Prenumerera
 
Gå till föregående månad
Sep  
Gå till nästa månad

Slaviska, 15850
Tid    Kurs Delkurs Lärare Undervisningstyp Studentgrupp Information
v 35, 2018 
27/8 10:00 - 10:15 SLFPOL Förintelsen i polsk litteratur Renata Ingbrant Kurssajten öppnas på Athena.
14:00 - 16:00 SLRX71-73, SLTX71-73 Susanna Witt Seminarium Litterärt sem Ry/Tj, Olga Peters Hasty (Princeton) “Inventing the Woman Poet: Voloshin’s and Dmitrieva’s Cherubina de Gabriak Mystification” K-rummet E439
17:30 - 20:30 Jonas Thal Tentamen Tentamen i Skriftlig språkfärdighet och översättning; Tjeckiska 4. Biblioteket E479
18:00 - 19:45 SLRYNA, SLRYNY Grammatik och text I Åke Zimmermann Bjersby Föreläsning, Introduktion Introduktion & Upprop för både dag- och kvällsstudenter! Hörsal 8
Ti28/8 08:00 - 2018-08-31 18:00 SLRYNA, SLRYNY Grammatik och text I Eget arbete, Självstudier Alfabetsveckan! Jobba med alfabetshäftet och Wordalistövningen som hör till! Se vidare instrux i dagboken!
10:00 - 10:30 Övrigt Prefektfika K-rummet E439
14:00 - 16:00 SLRX71-73, SLTX71-73 Susanna Witt Seminarium Litterärt sem Ry/Tj, Olga Peters Hasty (Princeton). Textseminarium om en text av Volosjin K-rummet E439
14:00 - 15:00 SLRYNY Zhanna Lundman Frågestund Biblioteket E479
On29/8 10:00 - 12:00 Övrigt Workshop: Language contact and language policy in different cultural spaces (Ett samarbetsprojekt med Technische Universität Dresden) K-rummet E439
13:00 - 14:30 Personalmöte Upptaktsmöte H18 K-rummet E439
15:00 - 17:00 Janina Gesche, Joanna Zatorska-Rosén, Lisa Mendoza Åsberg, Maria Zadencka, Renata Ingbrant Möte Personalmöte / Polska Biblioteket E479
To30/8 10:00 - 12:00 Irene Elmerot, Joanna Zatorska-Rosén, Jonas Thal, Lisa Mendoza Åsberg, Renata Ingbrant, Tora Hedin, Åke Zimmermann Bjersby Möte Startmöte för projekt "Hermes" K-rummet E439
14:00 - 15:00 SLRYNY Zhanna Lundman Frågestund Biblioteket E479
18:00 - 19:00 SLPO1A, SLPO2B, SLPOL1, SLPOL3-4 Janina Gesche, Joanna Zatorska-Rosén, Lisa Mendoza Åsberg, Maria Zadencka, Renata Ingbrant Introduktion Introduktion till studier i polska E487
v 36, 2018 
3/9 10:00 - 10:15 SLFPOL Förintelsen i polsk litteratur Renata Ingbrant Modul 1: Introduktion - Historisk bakgrund och terminologi
10:00 - 12:00 SLRYNY Grammatik och text I Åke Zimmermann Bjersby Undervisning Grupp 1-2 E420
14:00 - 16:00 SLPOL4, SLPOX4, SLPX71-73, SLRX71-73, SLRYS4, SLRYX4, SLTJE4, SLTJX4, SLTX71-73 Examensarbete, Examensarbete för kandidatexamen, Polska, examensarbete för masterexamen, Ryska, examensarbete för masterexamen, Tjeckiska, examensarbete för masterexamen Ludmila Pöppel Seminarium Lingvistiskt uppsatsseminarium K-rummet E439
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik I Alla Bernar Undervisning Grupp 1 E339
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik I Larysa Korobenko Undervisning Grupp 2 E355
15:00 - 17:00 SLKPS1, SLRIOI, SLRYS1 Ryssland - historia, samhälle, kultur, Ryssland igår och idag Emma-Lina Löflund Föreläsning Intro: Geografisk översikt och Rysslands tidigaste historia: Kievriket E306
15:00 - 15:15 SLRYS1 Ry1 deltid: se heltidsschemat www.slav.su.se/ry1-schema_H18 och välj fritt delkurser du vill läsa! Mer info: http://www.slav.su.se/rydel
16:00 - 18:00 SLPOL3 Muntlig språkfärdighet Renata Ingbrant Undervisning K-rummet E439
16:00 - 18:00 SLRYNA, SLRYNY Grammatik och text I Ludmila Pöppel Föreläsning Teoriföreläsning. Obligatorisk närvaro för dag/heltidsstudenter. Kväll/deltidsstudenter kan se föreläsningen inspelad om man har förhinder att komma. E319
17:00 - 18:00 SLRYS1 Fonetik: teori och uttal Alla Bernar Undervisning Teori E355
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLRYLI, SLRYS2 Litteraturhistoria, Rysk litteraturhistoria Susanna Witt Föreläsning Introduktion. Fornrysk litteratur och 1700-tal F497
18:00 - 18:15 SLKPS1 KPSL deltid: se heltidsschemat www.slav.su.se/kpsl-schema_H18 och välj fritt två delkurser du vill läsa! Bara att gå dit och skriva upp dig på närvarolistan! Ingen föranmälan behövs!
18:00 - 19:45 SLPO2B Skriftlig språkfärdighet inkl. översättning Renata Ingbrant Undervisning Biblioteket E479
18:00 - 19:45 SLRYNA Grammatik och text I Åke Zimmermann Bjersby Undervisning Grupp 1-2 Hörsal 5
18:00 - 19:45 SLRYNB Grammatik och text II Cecilia Dilworth Undervisning E420
18:00 - 20:45 SLRYS1 Muntlig och skriftlig språkfärdighet I Alla Bernar Undervisning E355
18:00 - 18:15 SLRYS2 Ry2 deltid: se heltidsschemat www.slav.su.se/ry2-schema_H18 och välj fritt delkurser du vill läsa! Mer info: http://www.slav.su.se/rydel
18:00 - 19:45 SLRYS3 Syntax Nadezjda Zorikhina Nilsson Undervisning K-rummet E439
Ti4/9 13:00 - 15:00 SLMSS8 Modern slavisk språkvetenskap Nadezjda Zorikhina Nilsson Seminarium K-rummet E439
14:00 - 15:00 SLRYNY, SLRYS1-2 Zhanna Lundman Frågestund Biblioteket E479
15:00 - 18:00 SLRYS1 Textanalys och översättning I Susanna Witt Undervisning E355
16:00 - 18:00 Janina Gesche Möte Biblioteket E479
18:00 - 19:45 SLPO1A, SLPOL1 Introduktion till polska språket Lisa Mendoza Åsberg Undervisning E355
18:00 - 19:45 SLRYS2 Självständigt arbete Ludmila Pöppel Seminarium K-rummet E439
On5/9 14:00 - 17:00 SLRYS2 Skriftlig och muntlig språkfärdighet Alla Bernar Undervisning Biblioteket E479
16:00 - 18:00 SLPOL3 Vetenskapligt skrivande Renata Ingbrant Seminarium K-rummet E439
18:00 - 19:45 SLRYNA Praktik I Elena Tordengren Undervisning Grupp 1 E413
18:00 - 19:45 SLRYS2 Formlära och ordbildning Irina Malaxos Undervisning K-rummet E439
18:00 - 19:45 SLRYS3 Sakprosa och sköntext, intensivt Alla Bernar Undervisning Biblioteket E479
To6/9 10:00 - 12:00 SLRYNY Grammatik och text I Åke Zimmermann Bjersby Undervisning Grupp 1-2 E420
14:00 - 16:00 SLPOL4, SLPOX4, SLPX71-73, SLRX71-73, SLRYS4, SLRYX4, SLTJE4, SLTJX4, SLTX71-73 Examensarbete, Examensarbete för kandidatexamen, Polska, examensarbete för masterexamen, Ryska, examensarbete för masterexamen, Tjeckiska, examensarbete för masterexamen Maria Zadencka Seminarium Litterärt uppsatsseminarium Biblioteket E479
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik I Larysa Korobenko Undervisning Grupp 2 E355
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik I Alla Bernar Undervisning Grupp 1 F371
14:00 - 17:00 SLRYS2 Textanalys Ludmila Pöppel Undervisning K-rummet E439
17:00 - 18:00 SLRYS1 Fonetik: teori och uttal Alla Bernar Undervisning Uttalsövning E299, Språkstudion, Studio 1
18:00 - 19:45 SLRYNA Praktik I Irina Malaxos Undervisning Grupp 2 E413
18:00 - 19:45 SLRYNB Praktik II Elena Tordengren Undervisning E420
18:00 - 19:45 SLRYS1 Grammatik I Ludmila Pöppel Undervisning F487
18:00 - 19:45 SLRSU7, SLRYS3-4 Språkhistoria Alexander Pereswetoff-Morath Undervisning K-rummet E439
18:00 - 19:45 SLTJ1A, SLTJE1 Introduktion till tjeckiska språket Jonas Thal Undervisning F379
Fr7/9 13:00 - 14:00 SLRYNY, SLRYS1-2 Zhanna Lundman Frågestund Biblioteket E479
15:00 - 17:00 Tora Hedin Möte Svenska slavistförbundet har möte. Biblioteket E479
v 37, 2018 
10/9 10:00 - 12:00 SLRYNY Grammatik och text I Åke Zimmermann Bjersby Undervisning Grupp 1-2 E420
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik I Alla Bernar Undervisning Grupp 1 E339
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik I Larysa Korobenko Undervisning Grupp 2 E355
16:00 - 18:00 SLPOL3 Muntlig språkfärdighet Renata Ingbrant Undervisning K-rummet E439
16:00 - 18:00 SLPOL4 Muntlig och skriftlig språkfärdighet Maria Zadencka Undervisning Biblioteket E479
17:00 - 18:00 SLRYS1 Fonetik: teori och uttal Alla Bernar Undervisning Teori E355
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLRYLI, SLRYS2 Litteraturhistoria, Rysk litteraturhistoria Susanna Witt Föreläsning Pusjkin, ”Bronsryttaren” F497
18:00 - 19:45 SLPO2B Skriftlig språkfärdighet inkl. översättning Renata Ingbrant Undervisning Biblioteket E479
18:00 - 19:45 SLPO1A, SLPOL1 Uttal och fonetik Maria Zadencka Undervisning E397
18:00 - 19:45 SLRYNA Grammatik och text I Åke Zimmermann Bjersby Undervisning Grupp 1-2 Hörsal 5
18:00 - 19:45 SLRYNB Grammatik och text II Cecilia Dilworth Undervisning E420
18:00 - 20:45 SLRYS1 Muntlig och skriftlig språkfärdighet I Alla Bernar Undervisning E355
18:00 - 19:45 SLRYS3 Syntax Nadezjda Zorikhina Nilsson Undervisning K-rummet E439
18:00 - 19:45 SLUIOI Ukraina igår och idag Thomas Samuelsson Föreläsning Introduktion E487
20:00 - 20:45 SLKPS1, SLRYLI Rysk litteraturhistoria Susanna Witt Seminarium Litteraturteori. Kompendiet: Sjklovskij, Lotman F497
Ti11/9 10:00 - 12:00 Tora Hedin K-rummet E439
12:00 - 14:00 SLKPS1, SLPIOI, SLPOKI, SLPOLI, SLRIOI, SLRYLI, SLTNLG, SLUIOI Övrigt Träffa Slaviska föreningen! Välkommen till E439! Det bjuds på fika!
