Allmänt om schemat• Schemaändringar kan förekomma. Du bör därför prenumera på schemat, alt. spara det som ett bokmärke i din webbläsare. Ladda inte ned det som en fil. Om rumsplacering för tentamen• Se din tilldelade tentamenssal genom att klicka på länken i kolumnenTentamenssal. Länken finns även i schemaprenumerationen. | |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Lokal |
Karta |
Kurs |
Kurstillfälle |
Delkurs, Moment |
Aktivitet |
Studentgrupp |
Lärare |
Information |
Litteraturinfo |
|||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
v 44, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2019-10-28 | 08:30 - 12:45 | E246, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | Kurs | Karin Kihlblom Landtblom | LT2029 Verksametsförlagd utbildning | ||||||||||||||||||||||
08:30 - 16:30 |
E243 (Sälenrummet), Arrhenius hus E P464, Arrhenius hus P, Vån 4 P465, Arrhenius hus P, Vån 4 P472, Arrhenius hus P, Vån 4 |
Karta
Karta |
Examination |
Kerstin Pettersson Zeynep Ünsal |
Muntlig examination, Självständigt arbete på grundläggande nivå, period AB | ||||||||||||||||||||||||
08:30 - 10:30 | E362, Arrhenius hus E, Vån 3 | Karta | LT2032 | Seminarium | Iben Maj Christiansen | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 11:00 | Hörsal 9, Södra huset D, Vån 3 | Karta | UM54UU | 64249, H19, 100%, DAG, NML | Föreläsning | Alla grupper UM54UU | Elisabeth Rystedt | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | E476, Arrhenius hus E, Vån 4 | Karta | UM3106 | 64228, H19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 2.UM3106 | Thomas Krigsman |
Litteraturseminarie 2 Bedömning |
|||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Studio C, KTHB | UM3112 | 64241, H19, 100%, DAG, NML | Teknik och teknikdidaktik | Seminarium | Grupp 4 UM3112 | Henni Söderberg | Material för eget konstruktionsarbete. Mekanismer. | |||||||||||||||||||||
09:00 - 14:30 |
UM3106 UMT310 |
64228, H19, 100%, DAG, NML 64248, H19, 100%, DAG, NML |
Seminarium | Grupp 1.UM3106 | Anna Carin Nyberg |
Naturskolan i Sollentuna (ute, kläder efter väder) Ekologi |
|||||||||||||||||||||||
10:45 - 12:45 |
E248, Arrhenius hus E, Vån 2 E250, Arrhenius hus E, Vån 2 |
Karta | UMK212MA |
Obligatorisk närvaro Seminarium |
Alla grupper UMK212 | Veronica Jatko Kraft | |||||||||||||||||||||||
11:00 - 12:00 | UM54UU | 64249, H19, 100%, DAG, NML | Studentarbetslag | Alla grupper UM54UU | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | E262, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UM54UU | 64249, H19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 1 UM54UU | Elisabeth Rystedt | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | E362, Arrhenius hus E, Vån 3 | Karta | UM54UU | 64249, H19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 2 UM54UU | Anna Almqvist | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | UM3112 | 64241, H19, 100%, DAG, NML | Teknik och teknikdidaktik | Studentarbetslag | Grupp 4 UM3112 | Inlämning av grupparbetet kl. 16 | |||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | E246, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UMK212MA |
Obligatorisk närvaro Seminarium |
Grupp 1.UMK212 | Lisa Österling | |||||||||||||||||||||||
Tis | 2019-10-29 | 08:30 - 12:00 | E476, Arrhenius hus E, Vån 4 | Karta | UM3106 | 64228, H19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 2.UM3106 | Charlotta Billing | Sex och samlevnadsundervisning | |||||||||||||||||||
08:30 - 15:00 | E249, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UM3107 | 64195, H19, 50%, DAG, NML | Seminarium | Karin Kihlblom Landtblom | |||||||||||||||||||||||
08:30 - 12:45 | E262, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UM8017 | 64259, H19, 25%, BLA, DST | Seminarium | Karin Kihlblom Landtblom | Naturvetenskapsämnets didaktik – experiment och kommunikation | ||||||||||||||||||||||
08:30 - 17:15 | E243 (Sälenrummet), Arrhenius hus E | Karta | UM8044 | 64237, H19, 100%, DAG, NML | Seminarium |
Ola Palm Veronica Jatko Kraft |
Under Uppgift 5 i VFUportföljen finns ett schema med vilka grupper ni är i och vilka tider och salar som gäller för grupperna. se gruppschema i VFUportföljen |
obs! Studenter från UM77UU är med och lyssnar på redovisningarna. | |||||||||||||||||||||
