SLPOKI, SLPOLI, SLRIOI, SLRYLI, SLTNLG, SLUIOI Inläsningsvecka Eget arbete, Självstudier Ligger du efter? => Ta igen och kom ikapp!!! Annars: repetera! Det här är inte en ledig vecka!
v 45, 2018 
Torsdag8/11 18:00 - 19:45 SLKPS1, SLPIOI, SLPO1A, SLPOL1 Polen - historia, kultur och samhälle, Polen igår och idag E487 Janina Gesche Föreläsning
v 46, 2018 
Torsdag15/11 18:00 - 19:45 SLKPS1, SLPIOI, SLPO1A, SLPOL1 Polen - historia, kultur och samhälle, Polen igår och idag E487 Janina Gesche Föreläsning
v 47, 2018 
Torsdag22/11 18:00 - 19:45 SLKPS1, SLPIOI, SLPO1A, SLPOL1 Polen - historia, kultur och samhälle, Polen igår och idag E487 Joanna Zatorska-Rosén Föreläsning
v 48, 2018 
Torsdag29/11 18:00 - 19:45 SLKPS1, SLPIOI, SLPO1A, SLPOL1 Polen - historia, kultur och samhälle, Polen igår och idag E487 Joanna Zatorska-Rosén Föreläsning
v 2, 2019 
Måndag7/1 17:45 - 18:00 SLKPS1, SLPIOI, SLPO1A, SLPOL1 Polen - historia, kultur och samhälle, Polen igår och idag Janina Gesche Hemtentamen, Inlämning Deadline för inlämning av hemtentan.
Tid Kurs Delkurs Studentgrupp Lärare Undervisningstyp Information
v 37, 2018 
Tisdag11/9 12:00 - 14:00 SLKPS1, SLPIOI, SLPOKI, SLPOLI, SLRIOI, SLRYLI, SLTNLG, SLUIOI Övrigt Träffa Slaviska föreningen! Välkommen till E439! Det bjuds på fika!
16:00 - 18:00 SLKPS1, SLPIOI, SLPOKI, SLPOLI, SLRIOI, SLRYLI, SLTNLG, SLUIOI Information, Introduktion Välkomstdag för institutionens nya studenter. Lokal: Hörsal 3. Se program på www.slav.su.se
Torsdag13/9 18:00 - 19:45 SLKPS1, SLPIOI, SLPO1A, SLPOL1 Polen - historia, kultur och samhälle, Polen igår och idag E487 Janina Gesche Föreläsning
v 38, 2018 
Tisdag18/9 12:00 - 14:00 SLKPS1, SLPIOI, SLPOKI, SLPOLI, SLRIOI, SLRYLI, SLTNLG, SLUIOI Övrigt Träffa Slaviska föreningen! Välkommen till E439! Det bjuds på fika!
Torsdag20/9 18:00 - 19:45 SLKPS1, SLPIOI, SLPO1A, SLPOL1 Polen - historia, kultur och samhälle, Polen igår och idag E487 Janina Gesche Föreläsning
v 39, 2018 
Torsdag27/9 18:00 - 19:45 SLKPS1, SLPIOI, SLPO1A, SLPOL1 Polen - historia, kultur och samhälle, Polen igår och idag E487 Janina Gesche Föreläsning
v 40, 2018 
Torsdag4/10 18:00 - 19:45 SLKPS1, SLPIOI, SLPO1A, SLPOL1 Polen - historia, kultur och samhälle, Polen igår och idag E487 Janina Gesche Föreläsning
v 41, 2018 
Torsdag11/10 18:00 - 19:45 SLKPS1, SLPIOI, SLPO1A, SLPOL1 Polen - historia, kultur och samhälle, Polen igår och idag E487 Janina Gesche Föreläsning
v 42, 2018 
Torsdag18/10 18:00 - 19:45 SLKPS1, SLPIOI, SLPO1A, SLPOL1 Polen - historia, kultur och samhälle, Polen igår och idag E487 Janina Gesche Föreläsning
v 43, 2018 
Torsdag25/10 18:00 - 19:45 SLKPS1, SLPIOI, SLPO1A, SLPOL1 Polen - historia, kultur och samhälle, Polen igår och idag E487 Janina Gesche Föreläsning
v 44, 2018 
Måndag29/10 08:00 - 2018-11-02 18:00 SLKPS1, SLPIOI, SLPOKI, SLPOLI, SLRIOI, SLRYLI, SLTNLG, SLUIOI Inläsningsvecka Eget arbete, Självstudier Ligger du efter? => Ta igen och kom ikapp!!! Annars: repetera! Det här är inte en ledig vecka!
v 45, 2018 
Torsdag8/11 18:00 - 19:45 SLKPS1, SLPIOI, SLPO1A, SLPOL1 Polen - historia, kultur och samhälle, Polen igår och idag E487 Janina Gesche Föreläsning
v 46, 2018 
Torsdag15/11 18:00 - 19:45 SLKPS1, SLPIOI, SLPO1A, SLPOL1 Polen - historia, kultur och samhälle, Polen igår och idag E487 Janina Gesche Föreläsning
v 47, 2018 
Torsdag22/11 18:00 - 19:45 SLKPS1, SLPIOI, SLPO1A, SLPOL1 Polen - historia, kultur och samhälle, Polen igår och idag E487 Joanna Zatorska-Rosén Föreläsning
v 48, 2018 
Torsdag29/11 18:00 - 19:45 SLKPS1, SLPIOI, SLPO1A, SLPOL1 Polen - historia, kultur och samhälle, Polen igår och idag E487 Joanna Zatorska-Rosén Föreläsning
v 2, 2019 
Måndag7/1 17:45 - 18:00 SLKPS1, SLPIOI, SLPO1A, SLPOL1 Polen - historia, kultur och samhälle, Polen igår och idag Janina Gesche Hemtentamen, Inlämning Deadline för inlämning av hemtentan.

