Allmänt om schemat• Schemaändringar kan förekomma. Du bör därför prenumera på schemat, alt. spara det som ett bokmärke i din webbläsare. Ladda inte ned det som en fil. Om rumsplacering för tentamen• Se din tilldelade tentamenssal genom att klicka på länken i kolumnenTentamenssal. Länken finns även i schemaprenumerationen. | |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Lokal |
Karta |
Kurs |
Kurstillfälle |
Delkurs, Moment |
Aktivitet |
Studentgrupp |
Lärare |
Information |
||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
v 7, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2019-02-11 | 08:30 - 10:30 | E362, Arrhenius hus E, Vån 3 | Karta | UM2301 | 64128, V19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 3 | Torbjörn Tambour | Talanalys | |||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Studio C, KTHB | UM3106 | 64145, V19, 100%, DAG, NML | Teknik och teknikdidaktik | Seminarium | Grupp 2.UM3106 | Hållbar utv, Litteraturseminarium, Bedömning | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 11:00 | UM2201 | 64139, V19, 100%, DAG, NML | Studentarbetslag | Grupp 3 | Matematiklärarbok | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | UM3102 | 64138, V19, 100%, DAG, NML | Studentarbetslag | Grupp 3 UM3102 | Planera skolaktivitet | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | UM3102 | 64138, V19, 100%, DAG, NML | Studiebesök | Grupp 4 UM3102 | Naturhistoriska riksmuseet | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | UM2201 | 64139, V19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 4 | Mona Hverven | Utomhusmatematik | |||||||||||||||||||||||
10:45 - 12:45 | E476, Arrhenius hus E, Vån 4 | Karta | UM2301 | 64128, V19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 3 | Anna-Karin Nordin | Representationer | |||||||||||||||||||||
10:45 - 12:45 | E250, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UM2301 | 64128, V19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 1 | Torbjörn Tambour | Talanalys | |||||||||||||||||||||
10:45 - 12:45 | E262, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UM2201 | 64139, V19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 1 | Elisabeth Rystedt | Symbolutveckling 1 | |||||||||||||||||||||
10:45 - 12:45 | E362, Arrhenius hus E, Vån 3 | Karta | UM2204 | 64141, V19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 2 UM2204 | Anna Ålund | Styrdokumet och lärandemål. | |||||||||||||||||||||
10:45 - 12:45 | P242, Arrhenius hus P | Karta | UM2204 | 64141, V19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 1 UM2204 | Eva Rosenqvist | Multiplikativa strukturer/situationer med fokus på division | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | E476, Arrhenius hus E, Vån 4 | Karta | UM2301 | 64128, V19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 2 | Anna-Karin Nordin | Representationer | |||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | E262, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UM3102 | 64138, V19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 4 UM3102 | Charlotta Billing | Sortering | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | E362, Arrhenius hus E, Vån 3 | Karta | UM2204 | 64141, V19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 1 UM2204 |
Anna Ålund Torbjörn Tambour |
Begrepp vinklar och cirkeln | |||||||||||||||||||||
13:00 - 14:15 | P472, Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | Utbildningsmöte | Veronica Flodin | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | P242, Arrhenius hus P | Karta | UM2204 | 64141, V19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 2 UM2204 | Eva Rosenqvist | Multiplikativa strukturer/situationer med fokus på division | |||||||||||||||||||||
13:30 - 16:00 | UM2201 | 64139, V19, 100%, DAG, NML | Studentarbetslag | Grupp 1 | Planering inför undervisning utomhus | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 15:00 | P471 (fjärrmötesrum), Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | Möte | Sara Engström | Rutingenomgång | ||||||||||||||||||||||||
15:15 - 17:15 | P471 (fjärrmötesrum), Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta |
UM63VU UM64UU UM65UU |
64151, V19, 50%, DAG, NML 64152, V19, 50%, DAG, NML 64161, V19, 50%, BLA, NML |
Per-Olof Wickman | ||||||||||||||||||||||||
16:00 - 17:30 |
E248, Arrhenius hus E, Vån 2 E250, Arrhenius hus E, Vån 2 |
