Allmänt om schemat

• Schemaändringar kan förekomma. Du bör därför prenumera på schemat, alt. spara det som ett bokmärke i din webbläsare. Ladda inte ned det som en fil.
• Kartlänken är enbart en hänvisning till rätt byggnadsdel, och visar inte en exakt placering inom byggnaden.
• Om ditt schema verkar ofullständigt eller är tomt vänligen kontakta en kursadminsitratör på din institution.

Om rumsplacering för tentamen

• Se din tilldelade plats genom att klicka på länken i kolumnen Rumsplacering för tentamen. Länken finns även i schemaprenumerationen.
• Visas det ingen länk genomförs din tentamen hos din institution.
• Tentamen schemalagd i flera salar: använd valfri länk.
OBS: Rumsplaceringen är inte tillgänglig så länge det står "Obestämd skrivsal" som lokal för tentan. Placeringen görs i regel inte tidigare än 2 kalenderdagar före tentamensdatumet.

v 3 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Måndag 17/1 
v 3 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Tisdag 18/1 
via Zoom
SLBIOI
SLKPS1
SLPIOI
SLPO1B
SLPOKL
SLRIOI
SLRSPE
SLRYKI
SLRYLI
SLRYNA-B
SLRYNY
SLRYS1-2
SLTJ1B
SLTNLG
Introduktion
Välkomstdag. Allmän (ej kursspecifik) info från institutionen för nya studenter. Anslut via Zoom: https://stockholmuniversity.zoom.us/j/64771569332
17:30
16:00
v 3 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Onsdag 19/1 
v 3 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Torsdag 20/1 
v 3 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Fredag 21/1 
v 3 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lördag 22/1 
v 3 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Söndag 23/1 

v 5 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Måndag 31/1 
Grammatik II
via Zoom
SLRYS2
Undervisning
Nadezjda Zorikhina Nilsson
16:00
14:00
Textanalys och översättning II
via Zoom
SLRYS2
Undervisning
Susanna Witt
20:45
18:00
v 5 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Tisdag 1/2 
v 5 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Onsdag 2/2 
Muntlig och skriftlig språkfärdighet II
F487, Vån 4
www.openstreetmap.org
SLRYS2
Undervisning
Irina Malaxos
20:45
18:00
v 5 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Torsdag 3/2 
v 5 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Fredag 4/2 
v 5 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lördag 5/2 
v 5 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Söndag 6/2 

v 6 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Måndag 7/2 
Grammatik II
via Zoom
SLRYS2
Undervisning
Nadezjda Zorikhina Nilsson
15:00
13:00
Textanalys och översättning II
via Zoom
SLRYS2
Undervisning
Susanna Witt
20:45
18:00
v 6 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Tisdag 8/2 
Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
via Zoom
SLKPS1
SLRYLI
SLRYS2
Föreläsning
Susanna Witt
Introduktion. Fornrysk litteratur och 1700-tal
Bodin: s. 11–65
17:00
15:00
v 6 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Onsdag 9/2 
Muntlig och skriftlig språkfärdighet II
F487, Vån 4
www.openstreetmap.org
SLRYS2
Undervisning
Irina Malaxos
20:45
18:00
v 6 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Torsdag 10/2 
v 6 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Fredag 11/2 
v 6 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lördag 12/2 
v 6 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Söndag 13/2 

v 7 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Måndag 14/2 
Grammatik II
via Zoom
SLRYS2
Undervisning
Nadezjda Zorikhina Nilsson
15:00
13:00
Textanalys och översättning II
via Zoom
SLRYS2
Undervisning
Susanna Witt
20:45
18:00
v 7 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Tisdag 15/2 
Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
via Zoom
SLKPS1
SLRYLI
SLRYS2
Föreläsning
Susanna Witt
Pusjkin, Bronsryttaren
17:00
15:00
Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
via Zoom
SLKPS1
SLRYLI
SLRYS2
Seminarium
Susanna Witt
Litteraturteori. Artikelkompendiet: Sjklovskij, Lotman
Bodin: s. 66–87
18:00
17:00
v 7 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Onsdag 16/2 
Muntlig och skriftlig språkfärdighet II
F487, Vån 4
www.openstreetmap.org
SLRYS2
Undervisning
Irina Malaxos
20:45
18:00
v 7 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Torsdag 17/2 
v 7 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Fredag 18/2 
v 7 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lördag 19/2 
v 7 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Söndag 20/2 

