Prenumerera
 
Gå till föregående månad
Sep  
Gå till nästa månad

SU har sedan 18/3 övergått till distansundervisning - vänligen kontrollera med din institution (t.ex. i Athena, på studentexpeditionen eller med kursansvarig lärare) hur undervisningen fortlöper

v 36 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Måndag 31/8 
SLKPS1, Tjeckien: nytt land, gammal historia, Irene Elmerot, Delkursen "Tjeckien: nytt land, gammal historia" ges H20 som distanskurs utan fysiska träffar. Väljer du denna delkurs inom "KPSL" behöver du kontakta kursansvarig Irene Elmerot <irene.elmerot@slav.su.se> för att få tillgång till kursplatsen i Athena!
18:30
18:00
SLKPS1, Polen igår och idag, Renata Ingbrant, Delkursen "Polen igår och idag" ges H20 som distanskurs utan fysiska träffar. Väljer du denna delkurs inom "KPSL" behöver du kontakta kursansvarig Renata Ingbrant <renata.ingbrant@slav.su.se> för att få tillgång till kursplatsen i Athena!
18:30
18:00
v 36 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Tisdag 1/9 
v 36 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Onsdag 2/9 
v 36 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Torsdag 3/9 
v 36 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Fredag 4/9 
v 36 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lördag 5/9 
v 36 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Söndag 6/9 

v 37 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Måndag 7/9 
SLKPS1, SLPOKI, SLPOL3, Polens kultur- och idéhistoria, Polsk kultur- och idéhistoria, Kulturhistoria, Maria Zadencka, E420, Föreläsning
19:45
18:00
v 37 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Tisdag 8/9 
SLKPS1, SLRYLI, SLRYS2, Rysk litteraturhistoria, Litteraturhistoria, Susanna Witt, E487, Föreläsning, Introduktion. Fornrysk litteratur och 1700-tal
19:45
18:00
v 37 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Onsdag 9/9 
v 37 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Torsdag 10/9 
SLKPS1, SLRIOI, SLRYS1, Ryssland igår och idag, Ryssland - historia, samhälle, kultur, Mattias Ågren, Hörsal 9, Föreläsning
17:00
15:00
SLKPS1, SLPO2B, SLPOLI, Polsk litteraturhistoria, Litteraturhistoria, Maria Zadencka, F487, Föreläsning
19:45
18:00
v 37 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Fredag 11/9 
v 37 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lördag 12/9 
v 37 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Söndag 13/9 

v 38 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Måndag 14/9 
SLKPS1, SLPOKI, SLPOL3, Polens kultur- och idéhistoria, Polsk kultur- och idéhistoria, Kulturhistoria, Maria Zadencka, E420, Föreläsning
19:45
18:00
v 38 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Tisdag 15/9 
SLKPS1, SLRYLI, SLRYS2, Rysk litteraturhistoria, Litteraturhistoria, Susanna Witt, E497, Föreläsning, Pusjkin, ”Bronsryttaren”
19:45
18:00
SLKPS1, SLRYLI, SLRYS2, Rysk litteraturhistoria, Litteraturhistoria, Susanna Witt, E497, Seminarium, Litteraturteori. Kompendiet: Sjklovskij, Lotman
20:45
20:00
v 38 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Onsdag 16/9 
v 38 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Torsdag 17/9 
SLKPS1, SLRIOI, SLRYS1, Ryssland igår och idag, Ryssland - historia, samhälle, kultur, Mattias Ågren, Hörsal 9, Föreläsning
17:00
15:00
SLKPS1, SLPO2B, SLPOLI, Polsk litteraturhistoria, Litteraturhistoria, Maria Zadencka, F487, Föreläsning
19:45
18:00
v 38 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Fredag 18/9 
v 38 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lördag 19/9 
v 38 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Söndag 20/9 

v 39 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Måndag 21/9 
SLKPS1, SLPOKI, SLPOL3, Polens kultur- och idéhistoria, Polsk kultur- och idéhistoria, Kulturhistoria, Maria Zadencka, E420, Föreläsning
19:45
18:00
v 39 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Tisdag 22/9 
SLKPS1, SLRYLI, SLRYS2, Rysk litteraturhistoria, Litteraturhistoria, Susanna Witt, E487, Föreläsning, Gogol: ”Kappan”. Kompendiet => Ejchenbaum
19:45
18:00
v 39 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Onsdag 23/9 
v 39 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Torsdag 24/9 
SLKPS1, SLRIOI, SLRYS1, Ryssland igår och idag, Ryssland - historia, samhälle, kultur, Mattias Ågren, Hörsal 9, Föreläsning
17:00
15:00
SLKPS1, SLPO2B, SLPOLI, Polsk litteraturhistoria, Litteraturhistoria, Maria Zadencka, F487, Föreläsning
19:45
18:00
v 39 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Fredag 25/9 
v 39 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lördag 26/9 
v 39 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Söndag 27/9 

