EC2101, 33914, H19, 100%, DAG
| |||||||||||||||||||||||||||||
Time |
Room, Building, Floor |
Course instance |
Module |
Course component |
Activity |
Student group |
Teacher |
Information |
Required reading |
||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
w36, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tue | 2019-09-03 | 15:00 - 17:00 | Auditorium 2, Södra huset A, Vån 3 |
33914,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML 33918,HT19,v:1936/1945,50% DAG,NML 33919,HT19,v:1936/1945,50% DAG,NML 33921,HT19,v:1936/1945,50% DAG,NML 33922,HT19,v:1936/1945,50% DAG,NML 33926,HT19,v:1941/1945,100% DAG,NML |
Introduction | Adam Jacobsson | NEK II/III Introduction | ||||||||||||||||||||||
Wed | 2019-09-04 | 13:00 - 15:00 | Auditorium 5, Södra huset B, Vån 3 |
33914,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML 33926,HT19,v:1941/1945,100% DAG,NML |
Introduction | Mathias Herzing | Math introduction 6 | ||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | A405, Södra huset A | 33914,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML | Workshop | Chih-Yu Tsou | Math Workshop | ||||||||||||||||||||||||
Thu | 2019-09-05 | 08:00 - 10:00 | Auditorium 3, Södra huset B, Vån 3 |
33914,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML 33926,HT19,v:1941/1945,100% DAG,NML |
Introduction | Mathias Herzing | Math introduction 7 | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Auditorium 6, Södra huset C, Vån 3 | 33914,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML | Lecture | Lars Thomas Vahtrik | Lecture 1 | ||||||||||||||||||||||||
Fri | 2019-09-06 | 09:00 - 12:00 | Auditorium 10, Södra huset E, Vån 3 | 33914,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML | Lecture | Lars Thomas Vahtrik | Lecture 2 | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Auditorium 3, Södra huset B, Vån 3 |
33914,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML 33926,HT19,v:1941/1945,100% DAG,NML |
Introduction | Mathias Herzing | Math introduction 8 | ||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | A405, Södra huset A | 33914,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML | Workshop | Chih-Yu Tsou | Math Workshop | ||||||||||||||||||||||||
w37, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mon | 2019-09-09 | 09:00 - 11:00 | A405, Södra huset A | 33914,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML | Office hours | Montassar Ghachem | |||||||||||||||||||||||
11:00 - 13:00 | A405, Södra huset A | 33914,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML | Workshop | Montassar Ghachem | Math Workshop | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Auditorium 2, Södra huset A, Vån 3 | 33914,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML | Lecture | Lars Thomas Vahtrik | Lecture 3 | ||||||||||||||||||||||||
Tue | 2019-09-10 | 13:00 - 16:00 | Auditorium 6, Södra huset C, Vån 3 | 33914,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML | Lecture | Lars Thomas Vahtrik | Lecture 4 | ||||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 | A405, Södra huset A | 33914,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML | Office hours | Chih-Yu Tsou | |||||||||||||||||||||||||
Wed | 2019-09-11 | 08:00 - 10:00 | D247, Södra huset D, Vån 2 | 33914,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML | Seminar | Intermediate Microeconomics group 1 | Seminar 1 | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | D247, Södra huset D, Vån 2 | 33914,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML | Seminar | Intermediate Microeconomics group 2 | Seminar 1 | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | E397, Södra huset E, Vån 3 | 33914,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML | Seminar | Intermediate Microeconomics group 3 | Seminar 1 | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | B487, Södra huset B, Vån 4 | 33914,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML | Seminar | Intermediate Microeconomics group 4 | Seminar 1 | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | E397, Södra huset E, Vån 3 | 33914,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML | Seminar | Intermediate Microeconomics group 5 | Seminar 1 | ||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | E397, Södra huset E, Vån 3 | 33914,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML | Seminar | Intermediate Microeconomics group 6 | Seminar 1 | ||||||||||||||||||||||||
Thu | 2019-09-12 | 09:00 - 11:00 | A405, Södra huset A | 33914,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML | Office hours | Montassar Ghachem | |||||||||||||||||||||||
11:00 - 13:00 | A405, Södra huset A | 33914,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML | Workshop | Montassar Ghachem | Math Workshop | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Auditorium 2, Södra huset A, Vån 3 | 33914,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML | Lecture | Lars Thomas Vahtrik | Lecture 5 | ||||||||||||||||||||||||
w38, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mon | 2019-09-16 | 08:00 - 10:00 | B307ö, Södra huset B | 33914,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML | Seminar | Intermediate Microeconomics group 1 | Seminar 2 | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | B307ö, Södra huset B | 33914,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML | Seminar | Intermediate Microeconomics group 2 | Seminar 2 | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | B315ö, Södra huset B | 33914,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML | Seminar | Intermediate Microeconomics group 3 | Seminar 2 | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | B487, Södra huset B, Vån 4 | 33914,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML | Seminar | Intermediate Microeconomics group 4 | Seminar 2 | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | B315ö, Södra huset B | 33914,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML | Seminar | Intermediate Microeconomics group 5 | Seminar 2 | ||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | B315ö, Södra huset B | 33914,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML | Seminar | Intermediate Microeconomics group 6 | Seminar 2 | ||||||||||||||||||||||||
Tue | 2019-09-17 | 09:00 - 11:00 | A405, Södra huset A | 33914,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML | Office hours | Montassar Ghachem | |||||||||||||||||||||||
11:00 - 13:00 | A405, Södra huset A | 33914,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML | Workshop | Montassar Ghachem | Math Workshop | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Auditorium 2, Södra huset A, Vån 3 | 33914,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML | Lecture | Lars Thomas Vahtrik | Lecture 6 | ||||||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 | A405, Södra huset A | 33914,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML | Office hours | Chih-Yu Tsou | |||||||||||||||||||||||||
Wed | 2019-09-18 | 10:00 - 12:00 | A405, Södra huset A | 33914,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML | Workshop | Chih-Yu Tsou | Math Workshop | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Auditorium 2, Södra huset A, Vån 3 | 33914,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML | Lecture | Lars Thomas Vahtrik | Lecture 7 | ||||||||||||||||||||||||
Thu | 2019-09-19 | 08:00 - 10:00 | B315ö, Södra huset B | 33914,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML | Seminar | Intermediate Microeconomics group 1 | Seminar 3 | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | D307, Södra huset D, Vån 3 | 33914,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML | Seminar | Intermediate Microeconomics group 3 | Seminar 3 | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | B315ö, Södra huset B | 33914,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML | Seminar | Intermediate Microeconomics group 2 | Seminar 3 | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | D247, Södra huset D, Vån 2 | 33914,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML | Seminar | Intermediate Microeconomics group 5 | Seminar 3 | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | B315ö, Södra huset B | 33914,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML | Seminar | Intermediate Microeconomics group 4 | Seminar 3 | ||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | D247, Södra huset D, Vån 2 | 33914,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML | Seminar | Intermediate Microeconomics group 6 | Seminar 3 | ||||||||||||||||||||||||
Fri | 2019-09-20 | 10:00 - 12:00 | F239, Södra huset F, Vån 2 | 33914,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML | Office hours | Montassar Ghachem | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Auditorium 6, Södra huset C, Vån 3 | 33914,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML | Lecture | Lars Thomas Vahtrik | Lecture 8 | ||||||||||||||||||||||||
w39, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mon | 2019-09-23 | 08:00 - 10:00 | B307ö, Södra huset B | 33914,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML | Seminar | Intermediate Microeconomics group 1 | Seminar 4 | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | B487, Södra huset B, Vån 4 | 33914,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML | Seminar | Intermediate Microeconomics group 3 | Seminar 4 | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | B307ö, Södra huset B | 33914,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML | Seminar | Intermediate Microeconomics group 2 | Seminar 4 | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | B487, Södra huset B, Vån 4 | 33914,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML | Seminar | Intermediate Microeconomics group 5 | Seminar 4 | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | B315ö, Södra huset B | 33914,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML | Seminar | Intermediate Microeconomics group 4 | Seminar 4 | ||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | B307ö, Södra huset B | 33914,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML | Seminar | Intermediate Microeconomics group 6 | Seminar 4 | ||||||||||||||||||||||||
Tue | 2019-09-24 | 08:00 - 10:00 | D320, Södra huset D, Vån 3 | 33914,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML | Office hours | Montassar Ghachem | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | A5133, Södra huset A, Vån 5 | 33914,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML | Workshop | Montassar Ghachem | Math Workshop | ||||||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 | A405, Södra huset A | 33914,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML | Office hours | Chih-Yu Tsou | |||||||||||||||||||||||||
Wed | 2019-09-25 | 13:00 - 16:00 | Auditorium 2, Södra huset A, Vån 3 | 33914,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML | Lecture | Lars Thomas Vahtrik | Lecture 9 | ||||||||||||||||||||||
Thu | 2019-09-26 | 13:00 - 15:00 | A405, Södra huset A | 33914,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML | Workshop | Chih-Yu Tsou | Math Workshop | ||||||||||||||||||||||
Fri | 2019-09-27 | 08:00 - 10:00 | B307ö, Södra huset B | 33914,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML | Seminar | Intermediate Microeconomics group 1 | Seminar 5 | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | B307ö, Södra huset B | 33914,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML | Seminar | Intermediate Microeconomics group 2 | Seminar 5 | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | B315ö, Södra huset B | 33914,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML | Seminar | Intermediate Microeconomics group 3 | Seminar 5 | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | B487, Södra huset B, Vån 4 | 33914,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML | Seminar | Intermediate Microeconomics group 4 | Seminar 5 | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | B315ö, Södra huset B | 33914,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML | Seminar | Intermediate Microeconomics group 5 | Seminar 5 | ||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | B315ö, Södra huset B | 33914,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML | Seminar | Intermediate Microeconomics group 6 | Seminar 5 | ||||||||||||||||||||||||
w40, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mon | 2019-09-30 | 10:00 - 12:00 | A405, Södra huset A | 33914,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML | Workshop | Chih-Yu Tsou | Math Workshop | ||||||||||||||||||||||
