Allmänt om schemat

• Schemaändringar kan förekomma. Du bör därför prenumera på schemat, alt. spara det som ett bokmärke i din webbläsare. Ladda inte ned det som en fil.
• Kartlänken är enbart en hänvisning till rätt byggnadsdel, och visar inte en exakt placering inom byggnaden.
• Om ditt schema verkar ofullständigt eller är tomt vänligen kontakta en kursadminsitratör på din institution.

Om rumsplacering för tentamen

• Se din tilldelade plats genom att klicka på länken i kolumnen Rumsplacering för tentamen. Länken finns även i schemaprenumerationen.
• Visas det ingen länk genomförs din tentamen hos din institution.
• Tentamen schemalagd i flera salar: använd valfri länk.
OBS: Rumsplaceringen är inte tillgänglig så länge det står "Obestämd skrivsal" som lokal för tentan. Placeringen görs i regel inte tidigare än 2 kalenderdagar före tentamensdatumet.

Tid
Delkurs
Lokal, Våning
Kurs
Aktivitet
Lärare
Information
Rumsplacering tentamen
v 3, 2023 
Tis17/1 16:00 - 17:30 via Zoom SLPL2B
SLPO1A-B
SLRYNA-B
SLRYNY
SLRYS1-2
SLTJ1B
SLTJ2B
SLUKR1
Introduktion
Välkomstdag
Välkomstdag för nya studenter! (allmän info; ej obl). Zoom-länk publiceras ca 1 tim innan start på den här sidan: https://www.su.se/institutionen-for-slaviska-och-baltiska-sprak-finska-nederlandska-och-tyska/kalender/1.640453
v 5, 2023 
Mån30/1 18:00 - 20:45 Muntlig och skriftlig språkfärdighet II K-rummet E439, Vån 4 SLRYS2 Undervisning Larysa Korobenko
Tis31/1 14:00 - 16:00 Grammatik II K-rummet E439, Vån 4 SLRYS2 Undervisning Mattias Ågren
Tors2/2 18:00 - 20:45 Textanalys och översättning II E5156, Vån 5 SLRYS2 Undervisning Susanna Witt
v 6, 2023 
Mån6/2 18:00 - 20:45 Muntlig och skriftlig språkfärdighet II K-rummet E439, Vån 4 SLRYS2 Undervisning Larysa Korobenko
Tis7/2 15:00 - 16:45 Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
E397, Vån 3 SLKPS1
SLRYLI
SLRYS2
Föreläsning Susanna Witt Introduktion. Fornrysk litteratur och 1700-tal
Bodin: s. 11–65
Ons8/2 13:00 - 15:00 Grammatik II K-rummet E439, Vån 4 SLRYS2 Undervisning Mattias Ågren
Tors9/2 18:00 - 20:45 Textanalys och översättning II E5156, Vån 5 SLRYS2 Undervisning Susanna Witt
v 7, 2023 
Mån13/2 14:00 - 16:00 Grammatik II K-rummet E439, Vån 4 SLRYS2 Undervisning Mattias Ågren
18:00 - 20:45 Muntlig och skriftlig språkfärdighet II K-rummet E439, Vån 4 SLRYS2 Undervisning Larysa Korobenko
Tis14/2 15:00 - 16:45 Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
E413, Vån 4 SLKPS1
SLRYLI
SLRYS2
Föreläsning Susanna Witt Pusjkin, Bronsryttaren
17:00 - 17:45 Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
E413, Vån 4 SLKPS1
SLRYLI
SLRYS2
Seminarium Susanna Witt Litteraturteori. Artikelkompendiet: Sjklovskij, Lotman
Bodin: s. 66–87
Tors16/2 18:00 - 20:45 Textanalys och översättning II E5156, Vån 5 SLRYS2 Undervisning Susanna Witt
v 8, 2023 
Mån20/2 14:00 - 16:45 Grammatik II K-rummet E439, Vån 4 SLRYS2 Undervisning Mattias Ågren
18:00 - 20:45 Muntlig och skriftlig språkfärdighet II K-rummet E439, Vån 4 SLRYS2 Undervisning Larysa Korobenko
Tis21/2 15:00 - 16:45 Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
E413, Vån 4 SLKPS1
SLRYLI
SLRYS2
Föreläsning Susanna Witt Gogol: ”Kappan”
Artikelkompendiet: Ejchenbaum
Bodin: s. 96–107
Tors23/2 18:00 - 20:45 Textanalys och översättning II E5156, Vån 5 SLRYS2 Undervisning Susanna Witt
v 9, 2023 
Mån27/2 14:00 - 16:00 Grammatik II K-rummet E439, Vån 4 SLRYS2 Undervisning Mattias Ågren
18:00 - 20:45 Muntlig och skriftlig språkfärdighet II K-rummet E439, Vån 4 SLRYS2 Undervisning Larysa Korobenko