v 40 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Måndag 28/9 
SLKPS1, SLPOKI, SLPOL3, Polens kultur- och idéhistoria, Polsk kultur- och idéhistoria, Kulturhistoria, Maria Zadencka, E420, Föreläsning
19:45
18:00
v 40 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Tisdag 29/9 
SLKPS1, SLRYLI, SLRYS2, Rysk litteraturhistoria, Litteraturhistoria, Susanna Witt, E487, Föreläsning, Lermontov, Tiuttjev, Turgenev, Gontjarov, Leskov
19:45
18:00
SLKPS1, SLRYLI, SLRYS2, Rysk litteraturhistoria, Litteraturhistoria, Susanna Witt, E487, Seminarium, Poesi på ryska och svenska. Poesikompendiet
20:45
20:00
v 40 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Onsdag 30/9 
v 40 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Torsdag 1/10 
SLKPS1, SLRIOI, SLRYS1, Ryssland igår och idag, Ryssland - historia, samhälle, kultur, Mattias Ågren, D499, Föreläsning
17:00
15:00
SLKPS1, SLPO2B, SLPOLI, Polsk litteraturhistoria, Litteraturhistoria, Maria Zadencka, F487, Föreläsning
19:45
18:00
v 40 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Fredag 2/10 
v 40 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lördag 3/10 
v 40 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Söndag 4/10 

v 41 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Måndag 5/10 
SLKPS1, SLPOKI, SLPOL3, Polens kultur- och idéhistoria, Polsk kultur- och idéhistoria, Kulturhistoria, Maria Zadencka, E420, Föreläsning
19:45
18:00
v 41 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Tisdag 6/10 
SLKPS1, SLRYLI, SLRYS2, Rysk litteraturhistoria, Litteraturhistoria, Susanna Witt, E487, Föreläsning, Dostojevskij: Anteckningar från källarhålet
19:45
18:00
SLKPS1, SLRYLI, SLRYS2, Rysk litteraturhistoria, Litteraturhistoria, Susanna Witt, E487, Seminarium, Brott och straff. Kompendiet: Bachtin. Kyssen: Dostojevskij
20:45
20:00
v 41 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Onsdag 7/10 
v 41 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Torsdag 8/10 
SLKPS1, SLRIOI, SLRYS1, Ryssland igår och idag, Ryssland - historia, samhälle, kultur, Mattias Ågren, Hörsal 9, Föreläsning
17:00
15:00
SLKPS1, SLPO2B, SLPOLI, Polsk litteraturhistoria, Litteraturhistoria, Maria Zadencka, F487, Föreläsning
19:45
18:00
v 41 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Fredag 9/10 
v 41 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lördag 10/10 
v 41 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Söndag 11/10 

v 42 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Måndag 12/10 
v 42 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Tisdag 13/10 
SLKPS1, SLRYLI, SLRYS2, Rysk litteraturhistoria, Litteraturhistoria, Susanna Witt, E487, Föreläsning, Tolstoj, Anna Karenina. Kompendiet => Morson.
19:45
18:00
v 42 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Onsdag 14/10 
v 42 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Torsdag 15/10 
SLKPS1, SLRIOI, SLRYS1, Ryssland igår och idag, Ryssland - historia, samhälle, kultur, Mattias Ågren, Hörsal 9, Föreläsning
17:00
15:00
SLKPS1, SLPO2B, SLPOLI, Polsk litteraturhistoria, Litteraturhistoria, Maria Zadencka, F487, Föreläsning
19:45
18:00
v 42 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Fredag 16/10 
v 42 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lördag 17/10 
v 42 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Söndag 18/10 

v 43 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Måndag 19/10 
SLKPS1, SLPOKI, SLPOL3, Polens kultur- och idéhistoria, Polsk kultur- och idéhistoria, Kulturhistoria, Maria Zadencka, E420, Föreläsning
19:45
18:00
v 43 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Tisdag 20/10 
SLKPS1, SLRYLI, SLRYS2, Rysk litteraturhistoria, Litteraturhistoria, Susanna Witt, E487, Föreläsning
19:45
18:00
v 43 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Onsdag 21/10 
v 43 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Torsdag 22/10 
SLKPS1, SLRIOI, SLRYS1, Ryssland igår och idag, Ryssland - historia, samhälle, kultur, Mattias Ågren, Hörsal 9, Föreläsning
17:00
15:00
SLKPS1, SLPO2B, SLPOLI, Polsk litteraturhistoria, Litteraturhistoria, Maria Zadencka, F487, Föreläsning
19:45
18:00
v 43 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Fredag 23/10 
v 43 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lördag 24/10 
v 43 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Söndag 25/10 

v 45 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Måndag 2/11 
SLKPS1, SLPOKI, SLPOL3, Polens kultur- och idéhistoria, Polsk kultur- och idéhistoria, Kulturhistoria, Maria Zadencka, E420, Föreläsning
19:45
18:00
v 45 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Tisdag 3/11 
v 45 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Onsdag 4/11 
v 45 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Torsdag 5/11 
SLKPS1, SLRIOI, SLRYS1, Ryssland igår och idag, Ryssland - historia, samhälle, kultur, Mattias Ågren, F497, Föreläsning
17:00
15:00
SLKPS1, SLPO2B, SLPOLI, Polsk litteraturhistoria, Litteraturhistoria, Maria Zadencka, F487, Föreläsning
19:45
18:00
v 45 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Fredag 6/11 
v 45 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lördag 7/11 
v 45 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Söndag 8/11 