08:30 - 16:30 | P464, Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | Möte | Miriam Huovinen | UM2204 | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E | Karta | UM2204 | 64239, H19, 100%, DAG, NML | Tentamen | Alla Grupper | Mona Hverven | Tillåtna hjälpmedel: Linjal och matematiklärarboken | |||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | UM3112 | 64241, H19, 100%, DAG, NML | Teknik och teknikdidaktik | Studentarbetslag | Grupp 4 UM3112 | Inläsning - förbered feedback | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | P402 (Svend Pedersen, fjärrmötesrum), Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | Möte | Susanne Ekström | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 11:00 | P472, Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | Möte | Sara Engström | Ekonomimöte | ||||||||||||||||||||||||
11:00 - 12:30 | P471 (fjärrmötesrum), Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | Lärarmöte | Anna Ålund | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:30 | E476, Arrhenius hus E, Vån 4 | Karta |
UM3106 UMT310 |
64228, H19, 100%, DAG, NML 64248, H19, 100%, DAG, NML |
Seminarium | Grupp 1.UM3106 | Charlotta Billing | Sex och samlevnadsundervisning | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | E246, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UMT310 | 64248, H19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Camilla Lindahl | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:15 | E262, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UM8018 | 64260, H19, 25%, BLA, DST | Seminarium | Karin Kihlblom Landtblom | Naturvetenskapsämnets didaktik - individ och samhälle | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:30 | P402 (Svend Pedersen, fjärrmötesrum), Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | UM8044 | 64237, H19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Ola Palm |
Under Uppgift 5 i VFUportföljen finns ett schema med vilka grupper ni är i och vilka tider och salar som gäller för grupperna. Se schema i VFUportfölj |
OBS! Studenter från UM77UU är med och lyssnar vid redovisningarna. |
|||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | P465, Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | Forskningsseminarium | Karim Hamza | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Studio C, KTHB | UM3112 | 64241, H19, 100%, DAG, NML | Teknik och teknikdidaktik | Redovisning | Grupp 4 UM3112 | Henni Söderberg | Redovisning av grupparbetet | |||||||||||||||||||||
13:30 - 17:00 | P472, Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | Kurs | Per Norström | KTH-kurs: LT2030 | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | P471 (fjärrmötesrum), Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | UM8027 | 64262, H19, 25%, BLA, DST | Seminarium | Karin Kihlblom Landtblom | |||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | P465, Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | Handledning | Matti Karlström | |||||||||||||||||||||||||
17:30 - 18:45 |
E248, Arrhenius hus E, Vån 2 E250, Arrhenius hus E, Vån 2 |
Karta | UM2301 | 64226, H19, 100%, DAG, NML | Tentamensgenomgång | Alla Grupper | Anna Ålund | ||||||||||||||||||||||
Ons | 2019-10-30 | 08:30 - 10:30 | E376, Arrhenius hus E, Vån 3 | Karta | UM54UU | 64249, H19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 2 UM54UU | Anna Almqvist | ||||||||||||||||||||
08:30 - 10:30 | E476, Arrhenius hus E, Vån 4 | Karta | UM54UU | 64249, H19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 1 UM54UU | Anette De Ron | ||||||||||||||||||||||
08:30 - 12:45 | E249, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta |
UM77UU UM8044 |
64237, H19, 100%, DAG, NML 64250, H19, 100%, DAG, NML |
Seminarium | Ola Palm |
Under Uppgift 5 i VFUportföljen finns ett schema med vilka grupper ni är i och vilka tider och salar som gäller för grupperna.oktober. Se schema i VFU-portföljen |
OBS! viktigt att veta att studenter från UM77UU ska vara med och lyssna på redovisningar av pedagogisk grundsyn TISDAG 29/10 eller Onsdag 30/10 |
|||||||||||||||||||||
08:30 - 10:30 | E246, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UMK212MA |
