Prenumerera
 
Gå till föregående månad
Sep  
Gå till nästa månad

v 34 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Måndag 22/8 
SLRYNY, Introduktion, Introduktion & Upprop för både dag- och kvällsstudenter!, 25295,HT16,v:1705/1722,50% KV,NML, 25296,HT16,v:1634/1702,100% DAG,NML, Hörsal 8, Åke Zimmermann Bjersby
19:45
18:00
v 34 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Tisdag 23/8 
SLRYNY, Självstudier, Alfabetsveckan! Jobba med alfabetshäftet och Wordalistövningen som hör till! Se vidare instrux i dagboken!, 25295,HT16,v:1705/1722,50% KV,NML, 25296,HT16,v:1634/1702,100% DAG,NML
17:00
08:00
v 34 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Onsdag 24/8 
SLRYNY, Självstudier, Alfabetsveckan! Jobba med alfabetshäftet och Wordalistövningen som hör till! Se vidare instrux i dagboken!, 25295,HT16,v:1705/1722,50% KV,NML, 25296,HT16,v:1634/1702,100% DAG,NML
17:00
08:00
Lärarmöte, Lärarmöte polska, K-rummet E439, Janina Gesche, Joanna Zatorska-Rosén, Lisa Mendoza Åsberg, Maria Zadencka, Renata Ingbrant
14:00
13:00
Personalmöte, Upptaktsmöte inför H16 för hela SlaBaFiNeTy, Hörsal 9
15:00
14:00
Personalmöte, Personalmöte/Upptaktsmöte inför H16: [program kommer ; Nya medarb? ; Nyheter?, mm], K-rummet E439
16:00
15:00
Möte, RyNybT1-lärarmöte, E451, Elena Tordengren, Zhanna Lundman, Åke Zimmermann Bjersby
17:00
16:00
SLRYNY, Deadline för "gruppdelninsguppgiften". Se dagboken!, 25295,HT16,v:1705/1722,50% KV,NML, 25296,HT16,v:1634/1702,100% DAG,NML
18:00
17:45
v 34 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Torsdag 25/8 
SLRYNY, Självstudier, Alfabetsveckan! Jobba med alfabetshäftet och Wordalistövningen som hör till! Se vidare instrux i dagboken!, 25295,HT16,v:1705/1722,50% KV,NML, 25296,HT16,v:1634/1702,100% DAG,NML
17:00
08:00
v 34 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Fredag 26/8 
SLRYNY, Självstudier, Alfabetsveckan! Jobba med alfabetshäftet och Wordalistövningen som hör till! Se vidare instrux i dagboken!, 25295,HT16,v:1705/1722,50% KV,NML, 25296,HT16,v:1634/1702,100% DAG,NML
17:00
08:00
v 34 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lördag 27/8 
v 34 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Söndag 28/8 

v 35 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Måndag 29/8 
SLRYNY, Grammatik och text I, Undervisning, Grupp 1-2, 25296,HT16,v:1634/1702,100% DAG,NML, E497, Alexander Pereswetoff-Morath
12:00
10:00
SLPOL1, SLPOL3-4, Introduktion, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25317,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, 25319,HT16,v:1703/1722,50% BLA,NML, F397, Janina Gesche, Joanna Zatorska-Rosén, Lisa Mendoza Åsberg, Maria Zadencka, Renata Ingbrant
14:00
12:00
SLRYNY, Praktik I, Undervisning, Grupp 1, 25296,HT16,v:1634/1702,100% DAG,NML, F379, Alla Bernar
15:00
13:00
SLRYNY, Praktik I, Undervisning, Grupp 2, 25296,HT16,v:1634/1702,100% DAG,NML, D231, Irina Malaxos
15:00
13:00
SLRX71-73, SLRYS4, SLRYX4, Examensarbete, Uppsatsventilering, uppsatsframläggning: Margareta Nydahl, 25208,HT16,v:1635/1702,50% BLA,NML, 25210,HT16,v:1635/1702,50% BLA,NML, 25212,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, SLRE71100FFGBLA201615-201622NML, SLRE72100FFGBLA201616-201623NML, SLRE73100FFGBLA201603-201622NML, SLRYS4100FFGBLA201603-201622NML, K-rummet E439, Gudrun Persson, Karin Grelz
15:00
13:00
SLTJE1, Nybörjarkurs, Undervisning, 25326,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, K-rummet E439, Jonas Thal
18:00
16:00
SLPOL1, Allmän fonetik och polsk fonetik, Undervisning, Ej polsktalande, Uttalsövningar, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E299, Språkstudion, Studio 1, Joanna Zatorska-Rosén
18:00
16:00
SLRYS1, Fonetik: teori, Undervisning, 25286,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E420, Gunnela Mogensen
18:00
17:00
SLRYNY, Grammatik och text I, Undervisning, Grupp 1-2, 25295,HT16,v:1705/1722,50% KV,NML, E497, Åke Zimmermann Bjersby
19:45
18:00
SLRYNY, Grammatik och text II, Undervisning, 24892,VT16,v:/,50% KV,NML, E420, Hans Andersson
19:45
18:00
SLRYS1, Muntlig språkfärdighet, Undervisning, 25286,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E339, Alla Bernar
19:45
18:00
SLRYS2, Formlära och ordbildning, Undervisning, 25300,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, D231, Ludmila Pöppel
19:45
18:00
SLRYS3, Syntax, Undervisning, 25303,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, Biblioteket E479, Nadezjda Zorikhina Nilsson
19:45
18:00
SLTJE1, Muntlig språkfärdighet, Fonetik, Undervisning, 25326,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, K-rummet E439, Jonas Thal
19:45
18:00
SLPOL1, Grammatik, Undervisning, Ej polsktalande, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E509, Lisa Mendoza Åsberg
19:45
18:00
v 35 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Tisdag 30/8 
SLPOL4, Muntlig och skriftlig språkfärdighet, Undervisning, 25319,HT16,v:1703/1722,50% BLA,NML, Biblioteket E479, Maria Zadencka
14:00
12:00
SLKLO8, Kontrastiv lingvistik och översättningsvetenskap I, Seminarium, 25361,HT16,v:/,25% BLA,NML, K-rummet E439, Nadezjda Zorikhina Nilsson
15:00
13:00
SLRYS3, Sakprosa och sköntext, intensivt, Undervisning, 25303,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, K-rummet E439, Karin Grelz
19:45
18:00
SLRYS2, Självständigt arbete, Seminarium, 25300,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E5156, Ludmila Pöppel, Mattias Ågren
19:45
18:00
SLPOL3-4, SLPOX4, SLPX71-73, Självständigt arbete, Examensarbete, Seminarium, + eö, 25199,HT20,v:2036/2102,50% BLA,NML, 25201,VT20,v:2004/2023,50% BLA,NML, 25203,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25317,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, 25319,HT16,v:1703/1722,50% BLA,NML, 25322,HT16,v:1635/1702,50% BLA,NML, Biblioteket E479, Maria Zadencka
19:45
18:00
v 35 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Onsdag 31/8 
SLPOL1, Nybörjarkurs, Undervisning, Ej polsktalande, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, F371, Lisa Mendoza Åsberg
12:00
10:00
SLPOL1, Muntlig språkfärdighet, Undervisning, Ej polsktalande, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, K-rummet E439, Renata Ingbrant
14:00
12:00
SLPOL1, Allmän fonetik och polsk fonetik, Undervisning, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E355, Maria Zadencka
16:00
14:00
SLRYS2, Skriftlig och muntlig språkfärdighet, Undervisning, 25300,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, Biblioteket E479, Alla Bernar
17:00
14:00
SLRYNY, Grammatik och text I, Föreläsning, Teoriföreläsning. Obligatorisk närvaro för dag/heltidsstudenter. Kväll/deltidsstudenter kan se föreläsningen inspelad om man har förhinder att komma., 25295,HT16,v:1705/1722,50% KV,NML, 25296,HT16,v:1634/1702,100% DAG,NML, E319, Ludmila Pöppel
18:00
16:00
SLPOL3, Skriftlig språkfärdighet (och översättning), Undervisning, 25317,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, K-rummet E439, Janina Gesche
18:00
16:00
SLRYS1, Fonetik: teori, Undervisning, 25286,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E420, Gunnela Mogensen
18:00
17:00
SLRYNY, Praktik I, Undervisning, Grupp 1, 25295,HT16,v:1705/1722,50% KV,NML, E339, Elena Tordengren
19:45
18:00
SLRYNY, Praktik I, Undervisning, Grupp 2, 25295,HT16,v:1705/1722,50% KV,NML, D231, Zhanna Lundman
19:45
18:00
SLRYNY, Praktik II, Undervisning, 24892,VT16,v:/,50% KV,NML, E355, Aleksei Semenenko
19:45
18:00
SLRYS1, Grammatik och skriftlig språkfärdighet, Undervisning, 25286,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E420, Mattias Ågren
19:45
18:00
SLRX71-73, SLRYS4, SLRYX4, Examensarbete, Seminarium, 25208,HT16,v:1635/1702,50% BLA,NML, 25210,HT16,v:1635/1702,50% BLA,NML, 25212,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25305,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, 25309,HT16,v:1635/1702,50% BLA,NML, K-rummet E439, Karin Grelz
19:45
18:00
v 35 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Torsdag 1/9 
SLRYNY, Grammatik och text I, Undervisning, Grupp 1-2, 25296,HT16,v:1634/1702,100% DAG,NML, E497, Alexander Pereswetoff-Morath
12:00
10:00
SLRYNY, Praktik I, Undervisning, Grupp 2, 25296,HT16,v:1634/1702,100% DAG,NML, D255, Irina Malaxos
16:00
14:00
SLRYNY, Praktik I, Undervisning, Grupp 1, 25296,HT16,v:1634/1702,100% DAG,NML, D271 , Alla Bernar
16:00
14:00
SLPOL3, Muntlig språkfärdighet, Undervisning, 25317,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, Biblioteket E479, Janina Gesche
16:00
14:00
SLRYS2, Textanalys, Undervisning, 25300,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, K-rummet E439, Ludmila Pöppel
17:00
14:00
SLRYS1, Textanalys, Undervisning, 25286,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E355, Karin Grelz
18:00
15:00
SLTJE1, Nybörjarkurs, Undervisning, 25326,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, Biblioteket E479, Jonas Thal
18:00
16:00
SLRYS3-4, Språkhistoria, Undervisning, OBS: Inställt! Kursen startar v.36, 8/9. En extra gång läggs till e.ö., 25303,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, 25305,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML
19:45
18:00
SLTJE3, Undervisning, 25331,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, Biblioteket E479, Jonas Thal, Tora Hedin
19:45
18:00
v 35 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Fredag 2/9 
v 35 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lördag 3/9 
v 35 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Söndag 4/9 

v 36 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Måndag 5/9 
SLRYNY, Grammatik och text I, Undervisning, Grupp 1-2, 25296,HT16,v:1634/1702,100% DAG,NML, E497, Alexander Pereswetoff-Morath
12:00
10:00
SLPOL1, Grammatik, Undervisning, Polsktalande, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, K-rummet E439, Renata Ingbrant
14:00
12:00
SLRYNY, Praktik I, Undervisning, Grupp 1, 25296,HT16,v:1634/1702,100% DAG,NML, E339, Alla Bernar
15:00
13:00
SLRYNY, Praktik I, Undervisning, Grupp 2, 25296,HT16,v:1634/1702,100% DAG,NML, D271 , Irina Malaxos
15:00
13:00
SLTJE1, Nybörjarkurs, Undervisning, 25326,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, K-rummet E439, Jonas Thal
18:00
16:00
SLPOL1, Allmän fonetik och polsk fonetik, Undervisning, Ej polsktalande, Uttalsövningar, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E299, Språkstudion, Studio 1, Joanna Zatorska-Rosén
18:00
16:00
SLRYS1, Fonetik: teori, Undervisning, 25286,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E420, Gunnela Mogensen
18:00
17:00
SLRYNY, Grammatik och text I, Undervisning, Grupp 1-2, 25295,HT16,v:1705/1722,50% KV,NML, E497, Åke Zimmermann Bjersby
19:45
18:00
SLRYNY, Grammatik och text II, Undervisning, 24892,VT16,v:/,50% KV,NML, E420, Hans Andersson
19:45
18:00
SLRYS1, Muntlig språkfärdighet, Undervisning, 25286,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E339, Alla Bernar
19:45
18:00
SLKPS1, SLRYKU, Rysk kultur: Ett nytt årtusende, Föreläsning, Rysk konst: Från Sots art till Pussy Riot, 25327,HT16,v:1636/1702,100% BLA,NML, 25378,HT16,v:1636/1702,25% KV,NML, E487, Per Arne Bodin
19:45
18:00
SLRYS3, Syntax, Undervisning, 25303,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, Biblioteket E479, Nadezjda Zorikhina Nilsson
19:45
18:00
SLTJE1, Muntlig språkfärdighet, Fonetik, Undervisning, 25326,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, K-rummet E439, Jonas Thal
19:45
18:00
SLPOL1, Grammatik, Undervisning, Ej polsktalande, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E509, Lisa Mendoza Åsberg
19:45
18:00
v 36 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Tisdag 6/9 
SLPOL4, Muntlig och skriftlig språkfärdighet, Undervisning, 25319,HT16,v:1703/1722,50% BLA,NML, Biblioteket E479, Maria Zadencka
14:00
12:00
SLKLO8, Kontrastiv lingvistik och översättningsvetenskap I, Seminarium, 25361,HT16,v:/,25% BLA,NML, K-rummet E439, Nadezjda Zorikhina Nilsson
15:00
13:00
SLKPS1, SLRIOI, SLRYS1, Ryssland igår och idag, Realia, Föreläsning, Kievriket: Landet mellan Norden och Bysans., 25286,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25289,HT16,v:1636/1704,25% DAG,NML, 25327,HT16,v:1636/1702,100% BLA,NML, E497, Elisabeth Löfstrand
17:00
15:00
SLPOL3-4, SLPOX4, SLPX71-73, SLRX71-73, SLRYS2, SLRYS4, SLRYX4, SLTJE3-4, SLTJX4, SLTX71-73, Självständigt arbete, Examensarbete, Infosök, Biblioteksundervisning. Samling vid informationen, SUB., 25199,HT20,v:2036/2102,50% BLA,NML, 25201,VT20,v:2004/2023,50% BLA,NML, 25203,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25208,HT16,v:1635/1702,50% BLA,NML, 25210,HT16,v:1635/1702,50% BLA,NML, 25212,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25214,HT16,v:1635/1702,50% BLA,NML, 25216,HT16,v:1635/1702,50% BLA,NML, 25218,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25300,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25305,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, 25309,HT16,v:1635/1702,50% BLA,NML, 25317,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, 25319,HT16,v:1703/1722,50% BLA,NML, 25322,HT16,v:1635/1702,50% BLA,NML, 25331,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, 25333,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML
19:00
18:00
SLKPS1, SLTJE1, SLTNLG, Tjeckien: nytt land, gammal historia, Realia, Föreläsning, Introduktion – examination och kurskrav. Geografiska basdata. Tidig historia (Jan-Erik Svensson), 25326,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25327,HT16,v:1636/1702,100% BLA,NML, 25335,HT16,v:1636/1702,25% KV,NML, E487
19:45
18:00
SLUIOI, Ukraina igår och idag, Föreläsning, Ukraina – introduktion, 25336,HT16,v:1636/1702,25% KV,NML, E497, Mattias Ågren
19:45
18:00
SLRYS3, Sakprosa, extensivt, Undervisning, 25303,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, K-rummet E439, Nadezjda Zorikhina Nilsson
19:45
18:00
v 36 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Onsdag 7/9 
Institutionsstyrelsemöte, K-rummet E439
12:00
09:30
SLPOL1, Nybörjarkurs, Undervisning, Ej polsktalande, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E339, Lisa Mendoza Åsberg
12:00
10:00
SLPOL1, Muntlig språkfärdighet, Undervisning, Ej polsktalande, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E355, Renata Ingbrant
14:00
12:00
SLPOL1, Allmän fonetik och polsk fonetik, Undervisning, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, F371, Maria Zadencka
16:00
14:00
SLRYS2, Skriftlig och muntlig språkfärdighet, Undervisning, 25300,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, Biblioteket E479, Alla Bernar
17:00
14:00
SLPOL3, Skriftlig språkfärdighet (och översättning), Undervisning, 25317,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, K-rummet E439, Janina Gesche
18:00
16:00
SLRYS1, Fonetik: teori, Undervisning, 25286,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E420, Gunnela Mogensen
18:00
17:00
SLRYNY, Praktik I, Undervisning, Grupp 1, 25295,HT16,v:1705/1722,50% KV,NML, E339, Elena Tordengren
19:45
18:00
SLRYNY, Praktik I, Undervisning, Grupp 2, 25295,HT16,v:1705/1722,50% KV,NML, D231, Zhanna Lundman
19:45
18:00
SLRYNY, Praktik II, Undervisning, 24892,VT16,v:/,50% KV,NML, E355, Aleksei Semenenko
19:45
18:00
SLRYS1, Grammatik och skriftlig språkfärdighet, Undervisning, 25286,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E420, Mattias Ågren
19:45
18:00
SLKPS1, SLRYLI, SLRYS2, Rysk litteraturhistoria, Litteraturhistoria, Föreläsning, Fornrysk litteratur och 1700-tal, 25293,HT16,v:1636/1704,25% KV,NML, 25300,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25327,HT16,v:1636/1702,100% BLA,NML, E487, Per Arne Bodin
19:45
18:00
SLKPS1, SLPOKI, SLPOL3, Polens kultur- och idéhistoria, Kulturhistoria, Föreläsning, 25314,HT16,v:1636/1702,25% KV,NML, 25317,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, 25327,HT16,v:1636/1702,100% BLA,NML, E413, Maria Zadencka
19:45
18:00
SLRX71-73, SLRYS4, SLRYX4, Examensarbete, Seminarium, 25208,HT16,v:1635/1702,50% BLA,NML, 25210,HT16,v:1635/1702,50% BLA,NML, 25212,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25305,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, 25309,HT16,v:1635/1702,50% BLA,NML, K-rummet E439, Karin Grelz
19:45
18:00
v 36 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Torsdag 8/9 
SLRYNY, Grammatik och text I, Undervisning, Grupp 1-2, 25296,HT16,v:1634/1702,100% DAG,NML, E497, Alexander Pereswetoff-Morath
12:00
10:00
SLRPB8, Rysk grammatik och grundläggande praktisk fonetik, Textanalys, Undervisning, SLRPB825FFGBLA201603-201622NML, K-rummet E439, Henrik Christensen
15:30
14:00
SLRYNY, Praktik I, Undervisning, Grupp 2, 25296,HT16,v:1634/1702,100% DAG,NML, F247, Irina Malaxos
16:00
14:00
SLRYNY, Praktik I, Undervisning, Grupp 1, 25296,HT16,v:1634/1702,100% DAG,NML, F279, Alla Bernar
16:00
14:00
SLPOL3, Muntlig språkfärdighet, Undervisning, 25317,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, Biblioteket E479, Janina Gesche
16:00
14:00
SLRYS1, Textanalys, Undervisning, 25286,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, F331, Karin Grelz
18:00
15:00
SLTJE1, Nybörjarkurs, Undervisning, 25326,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, Biblioteket E479, Jonas Thal
18:00
16:00
SLKPS1, SLPIOI, SLPOL1, Polen igår och idag, Realia, Föreläsning, Introduktion - Polen - ett land i Europas hjärta - Polens geografi, 25313,HT16,v:1636/1702,25% KV,NML, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25327,HT16,v:1636/1702,100% BLA,NML, E487, Janina Gesche
19:45
18:00
SLRYS3-4, Språkhistoria, Undervisning, 25303,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, 25305,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, K-rummet E439, Elisabeth Löfstrand
19:45
18:00
SLTJE3, Undervisning, 25331,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, Biblioteket E479, Tora Hedin
19:45
18:00
SLPOL1, SLPOL3-4, SLRYS1-4, SLTJE1, SLTJE4, Allmänna föreläsningar: http://www.slav.su.se/allmforel, Föreläsning, "Det förlorade imperiet: modern rysk litteratur från dystopi till dokumentärprosa." OBS: på Hornstulls bibliotek. Kom i god tid: entrén stänger kl 19. Kan räknas som allmän föreläsning! | Sign: _____, 25286,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25300,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25303,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, 25305,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25317,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, 25319,HT16,v:1703/1722,50% BLA,NML, 25326,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25331,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, Per Arne Bodin
21:00
19:00
v 36 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Fredag 9/9 
v 36 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lördag 10/9 
v 36 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Söndag 11/9 