Karta | UM4041 | 64131, V19, 100%, DAG, NML | Tentamensgenomgång | Alla grupper UM4041 | Anna Ålund | ||||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 | P464, Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | Examination | Mona Hverven | |||||||||||||||||||||||||
Tis | 2019-02-12 | 08:30 - 12:45 | E476, Arrhenius hus E, Vån 4 | Karta | UM3102 | 64138, V19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 4 UM3102 |
ljud och ljus med Ola Palm. seminariet slutar kl 12.00 Att planera undervisning |
||||||||||||||||||||
08:30 - 10:30 | E250, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UM2301 | 64128, V19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 2 | Torbjörn Tambour | Talanalys | |||||||||||||||||||||
08:30 - 10:30 | E362, Arrhenius hus E, Vån 3 | Karta | UM2301 | 64128, V19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 1 | Anna-Karin Nordin | Inför tentamen | |||||||||||||||||||||
08:30 - 10:30 | P242, Arrhenius hus P | Karta | UM2201 | 64139, V19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 5 | Nada Cajic | Litteraturseminarium | |||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Studio C, KTHB | UM3106 | 64145, V19, 100%, DAG, NML | Teknik och teknikdidaktik | Seminarium | Grupp 1.UM3106 | Hållbar utv, Litteraturseminarium, Bedömning | ||||||||||||||||||||||
09:15 - 16:00 | Ewa Wiklund | ||||||||||||||||||||||||||||
09:30 - 12:00 | Sal 410, Frescati backe, ingång 19 F, Vån 1 | Karta | UM2201 | 64139, V19, 100%, DAG, NML |
Grupp 1 Grupp A |
Maria Pemsel | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | E248, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UM3102 | 64138, V19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 3 UM3102 | Ewa Wiklund | Livscykelseminarium | |||||||||||||||||||||
10:00 - 15:00 |
E243 (Sälenrummet), Arrhenius hus E E246, Arrhenius hus E, Vån 2 E249, Arrhenius hus E, Vån 2 |
Karta | CEUL005 | Seminarium | Lise-Lotte Jons | UL1sv A | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | P402 (Svend Pedersen, fjärrmötesrum), Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta |
Sammanträde MND Kalendariet |
Sara Engström | IS-sammanträde | ||||||||||||||||||||||||
10:45 - 12:45 | E250, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UM2301 | 64128, V19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 2 | Anna-Karin Nordin | Inför tentamen | |||||||||||||||||||||
10:45 - 12:45 | E362, Arrhenius hus E, Vån 3 | Karta | UM2201 | 64139, V19, 100%, DAG, NML | Workshop | Grupp 5 | Eva Rosenqvist | Material/leksaker/litteratur | |||||||||||||||||||||
10:45 - 12:45 | P242, Arrhenius hus P | Karta | UM2204 | 64141, V19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 2 UM2204 | Torbjörn Tambour | Likformighet | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | E262, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UM3102 | 64138, V19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 3 UM3102 | Ewa Wiklund | Livscykler, dokumentation med film. | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:30 | Sal 410, Frescati backe, ingång 19 F, Vån 1 | Karta | UM2201 | 64139, V19, 100%, DAG, NML |
Grupp 1-2 Grupp B |
Maria Pemsel | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | P402 (Svend Pedersen, fjärrmötesrum), Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | MND Kalendariet | Auli Arvola Orlander | UB (kursplaner till LUS) | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | E362, Arrhenius hus E, Vån 3 | Karta | UM2201 | 64139, V19, 100%, DAG, NML | Workshop | Grupp 4 | Eva Rosenqvist | Material/leksaker/litteratur | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | P242, Arrhenius hus P | Karta | UM2204 | 64141, V19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 2 UM2204 |
Anna Ålund Torbjörn Tambour |
Begrepp vinklar och cirkel | |||||||||||||||||||||
13:30 - 14:30 | P464, Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | Handledning | Elisabeth Nygren | handledning | ||||||||||||||||||||||||
15:15 - 17:15 | E362, Arrhenius hus E, Vån 3 | Karta | UM2301 | 64128, V19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 3 | Anna-Karin Nordin | Inför tentamen | |||||||||||||||||||||
15:15 - 16:45 | P465, Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | Möte | Kerstin Pettersson | |||||||||||||||||||||||||
15:15 - 17:15 | P242, Arrhenius hus P | Karta | UM2201 | 64139, V19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 4 | Nada Cajic | Litteraturseminarium | |||||||||||||||||||||