12:00 - 14:00 SLPO1A, SLPO2B, SLPOL1, SLPOL3-4, SLRYNA-B, SLRYNY, SLRYS1-4, SLTJ1A, SLTJE1 Övrigt Träffa Slaviska föreningen! (som bjuder på fika!) K-rummet E439
14:00 - 15:00 SLRYNY, SLRYS1-2 Zhanna Lundman Frågestund Biblioteket E479
15:00 - 18:00 SLRYS1 Textanalys och översättning I Susanna Witt Undervisning E339
16:00 - 18:00 SLKPS1, SLPIOI, SLPOKI, SLPOLI, SLRIOI, SLRYLI, SLTNLG, SLUIOI Information, Introduktion Välkomstdag för institutionens nya studenter. Lokal: Hörsal 3. Se program på www.slav.su.se
16:00 - 18:00 SLPO1A, SLPO2B, SLPOL1, SLPOL3-4, SLPX71-73 Maria Zadencka Seminarium Polska högre seminariet, Witold Maciejewski K-rummet E439
16:00 - 18:00 SLPO1A, SLPO2B, SLPOL1, SLPOL3-4, SLRYNA-B, SLRYNY, SLRYS1-4, SLTJ1A, SLTJE1 Information, Introduktion Välkomstdag för institutionens nya studenter. Lokal: Hörsal 3. Se program på www.slav.su.se
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLTJ1A, SLTJE1, SLTNLG Tjeckien - historia, kultur och samhälle, Tjeckien: nytt land, gammal historia Irene Elmerot Föreläsning Introduktion
. Geografiska basdata.
 Tidig historia (IE, Jan-Erik Svensson) E487
18:00 - 19:45 SLPO1A, SLPOL1 Introduktion till polska språket Lisa Mendoza Åsberg Undervisning E413
18:00 - 19:45 SLRYS3 Sakprosa, extensivt Nadezjda Zorikhina Nilsson Undervisning K-rummet E439
On12/9 10:30 - 12:00 Möte Polsklärarmöte Biblioteket E479
14:00 - 16:00 SLPOL3 Skriftlig språkfärdighet och översättning Maria Zadencka Undervisning E5162 Baltiska biblioteket
14:00 - 16:00 SLRX71-73, SLTX71-73 Susanna Witt Seminarium Litterärt sem Ry/Tj, Emma-Lina Löflund: ”Utkast till artikel” K-rummet E439
14:00 - 17:00 SLRYS2 Skriftlig och muntlig språkfärdighet Alla Bernar Undervisning Biblioteket E479
15:00 - 17:00 SLKPS1, SLRIOI, SLRYS1 Ryssland - historia, samhälle, kultur, Ryssland igår och idag Alexander Pereswetoff-Morath Föreläsning Från mongolinvasionen till den Stora oredan, Rus´ och Moskvaryssland 1237–1605. E497
17:00 - 18:00 SLRYS2 Självständigt arbete Anna Ljunggren Seminarium Litterär inriktning
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLPOKI, SLPOL3 Kulturhistoria, Polens kultur- och idéhistoria Maria Zadencka Föreläsning E487
18:00 - 19:45 SLPO2B Textanalys: Sakprosa Joanna Zatorska-Rosén Undervisning Biblioteket E479
18:00 - 19:45 SLRYNA Praktik I Elena Tordengren Undervisning Grupp 1 E420
18:00 - 19:45 SLRYS2 Formlära och ordbildning Irina Malaxos Undervisning K-rummet E439
18:00 - 19:45 SLRMRK, SLRYS4 Mångspråkighet och den ryska litterära kanon, Rysk poesi och prosa Anna Ljunggren Seminarium E5162 Baltiska biblioteket
To13/9 10:00 - 12:00 SLRYNY Grammatik och text I Åke Zimmermann Bjersby Undervisning Grupp 1-2 E420
12:00 - 14:00 SLRYNY Åke Zimmermann Bjersby Filmvisning Grupp 1-2 Lunchfilmvisning! Ta med din lunch och kolla på rysk film! Filmen startar 12.15! "Ivan Vassilyevich Changes Occupation - Иван Васильевич меняет профессию" (eng text) K-rummet E439
14:00 - 16:00 SLPOL4, SLPOX4, SLPX71-73, SLRX71-73, SLRYS4, SLRYX4, SLTJE4, SLTJX4, SLTX71-73 Examensarbete, Examensarbete för kandidatexamen, Polska, examensarbete för masterexamen, Ryska, examensarbete för masterexamen, Tjeckiska, examensarbete för masterexamen Maria Zadencka Seminarium Litterärt uppsatsseminarium Biblioteket E479
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik I Alla Bernar Undervisning Grupp 1 E339
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik I Larysa Korobenko Undervisning Grupp 2 E355
14:00 - 17:00 SLRYS2 Textanalys Ludmila Pöppel Undervisning K-rummet E439
16:00 - 18:00 SLKPS1, SLPO2B, SLPOLI Litteraturhistoria, Polsk litteraturhistoria Maria Zadencka Föreläsning F487
17:00 - 18:00 SLRYS1 Fonetik: teori och uttal Alla Bernar Undervisning Uttalsövning E299, Språkstudion, Studio 1
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLPIOI, SLPO1A, SLPOL1 Polen - historia, kultur och samhälle, Polen igår och idag Janina Gesche Föreläsning E487
18:00 - 20:00 SLPO2B, SLPOL3-4, SLRYS1-4, SLTJ2A, SLTJE3-4 Allmänna föreläsningar: http://www.slav.su.se/allmforel Per Arne Bodin Föreläsning Öppen föreläsning om Pusjkin (Newmaninstitutet: St. Eugenia, Övre salen, Kungsträdgårdsgatan 12)
18:00 - 19:45 SLRYNA Praktik I Irina Malaxos Undervisning Grupp 2 E397
18:00 - 19:45 SLRYNB Praktik II Elena Tordengren Undervisning E420
18:00 - 19:45 SLRYS1 Grammatik I Ludmila Pöppel Undervisning F487
18:00 - 19:45 SLRSU7, SLRYS3-4 Språkhistoria Alexander Pereswetoff-Morath Undervisning K-rummet E439
18:00 - 19:45 SLTJ1A, SLTJE1 Introduktion till tjeckiska språket Jonas Thal Undervisning F379
Fr14/9 13:00 - 14:00 SLRYNY, SLRYS1-2 Zhanna Lundman Frågestund Biblioteket E479
v 38, 2018 
17/9 10:00 - 10:15 SLFPOL Förintelsen i polsk litteratur Renata Ingbrant Modul 2: Den estetiska debatten kring Förintelsen
10:00 - 12:00 SLRYNY Grammatik och text I Åke Zimmermann Bjersby Undervisning Grupp 1-2 E420
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik I Alla Bernar Undervisning Grupp 1 E339
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik I Larysa Korobenko Undervisning Grupp 2 E355
14:00 - 16:00 Cecilia Dilworth Möte doktorandrådet K-rummet E439
15:00 - 17:00 SLKPS1, SLRIOI, SLRYS1 Ryssland - historia, samhälle, kultur, Ryssland igår och idag Elisabeth Löfstrand Föreläsning Envälde och europeisering: Rysslands 1600- och 1700-tal. E497
16:00 - 18:00 SLPOL3 Muntlig språkfärdighet Renata Ingbrant Undervisning K-rummet E439
16:00 - 18:00 SLPOL4 Muntlig och skriftlig språkfärdighet Maria Zadencka Undervisning Biblioteket E479
16:00 - 18:00 SLRYNA, SLRYNY Grammatik och text I Ludmila Pöppel Föreläsning Teoriföreläsning. Obligatorisk närvaro för dag/heltidsstudenter. Kväll/deltidsstudenter kan se föreläsningen inspelad om man har förhinder att komma. E319
17:00 - 17:45 SLPO1A, SLPOL1 Uttal och fonetik Undervisning Språkstudions introduktion: Grupp 1 E289, Språkstudion, Studio 2
17:00 - 18:00 SLRYS1 Fonetik: teori och uttal Alla Bernar Undervisning Teori E355
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLRYLI, SLRYS2 Litteraturhistoria, Rysk litteraturhistoria Susanna Witt Föreläsning Gogol: ”Kappan”. KPSL/RyLi: Kompendiet => Ejchenbaum F497
18:00 - 19:45 SLPO2B Skriftlig språkfärdighet inkl. översättning Renata Ingbrant Undervisning Biblioteket E479
18:00 - 18:45 SLPO1A, SLPOL1 Uttal och fonetik Joanna Zatorska-Rosén Undervisning F320
18:00 - 19:45 SLRYNA Grammatik och text I Åke Zimmermann Bjersby Undervisning Grupp 1-2 E497
18:00 - 19:45 SLRYNB Grammatik och text II Cecilia Dilworth Undervisning E420
18:00 - 20:45 SLRYS1 Muntlig och skriftlig språkfärdighet I Alla Bernar Undervisning E355
18:00 - 19:45 SLRYS3 Syntax Nadezjda Zorikhina Nilsson Undervisning K-rummet E439
18:00 - 19:45 SLTJ2A Grammatik och ordbildning, Muntlig språkfärdighet, Skriftlig språkfärdighet Jonas Thal Undervisning E445
18:00 - 19:45 SLUIOI Ukraina igår och idag Maria Zadencka Föreläsning Ukraina mellan Polen och Ryssland E487
19:00 - 19:45 SLPO1A, SLPOL1 Uttal och fonetik Undervisning Språkstudions introduktion: Grupp 2 E289, Språkstudion, Studio 2
Ti18/9 10:00 - 10:30 Drop-in-tid Prefektfika K-rummet E439
12:00 - 14:00 SLKPS1, SLPIOI, SLPOKI, SLPOLI, SLRIOI, SLRYLI, SLTNLG, SLUIOI Övrigt Träffa Slaviska föreningen! Välkommen till E439! Det bjuds på fika!
12:00 - 14:00 SLPO1A, SLPO2B, SLPOL1, SLPOL3-4, SLRYNA-B, SLRYNY, SLRYS1-4, SLTJ1A, SLTJE1 Övrigt Träffa Slaviska föreningen! (som bjuder på fika!) Biblioteket E479
13:00 - 15:00 SLMSS8 Modern slavisk språkvetenskap Nadezjda Zorikhina Nilsson Seminarium K-rummet E439
14:00 - 15:00 SLRYNY, SLRYS1-2 Zhanna Lundman Frågestund Biblioteket E479
15:00 - 18:00 SLRYS1 Textanalys och översättning I Susanna Witt Undervisning E339
15:30 - 17:00 Tora Hedin Möte Budgetmöte E5162 Baltiska biblioteket
16:00 - 18:00 SLPO1A, SLPO2B, SLPOL1, SLPOL3-4, SLPX71-73 Maria Zadencka Seminarium Polska högre seminariet, Katarzyna Szewczyk-Haake (Adam Mickiewicz universitet i Poznań) K-rummet E439
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLTJ1A, SLTJE1, SLTNLG Tjeckien - historia, kultur och samhälle, Tjeckien: nytt land, gammal historia Föreläsning Medeltiden. Jan-Erik Svensson E487
18:00 - 19:45 SLPO1A, SLPOL1 Introduktion till polska språket Lisa Mendoza Åsberg Undervisning E413
18:00 - 19:45 SLRYS2 Självständigt arbete Ludmila Pöppel Seminarium K-rummet E439
On19/9 14:00 - 16:00 SLPOL3 Skriftlig språkfärdighet och översättning Maria Zadencka Undervisning E5162 Baltiska biblioteket
14:00 - 17:00 SLRYS2 Skriftlig och muntlig språkfärdighet Alla Bernar Undervisning Biblioteket E479
15:00 - 15:30 Drop-in-tid Slaviskas avdelningsfika K-rummet E439
17:00 - 18:00 SLPOL3-4, SLPX71-73, SLRYS2, SLRYS4, SLTJE3-4, SLTX71-73 Examensarbete, Examensarbete för kandidatexamen, Självständigt arbete, Vetenskapligt skrivande Infosök Samling vid informationen i Frescatibiblioteket, SUB.