v 37 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Måndag 12/9 
SLRYNY, Grammatik och text I, Undervisning, Grupp 1-2, 25296,HT16,v:1634/1702,100% DAG,NML, E497, Alexander Pereswetoff-Morath
12:00
10:00
SLPOL1, Grammatik, Undervisning, Polsktalande, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, K-rummet E439, Renata Ingbrant
14:00
12:00
SLRYNY, Praktik I, Undervisning, Grupp 1, 25296,HT16,v:1634/1702,100% DAG,NML, F355, Alla Bernar
15:00
13:00
SLRYNY, Praktik I, Undervisning, Grupp 2, 25296,HT16,v:1634/1702,100% DAG,NML, D255, Irina Malaxos
15:00
13:00
SLTJE1, Nybörjarkurs, Undervisning, 25326,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, K-rummet E439, Jonas Thal
18:00
16:00
SLPOL1, Allmän fonetik och polsk fonetik, Undervisning, Ej polsktalande, Uttalsövningar, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E299, Språkstudion, Studio 1, Joanna Zatorska-Rosén
18:00
16:00
SLRYS1, Fonetik: teori, Undervisning, 25286,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E420, Gunnela Mogensen
18:00
17:00
SLRYNY, Grammatik och text I, Undervisning, Grupp 1-2, 25295,HT16,v:1705/1722,50% KV,NML, E497, Åke Zimmermann Bjersby
19:45
18:00
SLRYNY, Grammatik och text II, Undervisning, 24892,VT16,v:/,50% KV,NML, E420, Hans Andersson
19:45
18:00
SLRYS1, Muntlig språkfärdighet, Undervisning, 25286,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E339, Alla Bernar
19:45
18:00
SLKPS1, SLRYKU, Rysk kultur: Ett nytt årtusende, Föreläsning, Film: Nostalgi, nationalism och samhällskritik, 25327,HT16,v:1636/1702,100% BLA,NML, 25378,HT16,v:1636/1702,25% KV,NML, E487, Per Arne Bodin
19:45
18:00
SLRYS3, Syntax, Undervisning, 25303,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, Biblioteket E479, Nadezjda Zorikhina Nilsson
19:45
18:00
SLTJE1, Muntlig språkfärdighet, Fonetik, Undervisning, 25326,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, K-rummet E439, Jonas Thal
19:45
18:00
SLPOL1, Grammatik, Undervisning, Ej polsktalande, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E509, Lisa Mendoza Åsberg
19:45
18:00
v 37 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Tisdag 13/9 
SLPOL4, Muntlig och skriftlig språkfärdighet, Undervisning, 25319,HT16,v:1703/1722,50% BLA,NML, Biblioteket E479, Maria Zadencka
14:00
12:00
SLKLO8, Kontrastiv lingvistik och översättningsvetenskap I, Seminarium, 25361,HT16,v:/,25% BLA,NML, K-rummet E439, Nadezjda Zorikhina Nilsson
15:00
13:00
SLKPS1, SLRIOI, SLRYS1, Ryssland igår och idag, Realia, Föreläsning, Mongoloket. Moskvastaten. Furstendömet Novgorod., 25286,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25289,HT16,v:1636/1704,25% DAG,NML, 25327,HT16,v:1636/1702,100% BLA,NML, E497, Elisabeth Löfstrand
17:00
15:00
SLRYS1, Fonetik: teori, Undervisning, 25286,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E355, Gunnela Mogensen
18:00
17:00
SLKPS1, SLTJE1, SLTNLG, Tjeckien: nytt land, gammal historia, Realia, Föreläsning, Tjeckiska språket och dess släktingar, 25326,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25327,HT16,v:1636/1702,100% BLA,NML, 25335,HT16,v:1636/1702,25% KV,NML, E487, Tora Hedin
19:45
18:00
SLUIOI, Ukraina igår och idag, Föreläsning, Ukraina mellan Polen och Ryssland, 25336,HT16,v:1636/1702,25% KV,NML, E497, Maria Zadencka
19:45
18:00
SLRYS2, Formlära och ordbildning, Undervisning, 25300,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, D231, Irina Malaxos
19:45
18:00
SLRYS3, Sakprosa och sköntext, intensivt, Undervisning, 25303,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, K-rummet E439, Karin Grelz
19:45
18:00
v 37 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Onsdag 14/9 
SLPOL1, Nybörjarkurs, Undervisning, Ej polsktalande, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E339, Lisa Mendoza Åsberg
12:00
10:00
SLPOL1, Muntlig språkfärdighet, Undervisning, Ej polsktalande, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E355, Renata Ingbrant
14:00
12:00
SLPOL1, Allmän fonetik och polsk fonetik, Undervisning, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, F347, Maria Zadencka
16:00
14:00
SLRX71-73, Seminarium, Högre sem i ry&tj. , Emma Lina Löflund och Mattias Ågren berättar om sin vistelse i Lviv., 25208,HT16,v:1635/1702,50% BLA,NML, 25210,HT16,v:1635/1702,50% BLA,NML, 25212,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, K-rummet E439, Anna Ljunggren
16:00
14:00
SLRYS2, Skriftlig och muntlig språkfärdighet, Undervisning, 25300,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, Biblioteket E479, Alla Bernar
17:00
14:00
SLPOL3, Skriftlig språkfärdighet (och översättning), Undervisning, 25317,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, K-rummet E439, Janina Gesche
18:00
16:00
SLRDO8, Seminarium, E448. Övriga tillfällen eö, 25382,HT16,v:1635/1702,25% BLA,NML, Anna Ljunggren
18:00
16:00
SLRYNY, Praktik I, Undervisning, Grupp 1, 25295,HT16,v:1705/1722,50% KV,NML, E339, Elena Tordengren
19:45
18:00
SLRYNY, Praktik I, Undervisning, Grupp 2, 25295,HT16,v:1705/1722,50% KV,NML, D231, Zhanna Lundman
19:45
18:00
SLRYNY, Praktik II, Undervisning, 24892,VT16,v:/,50% KV,NML, E355, Aleksei Semenenko
19:45
18:00
SLRYS1, Grammatik och skriftlig språkfärdighet, Undervisning, 25286,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E420, Mattias Ågren
19:45
18:00
SLKPS1, SLRYLI, SLRYS2, Rysk litteraturhistoria, Litteraturhistoria, Föreläsning, Pusjkin, Bronsryttaren, 25293,HT16,v:1636/1704,25% KV,NML, 25300,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25327,HT16,v:1636/1702,100% BLA,NML, E487, Hans Andersson
19:45
18:00
SLKPS1, SLPOKI, SLPOL3, Polens kultur- och idéhistoria, Kulturhistoria, Föreläsning, 25314,HT16,v:1636/1702,25% KV,NML, 25317,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, 25327,HT16,v:1636/1702,100% BLA,NML, E413, Maria Zadencka
19:45
18:00
SLRX71-73, SLRYS4, SLRYX4, Examensarbete, Seminarium, 25208,HT16,v:1635/1702,50% BLA,NML, 25210,HT16,v:1635/1702,50% BLA,NML, 25212,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25305,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, 25309,HT16,v:1635/1702,50% BLA,NML, K-rummet E439, Karin Grelz
19:45
18:00
SLKPS1, SLRYLI, Rysk litteraturhistoria, Seminarium, Litteraturteori. Kompendiet: Sjklovskij, Lotman, 25293,HT16,v:1636/1704,25% KV,NML, 25327,HT16,v:1636/1702,100% BLA,NML, E487, Hans Andersson
20:45
20:00
v 37 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Torsdag 15/9 
SLRYNY, Grammatik och text I, Undervisning, Grupp 1-2, 25296,HT16,v:1634/1702,100% DAG,NML, E497, Alexander Pereswetoff-Morath
12:00
10:00
SLRYNY, Praktik I, Undervisning, Grupp 2, 25296,HT16,v:1634/1702,100% DAG,NML, F255, Irina Malaxos
16:00
14:00
SLRYNY, Praktik I, Undervisning, Grupp 1, 25296,HT16,v:1634/1702,100% DAG,NML, F339, Alla Bernar
16:00
14:00
SLPOL3, Muntlig språkfärdighet, Undervisning, 25317,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, Biblioteket E479, Janina Gesche
16:00
14:00
SLRYS2, Textanalys, Undervisning, 25300,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, K-rummet E439, Ludmila Pöppel
17:00
14:00
SLRYS1, Textanalys, Undervisning, 25286,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E355, Karin Grelz
18:00
15:00
SLTJE1, Nybörjarkurs, Undervisning, 25326,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, Biblioteket E479, Jonas Thal
18:00
16:00
SLKPS1, SLPIOI, SLPOL1, Polen igår och idag, Realia, Föreläsning, Polskan inom de slaviska språken, 25313,HT16,v:1636/1702,25% KV,NML, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25327,HT16,v:1636/1702,100% BLA,NML, E487, Janina Gesche
19:45
18:00
SLRYS3-4, Språkhistoria, Undervisning, 25303,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, 25305,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, K-rummet E439, Elisabeth Löfstrand
19:45
18:00
SLRYS2, Självständigt arbete, Seminarium, 25300,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E509, Ludmila Pöppel, Mattias Ågren
19:45
18:00
SLTJE3, Undervisning, 25331,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, Biblioteket E479, Tora Hedin
19:45
18:00
v 37 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Fredag 16/9 
Övrigt, Slaviska föreningen, K-rummet E439, Emma-Lina Löflund
21:00
17:30
v 37 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lördag 17/9 
v 37 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Söndag 18/9 

v 38 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Måndag 19/9 
SLRYNY, Grammatik och text I, Undervisning, Grupp 1-2, 25296,HT16,v:1634/1702,100% DAG,NML, E497, Alexander Pereswetoff-Morath
12:00
10:00
SLPOL1, Grammatik, Undervisning, Polsktalande, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, K-rummet E439, Renata Ingbrant
14:00
12:00
SLRYNY, Praktik I, Undervisning, Grupp 1, 25296,HT16,v:1634/1702,100% DAG,NML, F279, Alla Bernar
15:00
13:00
SLRYNY, Praktik I, Undervisning, Grupp 2, 25296,HT16,v:1634/1702,100% DAG,NML, F263, Irina Malaxos
15:00
13:00
SLRYNY, Grammatik och text I, Föreläsning, Teoriföreläsning. Obligatorisk närvaro för dag/heltidsstudenter. Kväll/deltidsstudenter kan se föreläsningen inspelad om man har förhinder att komma., 25295,HT16,v:1705/1722,50% KV,NML, 25296,HT16,v:1634/1702,100% DAG,NML, E487, Ludmila Pöppel
18:00
16:00
SLTJE1, Nybörjarkurs, Undervisning, Helena Stiessova, 25326,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, K-rummet E439
18:00
16:00
SLPOL1, Allmän fonetik och polsk fonetik, Undervisning, Ej polsktalande, Uttalsövningar, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E299, Språkstudion, Studio 1, Joanna Zatorska-Rosén
18:00
16:00
SLRYS1, Fonetik: teori, Undervisning, 25286,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E420, Gunnela Mogensen
18:00
17:00
SLRYNY, Grammatik och text I, Undervisning, Grupp 1-2, 25295,HT16,v:1705/1722,50% KV,NML, E497, Åke Zimmermann Bjersby
19:45
18:00
SLRYNY, Grammatik och text II, Undervisning, 24892,VT16,v:/,50% KV,NML, E420, Hans Andersson
19:45
18:00
SLRYS1, Muntlig språkfärdighet, Undervisning, 25286,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E339, Alla Bernar
19:45
18:00
SLKPS1, SLRYKU, Rysk kultur: Ett nytt årtusende, Föreläsning, Dokumentärfilm: Att komma nära eller alltför nära, 25327,HT16,v:1636/1702,100% BLA,NML, 25378,HT16,v:1636/1702,25% KV,NML, E487, Per Arne Bodin
19:45
18:00
SLRYS2, Formlära och ordbildning, Undervisning, 25300,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, D231, Ludmila Pöppel
19:45
18:00
SLRYS3, Syntax, Undervisning, 25303,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, Biblioteket E479, Nadezjda Zorikhina Nilsson
19:45
18:00
SLTJE1, Muntlig språkfärdighet, Fonetik, Undervisning, Helena Stiessova, 25326,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, K-rummet E439
19:45
18:00
SLPOL1, Grammatik, Undervisning, Ej polsktalande, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E509, Lisa Mendoza Åsberg
19:45
18:00
v 38 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Tisdag 20/9 
SLPOL4, Muntlig och skriftlig språkfärdighet, Undervisning, 25319,HT16,v:1703/1722,50% BLA,NML, Biblioteket E479, Maria Zadencka
14:00
12:00
SLKLO8, Kontrastiv lingvistik och översättningsvetenskap I, Seminarium, 25361,HT16,v:/,25% BLA,NML, K-rummet E439, Nadezjda Zorikhina Nilsson
15:00
13:00
SLKPS1, SLRIOI, SLRYS1, Ryssland igår och idag, Realia, Föreläsning, Ivan den förskräcklige. Kampen om herraväldet i Baltikum. Stora oredan. Tsar Aleksej Michajlovitj och hans tid – marken förbereds., 25286,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25289,HT16,v:1636/1704,25% DAG,NML, 25327,HT16,v:1636/1702,100% BLA,NML, F299, Elisabeth Löfstrand
17:00
15:00
SLKPS1, SLTJE1, SLTNLG, Tjeckien: nytt land, gammal historia, Realia, Föreläsning, Medeltiden. (Jan-Erik Svensson), 25326,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25327,HT16,v:1636/1702,100% BLA,NML, 25335,HT16,v:1636/1702,25% KV,NML, E487
19:45
18:00
SLUIOI, Ukraina igår och idag, Föreläsning, Ukrainsk litteratur, 25336,HT16,v:1636/1702,25% KV,NML, E497, Per Arne Bodin
19:45
18:00
SLRYS3, Sakprosa, extensivt, Undervisning, 25303,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, K-rummet E439, Nadezjda Zorikhina Nilsson
19:45
18:00
v 38 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Onsdag 21/9 
SLPOL1, Nybörjarkurs, Undervisning, Ej polsktalande, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, F379, Lisa Mendoza Åsberg
12:00
10:00
SLPOL1, Muntlig språkfärdighet, Undervisning, Ej polsktalande, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, F339, Renata Ingbrant
14:00
12:00
SLPOL1, Allmän fonetik och polsk fonetik, Undervisning, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, D263, Maria Zadencka
16:00
14:00
SLRYS2, Skriftlig och muntlig språkfärdighet, Undervisning, 25300,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, Biblioteket E479, Alla Bernar
17:00
14:00
SLPOL3, Skriftlig språkfärdighet (och översättning), Undervisning, 25317,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, K-rummet E439, Janina Gesche
18:00
16:00
SLRYS1, Fonetik: teori, Undervisning, 25286,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E420, Gunnela Mogensen
18:00
17:00
SLRYNY, Praktik I, Undervisning, Grupp 1, 25295,HT16,v:1705/1722,50% KV,NML, E339, Elena Tordengren
19:45
18:00
SLRYNY, Praktik I, Undervisning, Grupp 2, 25295,HT16,v:1705/1722,50% KV,NML, D231, Zhanna Lundman
19:45
18:00
SLRYNY, Praktik II, Undervisning, 24892,VT16,v:/,50% KV,NML, E355, Aleksei Semenenko
19:45
18:00
SLKPS1, SLRYLI, SLRYS2, Rysk litteraturhistoria, Litteraturhistoria, Föreläsning, Lermontov,Tjuttjev, Gontjarov, Leskov, 25293,HT16,v:1636/1704,25% KV,NML, 25300,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25327,HT16,v:1636/1702,100% BLA,NML, E487, Per Arne Bodin
19:45
18:00
SLKPS1, SLPOKI, SLPOL3, Polens kultur- och idéhistoria, Kulturhistoria, Föreläsning, 25314,HT16,v:1636/1702,25% KV,NML, 25317,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, 25327,HT16,v:1636/1702,100% BLA,NML, E413, Maria Zadencka
19:45
18:00
SLRX71-73, SLRYS4, SLRYX4, Examensarbete, Seminarium, 25208,HT16,v:1635/1702,50% BLA,NML, 25210,HT16,v:1635/1702,50% BLA,NML, 25212,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25305,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, 25309,HT16,v:1635/1702,50% BLA,NML, K-rummet E439, Karin Grelz
19:45
18:00
SLRYS1, Grammatik och skriftlig språkfärdighet, Undervisning, vik: Natalia Galatsky, 25286,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E420, Natalia Galatsky
20:45
18:00
SLRYS2, Litteraturhistoria, Seminarium, Rysk poesi på ryska . Kyssen: Tiuttjev, 25300,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E487, Per Arne Bodin
20:45
20:00
v 38 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Torsdag 22/9 
SLRYNY, Grammatik och text I, Undervisning, Grupp 1-2, 25296,HT16,v:1634/1702,100% DAG,NML, E497, Alexander Pereswetoff-Morath
12:00
10:00
SLPOL1, SLPOL3-4, SLRYS1-4, SLTJE1, SLTJE4, Allmänna föreläsningar: http://www.slav.su.se/allmforel, Föreläsning, Polska språket i Sverige som modernt språk och som modersmål | Sign: _____, 25286,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25300,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25303,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, 25305,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25317,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, 25319,HT16,v:1703/1722,50% BLA,NML, 25326,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25331,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, D315, Ewa Teodorowicz-Hellman
14:00
12:00
SLRYNY, Praktik I, Undervisning, Grupp 2, 25296,HT16,v:1634/1702,100% DAG,NML, E339, Irina Malaxos
16:00
14:00
SLRYNY, Praktik I, Undervisning, Grupp 1, 25296,HT16,v:1634/1702,100% DAG,NML, E355, Alla Bernar
16:00
14:00
SLPOL3, Muntlig språkfärdighet, Undervisning, 25317,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, Biblioteket E479, Janina Gesche
16:00
14:00
SLRYS2, Textanalys, Undervisning, 25300,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, K-rummet E439, Ludmila Pöppel
17:00
14:00
SLRYS1, Textanalys, Undervisning, 25286,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, F339, Karin Grelz
18:00
15:00
SLTJE1, Nybörjarkurs, Undervisning, 25326,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, Biblioteket E479, Tora Hedin
18:00
16:00
SLKPS1, SLPIOI, SLPOL1, Polen igår och idag, Realia, Föreläsning, Från sagor och legender till Polens dop - Statsbildning och utveckling, 25313,HT16,v:1636/1702,25% KV,NML, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25327,HT16,v:1636/1702,100% BLA,NML, E487, Janina Gesche
19:45
18:00
SLRYS3-4, Språkhistoria, Undervisning, 25303,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, 25305,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, K-rummet E439, Elisabeth Löfstrand
19:45
18:00
SLTJE3, Undervisning, 25331,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, Biblioteket E479, Tora Hedin
19:45
18:00
v 38 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Fredag 23/9 
v 38 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lördag 24/9 
v 38 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Söndag 25/9 