Obligatorisk närvaro Seminarium |
Grupp 2.UMK212 | Lisa Österling | |||||||||||||||||||||||
08:30 - 12:45 | E243 (Sälenrummet), Arrhenius hus E | Karta | UM8022 | 64261, H19, 25%, BLA, DST | Seminarium | Karin Kihlblom Landtblom | Matematikämnets didaktik | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | E276, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta |
UM3106 UMT310 |
64228, H19, 100%, DAG, NML 64248, H19, 100%, DAG, NML |
Seminarium | Grupp 1.UM3106 | Thomas Krigsman |
Litteraturseminarie 2 Bedömning |
|||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 |
E248, Arrhenius hus E, Vån 2 E250, Arrhenius hus E, Vån 2 |
Karta | UMK310_ | Seminarium | UMK310 Grupp 1 | Carl-Johan Rundgren | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | E262, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UMK310_ | Seminarium | UMK310 Grupp 2 | Carl-Johan Rundgren | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:30 | UM3106 | 64228, H19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 2.UM3106 | Anna Carin Nyberg |
Naturskolan i Sollentuna. (ute, kläder efter väder) Ekologi |
|||||||||||||||||||||||
09:00 - 16:00 | UM3112 | 64241, H19, 100%, DAG, NML | Teknik och teknikdidaktik | Självstudier | Grupp 4 UM3112 | Inläsning - tentamenförberedelser | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | UMU206 | 64042, H18, 50%, DAG, NML | Tentamen | Håkan Granath | |||||||||||||||||||||||||
10:30 - 12:00 | P471 (fjärrmötesrum), Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | Lärarmöte | Eva Rosenqvist | |||||||||||||||||||||||||
10:30 - 12:00 | UM54UU | 64249, H19, 100%, DAG, NML | Studentarbetslag | Alla grupper UM54UU | |||||||||||||||||||||||||
10:45 - 12:45 | P244, Arrhenius hus P | Karta |
UM77UU UM8044 |
64237, H19, 100%, DAG, NML 64250, H19, 100%, DAG, NML |
Seminarium | Veronica Jatko Kraft |
Under Uppgift 5 i VFUportföljen finns ett schema med vilka grupper ni är i och vilka tider och salar som gäller för grupperna. se schema i VFUportfölj |
OBS! viktigt att veta att studenter från UM77UU ska vara med och lyssna på redovisningar av pedagogisk grundsyn TISDAG 29/10 eller Onsdag 30/10 |
|||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 |
E248, Arrhenius hus E, Vån 2 E250, Arrhenius hus E, Vån 2 |
Karta | UMK310_ | Seminarium | UMK310 Grupp 1 | Carl-Johan Rundgren | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | E262, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UMK310_ | Seminarium | UMK310 Grupp 2 | Carl-Johan Rundgren | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:15 | P472, Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | Kurs | Karin Kihlblom Landtblom | LT2030 Teknikdidaktik | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | UM54UU | 64249, H19, 100%, DAG, NML | Studentarbetslag | Alla grupper UM54UU | |||||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | E243 (Sälenrummet), Arrhenius hus E | Karta | Lärarmöte | Elisabeth Rystedt | |||||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | MND Kalendariet | Susanne Ekström | AE för F-3 matematik | ||||||||||||||||||||||||||
13:30 - 16:00 | P402 (Svend Pedersen, fjärrmötesrum), Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | Handledning | Paola Ximena Valero Duenas | FoKPU seminar | ||||||||||||||||||||||||
13:30 - 17:00 | P464, Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | UM9100 | 64217, H19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Carl-Johan Rundgren | |||||||||||||||||||||||
15:00 - 16:00 | P471 (fjärrmötesrum), Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | Möte | Anette De Ron | |||||||||||||||||||||||||
Tors | 2019-10-31 | 08:00 - 16:00 | E249, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UM7026 | 64231, H19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Lars Forsberg | |||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | MND Kalendariet | Sara Engström | Lärarutbildningsberedningen (LUS), tid kommer senare | ||||||||||||||||||||||||||
08:30 - 15:00 | E376, Arrhenius hus E, Vån 3 | Karta | UM54UU | 64249, H19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 1 UM54UU | Elisabeth Rystedt | ||||||||||||||||||||||