Tue | 2019-10-01 | 08:00 - 10:00 | D207, Södra huset D, Vån 2 | 33914,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML | Workshop | Montassar Ghachem | Math Workshop | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | D207, Södra huset D, Vån 2 | 33914,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML | Workshop | Montassar Ghachem | Math Workshop | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Auditorium 2, Södra huset A, Vån 3 | 33914,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML | Lecture | Lars Thomas Vahtrik | Lecture 10 | ||||||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 | B307ö, Södra huset B | 33914,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML | Office hours | Chih-Yu Tsou | |||||||||||||||||||||||||
Wed | 2019-10-02 | 13:00 - 15:00 | A405, Södra huset A | 33914,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML | Office hours | Lars Thomas Vahtrik | |||||||||||||||||||||||
Sun | 2019-10-06 | 09:00 - 14:00 |
Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E |
33914,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML | Examination | Lars Thomas Vahtrik | NOTE! Compulsory registration in due time for written exams. You sign up for the written exam through https://www.student.ladok.se | ||||||||||||||||||||||
w44, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tue | 2019-10-29 | 15:00 - 17:00 | Auditorium 3, Södra huset B, Vån 3 | 33914,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML | Examination Review | Lars Thomas Vahtrik | |||||||||||||||||||||||
w45, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Sun | 2019-11-10 | 09:00 - 14:00 | Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | 33914,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML | Resit | Lars Thomas Vahtrik | NOTE! Compulsory registration in due time for written exams. You sign up for the written exam through https://www.student.ladok.se | ||||||||||||||||||||||
EC2201, 33926, H19, 100%, DAG
| |||||||||||||||||||||||||||||
Time |
Room, Building, Floor |
Course instance |
Module |
Course component |
Activity |
Student group |
Teacher |
Information |
Required reading |
||||||||||||||||||||
w36, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tue | 2019-09-03 | 15:00 - 17:00 | Auditorium 2, Södra huset A, Vån 3 |
33914,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML 33918,HT19,v:1936/1945,50% DAG,NML 33919,HT19,v:1936/1945,50% DAG,NML 33921,HT19,v:1936/1945,50% DAG,NML 33922,HT19,v:1936/1945,50% DAG,NML 33926,HT19,v:1941/1945,100% DAG,NML |
Introduction | Adam Jacobsson | NEK II/III Introduction | ||||||||||||||||||||||
Wed | 2019-09-04 | 13:00 - 15:00 | Auditorium 5, Södra huset B, Vån 3 |
33914,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML 33926,HT19,v:1941/1945,100% DAG,NML |
Introduction | Mathias Herzing | Math introduction 6 | ||||||||||||||||||||||
Thu | 2019-09-05 | 08:00 - 10:00 | Auditorium 3, Södra huset B, Vån 3 |
33914,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML 33926,HT19,v:1941/1945,100% DAG,NML |
Introduction | Mathias Herzing | Math introduction 7 | ||||||||||||||||||||||
Fri | 2019-09-06 | 13:00 - 15:00 | Auditorium 3, Södra huset B, Vån 3 |
33914,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML 33926,HT19,v:1941/1945,100% DAG,NML |
Introduction | Mathias Herzing | Math introduction 8 | ||||||||||||||||||||||
w41, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mon | 2019-10-07 | 15:00 - 18:00 | Auditorium 2, Södra huset A, Vån 3 | 33926,HT19,v:1941/1945,100% DAG,NML | Lecture | Paul Klein | Lecture 1 | ||||||||||||||||||||||
Tue | 2019-10-08 | 13:00 - 16:00 | Auditorium 2, Södra huset A, Vån 3 | 33926,HT19,v:1941/1945,100% DAG,NML | Lecture | Paul Klein | Lecture 2 | ||||||||||||||||||||||
Wed | 2019-10-09 | 08:00 - 10:00 | B307ö, Södra huset B | 33926,HT19,v:1941/1945,100% DAG,NML | Office hours | Montassar Ghachem | |||||||||||||||||||||||
w42, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mon | 2019-10-14 | 08:00 - 10:00 | B307ö, Södra huset B | 33926,HT19,v:1941/1945,100% DAG,NML | Seminar | Intermediate Macroeconomics group 1 | Seminar 1 | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | B307ö, Södra huset B | 33926,HT19,v:1941/1945,100% DAG,NML | Seminar | Intermediate Macroeconomics group 2 | Seminar 1 | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | B315ö, Södra huset B | 33926,HT19,v:1941/1945,100% DAG,NML | Seminar | Intermediate Macroeconomics group 3 | Seminar 1 | ||||||||||||||||||||||||
12:00 - 13:00 | A405, Södra huset A | 33926,HT19,v:1941/1945,100% DAG,NML | Office hours | Mitra Vasheghani Farahani | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | D307, Södra huset D, Vån 3 | 33926,HT19,v:1941/1945,100% DAG,NML | Seminar | Intermediate Macroeconomics group 4 | Seminar 1 | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | B315ö, Södra huset B | 33926,HT19,v:1941/1945,100% DAG,NML | Seminar | Intermediate Macroeconomics group 5 | Seminar 1 | ||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | B315ö, Södra huset B | 33926,HT19,v:1941/1945,100% DAG,NML | Seminar | Intermediate Macroeconomics group 6 | Seminar 1 | ||||||||||||||||||||||||
Tue | 2019-10-15 | 09:00 - 12:00 | Auditorium 2, Södra huset A, Vån 3 | 33926,HT19,v:1941/1945,100% DAG,NML | Lecture | Paul Klein | Lecture 3 | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | F299, Södra huset F, Vån 2 | 33926,HT19,v:1941/1945,100% DAG,NML | Office hours | Montassar Ghachem | |||||||||||||||||||||||||
Wed | 2019-10-16 | 12:00 - 13:00 | A405, Södra huset A | 33926,HT19,v:1941/1945,100% DAG,NML | Office hours | Mitra Vasheghani Farahani | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Auditorium 2, Södra huset A, Vån 3 | 33926,HT19,v:1941/1945,100% DAG,NML | Lecture | Paul Klein | Lecture 4 | ||||||||||||||||||||||||
Thu | 2019-10-17 | 15:00 - 18:00 | Auditorium 2, Södra huset A, Vån 3 | 33926,HT19,v:1941/1945,100% DAG,NML | Lecture | Paul Klein | Lecture 5 | ||||||||||||||||||||||
Fri | 2019-10-18 | 08:00 - 10:00 | B307ö, Södra huset B | 33926,HT19,v:1941/1945,100% DAG,NML | Seminar | Intermediate Macroeconomics group 1 | Seminar 2 | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | B307ö, Södra huset B | 33926,HT19,v:1941/1945,100% DAG,NML | Seminar | Intermediate Macroeconomics group 2 | Seminar 2 | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | B315ö, Södra huset B | 33926,HT19,v:1941/1945,100% DAG,NML | Seminar | Intermediate Macroeconomics group 3 | Seminar 2 | ||||||||||||||||||||||||
12:00 - 13:00 | A405, Södra huset A | 33926,HT19,v:1941/1945,100% DAG,NML | Office hours | Mitra Vasheghani Farahani | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | D307, Södra huset D, Vån 3 | 33926,HT19,v:1941/1945,100% DAG,NML | Seminar | Intermediate Macroeconomics group 5 | Seminar 2 | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | B315ö, Södra huset B | 33926,HT19,v:1941/1945,100% DAG,NML | Seminar | Intermediate Macroeconomics group 4 | Seminar 2 | ||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | B307ö, Södra huset B | 33926,HT19,v:1941/1945,100% DAG,NML | Seminar | Intermediate Macroeconomics group 6 | Seminar 2 | ||||||||||||||||||||||||
w43, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mon | 2019-10-21 | 10:00 - 12:00 | D247, Södra huset D, Vån 2 | 33926,HT19,v:1941/1945,100% DAG,NML | Office hours | Montassar Ghachem | |||||||||||||||||||||||
12:00 - 13:00 | A405, Södra huset A | 33926,HT19,v:1941/1945,100% DAG,NML | Office hours | Mitra Vasheghani Farahani | |||||||||||||||||||||||||
15:00 - 18:00 | Auditorium 10, Södra huset E, Vån 3 | 33926,HT19,v:1941/1945,100% DAG,NML | Lecture | Paul Klein | Lecture 6 | ||||||||||||||||||||||||
Tue | 2019-10-22 | 09:00 - 12:00 | G-salen (auditorium), Arrhenius hus F, Vån 3 | 33926,HT19,v:1941/1945,100% DAG,NML | Lecture | Paul Klein | Lecture 7 | ||||||||||||||||||||||
Wed | 2019-10-23 | 08:00 - 10:00 | F4204, Södra huset F, Vån 4 | 33926,HT19,v:1941/1945,100% DAG,NML | Seminar | Intermediate Macroeconomics group 1 | Seminar 3 | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | E371, Södra huset E, Vån 3 | 33926,HT19,v:1941/1945,100% DAG,NML | Seminar | Intermediate Macroeconomics group 3 | Seminar 3 | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | F4204, Södra huset F, Vån 4 | 33926,HT19,v:1941/1945,100% DAG,NML | Seminar | Intermediate Macroeconomics group 2 | Seminar 3 | ||||||||||||||||||||||||
12:00 - 13:00 | A405, Södra huset A | 33926,HT19,v:1941/1945,100% DAG,NML | Office hours | Mitra Vasheghani Farahani | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | D247, Södra huset D, Vån 2 | 33926,HT19,v:1941/1945,100% DAG,NML | Seminar | Intermediate Macroeconomics group 4 | Seminar 3 | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | F497, Södra huset F, Vån 4 | 33926,HT19,v:1941/1945,100% DAG,NML | Seminar | Intermediate Macroeconomics group 5 | Seminar 3 | ||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | F487, Södra huset F, Vån 4 | 33926,HT19,v:1941/1945,100% DAG,NML | Seminar | Intermediate Macroeconomics group 6 | Seminar 3 | ||||||||||||||||||||||||
Thu | 2019-10-24 | 13:00 - 16:00 | Auditorium 10, Södra huset E, Vån 3 | 33926,HT19,v:1941/1945,100% DAG,NML | Lecture | Paul Klein | Lecture 8 | ||||||||||||||||||||||
Fri | 2019-10-25 | 10:00 - 12:00 | F371, Södra huset F, Vån 3 | 33926,HT19,v:1941/1945,100% DAG,NML | Office hours | Montassar Ghachem | |||||||||||||||||||||||
12:00 - 13:00 | A405, Södra huset A | 33926,HT19,v:1941/1945,100% DAG,NML | Office hours | Mitra Vasheghani Farahani | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Auditorium 2, Södra huset A, Vån 3 | 33926,HT19,v:1941/1945,100% DAG,NML | Lecture | Paul Klein | Lecture 9 | ||||||||||||||||||||||||
w44, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mon | 2019-10-28 | 08:00 - 10:00 | E371, Södra huset E, Vån 3 | 33926,HT19,v:1941/1945,100% DAG,NML | Seminar | Intermediate Macroeconomics group 1 | Seminar 4 | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | E371, Södra huset E, Vån 3 | 33926,HT19,v:1941/1945,100% DAG,NML | Seminar | Intermediate Macroeconomics group 2 | Seminar 4 | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | B315ö, Södra huset B | 33926,HT19,v:1941/1945,100% DAG,NML | Seminar | Intermediate Macroeconomics group 3 | Seminar 4 | ||||||||||||||||||||||||
12:00 - 13:00 | A405, Södra huset A | 33926,HT19,v:1941/1945,100% DAG,NML | Office hours | Mitra Vasheghani Farahani | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | D247, Södra huset D, Vån 2 | 33926,HT19,v:1941/1945,100% DAG,NML | Seminar | Intermediate Macroeconomics group 4 | Seminar 4 | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | B307ö, Södra huset B | 33926,HT19,v:1941/1945,100% DAG,NML | Seminar | Intermediate Macroeconomics group 5 | Seminar 4 | ||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | B307ö, Södra huset B | 33926,HT19,v:1941/1945,100% DAG,NML | Seminar | Intermediate Macroeconomics group 6 | Seminar 4 | ||||||||||||||||||||||||
Tue | 2019-10-29 | 09:00 - 12:00 | G-salen (auditorium), Arrhenius hus F, Vån 3 | 33926,HT19,v:1941/1945,100% DAG,NML | Lecture | Paul Klein | Lecture 10 | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | B307ö, Södra huset B | 33926,HT19,v:1941/1945,100% DAG,NML | Office hours | Montassar Ghachem | |||||||||||||||||||||||||
Wed | 2019-10-30 | 08:00 - 10:00 | D320, Södra huset D, Vån 3 | 33926,HT19,v:1941/1945,100% DAG,NML | Office hours | Montassar Ghachem | |||||||||||||||||||||||
12:00 - 13:00 | A405, Södra huset A | 33926,HT19,v:1941/1945,100% DAG,NML | Office hours | Mitra Vasheghani Farahani | |||||||||||||||||||||||||
Thu | 2019-10-31 | 09:00 - 14:00 |
Auditorium 6, Södra huset C, Vån 3 Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E |
33926,HT19,v:1941/1945,100% DAG,NML | Examination | Paul Klein | NOTE! Compulsory registration in due time for written exams. You sign up for the written exam through https://www.student.ladok.se | ||||||||||||||||||||||
w47, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tue | 2019-11-19 | 13:00 - 15:00 | Auditorium 2, Södra huset A, Vån 3 | 33926,HT19,v:1941/1945,100% DAG,NML | Examination Review | Paul Klein | |||||||||||||||||||||||
w49, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Sun | 2019-12-08 | 09:00 - 14:00 | Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | 33926,HT19,v:1941/1945,100% DAG,NML | Resit | Paul Klein | NOTE! Compulsory registration in due time for written exams. You sign up for the written exam through https://www.student.ladok.se | ||||||||||||||||||||||