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLPOKI, SLPOL3 Kulturhistoria, Polens kultur- och idéhistoria Maria Zadencka Föreläsning E487
18:00 - 19:45 SLRYNA Praktik I Elena Tordengren Undervisning Grupp 1 E420
18:00 - 19:45 SLRYS2 Formlära och ordbildning Irina Malaxos Undervisning K-rummet E439
18:00 - 19:45 SLRYS3 Sakprosa och sköntext, intensivt Alla Bernar Undervisning Biblioteket E479
18:00 - 19:45 SLRMRK, SLRYS4 Mångspråkighet och den ryska litterära kanon, Rysk poesi och prosa Anna Ljunggren Seminarium OBS: Ny lokal - E448
To20/9 10:00 - 14:00 SLPOL4, SLPOX4, SLPX71-73, SLRX71-73, SLRYS4, SLRYX4, SLTJE4, SLTJX4, SLTX71-73 Examensarbete, Examensarbete för kandidatexamen, Polska, examensarbete för masterexamen, Ryska, examensarbete för masterexamen, Tjeckiska, examensarbete för masterexamen Anna Ljunggren, Per Arne Bodin Seminarium Framläggningar: Hanna Björn, Alina Persson K-rummet E439
10:00 - 12:00 SLRYNY Grammatik och text I Åke Zimmermann Bjersby Undervisning Grupp 1-2 E420
14:00 - 16:00 SLPOL4, SLPOX4, SLPX71-73, SLRX71-73, SLRYS4, SLRYX4, SLTJE4, SLTJX4, SLTX71-73 Examensarbete, Examensarbete för kandidatexamen, Polska, examensarbete för masterexamen, Ryska, examensarbete för masterexamen, Tjeckiska, examensarbete för masterexamen Maria Zadencka Seminarium Litterärt uppsatsseminarium Biblioteket E479
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik I Alla Bernar Undervisning Grupp 1 E339
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik I Larysa Korobenko Undervisning Grupp 2 E355
14:00 - 17:00 SLRYS2 Textanalys Ludmila Pöppel Undervisning K-rummet E439
16:00 - 18:00 SLKPS1, SLPO2B, SLPOLI Litteraturhistoria, Polsk litteraturhistoria Maria Zadencka Föreläsning F487
17:00 - 18:00 SLRYS1 Fonetik: teori och uttal Alla Bernar Undervisning Uttalsövning E299, Språkstudion, Studio 1
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLPIOI, SLPO1A, SLPOL1 Polen - historia, kultur och samhälle, Polen igår och idag Janina Gesche Föreläsning E487
18:00 - 19:45 SLRYNA Praktik I Irina Malaxos Undervisning Grupp 2 E355
18:00 - 19:45 SLRYNB Praktik II Elena Tordengren Undervisning F371
18:00 - 19:45 SLRYS1 Grammatik I Ludmila Pöppel Undervisning F487
18:00 - 19:45 SLRSU7, SLRYS3-4 Språkhistoria Alexander Pereswetoff-Morath Undervisning K-rummet E439
18:00 - 19:45 SLTJ1A, SLTJE1 Introduktion till tjeckiska språket Jonas Thal Undervisning F379
Fr21/9 13:00 - 14:00 SLRYNY, SLRYS1-2 Zhanna Lundman Frågestund Biblioteket E479
23/9 18:00 - 18:15 SLTJ2A Jonas Thal
v 39, 2018 
24/9 10:00 - 12:00 SLRYNY Grammatik och text I Åke Zimmermann Bjersby Undervisning Grupp 1-2 E420
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik I Alla Bernar Undervisning Grupp 1 E339
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik I Larysa Korobenko Undervisning Grupp 2 E355
15:00 - 17:00 SLKPS1, SLRIOI, SLRYS1 Ryssland - historia, samhälle, kultur, Ryssland igår och idag Cecilia Dilworth Föreläsning Reform, reaktion och realism E497
16:00 - 18:00 SLPOL3 Muntlig språkfärdighet Renata Ingbrant Undervisning K-rummet E439
16:00 - 18:00 SLPOL4 Muntlig och skriftlig språkfärdighet Maria Zadencka Undervisning Biblioteket E479
16:00 - 18:00 SLRYNA, SLRYNY Grammatik och text I Ludmila Pöppel Föreläsning Teoriföreläsning. Obligatorisk närvaro för dag/heltidsstudenter. Kväll/deltidsstudenter kan se föreläsningen inspelad om man har förhinder att komma. E319
17:00 - 17:45 SLPO1A, SLPOL1 Uttal och fonetik Joanna Zatorska-Rosén Undervisning Grupp 1 E289, Språkstudion, Studio 2
17:00 - 18:00 SLRYS1 Fonetik: teori och uttal Alla Bernar Undervisning Teori E355
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLRYLI, SLRYS2 Litteraturhistoria, Rysk litteraturhistoria Susanna Witt Föreläsning Lermontov, Tiuttjev, Turgenev, Gontjarov, Leskov F497
18:00 - 19:45 SLPO2B Skriftlig språkfärdighet inkl. översättning Renata Ingbrant Undervisning Biblioteket E479
18:00 - 18:45 SLPO1A, SLPOL1 Uttal och fonetik Maria Zadencka Undervisning E339
18:00 - 19:45 SLRYNA Grammatik och text I Åke Zimmermann Bjersby Undervisning Grupp 1-2 Hörsal 9
18:00 - 19:45 SLRYNB Grammatik och text II Cecilia Dilworth Undervisning F371
18:00 - 20:45 SLRYS1 Muntlig och skriftlig språkfärdighet I Alla Bernar Undervisning E355
18:00 - 19:45 SLRYS3 Syntax Nadezjda Zorikhina Nilsson Undervisning K-rummet E439
18:00 - 19:45 SLTJ2A Grammatik och ordbildning, Muntlig språkfärdighet, Skriftlig språkfärdighet Jonas Thal Undervisning E5162 Baltiska biblioteket
18:00 - 19:45 SLUIOI Ukraina igår och idag Emma-Lina Löflund Föreläsning Ukrainsk litteratur och musik E487
19:00 - 19:45 SLPO1A, SLPOL1 Uttal och fonetik Joanna Zatorska-Rosén Undervisning Grupp 2 E289, Språkstudion, Studio 2
20:00 - 20:45 SLRYS2 Litteraturhistoria Susanna Witt Seminarium Rysk poesi på ryska. Poesikompendiet F497
Ti25/9 10:00 - 10:30 Drop-in-tid Prefektfika K-rummet E439
14:00 - 15:00 SLRYNY, SLRYS1-2 Zhanna Lundman Frågestund Biblioteket E479
15:00 - 18:00 SLRYS1 Textanalys och översättning I Susanna Witt Undervisning F379
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLTJ1A, SLTJE1, SLTNLG Tjeckien - historia, kultur och samhälle, Tjeckien: nytt land, gammal historia Föreläsning Habsburgarna till och med Josef II. Jan-Erik Svensson E487
18:00 - 19:45 SLPO1A, SLPOL1 Introduktion till polska språket Lisa Mendoza Åsberg Undervisning E355
On26/9 14:00 - 17:00 SLRYS2 Skriftlig och muntlig språkfärdighet Alla Bernar Undervisning Biblioteket E479
14:00 - 14:30 Slaviskas avdelningsfika K-rummet E439
15:00 - 17:00 SLRX71-73, SLTX71-73 Susanna Witt Seminarium Litterärt sem Ry/Tj (prel), Samarrangemang med Institutionen för kultur och estetik: Sara Pankenier Weld, UC Santa Barbara, presenterar sitt arbete: ”Impossible infans: Catherine the Great’s Writings for Children” Lokal: Bibl. på Litt. vetenskapliga avd, Frescativ. 24 E
16:00 - 18:00 SLPOL3 Vetenskapligt skrivande Renata Ingbrant Seminarium K-rummet E439
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLPOKI, SLPOL3 Kulturhistoria, Polens kultur- och idéhistoria Maria Zadencka Föreläsning E487
18:00 - 19:45 SLPO2B Textanalys: Sakprosa Joanna Zatorska-Rosén Undervisning FiBi E5165 (Finska biblioteket)
18:00 - 19:45 SLRYNA Praktik I Elena Tordengren Undervisning Grupp 1 E420
18:00 - 19:45 SLRYS2 Formlära och ordbildning Irina Malaxos Undervisning K-rummet E439
18:00 - 19:45 SLRYS3 Sakprosa och sköntext, intensivt Alla Bernar Undervisning Biblioteket E479
18:00 - 20:45 SLRMRK, SLRYS4 Mångspråkighet och den ryska litterära kanon, Rysk poesi och prosa Anna Ljunggren Seminarium Lokal: E448
To27/9 10:00 - 12:00 SLRYNY Grammatik och text I Åke Zimmermann Bjersby Undervisning Grupp 1-2 E420
12:00 - 14:00 SLRYNY Åke Zimmermann Bjersby Filmvisning Grupp 1-2 Lunchfilmvisning! Ta med din lunch och kolla på rysk film! Filmen startar 12.15! "Бриллиантовая рука" (eng text) K-rummet E439
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik I Alla Bernar Undervisning Grupp 1 E339
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik I Larysa Korobenko Undervisning Grupp 2 E355
14:00 - 17:00 SLRYS2 Textanalys Ludmila Pöppel Undervisning K-rummet E439
16:00 - 18:00 SLKPS1, SLPO2B, SLPOLI Litteraturhistoria, Polsk litteraturhistoria Maria Zadencka Föreläsning F487
17:00 - 18:00 SLRYS1 Fonetik: teori och uttal Alla Bernar Undervisning Uttalsövning E299, Språkstudion, Studio 1
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLPIOI, SLPO1A, SLPOL1 Polen - historia, kultur och samhälle, Polen igår och idag Janina Gesche Föreläsning E487
18:00 - 19:45 SLRYNA Praktik I Irina Malaxos Undervisning Grupp 2 E355
18:00 - 19:45 SLRYNB Praktik II Elena Tordengren Undervisning F371
18:00 - 19:45 SLRYS1 Grammatik I Ludmila Pöppel Undervisning F487
18:00 - 19:45 SLRSU7, SLRYS3-4 Språkhistoria Alexander Pereswetoff-Morath Undervisning K-rummet E439
18:00 - 19:45 SLTJ1A, SLTJE1 Introduktion till tjeckiska språket Undervisning Vik: Karin Eriksson F379
Fr28/9 12:00 - 13:00 SLRYNY Zhanna Lundman Frågestund Läxhjälp f RyNyb! Biblioteket E479
13:00 - 14:00 SLRYS1-2 Zhanna Lundman Frågestund Läxhjälp f Ry1-2 Biblioteket E479
