Allmänt om schemat• Schemaändringar kan förekomma. Du bör därför prenumera på schemat, alt. spara det som ett bokmärke i din webbläsare. Ladda inte ned det som en fil. Om rumsplacering för tentamen• Se din tilldelade tentamenssal genom att klicka på länken i kolumnenTentamenssal. Länken finns även i schemaprenumerationen. | |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Lokal |
Karta |
Aktivitet |
Studentgrupp |
Lärare |
Information |
Litteraturinfo |
||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
v 48, 2022 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tis | 2022-11-29 | 10:00 - 12:00 | C307, Södra huset C, Vån 3 | Karta | Föreläsning | Petur Helgason | Introduktion till kursen; Språkljudens initiering | Catford kap 1-3; Engstrand kap 4 | |||||||||||||||||||||
Ons | 2022-11-30 | 10:00 - 12:00 | C307, Södra huset C, Vån 3 | Karta | Föreläsning | Petur Helgason | Fonem och språkljud | Yule s. 43–48 uppl; Josefsson kap 3; Engstrand kap 2 | |||||||||||||||||||||
Tors | 2022-12-01 | 13:00 - 15:00 | C307, Södra huset C, Vån 3 | Karta | Föreläsning | Petur Helgason | Analys av tal – spektrogram och transkription | Engstrand Kap 3; Catford kap 4,5 & 6 | |||||||||||||||||||||
Fre | 2022-12-02 | 09:00 - 12:00 | E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2 | Karta | Laboration | Grupp 1 | Christoffer Forbes Schieche | Introduktion till Praat | |||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2 | Karta | Laboration | Grupp 2 | Christoffer Forbes Schieche | Introduktion till Praat | |||||||||||||||||||||||
v 49, 2022 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2022-12-05 | 10:00 - 12:00 | Hörsal 12, Södra huset F, Vån 2 | Karta | Föreläsning | Petur Helgason | Konsonantfoner | Catford kap 4,5 & 6; Engstrand kap 6 & 8 | |||||||||||||||||||||
Tis | 2022-12-06 | 13:00 - 15:00 | Hörsal 7, Södra huset D, Vån 3 | Karta | Föreläsning | Petur Helgason | Vokaler | Catford kap 7-8; Engstrand kap 5 | |||||||||||||||||||||
Ons | 2022-12-07 | 09:00 - 12:00 | E299, Språkstudion, Studio 1, Södra huset E | Karta | Laboration | Grupp 1 | Caroline Arvidsson | Fonetisk transkription | |||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | E299, Språkstudion, Studio 1, Södra huset E | Karta | Laboration | Grupp 2 | Johanna Sundström | Fonetisk transkription | |||||||||||||||||||||||
Tors | 2022-12-08 | 10:00 - 12:00 | Hörsal 7, Södra huset D, Vån 3 | Karta | Föreläsning | Petur Helgason | Ord- och frasprosodi | Engstrand kap 3 & 7; Catford kap 9 | |||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2 | Karta | Laboration | Grupp 1 | Mika Matthis | Prosodi | |||||||||||||||||||||||
Fre | 2022-12-09 | 09:00 - 12:00 | E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2 | Karta | Laboration | Grupp 2 | Christoffer Forbes Schieche | Prosodi | |||||||||||||||||||||
v 50, 2022 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2022-12-12 | 12:30 - 16:30 | G-salen (hörsal), Arrhenius hus F, Vån 3 | Karta | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||
Tis | 2022-12-13 | 10:00 - 12:00 | C307, Södra huset C, Vån 3 | Karta | Föreläsning | Andrew Thomas Cooper | Språkets nivåer | ||||||||||||||||||||||