Ons | 2019-02-13 | 08:30 - 10:30 | E246, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UM2201 | 64139, V19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 3 | Elisabeth Rystedt | Symbolutveckling 1 | |||||||||||||||||||
08:30 - 12:45 | E262, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UM3102 | 64138, V19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 3 UM3102 | Andrea Holmgren |
Seminariet slutar 12.00 Luft och tryck |
|||||||||||||||||||||
08:30 - 10:30 | P242, Arrhenius hus P | Karta | UM2204 | 64141, V19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 1 UM2204 | Torbjörn Tambour | Likformighet | |||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | P464, Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | Möte | Zeynep Ünsal | Diamantgruppen | ||||||||||||||||||||||||
09:30 - 11:00 | P465, Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | MND Kalendariet | Sara Engström | Utbildningsadministrativt möte | ||||||||||||||||||||||||
10:45 - 12:45 | E476, Arrhenius hus E, Vån 4 | Karta | UM2201 | 64139, V19, 100%, DAG, NML | Seminarium |
Grupp 1 Grupp 5 |
Anna Pansell | Utomhusmatematik | |||||||||||||||||||||
10:45 - 12:45 | E250, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UM2201 | 64139, V19, 100%, DAG, NML | Workshop | Grupp 3 | Eva Rosenqvist | Material/leksaker/litteratur | |||||||||||||||||||||
10:45 - 12:45 | E246, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UM2201 | 64139, V19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 2 | Elisabeth Rystedt | Symbolutveckling 1 | |||||||||||||||||||||
10:45 - 12:45 | E362, Arrhenius hus E, Vån 3 | Karta | UM2204 | 64141, V19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 1 UM2204 | Anna Ålund | Styrdokument och lärandemål | |||||||||||||||||||||
10:45 - 12:45 | P242, Arrhenius hus P | Karta | UM2204 | 64141, V19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 2 UM2204 | Anna Nilsson | Redovisningsseminarium - film | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | E262, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UM3102 | 64138, V19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 4 UM3102 | Zeynep Ünsal | Det naturvetenskapliga språket | |||||||||||||||||||||
13:00 - 14:30 | P402 (Svend Pedersen, fjärrmötesrum), Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | MND Kalendariet | Sara Engström | Avdelningsmöte administrationen | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | P471 (fjärrmötesrum), Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | Möte | Veronica Flodin | |||||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:30 | P464, Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | Möte | Mona Hverven | AE F3 | ||||||||||||||||||||||||
13:15 - 14:30 | E362, Arrhenius hus E, Vån 3 | Karta | Möte | Susanne Ekström | Avdelningsmöte MA | ||||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:30 | P465, Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | Möte | Kicki Skog | AE 4-6 | ||||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:30 | MND Kalendariet | Auli Arvola Orlander | AE | ||||||||||||||||||||||||||
13:30 - 15:00 | UM2201 | 64139, V19, 100%, DAG, NML | Studentarbetslag | Grupp 2 | Samtal kring Matematiklärarboken | ||||||||||||||||||||||||
14:30 - 15:30 | P244, Arrhenius hus P | Karta | Möte | Susanne Ekström | |||||||||||||||||||||||||
15:30 - 17:00 | P402 (Svend Pedersen, fjärrmötesrum), Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | Möte | Karim Hamza | |||||||||||||||||||||||||
15:45 - 16:15 | E262, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | Vakttid | ||||||||||||||||||||||||||
16:15 - 17:45 | E262, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | Möte | Anna Nilsson | Kompletteringstillfälle | ||||||||||||||||||||||||
17:45 - 18:15 | E262, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | Vakttid | ||||||||||||||||||||||||||
Tors | 2019-02-14 | 08:30 - 12:45 | E276, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UM3102 | 64138, V19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 4 UM3102 | Charlotta Billing |
produktiva frågor. seminariet slutar 12.00 vattnets faser |
|||||||||||||||||||
08:30 - 10:30 | E246, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UM2201 | 64139, V19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 4 | Elisabeth Rystedt | Symbolutveckling 1 | |||||||||||||||||||||
08:30 - 12:45 | E262, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UM3102 | 64138, V19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 3 UM3102 |