v 8 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Måndag 21/2 
Grammatik II
via Zoom
SLRYS2
Undervisning
Nadezjda Zorikhina Nilsson
15:00
13:00
Textanalys och översättning II
via Zoom
SLRYS2
Undervisning
Susanna Witt
20:45
18:00
v 8 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Tisdag 22/2 
Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
via Zoom
SLKPS1
SLRYLI
SLRYS2
Föreläsning
Susanna Witt
Gogol: ”Kappan”
Artikelkompendiet: Ejchenbaum
Bodin: s. 96–107
17:00
15:00
v 8 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Onsdag 23/2 
Muntlig och skriftlig språkfärdighet II
F487, Vån 4
www.openstreetmap.org
SLRYS2
Undervisning
Irina Malaxos
20:45
18:00
v 8 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Torsdag 24/2 
v 8 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Fredag 25/2 
v 8 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lördag 26/2 
v 8 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Söndag 27/2 

v 9 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Måndag 28/2 
Grammatik II
via Zoom
SLRYS2
Undervisning
Nadezjda Zorikhina Nilsson
17:00
14:00
Textanalys och översättning II
via Zoom
SLRYS2
Undervisning
Susanna Witt
20:45
18:00
v 9 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Tisdag 1/3 
Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
via Zoom
SLKPS1
SLRYLI
SLRYS2
Föreläsning
Susanna Witt
Lermontov, Tiuttjev, Turgenev, Gontjarov, Leskov
17:00
15:00
Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
via Zoom
SLKPS1
SLRYLI
SLRYS2
Seminarium
Susanna Witt
Rysk poesi på ryska och svenska
Poesikompendiet
Bodin: s. 80–122
18:00
17:00
v 9 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Onsdag 2/3 
Muntlig och skriftlig språkfärdighet II
F487, Vån 4
www.openstreetmap.org
SLRYS2
Undervisning
Irina Malaxos
20:45
18:00
v 9 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Torsdag 3/3 
Allmänna föreläsningar: http://www.slav.su.se/allmforel
via Zoom
SLPM71-73
SLPOL3-4
SLRM71-73
SLRYS1-4
SLTJE3-4
SLTM71-73
Föreläsning
Yuriko Kaneko
Gästforskare Yuriko Kaneko: Slavic studies in Japan and what happens when Russian meets Japanese: adjustment between the two (languages)
13:30
12:00
v 9 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Fredag 4/3 
v 9 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lördag 5/3 
v 9 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Söndag 6/3 

v 10 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Måndag 7/3 
Grammatik II
K-rummet E439, Vån 4
www.openstreetmap.org
SLRYS2
Undervisning
Nadezjda Zorikhina Nilsson
17:00
15:00
Textanalys och översättning II
K-rummet E439, Vån 4
www.openstreetmap.org
SLRYS2
Undervisning
Susanna Witt
20:45
18:00
v 10 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Tisdag 8/3 
Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
E497, Vån 4
www.openstreetmap.org
SLKPS1
SLRYLI
SLRYS2
Föreläsning
Susanna Witt
Dostojevskij: Anteckningar från källarhålet
17:00
15:00
Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
E497, Vån 4
www.openstreetmap.org
SLKPS1
SLRYLI
SLRYS2
Seminarium
Susanna Witt
Dostojevskij, Brott och straff
Artikelkompendiet: Bachtin
Bodin: s. 123–142
18:00
17:00
v 10 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Onsdag 9/3 
Muntlig och skriftlig språkfärdighet II
K-rummet E439, Vån 4
www.openstreetmap.org
SLRYS2
Undervisning
Irina Malaxos
20:45
18:00
v 10 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Torsdag 10/3 
v 10 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Fredag 11/3 
v 10 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lördag 12/3 
v 10 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Söndag 13/3 