v 39 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Måndag 26/9 
SLRYNY, Grammatik och text I, Undervisning, Grupp 1-2, 25296,HT16,v:1634/1702,100% DAG,NML, E497, Alexander Pereswetoff-Morath
12:00
10:00
SLPOL1, Grammatik, Undervisning, Polsktalande, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, K-rummet E439, Renata Ingbrant
14:00
12:00
SLRYNY, Praktik I, Undervisning, Grupp 1, 25296,HT16,v:1634/1702,100% DAG,NML, F363, Alla Bernar
15:00
13:00
SLRYNY, Praktik I, Undervisning, Grupp 2, 25296,HT16,v:1634/1702,100% DAG,NML, D255, Irina Malaxos
15:00
13:00
SLRYNY, Grammatik och text I, Föreläsning, Teoriföreläsning. Obligatorisk närvaro för dag/heltidsstudenter. Kväll/deltidsstudenter kan se föreläsningen inspelad om man har förhinder att komma., 25295,HT16,v:1705/1722,50% KV,NML, 25296,HT16,v:1634/1702,100% DAG,NML, E487, Ludmila Pöppel
18:00
16:00
SLTJE1, Nybörjarkurs, Undervisning, 25326,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, K-rummet E439, Jonas Thal
18:00
16:00
SLRYS1, Fonetik: teori, Undervisning, 25286,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E420, Gunnela Mogensen
18:00
17:00
SLRYNY, Grammatik och text I, Undervisning, Grupp 1-2, 25295,HT16,v:1705/1722,50% KV,NML, E497, Åke Zimmermann Bjersby
19:45
18:00
SLRYNY, Grammatik och text II, Undervisning, 24892,VT16,v:/,50% KV,NML, E420, Hans Andersson
19:45
18:00
SLRYS1, Muntlig språkfärdighet, Undervisning, 25286,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E339, Alla Bernar
19:45
18:00
SLKPS1, SLRYKU, Rysk kultur: Ett nytt årtusende, Föreläsning, Postsovjetisk kultur och genus, 25327,HT16,v:1636/1702,100% BLA,NML, 25378,HT16,v:1636/1702,25% KV,NML, E487, Per Arne Bodin
19:45
18:00
SLRYS2, Formlära och ordbildning, Undervisning, 25300,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, D231, Ludmila Pöppel
19:45
18:00
SLRX71-73, SLRYS4, SLRYX4, Examensarbete, Seminarium, 25208,HT16,v:1635/1702,50% BLA,NML, 25210,HT16,v:1635/1702,50% BLA,NML, 25212,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25305,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, 25309,HT16,v:1635/1702,50% BLA,NML, Biblioteket E479, Karin Grelz
19:45
18:00
SLTJE1, Muntlig språkfärdighet, Fonetik, Undervisning, 25326,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, K-rummet E439, Jonas Thal
19:45
18:00
SLPOL1, Grammatik, Undervisning, Ej polsktalande, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E509, Lisa Mendoza Åsberg
19:45
18:00
v 39 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Tisdag 27/9 
Seminarium, Pedagogiska verkstan: Karin Grelz "Miljö och hållbar utveckling i undervisningen", K-rummet E439
12:00
11:00
SLPOL4, Muntlig och skriftlig språkfärdighet, Undervisning, 25319,HT16,v:1703/1722,50% BLA,NML, Biblioteket E479, Maria Zadencka
14:00
12:00
SLKPS1, SLRIOI, SLRYS1, Ryssland igår och idag, Realia, Föreläsning, Peter den store: europeisering och envälde. Arvet efter Peter. Katarina den stora., 25286,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25289,HT16,v:1636/1704,25% DAG,NML, 25327,HT16,v:1636/1702,100% BLA,NML, F289, Elisabeth Löfstrand
17:00
15:00
SLKPS1, SLTJE1, SLTNLG, Tjeckien: nytt land, gammal historia, Realia, Föreläsning, Habsburgarna till och med Josef II. (Jan-Erik Svensson), 25326,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25327,HT16,v:1636/1702,100% BLA,NML, 25335,HT16,v:1636/1702,25% KV,NML, E487
19:45
18:00
SLUIOI, Ukraina igår och idag, Föreläsning, Ukrainas sovjetiska historia, 25336,HT16,v:1636/1702,25% KV,NML, F497, Mattias Ågren
19:45
18:00
SLRYS3, Sakprosa och sköntext, intensivt, Undervisning, 25303,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, K-rummet E439, Karin Grelz
19:45
18:00
SLRYS2, Självständigt arbete, Seminarium, Hur man forskar i språk? Praktiska övningar., 25300,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E347 (datorsal), Nadezjda Zorikhina Nilsson
19:45
18:00
v 39 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Onsdag 28/9 
SLPOL1, Nybörjarkurs, Undervisning, Ej polsktalande, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, K-rummet E439, Lisa Mendoza Åsberg
12:00
10:00
SLPOL1, Muntlig språkfärdighet, Undervisning, Ej polsktalande, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, K-rummet E439, Renata Ingbrant
14:00
12:00
Möte, Forskarskolegruppen, Biblioteket E479, Karin Grelz
14:00
12:30
SLPOL1, Allmän fonetik och polsk fonetik, Undervisning, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, F271, Maria Zadencka
16:00
14:00
SLRYS2, Skriftlig och muntlig språkfärdighet, Undervisning, 25300,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, Biblioteket E479, Alla Bernar
17:00
14:00
SLPOL3, Skriftlig språkfärdighet (och översättning), Undervisning, 25317,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, K-rummet E439, Janina Gesche
18:00
16:00
SLRYS1, Fonetik: teori, Undervisning, 25286,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E420, Gunnela Mogensen
18:00
17:00
SLRYNY, Praktik I, Undervisning, Grupp 1, 25295,HT16,v:1705/1722,50% KV,NML, E339, Elena Tordengren
19:45
18:00
SLRYNY, Praktik I, Undervisning, Grupp 2, 25295,HT16,v:1705/1722,50% KV,NML, D231, Zhanna Lundman
19:45
18:00
SLRYNY, Praktik II, Undervisning, 24892,VT16,v:/,50% KV,NML, E355, Aleksei Semenenko
19:45
18:00
SLKPS1, SLRYLI, SLRYS2, Rysk litteraturhistoria, Litteraturhistoria, Föreläsning, Gogol: ”Kappan". Kompendiet: Ejchenbaum, 25293,HT16,v:1636/1704,25% KV,NML, 25300,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25327,HT16,v:1636/1702,100% BLA,NML, E487, Hans Andersson
19:45
18:00
SLKPS1, SLPOKI, SLPOL3, Polens kultur- och idéhistoria, Kulturhistoria, Föreläsning, 25314,HT16,v:1636/1702,25% KV,NML, 25317,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, 25327,HT16,v:1636/1702,100% BLA,NML, E413, Maria Zadencka
19:45
18:00
SLRYS1, Grammatik och skriftlig språkfärdighet, Undervisning, 25286,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E420, Mattias Ågren
20:45
18:00
v 39 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Torsdag 29/9 
SLRYNY, Grammatik och text I, Undervisning, Grupp 1-2, 25296,HT16,v:1634/1702,100% DAG,NML, D299, Alexander Pereswetoff-Morath
12:00
10:00
SLRYNY, Praktik I, Undervisning, Grupp 2, 25296,HT16,v:1634/1702,100% DAG,NML, D263, Irina Malaxos
16:00
14:00
SLRYNY, Praktik I, Undervisning, Grupp 1, 25296,HT16,v:1634/1702,100% DAG,NML, E339, Alla Bernar
16:00
14:00
SLPOL3, Muntlig språkfärdighet, Undervisning, 25317,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, Biblioteket E479, Janina Gesche
16:00
14:00
SLRYS2, Textanalys, Undervisning, 25300,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, K-rummet E439, Ludmila Pöppel
17:00
14:00
SLRYS1, Textanalys, Undervisning, 25286,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, F331, Karin Grelz
18:00
15:00
SLTJE1, Nybörjarkurs, Undervisning, 25326,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, Biblioteket E479, Jonas Thal
18:00
16:00
SLKPS1, SLPIOI, SLPOL1, Polen igår och idag, Realia, Föreläsning, ”Adelns himmelrike” och möte med verkligheten - Första republikens sönderfall, Polens delningar, 25313,HT16,v:1636/1702,25% KV,NML, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25327,HT16,v:1636/1702,100% BLA,NML, E487, Janina Gesche
19:45
18:00
SLRYS3-4, Språkhistoria, Undervisning, 25303,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, 25305,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, K-rummet E439, Elisabeth Löfstrand
19:45
18:00
SLTJE3, Undervisning, 25331,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, Biblioteket E479, Jonas Thal
19:45
18:00
v 39 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Fredag 30/9 
Workshop, Workshop med Katarzyna Tubylewicz: Översättning från svenska till polska., K-rummet E439, Renata Ingbrant
12:00
09:00
Workshop, Workshop med Irena Grönberg och Lisa Mendoza-Åsberg: Översättning från polska till svenska., Biblioteket E479, Renata Ingbrant
12:00
09:00
Övrigt, Hieronymusdagen - Internationella översättardagen, Hörsal 9, Renata Ingbrant
18:00
13:00
v 39 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lördag 1/10 
v 39 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Söndag 2/10 

v 40 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Måndag 3/10 
SLRYNY, Grammatik och text I, Undervisning, Grupp 1-2, OBS: Ny lokal!, 25296,HT16,v:1634/1702,100% DAG,NML, F299, Alexander Pereswetoff-Morath
12:00
10:00
SLRYNY, Praktik I, Undervisning, Grupp 1, 25296,HT16,v:1634/1702,100% DAG,NML, F379, Alla Bernar
15:00
13:00
SLRYNY, Praktik I, Undervisning, Grupp 2, 25296,HT16,v:1634/1702,100% DAG,NML, F239, Irina Malaxos
15:00
13:00
Övrigt, Internt pedagogiskt seminarium: Kursplaner och betygskriterier på Slaviska institutionen, K-rummet E439
15:45
14:45
SLPOL1, SLPOL3-4, SLRYS1-4, SLTJE1, SLTJE4, Allmänna föreläsningar: http://www.slav.su.se/allmforel, Föreläsning, When two languages meet: on bilingual lexicography and parallel corpora | Sign: _____, 25286,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25300,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25303,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, 25305,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25317,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, 25319,HT16,v:1703/1722,50% BLA,NML, 25326,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25331,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, Hörsal 7, Dmitrij Dobrovolskij
17:00
16:00
SLTJE1, Nybörjarkurs, Undervisning, 25326,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, K-rummet E439, Jonas Thal
18:00
16:00
SLPOL1, Allmän fonetik och polsk fonetik, Undervisning, Ej polsktalande, Uttalsövningar, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E289, Språkstudion, Studio 2, Joanna Zatorska-Rosén
18:00
16:00
SLRYS1, Fonetik: teori, Undervisning, 25286,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E420, Gunnela Mogensen
18:00
17:00
SLRYNY, Grammatik och text I, Undervisning, Grupp 1-2, 25295,HT16,v:1705/1722,50% KV,NML, E413, Åke Zimmermann Bjersby
19:45
18:00
SLRYNY, Grammatik och text II, Undervisning, 24892,VT16,v:/,50% KV,NML, E420, Hans Andersson
19:45
18:00
SLRYS1, Muntlig språkfärdighet, Undervisning, 25286,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E339, Alla Bernar
19:45
18:00
SLKPS1, SLRYKU, Rysk kultur: Ett nytt årtusende, Föreläsning, Ryska dystopier, 25327,HT16,v:1636/1702,100% BLA,NML, 25378,HT16,v:1636/1702,25% KV,NML, E487, Per Arne Bodin
19:45
18:00
SLRYS2, Formlära och ordbildning, Undervisning, 25300,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, D231, Ludmila Pöppel
19:45
18:00
SLRYS3, Syntax, Undervisning, 25303,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, Biblioteket E479, Nadezjda Zorikhina Nilsson
19:45
18:00
SLTJE1, Muntlig språkfärdighet, Fonetik, Undervisning, Intrduktion till Språkstudion, 25326,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E289, Språkstudion, Studio 2, Jonas Thal
19:45
18:00
SLPOL1, Grammatik, Undervisning, Ej polsktalande, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E509, Lisa Mendoza Åsberg
19:45
18:00
v 40 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Tisdag 4/10 
SLPOL4, Muntlig och skriftlig språkfärdighet, Undervisning, 25319,HT16,v:1703/1722,50% BLA,NML, Biblioteket E479, Maria Zadencka
14:00
12:00
SLRYS1, Textanalys, Undervisning, 25286,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, F331, Karin Grelz
15:00
12:00
SLKLO8, Kontrastiv lingvistik och översättningsvetenskap I, Seminarium, 25361,HT16,v:/,25% BLA,NML, K-rummet E439, Nadezjda Zorikhina Nilsson
15:00
13:00
SLKPS1, SLRIOI, SLRYS1, Ryssland igår och idag, Realia, Föreläsning, 1800-talet: modernisering och arvet från det förflutna. Livegenskapen upphävs., 25286,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25289,HT16,v:1636/1704,25% DAG,NML, 25327,HT16,v:1636/1702,100% BLA,NML, F497, Elisabeth Löfstrand
17:00
15:00
SLKPS1, SLTJE1, SLTNLG, Tjeckien: nytt land, gammal historia, Realia, Föreläsning, Revolutionernas tid fram till första världskriget. (Jan-Erik Svensson), 25326,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25327,HT16,v:1636/1702,100% BLA,NML, 25335,HT16,v:1636/1702,25% KV,NML, E487
19:45
18:00
SLUIOI, Ukraina igår och idag, Föreläsning, Ukraina före och efter den Orangea revolutionen. Torgny Hinnemo, 25336,HT16,v:1636/1702,25% KV,NML, F497
19:45
18:00
SLRYS3, Sakprosa och sköntext, intensivt, Undervisning, 25303,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, K-rummet E439, Karin Grelz
19:45
18:00
v 40 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Onsdag 5/10 
SLPOL1, Nybörjarkurs, Undervisning, Ej polsktalande, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E509, Lisa Mendoza Åsberg
12:00
10:00
SLPOL1, Muntlig språkfärdighet, Undervisning, Ej polsktalande, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, K-rummet E439, Renata Ingbrant
14:00
12:00
SLRX71-73, SLRYS3-4, Seminarium, Högre sem i ry&tj., Gästföreläsning: Nikolaj Bogomolov - Русский символизм как субкультура: общие проблемы | Sign: _____ (end f Ry2-4), 25208,HT16,v:1635/1702,50% BLA,NML, 25210,HT16,v:1635/1702,50% BLA,NML, 25212,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25303,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, 25305,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, K-rummet E439, Anna Ljunggren
16:00
14:00
SLRYS2, Skriftlig och muntlig språkfärdighet, Undervisning, 25300,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, Biblioteket E479, Alla Bernar
17:00
14:00
SLPOL3, Skriftlig språkfärdighet (och översättning), Undervisning, Vikarie, 25317,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, K-rummet E439, Renata Ingbrant
18:00
16:00
SLRYS1, Fonetik: teori, Undervisning, 25286,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E420, Gunnela Mogensen
18:00
17:00
SLRYNY, Praktik I, Undervisning, Grupp 1, 25295,HT16,v:1705/1722,50% KV,NML, E339, Elena Tordengren
19:45
18:00
SLRYNY, Praktik I, Undervisning, Grupp 2, 25295,HT16,v:1705/1722,50% KV,NML, D231, Zhanna Lundman
19:45
18:00
SLRYNY, Praktik II, Undervisning, 24892,VT16,v:/,50% KV,NML, E355, Aleksei Semenenko
19:45
18:00
SLKPS1, SLRYLI, SLRYS2, Rysk litteraturhistoria, Litteraturhistoria, Föreläsning, Dostojevskij: Anteckningar från källarhålet., 25293,HT16,v:1636/1704,25% KV,NML, 25300,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25327,HT16,v:1636/1702,100% BLA,NML, E487, Per Arne Bodin
19:45
18:00
SLRYS1, Grammatik och skriftlig språkfärdighet, Undervisning, 25286,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E420, Mattias Ågren
20:45
18:00
SLKPS1, SLRYLI, Rysk litteraturhistoria, Seminarium, Brott och straff. Kompendiet: Bachtin. Kyssen: Dostojevskij, 25293,HT16,v:1636/1704,25% KV,NML, 25327,HT16,v:1636/1702,100% BLA,NML, E487, Per Arne Bodin
20:45
20:00
v 40 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Torsdag 6/10 
SLRYNY, Grammatik och text I, Undervisning, Grupp 1-2, 25296,HT16,v:1634/1702,100% DAG,NML, E497, Alexander Pereswetoff-Morath
12:00
10:00
Möte, Doktorandrådsmöte, K-rummet E439, Henrik Christensen
12:00
10:00
SLRYS2-4, Allmänna föreläsningar: http://www.slav.su.se/allmforel, Föreläsning, Prof. Nikolaj Bogomolov: Русский символизм как субкультура: люди и явления | Sign: _____ (end f Ry2-4), 25300,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25303,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, 25305,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, E497
14:00
12:00
SLRPB8, Rysk grammatik och grundläggande praktisk fonetik, Textanalys, Undervisning, SLRPB825FFGBLA201603-201622NML, E509, Henrik Christensen
15:30
14:00
SLRYNY, Praktik I, Undervisning, Grupp 2, 25296,HT16,v:1634/1702,100% DAG,NML, E339, Irina Malaxos
16:00
14:00
SLRYNY, Praktik I, Undervisning, Grupp 1, 25296,HT16,v:1634/1702,100% DAG,NML, E355, Alla Bernar
16:00
14:00
SLPOL3, Muntlig språkfärdighet, Undervisning, 25317,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, Biblioteket E479, Janina Gesche
16:00
14:00
SLRYS2, Textanalys, Undervisning, 25300,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, K-rummet E439, Ludmila Pöppel
17:00
14:00
SLTJE1, Nybörjarkurs, Undervisning, 25326,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, Biblioteket E479, Jonas Thal
18:00
16:00
SLKPS1, SLPIOI, SLPOL1, Polen igår och idag, Realia, Föreläsning, ”Än är Polen ej förlorat” - Kampen om landets suveränitet, de nationella upproren, 25313,HT16,v:1636/1702,25% KV,NML, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25327,HT16,v:1636/1702,100% BLA,NML, E487, Janina Gesche
19:45
18:00
SLRYS3-4, Språkhistoria, Undervisning, 25303,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, 25305,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, K-rummet E439, Elisabeth Löfstrand
19:45
18:00
SLTJE3, Undervisning, 25331,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, Biblioteket E479, Tora Hedin
19:45
18:00
v 40 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Fredag 7/10 
v 40 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lördag 8/10 
v 40 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Söndag 9/10 