Lärande för hållbar utveckling med Cecilia Caiman Tid 9-12 |
||||||||||||||||||||||
08:30 - 10:30 | P242, Arrhenius hus P | Karta | UM2204 | 64141, V19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 1 UM2204 | Anna Nilsson | Redovisningsseminarium - film | |||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Studio C, KTHB | UM3106 | 64145, V19, 100%, DAG, NML | Teknik och teknikdidaktik | Seminarium | Grupp 2.UM3106 | Redovisa gruppuppgift Tekniskt system, Planera Tk-undervisning | ||||||||||||||||||||||
09:30 - 15:30 | E249, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UL2NAT_ | Seminarium | Veronica Flodin | ||||||||||||||||||||||||
09:30 - 10:00 | E250, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | Iann Lundegård | Förberedelse inför licentiatseminarium | |||||||||||||||||||||||||
09:30 - 12:00 | Sal 410, Frescati backe, ingång 19 F, Vån 1 | Karta | UM2201 | 64139, V19, 100%, DAG, NML |
Grupp 2 Grupp C |
Maria Pemsel | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | E250, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta |
Licentiatseminarium MND Kalendariet |
Iann Lundegård | Cecilia Erikssons licentiatseminarium med titeln: Elevers diskurser och lärares respons i undervisning i naturvetenskap med koppling till sociovetenskapliga frågor. | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | P402 (Svend Pedersen, fjärrmötesrum), Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | Forskningsseminarium | Paola Ximena Valero Duenas | SOCAME | ||||||||||||||||||||||||
10:45 - 12:45 | E246, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UM2201 | 64139, V19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 5 | Elisabeth Rystedt | Symbolutveckling 1 | |||||||||||||||||||||
10:45 - 12:45 | E362, Arrhenius hus E, Vån 3 | Karta | UM2204 | 64141, V19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 2 UM2204 | Mona Hverven | Introduktion Del 2. Litteraturseminarium Mattebild | |||||||||||||||||||||
10:45 - 12:45 | P242, Arrhenius hus P | Karta | UM2204 | 64141, V19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 1 UM2204 | Anna Nilsson | Introduktion Del 2. Litteraturseminarium Mattebild | |||||||||||||||||||||
12:00 - 12:30 | E250, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | Iann Lundegård | Efterarbete licentiatseminarium | |||||||||||||||||||||||||
12:00 - 14:00 | P402 (Svend Pedersen, fjärrmötesrum), Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | Handledarkollegiet | Paola Ximena Valero Duenas | Matte disputerade möte | ||||||||||||||||||||||||
12:30 - 13:00 | P464, Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | Möte | Nadia Seneby | Programråd för KPU och ÄL | ||||||||||||||||||||||||
12:30 - 16:30 | P471 (fjärrmötesrum), Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | Handledning | Matti Karlström | handledning | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Hörsal 11, Södra huset F, Vån 3 | Karta |
UM2301 UMT231 |
64083, H18, 100%, DAG, NML | Föreläsning | Alla Grupper | Kerstin Larsson | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:30 | Sal 410, Frescati backe, ingång 19 F, Vån 1 | Karta | UM2201 | 64139, V19, 100%, DAG, NML |
Grupp 4 Grupp D |
Maria Pemsel | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | P464, Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | MND Kalendariet | Nadia Seneby | Programråd för KPU och ÄL | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Studio C, KTHB | UM3106 | 64145, V19, 100%, DAG, NML | Teknik och teknikdidaktik | Seminarium | Grupp 1.UM3106 | Redovisa gruppuppgift, Tekniskt system, Planera Tk-undervisning | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | UM3102 | 64138, V19, 100%, DAG, NML | Studentarbetslag | Grupp 4 UM3102 |
valfri lokal litteraturseminarium |
||||||||||||||||||||||||
13:30 - 15:30 | P465, Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | Lärarmöte | Elisabeth Rystedt | |||||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | Hörsal 7, Södra huset D, Vån 3 | Karta | UM2204 | 64141, V19, 100%, DAG, NML | Föreläsning | Alla Grupper | Eva Norén | Matematik och flerspråkighet | |||||||||||||||||||||
15:00 - 18:00 |
E248, Arrhenius hus E, Vån 2 E250, Arrhenius hus E, Vån 2 |
Karta | UM7050 | 64110, V19, 50%, BLA, ITD | Seminarium |
Carl-Johan Rundgren Iben Maj Christiansen |
|||||||||||||||||||||||