v 11 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Måndag 14/3 
Grammatik II
via Zoom
SLRYS2
Undervisning
Nadezjda Zorikhina Nilsson
17:00
14:00
v 11 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Tisdag 15/3 
v 11 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Onsdag 16/3 
Allmänna föreläsningar: http://www.slav.su.se/allmforel
via Zoom
SLPM71-73
SLPOL3-4
SLRM71-73
SLRYS1-4
SLTJE3-4
SLTM71-73
Föreläsning
Natalia Knoblock, Saginaw Valley State University, Michigan (USA): Grammar of Hate – What grammatical features can be found in emotional language? Examples from recent social media in Russian, Ukrainian and Czech. Zoom-länk på denna sida: https://www.su.se/institutionen-for-slaviska-och-baltiska-sprak-finska-nederlandska-och-tyska/kalender/1.592725
15:00
13:00
Muntlig och skriftlig språkfärdighet II
K-rummet E439, Vån 4
www.openstreetmap.org
SLRYS2
Undervisning
Irina Malaxos
20:45
18:00
v 11 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Torsdag 17/3 
v 11 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Fredag 18/3 
v 11 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lördag 19/3 
v 11 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Söndag 20/3 

v 12 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Måndag 21/3 
Grammatik II
via Zoom
SLRYS2
Undervisning
Nadezjda Zorikhina Nilsson
17:00
15:00
Textanalys och översättning II
via Zoom
SLRYS2
Undervisning
Susanna Witt
20:45
18:00
v 12 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Tisdag 22/3 
Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
E497, Vån 4
www.openstreetmap.org
SLKPS1
SLRYLI
SLRYS2
Föreläsning
Susanna Witt
Tolstoj, Anna Karenina
Artikelkompendiet: Morson
Bodin: s. 143–163
17:00
15:00
v 12 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Onsdag 23/3 
Muntlig och skriftlig språkfärdighet II
K-rummet E439, Vån 4
www.openstreetmap.org
SLRYS2
Undervisning
Irina Malaxos
20:45
18:00
v 12 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Torsdag 24/3 
v 12 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Fredag 25/3 
v 12 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lördag 26/3 
v 12 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Söndag 27/3 

v 13 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Måndag 28/3 
Grammatik II
via Zoom
SLRYS2
Undervisning
Nadezjda Zorikhina Nilsson
17:00
14:00
Textanalys och översättning II
via Zoom
SLRYS2
Undervisning
Susanna Witt
20:45
18:00
v 13 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Tisdag 29/3 
Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
E497, Vån 4
www.openstreetmap.org
SLKPS1
SLRYLI
SLRYS2
Föreläsning
Susanna Witt
Tjechov, Körsbärsträdgården; början av symbolismen
Bodin: 164–176
17:00
15:00
v 13 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Onsdag 30/3 
Muntlig och skriftlig språkfärdighet II
K-rummet E439, Vån 4
www.openstreetmap.org
SLRYS2
Undervisning
Irina Malaxos
20:45
18:00
v 13 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Torsdag 31/3 
v 13 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Fredag 1/4 
v 13 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lördag 2/4 
v 13 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Söndag 3/4 

v 14 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Måndag 4/4 
Grammatik II
via Zoom
SLRYS2
Undervisning
Nadezjda Zorikhina Nilsson
17:00
15:00
Textanalys och översättning II
via Zoom
SLRYS2
Undervisning
Susanna Witt
20:45
18:00
v 14 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Tisdag 5/4 
Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
E497, Vån 4
www.openstreetmap.org
SLKPS1
SLRYLI
SLRYS2
Föreläsning
Susanna Witt
Den ryska litteraturen 1890–1925 I
Tjechov, ”Damen med hunden”
17:00
15:00
Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
E497, Vån 4
www.openstreetmap.org
SLKPS1
SLRYLI
SLRYS2
Seminarium
Susanna Witt
Poesi på ryska och svenska
Bodin: s. 177–208
18:00
17:00
v 14 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Onsdag 6/4 
Muntlig och skriftlig språkfärdighet II
K-rummet E439, Vån 4
www.openstreetmap.org
SLRYS2
Undervisning
Irina Malaxos
20:45
18:00
v 14 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Torsdag 7/4 
v 14 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Fredag 8/4 
v 14 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lördag 9/4 
v 14 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Söndag 10/4 

