Allmänt om schemat

• Schemaändringar kan förekomma. Du bör därför prenumera på schemat, alt. spara det som ett bokmärke i din webbläsare. Ladda inte ned det som en fil.
• Kartlänken är enbart en hänvisning till rätt byggnadsdel, och visar inte en exakt placering inom byggnaden.
• Om ditt schema verkar ofullständigt eller är tomt vänligen kontakta en kursadminsitratör på din institution.

Om rumsplacering för tentamen

• Se din tilldelade tentamenssal genom att klicka på länken i kolumnenTentamenssal. Länken finns även i schemaprenumerationen.
• Visas det ingen länk genomförs din tentamen hos din institution.
• Tentamen schemalagd i flera salar: använd valfri länk.
OBS: Tentamenssalen är inte tillgänglig så länge det står "Obestämd skrivsal" som lokal för tentan. Placeringen görs i regel inte tidigare än 2 kalenderdagar före tentamensdatumet.

Tid
Kurs
Delkurs, Moment
Lokal
Karta
Aktivitet
Lärare
Information
Tentamenssal
v 5, 2024 
Mån2024-01-29 16:00 - 17:45 SLRYS3-4 Lingvistisk analys Biblioteket E479, Vån 4 Seminarium Alexander Piperski
Tis2024-01-30 16:00 - 18:00 SLRYS3 Muntlig och skriftlig språkfärdighet III K-rummet E439, Vån 4 Undervisning Nadezjda Zorikhina Nilsson
18:00 - 19:45 SLRYS3 Akademiskt skrivande Biblioteket E479, Vån 4 Seminarium Susanna Witt
v 6, 2024 
Mån2024-02-05 16:00 - 17:45 SLRYS3-4 Lingvistisk analys Biblioteket E479, Vån 4 Seminarium Alexander Piperski
18:00 - 19:45 SLKPS1
SLRYKI
SLRYS3
Kultur- och idéhistoria
Rysslands kultur- och idéhistoria
E420, Vån 4 Föreläsning Tora Lane
Tis2024-02-06 15:00 - 16:00 SLRYS3 Muntlig och skriftlig språkfärdighet III K-rummet E439, Vån 4 Undervisning Hanna Liebiedieva Extra praktisk språkf. +eö
16:00 - 18:00 SLRYS3 Muntlig och skriftlig språkfärdighet III K-rummet E439, Vån 4 Undervisning Nadezjda Zorikhina Nilsson
18:00 - 19:45 SLRYS3 Akademiskt skrivande Biblioteket E479, Vån 4 Seminarium Susanna Witt
v 7, 2024 
Mån2024-02-12 16:00 - 17:45 SLRYS3-4 Lingvistisk analys Biblioteket E479, Vån 4 Seminarium Alexander Piperski
18:00 - 19:45 SLKPS1
SLRYKI
SLRYS3
Kultur- och idéhistoria
Rysslands kultur- och idéhistoria
E413, Vån 4 Föreläsning Tora Lane
Tis2024-02-13 15:00 - 16:00 SLRYS3 Muntlig och skriftlig språkfärdighet III K-rummet E439, Vån 4 Undervisning Hanna Liebiedieva Extra praktisk språkf
16:00 - 18:00 SLRYS3 Muntlig och skriftlig språkfärdighet III K-rummet E439, Vån 4 Undervisning Nadezjda Zorikhina Nilsson
v 8, 2024 
Mån2024-02-19 16:00 - 17:45 SLRYS3-4 Lingvistisk analys Biblioteket E479, Vån 4 Seminarium Alexander Piperski
18:00 - 19:45 SLKPS1
SLRYKI
SLRYS3
Kultur- och idéhistoria
Rysslands kultur- och idéhistoria
E339, Vån 3 Föreläsning Tora Lane
Tis2024-02-20 15:00 - 16:00 SLRYS3 Muntlig och skriftlig språkfärdighet III K-rummet E439, Vån 4 Undervisning Hanna Liebiedieva Extra praktisk språkf
16:00 - 18:00 SLRYS3 Muntlig och skriftlig språkfärdighet III K-rummet E439, Vån 4 Undervisning Nadezjda Zorikhina Nilsson
18:00 - 19:45 SLRYS3 Akademiskt skrivande Biblioteket E479, Vån 4 Seminarium Susanna Witt
v 9, 2024 
Mån2024-02-26 16:00 - 17:45 SLRYS3-4 Lingvistisk analys Biblioteket E479, Vån 4 Seminarium Alexander Piperski
Tis2024-02-27 15:00 - 16:00 SLRYS3 Muntlig och skriftlig språkfärdighet III K-rummet E439, Vån 4 Undervisning Hanna Liebiedieva Extra praktisk språkf
16:00 - 18:00 SLRYS3 Muntlig och skriftlig språkfärdighet III K-rummet E439, Vån 4 Undervisning Nadezjda Zorikhina Nilsson
v 10, 2024 