v 40, 2018 
1/10 10:00 - 10:15 SLFPOL Förintelsen i polsk litteratur Renata Ingbrant Modul 3: Vittneslitteratur
10:00 - 12:00 SLRYNY Grammatik och text I Åke Zimmermann Bjersby Undervisning Grupp 1-2 E420
14:00 - 16:00 SLPOL4, SLPOX4, SLPX71-73, SLRX71-73, SLRYS4, SLRYX4, SLTJE4, SLTJX4, SLTX71-73 Examensarbete, Examensarbete för kandidatexamen, Polska, examensarbete för masterexamen, Ryska, examensarbete för masterexamen, Tjeckiska, examensarbete för masterexamen Ludmila Pöppel Seminarium Lingvistiskt uppsatsseminarium K-rummet E439
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik I Alla Bernar Undervisning Grupp 1 E339
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik I Undervisning Grupp 2 F339
15:00 - 17:00 SLKPS1, SLRIOI, SLRYS1 Ryssland - historia, samhälle, kultur, Ryssland igår och idag Per Arne Bodin Föreläsning Ryssland och arvet från Bysans E306
16:00 - 18:00 SLPOL4 Muntlig och skriftlig språkfärdighet Maria Zadencka Undervisning Biblioteket E479
17:00 - 17:45 SLPO1A, SLPOL1 Uttal och fonetik Joanna Zatorska-Rosén Undervisning Grupp 1 E289, Språkstudion, Studio 2
17:00 - 18:00 SLRYS1 Fonetik: teori och uttal Alla Bernar Undervisning Teori E355
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLRYLI, SLRYS2 Litteraturhistoria, Rysk litteraturhistoria Susanna Witt Föreläsning Dostojevskij: Anteckningar från källarhålet F497
18:00 - 18:45 SLPO1A, SLPOL1 Uttal och fonetik Maria Zadencka Undervisning E420
18:00 - 19:45 SLRYNA Grammatik och text I Åke Zimmermann Bjersby Undervisning Grupp 1-2 E319
18:00 - 19:45 SLRYNB Grammatik och text II Cecilia Dilworth Undervisning F371
18:00 - 20:45 SLRYS1 Muntlig och skriftlig språkfärdighet I Alla Bernar Undervisning E355
18:00 - 19:45 SLRYS3 Syntax Nadezjda Zorikhina Nilsson Undervisning K-rummet E439
18:00 - 19:45 SLTJ2A Grammatik och ordbildning, Muntlig språkfärdighet, Skriftlig språkfärdighet Jonas Thal Undervisning E5162 Baltiska biblioteket
18:00 - 19:45 SLUIOI Ukraina igår och idag Mattias Ågren Föreläsning Ukrainas sovjetiska historia E487
19:00 - 19:45 SLPO1A, SLPOL1 Uttal och fonetik Joanna Zatorska-Rosén Undervisning Grupp 2 E289, Språkstudion, Studio 2
20:00 - 20:45 SLKPS1, SLRYLI Rysk litteraturhistoria Susanna Witt Seminarium Brott och straff. Kompendiet: Bachtin. Kyssen: Dostojevskij F497
Ti2/10 10:00 - 10:30 Drop-in-tid Prefektfika K-rummet E439
13:00 - 15:00 SLMSS8 Modern slavisk språkvetenskap Nadezjda Zorikhina Nilsson Seminarium K-rummet E439
13:00 - 14:00 SLRYNY Zhanna Lundman Frågestund Läxhjälp f RyNyb! Biblioteket E479
14:00 - 15:00 SLRYS1-2 Zhanna Lundman Frågestund Läxhjälp f Ry1-2 Biblioteket E479
15:00 - 18:00 SLRYS1 Textanalys och översättning I Susanna Witt Undervisning E355
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLTJ1A, SLTJE1, SLTNLG Tjeckien - historia, kultur och samhälle, Tjeckien: nytt land, gammal historia Föreläsning Revolutionernas tid fram till första världskriget. Jan-Erik Svensson E487
18:00 - 19:45 SLPO1A, SLPOL1 Introduktion till polska språket Lisa Mendoza Åsberg Undervisning E355
18:00 - 19:45 SLRYS3 Sakprosa, extensivt Nadezjda Zorikhina Nilsson Undervisning K-rummet E439
On3/10 11:00 - 13:00 Lisa Mendoza Åsberg Möte Möte för lärare i polska K-rummet E439
14:00 - 16:00 SLPOL3 Skriftlig språkfärdighet och översättning Maria Zadencka Undervisning E5162 Baltiska biblioteket
14:00 - 17:00 SLRYS2 Skriftlig och muntlig språkfärdighet Alla Bernar Undervisning Biblioteket E479
15:00 - 15:30 Drop-in-tid Slaviskas avdelningsfika K-rummet E439
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLPOKI, SLPOL3 Kulturhistoria, Polens kultur- och idéhistoria Maria Zadencka Föreläsning E487
18:00 - 19:45 SLRYNA Praktik I Elena Tordengren Undervisning Grupp 1 E413
18:00 - 19:45 SLRYS2 Formlära och ordbildning Irina Malaxos Undervisning K-rummet E439
18:00 - 20:00 SLRMRK, SLRYS4 Mångspråkighet och den ryska litterära kanon, Rysk poesi och prosa Anna Ljunggren Seminarium Lokal: E448
To4/10 10:00 - 12:00 SLRYNY Grammatik och text I Åke Zimmermann Bjersby Undervisning Grupp 1-2 E420
12:00 - 14:00 SLPO2B, SLPOL1, SLPOL3-4, SLRYS1-4, SLTJ1A, SLTJ2A, SLTJE1, SLTJE3-4 Allmänna föreläsningar: http://www.slav.su.se/allmforel Renata Ingbrant Föreläsning En kvinnas antivärld i Anna Świrszczyńskas poesi | Sign: _____ F420
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik I Alla Bernar Undervisning Grupp 1 E339
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik I Larysa Korobenko Undervisning Grupp 2 E355
14:00 - 17:00 SLRYS2 Textanalys Ludmila Pöppel Undervisning K-rummet E439
16:00 - 18:00 SLKPS1, SLPO2B, SLPOLI Litteraturhistoria, Polsk litteraturhistoria Maria Zadencka Föreläsning F487
17:00 - 18:00 SLRYS1 Fonetik: teori och uttal Alla Bernar Undervisning Uttalsövning E299, Språkstudion, Studio 1
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLPIOI, SLPO1A, SLPOL1 Polen - historia, kultur och samhälle, Polen igår och idag Janina Gesche Föreläsning E487
18:00 - 19:45 SLRYNA Praktik I Irina Malaxos Undervisning Grupp 2 E355
18:00 - 19:45 SLRYNB Praktik II Elena Tordengren Undervisning F371
18:00 - 19:45 SLRYS1 Grammatik I Ludmila Pöppel Undervisning F487
18:00 - 19:45 SLRSU7, SLRYS3-4 Språkhistoria Alexander Pereswetoff-Morath Undervisning K-rummet E439
18:00 - 19:45 SLTJ1A, SLTJE1 Introduktion till tjeckiska språket Jonas Thal Undervisning F379
20:00 - 20:45 SLTJ1A, SLTJE1 Uttal och fonetik Jonas Thal Undervisning F379
Fr5/10 12:00 - 13:00 SLRYNY Zhanna Lundman Frågestund Läxhjälp f RyNyb! Biblioteket E479
13:00 - 14:00 SLRYS1-2 Zhanna Lundman Frågestund Läxhjälp f Ry1-2 Biblioteket E479
v 41, 2018 
8/10 10:00 - 12:00 SLRYNY Grammatik och text I Åke Zimmermann Bjersby Undervisning Grupp 1-2 E420
10:00 - 12:00 Sara Van Meerbergen Möte Handledarkollegium K-rummet E439
12:00 - 14:00 SLRYNY Åke Zimmermann Bjersby Filmvisning Grupp 1-2 Lunchfilmvisning! Ta med din lunch och kolla på rysk film! Filmen startar 12.15! "Я люблю тебя" från 2004 (eng text) K-rummet E439
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik I Alla Bernar Undervisning Grupp 1 E339
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik I Larysa Korobenko Undervisning Grupp 2 E355
15:00 - 17:00 SLKPS1, SLRIOI, SLRYS1 Ryssland - historia, samhälle, kultur, Ryssland igår och idag Emma-Lina Löflund Föreläsning Silveråldern till Sovjet E497
16:00 - 18:00 SLPOL3 Muntlig språkfärdighet Renata Ingbrant Undervisning K-rummet E439
16:00 - 18:00 SLPOL4 Muntlig och skriftlig språkfärdighet Maria Zadencka Undervisning Biblioteket E479
17:00 - 17:45 SLPO1A, SLPOL1 Uttal och fonetik Joanna Zatorska-Rosén Undervisning Grupp 1 E299, Språkstudion, Studio 1
17:00 - 18:00 SLRYS1 Fonetik: teori och uttal Alla Bernar Undervisning Teori E355
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLRYLI, SLRYS2 Litteraturhistoria, Rysk litteraturhistoria Susanna Witt Föreläsning Tolstoj, Anna Karenina. KPSL/RyLi: Kompendiet => Morson F497
18:00 - 19:45 SLPO2B Skriftlig språkfärdighet inkl. översättning Renata Ingbrant Undervisning Biblioteket E479
18:00 - 18:45 SLPO1A, SLPOL1 Uttal och fonetik Maria Zadencka Undervisning E420
18:00 - 19:45 SLRYNA Grammatik och text I Åke Zimmermann Bjersby Undervisning Grupp 1-2 E497
18:00 - 19:45 SLRYNB Grammatik och text II Cecilia Dilworth Undervisning F371
18:00 - 20:45 SLRYS1 Muntlig och skriftlig språkfärdighet I Alla Bernar Undervisning E355
18:00 - 19:45 SLRYS3 Syntax Nadezjda Zorikhina Nilsson Undervisning K-rummet E439
18:00 - 19:45 SLTJ2A Grammatik och ordbildning, Muntlig språkfärdighet, Skriftlig språkfärdighet Jonas Thal Undervisning E5162 Baltiska biblioteket
19:00 - 19:45 SLPO1A, SLPOL1 Uttal och fonetik Joanna Zatorska-Rosén Undervisning Grupp 2 E299, Språkstudion, Studio 1
Ti9/10 10:00 - 10:30 Drop-in-tid Prefektfika K-rummet E439
10:30 - 12:00 Tora Hedin Möte Ledningsgruppen har möte K-rummet E439
13:00 - 14:00 SLRYNY Zhanna Lundman Frågestund Läxhjälp f RyNyb! Biblioteket E479
14:00 - 15:00 SLRYS1-2 Zhanna Lundman Frågestund Läxhjälp f Ry1-2 Biblioteket E479