EC2404, 33921, H19, 50%, DAG
| |||||||||||||||||||||||||||||
Time |
Room, Building, Floor |
Course instance |
Module |
Course component |
Activity |
Student group |
Teacher |
Information |
Required reading |
||||||||||||||||||||
w36, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tue | 2019-09-03 | 15:00 - 17:00 | Auditorium 2, Södra huset A, Vån 3 |
33914,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML 33918,HT19,v:1936/1945,50% DAG,NML 33919,HT19,v:1936/1945,50% DAG,NML 33921,HT19,v:1936/1945,50% DAG,NML 33922,HT19,v:1936/1945,50% DAG,NML 33926,HT19,v:1941/1945,100% DAG,NML |
Introduction | Adam Jacobsson | NEK II/III Introduction | ||||||||||||||||||||||
Wed | 2019-09-04 | 09:00 - 11:00 | Auditorium 9, Södra huset D, Vån 3 | 33921,HT19,v:1936/1945,50% DAG,NML | Lecture | Peter Skogman Thoursie | Lecture 1 | ||||||||||||||||||||||
Fri | 2019-09-06 | 13:00 - 15:00 | A5133, Södra huset A, Vån 5 | 33921,HT19,v:1936/1945,50% DAG,NML | Exercise | STATA Intro, Group 1, students with surnames that start with A to L. | |||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | A5133, Södra huset A, Vån 5 | 33921,HT19,v:1936/1945,50% DAG,NML | Exercise |
STATA Intro STATA Intro, Group 2, students with surnames that start with M to Ö. |
|||||||||||||||||||||||||
w37, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tue | 2019-09-10 | 13:00 - 15:00 | E319, Södra huset E, Vån 3 | 33921,HT19,v:1936/1945,50% DAG,NML | Lecture | Peter Skogman Thoursie | Lecture 2 | ||||||||||||||||||||||
Fri | 2019-09-13 | 10:00 - 12:00 | E319, Södra huset E, Vån 3 | 33921,HT19,v:1936/1945,50% DAG,NML | Lecture | Peter Skogman Thoursie | Lecture 3 | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | 33921,HT19,v:1936/1945,50% DAG,NML | Office hours | Ulrika Ahrsjö | ||||||||||||||||||||||||||
w38, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tue | 2019-09-17 | 13:00 - 15:00 | A5133, Södra huset A, Vån 5 | 33921,HT19,v:1936/1945,50% DAG,NML | Exercise | Exercise 1 | |||||||||||||||||||||||
w39, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tue | 2019-09-24 | 10:00 - 12:00 | A5137, Södra huset A, Vån 5 | 33921,HT19,v:1936/1945,50% DAG,NML | Lecture | Peter Skogman Thoursie | Lecture 4 | ||||||||||||||||||||||
w40, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tue | 2019-10-01 | 10:00 - 12:00 | A5137, Södra huset A, Vån 5 | 33921,HT19,v:1936/1945,50% DAG,NML | Lecture | Peter Skogman Thoursie | Lecture 5 | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | 33921,HT19,v:1936/1945,50% DAG,NML | Office hours | Ulrika Ahrsjö | ||||||||||||||||||||||||||
w41, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mon | 2019-10-07 | 15:00 - 17:00 | A5133, Södra huset A, Vån 5 | 33921,HT19,v:1936/1945,50% DAG,NML | Exercise | Exercise 2 | |||||||||||||||||||||||
Tue | 2019-10-08 | 13:00 - 15:00 | A5137, Södra huset A, Vån 5 | 33921,HT19,v:1936/1945,50% DAG,NML | Lecture | Peter Skogman Thoursie | Lecture 6 | ||||||||||||||||||||||
w42, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tue | 2019-10-15 | 09:00 - 12:00 | A5137, Södra huset A, Vån 5 | 33921,HT19,v:1936/1945,50% DAG,NML | Lecture | Peter Skogman Thoursie | Lecture 7 | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | 33921,HT19,v:1936/1945,50% DAG,NML | Office hours | Ulrika Ahrsjö | ||||||||||||||||||||||||||
Thu | 2019-10-17 | 13:00 - 15:00 | A5133, Södra huset A, Vån 5 | 33921,HT19,v:1936/1945,50% DAG,NML | Exercise | Exercise 3 | |||||||||||||||||||||||
Fri | 2019-10-18 | 10:00 - 12:00 | A5137, Södra huset A, Vån 5 | 33921,HT19,v:1936/1945,50% DAG,NML | Lecture | Peter Skogman Thoursie | Lecture 8 | ||||||||||||||||||||||
w43, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mon | 2019-10-21 | 11:00 - 12:00 | 33921,HT19,v:1936/1945,50% DAG,NML | Office hours | Ulrika Ahrsjö | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | E319, Södra huset E, Vån 3 | 33921,HT19,v:1936/1945,50% DAG,NML | Lecture | Peter Skogman Thoursie | Lecture 9 | ||||||||||||||||||||||||
Fri | 2019-10-25 | 13:00 - 15:00 | A5133, Södra huset A, Vån 5 | 33921,HT19,v:1936/1945,50% DAG,NML | Exercise | Exercise 4 | |||||||||||||||||||||||
w44, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Thu | 2019-10-31 | 15:00 - 18:00 | D416, Södra huset D, Vån 4 | 33921,HT19,v:1936/1945,50% DAG,NML | Examination | Peter Skogman Thoursie | NOTE! Compulsory registration in due time for written exams. You sign up for the written exam through https://www.student.ladok.se | ||||||||||||||||||||||
w50, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Sat | 2019-12-14 | 09:00 - 12:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E |
33921,HT19,v:1936/1945,50% DAG,NML 33929,HT19,v:1941/1945,100% DAG,NML |
Resit |
Ann-Sofie Kolm Peter Skogman Thoursie |
NOTE! Compulsory registration in due time for written exams. You sign up for the written exam through https://www.student.ladok.se | ||||||||||||||||||||||
EC2303, 33919, H19, 50%, DAG
| |||||||||||||||||||||||||||||
Time |
Room, Building, Floor |
Course instance |
Module |
Course component |
Activity |
Student group |
Teacher |
Information |
Required reading |
||||||||||||||||||||
w36, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tue | 2019-09-03 | 15:00 - 17:00 | Auditorium 2, Södra huset A, Vån 3 |
33914,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML 33918,HT19,v:1936/1945,50% DAG,NML 33919,HT19,v:1936/1945,50% DAG,NML 33921,HT19,v:1936/1945,50% DAG,NML 33922,HT19,v:1936/1945,50% DAG,NML 33926,HT19,v:1941/1945,100% DAG,NML |
Introduction | Adam Jacobsson | NEK II/III Introduction | ||||||||||||||||||||||
Thu | 2019-09-05 | 16:00 - 18:00 | Auditorium 7, Södra huset D, Vån 3 | 33919,HT19,v:1936/1945,50% DAG,NML | Lecture |
Ingvild Almås Konrad Burchardi |
Lecture 1 | ||||||||||||||||||||||
w37, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Thu | 2019-09-12 | 10:00 - 12:00 | Auditorium 3, Södra huset B, Vån 3 | 33919,HT19,v:1936/1945,50% DAG,NML | Lecture | Ingvild Almås | Lecture 2 | ||||||||||||||||||||||
w38, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Thu | 2019-09-19 | 10:00 - 12:00 | Auditorium 3, Södra huset B, Vån 3 | 33919,HT19,v:1936/1945,50% DAG,NML | Lecture | Mitchell Downey | Lecture 3 | ||||||||||||||||||||||
w39, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Thu | 2019-09-26 | 10:00 - 12:00 | Auditorium 3, Södra huset B, Vån 3 | 33919,HT19,v:1936/1945,50% DAG,NML | Lecture | Mitchell Downey | Lecture 4 | ||||||||||||||||||||||
w40, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Thu | 2019-10-03 | 10:00 - 12:00 | Auditorium 7, Södra huset D, Vån 3 | 33919,HT19,v:1936/1945,50% DAG,NML | Lecture | Konrad Burchardi | Lecture 5 | ||||||||||||||||||||||
w41, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Thu | 2019-10-10 | 13:00 - 15:00 | D416, Södra huset D, Vån 4 | 33919,HT19,v:1936/1945,50% DAG,NML | Lecture | Konrad Burchardi | Lecture 6 | ||||||||||||||||||||||
w42, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Thu | 2019-10-17 | 10:00 - 12:00 | Auditorium 3, Södra huset B, Vån 3 | 33919,HT19,v:1936/1945,50% DAG,NML | Lecture | Konrad Burchardi | Lecture 7 | ||||||||||||||||||||||
w43, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mon | 2019-10-21 | 10:00 - 12:00 | Auditorium 3, Södra huset B, Vån 3 | 33919,HT19,v:1936/1945,50% DAG,NML | Lecture | Konrad Burchardi | Lecture 8 | ||||||||||||||||||||||
Thu | 2019-10-24 | 10:00 - 12:00 | Auditorium 3, Södra huset B, Vån 3 | 33919,HT19,v:1936/1945,50% DAG,NML | Lecture | Konrad Burchardi | Lecture 9 | ||||||||||||||||||||||
Fri | 2019-10-25 | 08:00 - 13:00 | Auditorium 3, Södra huset B, Vån 3 | 33919,HT19,v:1936/1945,50% DAG,NML | Presentation | Konrad Burchardi | In-class Presentations | ||||||||||||||||||||||
w44, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Wed | 2019-10-30 | 09:00 - 12:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E | 33919,HT19,v:1936/1945,50% DAG,NML | Examination | Konrad Burchardi | NOTE! Compulsory registration in due time for written exams. You sign up for the written exam through https://www.student.ladok.se | ||||||||||||||||||||||
w46, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Fri | 2019-11-15 | 10:00 - 12:00 | F389, Södra huset F, Vån 3 | 33919,HT19,v:1936/1945,50% DAG,NML | Presentation | Konrad Burchardi | Retake In-class presentations | ||||||||||||||||||||||
w49, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Sat | 2019-12-07 | 09:00 - 12:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E |
33919,HT19,v:1936/1945,50% DAG,NML 33937,HT19,v:1936/1945,50% DAG,NML |
Resit |
Arash Nekoei Konrad Burchardi Peter Nilsson |
NOTE! Compulsory registration in due time for written exams. You sign up for the written exam through https://www.student.ladok.se | ||||||||||||||||||||||
EC2206, 33918, H19, 50%, DAG
| |||||||||||||||||||||||||||||
Time |
Room, Building, Floor |
Course instance |
Module |
Course component |
Activity |
Student group |
Teacher |
Information |
Required reading |
||||||||||||||||||||
w36, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tue | 2019-09-03 | 09:00 - 12:00 | E306, Södra huset E, Vån 3 | 33918,HT19,v:1936/1945,50% DAG,NML | Lecture | Roine Vestman | Lecture 1 | ||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Auditorium 2, Södra huset A, Vån 3 |
33914,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML 33918,HT19,v:1936/1945,50% DAG,NML 33919,HT19,v:1936/1945,50% DAG,NML 33921,HT19,v:1936/1945,50% DAG,NML 33922,HT19,v:1936/1945,50% DAG,NML 33926,HT19,v:1941/1945,100% DAG,NML |
Introduction | Adam Jacobsson | NEK II/III Introduction | ||||||||||||||||||||||||
w37, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tue | 2019-09-10 | 10:00 - 13:00 | E319, Södra huset E, Vån 3 | 33918,HT19,v:1936/1945,50% DAG,NML | Lecture | Roine Vestman | Lecture 2 | ||||||||||||||||||||||
w38, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tue | 2019-09-17 | 09:00 - 12:00 | E319, Södra huset E, Vån 3 | 33918,HT19,v:1936/1945,50% DAG,NML | Lecture | Roine Vestman | Lecture 3 | ||||||||||||||||||||||
w39, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tue | 2019-09-24 | 13:00 - 16:00 | Auditorium 11, Södra huset F, Vån 3 | 33918,HT19,v:1936/1945,50% DAG,NML | Lecture | Roine Vestman | Lecture 4 | ||||||||||||||||||||||
w40, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tue | 2019-10-01 | 14:15 - 17:00 | A5137, Södra huset A, Vån 5 | 33918,HT19,v:1936/1945,50% DAG,NML | Lecture | Roine Vestman | Lecture 5 | ||||||||||||||||||||||
w41, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Fri | 2019-10-11 | 13:00 - 16:00 | Auditorium 12, Södra huset F, Vån 2 | 33918,HT19,v:1936/1945,50% DAG,NML | Lecture | Roine Vestman | Lecture 6 | ||||||||||||||||||||||
w42, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Fri | 2019-10-18 | 14:00 - 16:00 | D416, Södra huset D, Vån 4 | 33918,HT19,v:1936/1945,50% DAG,NML | Lecture | Roine Vestman |
Lecture 7 Guest lecture by Mikael Angberg, AP1 (14:00-15:30) |
||||||||||||||||||||||
w43, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tue | 2019-10-22 | 13:00 - 16:00 | Auditorium 5, Södra huset B, Vån 3 | 33918,HT19,v:1936/1945,50% DAG,NML | Lecture | Roine Vestman | Lecture 8 | ||||||||||||||||||||||
w44, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mon | 2019-10-28 | 15:00 - 19:00 | Laduvikssalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | 33918,HT19,v:1936/1945,50% DAG,NML | Examination | Roine Vestman | NOTE! Compulsory registration in due time for written exams. You sign up for the written exam through https://www.student.ladok.se | ||||||||||||||||||||||
w49, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tue | 2019-12-03 | 09:00 - 13:00 | D499, Södra huset D, Vån 4 | 33918,HT19,v:1936/1945,50% DAG,NML | Resit | Roine Vestman | NOTE! Compulsory registration in due time for written exams. You sign up for the written exam through https://www.student.ladok.se | ||||||||||||||||||||||
EC2110, 33917, H19, 50%, DAG
| |||||||||||||||||||||||||||||
Time |
Room, Building, Floor |
Course instance |
Module |
Course component |
Activity |
Student group |
Teacher |
Information |
Required reading |
||||||||||||||||||||
w45, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Wed | 2019-11-06 | 09:00 - 12:00 | Auditorium 3, Södra huset B, Vån 3 | 33917,HT19,v:1946/2003,50% DAG,NML | Lecture | Mathias Herzing | Lecture 1 | ||||||||||||||||||||||
w46, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Wed | 2019-11-13 | 09:00 - 12:00 | Auditorium 3, Södra huset B, Vån 3 | 33917,HT19,v:1946/2003,50% DAG,NML | Lecture | Mathias Herzing | Lecture 2 | ||||||||||||||||||||||