Tis28/2 15:00 - 16:45 Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
E413, Vån 4 SLKPS1
SLRYLI
SLRYS2
Föreläsning Susanna Witt Lermontov, Tiuttjev, Turgenev, Gontjarov, Leskov
17:00 - 17:45 Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
E420, Vån 4 SLKPS1
SLRYLI
SLRYS2
Seminarium Susanna Witt Rysk poesi på ryska och svenska
Poesikompendiet
Bodin: s. 80–122
Tors2/3 18:00 - 20:45 Textanalys och översättning II E5156, Vån 5 SLRYS2 Undervisning Susanna Witt
v 10, 2023 
Mån6/3 14:00 - 16:45 Grammatik II K-rummet E439, Vån 4 SLRYS2 Undervisning Nadezjda Zorikhina Nilsson
18:00 - 20:45 Muntlig och skriftlig språkfärdighet II K-rummet E439, Vån 4 SLRYS2 Undervisning Larysa Korobenko
Tis7/3 15:00 - 16:45 Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
F320, Vån 3 SLKPS1
SLRYLI
SLRYS2
Föreläsning Susanna Witt Dostojevskij: Anteckningar från källarhålet
17:00 - 17:45 Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
E420, Vån 4 SLKPS1
SLRYLI
SLRYS2
Seminarium Susanna Witt Dostojevskij, Brott och straff
Artikelkompendiet: Bachtin
Bodin: s. 123–142
Tors9/3 18:00 - 20:45 Textanalys och översättning II E5156, Vån 5 SLRYS2 Undervisning Susanna Witt
v 11, 2023 
Mån13/3 14:00 - 16:00 Grammatik II K-rummet E439, Vån 4 SLRYS2 Undervisning Nadezjda Zorikhina Nilsson
18:00 - 20:45 Muntlig och skriftlig språkfärdighet II K-rummet E439, Vån 4 SLRYS2 Undervisning Larysa Korobenko
Tis14/3 15:00 - 16:45 Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
E420, Vån 4 SLKPS1
SLRYLI
SLRYS2
Föreläsning Susanna Witt Tolstoj, Anna Karenina
Artikelkompendiet: Morson
Bodin: s. 143–163
Tors16/3 18:00 - 20:45 Textanalys och översättning II E5156, Vån 5 SLRYS2 Undervisning Susanna Witt
v 12, 2023 
Mån20/3 14:00 - 16:00 Grammatik II K-rummet E439, Vån 4 SLRYS2 Undervisning Mattias Ågren
18:00 - 20:45 Muntlig och skriftlig språkfärdighet II K-rummet E439, Vån 4 SLRYS2 Undervisning Larysa Korobenko
Tis21/3 15:00 - 16:45 Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
E413, Vån 4 SLKPS1
SLRYLI
SLRYS2
Föreläsning Susanna Witt Tjechov, Körsbärsträdgården; början av symbolismen
Bodin: 164–176
Tors23/3 18:00 - 20:45 Textanalys och översättning II E5156, Vån 5 SLRYS2 Undervisning Susanna Witt
v 13, 2023 
Mån27/3 14:00 - 16:00 Grammatik II K-rummet E439, Vån 4 SLRYS2 Undervisning Mattias Ågren
18:00 - 20:45 Muntlig och skriftlig språkfärdighet II K-rummet E439, Vån 4 SLRYS2 Undervisning Larysa Korobenko
Tis28/3 15:00 - 16:45 Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
E420, Vån 4 SLKPS1
SLRYLI
SLRYS2
Föreläsning Susanna Witt Den ryska litteraturen 1890–1925 I
Tjechov, ”Damen med hunden”
17:00 - 17:45 Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
E420, Vån 4 SLKPS1
SLRYLI
SLRYS2
Seminarium Susanna Witt Poesi på ryska och svenska
Bodin: s. 177–208
Tors30/3 18:00 - 20:45 Textanalys och översättning II E5156, Vån 5 SLRYS2 Undervisning Susanna Witt
v 14, 2023 
Mån3/4 14:00 - 16:00 Grammatik II K-rummet E439, Vån 4 SLRYS2 Undervisning Mattias Ågren
18:00 - 20:45 Muntlig och skriftlig språkfärdighet II K-rummet E439, Vån 4 SLRYS2 Undervisning Larysa Korobenko
Tis4/4 15:00 - 16:45 Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
E420, Vån 4 SLKPS1
SLRYLI
SLRYS2
Föreläsning Susanna Witt Den ryska litteraturen 1890–1925 II
Bodin: s. 209–249
Artikelkompendiet: N.Å. Nilsson.
Tors6/4 18:00 - 20:45 Textanalys och översättning II E5156, Vån 5 SLRYS2 Undervisning Susanna Witt
v 15, 2023 
Mån10/4 11:00 - 2023-04-14 00:00 Inläsningsvecka SLPL2B