15:00 - 17:00 SLRX71-73, SLRYS1-4, SLTX71-73 Allmänna föreläsningar: http://www.slav.su.se/allmforel Nadezjda Zorikhina Nilsson Föreläsning, Högre seminarium Högre lingv sem i slaviska språk: Ekaterina Rakhilina, School of Linguistics, Moscow: Frontality as a spacial dimension in Russiаn: corpus look. Allm förel f Ry1-R4 | Sign: _____ F497
15:00 - 18:00 SLRYS1 Textanalys och översättning I Susanna Witt Undervisning E355
17:00 - 18:00 SLTJ1A, SLTJE1 Uttal och fonetik Introduktion E299, Språkstudion, Studio 1
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLTJ1A, SLTJE1, SLTNLG Tjeckien - historia, kultur och samhälle, Tjeckien: nytt land, gammal historia Tora Hedin Föreläsning Tjeckiska språket och dess släktingar E487
18:00 - 19:45 SLPO1A, SLPOL1 Introduktion till polska språket Janina Gesche Undervisning OBS: Vikarie E355
On10/10 14:00 - 16:00 SLPOL3 Skriftlig språkfärdighet och översättning Maria Zadencka Undervisning E5162 Baltiska biblioteket
14:00 - 16:00 SLRX71-73, SLTX71-73 Susanna Witt Seminarium Litterärt sem Ry/Tj , Per-Arne Bodin presenterar ett utkast till artikeln ”Glada änkan och den socialistiska realismen” K-rummet E439
14:00 - 17:00 SLRYS2 Skriftlig och muntlig språkfärdighet Alla Bernar Undervisning Biblioteket E479
14:00 - 16:00 Tora Hedin Möte Möte om våra lokaler FiBi E5165 (Finska biblioteket)
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLPOKI, SLPOL3 Kulturhistoria, Polens kultur- och idéhistoria Maria Zadencka Föreläsning E487
18:00 - 19:45 SLPO2B Textanalys: Sakprosa Joanna Zatorska-Rosén Undervisning E5156
18:00 - 19:45 SLRYNA Praktik I Elena Tordengren Undervisning Grupp 1 E420
18:00 - 19:45 SLRYS2 Formlära och ordbildning Irina Malaxos Undervisning K-rummet E439
18:00 - 19:45 SLRYS3 Sakprosa och sköntext, intensivt Alla Bernar Undervisning Biblioteket E479
18:00 - 20:00 SLRMRK, SLRYS4 Mångspråkighet och den ryska litterära kanon, Rysk poesi och prosa Anna Ljunggren Seminarium Lokal: E448
To11/10 10:00 - 12:00 SLRYNY Grammatik och text I Åke Zimmermann Bjersby Undervisning Grupp 1-2 E420
13:00 - 15:00 SLRX71-73, SLTX71-73 Nadezjda Zorikhina Nilsson Seminarium Högre lingvistiskt seminarium i slaviska språk: doc. Ahti Nikunlassi och doc. Ekaterina Protassova (Helsingfors universitet) K-rummet E439
14:00 - 16:00 SLPOL4, SLPOX4, SLPX71-73, SLRX71-73, SLRYS4, SLRYX4, SLTJE4, SLTJX4, SLTX71-73 Examensarbete, Examensarbete för kandidatexamen, Polska, examensarbete för masterexamen, Ryska, examensarbete för masterexamen, Tjeckiska, examensarbete för masterexamen Maria Zadencka, Susanna Witt Uppsatsventilering Eugenia Polychronidou försvarar sin kandidatuppsats i ryska: Особенности жанра послания в поэзии А. С. Пушкина, А. А. Дельвига и В. К. Кюхельбекера FiBi E5165 (Finska biblioteket)
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik I Alla Bernar Undervisning Grupp 1 E339
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik I Larysa Korobenko Undervisning Grupp 2 E355
14:00 - 17:00 SLRYS2 Textanalys Ludmila Pöppel Undervisning Biblioteket E479
16:00 - 18:00 SLKPS1, SLPO2B, SLPOLI Litteraturhistoria, Polsk litteraturhistoria Maria Zadencka Föreläsning F487
17:00 - 18:00 SLRYS1 Fonetik: teori och uttal Alla Bernar Undervisning Uttalsövning E289, Språkstudion, Studio 2
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLPIOI, SLPO1A, SLPOL1 Polen - historia, kultur och samhälle, Polen igår och idag Janina Gesche Föreläsning E487
18:00 - 19:45 SLRYNA Praktik I Irina Malaxos Undervisning Grupp 2 E355
18:00 - 19:45 SLRYNB Praktik II Elena Tordengren Undervisning F371
18:00 - 19:45 SLRYS1 Grammatik I Ludmila Pöppel Undervisning F487
18:00 - 19:45 SLRSU7, SLRYS3-4 Språkhistoria Alexander Pereswetoff-Morath Undervisning K-rummet E439
18:00 - 19:45 SLTJ1A, SLTJE1 Introduktion till tjeckiska språket Jonas Thal Undervisning F379
20:00 - 20:45 SLTJ1A, SLTJE1 Uttal och fonetik Jonas Thal Undervisning F379
Fr12/10 12:00 - 13:00 SLRYNY Zhanna Lundman Frågestund Läxhjälp f RyNyb! Biblioteket E479
13:00 - 14:00 SLRYS1-2 Zhanna Lundman Frågestund Läxhjälp f Ry1-2 Biblioteket E479
v 42, 2018 
15/10 10:00 - 10:15 SLFPOL Förintelsen i polsk litteratur Renata Ingbrant Modul 3 (fortsättning): Barnens vittnesbörd
10:00 - 12:00 SLRYNY Grammatik och text I Åke Zimmermann Bjersby Undervisning Grupp 1-2 E420
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik I Alla Bernar Undervisning Grupp 1 E339
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik I Larysa Korobenko Undervisning Grupp 2 E355
15:00 - 17:00 SLKPS1, SLRIOI, SLRYS1 Ryssland - historia, samhälle, kultur, Ryssland igår och idag Gudrun Persson Föreläsning Det sovjetiska arvet E497
16:00 - 18:00 SLPOL3 Muntlig språkfärdighet Renata Ingbrant Undervisning K-rummet E439
16:00 - 18:00 SLPOL4 Muntlig och skriftlig språkfärdighet Maria Zadencka Undervisning Biblioteket E479
17:00 - 18:00 SLRYS1 Fonetik: teori och uttal Alla Bernar Undervisning Teori E355
17:45 - 18:00 SLRYNY Grammatik och text I Ludmila Pöppel Inlämning Sista dag för inlämning av hemuppgiften. Se info i dagboken!
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLRYLI, SLRYS2 Litteraturhistoria, Rysk litteraturhistoria Susanna Witt Föreläsning Tjechov, Körsbärsträdgården, början av symbolismen F497
18:00 - 19:45 SLPO2B Skriftlig språkfärdighet inkl. översättning Renata Ingbrant Undervisning Biblioteket E479
18:00 - 18:45 SLPO1A, SLPOL1 Uttal och fonetik Maria Zadencka Undervisning E420
18:00 - 19:45 SLPO1A, SLPO2B, SLPOL1, SLPOL3-4, SLRYS1-4, SLTJ1A, SLTJ2A, SLTJE1, SLTJE3-4, SLUIOI Allmänna föreläsningar: http://www.slav.su.se/allmforel, Ukraina igår och idag Föreläsning Torgny Hinnemo: Vem bestämmer över Ukraina? - Inrikespolitik och yttre hot (Obl f UIOI-studenter!) | Sign: _____ Hörsal 7
18:00 - 19:45 SLRYNA Grammatik och text I Åke Zimmermann Bjersby Undervisning Grupp 1-2 E497
18:00 - 19:45 SLRYNB Grammatik och text II Cecilia Dilworth Undervisning E339
18:00 - 20:45 SLRYS1 Muntlig och skriftlig språkfärdighet I Alla Bernar Undervisning E355
18:00 - 19:45 SLRYS3 Syntax Nadezjda Zorikhina Nilsson Undervisning K-rummet E439
19:00 - 19:45 SLPO1A, SLPOL1 Uttal och fonetik Joanna Zatorska-Rosén Undervisning Grupp 1&2 E289, Språkstudion, Studio 2
Ti16/10 13:00 - 14:00 SLMSS8 Modern slavisk språkvetenskap Nadezjda Zorikhina Nilsson Seminarium Lokal: E460
13:00 - 14:00 SLRYNY Zhanna Lundman Frågestund Läxhjälp f RyNyb! Biblioteket E479
14:00 - 15:00 SLRYS1-2 Zhanna Lundman Frågestund Läxhjälp f Ry1-2 Biblioteket E479
15:00 - 18:00 SLRYS1 Textanalys och översättning I Susanna Witt Undervisning F379
16:00 - 18:00 SLPO1A, SLPO2B, SLPOL1, SLPOL3-4, SLPX71-73 Leonard Neuger, Maria Zadencka Seminarium Polska högre seminariet, Leonard Neuger: Om mina översättningar av svensk poesi: vad som saknas? E413
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLTJ1A, SLTJE1, SLTNLG Tjeckien - historia, kultur och samhälle, Tjeckien: nytt land, gammal historia Föreläsning Tjeckoslovakien mellan två krig. Olof Kleberg E487
18:00 - 19:45 SLPO1A, SLPOL1 Introduktion till polska språket Lisa Mendoza Åsberg Undervisning E355
18:00 - 20:00 Maria Zadencka Övrigt postseminarium K-rummet E439
On17/10 14:00 - 16:00 SLPOL3 Skriftlig språkfärdighet och översättning Maria Zadencka Undervisning E5162 Baltiska biblioteket
14:00 - 16:00 SLRX71-73, SLTX71-73 Susanna Witt Seminarium Litterärt sem Ry/Tj, Extraseminarium: Nytt nummer av Meddelanden presenteras. Releasemingel. K-rummet E439
14:00 - 17:00 SLRYS2 Skriftlig och muntlig språkfärdighet Alla Bernar Undervisning Biblioteket E479
16:00 - 18:00 SLPOL3 Vetenskapligt skrivande Renata Ingbrant Seminarium K-rummet E439
17:00 - 19:00 SLSEMP Semantik och pragmatik - slaviska språk Ludmila Pöppel E331
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLPOKI, SLPOL3 Kulturhistoria, Polens kultur- och idéhistoria Maria Zadencka Föreläsning E487
18:00 - 19:45 SLPOL1 Janina Gesche Polska 1 - handledning E328
18:00 - 19:45 SLRYNA Praktik I Elena Tordengren Undervisning Grupp 1 E420
18:00 - 19:45 SLRYS2 Formlära och ordbildning Irina Malaxos Undervisning K-rummet E439