Fri | 2019-11-15 | 13:00 - 16:00 | D416, Södra huset D, Vån 4 | 33917,HT19,v:1946/2003,50% DAG,NML | Lecture | Mathias Herzing | Lecture 3 | ||||||||||||||||||||||
w47, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Wed | 2019-11-20 | 09:00 - 12:00 | Auditorium 3, Södra huset B, Vån 3 | 33917,HT19,v:1946/2003,50% DAG,NML | Lecture | Mathias Herzing | Lecture 4 | ||||||||||||||||||||||
w48, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tue | 2019-11-26 | 09:00 - 12:00 | Auditorium 7, Södra huset D, Vån 3 | 33917,HT19,v:1946/2003,50% DAG,NML | Lecture | Mathias Herzing | Lecture 5 | ||||||||||||||||||||||
w49, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tue | 2019-12-03 | 13:00 - 16:00 | Auditorium 3, Södra huset B, Vån 3 | 33917,HT19,v:1946/2003,50% DAG,NML | Lecture | Mathias Herzing | Lecture 6 | ||||||||||||||||||||||
w50, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Thu | 2019-12-12 | 13:00 - 16:00 | Auditorium 3, Södra huset B, Vån 3 | 33917,HT19,v:1946/2003,50% DAG,NML | Lecture | Mathias Herzing | Lecture 7 | ||||||||||||||||||||||
w51, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Wed | 2019-12-18 | 13:15 - 16:15 | Auditorium 3, Södra huset B, Vån 3 | 33917,HT19,v:1946/2003,50% DAG,NML | Lecture | Mathias Herzing | Lecture 8 | ||||||||||||||||||||||
w2, 2020 | |||||||||||||||||||||||||||||
Thu | 2020-01-09 | 14:00 - 17:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E | 33917,HT19,v:1946/2003,50% DAG,NML | Examination | Mathias Herzing | NOTE! Compulsory registration in due time for written exams. You sign up for the written exam through https://www.student.ladok.se | ||||||||||||||||||||||
w7, 2020 | |||||||||||||||||||||||||||||
Sun | 2020-02-16 | 09:00 - 12:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A |
33917,HT19,v:1946/2003,50% DAG,NML 33935,HT19,v:1946/2003,50% DAG,NML |
Resit |
Mathias Herzing Rikard Forslid |
NOTE! Compulsory registration in due time for written exams. You sign up for the written exam through https://www.student.ladok.se | ||||||||||||||||||||||
EC2102, 33915, H19, 50%, DAG
| |||||||||||||||||||||||||||||
Time |
Room, Building, Floor |
Course instance |
Module |
Course component |
Activity |
Student group |
Teacher |
Information |
Required reading |
||||||||||||||||||||
w45, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tue | 2019-11-05 | 15:00 - 18:00 | Auditorium 3, Södra huset B, Vån 3 | 33915,HT19,v:1946/2003,50% DAG,NML | Lecture |
Evelina Björkegren Ines Helm |
Lecture 1 | ||||||||||||||||||||||
Wed | 2019-11-06 | 15:00 - 18:00 | Auditorium 10, Södra huset E, Vån 3 | 33915,HT19,v:1946/2003,50% DAG,NML | Lecture |
Evelina Björkegren Ines Helm |
Lecture 2 | ||||||||||||||||||||||
w47, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Wed | 2019-11-20 | 13:00 - 16:00 | Auditorium 3, Södra huset B, Vån 3 | 33915,HT19,v:1946/2003,50% DAG,NML | Lecture |
Evelina Björkegren Ines Helm |
Lecture 3 | ||||||||||||||||||||||
w48, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Wed | 2019-11-27 | 13:00 - 16:00 | Auditorium 3, Södra huset B, Vån 3 | 33915,HT19,v:1946/2003,50% DAG,NML | Lecture |
Evelina Björkegren Ines Helm |
Lecture 4 | ||||||||||||||||||||||
w49, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mon | 2019-12-02 | 09:00 - 12:00 | Auditorium 5, Södra huset B, Vån 3 | 33915,HT19,v:1946/2003,50% DAG,NML | Lecture |
Evelina Björkegren Ines Helm |
Lecture 5 | ||||||||||||||||||||||
Fri | 2019-12-06 | 09:00 - 12:00 | Auditorium 3, Södra huset B, Vån 3 | 33915,HT19,v:1946/2003,50% DAG,NML | Lecture |
Evelina Björkegren Ines Helm |
Lecture 6 | ||||||||||||||||||||||
w50, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Wed | 2019-12-11 | 09:00 - 12:00 | Auditorium 3, Södra huset B, Vån 3 | 33915,HT19,v:1946/2003,50% DAG,NML | Lecture |
Evelina Björkegren Ines Helm |
Lecture 7 | ||||||||||||||||||||||
w51, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tue | 2019-12-17 | 13:00 - 16:00 | Auditorium 3, Södra huset B, Vån 3 | 33915,HT19,v:1946/2003,50% DAG,NML | Lecture |
Evelina Björkegren Ines Helm |
Lecture 8 | ||||||||||||||||||||||
w2, 2020 | |||||||||||||||||||||||||||||
Sat | 2020-01-11 | 13:00 - 16:00 | Laduvikssalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D |
33915,HT19,v:1946/2003,50% DAG,NML 33931,HT19,v:1946/2003,50% DAG,NML |
Examination |
Anna Seim Evelina Björkegren Ines Helm |
NOTE! Compulsory registration in due time for written exams. You sign up for the written exam through https://www.student.ladok.se | ||||||||||||||||||||||
w8, 2020 | |||||||||||||||||||||||||||||
Sat | 2020-02-22 | 09:00 - 12:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A |
33915,HT19,v:1946/2003,50% DAG,NML 33939,HT19,v:1946/2003,50% DAG,NML |
Resit |
Evelina Björkegren Ines Helm Per Pettersson Lidbom |
NOTE! Compulsory registration in due time for written exams. You sign up for the written exam through https://www.student.ladok.se | ||||||||||||||||||||||
EC2106, 33916, H19, 50%, DAG
| |||||||||||||||||||||||||||||
Time |
Room, Building, Floor |
Course instance |
Module |
Course component |
Activity |
Student group |
Teacher |
Information |
Required reading |
||||||||||||||||||||
w45, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mon | 2019-11-04 | 09:00 - 12:00 | G-salen (auditorium), Arrhenius hus F, Vån 3 | 33916,HT19,v:1946/2003,50% DAG,NML | Lecture | David Seim | |||||||||||||||||||||||
Thu | 2019-11-07 | 08:00 - 10:00 | Auditorium 4, Södra huset B, Vån 3 | 33916,HT19,v:1946/2003,50% DAG,NML | Lecture | David Seim | |||||||||||||||||||||||
Fri | 2019-11-08 | 08:00 - 10:00 | Auditorium 5, Södra huset B, Vån 3 | 33916,HT19,v:1946/2003,50% DAG,NML | Lecture | David Seim | |||||||||||||||||||||||
w46, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Thu | 2019-11-14 | 09:00 - 12:00 | Auditorium 3, Södra huset B, Vån 3 | 33916,HT19,v:1946/2003,50% DAG,NML | Lecture | David Seim | |||||||||||||||||||||||
w48, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Thu | 2019-11-28 | 08:00 - 11:00 | Auditorium 10, Södra huset E, Vån 3 | 33916,HT19,v:1946/2003,50% DAG,NML | Lecture | David Seim | |||||||||||||||||||||||
w49, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mon | 2019-12-02 | 13:00 - 15:00 | Auditorium 5, Södra huset B, Vån 3 | 33916,HT19,v:1946/2003,50% DAG,NML | Lecture | David Seim | |||||||||||||||||||||||
Tue | 2019-12-03 | 10:00 - 12:00 | Auditorium 10, Södra huset E, Vån 3 | 33916,HT19,v:1946/2003,50% DAG,NML | Lecture | David Seim | |||||||||||||||||||||||
Fri | 2019-12-06 | 14:00 - 16:00 | D416, Södra huset D, Vån 4 | 33916,HT19,v:1946/2003,50% DAG,NML | Lecture | David Seim | |||||||||||||||||||||||
w50, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mon | 2019-12-09 | 09:00 - 12:00 | Auditorium 5, Södra huset B, Vån 3 | 33916,HT19,v:1946/2003,50% DAG,NML | Lecture | David Seim | |||||||||||||||||||||||
Thu | 2019-12-12 | 09:00 - 12:00 | Auditorium 3, Södra huset B, Vån 3 | 33916,HT19,v:1946/2003,50% DAG,NML | Lecture | David Seim | |||||||||||||||||||||||
w2, 2020 | |||||||||||||||||||||||||||||
Fri | 2020-01-10 | 09:00 - 12:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | 33916,HT19,v:1946/2003,50% DAG,NML | Examination | David Seim | NOTE! Compulsory registration in due time for written exams. You sign up for the written exam through https://www.student.ladok.se | ||||||||||||||||||||||
w7, 2020 | |||||||||||||||||||||||||||||
Sat | 2020-02-15 | 13:00 - 16:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | 33916,HT19,v:1946/2003,50% DAG,NML | Resit | David Seim | NOTE! Compulsory registration in due time for written exams. You sign up for the written exam through https://www.student.ladok.se | ||||||||||||||||||||||
Time |
Room, Building, Floor |
Course instance |
Module |
Course component |
Activity |
Student group |
Teacher |
Information |
Required reading |
||||||||||||||||||||
w36, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Wed | 2019-09-04 | 17:00 - 21:00 | D499, Södra huset D, Vån 4 | Resit | |||||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | 07523,VT19,v:1924/1935,100% DAG,NML | Grammar and Vocabulary 1 | Resit | ItFRB1s1-3 | Paolo Sancini | D499, hus D, plan 4 | |||||||||||||||||||||||
w37, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Wed | 2019-09-11 | 10:00 - 14:00 | E299, Språkstudion, Studio 1, Södra huset E | 21014,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Written Communication | ... |
Resit e-resit |
All groups | |||||||||||||||||||||
w39, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mon | 2019-09-23 | 15:00 - 20:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | Resit | GSFE - tillfälle 1 av 3 | ||||||||||||||||||||||||
Fri | 2019-09-27 | 09:00 - 13:30 | P364, Arrhenius hus P, Vån 3 | 77707,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Resit | Obligatorisk anmälan via student.ladok.se. | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E |
10648,VT19,v:1925/1929,100% DAG,NML 10650,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 10656,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Introduction to Argumentation, Semantics and Logic |
Examination Resit |
Omtentatillfälle för Argumentationsanalys, sommarkurs. | ||||||||||||||||||||||||
w40, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Wed | 2019-10-02 | 09:00 - 14:00 | 48310,VT19,v:1924/1935,25% ING,ITD | Resit | Salvador Rodriguez Lopez | ||||||||||||||||||||||||
Thu | 2019-10-03 | 15:00 - 17:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | 34545,HT19,v:1936/1944,100% DAG,NML | Knowledge and Science | Resit | |||||||||||||||||||||||
Fri | 2019-10-04 | 13:00 - 17:00 | E824, Södra huset E, Vån 8 | Linguistic Survey, test | Resit | Mikko Höglund | Re-take EN20H7-PROV | ||||||||||||||||||||||
w41, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Fri | 2019-10-11 | 10:00 - 12:00 | E800, Södra huset E, Vån 8 | Academic vocabulary | Resit | Mikko Höglund | Re-take Academic Vocabulary | ||||||||||||||||||||||
w42, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mon | 2019-10-14 | 10:00 - 12:00 | F379, Södra huset F, Vån 3 |
Vocabulary Vocabulary I |
Resit | Mikko Höglund | Re-take English I and II Vocabulary | ||||||||||||||||||||||
Fri | 2019-10-18 | 13:00 - 17:00 | F379, Södra huset F, Vån 3 |
English language proficiency English proficiency - exam |
Resit | Mikko Höglund | Re-take ESF1 / GRAM | ||||||||||||||||||||||
w43, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mon | 2019-10-21 | 13:00 - 17:00 | F379, Södra huset F, Vån 3 | English grammar | Resit | Mikko Höglund | Re-take English 2 - ENGR / ÖVER | ||||||||||||||||||||||
Fri | 2019-10-25 | 09:00 - 14:00 | U31 (David Magnusson-salen), Frescati hage hus 8 | 36324,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML | Research methods and statistics | Resit | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||
Sat | 2019-10-26 | 09:00 - 13:00 | Laduvikssalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D |
10650,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 10651,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 10656,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 10679,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Introduction to Argumentation, Semantics and Logic Epistemology and philosophy of science |
Resit | |||||||||||||||||||||||
w44, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mon | 2019-10-28 | 10:00 - 13:00 | C520, Södra huset C | 07536,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Oral communication I | Resit | ES030A Gr A-B | Aymé Pino Rodriguez | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Sal B, Kräftriket hus 4, Vån 2 | 28411,HT19,v:1936/2003,75% DAG,NML | Situation Based Language Procifiency I | Resit | Eriko Seto Norrgård | ||||||||||||||||||||||||
Wed | 2019-10-30 | 13:00 - 17:00 | D416, Södra huset D, Vån 4 | Perspectives on the development of the world eonomy, part 1 | EH I-1 Perspektiv | Resit | All | ||||||||||||||||||||||
Fri | 2019-11-01 | 09:00 - 13:00 |
Auditorium 4, Södra huset B, Vån 3 Auditorium 8, Södra huset D, Vån 3 |
10667,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML 10668,HT19,v:1940/1944,100% DAG,NML |
Knowledge, Science, and Methodology |
Examination Resit |
Grundlärarprogrammet inr. fritidshem. Omtentatillf. för F-3. |
||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | 48380,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML | Resit | Peter LeFanu Lumsdaine | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | U24, Frescati hage hus 8 | 36328,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML | Group Psychology | Resit | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||
