Allmänt om schemat

• Schemaändringar kan förekomma. Du bör därför prenumera på schemat, alt. spara det som ett bokmärke i din webbläsare. Ladda inte ned det som en fil.
• Kartlänken är enbart en hänvisning till rätt byggnadsdel, och visar inte en exakt placering inom byggnaden.
• Om ditt schema verkar ofullständigt eller är tomt vänligen kontakta en kursadminsitratör på din institution.

Om rumsplacering för tentamen

• Se din tilldelade tentamenssal genom att klicka på länken i kolumnenTentamenssal. Länken finns även i schemaprenumerationen.
• Visas det ingen länk genomförs din tentamen hos din institution.
• Tentamen schemalagd i flera salar: använd valfri länk.
OBS: Tentamenssalen är inte tillgänglig så länge det står "Obestämd skrivsal" som lokal för tentan. Placeringen görs i regel inte tidigare än 2 kalenderdagar före tentamensdatumet.

Tid
Kurs
Delkurs, Moment
Lokal
Karta
Aktivitet
Lärare
Information
Tentamenssal
v 3, 2024 
Tis2024-01-16 16:00 - 17:30 SLPL2B
SLPO1A-B
SLRYNA-B
SLRYNY
SLRYS1-2
SLTJ1B
SLTJ2B
SLUKR1-2
via Zoom Välkomstdag Välkomstdag för nya studenter! (allmän info; ej obl). Zoom-länk publiceras ca 1 tim innan start på den här sidan: https://www.su.se/institutionen-for-slaviska-och-baltiska-sprak-finska-nederlandska-och-tyska/kalender/1.640453
v 5, 2024 
Tis2024-01-30 18:00 - 20:45 SLRYS2 Textanalys och översättning II E5156, Vån 5 Undervisning Tora Lane
Ons2024-01-31 15:00 - 17:00 SLRYS2 Grammatik II K-rummet E439, Vån 4 Undervisning Mattias Ågren
Tors2024-02-01 18:00 - 20:45 SLRYS2 Muntlig och skriftlig språkfärdighet II K-rummet E439, Vån 4 Undervisning Alexander Piperski
v 6, 2024 
Tis2024-02-06 18:00 - 20:45 SLRYS2 Textanalys och översättning II E5156, Vån 5 Undervisning Tora Lane
Ons2024-02-07 15:00 - 17:00 SLRYS2 Grammatik II K-rummet E439, Vån 4 Undervisning Mattias Ågren
Tors2024-02-08 14:00 - 16:00 SLKPS1
SLRYLI
SLRYS2
Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
F397, Vån 3 Föreläsning Susanna Witt Introduktion. Fornrysk litteratur och 1700-tal
Bodin: s. 11–65
18:00 - 20:45 SLRYS2 Muntlig och skriftlig språkfärdighet II K-rummet E439, Vån 4 Undervisning Alexander Piperski
v 7, 2024 
Tis2024-02-13 17:00 - 19:45 SLRYS2 Textanalys och översättning II E339, Vån 3 Undervisning Tora Lane
Ons2024-02-14 15:00 - 17:00 SLRYS2 Grammatik II K-rummet E439, Vån 4 Undervisning Mattias Ågren
Tors2024-02-15 14:00 - 16:00 SLKPS1
SLRYLI
SLRYS2
Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
D320, Vån 3 Föreläsning Susanna Witt Pusjkin, Bronsryttaren
16:00 - 17:00 SLKPS1
SLRYLI
SLRYS2
Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
D320, Vån 3 Seminarium Susanna Witt Litteraturteori. Artikelkompendiet: Sjklovskij, Lotman
Bodin: s. 66–87
17:00 - 18:00 SLRYS2 Muntlig och skriftlig språkfärdighet II K-rummet E439, Vån 4 Undervisning Hanna Liebiedieva Extra praktisk språkf. +eö
18:00 - 20:45 SLRYS2 Muntlig och skriftlig språkfärdighet II K-rummet E439, Vån 4 Undervisning Alexander Piperski