18:00 - 19:45 SLRYS3 Sakprosa och sköntext, intensivt Alla Bernar Undervisning Biblioteket E479
18:00 - 20:00 SLRMRK, SLRYS4 Mångspråkighet och den ryska litterära kanon, Rysk poesi och prosa Anna Ljunggren Seminarium Lokal: E448
To18/10 10:00 - 12:00 SLRYNY Grammatik och text I Åke Zimmermann Bjersby Undervisning Grupp 1-2 E420
12:00 - 14:00 SLPO2B, SLPOL1, SLPOL3-4, SLRYS1-4, SLTJ1A, SLTJ2A, SLTJE1, SLTJE3-4 Allmänna föreläsningar: http://www.slav.su.se/allmforel Nadezjda Zorikhina Nilsson Föreläsning Att översätta maktspel: ”Fröken Julie” och pjäsens ryska översättningar | Sign: _____ D289
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik I Alla Bernar Undervisning Grupp 1 E339
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik I Larysa Korobenko Undervisning Grupp 2 E355
14:00 - 17:00 SLRYS2 Textanalys Ludmila Pöppel Undervisning K-rummet E439
16:00 - 18:00 SLKPS1, SLPO2B, SLPOLI Litteraturhistoria, Polsk litteraturhistoria Maria Zadencka Föreläsning F487
17:00 - 18:00 SLRYS1 Fonetik: teori och uttal Alla Bernar Undervisning Uttalsövning E299, Språkstudion, Studio 1
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLPIOI, SLPO1A, SLPOL1 Polen - historia, kultur och samhälle, Polen igår och idag Janina Gesche Föreläsning E487
18:00 - 19:45 SLRYNA Praktik I Irina Malaxos Undervisning Grupp 2 E355
18:00 - 19:45 SLRYNB Praktik II Elena Tordengren Undervisning F371
18:00 - 19:45 SLRYS1 Grammatik I Ludmila Pöppel Undervisning F487
18:00 - 19:45 SLRSU7, SLRYS3-4 Språkhistoria Alexander Pereswetoff-Morath Undervisning K-rummet E439
18:00 - 19:45 SLTJ1A, SLTJE1 Introduktion till tjeckiska språket Jonas Thal Undervisning F379
20:00 - 20:45 SLTJ1A, SLTJE1 Uttal och fonetik Jonas Thal Undervisning F379
Fr19/10 12:00 - 13:00 SLRYNY Zhanna Lundman Frågestund Läxhjälp f RyNyb! Biblioteket E479
13:00 - 14:00 SLRYS1-2 Zhanna Lundman Frågestund Läxhjälp f Ry1-2 Biblioteket E479
v 43, 2018 
22/10 10:00 - 10:15 SLFPOL Förintelsen i polsk litteratur Renata Ingbrant Modul 4: Förintelsen i polsk litteratur (1)
13:00 - 14:00 SLRYNY Praktik I Alla Bernar Tentamen Grupp 1 OBS: Ny tid! E339
14:00 - 16:00 SLPOL4, SLPOX4, SLPX71-73, SLRX71-73, SLRYS4, SLRYX4, SLTJE4, SLTJX4, SLTX71-73 Examensarbete, Examensarbete för kandidatexamen, Polska, examensarbete för masterexamen, Ryska, examensarbete för masterexamen, Tjeckiska, examensarbete för masterexamen Ludmila Pöppel Seminarium Lingvistiskt uppsatsseminarium K-rummet E439
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik I Larysa Korobenko Tentamen Grupp 2 E355
15:00 - 17:00 SLKPS1, SLRIOI, SLRYS1 Ryssland - historia, samhälle, kultur, Ryssland igår och idag Föreläsning Torgny Hinnemo: Det postsovjetiska territoriet i skuggan av Ryssland D299
16:00 - 18:00 SLPOL3 Muntlig språkfärdighet Renata Ingbrant Undervisning K-rummet E439
16:00 - 18:00 SLPOL4 Muntlig och skriftlig språkfärdighet Maria Zadencka Undervisning Biblioteket E479
17:00 - 18:00 SLRYS1 Fonetik: teori och uttal Alla Bernar Undervisning Teori E355
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLRYLI, SLRYS2 Litteraturhistoria, Rysk litteraturhistoria Susanna Witt Föreläsning Den ryska litteraturen 1890–1925 I. Tjechov, ”Damen med hunden”. KPSL/RyLi: Kyssen => Karelska näset F497
18:00 - 19:45 SLPO2B Skriftlig språkfärdighet inkl. översättning Renata Ingbrant Undervisning Biblioteket E479
18:00 - 18:45 SLPO1A, SLPOL1 Uttal och fonetik Maria Zadencka Undervisning E420
18:00 - 19:45 SLRYNA Grammatik och text I Åke Zimmermann Bjersby Undervisning Grupp 1-2 E497
18:00 - 19:45 SLRYNB Grammatik och text II Cecilia Dilworth Undervisning F371
18:00 - 20:45 SLRYS1 Muntlig och skriftlig språkfärdighet I Alla Bernar Undervisning E355
18:00 - 19:45 SLRYS3 Syntax Nadezjda Zorikhina Nilsson Undervisning K-rummet E439
18:00 - 19:45 SLTJ2A Grammatik och ordbildning, Muntlig språkfärdighet, Skriftlig språkfärdighet Jonas Thal Undervisning E5162 Baltiska biblioteket
18:00 - 19:45 SLUIOI Ukraina igår och idag Föreläsning Jakob Hedenskog: Ukrainsk utrikes- och säkerhetspolitik E487
20:00 - 20:45 SLRYS2 Litteraturhistoria Susanna Witt Seminarium Poesi på ryska F497
Ti23/10 10:00 - 10:30 Drop-in-tid Prefektfika K-rummet E439
13:00 - 15:00 SLRX71-73, SLTX71-73 Nadezjda Zorikhina Nilsson Seminarium Högre lingv sem, ry/tj, Rapport från lingvistiska konferenser 2018 K-rummet E439
13:00 - 14:00 SLRYNY Zhanna Lundman Frågestund Läxhjälp f RyNyb! Biblioteket E479
14:00 - 15:00 SLRYS1-2 Zhanna Lundman Frågestund Läxhjälp f Ry1-2 Biblioteket E479
15:00 - 18:00 SLRYS1 Textanalys och översättning I Susanna Witt Undervisning E355
16:00 - 18:00 SLPO1A, SLPO2B, SLPOL1, SLPOL3-4, SLPX71-73 Maria Zadencka Seminarium Polska högre seminariet, KONVERSATORIUM: I kölvatten av mars 1968: tidskriften Aneks och dess krets K-rummet E439
16:30 - 18:30 SLSEMP Semantik och pragmatik - slaviska språk Ludmila Pöppel FiBi E5165 (Finska biblioteket)
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLTJ1A, SLTJE1, SLTNLG Tjeckien - historia, kultur och samhälle, Tjeckien: nytt land, gammal historia Föreläsning ”Segerrika februari, tragiska augusti och den mörka normaliseringen”. Olof Kleberg E487
18:00 - 19:45 SLPO1A, SLPOL1 Introduktion till polska språket Lisa Mendoza Åsberg Undervisning E355
18:00 - 19:45 SLRYS3 Sakprosa, extensivt Nadezjda Zorikhina Nilsson Undervisning K-rummet E439
On24/10 11:00 - 12:00 Personalmöte Lärarmöte bara för lärare i ryska: övriga bortse från denna bokning! K-rummet E439
14:00 - 17:00 SLRYS2 Skriftlig och muntlig språkfärdighet Alla Bernar Undervisning Biblioteket E479
15:00 - 15:30 Drop-in-tid Slaviskas avdelningsfika K-rummet E439
16:00 - 18:00 SLPOL3 Skriftlig språkfärdighet och översättning Maria Zadencka Undervisning OBS: Ny lokal! K-rummet E439
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLPOKI, SLPOL3 Kulturhistoria, Polens kultur- och idéhistoria Maria Zadencka Föreläsning E487
18:00 - 19:45 SLPO2B Textanalys: Sakprosa Joanna Zatorska-Rosén Undervisning Biblioteket E479
18:00 - 19:45 SLRYNA Praktik I Elena Tordengren Undervisning Grupp 1 E420
18:00 - 19:45 SLRYS2 Formlära och ordbildning Irina Malaxos Undervisning K-rummet E439
18:00 - 20:00 SLRMRK, SLRYS4 Mångspråkighet och den ryska litterära kanon, Rysk poesi och prosa Anna Ljunggren Seminarium Lokal: E448
To25/10 09:00 - 12:00 SLRYNY Grammatik och text I Tentamen Grupp 1-2 A5137
16:00 - 18:00 SLKPS1, SLPO2B, SLPOLI Litteraturhistoria, Polsk litteraturhistoria Maria Zadencka Föreläsning F487
17:00 - 18:00 SLRYS1 Fonetik: teori och uttal Alla Bernar Undervisning Uttalsövning E299, Språkstudion, Studio 1
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLPIOI, SLPO1A, SLPOL1 Polen - historia, kultur och samhälle, Polen igår och idag Janina Gesche Föreläsning E487
18:00 - 20:00 SLPO2B, SLPOL3-4, SLRYS1-4, SLTJ2A, SLTJE3-4 Allmänna föreläsningar: http://www.slav.su.se/allmforel Cecilia Dilworth Föreläsning Öppen föreläsning om Dostojevskij (Newmaninstitutet: St. Eugenia, Övre salen, Kungsträdgårdsgatan 12)
18:00 - 19:45 SLRYNA Praktik I Irina Malaxos Undervisning Grupp 2 E355
18:00 - 19:45 SLRYNB Praktik II Elena Tordengren Undervisning F371
18:00 - 19:45 SLRYS1 Grammatik I Ludmila Pöppel Undervisning F487
18:00 - 19:45 SLRSU7, SLRYS3-4 Språkhistoria Alexander Pereswetoff-Morath Undervisning K-rummet E439
18:00 - 19:45 SLTJ1A, SLTJE1 Introduktion till tjeckiska språket Jonas Thal Undervisning F379
20:00 - 20:45 SLTJ1A, SLTJE1 Uttal och fonetik Jonas Thal Undervisning F379
Fr26/10 12:00 - 13:00 SLRYNY Zhanna Lundman Frågestund Läxhjälp f RyNyb! Biblioteket E479
13:00 - 14:00 SLRYS1-2 Zhanna Lundman Frågestund Läxhjälp f Ry1-2 Biblioteket E479
v 44, 2018 
29/10 08:00 - 2018-11-02 18:00 SLKPS1, SLPIOI, SLPOKI, SLPOLI, SLRIOI, SLRYLI, SLTNLG, SLUIOI Inläsningsvecka Eget arbete, Självstudier Ligger du efter? => Ta igen och kom ikapp!!! Annars: repetera! Det här är inte en ledig vecka!
08:00 - 2018-11-02 18:00 SLPO1A, SLPO2B, SLPOL1, SLPOL3-4, SLRYNA-B, SLRYNY, SLRYS1-4, SLTJ1A, SLTJE1 Inläsningsvecka Eget arbete, Självstudier Ligger du efter? => Ta igen och kom ikapp!!! Annars: repetera! Det här är inte en ledig vecka!