v 41 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Måndag 10/10 
SLRYNY, Grammatik och text I, Undervisning, Grupp 1-2, 25296,HT16,v:1634/1702,100% DAG,NML, E497, Alexander Pereswetoff-Morath
12:00
10:00
SLPOL1, Grammatik, Undervisning, Polsktalande, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, K-rummet E439, Renata Ingbrant
14:00
12:00
SLRYNY, Praktik I, Undervisning, Grupp 1, 25296,HT16,v:1634/1702,100% DAG,NML, F247, Alla Bernar
15:00
13:00
SLRYNY, Praktik I, Undervisning, Grupp 2, 25296,HT16,v:1634/1702,100% DAG,NML, E339, Irina Malaxos
15:00
13:00
SLTJE1, Nybörjarkurs, Undervisning, 25326,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, K-rummet E439, Jonas Thal
18:00
16:00
SLPOL1, Allmän fonetik och polsk fonetik, Undervisning, Ej polsktalande, Uttalsövningar, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E299, Språkstudion, Studio 1, Joanna Zatorska-Rosén
18:00
16:00
SLRYS1, Fonetik: teori, Undervisning, 25286,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E420, Gunnela Mogensen
18:00
17:00
SLRYNY, Grammatik och text I, Undervisning, Extra stödundervisning i allmän grammatik!, 25295,HT16,v:1705/1722,50% KV,NML, 25296,HT16,v:1634/1702,100% DAG,NML, E487, Maria Engqvist
18:00
17:00
SLRYNY, Grammatik och text I, Undervisning, Grupp 1-2, 25295,HT16,v:1705/1722,50% KV,NML, E497, Åke Zimmermann Bjersby
19:45
18:00
SLRYNY, Grammatik och text II, Undervisning, 24892,VT16,v:/,50% KV,NML, E420, Hans Andersson
19:45
18:00
SLRYS1, Muntlig språkfärdighet, Undervisning, Vik., 25286,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E339, Natalia Ringblom
19:45
18:00
SLKPS1, SLRYKU, Rysk kultur: Ett nytt årtusende, Föreläsning, Tre tänkare längtar efter imperiet, 25327,HT16,v:1636/1702,100% BLA,NML, 25378,HT16,v:1636/1702,25% KV,NML, E487, Per Arne Bodin
19:45
18:00
SLRYS2, Formlära och ordbildning, Undervisning, 25300,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E5162 Baltiska biblioteket, Ludmila Pöppel
19:45
18:00
SLRYS3, Syntax, Undervisning, 25303,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, Biblioteket E479, Nadezjda Zorikhina Nilsson
19:45
18:00
SLTJE1, Muntlig språkfärdighet, Fonetik, Undervisning, 25326,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, K-rummet E439, Jonas Thal
19:45
18:00
SLPOL1, Grammatik, Undervisning, Ej polsktalande, Vikarie, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E509, Janina Gesche
19:45
18:00
v 41 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Tisdag 11/10 
SLPOL4, Muntlig och skriftlig språkfärdighet, Undervisning, 25319,HT16,v:1703/1722,50% BLA,NML, Biblioteket E479, Maria Zadencka
14:00
12:00
SLRX71-73, Seminarium, Högre språkvetenskapligt sem, Prof. Elena V. Uryson: Аналогия в семантике (на примере русского языкового представления об устройстве человеческого тела и психики (på ryska), 25208,HT16,v:1635/1702,50% BLA,NML, 25210,HT16,v:1635/1702,50% BLA,NML, 25212,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, K-rummet E439, Nadezjda Zorikhina Nilsson
15:00
13:00
SLKPS1, SLRIOI, SLRYS1, Ryssland igår och idag, Realia, Föreläsning, Sovjetunionen. Torgny Hinnemo, 25286,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25289,HT16,v:1636/1704,25% DAG,NML, 25327,HT16,v:1636/1702,100% BLA,NML, E497
17:00
15:00
SLKPS1, SLTJE1, SLTNLG, Tjeckien: nytt land, gammal historia, Realia, Föreläsning, Tjeckoslovakien mellan två krig (Olof Kleberg), 25326,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25327,HT16,v:1636/1702,100% BLA,NML, 25335,HT16,v:1636/1702,25% KV,NML, E487
19:45
18:00
SLUIOI, Ukraina igår och idag, Föreläsning, Ukrainska språket och språkpolitik. Thomas Rosén, 25336,HT16,v:1636/1702,25% KV,NML, E497
19:45
18:00
SLRYS3, Sakprosa, extensivt, Undervisning, 25303,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, K-rummet E439, Nadezjda Zorikhina Nilsson
19:45
18:00
v 41 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Onsdag 12/10 
Möte, K-rummet E439, Elisabeth Löfstrand, Eva Hedin, Gunnela Mogensen, Nadezjda Zorikhina Nilsson, Åke Zimmermann Bjersby
11:30
10:00
SLPOL1, Nybörjarkurs, Undervisning, Ej polsktalande, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E509, Lisa Mendoza Åsberg
12:00
10:00
SLPOL1, Muntlig språkfärdighet, Undervisning, Ej polsktalande, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, K-rummet E439, Renata Ingbrant
14:00
12:00
SLPOL1, Allmän fonetik och polsk fonetik, Undervisning, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E509, Maria Zadencka
16:00
14:00
SLRYS2, Skriftlig och muntlig språkfärdighet, Undervisning, 25300,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, Biblioteket E479, Alla Bernar
17:00
14:00
SLPOL3, Skriftlig språkfärdighet (och översättning), Undervisning, 25317,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, K-rummet E439, Janina Gesche
18:00
16:00
SLRYS1, Fonetik: teori, Undervisning, 25286,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E420, Gunnela Mogensen
18:00
17:00
SLRYNY, Praktik I, Undervisning, Grupp 1, 25295,HT16,v:1705/1722,50% KV,NML, E339, Elena Tordengren
19:45
18:00
SLRYNY, Praktik I, Undervisning, Grupp 2, 25295,HT16,v:1705/1722,50% KV,NML, D255, Zhanna Lundman
19:45
18:00
SLRYNY, Praktik II, Undervisning, 24892,VT16,v:/,50% KV,NML, E355, Aleksei Semenenko
19:45
18:00
SLKPS1, SLRYLI, SLRYS2, Rysk litteraturhistoria, Litteraturhistoria, Föreläsning, Tolstoj: Anna Karenina. Kompendiet: Morson, 25293,HT16,v:1636/1704,25% KV,NML, 25300,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25327,HT16,v:1636/1702,100% BLA,NML, E487, Per Arne Bodin
19:45
18:00
SLKPS1, SLPOKI, SLPOL3, Polens kultur- och idéhistoria, Kulturhistoria, Föreläsning, 25314,HT16,v:1636/1702,25% KV,NML, 25317,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, 25327,HT16,v:1636/1702,100% BLA,NML, E413, Maria Zadencka
19:45
18:00
SLRYS1, Grammatik och skriftlig språkfärdighet, Undervisning, 25286,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E420, Mattias Ågren
20:45
18:00
v 41 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Torsdag 13/10 
SLRYNY, Grammatik och text I, Undervisning, Grupp 1-2, 25296,HT16,v:1634/1702,100% DAG,NML, E497, Alexander Pereswetoff-Morath
12:00
10:00
SLRYS2-4, Allmänna föreläsningar: http://www.slav.su.se/allmforel, Föreläsning, Prof. Elena V. Uryson: Семантика величины (на материале русских параметрических прилагательных) på ryska! | Sign: _____ (end f Ry2-4), 25300,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25303,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, 25305,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, F299
14:00
12:00
SLRYNY, Praktik I, Undervisning, Grupp 2, 25296,HT16,v:1634/1702,100% DAG,NML, D271 , Irina Malaxos
16:00
14:00
SLRYNY, Praktik I, Undervisning, Grupp 1, 25296,HT16,v:1634/1702,100% DAG,NML, E339, Alla Bernar
16:00
14:00
SLPOL3, Muntlig språkfärdighet, Undervisning, 25317,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, Biblioteket E479, Janina Gesche
16:00
14:00
SLRYS2, Textanalys, Undervisning, 25300,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, K-rummet E439, Ludmila Pöppel
17:00
14:00
SLRYS1, Textanalys, Undervisning, 25286,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, F339, Karin Grelz
18:00
15:00
SLTJE1, Nybörjarkurs, Undervisning, 25326,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, Biblioteket E479, Jonas Thal
18:00
16:00
SLKPS1, SLPIOI, SLPOL1, Polen igår och idag, Realia, Föreläsning, Att bo granne med Hitler och Stalin - Landets pånyttfödelse, Andra republiken, 25313,HT16,v:1636/1702,25% KV,NML, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25327,HT16,v:1636/1702,100% BLA,NML, E487, Janina Gesche
19:45
18:00
SLRYS3-4, Språkhistoria, Undervisning, 25303,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, 25305,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, K-rummet E439, Elisabeth Löfstrand
19:45
18:00
SLTJE3, Undervisning, 25331,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, Biblioteket E479, Tora Hedin
19:45
18:00
v 41 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Fredag 14/10 
SLRYNY, Grammatik och text I, Hemtenta, Inlämning, Sista dag för inlämning av hemuppgiften. Se info i dagboken!, 25296,HT16,v:1634/1702,100% DAG,NML, Ludmila Pöppel
12:15
12:00
v 41 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lördag 15/10 
v 41 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Söndag 16/10 

v 42 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Måndag 17/10 
SLRYNY, Praktik I, Tentamen, Grupp 1, 25296,HT16,v:1634/1702,100% DAG,NML, F363, Alla Bernar
15:00
13:00
SLRYNY, Praktik I, Tentamen, Grupp 2, 25296,HT16,v:1634/1702,100% DAG,NML, F239, Irina Malaxos
15:00
13:00
SLTJE1, Nybörjarkurs, Undervisning, 25326,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, K-rummet E439, Jonas Thal
18:00
16:00
SLPOL1, Allmän fonetik och polsk fonetik, Undervisning, Ej polsktalande, Uttal, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E299, Språkstudion, Studio 1, Joanna Zatorska-Rosén
18:00
16:00
SLRYS1, Fonetik: uttal, Undervisning, 25286,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E289, Språkstudion, Studio 2, Alla Bernar
18:00
17:00
SLRYNY, Grammatik och text I, Undervisning, Extra stödundervisning i allmän grammatik!, 25295,HT16,v:1705/1722,50% KV,NML, 25296,HT16,v:1634/1702,100% DAG,NML, E497, Maria Engqvist
18:00
17:00
Möte, Slaviska föreningen, Biblioteket E479, Emma-Lina Löflund
18:00
17:00
SLRYNY, Grammatik och text I, Undervisning, Grupp 1-2, 25295,HT16,v:1705/1722,50% KV,NML, E497, Elisabeth Löfstrand
19:45
18:00
SLRYNY, Grammatik och text II, Undervisning, 24892,VT16,v:/,50% KV,NML, E420, Hans Andersson
19:45
18:00
SLRYS1, Muntlig språkfärdighet, Undervisning, 25286,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E339, Alla Bernar
19:45
18:00
SLKPS1, SLPOL1, SLPOL3-4, SLRYKU, SLRYS1-4, SLTJE1, SLTJE3, Allmänna föreläsningar: http://www.slav.su.se/allmforel, Rysk kultur: Ett nytt årtusende, Föreläsning, Lena Jonson (Utrikespolitiska institutet): "Konst, kulturklimat och kulturpolitik i det samtida Ryssland” | Sign: _____, 25286,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25300,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25303,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25326,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25327,HT16,v:1636/1702,100% BLA,NML, 25378,HT16,v:1636/1702,25% KV,NML, Hörsal 9
19:45
18:00
SLRYS2, Formlära och ordbildning, Undervisning, 25300,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E5162 Baltiska biblioteket, Ludmila Pöppel
19:45
18:00
SLRYS3, Syntax, Undervisning, 25303,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, Biblioteket E479, Nadezjda Zorikhina Nilsson
19:45
18:00
SLTJE1, Muntlig språkfärdighet, Fonetik, Undervisning, 25326,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E299, Språkstudion, Studio 1, Jonas Thal
19:45
18:00
SLPOL1, Grammatik, Undervisning, Ej polsktalande, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E509, Lisa Mendoza Åsberg
19:45
18:00
v 42 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Tisdag 18/10 
SLRX71-73, Seminarium, Högre språkvetenskapligt sem, doc. Irina Matytsina MGU: Язык официально-делового общения в Швеции и России: история, тенденции развития, сегодняшний день, 25208,HT16,v:1635/1702,50% BLA,NML, 25210,HT16,v:1635/1702,50% BLA,NML, 25212,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, K-rummet E439, Nadezjda Zorikhina Nilsson
12:00
10:00
SLPOL4, Muntlig och skriftlig språkfärdighet, Undervisning, 25319,HT16,v:1703/1722,50% BLA,NML, Biblioteket E479, Maria Zadencka
14:00
12:00
SLKPS1, SLRIOI, SLRYS1, Ryssland igår och idag, Realia, Föreläsning, Mellan Moskva och andra grannar: Upplösningen av det ryska imperiet sett ur de forna Sovjetrepublikernas perspektiv. Torgny Hinnemo, 25286,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25289,HT16,v:1636/1704,25% DAG,NML, 25327,HT16,v:1636/1702,100% BLA,NML, E497
17:00
15:00
SLTJE1, Textanalys, Undervisning, 25326,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, Biblioteket E479, Tora Hedin
18:00
16:00
SLPOL4, SLPOX4, SLPX71-73, Seminarium, Högre sem i polska, Mala Maroko Freund :Presentation av boken: Mala M. Freund, Det judiska kulturarvet och shtetl i Julian Stryjkowskis Azrils dröm i skuggan av förintelsen. Tema: Julian Stryjkowski, 25199,HT20,v:2036/2102,50% BLA,NML, 25201,VT20,v:2004/2023,50% BLA,NML, 25203,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25319,HT16,v:1703/1722,50% BLA,NML, 25322,HT16,v:1635/1702,50% BLA,NML, K-rummet E439, Ewa Teodorowicz-Hellman, Mala Freund, Maria Zadencka, Per Arne Bodin
18:00
16:00
SLKPS1, SLTJE1, SLTNLG, Tjeckien: nytt land, gammal historia, Realia, Föreläsning, ”Segerrika februari, tragiska augusti och den mörka normaliseringen” (Olof Kleberg), 25326,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25327,HT16,v:1636/1702,100% BLA,NML, 25335,HT16,v:1636/1702,25% KV,NML, E487
19:45
18:00
SLUIOI, Ukraina igår och idag, Föreläsning, Kyrkan i Ukraina. Piotr Wawrzeniuk, 25336,HT16,v:1636/1702,25% KV,NML, E497
19:45
18:00
SLRYS3, Sakprosa och sköntext, intensivt, Undervisning, 25303,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, K-rummet E439, Karin Grelz
19:45
18:00
v 42 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Onsdag 19/10 
SLPOL1, Nybörjarkurs, Undervisning, Ej polsktalande, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, K-rummet E439, Lisa Mendoza Åsberg
12:00
10:00
Institutionsstyrelsemöte, E509
12:00
10:00
SLPOL1, Muntlig språkfärdighet, Undervisning, Ej polsktalande, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, K-rummet E439, Renata Ingbrant
14:00
12:00
SLPOL1, Textanalys, Undervisning, Ej polsktalande, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, Biblioteket E479, Janina Gesche
16:00
14:00
SLRX71-73, Seminarium, Högre sem i ry&tj., Bokpresentation: Tora Lane. Andrey Platonov: The Forgotten Dream of the Revolution (Diskussanter: Per Arne Bodin, Aleksei Semenenko mm)., 25208,HT16,v:1635/1702,50% BLA,NML, 25210,HT16,v:1635/1702,50% BLA,NML, 25212,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, K-rummet E439, Aleksei Semenenko, Anna Ljunggren, Per Arne Bodin, Tora Lane
16:00
14:00
SLRYS2, Skriftlig och muntlig språkfärdighet, Undervisning, 25300,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E509, Alla Bernar
17:00
14:00
SLPOL3, Skriftlig språkfärdighet (och översättning), Undervisning, 25317,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, K-rummet E439, Janina Gesche
18:00
16:00
Gästföreläsning, Gästföreläsning: Włodzimierz Gruszczyński och Ewa Gruszczyńska. Språk: polska, E497, Renata Ingbrant
18:00
16:00
SLRYS1, Fonetik: uttal, Undervisning, 25286,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E299, Språkstudion, Studio 1, Alla Bernar
18:00
17:00
SLRYNY, Praktik I, Undervisning, Grupp 1, 25295,HT16,v:1705/1722,50% KV,NML, E339, Elena Tordengren
19:45
18:00
SLRYNY, Praktik I, Undervisning, Grupp 2, 25295,HT16,v:1705/1722,50% KV,NML, D231, Zhanna Lundman
19:45
18:00
SLRYNY, Praktik II, Undervisning, 24892,VT16,v:/,50% KV,NML, E355, Aleksei Semenenko
19:45
18:00
SLKPS1, SLRYLI, SLRYS2, Rysk litteraturhistoria, Litteraturhistoria, Föreläsning, OBS: INSTÄLLT!, 25293,HT16,v:1636/1704,25% KV,NML, 25300,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25327,HT16,v:1636/1702,100% BLA,NML, Per Arne Bodin
19:45
18:00
SLKPS1, SLPOKI, SLPOL3, Polens kultur- och idéhistoria, Kulturhistoria, Föreläsning, 25314,HT16,v:1636/1702,25% KV,NML, 25317,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, 25327,HT16,v:1636/1702,100% BLA,NML, E413, Maria Zadencka
19:45
18:00
SLRYS1, Grammatik och skriftlig språkfärdighet, Undervisning, 25286,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E420, Mattias Ågren
20:45
18:00
v 42 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Torsdag 20/10 
SLPOL1, Allmän fonetik och polsk fonetik, Undervisning, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E509, Maria Zadencka
11:00
09:30
Gästföreläsning, Gästföreläsning: Włodzimierz Gruszczyński. Titel: Słownik gramatyczny języka polskiego w wersji on-line. Språk: polska, E497, Renata Ingbrant
13:00
12:00
SLPOL3, Muntlig språkfärdighet, Undervisning, 25317,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, Biblioteket E479, Janina Gesche
16:00
14:00
SLRYS2, Textanalys, Undervisning, 25300,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, K-rummet E439, Ludmila Pöppel
17:00
14:00
SLRYS1, Textanalys, Undervisning, 25286,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E339, Karin Grelz
18:00
15:00
SLPOL1, Textanalys, Undervisning, Ej polsktalande, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E509, Janina Gesche
18:00
16:00
SLKPS1, SLPIOI, SLPOL1, Polen igår och idag, Realia, Föreläsning, Polen under andra världskriget - Ockupation - Terror - Förintelse - Motståndsrörelsen, 25313,HT16,v:1636/1702,25% KV,NML, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25327,HT16,v:1636/1702,100% BLA,NML, E487, Janina Gesche
19:45
18:00
SLRYS3-4, Språkhistoria, Undervisning, 25303,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, 25305,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, K-rummet E439, Elisabeth Löfstrand
19:45
18:00
SLTJE3, Undervisning, 25331,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, Biblioteket E479, Jonas Thal
19:45
18:00
v 42 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Fredag 21/10 
Konferens, Hörsal 8, Janina Gesche, Renata Ingbrant
12:00
09:00
Konferens, Hörsal 8, Janina Gesche, Renata Ingbrant
15:00
13:00
Övrigt, K-rummet E439, Janina Gesche
17:00
15:00
v 42 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lördag 22/10 
SLPOL1, SLRYNY, SLRYS1, SLTJE1, Allmän fonetik och polsk fonetik, Grammatik och text I, Fonetik: teori, Nybörjarkurs, Tentamen, Tentor: Po1/Fonetik:teori ; RyNyb/GT1 ; Ry1/Fonetik:teori ; Tj1/Nybörjarkurs, 25286,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25296,HT16,v:1634/1702,100% DAG,NML, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25326,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, Brunnsvikssalen (skrivsal)
16:00
13:00
v 42 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Söndag 23/10 