v 8, 2024 
Tis2024-02-20 17:00 - 19:45 SLRYS2 Textanalys och översättning II E339, Vån 3 Undervisning Tora Lane
Ons2024-02-21 15:00 - 17:00 SLRYS2 Grammatik II K-rummet E439, Vån 4 Undervisning Mattias Ågren
Tors2024-02-22 14:00 - 16:00 SLKPS1
SLRYLI
SLRYS2
Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
E413, Vån 4 Föreläsning Susanna Witt Gogol: ”Kappan”
Artikelkompendiet: Ejchenbaum
Bodin: s. 96–107
18:00 - 20:45 SLRYS2 Muntlig och skriftlig språkfärdighet II K-rummet E439, Vån 4 Undervisning Alexander Piperski
v 9, 2024 
Ons2024-02-28 15:00 - 17:00 SLRYS2 Grammatik II K-rummet E439, Vån 4 Undervisning Mattias Ågren
Tors2024-02-29 14:00 - 16:00 SLKPS1
SLRYLI
SLRYS2
Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
F355, Vån 3 Föreläsning Susanna Witt Lermontov, Tiuttjev, Turgenev, Gontjarov, Leskov
16:00 - 17:00 SLKPS1
SLRYLI
SLRYS2
Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
F355, Vån 3 Seminarium Susanna Witt Rysk poesi på ryska och svenska
Poesikompendiet
Bodin: s. 80–122
v 10, 2024 
Mån2024-03-04 14:00 - 17:00 SLRYS2 Grammatik II K-rummet E439, Vån 4 Undervisning Nadezjda Zorikhina Nilsson
Tis2024-03-05 17:00 - 19:45 SLRYS2 Textanalys och översättning II E339, Vån 3 Undervisning Tora Lane
20:00 - 20:45 SLRYS2 Muntlig och skriftlig språkfärdighet II K-rummet E439, Vån 4 Undervisning Hanna Liebiedieva Extra praktisk språkf. +eö
Tors2024-03-07 14:00 - 16:00 SLKPS1
SLRYLI
SLRYS2
Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
F371, Vån 3 Föreläsning Susanna Witt Dostojevskij: Anteckningar från källarhålet
16:00 - 17:00 SLKPS1
SLRYLI
SLRYS2
Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
F371, Vån 3 Seminarium Susanna Witt Dostojevskij, Brott och straff
Artikelkompendiet: Bachtin
Bodin: s. 123–142
18:00 - 20:45 SLRYS2 Muntlig och skriftlig språkfärdighet II K-rummet E439, Vån 4 Undervisning Alexander Piperski
v 11, 2024 
Mån2024-03-11 14:00 - 17:00 SLRYS2 Grammatik II K-rummet E439, Vån 4 Undervisning Nadezjda Zorikhina Nilsson
Tis2024-03-12 17:00 - 19:45 SLRYS2 Textanalys och översättning II E339, Vån 3 Undervisning Tora Lane
20:00 - 20:45 SLRYS2 Muntlig och skriftlig språkfärdighet II K-rummet E439, Vån 4 Undervisning Hanna Liebiedieva Extra praktisk språkf. +eö
Tors2024-03-14 14:00 - 16:00 SLKPS1
SLRYLI
SLRYS2
Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
D271, Vån 2 Föreläsning Susanna Witt Tolstoj, Anna Karenina
Artikelkompendiet: Morson
Bodin: s. 143–163
18:00 - 20:45 SLRYS2 Muntlig och skriftlig språkfärdighet II K-rummet E439, Vån 4 Undervisning Alexander Piperski
v 12, 2024 
Tis2024-03-19 17:00 - 19:45 SLRYS2 Textanalys och översättning II E339, Vån 3 Undervisning Tora Lane
Ons2024-03-20 15:00 - 17:00 SLRYS2 Grammatik II K-rummet E439, Vån 4 Undervisning Mattias Ågren
Tors2024-03-21 14:00 - 16:00 SLKPS1
SLRYLI
SLRYS2
Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
F379, Vån 3 Föreläsning Susanna Witt Tjechov, Körsbärsträdgården; början av symbolismen
Bodin: 164–176