v 15 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Måndag 11/4 
Inläsningsvecka
SLPO1B
SLPO2A
SLPOL2-4
SLRYNA-B
SLRYNY
SLRYS1-4
SLTJ1B
SLTJ2B
Självstudier
Eget arbete
OBS: Inläsningsvecka! : Ligger du efter? => Ta igen och kom ikapp!!! Annars: repetera! Det här är inte en ledig vecka! :-)
00:00
00:00
v 15 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Tisdag 12/4 
Inläsningsvecka
SLPO1B
SLPO2A
SLPOL2-4
SLRYNA-B
SLRYNY
SLRYS1-4
SLTJ1B
SLTJ2B
Självstudier
Eget arbete
OBS: Inläsningsvecka! : Ligger du efter? => Ta igen och kom ikapp!!! Annars: repetera! Det här är inte en ledig vecka! :-)
00:00
00:00
v 15 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Onsdag 13/4 
Inläsningsvecka
SLPO1B
SLPO2A
SLPOL2-4
SLRYNA-B
SLRYNY
SLRYS1-4
SLTJ1B
SLTJ2B
Självstudier
Eget arbete
OBS: Inläsningsvecka! : Ligger du efter? => Ta igen och kom ikapp!!! Annars: repetera! Det här är inte en ledig vecka! :-)
00:00
00:00
v 15 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Torsdag 14/4 
Inläsningsvecka
SLPO1B
SLPO2A
SLPOL2-4
SLRYNA-B
SLRYNY
SLRYS1-4
SLTJ1B
SLTJ2B
Självstudier
Eget arbete
OBS: Inläsningsvecka! : Ligger du efter? => Ta igen och kom ikapp!!! Annars: repetera! Det här är inte en ledig vecka! :-)
00:00
00:00
v 15 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Fredag 15/4 
v 15 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lördag 16/4 
v 15 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Söndag 17/4 

v 16 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Måndag 18/4 
v 16 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Tisdag 19/4 
Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
via Zoom
SLKPS1
SLRYLI
SLRYS2
Föreläsning
Susanna Witt
Den ryska litteraturen 1890–1925 II
Bodin: s. 209–249
Artikelkompendiet: N.Å. Nilsson. OBS: Zoomlänk => Se Athena!
17:00
15:00
v 16 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Onsdag 20/4 
Muntlig och skriftlig språkfärdighet II
K-rummet E439, Vån 4
www.openstreetmap.org
SLRYS2
Undervisning
Irina Malaxos
20:45
18:00
v 16 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Torsdag 21/4 
v 16 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Fredag 22/4 
v 16 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lördag 23/4 
v 16 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Söndag 24/4 

v 17 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Måndag 25/4 
Grammatik II
via Zoom
SLRYS2
Undervisning
Nadezjda Zorikhina Nilsson
17:00
14:00
Textanalys och översättning II
via Zoom
SLRYS2
Undervisning
Susanna Witt
20:45
18:00
v 17 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Tisdag 26/4 
Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
F497, Vån 4
www.openstreetmap.org
SLKPS1
SLRYLI
SLRYS2
Föreläsning
Susanna Witt
Tjugotalet och trettiotalet
Platonov, Grundgropen
17:00
15:00
Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
F497, Vån 4
www.openstreetmap.org
SLKPS1
SLRYLI
SLRYS2
Seminarium
Susanna Witt
Platonov, Grundgropen
Bodin: s. 250–276
18:00
17:00
v 17 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Onsdag 27/4 
Muntlig och skriftlig språkfärdighet II
K-rummet E439, Vån 4
www.openstreetmap.org
SLRYS2
Undervisning
Irina Malaxos
20:45
18:00
v 17 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Torsdag 28/4 
v 17 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Fredag 29/4 
v 17 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lördag 30/4 
v 17 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Söndag 1/5 

v 18 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Måndag 2/5 
Grammatik II
via Zoom
SLRYS2
Undervisning
Nadezjda Zorikhina Nilsson
17:00
15:00
Textanalys och översättning II
via Zoom
SLRYS2
Undervisning
Susanna Witt
20:45
18:00
v 18 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Tisdag 3/5 
v 18 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Onsdag 4/5 
Muntlig och skriftlig språkfärdighet II
K-rummet E439, Vån 4
www.openstreetmap.org
SLRYS2
Tentamen
Irina Malaxos
Muntlig tenta
19:45
18:00
v 18 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Torsdag 5/5 
v 18 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Fredag 6/5 
v 18 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lördag 7/5 
v 18 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Söndag 8/5 