v 43 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Måndag 24/10 
SLRYNY, Grammatik och text II, Undervisning, Grupp 1-2, 25296,HT16,v:1634/1702,100% DAG,NML, E420, Mattias Ågren
12:00
10:00
SLPOL1, Grammatik, Undervisning, Polsktalande, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, K-rummet E439, Renata Ingbrant
14:00
12:00
SLRYNY, Praktik II, Undervisning, Grupp 1-2, 25296,HT16,v:1634/1702,100% DAG,NML, F371, Alla Bernar
15:00
13:00
SLPOL1, Allmän fonetik och polsk fonetik, Undervisning, Ej polsktalande, Uttalsövningar, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E299, Språkstudion, Studio 1, Joanna Zatorska-Rosén
15:00
14:00
SLTJE1, Grammatik, Undervisning, 25326,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, K-rummet E439, Jonas Thal
18:00
16:00
SLRYS1, Fonetik: uttal, Undervisning, 25286,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E289, Språkstudion, Studio 2, Alla Bernar
18:00
17:00
SLRYNY, Grammatik och text II, Undervisning, 24892,VT16,v:/,50% KV,NML, E420, Hans Andersson
19:45
18:00
SLRYS1, Muntlig språkfärdighet, Undervisning, 25286,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E339, Alla Bernar
19:45
18:00
SLKPS1, SLRYKU, Rysk kultur: Ett nytt årtusende, Föreläsning, Det ryska kulturarvet i en ny tid. OBS: Ny lokal!, 25327,HT16,v:1636/1702,100% BLA,NML, 25378,HT16,v:1636/1702,25% KV,NML, Hörsal 8, Per Arne Bodin
19:45
18:00
SLRYS2, Formlära och ordbildning, Undervisning, 25300,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E331, Ludmila Pöppel
19:45
18:00
SLRYS3, Syntax, Undervisning, 25303,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, Biblioteket E479, Nadezjda Zorikhina Nilsson
19:45
18:00
SLTJE1, Muntlig språkfärdighet, Fonetik, Undervisning, 25326,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, K-rummet E439, Jonas Thal
19:45
18:00
SLPOL1, Grammatik, Undervisning, Ej polsktalande, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E509, Lisa Mendoza Åsberg
19:45
18:00
v 43 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Tisdag 25/10 
SLPOL4, Muntlig och skriftlig språkfärdighet, Undervisning, 25319,HT16,v:1703/1722,50% BLA,NML, Biblioteket E479, Maria Zadencka
14:00
12:00
SLKLO8, Kontrastiv lingvistik och översättningsvetenskap I, Seminarium, 25361,HT16,v:/,25% BLA,NML, K-rummet E439, Nadezjda Zorikhina Nilsson
15:00
13:00
SLKPS1, SLRIOI, SLRYS1, Ryssland igår och idag, Realia, Föreläsning, Ryssland och arvet från Bysans. OBS: Lokalbyte till hörsal D9. (Ej E487), 25286,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25289,HT16,v:1636/1704,25% DAG,NML, 25327,HT16,v:1636/1702,100% BLA,NML, E487, Per Arne Bodin
17:00
15:00
SLTJE1, Textanalys, Undervisning, 25326,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, Biblioteket E479, Helena Stiessová
18:00
16:00
SLPOL4, SLPOX4, SLPX71-73, Seminarium, Högre sem i polska, Mirosława Hanusiewicz-Lavallee: Respublica Septentrionalis an Meridionalis? Kultura Rzeczypospolitej polsko-litewskiej w dialogu z Europą (Det Polsk-litauiska samväldets kultur i dialog med Europa) på polska, 25199,HT20,v:2036/2102,50% BLA,NML, 25201,VT20,v:2004/2023,50% BLA,NML, 25203,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25319,HT16,v:1703/1722,50% BLA,NML, 25322,HT16,v:1635/1702,50% BLA,NML, K-rummet E439, Maria Zadencka
18:00
16:00
SLKPS1, SLTJE1, SLTNLG, Tjeckien: nytt land, gammal historia, Realia, Föreläsning, OBS: INSTÄLLT!, 25326,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25327,HT16,v:1636/1702,100% BLA,NML, 25335,HT16,v:1636/1702,25% KV,NML, Tora Hedin
19:45
18:00
SLUIOI, Ukraina igår och idag, Föreläsning, Ukrainsk utrikes- och säkerhetspolitik. Jakob Hedenskog, 25336,HT16,v:1636/1702,25% KV,NML, E497
19:45
18:00
SLRYS3, Sakprosa och sköntext, intensivt, Undervisning, 25303,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, K-rummet E439, Karin Grelz
19:45
18:00
v 43 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Onsdag 26/10 
SLPOL1, Nybörjarkurs, Undervisning, Ej polsktalande, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, K-rummet E439, Lisa Mendoza Åsberg
12:00
10:00
SLPOL1, Muntlig språkfärdighet, Undervisning, Ej polsktalande, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, K-rummet E439, Renata Ingbrant
14:00
12:00
SLPOL1, Textanalys, Undervisning, Ej polsktalande, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, Biblioteket E479, Janina Gesche
16:00
14:00
SLRYS2, Skriftlig och muntlig språkfärdighet, Undervisning, 25300,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E509, Alla Bernar
17:00
14:00
SLPOL3, Skriftlig språkfärdighet (och översättning), Undervisning, 25317,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, K-rummet E439, Janina Gesche
18:00
16:00
SLPOL4, SLPOX4, SLPX71-73, Seminarium, Henryk Sienkiewicz: historiska berättelsens makt. Mini-konferens med anledning av högtidligthållandet av 100-årsminnet av Henryk Sienkiewiczs bortgång organiserad i samverkan med Polska ambassaden, 25199,HT20,v:2036/2102,50% BLA,NML, 25201,VT20,v:2004/2023,50% BLA,NML, 25203,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25319,HT16,v:1703/1722,50% BLA,NML, 25322,HT16,v:1635/1702,50% BLA,NML, Hörsal 11, Maria Zadencka
19:45
16:00
SLRYS1, Fonetik: uttal, Undervisning, 25286,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E289, Språkstudion, Studio 2, Alla Bernar
18:00
17:00
SLRYNY, Undervisning, Extra stödundervisning i praktisk språkfärdighet! (Daria N), 25295,HT16,v:1705/1722,50% KV,NML, 25296,HT16,v:1634/1702,100% DAG,NML, E355
18:00
17:00
SLRYNY, Praktik I, Undervisning, Grupp 1, 25295,HT16,v:1705/1722,50% KV,NML, E339, Elena Tordengren
19:45
18:00
SLRYNY, Praktik I, Undervisning, Grupp 2, 25295,HT16,v:1705/1722,50% KV,NML, D231, Zhanna Lundman
19:45
18:00
SLRYNY, Praktik II, Undervisning, 24892,VT16,v:/,50% KV,NML, E355, Aleksei Semenenko
19:45
18:00
SLKPS1, SLRYLI, SLRYS2, Rysk litteraturhistoria, Litteraturhistoria, Föreläsning, Den ryska litteraturen 1890-1917. Kyssen: Karelska näset, 25293,HT16,v:1636/1704,25% KV,NML, 25300,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25327,HT16,v:1636/1702,100% BLA,NML, E487, Per Arne Bodin
19:45
18:00
SLKPS1, SLPOKI, SLPOL3, Polens kultur- och idéhistoria, Kulturhistoria, Föreläsning, OBS: Gå till hörsal F11., 25314,HT16,v:1636/1702,25% KV,NML, 25317,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, 25327,HT16,v:1636/1702,100% BLA,NML
19:45
18:00
SLRYS1, Grammatik och skriftlig språkfärdighet, Undervisning, 25286,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E420, Mattias Ågren
20:45
18:00
SLRYS2, Litteraturhistoria, Seminarium, Poesi på ryska, 25300,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E487, Per Arne Bodin
20:45
20:00
v 43 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Torsdag 27/10 
SLRYNY, Grammatik och text II, Undervisning, Grupp 1-2, 25296,HT16,v:1634/1702,100% DAG,NML, E420, Mattias Ågren
12:00
10:00
SLPOL1-4, SLRYS1-4, SLTJE1, SLTJE3, Allmänna föreläsningar: http://www.slav.su.se/allmforel, Föreläsning, Mirosława Hanusiewicz-Lavallee: The political and religious culture of Polish-Lithuanian Commonwealth: The reception of John Barclays (1582-1621) writings, 25286,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25300,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25303,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, 25305,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25317,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, 25319,HT16,v:1703/1722,50% BLA,NML, 25326,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25331,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, F497
14:00
12:00
SLRYNY, Praktik II, Undervisning, Grupp 1-2, 25296,HT16,v:1634/1702,100% DAG,NML, F371, Alla Bernar
16:00
14:00
SLPOL3, Muntlig språkfärdighet, Undervisning, 25317,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, Biblioteket E479, Janina Gesche
16:00
14:00
SLRYS2, Textanalys, Undervisning, 25300,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, K-rummet E439, Ludmila Pöppel
17:00
14:00
SLRYS1, Textanalys, Undervisning, 25286,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E355, Karin Grelz
18:00
15:00
SLTJE1, Grammatik, Undervisning, 25326,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, Biblioteket E479, Tora Hedin
18:00
16:00
SLPOL1, Textanalys, Undervisning, Ej polsktalande, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E509, Janina Gesche
18:00
16:00
SLKPS1, SLPIOI, SLPOL1, Polen igår och idag, Realia, Föreläsning, Years 1944-1970s: Living and Reforming Real Socialism - Jaakko Turunen, 25313,HT16,v:1636/1702,25% KV,NML, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25327,HT16,v:1636/1702,100% BLA,NML, E487
19:45
18:00
SLRYS3-4, Språkhistoria, Undervisning, 25303,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, 25305,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, K-rummet E439, Elisabeth Löfstrand
19:45
18:00
SLTJE3, Undervisning, 25331,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, Biblioteket E479, Tora Hedin
19:45
18:00
v 43 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Fredag 28/10 
Övrigt, Slaviska föreningen, K-rummet E439
21:00
17:00
v 43 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lördag 29/10 
v 43 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Söndag 30/10 

v 44 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Måndag 31/10 
SLPOL1, SLPOL3-4, SLRYNY, SLRYS1-4, SLTJE1, SLTJE3-4, Inläsningsvecka, Eget arbete, Ligger du efter? => Ta igen och kom ikapp!!! Annars: repetera! Det här är inte en ledig vecka!, 24892,VT16,v:/,50% KV,NML, 25286,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25296,HT16,v:1634/1702,100% DAG,NML, 25300,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25303,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, 25305,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25317,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, 25319,HT16,v:1703/1722,50% BLA,NML, 25326,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25331,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, 25333,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML
00:00
08:00
SLKPS1, SLPIOI, SLPOKI, SLRIOI, SLRYLI, SLTNLG, SLUIOI, Inläsningsvecka, Eget arbete, Ligger du efter? => Ta igen och kom ikapp!!! Annars: repetera! Det här är inte en ledig vecka!, 25289,HT16,v:1636/1704,25% DAG,NML, 25293,HT16,v:1636/1704,25% KV,NML, 25313,HT16,v:1636/1702,25% KV,NML, 25314,HT16,v:1636/1702,25% KV,NML, 25327,HT16,v:1636/1702,100% BLA,NML, 25335,HT16,v:1636/1702,25% KV,NML, 25336,HT16,v:1636/1702,25% KV,NML
00:00
08:00
SLRYNY, Grammatik och text I, Undervisning, Grupp 1-2, 25295,HT16,v:1705/1722,50% KV,NML, E497, Åke Zimmermann Bjersby
19:45
18:00
SLRYS2, Formlära och ordbildning, Undervisning, 25300,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, K-rummet E439, Ludmila Pöppel
20:00
18:00
v 44 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Tisdag 1/11 
SLPOL1, SLPOL3-4, SLRYNY, SLRYS1-4, SLTJE1, SLTJE3-4, Inläsningsvecka, Eget arbete, Ligger du efter? => Ta igen och kom ikapp!!! Annars: repetera! Det här är inte en ledig vecka!, 24892,VT16,v:/,50% KV,NML, 25286,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25296,HT16,v:1634/1702,100% DAG,NML, 25300,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25303,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, 25305,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25317,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, 25319,HT16,v:1703/1722,50% BLA,NML, 25326,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25331,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, 25333,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML
00:00
00:00
SLKPS1, SLPIOI, SLPOKI, SLRIOI, SLRYLI, SLTNLG, SLUIOI, Inläsningsvecka, Eget arbete, Ligger du efter? => Ta igen och kom ikapp!!! Annars: repetera! Det här är inte en ledig vecka!, 25289,HT16,v:1636/1704,25% DAG,NML, 25293,HT16,v:1636/1704,25% KV,NML, 25313,HT16,v:1636/1702,25% KV,NML, 25314,HT16,v:1636/1702,25% KV,NML, 25327,HT16,v:1636/1702,100% BLA,NML, 25335,HT16,v:1636/1702,25% KV,NML, 25336,HT16,v:1636/1702,25% KV,NML
00:00
00:00
v 44 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Onsdag 2/11 
SLPOL1, SLPOL3-4, SLRYNY, SLRYS1-4, SLTJE1, SLTJE3-4, Inläsningsvecka, Eget arbete, Ligger du efter? => Ta igen och kom ikapp!!! Annars: repetera! Det här är inte en ledig vecka!, 24892,VT16,v:/,50% KV,NML, 25286,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25296,HT16,v:1634/1702,100% DAG,NML, 25300,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25303,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, 25305,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25317,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, 25319,HT16,v:1703/1722,50% BLA,NML, 25326,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25331,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, 25333,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML
00:00
00:00
SLKPS1, SLPIOI, SLPOKI, SLRIOI, SLRYLI, SLTNLG, SLUIOI, Inläsningsvecka, Eget arbete, Ligger du efter? => Ta igen och kom ikapp!!! Annars: repetera! Det här är inte en ledig vecka!, 25289,HT16,v:1636/1704,25% DAG,NML, 25293,HT16,v:1636/1704,25% KV,NML, 25313,HT16,v:1636/1702,25% KV,NML, 25314,HT16,v:1636/1702,25% KV,NML, 25327,HT16,v:1636/1702,100% BLA,NML, 25335,HT16,v:1636/1702,25% KV,NML, 25336,HT16,v:1636/1702,25% KV,NML
00:00
00:00
v 44 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Torsdag 3/11 
SLPOL1, SLPOL3-4, SLRYNY, SLRYS1-4, SLTJE1, SLTJE3-4, Inläsningsvecka, Eget arbete, Ligger du efter? => Ta igen och kom ikapp!!! Annars: repetera! Det här är inte en ledig vecka!, 24892,VT16,v:/,50% KV,NML, 25286,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25296,HT16,v:1634/1702,100% DAG,NML, 25300,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25303,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, 25305,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25317,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, 25319,HT16,v:1703/1722,50% BLA,NML, 25326,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25331,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, 25333,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML
00:00
00:00
SLKPS1, SLPIOI, SLPOKI, SLRIOI, SLRYLI, SLTNLG, SLUIOI, Inläsningsvecka, Eget arbete, Ligger du efter? => Ta igen och kom ikapp!!! Annars: repetera! Det här är inte en ledig vecka!, 25289,HT16,v:1636/1704,25% DAG,NML, 25293,HT16,v:1636/1704,25% KV,NML, 25313,HT16,v:1636/1702,25% KV,NML, 25314,HT16,v:1636/1702,25% KV,NML, 25327,HT16,v:1636/1702,100% BLA,NML, 25335,HT16,v:1636/1702,25% KV,NML, 25336,HT16,v:1636/1702,25% KV,NML
00:00
00:00
v 44 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Fredag 4/11 
SLPOL1, SLPOL3-4, SLRYNY, SLRYS1-4, SLTJE1, SLTJE3-4, Inläsningsvecka, Eget arbete, Ligger du efter? => Ta igen och kom ikapp!!! Annars: repetera! Det här är inte en ledig vecka!, 24892,VT16,v:/,50% KV,NML, 25286,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25296,HT16,v:1634/1702,100% DAG,NML, 25300,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25303,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, 25305,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25317,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, 25319,HT16,v:1703/1722,50% BLA,NML, 25326,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25331,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, 25333,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML
18:00
00:00
SLKPS1, SLPIOI, SLPOKI, SLRIOI, SLRYLI, SLTNLG, SLUIOI, Inläsningsvecka, Eget arbete, Ligger du efter? => Ta igen och kom ikapp!!! Annars: repetera! Det här är inte en ledig vecka!, 25289,HT16,v:1636/1704,25% DAG,NML, 25293,HT16,v:1636/1704,25% KV,NML, 25313,HT16,v:1636/1702,25% KV,NML, 25314,HT16,v:1636/1702,25% KV,NML, 25327,HT16,v:1636/1702,100% BLA,NML, 25335,HT16,v:1636/1702,25% KV,NML, 25336,HT16,v:1636/1702,25% KV,NML
18:00
00:00
v 44 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lördag 5/11 
v 44 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Söndag 6/11 