18:00 - 20:45 SLRYS2 Muntlig och skriftlig språkfärdighet II K-rummet E439, Vån 4 Undervisning Alexander Piperski
v 13, 2024 
Tis2024-03-26 17:00 - 19:45 SLRYS2 Textanalys och översättning II E339, Vån 3 Undervisning Tora Lane
Ons2024-03-27 15:00 - 17:00 SLRYS2 Grammatik II K-rummet E439, Vån 4 Undervisning Mattias Ågren
Tors2024-03-28 14:00 - 16:00 SLKPS1
SLRYLI
SLRYS2
Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
E339, Vån 3 Föreläsning Susanna Witt Den ryska litteraturen 1890–1925 I
Tjechov, ”Damen med hunden”
18:00 - 20:45 SLRYS2 Muntlig och skriftlig språkfärdighet II K-rummet E439, Vån 4 Undervisning Alexander Piperski
v 14, 2024 
Tis2024-04-02 08:00 - 2024-04-07 23:45 SLPL2B
SLPO1A-B
SLRYNA-B
SLRYNY
SLRYS1-4
SLTJ1B
SLTJ2B
SLUKR1-2
Inläsningsvecka Självstudier
Eget arbete
OBS: Inläsnings- och repetitionsvecka! : Ligger du efter? => Ta igen och kom ikapp!!! Annars: repetera! Det här är inte en ledig vecka! :-)
v 15, 2024 
Tis2024-04-09 17:00 - 19:45 SLRYS2 Textanalys och översättning II E339, Vån 3 Undervisning Tora Lane
Ons2024-04-10 15:00 - 17:00 SLRYS2 Grammatik II K-rummet E439, Vån 4 Undervisning Mattias Ågren
Tors2024-04-11 14:00 - 16:00 SLKPS1
SLRYLI
SLRYS2
Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
E339, Vån 3 Föreläsning Susanna Witt Den ryska litteraturen 1890–1925 II
Bodin: s. 209–249
Artikelkompendiet: N.Å. Nilsson.
16:00 - 17:00 SLKPS1
SLRYLI
SLRYS2
Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
E339, Vån 3 Seminarium Susanna Witt Poesi på ryska och svenska
Bodin: s. 177–208
18:00 - 20:45 SLRYS2 Muntlig och skriftlig språkfärdighet II K-rummet E439, Vån 4 Undervisning Alexander Piperski
v 16, 2024 
Tis2024-04-16 17:00 - 19:45 SLRYS2 Textanalys och översättning II E339, Vån 3 Undervisning Tora Lane
Ons2024-04-17 15:00 - 17:00 SLRYS2 Grammatik II K-rummet E439, Vån 4 Undervisning Mattias Ågren
Tors2024-04-18 14:00 - 16:00 SLKPS1
SLRYLI
SLRYS2
Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
E339, Vån 3 Föreläsning Susanna Witt Tjugotalet och trettiotalet
Platonov, Grundgropen
16:00 - 17:00 SLKPS1
SLRYLI
SLRYS2
Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
E339, Vån 3 Seminarium Susanna Witt Platonov, Grundgropen
Bodin: s. 250–276
18:00 - 20:45 SLRYS2 Muntlig och skriftlig språkfärdighet II K-rummet E439, Vån 4 Undervisning Alexander Piperski
v 17, 2024 
Tis2024-04-23 17:00 - 19:45 SLRYS2 Textanalys och översättning II E339, Vån 3 Undervisning Tora Lane
Ons2024-04-24 15:00 - 17:00 SLRYS2 Grammatik II K-rummet E439, Vån 4 Undervisning Mattias Ågren
Tors2024-04-25 14:00 - 16:00 SLKPS1
SLRYLI
SLRYS2
Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
E339, Vån 3 Föreläsning Susanna Witt Den moderna litteraturen I
Bulgakov, Mästaren och Margarita
16:00 - 17:00 SLKPS1
SLRYLI
SLRYS2
Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
E339, Vån 3 Seminarium Susanna Witt Socialistisk realism, Bulgakovs Mästaren och Margarita
Ostrovskij, Hur stålet härdades. Två kapitel.
