Allmänt om schemat• Schemaändringar kan förekomma. Du bör därför prenumera på schemat, alt. spara det som ett bokmärke i din webbläsare. Ladda inte ned det som en fil. Om rumsplacering för tentamen• Se din tilldelade tentamenssal genom att klicka på länken i kolumnenTentamenssal. Länken finns även i schemaprenumerationen. | |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Lokal |
Karta |
Kurs |
Kurstillfälle |
Delkurs, Moment |
Aktivitet |
Studentgrupp |
Lärare |
Information |
||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
v 4, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2019-01-21 | 09:00 - 12:00 | B522A, Södra huset B, Vån 5 | Karta | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 11:00 | B554, Södra huset B, Vån 5 | Karta | Möte | Francesco Romano | ROMSLA | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | B471, Södra huset B, Vån 4 | Karta |
IT330A IT351Z |
07238, H21, 50%, DAG, NML 07480, V19, 50%, BLA, NML 07481, V19, 100%, BLA, NML 07520, V19, 100%, BLA, NML |
Skriftlig produktion | Seminarium | Valeria Benzi | ||||||||||||||||||||||
11:00 - 13:00 | Hörsal 6, Södra huset C, Vån 3 | Karta | Introduktion | Laura Alvarez Lopez | |||||||||||||||||||||||||
11:00 - 13:00 | ES030A | 07423, V19, 100%, DAG, NML | Introduktion | ES030A Gr A-B | Gemensam introduktion, Hörsal 6, hus C plan 3 | ||||||||||||||||||||||||
11:00 - 13:00 |
ES130A ES1LP2 |
07378, V19, 100%, DAG, NML 07424, V19, 100%, DAG, NML |
Introduktion | Grupp 1-2 |
Gemensam introduktionsföreläsning Hörsal 6, hus C plan 3 |
||||||||||||||||||||||||
11:00 - 13:00 | FR030B | 07457, V19, 100%, DAG, NML |
Introduktion Upprop |
FrFRBdaggr1-2 | Hörsal 6. | ||||||||||||||||||||||||
11:00 - 13:00 |
FR130B FR2LP2 FR2ULW FR2VAB |
07392, V19, 100%, BLA, NML 07397, V19, 100%, DAG, NML 07398, V19, 100%, DAG, NML 07459, V19, 50%, BLA, NML 07460, V19, 100%, BLA, NML |
Introduktion |
FRI, dag Grupp1-2 FRI, dag T1 Grupp2, halvfart FRI, dag, LP Grupp1-2 FrI, halvfart T1_Gr1 |
Hörsal 6. | ||||||||||||||||||||||||
11:00 - 13:00 | IT130B | 07473, V19, 100%, DAG, NML | Introduktion | Gemensam introduktionsföreläsning Hörsal 6, hus C plan 3 | |||||||||||||||||||||||||
11:00 - 13:00 |
PO1100-1101 PO130A PO1POV |
07489, V19, 100%, DAG, NML 07490, V19, 25%, DAG, NML |
Introduktion | Introduktion till Romanska och klassiska institutionen i Hörsal 6. | |||||||||||||||||||||||||
12:00 - 14:00 | C585, Södra huset C, Vån 5 | Karta | PO130A |
07257, H21, 100%, BLA, NML 07258, H21, 50%, BLA, NML |
Text och språkstruktur I Text I |
Examination | Francisco Nazareth | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | C512, Södra huset C, Vån 5 | Karta |
FR130B FR1LP2 FR1UL1 FR1VA1 |
07392, V19, 100%, BLA, NML 07393, V19, 100%, DAG, NML 07395, V19, 100%, DAG, NML 07459, V19, 50%, BLA, NML 07460, V19, 100%, BLA, NML |
Introduktion Information Upprop |
FRI, dag Grupp1-2 | Mickaelle Cedergren | ||||||||||||||||||||||
13:30 - 14:30 | B419, Södra huset B, Vån 4 | Karta |
PO1100-1101 PO130A PO1POV |
07489, V19, 100%, DAG, NML 07490, V19, 25%, DAG, NML |
Introduktion | Laura Alvarez Lopez | Introduction Portuguese | ||||||||||||||||||||||
14:00 - 15:00 | E371, Södra huset E, Vån 3 | Karta | ES030A | 07423, V19, 100%, DAG, NML | Information | ES030A Gr A-B | Tamara Strugo | ||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | E487, Södra huset E, Vån 4 | Karta |
IT230A IT2IS1 |
07235, H21, 50%, DAG, NML 07438, V19, 100%, BLA, NML 07477, V19, 50%, BLA, NML 07478, V19, 100%, BLA, NML |
Muntlig kommunikation | Seminarium | Valeria Benzi | ||||||||||||||||||||||
14:00 - 15:00 | E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2 | Karta |
FR130B FR1LP2 FR1UL1 FR1VA1 |
07392, V19, 100%, BLA, NML 07393, V19, 100%, DAG, NML 07395, V19, 100%, DAG, NML 07459, V19, 50%, BLA, NML 07460, V19, 100%, BLA, NML |
Introduktion |
FRI, dag Grupp2 FRI, dag T1 Grupp2, halvfart FRI, dag, LP Grupp2 |
Hugues Engel | Introduktion. | |||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | C512, Södra huset C, Vån 5 | Karta |
FR130B FR1LP2 FR1UL1 FR1VA1 |
07392, V19, 100%, BLA, NML 07393, V19, 100%, DAG, NML 07395, V19, 100%, DAG, NML 07459, V19, 50%, BLA, NML 07460, V19, 100%, BLA, NML |
Muntlig kommunikation | Seminarium |
FRI, dag Grupp1 FRI, dag, LP Grupp1 FrI, halvfart T1_Gr1 |