Mån2024-03-04 18:00 - 19:45 SLKPS1
SLRYKI
SLRYS3
Kultur- och idéhistoria
Rysslands kultur- och idéhistoria
E339, Vån 3 Föreläsning Susanna Witt
Tis2024-03-05 15:00 - 16:00 SLRYS3 Muntlig och skriftlig språkfärdighet III K-rummet E439, Vån 4 Undervisning Hanna Liebiedieva Extra praktisk språkf
16:00 - 18:00 SLRYS3 Muntlig och skriftlig språkfärdighet III K-rummet E439, Vån 4 Undervisning Nadezjda Zorikhina Nilsson
18:00 - 19:45 SLRYS3 Akademiskt skrivande Biblioteket E479, Vån 4 Seminarium Susanna Witt
v 11, 2024 
Mån2024-03-11 16:00 - 17:45 SLRYS3-4 Lingvistisk analys Biblioteket E479, Vån 4 Seminarium Alexander Piperski
18:00 - 19:45 SLKPS1
SLRYKI
SLRYS3
Kultur- och idéhistoria
Rysslands kultur- och idéhistoria
E339, Vån 3 Föreläsning Tora Lane
Tis2024-03-12 15:00 - 16:00 SLRYS3 Muntlig och skriftlig språkfärdighet III K-rummet E439, Vån 4 Undervisning Hanna Liebiedieva Extra praktisk språkf
16:00 - 18:00 SLRYS3 Muntlig och skriftlig språkfärdighet III K-rummet E439, Vån 4 Undervisning Nadezjda Zorikhina Nilsson
18:00 - 19:45 SLRYS3 Akademiskt skrivande Biblioteket E479, Vån 4 Seminarium Susanna Witt
Ons2024-03-13 14:00 - 16:00 SLPOL3-4
SLRM71-73
SLRYS3-4
SLTJE3-4
SLTM71-73
Forskarföreläsningar: http://www.slav.su.se/forskforel K-rummet E439, Vån 4 Föreläsning
Högre seminarium
Irene Elmerot Högre seminarium i slaviska språk (tjeckiska): Irene Elmerot och Ondřej Pekáček "Migration in news media – lessons learned and suggestions for open science" | Sign: _____
v 12, 2024 
Mån2024-03-18 16:00 - 17:45 SLRYS3-4 Lingvistisk analys Biblioteket E479, Vån 4 Seminarium Alexander Piperski
18:00 - 19:45 SLKPS1
SLRYKI
SLRYS3
Kultur- och idéhistoria
Rysslands kultur- och idéhistoria
E339, Vån 3 Föreläsning Tora Lane
Tis2024-03-19 15:00 - 16:00 SLRYS3 Muntlig och skriftlig språkfärdighet III K-rummet E439, Vån 4 Undervisning Hanna Liebiedieva Extra praktisk språkf
16:00 - 18:00 SLRYS3 Muntlig och skriftlig språkfärdighet III K-rummet E439, Vån 4 Undervisning Nadezjda Zorikhina Nilsson
18:00 - 19:45 SLRYS3 Akademiskt skrivande Biblioteket E479, Vån 4 Seminarium Susanna Witt
v 13, 2024 
Mån2024-03-25 16:00 - 17:45 SLRYS3-4 Lingvistisk analys Biblioteket E479, Vån 4 Seminarium Alexander Piperski
18:00 - 19:45 SLKPS1
SLRYKI
SLRYS3
Kultur- och idéhistoria
Rysslands kultur- och idéhistoria
E339, Vån 3 Föreläsning Tora Lane
Tis2024-03-26 15:00 - 16:00 SLRYS3 Muntlig och skriftlig språkfärdighet III K-rummet E439, Vån 4 Undervisning Hanna Liebiedieva Extra praktisk språkf
16:00 - 18:00 SLRYS3 Muntlig och skriftlig språkfärdighet III K-rummet E439, Vån 4 Undervisning Nadezjda Zorikhina Nilsson
v 14, 2024 
Tis2024-04-02 08:00 - 2024-04-07 23:45 SLPL2B
SLPO1A-B
SLRYNA-B
SLRYNY
SLRYS1-4
SLTJ1B
SLTJ2B
SLUKR1-2
Inläsningsvecka Självstudier
Eget arbete
OBS: Inläsnings- och repetitionsvecka! : Ligger du efter? => Ta igen och kom ikapp!!! Annars: repetera! Det här är inte en ledig vecka! :-)
v 15, 2024 
Mån2024-04-08 16:00 - 17:45 SLRYS3-4 Lingvistisk analys Biblioteket E479, Vån 4 Seminarium Alexander Piperski
18:00 - 19:45 SLKPS1
SLRYKI
SLRYS3
Kultur- och idéhistoria
Rysslands kultur- och idéhistoria
E339, Vån 3 Föreläsning Tora Lane
Tis2024-04-09 15:00 - 16:00 SLRYS3 Muntlig och skriftlig språkfärdighet III K-rummet E439, Vån 4 Undervisning Hanna Liebiedieva Extra praktisk språkf
16:00 - 18:00 SLRYS3 Muntlig och skriftlig språkfärdighet III K-rummet E439, Vån 4 Undervisning Nadezjda Zorikhina Nilsson