v 46 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Måndag 9/11 
v 46 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Tisdag 10/11 
SLKPS1, SLRYLI, SLRYS2, Rysk litteraturhistoria, Litteraturhistoria, Susanna Witt, E487, Föreläsning
19:45
18:00
SLKPS1, SLRYLI, SLRYS2, Rysk litteraturhistoria, Litteraturhistoria, Susanna Witt, E487, Seminarium
20:45
20:00
v 46 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Onsdag 11/11 
v 46 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Torsdag 12/11 
SLKPS1, SLRIOI, SLRYS1, Ryssland igår och idag, Ryssland - historia, samhälle, kultur, Mattias Ågren, Hörsal 9, Föreläsning
17:00
15:00
SLKPS1, SLPO2B, SLPOLI, Polsk litteraturhistoria, Litteraturhistoria, Maria Zadencka, F487, Föreläsning
19:45
18:00
v 46 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Fredag 13/11 
v 46 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lördag 14/11 
v 46 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Söndag 15/11 

v 47 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Måndag 16/11 
SLKPS1, SLPOKI, SLPOL3, Polens kultur- och idéhistoria, Polsk kultur- och idéhistoria, Kulturhistoria, Maria Zadencka, E420, Föreläsning
19:45
18:00
v 47 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Tisdag 17/11 
SLKPS1, SLRYLI, SLRYS2, Rysk litteraturhistoria, Litteraturhistoria, Susanna Witt, E497, Föreläsning
19:45
18:00
v 47 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Onsdag 18/11 
v 47 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Torsdag 19/11 
SLKPS1, SLRIOI, SLRYS1, Ryssland igår och idag, Ryssland - historia, samhälle, kultur, Mattias Ågren, E487, Föreläsning
17:00
15:00
SLKPS1, SLPO2B, SLPOLI, Polsk litteraturhistoria, Litteraturhistoria, Maria Zadencka, F487, Föreläsning
19:45
18:00
v 47 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Fredag 20/11 
v 47 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lördag 21/11 
v 47 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Söndag 22/11 

v 48 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Måndag 23/11 
SLKPS1, SLPOKI, SLPOL3, Polens kultur- och idéhistoria, Polsk kultur- och idéhistoria, Kulturhistoria, Maria Zadencka, E420, Föreläsning
19:45
18:00
v 48 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Tisdag 24/11 
SLKPS1, SLRYLI, SLRYS2, Rysk litteraturhistoria, Litteraturhistoria, Susanna Witt, E497, Föreläsning
19:45
18:00
v 48 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Onsdag 25/11 
v 48 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Torsdag 26/11 
SLKPS1, SLRIOI, SLRYS1, Ryssland igår och idag, Ryssland - historia, samhälle, kultur, Mattias Ågren, E497, Föreläsning
17:00
15:00
SLKPS1, SLPO2B, SLPOLI, Polsk litteraturhistoria, Litteraturhistoria, Maria Zadencka, F487, Föreläsning
19:45
18:00
v 48 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Fredag 27/11 
v 48 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lördag 28/11 
v 48 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Söndag 29/11 

v 49 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Måndag 30/11 
SLKPS1, SLPOKI, SLPOL3, Polens kultur- och idéhistoria, Polsk kultur- och idéhistoria, Kulturhistoria, Maria Zadencka, E420, Föreläsning
19:45
18:00
v 49 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Tisdag 1/12 
SLKPS1, SLRYLI, SLRYS2, Rysk litteraturhistoria, Litteraturhistoria, Susanna Witt, E487, Föreläsning
19:45
18:00
v 49 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Onsdag 2/12 
v 49 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Torsdag 3/12 
SLKPS1, SLPO2B, SLPOLI, Polsk litteraturhistoria, Litteraturhistoria, Maria Zadencka, F487, Föreläsning
19:45
18:00
v 49 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Fredag 4/12 
v 49 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lördag 5/12 
v 49 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Söndag 6/12 

v 50 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Måndag 7/12 
v 50 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Tisdag 8/12 
SLKPS1, SLRYLI, SLRYS2, Rysk litteraturhistoria, Litteraturhistoria, Susanna Witt, E497, Föreläsning
19:45
18:00
v 50 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Onsdag 9/12 
v 50 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Torsdag 10/12 
v 50 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Fredag 11/12 
v 50 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lördag 12/12 
v 50 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Söndag 13/12 


 
Kulturhistoria
 
Litteraturhistoria
 
Litteraturhistoria
 
Polen igår och idag
 
Polens kultur- och idéhistoria
 
Polsk kultur- och idéhistoria
 
Polsk litteraturhistoria
 
Polsk litteraturhistoria
 
Rysk litteraturhistoria
 
Rysk litteraturhistoria
 
Ryssland - historia, samhälle, kultur
 
Ryssland igår och idag
 
Ryssland igår och idag
 
Tjeckien: nytt land, gammal historia
 
Flera Delkurs