Artikelkompendiet: Lotman, ”The Home in Bulgakov’s The Master and Margarita”
Bodin: s. 277–322
18:00 - 20:45 SLRYS2 Muntlig och skriftlig språkfärdighet II K-rummet E439, Vån 4 Undervisning Alexander Piperski
v 18, 2024 
Mån2024-04-29 14:00 - 17:00 SLRYS2 Grammatik II K-rummet E439, Vån 4 Undervisning Nadezjda Zorikhina Nilsson
Tors2024-05-02 14:00 - 16:00 SLKPS1
SLRYLI
SLRYS2
Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
F371, Vån 3 Föreläsning Susanna Witt Den moderna litteraturen II
Bodin: s. 323–352
16:00 - 17:00 SLKPS1
SLRYLI
SLRYS2
Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
F371, Vån 3 Seminarium Susanna Witt Presentation av modern roman
18:00 - 20:45 SLRYS2 Muntlig och skriftlig språkfärdighet II K-rummet E439, Vån 4 Undervisning Alexander Piperski
v 19, 2024 
Mån2024-05-06 14:00 - 17:00 SLRYS2 Grammatik II K-rummet E439, Vån 4 Undervisning Nadezjda Zorikhina Nilsson
Tis2024-05-07 17:00 - 19:45 SLRYS2 Textanalys och översättning II E339, Vån 3 Undervisning Tora Lane
Ons2024-05-08 18:00 - 19:45 SLRYS2 Muntlig och skriftlig språkfärdighet II E355, Vån 3 Tentamen Alexander Piperski
v 20, 2024 
Ons2024-05-15 15:00 - 17:00 SLRYS2 Grammatik II K-rummet E439, Vån 4 Undervisning Nadezjda Zorikhina Nilsson
Tors2024-05-16 18:00 - 21:00 SLRYS2 Textanalys och översättning II Obestämd skrivsal Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) Tora Lane Papperstentamen
v 21, 2024 
Fre2024-05-24 18:00 - 21:00 SLKPS1-2
SLRYLI
SLRYS2
Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
Obestämd skrivsal Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) Susanna Witt Papperstentamen
v 22, 2024 
Fre2024-05-31 18:00 - 21:00 SLRYS2 Grammatik II Obestämd skrivsal 1 Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) Mattias Ågren
Nadezjda Zorikhina Nilsson
Papperstentamen
v 33, 2024 
Tis2024-08-13 18:00 - 21:00 SLRYS2 Grammatik II Obestämd skrivsal Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) Mattias Ågren
Nadezjda Zorikhina Nilsson
Papperstentamen
Omtentamen
Fre2024-08-16 18:00 - 21:00 SLKPS1-2
SLRYLI
SLRYS2
Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
Obestämd skrivsal Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) Susanna Witt Papperstentamen
Omtentamen
v 34, 2024 
Tis2024-08-20 18:00 - 21:00 SLRYS2 Textanalys och översättning II Obestämd skrivsal Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) Tora Lane Papperstentamen
Omtentamen
 
KurskodNamn
SLKPS1Kultur och politik i slaviska länder I
SLKPS2Kultur och politik i slaviska länder II
SLPL2BPolska II B
SLPO1APolska I A
SLPO1BPolska I B
SLRYLIRysk litteraturhistoria
SLRYNARyska för nybörjare A
SLRYNBRyska för nybörjare B
SLRYNYRyska för nybörjare
 
KurskodNamn
SLRYS1Ryska I
SLRYS2Ryska II
SLRYS3Ryska III
SLRYS4Ryska - kandidatkurs
SLTJ1BTjeckiska I B
SLTJ2BTjeckiska II B
SLUKR1Ukrainska I
SLUKR2Ukrainska II