15:00 - 17:00 SLKPS1, SLRIOI, SLRYS1 Ryssland - historia, samhälle, kultur, Ryssland igår och idag Seminarium Övning inför tentan E420
v 45, 2018 
5/11 10:00 - 10:15 SLFPOL Förintelsen i polsk litteratur Renata Ingbrant Modul 4 (fortsättning): Förintelsen i polsk litteratur (2)
10:00 - 12:00 SLRYNY Grammatik och text II Åke Zimmermann Bjersby Undervisning Grupp 1-2 E420
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik II Alla Bernar Undervisning Grupp 1-2 E355
15:00 - 17:00 SLKPS1, SLRIOI, SLRYS1 Ryssland - historia, samhälle, kultur, Ryssland igår och idag Elisabeth Löfstrand Föreläsning Ryska språket: bakgrund och utveckling E497
16:00 - 18:00 SLPOL3 Muntlig språkfärdighet Renata Ingbrant Tentamen K-rummet E439
16:00 - 18:00 SLPOL4 Muntlig och skriftlig språkfärdighet Maria Zadencka Undervisning Biblioteket E479
17:00 - 17:45 SLPO1A, SLPOL1 Uttal och fonetik Joanna Zatorska-Rosén Undervisning Grupp 1 E299, Språkstudion, Studio 1
17:00 - 18:00 SLRYS1 Fonetik: teori och uttal Alla Bernar Undervisning Teori E355
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLRYLI, SLRYS2 Litteraturhistoria, Rysk litteraturhistoria Susanna Witt Föreläsning Den ryska litteraturen 1890–1925 II. KPSL/RyLi: Kyssen => Mandelstam F497
18:00 - 19:45 SLPO2B Skriftlig språkfärdighet inkl. översättning Renata Ingbrant Undervisning Biblioteket E479
18:00 - 18:45 SLPO1A, SLPOL1 Uttal och fonetik Maria Zadencka Undervisning E420
18:00 - 19:45 SLRYNA Grammatik och text I Åke Zimmermann Bjersby Undervisning Grupp 1-2 E497
18:00 - 19:45 SLRYNB Grammatik och text II Cecilia Dilworth Undervisning F371
18:00 - 20:45 SLRYS1 Muntlig och skriftlig språkfärdighet I Alla Bernar Undervisning E355
18:00 - 19:45 SLRYS3 Syntax Nadezjda Zorikhina Nilsson Undervisning K-rummet E439
18:00 - 19:45 SLTJ2A Grammatik och ordbildning, Muntlig språkfärdighet, Skriftlig språkfärdighet Jonas Thal Undervisning E5162 Baltiska biblioteket
18:00 - 19:45 SLUIOI Ukraina igår och idag Föreläsning Piotr Wawrzeniuk: Kyrkan i Ukraina E487
19:00 - 19:45 SLPO1A, SLPOL1 Uttal och fonetik Joanna Zatorska-Rosén Undervisning Grupp 2 E299, Språkstudion, Studio 1
Ti6/11 10:00 - 10:30 Drop-in-tid Prefektfika K-rummet E439
13:00 - 14:00 SLMSS8 Modern slavisk språkvetenskap Nadezjda Zorikhina Nilsson Seminarium Lokal: E460
13:00 - 14:00 SLRYNY Zhanna Lundman Frågestund Läxhjälp f RyNyb! Biblioteket E479
14:00 - 15:00 SLRYS1-2 Zhanna Lundman Frågestund Läxhjälp f Ry1-2 Biblioteket E479
15:00 - 18:00 SLRYS1 Textanalys och översättning I Susanna Witt Undervisning E355
15:00 - 15:30 Drop-in-tid Slaviskas avdelningsfika K-rummet E439
16:00 - 18:00 SLSEMP Semantik och pragmatik - slaviska språk Ludmila Pöppel E331
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLTJ1A, SLTJE1, SLTNLG Tjeckien - historia, kultur och samhälle, Tjeckien: nytt land, gammal historia Föreläsning Samtidshistoria och politik. Olof Kleberg E487
18:00 - 19:45 SLPO1A, SLPOL1 Introduktion till polska språket Lisa Mendoza Åsberg Undervisning E355
On7/11 14:00 - 17:00 SLRX71-73, SLTX71-73 Susanna Witt Seminarium Litterärt sem Ry/Tj, Minisymposium om postsovjetiska ryska utopier ( Iril Hove Ullestad, GU, Mattias Ågren UU/SU, Maria Engström, UU, Per-Arne Bodin) K-rummet E439
14:00 - 17:00 SLRYS2 Skriftlig och muntlig språkfärdighet Alla Bernar Undervisning Biblioteket E479
16:00 - 18:00 SLPOL3 Skriftlig språkfärdighet och översättning Maria Zadencka Undervisning E5162 Baltiska biblioteket
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLPOKI, SLPOL3 Kulturhistoria, Polens kultur- och idéhistoria Maria Zadencka Föreläsning E487
18:00 - 19:45 SLPO2B Textanalys: Sakprosa Joanna Zatorska-Rosén Undervisning E5162 Baltiska biblioteket
18:00 - 19:45 SLRYNA Praktik I Elena Tordengren Undervisning Grupp 1 E420
18:00 - 19:45 SLRYS2 Formlära och ordbildning Irina Malaxos Undervisning K-rummet E439
18:00 - 19:45 SLRYS3 Sakprosa och sköntext, intensivt Alla Bernar Undervisning Biblioteket E479
To8/11 10:00 - 12:00 SLRYNY Grammatik och text II Åke Zimmermann Bjersby Undervisning Grupp 1-2 E420
12:00 - 14:00 SLPO2B, SLPOL1, SLPOL3-4, SLRYS1-4, SLTJ1A, SLTJ2A, SLTJE1, SLTJE3-4 Allmänna föreläsningar: http://www.slav.su.se/allmforel Maria Zadencka Föreläsning ”Läsa snabbt, läsa långsamt” – om närläsning av litterär text | Sign: _____ F497
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik II Alla Bernar Undervisning Grupp 1-2 E355
14:00 - 17:00 SLRYS2 Textanalys Ludmila Pöppel Undervisning K-rummet E439
16:00 - 18:00 SLKPS1, SLPO2B, SLPOLI Litteraturhistoria, Polsk litteraturhistoria Maria Zadencka Föreläsning F487
17:00 - 18:00 SLRYS1 Fonetik: teori och uttal Alla Bernar Undervisning Uttalsövning E299, Språkstudion, Studio 1
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLPIOI, SLPO1A, SLPOL1 Polen - historia, kultur och samhälle, Polen igår och idag Janina Gesche Föreläsning E487
18:00 - 19:45 SLRYNA Praktik I Irina Malaxos Undervisning Grupp 2 E355
18:00 - 19:45 SLRYNB Praktik II Elena Tordengren Undervisning F371
18:00 - 19:45 SLRYS1 Grammatik I Ludmila Pöppel Undervisning F487
18:00 - 19:45 SLRSU7, SLRYS3-4 Språkhistoria Alexander Pereswetoff-Morath Undervisning K-rummet E439
18:00 - 19:45 SLTJ1A, SLTJE1 Introduktion till tjeckiska språket Jonas Thal Undervisning F379
20:00 - 20:45 SLTJ1A, SLTJE1 Uttal och fonetik Jonas Thal Undervisning F379
Fr9/11 12:00 - 13:00 SLRYNY Zhanna Lundman Frågestund Läxhjälp f RyNyb! Biblioteket E479
13:00 - 14:00 SLRYS1-2 Zhanna Lundman Frågestund Läxhjälp f Ry1-2 Biblioteket E479
10/11 15:00 - 16:30 SLPO2B, SLPOL1, SLPOL3-4, SLRYS1-4, SLTJ1A, SLTJ2A, SLTJE1, SLTJE3-4 Allmänna föreläsningar: http://www.slav.su.se/allmforel Per Arne Bodin Föreläsning Ivan Turgenev: kärleken och politiken. Ett föredrag med anledning av den ryske författarens 200-årsdag. OBS: föreläsningen äger rum på Stadsbiblioteket, Hornstull. | Sign: _____
v 46, 2018 
12/11 10:00 - 10:15 SLFPOL Förintelsen i polsk litteratur Renata Ingbrant Modul 5: Dokumentärprosa
10:00 - 12:00 SLRYNY Grammatik och text II Åke Zimmermann Bjersby Undervisning Grupp 1-2 E420
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik II Alla Bernar Undervisning Grupp 1-2 E355
15:00 - 17:00 SLKPS1, SLRIOI, SLRYS1 Ryssland - historia, samhälle, kultur, Ryssland igår och idag Föreläsning Tora Lane (prel): Sovjetisk kultur mellan revolutionär romantik och auktoritär totalitarism E497
16:00 - 18:00 SLPOL3 Muntlig språkfärdighet Renata Ingbrant Undervisning K-rummet E439
16:00 - 18:00 SLPOL4 Muntlig och skriftlig språkfärdighet Maria Zadencka Undervisning Biblioteket E479
17:00 - 17:45 SLPO1A, SLPOL1 Uttal och fonetik Joanna Zatorska-Rosén Undervisning Grupp 1 E289, Språkstudion, Studio 2
17:00 - 18:00 SLRYS1 Fonetik: teori och uttal Alla Bernar Undervisning Teori E355
17:45 - 18:00 SLRYNA Grammatik och text I Ludmila Pöppel Inlämning Sista dag för inlämning av hemuppgiften. Se info i dagboken!
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLRYLI, SLRYS2 Litteraturhistoria, Rysk litteraturhistoria Susanna Witt Föreläsning Tjugotalet och trettiotalet. Platonov, Grundgropen. KPSL/RyLi: Kyssen => Platonov F497
18:00 - 19:45 SLPO2B Skriftlig språkfärdighet inkl. översättning Renata Ingbrant Undervisning Biblioteket E479
18:00 - 18:45 SLPO1A, SLPOL1 Uttal och fonetik Maria Zadencka Undervisning E420
18:00 - 19:45 SLRYNA Grammatik och text I Åke Zimmermann Bjersby Undervisning Grupp 1-2 E497
18:00 - 19:45 SLRYNB Grammatik och text II Cecilia Dilworth Undervisning F371
18:00 - 20:45 SLRYS1 Muntlig och skriftlig språkfärdighet I Alla Bernar Undervisning E355
18:00 - 19:45 SLRYS3 Syntax Nadezjda Zorikhina Nilsson Undervisning K-rummet E439
18:00 - 19:45 SLTJ2A Grammatik och ordbildning, Muntlig språkfärdighet, Skriftlig språkfärdighet Jonas Thal Undervisning E5162 Baltiska biblioteket
18:00 - 19:45 SLUIOI Ukraina igår och idag Per Arne Bodin Föreläsning Ukrainska språket och språkpolitik E487
19:00 - 19:45 SLPO1A, SLPOL1 Uttal och fonetik Joanna Zatorska-Rosén Undervisning Grupp 2 E289, Språkstudion, Studio 2
20:00 - 20:45 SLKPS1, SLRYLI Rysk litteraturhistoria Susanna Witt Seminarium Bulgakov, Mästaren och Margarita Kompendiet: Lotman, ”The Home in Bulgakov’s The Master and Margarita” F497
Ti13/11 13:00 - 15:00 SLRX71-73, SLTX71-73 Ludmila Pöppel, Nadezjda Zorikhina Nilsson Seminarium Högre lingvistiskt seminarium, Ry/Tj: Near-synonymous Russian constructions in parallel corpora and language teaching K-rummet E439
13:00 - 14:00 SLRYNY Zhanna Lundman Frågestund Läxhjälp f RyNyb! Biblioteket E479
14:00 - 15:00 SLRYS1-2 Zhanna Lundman Frågestund Läxhjälp f Ry1-2 Biblioteket E479
15:00 - 18:00 SLRYS1 Textanalys och översättning I Susanna Witt Undervisning E339
16:00 - 18:00 SLSEMP Semantik och pragmatik - slaviska språk Ludmila Pöppel FiBi E5165 (Finska biblioteket)
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLTJ1A, SLTJE1, SLTNLG Tjeckien - historia, kultur och samhälle, Tjeckien: nytt land, gammal historia Irene Elmerot Föreläsning Tjeckisk kultur och litteratur – en introduktion. 