w45, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mon | 2019-11-04 | 10:00 - 15:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E |
39679,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML 39689,HT19,v:1936/1944,100% DAG,NML |
Fundamentals of Statistics 1 Generalized linear models |
Resit | All |
Obligatorisk anmälan till tentamen. Mandatory registration for the exam. OBS! GLM kl.10-13 |
|||||||||||||||||||||
12:00 - 13:30 | Seminarierum 218, Kräftriket hus 4, Vån 2 | 28410,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Practical Language Proficiency I | Resit | All | Eriko Seto Norrgård | Presentation 1 och 2 omtentamen | ||||||||||||||||||||||
13:30 - 14:30 | Seminarierum 218, Kräftriket hus 4, Vån 2 | 28411,HT19,v:1936/2003,75% DAG,NML | Situation Based Language Procifiency I | Resit | Eriko Seto Norrgård | Rollspel omtenta | |||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | E306, Södra huset E, Vån 3 | 30817,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Theory and method in the study of international relations | IR III-1 Teori & Metod | Resit | ||||||||||||||||||||||||
Tue | 2019-11-05 | 15:00 - 16:00 | D323, Arrhenius hus D, Vån 3 | Resit | Cecilia Kullberg | Omtenta Faunistik | |||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | E413, Södra huset E, Vån 4 |
19318,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 19321,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Introduction to English |
Presentation Resit |
English I All groups |
Andrew Thomas Cooper Hanna Salmi Heli Tissari |
Re-examination: Oral presentation assignment | ||||||||||||||||||||||
15:00 - 20:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E |
39675,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML 39691,HT19,v:1936/1944,100% DAG,NML |
Statistical theory with applications I, examination Multivariate methods |
Resit | Alla |
Obligatorisk anmälan till tentamen. Mandatory registration for the exam. |
|||||||||||||||||||||||
Wed | 2019-11-06 | 08:00 - 12:00 | Laduvikssalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | 30814,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Introduction to international relations | IR I: Intro IR | Resit | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 |
JMK-salen, Garnisonen, Vån 4 Sal2, Garnisonen, Vån 4 |
18887,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 18888,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Media In Time and Space Information, Propaganda, Advertising and Public Relations |
Resit | All | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 13:00 | E5156, Södra huset E, Vån 5 |
25952,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 25963,HT19,v:1936/2003,100% BLA,NML |
Language Knowledge 1 Written Genres and Communication |
Resit | |||||||||||||||||||||||||
12:00 - 13:00 | Sal4, Garnisonen, Vån 4 | Resit | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | U31 (David Magnusson-salen), Frescati hage hus 8 | Resit | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | U32, Frescati hage hus 8 | 36320,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML | Developmental Psychology 2 - School Age and Adolescence | Resit | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 | Aulan, Kräftriket hus 4, Vån 3 | 28410,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Introduction to the Japanese Language | Resit | All | OMTENTAMEN. För berörda. Glöm ej anmälan och giltig legitimation! | |||||||||||||||||||||||
17:00 - 17:15 | 18881,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Introduction to Cinema Studies | Resit | Alla | Anna Sofia Rossholm | Utlämning av hemtenta | |||||||||||||||||||||||
17:00 - 17:15 | 18882,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Film and Media Studies - Theory Orientation | Resit | Alla | Trond Lundemo | Utlämning hemtenta | |||||||||||||||||||||||
Thu | 2019-11-07 | 09:00 - 13:00 | P364, Arrhenius hus P, Vån 3 | 77707,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Geography, teaching and learning | Resit | All | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | 30815,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | World Economic History | Eco worldhst | Resit | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 13:00 |
07542,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML 07658,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Early history of Latin America Early History of Latin America |
Resit | Luz Paula Parra Rosales | Laduvikssalen | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | 36295,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Social Psychology | Resit | Alla | OMTENTA. Obligatorisk anmälan i Ladok senast 4/11. | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 18:00 | U31 (David Magnusson-salen), Frescati hage hus 8 |
36294,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 36297,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Methodology | Resit | Alla Metod & statistik |
OMTENTA. Avsnitt 1: Metod. Obligatorisk anmälan i Ladok senast 4/11. |
Se ovan! ( +handouts) | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E |
Examination Resit |
LOGOSOC | Tentamen. Lokal: Ugglevikssalen, Södra huset hus E | |||||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | Sal B, Kräftriket hus 4, Vån 2 | 28411,HT19,v:1936/2003,75% DAG,NML | Kanji III A | Resit | Akiko Shirabe | ||||||||||||||||||||||||
Fri | 2019-11-08 | 09:00 - 12:00 |
Sal1, Garnisonen, Vån 4 Sal4, Garnisonen, Vån 4 |
18879,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | The History of Western Fashion | Resit |
Petrus Dahlbeck Philip Nilsson Warkander |
||||||||||||||||||||||
13:30 - 17:30 | D499, Södra huset D, Vån 4 |
19320,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 19322,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Linguistics 2A | Resit | English II All groups |
Alan McMillion Mikko Höglund Peter Sundkvist |
|||||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D |
36293,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 36296,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Scientific Methods and Statistics |
Resit e-examination |
Whole group | Elisabet Borg | Metod - OMTENTA. Se delkursanvisningar. Obs! Obligatorisk anmälan i Ladok senast 5/11. | ||||||||||||||||||||||
Sat | 2019-11-09 | 09:00 - 12:00 | 25952,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Oral and Written Proficiency 1 | Resit | D416 | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A |
10656,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 10676,HT19,v:2004/2023,50% KV,NML |
Political Philosophy Epistemology and philosophy of science |
Examination Resit |
Omtenta tillfälle för delkurs 1 TFI endast kvällskurs. | ||||||||||||||||||||||||
Sun | 2019-11-10 | 09:00 - 14:00 | Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | 33914,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML | Resit | Lars Thomas Vahtrik | NOTE! Compulsory registration in due time for written exams. You sign up for the written exam through https://www.student.ladok.se | ||||||||||||||||||||||
w46, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mon | 2019-11-11 | 08:00 - 12:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A |
19318,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 19321,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Introduction to English | Resit | English I All groups | Alan McMillion | |||||||||||||||||||||
08:00 - 08:15 |
12351,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 12360,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 12406,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
History as an academic discipline History and Political Science: Introduction |
Take-home exam Resit |
HIST I All | Omtentamen delkurs 1 läggs ut på Mondo | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 18:00 |
KÖL-K433, Arrhenius KÖL, Vån 4 KÖL-K438, Arrhenius KÖL, Vån 4 |
54968,HT19,v:1936/1944,100% DAG,NML | Equilibrium theory | Equilibrium | Resit | Omtenta Jämvikt | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 18:00 | KÖL-K439, Arrhenius KÖL, Vån 4 | 54970,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML | Statistics | Resit | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 |
Laduvikssalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E |
Resit | |||||||||||||||||||||||||||
Wed | 2019-11-13 | 10:00 - 14:00 | 07600,HT19,v:2004/2023,50% DAG,NML | Rhetoric and grammar | Resit | Maria Plaza | Inställt. | ||||||||||||||||||||||
15:00 - 18:00 | D499, Södra huset D, Vån 4 | 36334,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML | Theoretical foundations of assessment and treatment | Resit | Omtenta | ||||||||||||||||||||||||
16:00 - 21:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E | 64226,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML | Resit | All Groups | Anna-Karin Nordin | ||||||||||||||||||||||||
17:00 - 17:15 | 18882,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Film and Media Studies - Theory Orientation | Resit | Alla | Trond Lundemo | Inlämning hemtenta | |||||||||||||||||||||||
Thu | 2019-11-14 | 10:00 - 13:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A |
07537,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 07574,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 07636,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Spanish history and geography | Resit |
Grupp 1-2 Spa I Int |
Bieke Willem | |||||||||||||||||||||
17:00 - 20:00 | E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2 |
25976,HT19,v:1936/2003,25% KV,NML 25996,HT19,v:2004/2023,50% KV,NML 25997,HT19,v:2004/2023,50% DAG,NML 25998,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Pronunciation | German pronunciation | Resit | Germ 1, daytime, all stud. | |||||||||||||||||||||||
17:00 - 17:15 | 18881,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Introduction to Cinema Studies | Resit | Alla | Anna Sofia Rossholm | Inlämning av hemtenta | |||||||||||||||||||||||
Fri | 2019-11-15 | 10:00 - 14:00 | 334, Wallenberg, Vån 3 | 15808,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | The Archaeology of the Stone and Bronze Age | Resit | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 13:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | 07536,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Culture and society I | Resit | ES030A Gr A-B | Tamara Strugo | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E |
10651,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 10654,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 10679,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Political Philosophy Metaphysics Predicate logic |
Examination Resit |
|||||||||||||||||||||||||
16:45 - 17:00 |
12351,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 12360,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 12406,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
History as an academic discipline History and Political Science: Introduction |
Take-home exam Resit |
HIST I All | Omtentamen delkurs 1 lämnas in i Mondo senast klockan 17 | ||||||||||||||||||||||||
w47, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mon | 2019-11-18 | 09:00 - 13:00 | Sal Asienbiblioteket, Kräftriket hus 21, Vån 2 |
28413,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 28414,HT19,v:1936/2003,75% DAG,NML 28415,HT19,v:1936/2003,75% DAG,NML 28430,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Modern Standard Korean 1 Reading Practice 3 Modern Standard Korean 5 Modern Chinese I a Modern Chinese III a |
Resit | Daniel Mohseni Kabir Bäckström |
Glöm ej giltig legitimation! Kinesiska: 3 h skrivtid. |
|||||||||||||||||||||
13:00 - 14:30 | E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2 | 25952,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Oral and Written Proficiency 1 | Resit | Merlijn de Smit | Omtentamen. Individuellt muntligt prov. | |||||||||||||||||||||||
15:00 - 19:00 | Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D |
Resit e-resit |
|||||||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 |
Laduvikssalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A |
21044,HT19,v:1936/1940,50% BLA,NML 21045,HT19,v:1942/1947,50% BLA,NML |
Course 1 |
Examination Resit |
Group 1-3 |
Anders Eklund Perruchon Peter Lundkvist |
|||||||||||||||||||||||
Tue | 2019-11-19 | 09:00 - 13:00 |
E248, Arrhenius hus E, Vån 2 E250, Arrhenius hus E, Vån 2 |