v 45 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Måndag 7/11 
SLRYNY, Grammatik och text II, Undervisning, Grupp 1-2, 25296,HT16,v:1634/1702,100% DAG,NML, E420, Mattias Ågren
12:00
10:00
Tentamen, Individuell tentamen, Biblioteket E479, Tora Hedin
13:00
10:00
SLPOL1, Grammatik, Undervisning, Polsktalande, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, K-rummet E439, Renata Ingbrant
14:00
12:00
SLRYNY, Praktik II, Undervisning, Grupp 1-2, 25296,HT16,v:1634/1702,100% DAG,NML, F363, Alla Bernar
15:00
13:00
SLRYS2, Textanalys, Undervisning, 25300,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, Biblioteket E479, Ludmila Pöppel
17:00
14:00
SLTJE1, Grammatik, Undervisning, 25326,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, K-rummet E439, Jonas Thal
18:00
16:00
SLRYS1, Fonetik: uttal, Undervisning, 25286,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E289, Språkstudion, Studio 2, Alla Bernar
18:00
17:00
SLRYNY, Grammatik och text I, Undervisning, Extra stödundervisning i allmän grammatik!, 25295,HT16,v:1705/1722,50% KV,NML, 25296,HT16,v:1634/1702,100% DAG,NML, E487, Maria Engqvist
18:00
17:00
SLPOL1, Grammatik, Undervisning, Ej polsktalande, OBS: Ändrad tid!, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E509, Lisa Mendoza Åsberg
19:00
17:00
SLRYNY, Grammatik och text I, Undervisning, Grupp 1-2, 25295,HT16,v:1705/1722,50% KV,NML, E497, Åke Zimmermann Bjersby
19:45
18:00
SLRYNY, Grammatik och text II, Undervisning, 24892,VT16,v:/,50% KV,NML, E420, Hans Andersson
19:45
18:00
SLRYS1, Muntlig språkfärdighet, Undervisning, 25286,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E339, Alla Bernar
19:45
18:00
SLRYS2, Formlära och ordbildning, Undervisning, 25300,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E5162 Baltiska biblioteket, Ludmila Pöppel
19:45
18:00
SLRYS3, Syntax, Undervisning, 25303,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, Biblioteket E479, Nadezjda Zorikhina Nilsson
19:45
18:00
SLTJE1, Muntlig språkfärdighet, Fonetik, Undervisning, 25326,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, K-rummet E439, Jonas Thal
19:45
18:00
v 45 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Tisdag 8/11 
Seminarium, Pedagogiskt seminarium på temat språkinlärning. Gäst: Jan Erik Walter. Samtal och diskussion., E231, Språkparken
12:00
10:00
SLPOL1, SLPOL3-4, SLRYS1-4, SLTJE1, SLTJE4, Allmänna föreläsningar: http://www.slav.su.se/allmforel, Föreläsning, Jan-Erik Walter berättar om sina erfarenheter av språkinlärning och sin "Rysk grammatik". Lokal: Språkparken, E231 | Sign: _____, 25286,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25300,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25303,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, 25305,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25317,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, 25319,HT16,v:1703/1722,50% BLA,NML, 25326,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25331,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML
12:00
10:00
SLPOL4, Muntlig och skriftlig språkfärdighet, Undervisning, 25319,HT16,v:1703/1722,50% BLA,NML, Biblioteket E479, Maria Zadencka
14:00
12:00
SLKLO8, Kontrastiv lingvistik och översättningsvetenskap I, Seminarium, 25361,HT16,v:/,25% BLA,NML, K-rummet E439, Nadezjda Zorikhina Nilsson
15:00
13:00
Personalmöte, Avdelningsmöte, K-rummet E439
16:00
15:00
SLKPS1, SLRIOI, SLRYS1, Ryssland igår och idag, Realia, Föreläsning, Studiebesök i Ryska kyrkan, Birger Jarlsgatan 98. Fader Angel, 25286,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25289,HT16,v:1636/1704,25% DAG,NML, 25327,HT16,v:1636/1702,100% BLA,NML
17:00
15:30
SLTJE1, Textanalys, Undervisning, 25326,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, Biblioteket E479, Helena Stiessová
18:00
16:00
SLPOL3-4, Självständigt arbete, Examensarbete, Seminarium, 25317,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, 25319,HT16,v:1703/1722,50% BLA,NML, K-rummet E439, Maria Zadencka
18:00
16:00
SLKPS1, SLPOL1, SLPOL3-4, SLRYS1-4, SLTJE1, SLTJE3-4, SLTNLG, Allmänna föreläsningar: http://www.slav.su.se/allmforel, Tjeckien: nytt land, gammal historia, Realia, Föreläsning, Tjeckiens ambassadör Jiří Šitler: Václav Havel´s legacy – 80 years after his birth, 5 years after his death., 25286,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25300,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25303,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, 25305,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25317,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, 25319,HT16,v:1703/1722,50% BLA,NML, 25326,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25327,HT16,v:1636/1702,100% BLA,NML, 25331,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, 25335,HT16,v:1636/1702,25% KV,NML, Hörsal 5, Tora Hedin
19:45
18:00
SLUIOI, Ukraina igår och idag, Föreläsning, Ukrainsk identitet, 25336,HT16,v:1636/1702,25% KV,NML, E497, Per Arne Bodin
19:45
18:00
SLRYS3, Sakprosa, extensivt, Undervisning, 25303,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, K-rummet E439, Nadezjda Zorikhina Nilsson
19:45
18:00
v 45 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Onsdag 9/11 
Möte, Studierektorsmöte, K-rummet E439
11:00
10:00
SLPOL1, Nybörjarkurs, Undervisning, Ej polsktalande, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E509, Lisa Mendoza Åsberg
12:00
10:00
SLPOL1, Muntlig språkfärdighet, Undervisning, Ej polsktalande, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, K-rummet E439, Renata Ingbrant
14:00
12:00
SLPOL1, Textanalys, Undervisning, Ej polsktalande, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, Biblioteket E479, Janina Gesche
16:00
14:00
SLRX71-73, Seminarium, Högre sem i ry&tj., ”Witches in the North of Sweden. A Bakhtinian approach”., 25208,HT16,v:1635/1702,50% BLA,NML, 25210,HT16,v:1635/1702,50% BLA,NML, 25212,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, K-rummet E439, Anna Ljunggren
16:00
14:00
SLRYS2, Skriftlig och muntlig språkfärdighet, Undervisning, 25300,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E509, Alla Bernar
17:00
14:00
SLRYS1, Fonetik: uttal, Undervisning, 25286,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E289, Språkstudion, Studio 2, Alla Bernar
18:00
17:00
SLRYNY, Undervisning, Extra stödundervisning i praktisk språkfärdighet! (Daria N), 25295,HT16,v:1705/1722,50% KV,NML, 25296,HT16,v:1634/1702,100% DAG,NML, E355
18:00
17:00
SLRYNY, Praktik I, Undervisning, Grupp 1, 25295,HT16,v:1705/1722,50% KV,NML, E339, Elena Tordengren
19:45
18:00
SLRYNY, Praktik I, Undervisning, Grupp 2, 25295,HT16,v:1705/1722,50% KV,NML, D231, Emma-Lina Löflund
19:45
18:00
SLRYNY, Praktik II, Undervisning, 24892,VT16,v:/,50% KV,NML, E355, Aleksei Semenenko
19:45
18:00
SLKPS1, SLRYLI, SLRYS2, Rysk litteraturhistoria, Litteraturhistoria, Föreläsning, Den ryska litteraturen 1890-1917. Kyssen: Mandelstam, 25293,HT16,v:1636/1704,25% KV,NML, 25300,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25327,HT16,v:1636/1702,100% BLA,NML, E487, Per Arne Bodin
19:45
18:00
SLKPS1, SLPOKI, SLPOL3, Polens kultur- och idéhistoria, Kulturhistoria, Föreläsning, 25314,HT16,v:1636/1702,25% KV,NML, 25317,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, 25327,HT16,v:1636/1702,100% BLA,NML, E413, Maria Zadencka
19:45
18:00
Övrigt, Ikonsällskapet, F320, Elisabeth Löfstrand
20:00
18:00
v 45 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Torsdag 10/11 
SLRYNY, Grammatik och text II, Undervisning, Grupp 1-2, 25296,HT16,v:1634/1702,100% DAG,NML, E420, Mattias Ågren
12:00
10:00
SLPOL1, SLPOL3-4, SLRYS1-4, SLTJE1, SLTJE4, Allmänna föreläsningar: http://www.slav.su.se/allmforel, Föreläsning, Mikhail Suslov: Geopolitics online: Interpassivity and Irony in Today’s Russian Social Networks | Sign: _____, 25286,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25300,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25303,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, 25305,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25317,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, 25319,HT16,v:1703/1722,50% BLA,NML, 25326,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25331,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, F420
14:00
12:00
SLPOL3, Skriftlig språkfärdighet (och översättning), Undervisning, 25317,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, K-rummet E439, Janina Gesche
14:00
12:00
SLRYNY, Praktik II, Undervisning, Grupp 1-2, 25296,HT16,v:1634/1702,100% DAG,NML, F363, Alla Bernar
16:00
14:00
SLPOL3, Muntlig språkfärdighet, Undervisning, 25317,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, Biblioteket E479, Janina Gesche
16:00
14:00
SLRYS2, Textanalys, Undervisning, 25300,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, K-rummet E439, Ludmila Pöppel
17:00
14:00
SLRYS1, Textanalys, Undervisning, 25286,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, F371, Karin Grelz
17:00
14:00
SLTJE1, Grammatik, Undervisning, 25326,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, Biblioteket E479, Tora Hedin
18:00
16:00
SLPOL1, Textanalys, Undervisning, Ej polsktalande, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E509, Janina Gesche
18:00
16:00
SLKPS1, SLPIOI, SLPOL1, Polen igår och idag, Realia, Föreläsning, From 1970s to 1989: Solidarność and the Defeat of the Communist Rule - Jaakko Turunen, 25313,HT16,v:1636/1702,25% KV,NML, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25327,HT16,v:1636/1702,100% BLA,NML, E487
19:45
18:00
SLRYS3-4, Språkhistoria, Undervisning, 25303,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, 25305,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, K-rummet E439, Elisabeth Löfstrand
19:45
18:00
SLTJE3, Undervisning, 25331,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, Biblioteket E479, Jonas Thal
19:45
18:00
SLRYS1, Grammatik och skriftlig språkfärdighet, Undervisning, 25286,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E420, Mattias Ågren
20:45
18:00
v 45 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Fredag 11/11 
Seminarium, Förbättra din ansökan - en workshop!, K-rummet E439
12:00
09:00
v 45 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lördag 12/11 
Vakttid, Förberedelsetid inför tenta, E306
14:00
13:30
SLRYNY, SLRYS1, SLTJE1, Grammatik och text I, Fonetik: teori, Nybörjarkurs, Tentamen, Omtentor: RyNyb/GT1 ; Ry1/Fonetik:teori ; Tj1/Nybörjarkurs, 25286,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25296,HT16,v:1634/1702,100% DAG,NML, 25326,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E306
17:00
14:00
v 45 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Söndag 13/11 

v 46 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Måndag 14/11 
SLRYNY, Grammatik och text II, Undervisning, Grupp 1-2, 25296,HT16,v:1634/1702,100% DAG,NML, E420, Mattias Ågren
12:00
10:00
SLRPB8, Rysk grammatik och grundläggande praktisk fonetik, Textanalys, Undervisning, OBS: INSTÄLLT!, SLRPB825FFGBLA201603-201622NML, Henrik Christensen
14:00
12:00
SLRYNY, Praktik II, Undervisning, Grupp 1-2, 25296,HT16,v:1634/1702,100% DAG,NML, F363, Alla Bernar
15:00
13:00
SLTJE1, Grammatik, Undervisning, 25326,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, K-rummet E439, Jonas Thal
18:00
16:00
SLRYS1, Fonetik: uttal, Undervisning, 25286,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E289, Språkstudion, Studio 2, Alla Bernar
18:00
17:00
SLRYNY, Grammatik och text I, Undervisning, Grupp 1-2, 25295,HT16,v:1705/1722,50% KV,NML, E497, Åke Zimmermann Bjersby
19:45
18:00
SLRYNY, Grammatik och text II, Undervisning, 24892,VT16,v:/,50% KV,NML, E420, Hans Andersson
19:45
18:00
SLRYS1, Muntlig språkfärdighet, Undervisning, 25286,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E339, Alla Bernar
19:45
18:00
SLRYS2, Formlära och ordbildning, Undervisning, 25300,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E5162 Baltiska biblioteket, Ludmila Pöppel
19:45
18:00
SLRYS3, Syntax, Undervisning, 25303,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, Biblioteket E479, Nadezjda Zorikhina Nilsson
19:45
18:00
SLTJE1, Muntlig språkfärdighet, Fonetik, Undervisning, 25326,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, K-rummet E439, Jonas Thal
19:45
18:00
SLPOL1, Grammatik, Undervisning, Ej polsktalande, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E509, Lisa Mendoza Åsberg
19:45
18:00
v 46 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Tisdag 15/11 
SLPOL4, Muntlig och skriftlig språkfärdighet, Undervisning, 25319,HT16,v:1703/1722,50% BLA,NML, Biblioteket E479, Maria Zadencka
14:00
12:00
Övrigt, Studiebesök ryska studenter, K-rummet E439, Åke Zimmermann Bjersby
16:00
14:00
Möte, Biblioteket E479, Nadezjda Zorikhina Nilsson, Tora Hedin
15:30
14:30
SLKPS1, SLRIOI, SLRYS1, Ryssland igår och idag, Realia, Föreläsning, Det ryska språket: bakgrund och utveckling., 25286,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25289,HT16,v:1636/1704,25% DAG,NML, 25327,HT16,v:1636/1702,100% BLA,NML, E497, Elisabeth Löfstrand
17:00
15:00
Övrigt, Studiebesök ryska studenter!, Biblioteket E479, Åke Zimmermann Bjersby
17:00
16:00
SLTJE1, Textanalys, Undervisning, OBS: NY TID & LOKAL!, 25326,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E5162 Baltiska biblioteket, Helena Stiessová
18:00
16:00
SLPOL1, SLPOL3-4, SLPOX4, SLPX71-73, Seminarium, Högre sem i polska, My Svensson: Drömmen om ett nytt hem: förorten i polsk film och litteratur 1969-2008, 25199,HT20,v:2036/2102,50% BLA,NML, 25201,VT20,v:2004/2023,50% BLA,NML, 25203,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25317,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, 25319,HT16,v:1703/1722,50% BLA,NML, 25322,HT16,v:1635/1702,50% BLA,NML, K-rummet E439, Maria Zadencka
18:00
16:00
SLUIOI, Ukraina igår och idag, Föreläsning, Minnespolitik. Niklas Bernsand, 25336,HT16,v:1636/1702,25% KV,NML, E497
19:45
18:00
SLRYS3, Sakprosa och sköntext, intensivt, Undervisning, 25303,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, K-rummet E439, Karin Grelz
19:45
18:00
SLKPS1, SLTJE1, SLTNLG, Tjeckien: nytt land, gammal historia, Realia, Föreläsning, Samtidshistoria och politik (Olof Kleberg). Uppsamling och summering (Tora Hedin)., 25326,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25327,HT16,v:1636/1702,100% BLA,NML, 25335,HT16,v:1636/1702,25% KV,NML, E487, Tora Hedin
20:00
18:00
v 46 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Onsdag 16/11 
SLPOL1, Nybörjarkurs, Undervisning, Ej polsktalande, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, K-rummet E439, Lisa Mendoza Åsberg
12:00
10:00
Institutionsstyrelsemöte, E509
12:00
10:00
SLPOL1, Muntlig språkfärdighet, Undervisning, Ej polsktalande, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, K-rummet E439, Renata Ingbrant
14:00
12:00
SLPOL1, Textanalys, Undervisning, Ej polsktalande, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, Biblioteket E479, Janina Gesche
16:00
14:00
SLRX71-73, Seminarium, Högre språkvetenskapligt sem, Prof. Per Ambrosiani (Umeå): ”Paleografi och ortografi i tidiga tryckta kyrkslaviska böcker”., 25208,HT16,v:1635/1702,50% BLA,NML, 25210,HT16,v:1635/1702,50% BLA,NML, 25212,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, K-rummet E439, Nadezjda Zorikhina Nilsson
16:00
14:00
SLRYS2, Skriftlig och muntlig språkfärdighet, Undervisning, 25300,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E509, Alla Bernar
17:00
14:00
Övrigt, Postseminarium, K-rummet E439, Nadezjda Zorikhina Nilsson
17:00
16:00
SLRYS1, Fonetik: uttal, Undervisning, 25286,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E289, Språkstudion, Studio 2, Alla Bernar
18:00
17:00
SLRYNY, Praktik I, Undervisning, Grupp 1, 25295,HT16,v:1705/1722,50% KV,NML, E339, Elena Tordengren
19:45
18:00
SLRYNY, Praktik I, Undervisning, Grupp 2, 25295,HT16,v:1705/1722,50% KV,NML, D231, Zhanna Lundman
19:45
18:00
SLRYNY, Praktik II, Undervisning, Vik: Irina M, 24892,VT16,v:/,50% KV,NML, E355, Irina Malaxos
19:45
18:00
SLKPS1, SLRYLI, SLRYS2, Rysk litteraturhistoria, Litteraturhistoria, Föreläsning, Tjugotalet och trettiotalet. Kyssen: Platonov, 25293,HT16,v:1636/1704,25% KV,NML, 25300,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25327,HT16,v:1636/1702,100% BLA,NML, E487, Per Arne Bodin
19:45
18:00
SLKPS1, SLPOKI, SLPOL3, Polens kultur- och idéhistoria, Kulturhistoria, Föreläsning, 25314,HT16,v:1636/1702,25% KV,NML, 25317,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, 25327,HT16,v:1636/1702,100% BLA,NML, E413, Maria Zadencka
19:45
18:00
SLRYS1, Grammatik och skriftlig språkfärdighet, Undervisning, 25286,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E420, Mattias Ågren
20:45
18:00
SLKPS1, SLRYLI, Rysk litteraturhistoria, Seminarium, Bulgakov: Mästaren och Margarita, 25293,HT16,v:1636/1704,25% KV,NML, 25327,HT16,v:1636/1702,100% BLA,NML, E487, Per Arne Bodin
20:45
20:00
v 46 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Torsdag 17/11 
SLRYNY, Grammatik och text II, Undervisning, Grupp 1-2, 25296,HT16,v:1634/1702,100% DAG,NML, E420, Mattias Ågren
12:00
10:00
SLPOL1, SLPOL3-4, SLRYS1-4, SLTJE1, SLTJE3-4, Allmänna föreläsningar: http://www.slav.su.se/allmforel, Föreläsning, Karolina Szymaniak: Reading Yiddish Women Writers: Between Modernism and Contemporary Feminist Studies | Sign: _____, 25286,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25300,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25303,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, 25305,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25317,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, 25319,HT16,v:1703/1722,50% BLA,NML, 25326,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25331,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, 25333,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, F497
13:30
12:00
SLRYNY, Praktik II, Undervisning, Grupp 1-2, 25296,HT16,v:1634/1702,100% DAG,NML, F347, Alla Bernar
16:00
14:00
SLPOL3, Muntlig språkfärdighet, Undervisning, 25317,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, Biblioteket E479, Janina Gesche
16:00
14:00
SLRYS2, Textanalys, Undervisning, 25300,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, K-rummet E439, Ludmila Pöppel
17:00
14:00
SLRYS1, Textanalys, Undervisning, 25286,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E355, Karin Grelz
18:00
15:00
SLTJE1, Grammatik, Undervisning, 25326,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, Biblioteket E479, Jonas Thal
18:00
16:00
SLPOL1, Textanalys, Undervisning, Ej polsktalande, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E509, Janina Gesche
18:00
16:00
SLKPS1, SLPIOI, SLPOL1, Polen igår och idag, Realia, Föreläsning, From 1989 to 2016: Return to Europe - Jaakko Turunen, 25313,HT16,v:1636/1702,25% KV,NML, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25327,HT16,v:1636/1702,100% BLA,NML, E487
19:45
18:00
SLRYS3-4, Språkhistoria, Undervisning, 25303,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, 25305,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, K-rummet E439, Elisabeth Löfstrand
19:45
18:00
SLTJE3, Undervisning, 25331,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, Biblioteket E479, Jonas Thal
19:45
18:00
v 46 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Fredag 18/11 
Möte, Scando-Slavicas redaktionsmöte, K-rummet E439
19:00
13:00
v 46 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lördag 19/11 
v 46 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Söndag 20/11 