v 19 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Måndag 9/5 
Grammatik II
via Zoom
SLRYS2
Undervisning
Nadezjda Zorikhina Nilsson
17:00
14:00
Textanalys och översättning II
via Zoom
SLRYS2
Undervisning
Susanna Witt
20:45
18:00
v 19 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Tisdag 10/5 
Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
F497, Vån 4
www.openstreetmap.org
SLKPS1
SLRYLI
SLRYS2
Föreläsning
Susanna Witt
Den moderna litteraturen II
Bodin: s. 323–352
17:00
15:00
Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
F497, Vån 4
www.openstreetmap.org
SLKPS1
SLRYLI
SLRYS2
Seminarium
Susanna Witt
Presentation av modern roman
18:00
17:00
v 19 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Onsdag 11/5 
v 19 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Torsdag 12/5 
v 19 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Fredag 13/5 
v 19 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lördag 14/5 
v 19 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Söndag 15/5 

v 20 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Måndag 16/5 
Grammatik II
K-rummet E439, Vån 4
www.openstreetmap.org
SLRYS2
Undervisning
Nadezjda Zorikhina Nilsson
17:00
14:00
v 20 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Tisdag 17/5 
Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
E497, Vån 4
www.openstreetmap.org
SLKPS1
SLRYLI
SLRYS2
Föreläsning
Susanna Witt
Den moderna litteraturen I
Bulgakov, Mästaren och Margarita
17:00
15:00
Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
E497, Vån 4
www.openstreetmap.org
SLKPS1
SLRYLI
SLRYS2
Seminarium
Susanna Witt
Socialistisk realism, Bulgakovs Mästaren och Margarita
Ostrovskij, Hur stålet härdades. Två kapitel.
Artikelkompendiet: Lotman, ”The Home in Bulgakov’s The Master and Margarita”
Bodin: s. 277–322
18:00
17:00
v 20 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Onsdag 18/5 
Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
Värtasalen, Vån 6
SLKPS1-2
SLRYLI
SLRYS2
Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!)
Susanna Witt
Papperstentamen
exam.timeedit.com
11:00
08:00
v 20 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Torsdag 19/5 
v 20 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Fredag 20/5 
v 20 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lördag 21/5 
v 20 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Söndag 22/5 

v 21 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Måndag 23/5 
v 21 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Tisdag 24/5 
Textanalys och översättning II
Laduvikssalen, Vån 6
SLRYS2
Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!)
Susanna Witt
Papperstentamen
exam.timeedit.com
21:00
18:00
v 21 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Onsdag 25/5 
v 21 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Torsdag 26/5 
v 21 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Fredag 27/5 
v 21 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lördag 28/5 
v 21 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Söndag 29/5 

v 22 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Måndag 30/5 
Grammatik II
Värtasalen, Vån 6
SLRYS2
Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!)
Nadezjda Zorikhina Nilsson
Papperstentamen
exam.timeedit.com
17:00
14:00
v 22 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Tisdag 31/5 
v 22 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Onsdag 1/6 
v 22 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Torsdag 2/6 
v 22 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Fredag 3/6 
v 22 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lördag 4/6 
v 22 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Söndag 5/6 

v 33 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Måndag 15/8 
Textanalys och översättning II
D416, Vån 4
www.openstreetmap.org
SLRYS2
Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!)
Susanna Witt
Papperstentamen
Omtentamen
exam.timeedit.com
21:00
18:00
v 33 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Tisdag 16/8 
v 33 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Onsdag 17/8 
v 33 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Torsdag 18/8 
Grammatik II
D416, Vån 4
www.openstreetmap.org
SLRYS2
Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!)
Nadezjda Zorikhina Nilsson
Papperstentamen
Omtentamen
exam.timeedit.com
21:00
18:00
v 33 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Fredag 19/8 
v 33 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lördag 20/8 
v 33 
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Söndag 21/8 
 
KurskodNamn
 
KurskodNamn