64249,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Arithmetic Operations with Natural numbers | Resit | All groups UM54UU | Kerstin Larsson | |||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E |
12351,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 12360,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 12406,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
The history of the world I World History and the History of Sweden: Middle Ages |
Resit | HIST I All | Omskrivning för 2MED samt gamla 2VHI | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 | Auditorium 12, Södra huset F, Vån 2 | Resit | Alla | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | E306, Södra huset E, Vån 3 |
01272,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 01328,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 01362,HT19,v:1936/1944,100% DAG,NML |
General history of religions |
Examination Resit Resit examination |
Uppsamlingstentamen för Allmän religionshistora samt övriga kurser i religionshistoria och genusvetenskap Obligatorisk anmälan på mitt.su.se | ||||||||||||||||||||||||
16:45 - 17:00 | 14217,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Writing about literature |
Written assignment Resit |
Helklass | |||||||||||||||||||||||||
16:45 - 17:00 | 14219,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Literary Theory and Method |
Written assignment Resit |
All | |||||||||||||||||||||||||
16:45 - 17:00 |
14237,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 14311,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML 14322,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Analyzing and interpretation of literary texts Analysis and Interpretation of Literary Texts |
Written assignment Resit |
Helklass | Krzysztof Bak | ||||||||||||||||||||||||
23:00 - 00:00 |
77692,HT19,v:1936/1944,100% DAG,NML 77713,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
History, teaching and learning Religion, teaching and learning |
Written assignment Resit |
||||||||||||||||||||||||||
Wed | 2019-11-20 | 09:00 - 13:00 | D358, Arrhenius hus D, Vån 3 | Resit | Omtenta Zoo. anat. funkt. | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 21:00 | 07598,HT19,v:1936/2003,50% DAG,NML | History, society and language change |
Take-home exam Resit |
Latin I, 1 campus | Erika Kihlman | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Auditorium 11, Södra huset F, Vån 3 |
20386,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 20387,HT19,v:1936/1944,75% DAG,NML |
Resit | Group 1-3 | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | E237 (Södra huset), Södra huset E, Vån 2 | 69598,HT19,v:1936/1944,50% DAG,NML | Multilingualism - Individual and Society | Resit | Sista dag för anmälan: 13 november. | ||||||||||||||||||||||||
Thu | 2019-11-21 | 09:00 - 13:00 | 07534,HT19,v:1936/2003,100% BLA,NML | Translation in theory and practice | Resit | Cecilia Schwartz | Inställt. | ||||||||||||||||||||||
Fri | 2019-11-22 | 09:00 - 12:00 | 07536,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Grammar I | Resit | ES030A Gr A-B | Tamara Strugo | Brunnsvikssalen. | |||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | F271, Södra huset F, Vån 2 |
English literature and film for young readers Literary theme course I Literature and Culture |
Resit | Mikko Höglund |
Re-takes: English 2 Literature and Culture ENGL46 English Literature and Film |
||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Laduvikssalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D |
10651,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 10653,HT19,v:1936/2003,50% DAG,NML 10679,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 10682,HT19,v:1936/1944,50% DAG,NML |
Political Philosophy I Method - argumentation, semantics, and formal logic Propositional logic Philosophy of Language I |
Examination Resit |
|||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | U31 (David Magnusson-salen), Frescati hage hus 8 |
36293,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 36296,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 36315,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Cognitive psychology | Resit | Whole group | OMTENTA. Obligatorisk anmälan i Ladok senast 19/11. | |||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 |
14323,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 14324,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Literary theory in practice |
Written assignment Resit |
Helklass | |||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | 21015,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Literary Text Analysis |
Written assignment Resit |
All groups | |||||||||||||||||||||||||
Sat | 2019-11-23 | 09:00 - 12:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | 33934,HT19,v:1936/1945,50% DAG,NML | Resit | Jakob Svensson | NOTE! Compulsory registration in due time for written exams. You sign up for the written exam through https://www.student.ladok.se. | ||||||||||||||||||||||
Sun | 2019-11-24 | 09:00 - 12:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | 33932,HT19,v:1936/1945,50% DAG,NML | Resit | Karolina Ekholm | NOTE! Compulsory registration in due time for written exams. You sign up for the written exam through https://www.student.ladok.se. | ||||||||||||||||||||||
w48, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mon | 2019-11-25 | 08:00 - 08:30 | 12355,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Introduction to Cultural Studies |
Take-home exam Resit |
All groups | Omtenta delkurs 1 läggs ut på Mondo klockan 8.00 | ||||||||||||||||||||||
12:00 - 17:00 | Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D |
39608,HT18,v:1840/1845,100% DAG,NML 39628,HT18,v:1836/1845,100% DAG,NML 39680,HT19,v:1940/1944,100% DAG,NML 39689,HT19,v:1936/1944,100% DAG,NML 39691,HT19,v:1936/1944,100% DAG,NML |
Fundamentals of Statistics 2 Statistical theory with applications II, examination Probability Theory |
Resit |
Alla All |
Obligatorisk anmälan till tentamen. Mandatory registration for exam. | |||||||||||||||||||||||
Tue | 2019-11-26 | 09:00 - 13:00 | Resursrum B202, Frescati hage hus 8 | 36336,HT19,v:1936/2003,50% DAG,NML | Theory and application, PDT T7 | Resit | PP t7 PDT | Omtentamen | |||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | D416, Södra huset D, Vån 4 | Perspectives on the Development of the World Economy part 2 | Perspective on World Economy Development part 2 | Resit | All | ||||||||||||||||||||||||
17:00 - 21:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | 07592,HT19,v:1936/2003,50% KV,NML | Introductory Course 1 | Resit | Grekiska I, 1 | Denis Michael Searby | |||||||||||||||||||||||
Wed | 2019-11-27 | 09:00 - 14:00 | 48322,HT19,v:1936/1944,50% DAG,NML | Resit | Ilya Smirnov | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | 48339,HT19,v:1936/1944,50% DAG,NML | Resit | Alan Sola | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | 48376,HT19,v:1936/1944,50% DAG,NML | Resit | Yishao Zhou | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | 48476,HT19,v:1936/1944,50% DAG,NML | Resit | |||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | 48287,HT19,v:1936/1944,50% DAG,NML | Resit | Maria Deijfen | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | 48290,HT19,v:1936/1944,50% DAG,NML | Resit | |||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | 48442,HT19,v:1936/1944,50% DAG,NML | Resit | Kristofer Lindensjö | ||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Aulan, Kräftriket hus 4, Vån 3 | 28410,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Kanji I A | Resit | Ewa Machotka | OMTENTAMEN. För berörda. Glöm ej anmälan och giltig legitimation! | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Sal 149, Kräftriket hus 4 | 28411,HT19,v:1936/2003,75% DAG,NML | Situation Based Language Procifiency I | Resit | Eriko Seto Norrgård | ||||||||||||||||||||||||
Thu | 2019-11-28 | 09:00 - 13:00 | D358, Arrhenius hus D, Vån 3 | Resit | Ann-Christin Lindås | CMB I | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | 54983,HT19,v:1936/1944,100% DAG,NML | Resit |
Re-exam C545 |
||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | 48334,HT19,v:1936/1944,50% DAG,NML | Resit | Skrivsal: Laduvikssalen | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | 48364,HT19,v:1936/1944,50% DAG,NML | Resit | Wushi Goldring | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | 48289,HT19,v:1936/1944,50% DAG,NML | Resit | Ola Gerton Henrik Hössjer | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 |
48370,HT19,v:1936/1944,50% DAG,NML 48472,HT19,v:1936/1944,50% DAG,NML |
Resit | |||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | 48316,HT19,v:1936/1944,50% DAG,NML | Resit | |||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | 64042,HT18,v:1936/2003,50% DAG,NML |
Examination Resit |
Håkan Granath | ||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | 07556,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
French Basic Grammar and Vocabulary 1 French grammar and vocabulary 2 Written Proficiency 1 |
Resit | FrFRBdaggr1-2 | Malin Roitman | |||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | 07606,HT19,v:1936/2003,100% BLA,NML | Text and Language Structure I | Language Structure | Resit | Juanito Ornelas de Avelar | Brunnsvikssalen | |||||||||||||||||||||||
14:30 - 16:30 | U29, Geovetenskapens hus U, Vån 2 | 70459,HT19,v:1936/1944,50% DAG,NML | Resit |
Re-exam Note that you have to sign up via Ladok for students. |
|||||||||||||||||||||||||
15:00 - 20:00 | D499, Södra huset D, Vån 4 |
39678,HT19,v:1940/1944,100% DAG,NML 39688,HT19,v:1936/1944,50% DAG,NML 39693,HT19,v:1936/2003,50% KV,NML |
Fundamentals of Statistics 1 Design of Experiments Financial Statistical Theory, Examination |
Resit | All |
Obligatorisk anmälan till tentamen Mandatory registration for exam |
|||||||||||||||||||||||
Fri | 2019-11-29 | 09:00 - 13:00 | C397, Österbergsalen, Södra huset C, Vån 3 |
20404,HT19,v:1938/1945,50% DAG,NML 20409,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 20415,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Introductory Course in Swedish Sign Language Linguistic Introduction to Swedish Sign Language Linguistic Introduction to Swedish Sign Languag |
Resit | All | ||||||||||||||||||||||
16:30 - 17:00 | 12355,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Introduction to Cultural Studies |
Take-home exam Resit |
All groups | Inlämning av omtenta delkurs 1 i Mondo senast 17.00 | ||||||||||||||||||||||||
Sat | 2019-11-30 | 09:00 - 13:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | 21014,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Sociolinguistics and Conversation Analysis | ... |
Resit e-resit |
All groups | Theres Bellander | ||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E |
10641,VT19,v:1904/1923,100% DAG,NML 10650,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 10651,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 10652,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 10654,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 10656,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 10657,HT19,v:2004/2023,50% KV,NML 10680,HT19,v:1936/1944,50% DAG,NML 10682,HT19,v:1936/1944,50% DAG,NML |
Classical Works in Practical Philosophy Normative Ethics Philosophy of Language I Logic I |
Resit Uppsamling |
Uppsamlingstentatillfälle 1. TF o PF. (Inget tentatillfälle för delkurs 1 på TFI, TFI-L, PFI, PFI-FEP, ht 19 dag.) Omtenta för PFI, FEP Normativ etik, och för Logik I. |
||||||||||||||||||||||||
w49, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mon | 2019-12-02 | 09:00 - 12:00 |
JMK-salen, Garnisonen, Vån 4 Sal1, Garnisonen, Vån 4 Sal4, Garnisonen, Vån 4 |
18887,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Media, Culture, Society I | Resit | All | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | U32, Frescati hage hus 8 | 36317,HT19,v:1940/1944,100% DAG,NML | Neuroscience, cognition and learning 1 | Resit | LOKAL: U31 (plan 3, hus 8, Frescati hagväg 8) | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | 36339,HT19,v:1936/2003,50% DAG,NML | Consultancy in theory and practice | Resit | LOKAL:U31 (plan 3, hus 8, Frescati hagväg 8) | |||||||||||||||||||||||||
11:00 - 15:00 | Auditorium 2, Södra huset A, Vån 3 | 30814,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Introduction to international cooperation | IR 1:2 Int Coop | Resit | Omtentamen Int Samarb | |||||||||||||||||||||||
12:00 - 13:00 | Sal4, Garnisonen, Vån 4 | Resit | Petrus Dahlbeck | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||||