Mickaelle Cedergren | |||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | B479, Södra huset B, Vån 4 | Karta | KSB012 | 07488, V19, 50%, DAG, NML | Antik prosa och poesi | Seminarium | Daniel Pettersson | ||||||||||||||||||||||
14:00 - 15:00 |
B522A, Södra huset B, Vån 5 B522B, Södra huset B, Vån 5 |
Karta |
ES130A ES1LP2 |
07378, V19, 100%, DAG, NML 07424, V19, 100%, DAG, NML |
Information | Grupp 1-2 | Ken Benson | ||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | A5137, Södra huset A, Vån 5 | Karta | ES030A | 07423, V19, 100%, DAG, NML | Grammatik I | Undervisning | ES030A Gr A-B | Tamara Strugo | |||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | C585, Södra huset C, Vån 5 | Karta |
PO130A PO230A |
07257, H21, 100%, BLA, NML 07258, H21, 50%, BLA, NML 07260, H21, 25%, KV, ITD 07261, H21, 25%, KV, NML |
Muntlig färdighet och interaktion I Muntlig och skriftlig språkfärdighet |
Examination | Francisco Nazareth | ||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | C569, Södra huset C, Vån 5 |
PO3300 PO330A |
07262, H21, 100%, DAG, NML | Portugisiska, Litteraturvetenskap I | Undervisning | Mauro Cavaliere | |||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 |
B522A, Södra huset B, Vån 5 B522B, Södra huset B, Vån 5 |
Karta | FR030B | 07457, V19, 100%, DAG, NML |
Introduktion Information Upprop |
FrFRBdaggr1-2 | Anders Bengtsson | ||||||||||||||||||||||
16:00 - 17:00 | E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2 | Karta |
FR130B FR1LP2 FR1UL1 FR1VA1 |
07392, V19, 100%, BLA, NML 07393, V19, 100%, DAG, NML 07395, V19, 100%, DAG, NML 07459, V19, 50%, BLA, NML 07460, V19, 100%, BLA, NML |
Introduktion |
FRI, dag Grupp1 FRI, dag, LP Grupp1 FrI, halvfart T1_Gr1 |
Hugues Engel | Introduktion. | |||||||||||||||||||||
17:00 - 18:00 | A5137, Södra huset A, Vån 5 | Karta |
FR230B FR2IS2 FR2LP2 FR2ULW FR2VAB |
07396, V19, 100%, BLA, NML 07397, V19, 100%, DAG, NML 07398, V19, 100%, DAG, NML 07434, V19, 100%, BLA, NML 07464, V19, 50%, BLA, NML 07465, V19, 100%, BLA, NML 07466, V19, 25%, KV, NML |
Introduktion Information Upprop |
Franska II dag Franska II GM Franska II kvartsfart Franska II LP |
Francoise Sullet Nylander | ||||||||||||||||||||||
17:00 - 19:00 | B479, Södra huset B, Vån 4 | Karta | KSA012 | 07484, V19, 50%, BLA, NML | Prosa och poesi | Seminarium | Denis Michael Searby | ||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 | A5137, Södra huset A, Vån 5 | Karta |
FR230B FR2FRA FR2IS2 FR2LP2 FR2ULW FR2VAB |
07012, V21, 25%, DAG, NML 07133, V21, 50%, DAG, NML 07227, H21, 50%, DAG, NML 07228, H21, 100%, DAG, NML 07397, V19, 100%, DAG, NML 07398, V19, 100%, DAG, NML 07434, V19, 100%, BLA, NML 07465, V19, 100%, BLA, NML 07466, V19, 25%, KV, NML 07467, V19, 25%, KV, NML |
Frankofoni: språk, kultur och litteratur Frankofoni, språk Frankofoni, kultur |
Föreläsning |
Franska II dag Franska II GM Franska II LP |
Christophe Premat | |||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 | Hörsal 3, Södra huset B, Vån 3 | Karta | IT022A | 07472, V19, 50%, KV, NML | Grammatik och ordkunskap 2 | Föreläsning | ITFRB II gr1-2 | Paolo Sancini | |||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 | B497, Södra huset B, Vån 4 | Karta | FR022A | 07456, V19, 50%, KV, NML |
Introduktion Information Upprop |
Fra förberedande II Kväll Grupp 1 | Anders Bengtsson |
Kurskod | Namn |
ES030A | Spanska - förberedande kurs |
ES130A | Spanska I |
ES1LP2 | Spanska I, Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan |
FR022A | Franska, förberedande kurs II |
FR030B | Franska, förberedande kurs |
FR130B | Franska I |
FR1LP2 | Franska I, Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan |
FR1UL1 | Franska I - ULV |
FR1VA1 | Franska I - VAL |
FR230B | Franska II |
FR2FRA | Frankofoni: språk, kultur och litteratur |
FR2IS2 | Franska II för internationella studenter |
FR2LP2 | Franska II, Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan |
FR2ULW | Franska II - ULV |
FR2VAB | Franska II - VAL |
IT022A | Italienska, förberedande kurs 2 |
Kurskod | Namn |
IT130B | Italienska I |
IT230A | Italienska II |
IT2IS1 | Italienska II för internationella studenter |
IT330A | Italienska III |
IT351Z | Italienska III, Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan |
KSA012 | Grekiska I, 2 |
KSB012 | Latin I, 2 |
PO1100 | Portugisiska I |
PO1101 | Portugisiska i världen |
PO130A | Portugisiska I |
PO1POV | Portugisiska i världen |
PO230A | Portugisiska II |
PO3300 | Portugisiska III |
PO330A | Portugisiska III |