18:00 - 19:45 SLRYS3 Akademiskt skrivande Biblioteket E479, Vån 4 Seminarium Susanna Witt
v 16, 2024 
Mån2024-04-15 16:00 - 17:45 SLRYS3-4 Lingvistisk analys Biblioteket E479, Vån 4 Seminarium Alexander Piperski
18:00 - 19:45 SLKPS1
SLRYKI
SLRYS3
Kultur- och idéhistoria
Rysslands kultur- och idéhistoria
E339, Vån 3 Föreläsning Tora Lane
Tis2024-04-16 15:00 - 16:00 SLRYS3 Muntlig och skriftlig språkfärdighet III K-rummet E439, Vån 4 Undervisning Hanna Liebiedieva Extra praktisk språkf
16:00 - 18:00 SLRYS3 Muntlig och skriftlig språkfärdighet III K-rummet E439, Vån 4 Undervisning Nadezjda Zorikhina Nilsson
18:00 - 19:45 SLRYS3 Akademiskt skrivande Biblioteket E479, Vån 4 Seminarium Susanna Witt
Ons2024-04-17 13:00 - 15:00 SLPOL3-4
SLRM71-73
SLRYS3-4
SLTJE3-4
SLTM71-73
Forskarföreläsningar: http://www.slav.su.se/forskforel K-rummet E439, Vån 4 Föreläsning
Högre seminarium
Alexander Piperski Högre seminarium i slaviska språk (ryska): Alexander Piperski "Inflectional variation in the Russian instrumental: A corpus-based study" | Sign: _____
v 17, 2024 
Mån2024-04-22 18:00 - 19:45 SLKPS1
SLRYKI
SLRYS3
Kultur- och idéhistoria
Rysslands kultur- och idéhistoria
E339, Vån 3 Föreläsning Tora Lane
Tis2024-04-23 15:00 - 16:00 SLRYS3 Muntlig och skriftlig språkfärdighet III K-rummet E439, Vån 4 Undervisning Hanna Liebiedieva Extra praktisk språkf
16:00 - 18:00 SLRYS3 Muntlig och skriftlig språkfärdighet III K-rummet E439, Vån 4 Undervisning Nadezjda Zorikhina Nilsson
Tors2024-04-25 12:30 - 13:30 SLPOL3-4
SLRM71-73
SLRYS3-4
SLTJE3-4
SLTM71-73
Forskarföreläsningar: http://www.slav.su.se/forskforel E413, Vån 4 Föreläsning Hanna Liebiedieva [föreläsning om Gogol; mer info kommer…] | Sign: _____
v 18, 2024 
Lör2024-05-04 09:00 - 12:00 SLKPS1-2
SLRYKI
SLRYS3
Kultur- och idéhistoria
Rysslands kultur- och idéhistoria
Obestämd skrivsal Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) Tora Lane Papperstentamen
v 20, 2024 
Tis2024-05-14 18:00 - 19:45 SLRYS3 Akademiskt skrivande Biblioteket E479, Vån 4 Seminarium Susanna Witt
Ons2024-05-15 13:00 - 15:00 SLPOL3-4
SLRM71-73
SLRYS3-4
SLTJE3-4
SLTM71-73
Forskarföreläsningar: http://www.slav.su.se/forskforel K-rummet E439, Vån 4 Föreläsning
Högre seminarium
Nadezjda Zorikhina Nilsson Högre seminarium i slaviska språk (ryska): Nadezjda Zorikhina Nilsson "Det ryska perfektiva gerundiets textfunktion" | Sign: _____
v 21, 2024 
Tis2024-05-21 18:00 - 19:45 SLRYS3 Akademiskt skrivande Biblioteket E479, Vån 4 Seminarium Susanna Witt
v 23, 2024 
Ons2024-06-05 18:00 - 21:00 SLKPS1-2
SLRYKI
SLRYS3
Kultur- och idéhistoria
Rysslands kultur- och idéhistoria
Obestämd skrivsal Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) Tora Lane Papperstentamen
Omtentamen
 
KurskodNamn
SLKPS1Kultur och politik i slaviska länder I
SLKPS2Kultur och politik i slaviska länder II
SLPL2BPolska II B
SLPO1APolska I A
SLPO1BPolska I B
SLPOL3Polska III
SLPOL4Polska - kandidatkurs
SLRM71Ryska - magisterkurs
SLRM72Ryska - masterkurs
SLRM73Ryska - masterkurs
SLRYKIRysslands kultur- och idéhistoria
SLRYNARyska för nybörjare A
SLRYNBRyska för nybörjare B
SLRYNYRyska för nybörjare
 
KurskodNamn
SLRYS1Ryska I
SLRYS2Ryska II
SLRYS3Ryska III
SLRYS4Ryska - kandidatkurs
SLTJ1BTjeckiska I B
SLTJ2BTjeckiska II B
SLTJE3Tjeckiska III
SLTJE4Tjeckiska - kandidatkurs
SLTM71Tjeckiska - magisterkurs
SLTM72Tjeckiska - masterkurs
SLTM73Tjeckiska - masterkurs
SLUKR1Ukrainska I
SLUKR2Ukrainska II