v 47 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Måndag 21/11 
SLRYNY, Grammatik och text II, Undervisning, Grupp 1-2, 25296,HT16,v:1634/1702,100% DAG,NML, E420, Mattias Ågren
12:00
10:00
SLPOL1, Grammatik, Undervisning, Polsktalande, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, K-rummet E439, Renata Ingbrant
14:00
10:00
SLRPB8, Rysk grammatik och grundläggande praktisk fonetik, Textanalys, Undervisning, SLRPB825FFGBLA201603-201622NML, Biblioteket E479, Henrik Christensen
14:00
12:00
SLRYNY, Praktik II, Undervisning, Grupp 1-2, 25296,HT16,v:1634/1702,100% DAG,NML, F279, Alla Bernar
15:00
13:00
Möte, Slaviska föreningens styrelsemöte., Biblioteket E479, Emma-Lina Löflund
16:00
15:00
SLTJE1, Grammatik, Undervisning, 25326,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, K-rummet E439, Jonas Thal
18:00
16:00
SLRYS1, Fonetik: uttal, Undervisning, 25286,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E289, Språkstudion, Studio 2, Alla Bernar
18:00
17:00
SLRYNY, Grammatik och text I, Undervisning, Grupp 1-2, 25295,HT16,v:1705/1722,50% KV,NML, E497, Åke Zimmermann Bjersby
19:45
18:00
SLRYNY, Grammatik och text II, Undervisning, 24892,VT16,v:/,50% KV,NML, E420, Hans Andersson
19:45
18:00
SLRYS1, Muntlig språkfärdighet, Undervisning, 25286,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E339, Alla Bernar
19:45
18:00
SLRYS2, Formlära och ordbildning, Undervisning, 25300,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E5162 Baltiska biblioteket, Ludmila Pöppel
19:45
18:00
SLRYS3, Syntax, Undervisning, 25303,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, Biblioteket E479, Nadezjda Zorikhina Nilsson
19:45
18:00
SLTJE1, Muntlig språkfärdighet, Fonetik, Undervisning, 25326,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, K-rummet E439, Jonas Thal
19:45
18:00
v 47 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Tisdag 22/11 
SLPOL4, Muntlig och skriftlig språkfärdighet, Undervisning, 25319,HT16,v:1703/1722,50% BLA,NML, Biblioteket E479, Maria Zadencka
14:00
12:00
SLKLO8, Kontrastiv lingvistik och översättningsvetenskap I, Seminarium, 25361,HT16,v:/,25% BLA,NML, K-rummet E439, Nadezjda Zorikhina Nilsson
15:00
13:00
SLTJE3, Syntax med fraseologi, Lokal: Toras arbetsrum, E445. , 25331,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, Tora Hedin
15:00
13:00
Övrigt, K-rummet E439, Åke Zimmermann Bjersby
16:30
15:00
SLKPS1, SLRIOI, SLRYS1, Ryssland igår och idag, Realia, Föreläsning, Ryssland: ett nytt årtusende., 25286,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25289,HT16,v:1636/1704,25% DAG,NML, 25327,HT16,v:1636/1702,100% BLA,NML, E487, Per Arne Bodin
17:00
15:00
SLRYS3, Sakprosa, extensivt, Undervisning, 25303,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, K-rummet E439, Nadezjda Zorikhina Nilsson
19:45
18:00
SLTJE1, Textanalys, Undervisning, 25326,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, Biblioteket E479, Helena Stiessová
19:45
18:00
v 47 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Onsdag 23/11 
SLPOL1, Nybörjarkurs, Undervisning, Ej polsktalande, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, K-rummet E439, Lisa Mendoza Åsberg
12:00
10:00
SLPOL1, Muntlig språkfärdighet, Undervisning, Ej polsktalande, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, K-rummet E439, Renata Ingbrant
14:00
12:00
SLPOL1, Textanalys, Undervisning, Ej polsktalande, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, Biblioteket E479, Janina Gesche
16:00
14:00
SLRYS2, Skriftlig och muntlig språkfärdighet, Undervisning, OBS: NY LOKAL!, 25300,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, K-rummet E439, Alla Bernar
17:00
14:00
SLRYS1, Fonetik: uttal, Undervisning, 25286,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E289, Språkstudion, Studio 2, Alla Bernar
18:00
17:00
SLRYNY, Undervisning, Extra stödundervisning i praktisk språkfärdighet! (Daria N), 25295,HT16,v:1705/1722,50% KV,NML, 25296,HT16,v:1634/1702,100% DAG,NML, E355
18:00
17:00
SLRYNY, Praktik I, Undervisning, Grupp 1, 25295,HT16,v:1705/1722,50% KV,NML, E339, Elena Tordengren
19:45
18:00
SLRYNY, Praktik I, Undervisning, Grupp 2, 25295,HT16,v:1705/1722,50% KV,NML, D231, Zhanna Lundman
19:45
18:00
SLRYNY, Praktik II, Undervisning, 24892,VT16,v:/,50% KV,NML, E355, Aleksei Semenenko
19:45
18:00
SLKPS1, SLRYLI, SLRYS2, Rysk litteraturhistoria, Litteraturhistoria, Föreläsning, Den moderna litteraturen, 25293,HT16,v:1636/1704,25% KV,NML, 25300,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25327,HT16,v:1636/1702,100% BLA,NML, E487, Per Arne Bodin
19:45
18:00
SLKPS1, SLPOKI, SLPOL3, Polens kultur- och idéhistoria, Kulturhistoria, Föreläsning, 25314,HT16,v:1636/1702,25% KV,NML, 25317,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, 25327,HT16,v:1636/1702,100% BLA,NML, K-rummet E439, Maria Zadencka
19:45
18:00
SLRYS1, Grammatik och skriftlig språkfärdighet, Undervisning, 25286,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E420, Mattias Ågren
20:45
18:00
SLKPS1, SLRYLI, Rysk litteraturhistoria, Seminarium, Pasternak, Doktor Zjivago. Kompendiet: Pasternak. Kyssen: Pasternak, 25293,HT16,v:1636/1704,25% KV,NML, 25327,HT16,v:1636/1702,100% BLA,NML, E487, Per Arne Bodin
20:45
20:00
v 47 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Torsdag 24/11 
SLRYNY, Grammatik och text II, Undervisning, Grupp 1-2, 25296,HT16,v:1634/1702,100% DAG,NML, E420, Mattias Ågren
12:00
10:00
SLPOL1, SLPOL3-4, SLRYS1-4, SLTJE1, SLTJE4, Allmänna föreläsningar: http://www.slav.su.se/allmforel, Föreläsning, Muranów berättar: minnesaktivism i Warszawas forna judiska kvarter | Sign: _____, 25286,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25300,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25303,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, 25305,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25317,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, 25319,HT16,v:1703/1722,50% BLA,NML, 25326,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25331,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, F389, Renata Ingbrant
14:00
12:00
SLRYNY, Praktik II, Undervisning, Grupp 1-2, 25296,HT16,v:1634/1702,100% DAG,NML, F347, Alla Bernar
16:00
14:00
SLPOL3, Muntlig språkfärdighet, Undervisning, 25317,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, Biblioteket E479, Janina Gesche
16:00
14:00
SLRYS2, Textanalys, Undervisning, 25300,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, K-rummet E439, Ludmila Pöppel
17:00
14:00
SLRYS1, Textanalys, Undervisning, 25286,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, F379, Karin Grelz
18:00
15:00
SLTJE1, Grammatik, Undervisning, 25326,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, Biblioteket E479, Tora Hedin
18:00
16:00
SLPOL1, Textanalys, Undervisning, Ej polsktalande, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E509, Janina Gesche
18:00
16:00
SLKPS1, SLPIOI, SLPOL1, Polen igår och idag, Realia, Föreläsning, Contemporary Political Discourses: Discussing the Third Republic and the Legacy of the Past in the Present - Jaakko Turunen, 25313,HT16,v:1636/1702,25% KV,NML, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25327,HT16,v:1636/1702,100% BLA,NML, E487
19:45
18:00
SLRYS3-4, Språkhistoria, Undervisning, 25303,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, 25305,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, K-rummet E439, Elisabeth Löfstrand
19:45
18:00
SLTJE3, Undervisning, 25331,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, Biblioteket E479, Jonas Thal
19:45
18:00
SLRYS2, Självständigt arbete, Seminarium, 25300,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E509, Ludmila Pöppel, Mattias Ågren
19:45
18:00
v 47 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Fredag 25/11 
v 47 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lördag 26/11 
v 47 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Söndag 27/11 

v 48 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Måndag 28/11 
SLRYNY, Grammatik och text II, Undervisning, Grupp 1-2, 25296,HT16,v:1634/1702,100% DAG,NML, E420, Mattias Ågren
12:00
10:00
SLRYNY, Praktik II, Undervisning, Grupp 1-2, 25296,HT16,v:1634/1702,100% DAG,NML, F355, Alla Bernar
15:00
13:00
SLTJE1, Grammatik, Undervisning, 25326,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, K-rummet E439, Jonas Thal
18:00
16:00
SLRYS1, Fonetik: uttal, Undervisning, 25286,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E289, Språkstudion, Studio 2, Alla Bernar
18:00
17:00
SLKPS1, SLRYKU, Rysk kultur: Ett nytt årtusende, Hemtenta, Inlämning, Sista dag att lämna in hemtentamen., 25327,HT16,v:1636/1702,100% BLA,NML, 25378,HT16,v:1636/1702,25% KV,NML, Per Arne Bodin
18:15
18:00
SLRYNY, Grammatik och text I, Undervisning, Grupp 1-2, 25295,HT16,v:1705/1722,50% KV,NML, E497, Åke Zimmermann Bjersby
19:45
18:00
SLRYNY, Grammatik och text II, Undervisning, 24892,VT16,v:/,50% KV,NML, E420, Hans Andersson
19:45
18:00
SLRYS1, Muntlig språkfärdighet, Undervisning, 25286,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E339, Alla Bernar
19:45
18:00
SLRYS2, Formlära och ordbildning, Undervisning, 25300,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E5162 Baltiska biblioteket, Ludmila Pöppel
19:45
18:00
SLRYS3, Syntax, Undervisning, 25303,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, Biblioteket E479, Nadezjda Zorikhina Nilsson
19:45
18:00
SLTJE1, Muntlig språkfärdighet, Fonetik, Undervisning, 25326,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, K-rummet E439, Jonas Thal
19:45
18:00
SLPOL1, Grammatik, Undervisning, Ej polsktalande, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E509, Lisa Mendoza Åsberg
19:45
18:00
v 48 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Tisdag 29/11 
SLPOL4, Muntlig och skriftlig språkfärdighet, Undervisning, 25319,HT16,v:1703/1722,50% BLA,NML, Biblioteket E479, Maria Zadencka
14:00
12:00
Övrigt, Adventsfika, K-rummet E439
16:30
15:00
Möte, Biblioteket E479, Anna Ljunggren, Elisabeth Löfstrand, Maria Zadencka, Tora Hedin
17:30
16:30
SLRYS3, Sakprosa och sköntext, intensivt, Undervisning, 25303,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, K-rummet E439, Karin Grelz
19:45
18:00
SLTJE1, Textanalys, Undervisning, 25326,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, Biblioteket E479, Helena Stiessová
19:45
18:00
v 48 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Onsdag 30/11 
SLPOL1, Nybörjarkurs, Undervisning, Ej polsktalande, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E509, Lisa Mendoza Åsberg
12:00
10:00
Seminarium, [prel] Pedagogiskt lunchseminarium: Max Scheja, E497
13:00
12:00
SLPOL1, Muntlig språkfärdighet, Undervisning, Ej polsktalande, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, K-rummet E439, Renata Ingbrant
14:00
12:00
SLPOL1, Textanalys, Undervisning, Ej polsktalande, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, Biblioteket E479, Janina Gesche
16:00
14:00
SLRYS2, Skriftlig och muntlig språkfärdighet, Undervisning, 25300,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E509, Alla Bernar
17:00
14:00
SLPOL1, Allmän fonetik och polsk fonetik, Frågestund, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, K-rummet E439, Maria Zadencka
17:30
16:00
SLRYS1, Fonetik: uttal, Undervisning, 25286,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E289, Språkstudion, Studio 2, Alla Bernar
18:00
17:00
SLRYNY, Praktik I, Undervisning, Grupp 1, 25295,HT16,v:1705/1722,50% KV,NML, E339, Elena Tordengren
19:45
18:00
SLRYNY, Praktik I, Undervisning, Grupp 2, 25295,HT16,v:1705/1722,50% KV,NML, D231, Zhanna Lundman
19:45
18:00
SLRYNY, Praktik II, Undervisning, 24892,VT16,v:/,50% KV,NML, E355, Aleksei Semenenko
19:45
18:00
SLKPS1, SLRYLI, SLRYS2, Rysk litteraturhistoria, Litteraturhistoria, Föreläsning, Den moderna litteraturen, 25293,HT16,v:1636/1704,25% KV,NML, 25300,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25327,HT16,v:1636/1702,100% BLA,NML, E487, Per Arne Bodin
19:45
18:00
SLKPS1, SLPOKI, SLPOL3, Polens kultur- och idéhistoria, Kulturhistoria, Föreläsning, 25314,HT16,v:1636/1702,25% KV,NML, 25317,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, 25327,HT16,v:1636/1702,100% BLA,NML, K-rummet E439, Maria Zadencka
19:45
18:00
SLRYS1, Grammatik och skriftlig språkfärdighet, Undervisning, 25286,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E420, Mattias Ågren
20:45
18:00
v 48 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Torsdag 1/12 
SLRYNY, Grammatik och text II, Undervisning, Grupp 1-2, 25296,HT16,v:1634/1702,100% DAG,NML, E420, Mattias Ågren
12:00
10:00
SLRPB8, Rysk grammatik och grundläggande praktisk fonetik, Textanalys, Undervisning, SLRPB825FFGBLA201603-201622NML, E509, Henrik Christensen
15:30
13:30
SLRYNY, Praktik II, Undervisning, Grupp 1-2, 25296,HT16,v:1634/1702,100% DAG,NML, F371, Alla Bernar
16:00
14:00
SLPOL3, Muntlig språkfärdighet, Tentamen, 25317,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, Biblioteket E479, Janina Gesche
16:00
14:00
SLRYS2, Textanalys, Undervisning, 25300,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, K-rummet E439, Ludmila Pöppel
17:00
14:00
SLRYS1, Textanalys, Undervisning, 25286,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, D231, Karin Grelz
18:00
15:00
SLTJE1, Grammatik, Undervisning, 25326,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, Biblioteket E479, Helena Stiessová
18:00
16:00
SLPOL1, Textanalys, Undervisning, Ej polsktalande, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E509, Janina Gesche
18:00
16:00
SLKPS1, SLPIOI, SLPOL1, Polen igår och idag, Realia, Föreläsning, Det polska civilsamhällets utveckling sedan 1989 - Dominika Polanska, 25313,HT16,v:1636/1702,25% KV,NML, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25327,HT16,v:1636/1702,100% BLA,NML, E487
19:45
18:00
SLRYS3-4, Språkhistoria, Undervisning, 25303,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, 25305,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, K-rummet E439, Elisabeth Löfstrand
19:45
18:00
SLTJE3, Undervisning, 25331,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, Biblioteket E479, Jonas Thal
19:45
18:00
v 48 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Fredag 2/12 
SLRYNY, Grammatik och text I, Hemtenta, Inlämning, Sista dag för inlämning av hemuppgiften. Se info i dagboken!, 25295,HT16,v:1705/1722,50% KV,NML, Ludmila Pöppel
18:15
18:00
v 48 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lördag 3/12 
SLPOL1, Allmän fonetik och polsk fonetik, Tentamen, Omtenta. Lokal: Hörsal 9, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML
16:00
13:00
v 48 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Söndag 4/12 