08:30 - 15:00 | E476, Arrhenius hus E, Vån 4 | Karta | UM54UU | 64249, H19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 2 UM54UU | Anna Almqvist | ||||||||||||||||||||||
08:30 - 10:30 | E362, Arrhenius hus E, Vån 3 | Karta | LT2032 | Seminarium | Iben Maj Christiansen | ||||||||||||||||||||||||
08:30 - 10:30 | UMK212MA |
Obligatorisk närvaro Grupparbete |
Alla grupper UMK212 | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 10:30 | P471 (fjärrmötesrum), Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | Lärarmöte | Karin Kihlblom Landtblom | Intervju | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | UM3112 | 64241, H19, 100%, DAG, NML | Teknik och teknikdidaktik | Tentamen | Grupp 4 UM3112 | KTH Campus | |||||||||||||||||||||||
10:45 - 12:45 | E262, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UM2204 | 64239, H19, 100%, DAG, NML | Tentamensgenomgång |
Grupp 1 UM2204 Grupp 2 UM2204 |
Mona Hverven | Uppföljning av tentamen | |||||||||||||||||||||
10:45 - 12:45 | E362, Arrhenius hus E, Vån 3 | Karta | UMK212MA |
Obligatorisk närvaro Seminarium |
Grupp 1.UMK212 | Veronica Jatko Kraft | |||||||||||||||||||||||
11:00 - 13:00 | P465, Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | Handledning | Iben Maj Christiansen | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 18:00 | E246, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta |
UM7014 UM8030 |
64190, H19, 50%, BLA, ITD 64207, H19, 50%, DAG, NML |
Föreläsning | Per-Olof Wickman | Föreläsning och arbete i grupper | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | E362, Arrhenius hus E, Vån 3 | Karta | UMK212MA |
Obligatorisk närvaro Seminarium |
Grupp 2.UMK212 | Veronica Jatko Kraft | |||||||||||||||||||||||
15:00 - 18:00 | P402 (Svend Pedersen, fjärrmötesrum), Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | UM7022 | 64187, H19, 25%, BLA, NML | Seminarium | Paola Ximena Valero Duenas | |||||||||||||||||||||||
15:00 - 18:00 | P464, Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | Examination | Auli Arvola Orlander | Naturvetenskapsämnenas didaktik A, UM7013 | ||||||||||||||||||||||||
Fre | 2019-11-01 | 08:00 - 16:00 |
E248, Arrhenius hus E, Vån 2 E249, Arrhenius hus E, Vån 2 |
Karta | UM7026 | 64231, H19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Lars Forsberg | |||||||||||||||||||||
23:45 - 00:00 | UM3112 | 64241, H19, 100%, DAG, NML | Inlämning | Grupp 3 UM3112 | Inlämning av skriftlig examination i naturvetenskap kl. 13.59 |
Kurskod | Namn |
LT2032 | Undervisning och bedömning i matematik och teknik eller naturvetenskap |
UM2204 | Matematik II för grundlärare årskurs F-3: Geometri, mätning och taluppfattning |
UM2301 | Matematik för grundlärare årskurs 4-6, I: Taluppfattning och aritmetik |
UM3106 | Naturvetenskap och teknik för grundlärare årskurs 4-6 |
UM3107 | Matematikämnets didaktik, ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs |
UM3112 | Naturvetenskap och teknik för grundlärare, F-3, I |
UM54UU | Matematik och lärande för årskurs F-6: kurs inom ULV |
UM7014 | Naturvetenskapsämnenas didaktik B |
UM7022 | Sociala perspektiv i matematikdidaktisk forskning |
UM7026 | Verksamhetsförlagd utbildning IV - Grundlärarprogrammet med inriktning mot årskurs 4-6. |
UM77UU | Verksamhetsförlagd utbildning III-Ämneslärarprogrammet och Kompletterande pedagogisk utbildning-k |
UM8017 | Ämnesdidaktik - undervisning och lärande i naturvetenskap |
Kurskod | Namn |
UM8018 | Ämnesdidaktik - naturvetenskap, individ och samhälle |
UM8022 | Ämnesdidaktik - undervisning och lärande i matematik |
UM8027 | Matematikdidaktik och betygssättning - årskurs 7-9 och gymnasiet |
UM8030 | Naturvetenskapsämnenas didaktik B - Ämneslärarprogrammet i matematik, naturvetenskapliga ämnen o |
UM8044 | Verksamhetsförlagd utbildning III - Ämneslärarprogrammet och Kompletterande pedagogisk utbildning |
UM9100 | Självständigt arbete för ämneslärare inom kompletterande pedagogisk utbildning |
UMK212MA | Matematikdidaktik med verksamhetsförlagd utbildning för gymnasiet |
UMK310_ | Ungdomars utveckling och lärande i naturvetenskap och teknik |
UMT310 | Naturvetenskap och teknik för grundlärare årskurs 4-6, profil teckenspråkig tvåspråkig undervi |
UMU206 | Matematik för lärare, 45 hp (1-45 hp), åk 7-9 - ingår i Lärarlyftet |