SLPO1A-B
SLPOL2
SLRYNA-B
SLRYNY
SLRYS1-4
SLTJ1B
SLTJ2B
SLTJE3
SLUKR1
Självstudier
Eget arbete
OBS: Inläsnings- och repetitionsvecka! : Ligger du efter? => Ta igen och kom ikapp!!! Annars: repetera! Det här är inte en ledig vecka! :-)
v 16, 2023 
Mån17/4 14:00 - 16:45 Grammatik II K-rummet E439, Vån 4 SLRYS2 Undervisning Nadezjda Zorikhina Nilsson
18:00 - 20:45 Muntlig och skriftlig språkfärdighet II K-rummet E439, Vån 4 SLRYS2 Undervisning Larysa Korobenko
Tis18/4 15:00 - 16:45 Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
E420, Vån 4 SLKPS1
SLRYLI
SLRYS2
Föreläsning Susanna Witt Tjugotalet och trettiotalet
Platonov, Grundgropen
17:00 - 17:45 Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
E420, Vån 4 SLKPS1
SLRYLI
SLRYS2
Seminarium Susanna Witt Platonov, Grundgropen
Bodin: s. 250–276
Tors20/4 18:00 - 20:45 Textanalys och översättning II E5156, Vån 5 SLRYS2 Undervisning Susanna Witt
v 17, 2023 
Mån24/4 14:00 - 16:00 Grammatik II K-rummet E439, Vån 4 SLRYS2 Undervisning Nadezjda Zorikhina Nilsson
18:00 - 20:45 Muntlig och skriftlig språkfärdighet II K-rummet E439, Vån 4 SLRYS2 Undervisning Larysa Korobenko
Tis25/4 15:00 - 16:45 Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
E420, Vån 4 SLKPS1
SLRYLI
SLRYS2
Föreläsning Susanna Witt Den moderna litteraturen I
Bulgakov, Mästaren och Margarita
17:00 - 17:45 Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
E420, Vån 4 SLKPS1
SLRYLI
SLRYS2
Seminarium Susanna Witt Socialistisk realism, Bulgakovs Mästaren och Margarita
Ostrovskij, Hur stålet härdades. Två kapitel.
Artikelkompendiet: Lotman, ”The Home in Bulgakov’s The Master and Margarita”
Bodin: s. 277–322
Tors27/4 18:00 - 20:45 Textanalys och översättning II E5156, Vån 5 SLRYS2 Undervisning Susanna Witt
v 18, 2023 
Tis2/5 15:00 - 16:45 Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
E420, Vån 4 SLKPS1
SLRYLI
SLRYS2
Föreläsning Susanna Witt Den moderna litteraturen II
Bodin: s. 323–352
17:00 - 17:45 Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
E420, Vån 4 SLKPS1
SLRYLI
SLRYS2
Seminarium Susanna Witt Presentation av modern roman
v 19, 2023 
Mån8/5 14:00 - 16:00 Grammatik II K-rummet E439, Vån 4 SLRYS2 Undervisning Nadezjda Zorikhina Nilsson
18:00 - 19:45 Muntlig och skriftlig språkfärdighet II K-rummet E439, Vån 4 SLRYS2 Tentamen Larysa Korobenko
v 20, 2023 
Mån15/5 14:00 - 16:00 Grammatik II K-rummet E439, Vån 4 SLRYS2 Undervisning Nadezjda Zorikhina Nilsson
Ons17/5 18:00 - 21:00 Textanalys och översättning II Obestämd skrivsal 3 SLRYS2 Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) Susanna Witt Papperstentamen
v 21, 2023 
Mån22/5 14:00 - 16:45 Grammatik II K-rummet E439, Vån 4 SLRYS2 Undervisning Mattias Ågren
Tors25/5 18:00 - 21:00 Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
Obestämd skrivsal 3 SLKPS1-2
SLRYLI
SLRYS2
Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) Susanna Witt Papperstentamen
v 22, 2023 
Mån29/5 14:00 - 17:00 Grammatik II Obestämd skrivsal SLRYS2 Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) Papperstentamen
v 33, 2023 
Mån14/8 18:00 - 21:00 Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
Obestämd skrivsal 1 SLKPS1-2
SLRYLI
SLRYS2
Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) Susanna Witt Papperstentamen
Omtentamen
Tors17/8 18:00 - 21:00 Textanalys och översättning II Obestämd skrivsal 1 SLRYS2 Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) Susanna Witt Papperstentamen
Omtentamen
 
KurskodNamn
 
KurskodNamn