Uppsamling och summering E487
18:00 - 19:45 SLPO1A, SLPOL1 Introduktion till polska språket Lisa Mendoza Åsberg Undervisning E355
On14/11 14:00 - 17:00 SLRYS2 Skriftlig och muntlig språkfärdighet Alla Bernar Undervisning Biblioteket E479
15:00 - 17:00 Cecilia Dilworth Övrigt Doktorandrådsmöte K-rummet E439
15:30 - 17:30 SLPOL3 Skriftlig språkfärdighet och översättning Maria Zadencka Undervisning E5162 Baltiska biblioteket
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLPOKI, SLPOL3 Kulturhistoria, Polens kultur- och idéhistoria Maria Zadencka Föreläsning E487
18:00 - 19:45 SLPOL1 Grammatik, Textförståelse med grammatik Janina Gesche Undervisning Handledning E355
18:00 - 19:45 SLRYNA Praktik I Elena Tordengren Undervisning Grupp 1 E420
18:00 - 19:45 SLRYS2 Formlära och ordbildning Irina Malaxos Undervisning K-rummet E439
18:00 - 19:45 SLRYS3 Sakprosa och sköntext, intensivt Alla Bernar Undervisning Biblioteket E479
To15/11 09:00 - 10:30 SLRYNY Grammatik och text II Åke Zimmermann Bjersby Undervisning Grupp 1-2 OBS: studenter från SpB på besök! (därför startar vi kl 9. De dyker upp ca kl 10.30) E420
09:00 - 11:30 Alexander Pereswetoff-Morath miljörevision E5162 Baltiska biblioteket
10:30 - 11:30 SLRYNY Åke Zimmermann Bjersby Övrigt Träffa studenter från Ryssland! E420
11:30 - 12:30 SLRYNY Åke Zimmermann Bjersby Övrigt Lunch m studenterna från Ryssland
11:30 - 13:00 Alexander Pereswetoff-Morath miljörevision E509
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik II Alla Bernar Undervisning Grupp 1-2 E355
14:00 - 17:00 SLRYS2 Textanalys Ludmila Pöppel Undervisning K-rummet E439
16:00 - 18:00 SLKPS1, SLPO2B, SLPOLI Litteraturhistoria, Polsk litteraturhistoria Maria Zadencka Föreläsning F487
17:00 - 18:00 SLRYS1 Fonetik: teori och uttal Alla Bernar Undervisning Uttalsövning E299, Språkstudion, Studio 1
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLPIOI, SLPO1A, SLPOL1 Polen - historia, kultur och samhälle, Polen igår och idag Janina Gesche Föreläsning E487
18:00 - 19:45 SLRYNA Praktik I Irina Malaxos Undervisning Grupp 2 E355
18:00 - 19:45 SLRYNB Praktik II Elena Tordengren Undervisning F371
18:00 - 19:45 SLRYS1 Grammatik I Ludmila Pöppel Undervisning F487
18:00 - 19:45 SLRSU7, SLRYS3-4 Språkhistoria Alexander Pereswetoff-Morath Undervisning K-rummet E439
18:00 - 19:45 SLTJ1A, SLTJE1 Introduktion till tjeckiska språket Jonas Thal Undervisning F379
20:00 - 20:45 SLTJ1A, SLTJE1 Uttal och fonetik Jonas Thal Undervisning F379
Fr16/11 09:00 - 12:00 SLRYNY Grammatik och text I Tentamen Grupp 1-2 Omtenta F347
12:00 - 13:00 SLRYNY Zhanna Lundman Frågestund Läxhjälp f RyNyb! Biblioteket E479
13:00 - 14:00 SLRYS1-2 Zhanna Lundman Frågestund Läxhjälp f Ry1-2 Biblioteket E479
13:00 - 16:00 SLRYS2 Textanalys Ludmila Pöppel Undervisning K-rummet E439
v 47, 2018 
19/11 10:00 - 12:00 SLRYNY Grammatik och text II Åke Zimmermann Bjersby Undervisning Grupp 1-2 E420
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik II Alla Bernar Undervisning Grupp 1-2 E355
15:00 - 17:00 SLKPS1, SLRIOI, SLRYS1 Ryssland - historia, samhälle, kultur, Ryssland igår och idag Per Arne Bodin Föreläsning Ryssland - Ett nytt årtusende E497
16:00 - 18:00 SLPOL4 Muntlig och skriftlig språkfärdighet Maria Zadencka Undervisning Biblioteket E479
17:00 - 17:45 SLPO1A, SLPOL1 Uttal och fonetik Joanna Zatorska-Rosén Undervisning Grupp 1 E289, Språkstudion, Studio 2
17:00 - 18:00 SLRYS1 Fonetik: teori och uttal Alla Bernar Undervisning Teori E355
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLRYLI, SLRYS2 Litteraturhistoria, Rysk litteraturhistoria Susanna Witt Föreläsning Den moderna litteraturen I F497
18:00 - 19:45 SLPO2B Skriftlig språkfärdighet inkl. översättning Renata Ingbrant Undervisning Biblioteket E479
18:00 - 18:45 SLPO1A, SLPOL1 Uttal och fonetik Maria Zadencka Undervisning E420
18:00 - 19:45 SLRYNA Grammatik och text I Åke Zimmermann Bjersby Undervisning Grupp 1-2 E497
18:00 - 19:45 SLRYNB Grammatik och text II Cecilia Dilworth Undervisning F371
18:00 - 20:45 SLRYS1 Muntlig och skriftlig språkfärdighet I Alla Bernar Undervisning E355
18:00 - 19:45 SLRYS3 Syntax Nadezjda Zorikhina Nilsson Undervisning K-rummet E439
18:00 - 19:45 SLTJ2A Grammatik och ordbildning, Muntlig språkfärdighet, Skriftlig språkfärdighet Jonas Thal Undervisning E5162 Baltiska biblioteket
18:00 - 19:45 SLUIOI Ukraina igår och idag Per Arne Bodin Föreläsning Ukrainsk identitet E487
19:00 - 19:45 SLPO1A, SLPOL1 Uttal och fonetik Joanna Zatorska-Rosén Undervisning Grupp 2 E289, Språkstudion, Studio 2
20:00 - 20:45 SLKPS1, SLRYLI Rysk litteraturhistoria Susanna Witt Seminarium Socialistisk realism, Pasternak Ostrovskij, Hur stålet härdades. Två kapitel. Kompendiet: Pasternak. Kyssen: Pasternak F497
Ti20/11 10:00 - 10:30 Drop-in-tid Prefektfika K-rummet E439
10:30 - 11:30 SLRYNY Åke Zimmermann Bjersby Övrigt Träffa studenter från Ryssland! K-rummet E439
11:30 - 13:00 SLRYNY Åke Zimmermann Bjersby Övrigt Lunch m studenter från Ryssland!
13:00 - 14:00 SLMSS8 Modern slavisk språkvetenskap Nadezjda Zorikhina Nilsson Seminarium Lokal: E460
13:00 - 14:00 SLRYNY Zhanna Lundman Frågestund Läxhjälp f RyNyb! Biblioteket E479
14:00 - 15:00 SLRYS1-2 Zhanna Lundman Frågestund Läxhjälp f Ry1-2 Biblioteket E479
15:00 - 18:00 SLRYS1 Textanalys och översättning I Susanna Witt Undervisning E339
16:00 - 17:00 SLPO1A, SLPO2B, SLPOL1, SLPOL3-4, SLPX71-73 Maria Zadencka, Renata Ingbrant Seminarium Polska högre seminariet, FD Renata Ingbrant (SU): (Re)Normalizing Female Masculinity: The Case of the Polish Insurgent Anna Henryka Pustowójtówna (1838–1881) K-rummet E439
17:00 - 19:00 SLSEMP Semantik och pragmatik - slaviska språk Ludmila Pöppel E5162 Baltiska biblioteket
18:00 - 19:45 SLPO1A, SLPOL1 Introduktion till polska språket Lisa Mendoza Åsberg Undervisning E355
18:00 - 19:45 SLRYS3 Sakprosa, extensivt Nadezjda Zorikhina Nilsson Undervisning Biblioteket E479
On21/11 14:00 - 16:00 SLRX71-73, SLTX71-73 Susanna Witt Seminarium Litterärt sem Ry/Tj (prel), [ledigt datum] K-rummet E439
14:00 - 17:00 SLRYS2 Skriftlig och muntlig språkfärdighet Alla Bernar Undervisning Biblioteket E479
16:00 - 18:00 SLPOL3 Skriftlig språkfärdighet och översättning Maria Zadencka Undervisning E5162 Baltiska biblioteket
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLPOKI, SLPOL3 Kulturhistoria, Polens kultur- och idéhistoria Maria Zadencka Föreläsning E487
18:00 - 19:45 SLPO2B Textanalys: Sakprosa Joanna Zatorska-Rosén Undervisning Biblioteket E479
18:00 - 19:45 SLRYNA Praktik I Elena Tordengren Undervisning Grupp 1 E420
18:00 - 19:45 SLRYS2 Formlära och ordbildning Irina Malaxos Undervisning K-rummet E439
To22/11 10:00 - 12:00 SLRYNY Grammatik och text II Åke Zimmermann Bjersby Undervisning Grupp 1-2 E420
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik II Alla Bernar Undervisning Grupp 1-2 E355
14:00 - 17:00 SLRYS2 Textanalys Ludmila Pöppel Undervisning K-rummet E439
16:00 - 18:00 SLKPS1, SLPO2B, SLPOLI Litteraturhistoria, Polsk litteraturhistoria Maria Zadencka Föreläsning F487
17:00 - 18:00 SLRYS1 Fonetik: teori och uttal Alla Bernar Undervisning Uttalsövning E289, Språkstudion, Studio 2
18:00 - 19:45 SLKPS1, SLPIOI, SLPO1A, SLPOL1 Polen - historia, kultur och samhälle, Polen igår och idag Joanna Zatorska-Rosén Föreläsning E487
18:00 - 19:45 SLRYNA Praktik I Irina Malaxos Undervisning Grupp 2 E355
18:00 - 19:45 SLRYNB Praktik II Elena Tordengren Undervisning F371
18:00 - 19:45 SLRYS1 Grammatik I Ludmila Pöppel Undervisning F487
18:00 - 19:45 SLRSU7, SLRYS3-4 Språkhistoria Alexander Pereswetoff-Morath Undervisning K-rummet E439
18:00 - 19:45 SLTJ1A, SLTJE1 Introduktion till tjeckiska språket Jonas Thal Undervisning F379
20:00 - 20:45 SLTJ1A, SLTJE1 Uttal och fonetik Jonas Thal Undervisning F379
Fr23/11 12:00 - 13:00 SLRYNY Zhanna Lundman Frågestund Läxhjälp f RyNyb! Biblioteket E479
13:00 - 14:00 SLRYS1-2 Zhanna Lundman Frågestund Läxhjälp f Ry1-2 Biblioteket E479
v 48, 2018 
26/11 10:00 - 10:15 SLFPOL Förintelsen i polsk litteratur Renata Ingbrant Modul 6: Förintelsen i nutida polsk litteratur
10:00 - 12:00 SLRYNY Grammatik och text II Åke Zimmermann Bjersby Undervisning Grupp 1-2 E420
14:00 - 16:00 SLRYNY Praktik II Alla Bernar Undervisning Grupp 1-2 E355
16:00 - 18:00 SLPOL4 Muntlig och skriftlig språkfärdighet Maria Zadencka Tentamen Biblioteket E479
17:00 - 17:45 SLPO1A, SLPOL1 Uttal och fonetik Joanna Zatorska-Rosén Undervisning Grupp 1 E299, Språkstudion, Studio 1
17:00 - 18:00 SLRYS1 Fonetik: teori och uttal Alla Bernar Undervisning Teori E355
18:00 - 20:45 SLKPS1, SLRYLI, SLRYS2 Litteraturhistoria, Rysk litteraturhistoria Susanna Witt Föreläsning Den moderna litteraturen II. Presentation av modern roman F497
18:00 - 19:45 SLPO2B Skriftlig språkfärdighet inkl. översättning Renata Ingbrant Undervisning Biblioteket E479
18:00 - 18:45 SLPO1A, SLPOL1 Uttal och fonetik Maria Zadencka Undervisning E420
18:00 - 19:45 SLRYNA Grammatik och text I Åke Zimmermann Bjersby Undervisning Grupp 1-2 E497
18:00 - 19:45 SLRYNB Grammatik och text II Cecilia Dilworth Undervisning F371
18:00 - 20:45 SLRYS1 Muntlig och skriftlig språkfärdighet I Alla Bernar Undervisning E355
18:00 - 19:45 SLRYS3 Syntax Nadezjda Zorikhina Nilsson Undervisning K-rummet E439
18:00 - 19:45 SLTJ2A Grammatik och ordbildning, Muntlig språkfärdighet, Skriftlig språkfärdighet Jonas Thal Undervisning