15:00 - 18:00 | Laduvikssalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | 33930,HT19,v:1936/1945,50% DAG,NML | Resit | Jonas Häckner | NOTE! Compulsory registration in due time for written exams. You sign up for the written exam through https://www.student.ladok.se. | ||||||||||||||||||||||||
Tue | 2019-12-03 | 09:00 - 13:00 | D499, Södra huset D, Vån 4 | 33918,HT19,v:1936/1945,50% DAG,NML | Resit | Roine Vestman | NOTE! Compulsory registration in due time for written exams. You sign up for the written exam through https://www.student.ladok.se | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 15:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A |
39665,HT19,v:1940/1945,100% DAG,NML 39699,HT19,v:1945/2003,100% DAG,NML |
Regression analysis, examination Sample surveys, examination |
Examination Resit |
All |
Obligatorisk anmälan till tentamen Mandatory registration for exam |
|||||||||||||||||||||||
12:30 - 16:30 | Lärosal 144, Manne Siegbahn A-B, Vån 1 | 14230,HT19,v:1936/2003,100% BLA,NML | Elementary Music Theory | Resit | All |
Cécile Bardoux Lovén Ove Ander |
|||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:30 | BUV 224, Frescati backe, ingång 21 A, Vån 2 | Resit | Susanne Kjällander | Workshop med de studenter i min som ej fick godkänd | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D |
19317,HT19,v:1940/1949,50% DAG,NML 19319,HT19,v:1936/1944,50% DAG,NML |
English Grammar and Vocabulary English proficiency and language theory |
Examination Resit |
ENG2F3 all grps ENGE46-Alla |
Andrew Thomas Cooper Hanna Salmi |
ENG2F3 exam ENGE46 re-take |
||||||||||||||||||||||
16:00 - 17:30 | D416, Södra huset D, Vån 4 |
19318,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 19321,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Linguistics 1 | Resit | English I All groups |
Alan McMillion Mikko Höglund Peter Sundkvist |
Re-take: workshop exercises | ||||||||||||||||||||||
17:30 - 20:45 | Lärosal 144, Manne Siegbahn A-B, Vån 1 |
14225,HT19,v:1936/1944,50% KV,NML 14228,HT19,v:1936/2003,50% KV,NML |
Fundamentals of Music Theory | Resit | All |
Cécile Bardoux Lovén Ove Ander |
|||||||||||||||||||||||
Wed | 2019-12-04 | 17:00 - 21:00 | E306, Södra huset E, Vån 3 |
07598,HT19,v:1936/2003,50% DAG,NML 07599,HT19,v:1936/2003,50% BLA,DST |
Beginner's course 1-2 |
Examination Resit |
Latin I, 1 campus PrimaLatina |
Erika Kihlman Maria Plaza |
|||||||||||||||||||||
20:45 - 21:00 | 18883,HT19,v:1936/1944,50% KV,NML | A Cultural History of Japanese Cinema | Resit | Trond Lundemo | Utlämning hemtenta | ||||||||||||||||||||||||
Fri | 2019-12-06 | 09:00 - 12:00 |
Sal1, Garnisonen, Vån 4 Sal2, Garnisonen, Vån 4 Sal4, Garnisonen, Vån 4 |
18881,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | History of Film and Moving Images 1 |
Resit Resit examination |
Alla All |
Bo Florin Petrus Dahlbeck |
Salsskrivning, uppsamlingstentamen OBS uppsamlingen är för dem som har rester från föregående terminer samt första delkursen på MKV I och II HT19, övriga hänvisas till ordinarie omtentamenstillfällen för denna termin. |
||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A |
12351,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 12360,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 12406,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
The history of the world II Sweden in the world World History and the History of Sweden: Early Modern |
Resit | HIST I All | Omskrivning för 3TID samt gamla 3VHI och 5SVE (före VT-18) | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 11:00 |
07537,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 07574,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 07636,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Phonetics and pronunciation | Resit |
Grupp 1-2 Spa I Int |
Juan Carlos Cruz Suárez | Ugglevikssalen. | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 |
07543,HT19,v:1940/1945,100% DAG,NML 07658,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Development in Latin America from 1900 | Resit | Luz Paula Parra Rosales | Ugglevikssalen | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | A5137, Södra huset A, Vån 5 |
Linguistic structures (theory) - exam English language structure |
Resit | Mikko Höglund | Re-take ESS1 | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Auditorium 4, Södra huset B, Vån 3 |
20386,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 20387,HT19,v:1936/1944,75% DAG,NML |
Resit | Group 1-3 | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | U24, Frescati hage hus 8 | 36329,HT19,v:1940/1944,100% DAG,NML | Work and organizational psychology | Resit | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E |
10650,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 10656,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Metaphysics Political Philosophy |
Examination Resit |
|||||||||||||||||||||||||
14:45 - 15:00 |
34245,HT2021,v:2139/2148,100% DAG,ITD OM929,VT19,v:1913/1923,100% DAG,NML |
Resit | Third Examination: Assignment task will be posted on Mondo | ||||||||||||||||||||||||||
16:00 - 16:15 | 18882,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Television: Media History and Popular Culture | Resit | Alla | Doron Galili | Utlämning hemtenta | |||||||||||||||||||||||
Sat | 2019-12-07 | 09:00 - 12:00 | D499, Södra huset D, Vån 4 |
07133,VT2021,v:2135/2202,50% DAG,NML 07227,HT2021,v:2203/2222,50% DAG,NML 07466,VT19,v:2036/2102,25% KV,NML 07565,HT2019,v:2103/2122,25% KV,NML 07566,HT19,v:2004/2023,50% BLA,NML 07567,HT19,v:1936/2003,100% BLA,NML 07568,HT19,v:1936/2003,25% KV,NML 07620,HT19,v:1936/2003,100% BLA,NML 07622,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 07623,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Phonetics speech communication Fonetics |
Resit |
French II Franska II halvfart termin I FrIIkväll FrII,25% FR2LP2 |
Francoise Sullet Nylander | |||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E |
33919,HT19,v:1936/1945,50% DAG,NML 33937,HT19,v:1936/1945,50% DAG,NML |
Resit |
Arash Nekoei Konrad Burchardi Peter Nilsson |
NOTE! Compulsory registration in due time for written exams. You sign up for the written exam through https://www.student.ladok.se | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | 69659,HT19,v:1936/1944,100% DAG,NML | Descriptive Swedish Language | ... |
Resit e-resit |
All groups |
Anja Petersson Daria Titarenko Jan Svanlund Milena Podolsak Per Mårtenson |
Ta med giltig legitimation | |||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 | 21872,HT19,v:1936/1944,50% KV,NML | Language Norms in Modern Swedish | ... | Resit | Johanna Ledin | Brunnsvikssalen | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | D499, Södra huset D, Vån 4 |
69596,HT19,v:1936/1944,50% DAG,DST 69597,HT19,v:1936/1944,50% KV,NML |
Multilingualism - Individual and Society | Resit |
Gropu 1 Group 2 |
Sista dag för anmälan: 5 december | |||||||||||||||||||||||
Sun | 2019-12-08 | 09:00 - 14:00 | Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | 33926,HT19,v:1941/1945,100% DAG,NML | Resit | Paul Klein | NOTE! Compulsory registration in due time for written exams. You sign up for the written exam through https://www.student.ladok.se | ||||||||||||||||||||||
w50, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mon | 2019-12-09 | 08:00 - 12:00 | Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | 36295,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Biological Psychology | Resit | Alla | OMTENTA. Obligatorisk anmälan i Ladok senast 4/12. | |||||||||||||||||||||
09:00 - 09:15 | 14251,HT19,v:1936/1944,50% DAG,NML | Gender perspectives on art and visual culture |
Resit Publication exam. |
||||||||||||||||||||||||||
11:45 - 12:00 |
34393,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 34451,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Organization and Change |
Written assignment Resit |
PEG220\PEG210 | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | E319, Södra huset E, Vån 3 |
19318,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 19321,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Reading literature | Resit | English I All groups | Irina Rasmussen | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 18:00 | KÖL-K233, Arrhenius KÖL, Vån 2 | 55329,HT19,v:1936/1944,100% DAG,NML | Resit |
Marvin Lübcke Matteo Costantini |
Re-exam: REAK | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 18:00 | KÖL-K239, Arrhenius KÖL, Vån 2 | 53865,HT19,v:1936/1944,100% DAG,NML | Resit | Re-exam | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 18:00 | KÖL-K438, Arrhenius KÖL, Vån 4 | 54968,HT19,v:1936/1944,100% DAG,NML | Structure theory | Structure | Resit | Omtenta Struktur | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 18:00 | KÖL-K441, Arrhenius KÖL, Vån 4 | 54971,HT19,v:1940/1949,100% DAG,NML | Quantum Mechanics and Spectroscopy, Theory | Resit | Re-exam | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 19:00 | KÖL-K447, Arrhenius KÖL, Vån 4 | Resit | Lina Larsson | Extrasal för KZ2012 och KZ4018 | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | Resit | |||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Laduvikssalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D |
10650,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 10651,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 10673,HT19,v:1936/2003,25% DAG,NML 10675,HT19,v:1936/2003,25% DAG,NML 10679,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
The History of Practical Philosophy Logic in Computer Science and Artificial Intelligence Logic in computer science and artificial intelligence The History of Theoretical Philosophy part 1 The History of Theoretical philosophy part 1 |
Examination Resit |
Omtentatillfälle för PFI, Den praktiska filosofins historia. | ||||||||||||||||||||||||
17:00 - 17:15 | 12398,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Project Management in the Cultural Field, Theory and Method | Resit | Ragnar Lund | 17:00 Omtenta delkurs 1 läggs ut på mondo | ||||||||||||||||||||||||
23:45 - 00:00 | 12399,HT19,v:2004/2023,100% DAG,NML | The Role of Publishing in Culture and Society |
Take-home exam Resit |
Kl. 13-15, InDesign sal 15:108 , AST För er som vill skriva omtenta delkurs 1: Kontakta Ragni på ragni.svensson@historia.su.se! |
|||||||||||||||||||||||||
Tue | 2019-12-10 | 09:00 - 12:00 | BUV 129, Frescati backe, ingång 21 A, Vån 1 | Resit | Susanne Kjällander | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | Resit | |||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 09:15 | 18878,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Forms of Fashion | Resit | Philip Nilsson Warkander | Omtentamen läggs upp | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | D499, Södra huset D, Vån 4 | 21957,HT19,v:1936/1944,50% DAG,NML | Swedish Grammar from a Cross-linguistic Perspective | Resit | Sabina Ivenäs Dyverfeldt | ||||||||||||||||||||||||
17:00 - 17:15 | 18893,HT19,v:1936/1944,50% DAG,NML | History of Dress | Resit | Paula von Wachenfeldt | Deadline Re-examination | ||||||||||||||||||||||||
Wed | 2019-12-11 | 09:00 - 12:00 | E420, Södra huset E, Vån 4 |
19318,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 19321,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Reading literature |
Presentation Resit |
English I All groups |
Charlotta Elmgren Claudia Egerer Irina Rasmussen Michaela Vance |
Re-examination: Oral presentation assignment | ||||||||||||||||||||
09:00 - 15:00 | KÖL-K247, Arrhenius KÖL, Vån 2 | 53866,HT19,v:1936/1944,100% DAG,NML | Resit | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 18:00 | KÖL-K439, Arrhenius KÖL, Vån 4 | 70456,HT19,v:1936/1944,100% DAG,NML | Resit | Hitesh Vijay Motwani | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 |
21013,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 21884,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 21888,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML |
Scandinavian laguages and language history of Swedish Scandinavian Languages and Swedish Language History Scandinavian Languages and Swedish Language |
... |
Resit e-resit |
All groups |
Allan Hansen Hedvig Solbakken Mikael Kalm |
Laduvikssalen | ||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E |
10667,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML 10668,HT19,v:1940/1944,100% DAG,NML |
Resit | Omtentatillfälle för Inriktning Fritidshem, och F-3. | |||||||||||||||||||||||||
15:00 - 20:00 | U31 (David Magnusson-salen), Frescati hage hus 8 |
36293,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 36296,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Scientific Methods and Statistics | Resit | Whole group | Statistik - omtentamen. Se delkursanvisningar. Obs! Obligatorisk anmälan i Ladok senast 8/12. | |||||||||||||||||||||||