15:00 - 15:30 | P464, Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | Möte | Nadia Seneby | Programråd för KPU och ÄL | ||||||||||||||||||||||||
15:00 - 18:00 | P472, Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | UM8039 | 64112, V19, 25%, BLA, NML | Seminarium | Jakob von Gyllenpalm | |||||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 | E249, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UM2301 | 64128, V19, 100%, DAG, NML | Räknestuga | Alla Grupper | |||||||||||||||||||||||
Fre | 2019-02-15 | 08:30 - 10:30 | E376, Arrhenius hus E, Vån 3 | Karta | UM2204 | 64141, V19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 1 UM2204 | Kerstin Åkerlöf Hartog | Storheten volym | |||||||||||||||||||
08:30 - 16:30 | E276, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | Möte | Miriam Huovinen | UM2301 | ||||||||||||||||||||||||
08:30 - 10:30 | E362, Arrhenius hus E, Vån 3 | Karta | UM2201 | 64139, V19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 1 | Elisabeth Rystedt | Symbolutveckling 2 | |||||||||||||||||||||
08:30 - 10:30 | P242, Arrhenius hus P | Karta | UM2201 | 64139, V19, 100%, DAG, NML | Workshop | Grupp 2 | Eva Rosenqvist | Material/leksaker/litteratur | |||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | P464, Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | Forskningsseminarium | Karim Hamza | RiskEdu | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | P472, Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | Undervisning | Per-Olof Wickman | UM004FN Vetenskapsteoretiska och historiska perspektiv på naturvetenskap | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E | Karta |
UM2301 UMT231 |
64128, V19, 100%, DAG, NML | Tentamen | Alla Grupper | Kerstin Larsson | ||||||||||||||||||||||
09:30 - 12:00 | Sal 410, Frescati backe, ingång 19 F, Vån 1 | Karta | UM2201 | 64139, V19, 100%, DAG, NML |
Grupp 3 Grupp 5 Grupp E |
Maria Pemsel | |||||||||||||||||||||||
10:45 - 12:45 | E376, Arrhenius hus E, Vån 3 | Karta | UM2204 | 64141, V19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 2 UM2204 | Kerstin Åkerlöf Hartog | Storheten volym | |||||||||||||||||||||
10:45 - 12:45 | E362, Arrhenius hus E, Vån 3 | Karta | UM2201 | 64139, V19, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 2 | Elisabeth Rystedt | Symbolutveckling 2 | |||||||||||||||||||||
10:45 - 12:45 | P242, Arrhenius hus P | Karta | UM2201 | 64139, V19, 100%, DAG, NML | Workshop | Grupp 1 | Eva Rosenqvist | Material/leksaker/litteratur | |||||||||||||||||||||
11:00 - 14:00 | UM2204 | 64141, V19, 100%, DAG, NML | Studentarbetslag | Grupp 1 UM2204 | Arbete inför litteraturseminariet matematikundervisning med utgångspunkt i elevers olikheter | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:30 | Sal 410, Frescati backe, ingång 19 F, Vån 1 | Karta | UM2201 | 64139, V19, 100%, DAG, NML |
Grupp 4-5 Grupp F |
Maria Pemsel | |||||||||||||||||||||||
13:30 - 15:00 | UM2201 | 64139, V19, 100%, DAG, NML | Studentarbetslag | Grupp 1 | Matematiklärarbok | ||||||||||||||||||||||||
13:30 - 16:30 | UM2204 | 64141, V19, 100%, DAG, NML | Studentarbetslag | Grupp 2 UM2204 | Arbete inför litteraturseminariet matematikundervisning med utgångspunkt i elevers olikheter | ||||||||||||||||||||||||
23:45 - 00:00 | UM3102 | 64138, V19, 100%, DAG, NML | Inlämning | Grupp 4 UM3102 | Inlämning av examinationsuppgift i teknik (moment 2) 15/2 kl 23:59 |
Kurskod | Namn |
CEUL005 | UL1 |
UL2NAT_ | Universitetslärarutbildning 2 |
UM2201 | Matematik för grundlärare F-3, I: Grundläggande taluppfattning och tals användning |
UM2204 | Matematik II för grundlärare årskurs F-3: Geometri, mätning och taluppfattning |
UM2301 | Matematik för grundlärare årskurs 4-6, I: Taluppfattning och aritmetik |
UM3102 | Naturvetenskap och teknik för grundlärare, F-3, I |
UM3106 | Naturvetenskap och teknik för grundlärare årskurs 4-6 |
UM4041 | Matematik och lärande för grundlärare årskurs 4-6 II: Geometri |
Kurskod | Namn |
UM63VU | Självständigt arbete inom allmänt utbildningsområde: inriktning mot matematikämnets didaktik- k |
UM64UU | Naturvetenskapsämnenas didaktik, självständigt arbete inom allmänt utbildningsområde - kurs ino |
UM65UU | Matematikämnets didaktik, självständigt arbete inom allmänt utbildningsområde - kurs inom ULV-p |
UM7050 | Forskningsmetoder i matematikämnets och naturvetenskapsämnenas didaktik A |
UM8039 | Laborativa inslag i undervisning i naturvetenskap |
UMT231 | Matematik för grundlärare årskurs 4-6 I, profil teckenspråkig tvåspråkig undervisning: Taluppf |