Ons | 2022-12-14 | 10:00 - 12:00 | Övningslabbet, Södra huset C, Vån 2 | Karta | Övning | Grupp 1 | Christoffer Forbes Schieche | Nivåer i språket | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Övningslabbet, Södra huset C, Vån 2 | Karta | Övning | Grupp 2 | Christoffer Forbes Schieche | Nivåer i språket | |||||||||||||||||||||||
Tors | 2022-12-15 | 10:00 - 12:00 | Hörsal 12, Södra huset F, Vån 2 | Karta | Föreläsning | Andrew Thomas Cooper | Morfembegreppet | ||||||||||||||||||||||
Fre | 2022-12-16 | 10:00 - 12:00 | Övningslabbet, Södra huset C, Vån 2 | Karta | Övning | Grupp 1 | Christoffer Forbes Schieche | Morfologi | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Övningslabbet, Södra huset C, Vån 2 | Karta | Övning | Grupp 2 | Christoffer Forbes Schieche | Morfologi | |||||||||||||||||||||||
v 51, 2022 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2022-12-19 | 10:00 - 12:00 | C307, Södra huset C, Vån 3 | Karta | Föreläsning | Andrew Thomas Cooper | Ordklasser och grammatiska kategorier | ||||||||||||||||||||||
Tis | 2022-12-20 | 09:00 - 11:00 | C307, Södra huset C, Vån 3 | Karta | Övning | Grupp 1 | Caroline Arvidsson | Ordklasser | |||||||||||||||||||||
11:00 - 13:00 | C307, Södra huset C, Vån 3 | Karta | Övning | Grupp 2 | Caroline Arvidsson | Ordklasser | |||||||||||||||||||||||
Ons | 2022-12-21 | 10:00 - 12:00 | C307, Södra huset C, Vån 3 | Karta | Föreläsning | Andrew Thomas Cooper | Konstituenter och satsdelar | ||||||||||||||||||||||
Tors | 2022-12-22 | 10:00 - 12:00 | C307, Södra huset C, Vån 3 | Karta | Övning | Grupp 1 | Johanna Sundström | Konstituenter | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | C307, Södra huset C, Vån 3 | Karta | Övning | Grupp 2 | Johanna Sundström | Konstituenter | |||||||||||||||||||||||
v 1, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2023-01-02 | 10:00 - 12:00 | C307, Södra huset C, Vån 3 | Karta | Föreläsning | Andrew Thomas Cooper | Satser, meningar och större enheter | ||||||||||||||||||||||
Tis | 2023-01-03 | 10:00 - 12:00 | Övningslabbet, Södra huset C, Vån 2 | Karta | Övning | Grupp 1 | Mika Matthis | Satsanalys I | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Övningslabbet, Södra huset C, Vån 2 | Karta | Övning | Grupp 2 | Mika Matthis | Satsanalys I | |||||||||||||||||||||||
Ons | 2023-01-04 | 10:00 - 12:00 | Hörsal 12, Södra huset F, Vån 2 | Karta | Föreläsning | Andrew Thomas Cooper | Språklig variation och flerspråkighet | ||||||||||||||||||||||
Tors | 2023-01-05 | 10:00 - 12:00 | Övningslabbet, Södra huset C, Vån 2 | Karta | Övning | Grupp 1 | Johanna Sundström | Satsanalys II | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Övningslabbet, Södra huset C, Vån 2 | Karta | Övning | Grupp 2 | Johanna Sundström | Satsanalys II | |||||||||||||||||||||||
v 2, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2023-01-09 | 12:30 - 16:30 | Hörsal 4, Södra huset B, Vån 3 | Karta | Omtentamen | Delkurs:Fonetiska elementa | |||||||||||||||||||||||
Tis | 2023-01-10 | 10:00 - 12:00 | Hörsal 9, Södra huset D, Vån 3 | Karta | Föreläsning | Lena Lindberger | |||||||||||||||||||||||
Fre | 2023-01-13 | 12:30 - 16:30 | Hörsal 11, Södra huset F, Vån 3 | Karta | Tentamen | Delkurs: Grundläggande språkvetenskap |
Kurskod | Namn |
KOMSPRKU | Kommunikation & Språklig struktur |