v 49 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Måndag 5/12 
SLRYNY, Grammatik och text II, Undervisning, Grupp 1-2, 25296,HT16,v:1634/1702,100% DAG,NML, E420, Mattias Ågren
12:00
10:00
SLPOL1, Grammatik, Undervisning, Polsktalande, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, K-rummet E439, Renata Ingbrant
14:00
12:00
SLRYNY, Praktik II, Undervisning, Grupp 1-2, 25296,HT16,v:1634/1702,100% DAG,NML, F371, Alla Bernar
15:00
13:00
SLRPB8, Rysk grammatik och grundläggande praktisk fonetik, Textanalys, Undervisning, SLRPB825FFGBLA201603-201622NML, Biblioteket E479, Henrik Christensen
15:00
13:00
SLTJE1, Grammatik, Undervisning, 25326,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, K-rummet E439, Jonas Thal
18:00
16:00
SLRYS1, Fonetik: uttal, Undervisning, 25286,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E289, Språkstudion, Studio 2, Alla Bernar
18:00
17:00
SLRYNY, Grammatik och text I, Undervisning, Grupp 1-2, 25295,HT16,v:1705/1722,50% KV,NML, E497, Åke Zimmermann Bjersby
19:45
18:00
SLRYNY, Grammatik och text II, Undervisning, 24892,VT16,v:/,50% KV,NML, E420, Hans Andersson
19:45
18:00
SLRYS1, Muntlig språkfärdighet, Undervisning, 25286,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E339, Alla Bernar
19:45
18:00
SLRYS2, Formlära och ordbildning, Undervisning, 25300,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E5162 Baltiska biblioteket, Ludmila Pöppel
19:45
18:00
SLRYS3, Syntax, Undervisning, 25303,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, Biblioteket E479, Nadezjda Zorikhina Nilsson
19:45
18:00
SLTJE1, Muntlig språkfärdighet, Fonetik, Undervisning, 25326,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, K-rummet E439, Jonas Thal
19:45
18:00
SLPOL1, Grammatik, Undervisning, Ej polsktalande, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E509, Lisa Mendoza Åsberg
19:45
18:00
Övrigt, Ikonsällskapet, F379, Elisabeth Löfstrand
20:00
18:00
v 49 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Tisdag 6/12 
SLPOL4, Muntlig och skriftlig språkfärdighet, Undervisning, 25319,HT16,v:1703/1722,50% BLA,NML, Biblioteket E479, Maria Zadencka
14:00
12:00
SLKLO8, Kontrastiv lingvistik och översättningsvetenskap I, Seminarium, 25361,HT16,v:/,25% BLA,NML, K-rummet E439, Nadezjda Zorikhina Nilsson
15:00
13:00
SLPOL1, SLPOL3-4, SLPOX4, SLPX71-73, Seminarium, Högre sem i polska, Kazimiera Mikulska-Jakacka: Joris-Karl Huysmans och den polska modernismen, 25199,HT20,v:2036/2102,50% BLA,NML, 25201,VT20,v:2004/2023,50% BLA,NML, 25203,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25317,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, 25319,HT16,v:1703/1722,50% BLA,NML, 25322,HT16,v:1635/1702,50% BLA,NML, K-rummet E439, Maria Zadencka
18:00
16:00
SLRYS3, Sakprosa och sköntext, intensivt, Undervisning, 25303,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, K-rummet E439, Karin Grelz
19:45
18:00
SLTJE1, Textanalys, Undervisning, 25326,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, Biblioteket E479, Helena Stiessová
19:45
18:00
v 49 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Onsdag 7/12 
SLPOL1, Nybörjarkurs, Undervisning, Ej polsktalande, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E509, Lisa Mendoza Åsberg
12:00
10:00
SLPOL1, Muntlig språkfärdighet, Undervisning, Ej polsktalande, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, K-rummet E439, Renata Ingbrant
14:00
12:00
SLPOL1, Textanalys, Undervisning, Ej polsktalande, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, Biblioteket E479, Janina Gesche
16:00
14:00
SLRX71-73, Seminarium, Högre sem i ry&tj., Cecilia Dilworth. ”Laughter and Punishment in Dostoevsky’s Notes from the Dead House (ett avsnitt ur avhandlingen)., 25208,HT16,v:1635/1702,50% BLA,NML, 25210,HT16,v:1635/1702,50% BLA,NML, 25212,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, K-rummet E439, Anna Ljunggren, Cecilia Dilworth
16:00
14:00
SLRYS2, Skriftlig och muntlig språkfärdighet, Undervisning, 25300,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, FiBi E5165 (Finska biblioteket), Alla Bernar
17:00
14:00
Möte, Biblioteket E479, Janina Gesche, Joanna Zatorska-Rosén, Lisa Mendoza Åsberg, Maria Zadencka, Renata Ingbrant
18:00
16:00
SLRYS1, Fonetik: uttal, Undervisning, 25286,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E289, Språkstudion, Studio 2, Alla Bernar
18:00
17:00
SLRYNY, Undervisning, Extra stödundervisning i praktisk språkfärdighet! (Daria N), 25295,HT16,v:1705/1722,50% KV,NML, 25296,HT16,v:1634/1702,100% DAG,NML, E355
18:00
17:00
SLRYNY, Praktik I, Undervisning, Grupp 1, 25295,HT16,v:1705/1722,50% KV,NML, E339, Elena Tordengren
19:45
18:00
SLRYNY, Praktik I, Undervisning, Grupp 2, Båda grupper med Olena Garbaruk idag, i E339, 25295,HT16,v:1705/1722,50% KV,NML
19:45
18:00
SLRYNY, Praktik II, Undervisning, 24892,VT16,v:/,50% KV,NML, E355, Aleksei Semenenko
19:45
18:00
SLRYS1, Grammatik och skriftlig språkfärdighet, Undervisning, 25286,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E420, Mattias Ågren
20:45
18:00
v 49 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Torsdag 8/12 
SLRYNY, Grammatik och text II, Undervisning, Grupp 1-2, 25296,HT16,v:1634/1702,100% DAG,NML, E420, Mattias Ågren
12:00
10:00
SLRYNY, Praktik II, Undervisning, Grupp 1-2, 25296,HT16,v:1634/1702,100% DAG,NML, F347, Alla Bernar
16:00
14:00
SLRYS2, Textanalys, Undervisning, 25300,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, K-rummet E439, Ludmila Pöppel
17:00
14:00
SLRYS1, Textanalys, Undervisning, 25286,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, D255, Karin Grelz
18:00
15:00
SLTJE1, Grammatik, Undervisning, 25326,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, Biblioteket E479, Tora Hedin
18:00
16:00
SLPOL1, Textanalys, Undervisning, Ej polsktalande, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E509, Janina Gesche
18:00
16:00
SLRYS3-4, Språkhistoria, Undervisning, 25303,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, 25305,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, K-rummet E439, Elisabeth Löfstrand
19:45
18:00
SLTJE3, Undervisning, 25331,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, Biblioteket E479, Jonas Thal
19:45
18:00
v 49 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Fredag 9/12 
Personalmöte, E231, Språkparken
11:00
10:00
Övrigt, Avdelningsmöte inkl tårta!, K-rummet E439
13:00
11:00
Övrigt, Polsk kväll, K-rummet E439, Joanna Zatorska-Rosén
19:00
16:00
v 49 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lördag 10/12 
SLKPS1, SLRYLI, SLTJE3, SLUIOI, Rysk litteraturhistoria, Syntax med fraseologi, Tentamen, Tentor: Tj3/Syntax ; KPSL/RyLi ; UIOI, 25293,HT16,v:1636/1704,25% KV,NML, 25327,HT16,v:1636/1702,100% BLA,NML, 25331,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, 25336,HT16,v:1636/1702,25% KV,NML, Brunnsvikssalen (skrivsal)
18:00
15:00
v 49 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Söndag 11/12 

v 50 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Måndag 12/12 
SLRYNY, Grammatik och text II, Undervisning, Grupp 1-2, 25296,HT16,v:1634/1702,100% DAG,NML, E420, Mattias Ågren
12:00
10:00
SLRYNY, Praktik II, Undervisning, Grupp 1-2, 25296,HT16,v:1634/1702,100% DAG,NML, E371, Alla Bernar
15:00
13:00
SLRPB8, Rysk grammatik och grundläggande praktisk fonetik, Textanalys, Undervisning, SLRPB825FFGBLA201603-201622NML, Biblioteket E479, Henrik Christensen
16:00
14:00
SLTJE1, Grammatik, Undervisning, 25326,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, K-rummet E439, Jonas Thal
18:00
16:00
SLRYS1, Fonetik: uttal, Tentamen, E436, 25286,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, Alla Bernar
18:00
17:00
SLRYS1, Muntlig språkfärdighet, Tentamen, 25286,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E339, Alla Bernar
19:45
18:00
SLRYS3, Syntax, Undervisning, 25303,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, Biblioteket E479, Nadezjda Zorikhina Nilsson
19:45
18:00
SLTJE1, Muntlig språkfärdighet, Fonetik, Undervisning, 25326,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, K-rummet E439, Jonas Thal
19:45
18:00
SLPOL1, Grammatik, Undervisning, Ej polsktalande, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E509, Lisa Mendoza Åsberg
19:45
18:00
SLRYS2, Formlära och ordbildning, Undervisning, 25300,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E5162 Baltiska biblioteket, Ludmila Pöppel
19:45
18:00
Möte, Slaviska föreningen, E5156, Emma-Lina Löflund
20:00
18:00
v 50 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Tisdag 13/12 
SLRX71-73, Seminarium, Högre språkvetenskapligt sem, Doktorand Irina Malaxos, Stockholms universitet: Presentation av ett avsnitt ur avhandlingen., 25208,HT16,v:1635/1702,50% BLA,NML, 25210,HT16,v:1635/1702,50% BLA,NML, 25212,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, K-rummet E439, Irina Malaxos, Nadezjda Zorikhina Nilsson
15:00
13:00
SLKPS1, SLPOL1, SLPOL3-4, SLRIOI, SLRYS1-4, SLTJE1, SLTJE3-4, Allmänna föreläsningar: http://www.slav.su.se/allmforel, Ryssland igår och idag, Realia, Föreläsning, Rysk utrikespolitik – mellan dåtid och framtid. | Sign: _____, 25286,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25289,HT16,v:1636/1704,25% DAG,NML, 25300,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25303,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, 25305,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25317,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, 25319,HT16,v:1703/1722,50% BLA,NML, 25326,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25327,HT16,v:1636/1702,100% BLA,NML, 25331,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, 25333,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, Hörsal 7, Gudrun Persson
17:00
15:00
SLPOL1, SLPOL3-4, SLPOX4, SLPX71-73, Seminarium, Högre sem i polska, INSTÄLLT: Emi-Simone Zawal: Om Bruno Schulz prosa, 25199,HT20,v:2036/2102,50% BLA,NML, 25201,VT20,v:2004/2023,50% BLA,NML, 25203,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25317,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, 25319,HT16,v:1703/1722,50% BLA,NML, 25322,HT16,v:1635/1702,50% BLA,NML, Maria Zadencka
18:00
16:00
SLRYS3, Sakprosa, extensivt, Undervisning, 25303,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, K-rummet E439, Nadezjda Zorikhina Nilsson
19:45
18:00
SLTJE1, Textanalys, Undervisning, 25326,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, Biblioteket E479, Helena Stiessová
19:45
18:00
v 50 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Onsdag 14/12 
Institutionsstyrelsemöte, E509
12:00
10:00
SLPOL1, Muntlig språkfärdighet, Tentamen, Ej polsktalande, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, K-rummet E439, Renata Ingbrant
14:00
12:00
SLRYS2, Skriftlig och muntlig språkfärdighet, Undervisning, 25300,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, Biblioteket E479, Alla Bernar
17:00
14:00
SLRYNY, Praktik I, Tentamen, Grupp 1, 25295,HT16,v:1705/1722,50% KV,NML, E339, Elena Tordengren
19:45
18:00
SLRYNY, Praktik I, Tentamen, Grupp 2, 25295,HT16,v:1705/1722,50% KV,NML, D231, Zhanna Lundman
19:45
18:00
SLRYNY, Praktik II, Tentamen, 24892,VT16,v:/,50% KV,NML, E355, Aleksei Semenenko
19:45
18:00
SLRYS1, Grammatik och skriftlig språkfärdighet, Undervisning, 25286,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E420, Mattias Ågren
20:45
18:00
v 50 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Torsdag 15/12 
SLRYNY, Grammatik och text II, Undervisning, Grupp 1-2, 25296,HT16,v:1634/1702,100% DAG,NML, E420, Mattias Ågren
12:00
10:00
SLRYNY, Praktik II, Undervisning, Grupp 1-2, 25296,HT16,v:1634/1702,100% DAG,NML, F263, Alla Bernar
16:00
14:00
SLRYS2, Textanalys, Undervisning, 25300,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, K-rummet E439, Ludmila Pöppel
17:00
14:00
SLRYS1, Textanalys, Undervisning, 25286,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E339, Karin Grelz
18:00
15:00
SLTJE1, Grammatik, Undervisning, 25326,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, Biblioteket E479, Tora Hedin
18:00
16:00
SLTJE3, Undervisning, 25331,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, Biblioteket E479, Jonas Thal
19:45
18:00
v 50 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Fredag 16/12 
v 50 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lördag 17/12 
SLPOL1, SLRYNY, SLRYS2-4, SLTJE1, Nybörjarkurs, Grammatik och text I, Grammatik och text II, Litteraturhistoria, Språkhistoria, Fonetik, Tentamen, Tentor: Po1/Nybörjarkurs ; RyNybT1/GT1 ; RyNybT2/GT2 ; Ry2/Litthist ; Ry3-4/Språkhist ; Tj1/Fonetik, 24892,VT16,v:/,50% KV,NML, 25295,HT16,v:1705/1722,50% KV,NML, 25300,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25303,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, 25305,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25326,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, Brunnsvikssalen (skrivsal)
13:00
10:00
v 50 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Söndag 18/12 

v 51 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Måndag 19/12 
SLRYNY, Praktik II, Tentamen, Grupp 1-2, 25296,HT16,v:1634/1702,100% DAG,NML, K-rummet E439, Alla Bernar
15:00
13:00
SLTJE1, Nybörjarkurs, Tentamen, Extra omtentamen., 25326,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, Biblioteket E479, Jonas Thal
17:00
14:00
SLTJE1, Muntlig språkfärdighet, Tentamen, 25326,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, K-rummet E439, Jonas Thal
19:45
18:00
v 51 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Tisdag 20/12 
SLKLO8, Kontrastiv lingvistik och översättningsvetenskap I, Seminarium, 25361,HT16,v:/,25% BLA,NML, K-rummet E439, Nadezjda Zorikhina Nilsson
15:00
13:00
SLRYS3, Sakprosa och sköntext, intensivt, Undervisning, 25303,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, K-rummet E439, Karin Grelz
19:45
18:00
v 51 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Onsdag 21/12 
SLRYS2, Skriftlig och muntlig språkfärdighet, Tentamen, Muntlig tenta. (Examination av skriftlig språkf eö m AB), 25300,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, K-rummet E439, Alla Bernar
16:00
14:00
Tentamen: Tj1; fonetik., Biblioteket E479
18:00
15:00
SLRYS1, Grammatik och skriftlig språkfärdighet, Undervisning, 25286,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, E420, Mattias Ågren
19:45
18:00
v 51 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Torsdag 22/12 
v 51 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Fredag 23/12 
v 51 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lördag 24/12 
v 51 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Söndag 25/12 

v 1 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Måndag 2/1 
v 1 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Tisdag 3/1 
v 1 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Onsdag 4/1 
v 1 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Torsdag 5/1 
v 1 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Fredag 6/1 
v 1 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lördag 7/1 
v 1 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Söndag 8/1 
SLKPS1, SLRIOI, SLRYS1, Ryssland igår och idag, Realia, Hemtenta, Inlämning, Deadline för inlämning av hemtenta. Se info i dagboken!, 25286,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25289,HT16,v:1636/1704,25% DAG,NML, 25327,HT16,v:1636/1702,100% BLA,NML, Elisabeth Löfstrand
18:15
18:00

v 2 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Måndag 9/1 
SLKPS1, SLTJE1, SLTNLG, Tjeckien: nytt land, gammal historia, Realia, Hemtenta, Hemtenta läggs ut! Inlämning 23/1. Se dagboken!, 25326,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25327,HT16,v:1636/1702,100% BLA,NML, 25335,HT16,v:1636/1702,25% KV,NML, Tora Hedin
12:15
12:00
SLRYS2, Självständigt arbete, Inlämning, Inlämning: första möjligheten för H16, 25300,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, Ludmila Pöppel, Mattias Ågren
18:00
17:45
SLKPS1, SLPIOI, SLPOL1, Polen igår och idag, Realia, Hemtenta, Inlämning, Deadline för inlämning av hemtentan, 25313,HT16,v:1636/1702,25% KV,NML, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25327,HT16,v:1636/1702,100% BLA,NML, Janina Gesche
18:00
17:45
SLPOL1, SLRYNY, SLRYS1-3, SLTJE1, Grammatik, Grammatik och text II, Textanalys, Formlära och ordbildning, Syntax, Tentamen, Tentor: Po1/Grammatik ; RyNyb/GT2 ; Ry1/Textanalys ; Ry2/Forml&Ordb ; Ry3/Syntax ; Tj1/Textanalys, 25286,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25296,HT16,v:1634/1702,100% DAG,NML, 25300,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25303,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25326,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, Brunnsvikssalen (skrivsal)
22:00
19:00
v 2 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Tisdag 10/1 
v 2 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Onsdag 11/1 
Vakttid, Förberedelsetid inför tenta, Hörsal 10
18:00
17:30
SLPOL1, SLRYS1-3, SLTJE1, Textanalys, Grammatik och skriftlig språkfärdighet, Sakprosa och sköntext, intensivt, Grammatik, Tentamen, Tentor: Po1/Textanalys ; Ry1/Gram&Skriftl ; Ry2/Textanalys ; Ry3/Sakpr&Sköntext, int. ; Tj1/Grammatik, 25286,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25300,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25303,HT16,v:1705/1722,50% BLA,NML, 25315,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, 25326,HT16,v:1635/1702,100% BLA,NML, Hörsal 10
21:00
18:00
v 2 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Torsdag 12/1 
Övrigt, Handledning, Biblioteket E479, Aleksei Semenenko
12:00
10:00
v 2 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Fredag 13/1 
v 2 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lördag 14/1 
Vakttid, Förberedelsetid inför tenta, D416
15:00
14:30
SLKPS1, SLRYLI, SLRYNY, SLUIOI, Rysk litteraturhistoria, Grammatik och text I, Grammatik och text II, Tentamen, Omtentor: RyNybT1/GT1 ; RyNybT2/GT2 ; KPSL/RyLi ; UIOI, 24892,VT16,v:/,50% KV,NML, 25293,HT16,v:1636/1704,25% KV,NML, 25295,HT16,v:1705/1722,50% KV,NML, 25327,HT16,v:1636/1702,100% BLA,NML, 25336,HT16,v:1636/1702,25% KV,NML, D416
18:00
15:00
v 2 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Söndag 15/1 

v 3 
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Måndag 16/1