 
Allmänna föreläsningar: http://www.slav.su.se/allmforel, Polen - historia, kultur och samhälle, Tjeckien - historia, kultur och samhälle
 
Examensarbete, Polen igår och idag, Tjeckien - historia, kultur och samhälle
 
Examensarbete, Polens kultur- och idéhistoria, Tjeckien: nytt land, gammal historia
 
Examensarbete, Polsk litteraturhistoria, Tjeckiska, examensarbete för masterexamen
 
Examensarbete, Polska, examensarbete för masterexamen, Ukraina igår och idag
 
Examensarbete för kandidatexamen, Praktik I, Uttal och fonetik
 
Examensarbete för kandidatexamen, Praktik I, Uttal och fonetik
 
Fonetik: teori och uttal, Praktik II, Uttal och fonetik
 
Formlära och ordbildning, Praktik II, Uttal och fonetik
 
Förintelsen i polsk litteratur, Rysk litteraturhistoria, Vetenskapligt skrivande
 
Grammatik, Rysk litteraturhistoria, Vetenskapligt skrivande
 
Grammatik I, Rysk poesi och prosa
 
Grammatik och ordbildning, Ryska språkets utveckling
 
Grammatik och text I, Ryska, examensarbete för masterexamen
 
Grammatik och text I, Ryssland - historia, samhälle, kultur
 
Grammatik och text II, Ryssland igår och idag
 
Grammatik och text II, Ryssland igår och idag
 
Inläsningsvecka, Sakprosa och sköntext, intensivt
 
Introduktion till polska språket, Sakprosa, extensivt
 
Introduktion till polska språket, Semantik och pragmatik - slaviska språk
 
Introduktion till tjeckiska språket, Självständigt arbete
 
Introduktion till tjeckiska språket, Skriftlig och muntlig språkfärdighet
 
Kulturhistoria, Skriftlig språkfärdighet
 
Litteraturhistoria, Skriftlig språkfärdighet inkl. översättning
 
Litteraturhistoria, Skriftlig språkfärdighet och översättning
 
Modern slavisk språkvetenskap, Språkhistoria
 
Muntlig och skriftlig språkfärdighet, Språkhistoria
 
Muntlig och skriftlig språkfärdighet I, Syntax
 
Muntlig språkfärdighet, Textanalys
 
Muntlig språkfärdighet, Textanalys och översättning I
 
Mångspråkighet och den ryska litterära kanon, Textanalys: Sakprosa
 
Polen - historia, kultur och samhälle, Textförståelse med grammatik
 
Flera Delkurs