20:45 - 21:00 | 18883,HT19,v:1936/1944,50% KV,NML | A Cultural History of Japanese Cinema | Resit | Trond Lundemo | Inlämning hemtenta | ||||||||||||||||||||||||
Thu | 2019-12-12 | 13:00 - 17:00 | E306, Södra huset E, Vån 3 |
01269,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 01273,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 01326,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 01362,HT19,v:1936/1944,100% DAG,NML |
Abrahamic religions The History of Christianity |
Examination Resit Resit examination |
ALLA - Abrahamitiska |
Omtentamen Obligatorisk anmälan på mitt.su.se |
|||||||||||||||||||||
Fri | 2019-12-13 | 08:00 - 12:00 | U24, Frescati hage hus 8 | 36342,HT19,v:1936/1944,50% DAG,NML | Resit | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | U31 (David Magnusson-salen), Frescati hage hus 8 |
36293,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 36296,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 36315,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Introduction to Clinical Psychology | Resit | OMTENTA. Obligatorisk anmälan via LAdok senast 10/12. | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Laduvikssalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D |
36294,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 36297,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Statistics | Resit | Alla Metod & statistik | OMTENTA avsnitt 3: Statistik. Obligatorisk anmälan i Ladok senast 10/12. | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | 21871,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Swedish Grammar in a Crosslinguistic Perspective | Resit | All groups | Goran Maljan | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 |
07468,VT19,v:1936/2003,50% BLA,NML 07569,HT19,v:2004/2023,50% BLA,NML 07570,HT19,v:1936/2003,100% BLA,NML 07624,HT19,v:1936/2003,100% BLA,NML |
Advanced grammar | Resit | Per Förnegård | Ugglevikssalen | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 | 334, Wallenberg, Vån 3 | 15808,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | The Archaeology of the Iron Age and the Viking Period | Resit | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 15:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A |
45144,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 45147,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Resit | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 |
E355, Södra huset E, Vån 3 F255, Södra huset F, Vån 2 |
69631,HT19,v:1945/2003,100% DAG,NML | Reading and Writing from a Teaching Perspective |
Oral exam Resit |
All groups | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Seminarierum 315, Kräftriket hus 4, Vån 2 | 28411,HT19,v:1936/2003,75% DAG,NML | Situation Based Language Procifiency I | Resit | Eriko Seto Norrgård | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | U31 (David Magnusson-salen), Frescati hage hus 8 | Resit | LOGOSOC | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | 34546,HT19,v:1945/2003,100% DAG,NML | Knowledge and Science | Resit | |||||||||||||||||||||||||
15:00 - 15:30 | 18907,HT19,v:1936/1944,100% DAG,NML | Swedish Film and Television Culture | Resit | Ashley Smith | Deadline home assignment | ||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 |
14323,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 14324,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 21021,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Epoches and genres Literary course |
Written assignment Resit |
Helklass | |||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | 69606,HT19,v:1940/1944,100% DAG,NML | Children's Literature in School Year 4-6 |
Written assignment Resit |
Group 1-2 | |||||||||||||||||||||||||
16:00 - 16:15 | 18882,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Television: Media History and Popular Culture | Resit | Alla | Doron Galili | Inlämning hemtenta | |||||||||||||||||||||||
16:45 - 17:00 | 14235,HT19,v:1936/1944,50% DAG,NML | Introduction to Literary Interpretation |
Written assignment Resit |
Krzysztof Bak | |||||||||||||||||||||||||
17:00 - 17:30 | 18909,HT19,v:1936/1944,50% DAG,NML | Animation Cinema : A Performative History | Resit | Donald Crafton | Deadline written assignment | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | 21046,HT19,v:1937/1947,50% BLA,NML | Course 2 | Resit | Group 1-3 | Ugglevikssalen och Laduvikssalen | ||||||||||||||||||||||||
Sat | 2019-12-14 | 09:00 - 14:00 | D279, Södra huset D, Vån 2 | 12394,HT19,v:1936/2003,50% KV,NML | World History and the History of Sweden: Middle Ages | Resit | Hi I kväll alla | Anmälan via student.ladok.se | |||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E |
33921,HT19,v:1936/1945,50% DAG,NML 33929,HT19,v:1941/1945,100% DAG,NML |
Resit |
Ann-Sofie Kolm Peter Skogman Thoursie |
NOTE! Compulsory registration in due time for written exams. You sign up for the written exam through https://www.student.ladok.se | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | E306, Södra huset E, Vån 3 |
19320,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 19322,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Literary cultures 1340-1832 | Resit | English II All groups | Marina Kohnen Ludwigs | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 | Laduvikssalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D |
42629,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 42641,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 42643,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML SV102,VT20,v:2008/2012,100% DAG,NML |
Swedish Politics Swedish politics |
Resit |
SVS001 Alla SVE001 All |
Michele Martha Micheletti Tommy Möller |
|||||||||||||||||||||||
w51, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mon | 2019-12-16 | 08:45 - 09:00 | 14251,HT19,v:1936/1944,50% DAG,NML | Gender perspectives on art and visual culture |
Written assignment Resit |
||||||||||||||||||||||||
15:00 - 20:00 | Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | Resit | |||||||||||||||||||||||||||
17:00 - 17:15 | 12398,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Economic Planning, Organization and Marketing | Resit | Ragnar Lund | 17:00 Omtenta delkurs 2 läggs ut på mondo | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 | Laduvikssalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | 21045,HT19,v:1942/1947,50% BLA,NML | Course 1 | Resit | Group 3 | Anders Eklund Perruchon | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | 21048,HT19,v:1937/1947,50% BLA,NML | Resit | All groups |
Anna Volkova Jeanette Lilja Linnea Rutström |
Laduvikssalen | ||||||||||||||||||||||||
20:45 - 21:00 | 14222,HT19,v:1936/2003,50% KV,NML | Film music I |
Written assignment Resit |
All | |||||||||||||||||||||||||
Tue | 2019-12-17 | 09:00 - 14:00 | OM800,VT2021,v:2103/2122,100% DAG,NML | Resit | Vahid Mosavat | ||||||||||||||||||||||||
Wed | 2019-12-18 | 13:00 - 17:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | 21878,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Swedish Vocabulary | ... | Resit | All groups | Annette Lindberg | ||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | 21873,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Swedish Language Structure | ... | Resit | All groups | Fredrik Valdeson | Brunnsvikssalen | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | 21010,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Practical Language Analysis | ... |
Resit e-resit |
All groups |
Hanna Hallmén Inger Lindell |
Brunnsvikssalen | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 |
21022,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 21024,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 21884,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Linguistics 2 Psycholinguistics |
... | Resit | All groups | Jan Svanlund | Brunnsvikssalen | ||||||||||||||||||||||
17:00 - 21:00 | D499, Södra huset D, Vån 4 |
21984,HT19,v:1936/1944,50% KV,NML 21985,HT19,v:1936/1944,50% DAG,DST |
Swedish Pronunciation from a Learning Perspective | Resit | NSS211 |
Johan Brandtler Julia Backelin Forsberg |
Distans och kväll | ||||||||||||||||||||||
23:45 - 00:00 | 14226,HT19,v:1936/2003,50% KV,NML | Computer game music 1 |
Written assignment Resit |
All | Inlämning senast kl. 23:59 | ||||||||||||||||||||||||
Thu | 2019-12-19 | 10:00 - 12:00 | Sal B, Kräftriket hus 4, Vån 2 | 28410,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Practical Language Proficiency I | Resit | Eriko Seto Norrgård | Omtenta för presentation 1-3 | |||||||||||||||||||||
15:00 - 18:00 | Laduvikssalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | Resit | |||||||||||||||||||||||||||
16:00 - 16:15 | 18878,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Forms of Fashion | Resit | Philip Nilsson Warkander | Inlämning omtentamen | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | E387, Södra huset E, Vån 3 |
25046,HT19,v:1936/2003,50% BLA,NML 25953,HT19,v:1936/2003,50% KV,NML 25954,HT19,v:1936/2003,50% KV,NML |
Language Knowledge 1 History of Finnish Literature History of the Finnish Literature |
Examination Resit |
Fifr I A group 1-2 | ||||||||||||||||||||||||
Fri | 2019-12-20 | 11:00 - 16:00 |
P224, Arrhenius hus P, Vån 2 P232, Arrhenius hus P, Vån 2 P237, Arrhenius hus P, Vån 2 |
Resit | OMF Bot omtenta | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D |
10651,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 10652,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 10653,HT19,v:1936/2003,50% DAG,NML 10664,HT19,v:1945/2003,50% DAG,NML 10679,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 10684,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Political Philosophy I Philosophy of Mind Metaphysics The Philosophy of Mind Predicate logic |
Examination Resit |
|||||||||||||||||||||||||
15:00 - 16:00 |
77692,HT19,v:1936/1944,100% DAG,NML 77713,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Geography, teaching and learning Social Science education, teaching and learning |
Written assignment Resit |
||||||||||||||||||||||||||
16:45 - 17:00 | 14217,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | History of Literature (before 1800) |
Written assignment Resit |
Helklass | |||||||||||||||||||||||||
16:45 - 17:00 | 14219,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Specialization |
Written assignment Resit |
All | |||||||||||||||||||||||||
16:45 - 17:00 | 14234,HT19,v:1936/1945,50% DAG,NML | Children´s Literature II. Reading Classics |
Written assignment Resit |
||||||||||||||||||||||||||
16:45 - 17:00 |
14237,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 14313,HT19,v:1940/1944,100% DAG,NML 14322,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 21013,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
History of Literature I Litterary history 1 |
Upplysning och förromantik |
Written assignment Resit |
Helklass | ||||||||||||||||||||||||
17:00 - 17:15 | 12398,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Project Management in the Cultural Field, Theory and Method | Resit | Ragnar Lund | 17:00 Deadline omtenta delkurs 1 | ||||||||||||||||||||||||
19:45 - 20:00 | 14218,HT19,v:2004/2023,50% KV,NML | Literary Theory and Method |
Written assignment Resit |
All | |||||||||||||||||||||||||
19:45 - 20:00 |
14180,HT19,v:2004/2023,50% KV,NML 14310,HT19,v:1936/1944,50% KV,NML 14321,HT19,v:2004/2023,50% KV,NML |
Analyzing and interpretation of literary texts Analysis and Interpretation of Literary Texts |
Vad är att tolka en text? |
Written assignment Resit |
Helklass | ||||||||||||||||||||||||
19:45 - 20:00 |
14057,VT19,v:1936/2003,50% KV,NML 14139,VT19,v:1936/2003,50% KV,NML 14315,HT19,v:1936/1944,50% KV,NML |
Circumstances of Literature Literature and Readers Literature and the Reader |
Written assignment Resit |
Helklass | |||||||||||||||||||||||||
20:45 - 21:00 | 14216,HT19,v:2004/2023,50% KV,NML | Writing about literature |
Written assignment Resit |
Helklass | |||||||||||||||||||||||||
Sat | 2019-12-21 | 09:00 - 12:00 |
25988,HT19,v:2004/2023,50% BLA,NML 25989,HT19,v:1936/2003,100% BLA,NML |
History of the German Language, Written Test | Academic Writing | Resit | German 2, all students | Värtasalen | |||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 |
25990,HT19,v:2004/2023,50% BLA,NML 25991,HT19,v:1936/2003,100% BLA,NML |
German Linguistics, Written Test | German linguistics | Resit | TYA301-TyKand | Värtasalen | |||||||||||||||||||||||
w1, 2020 | |||||||||||||||||||||||||||||
Fri | 2020-01-03 | 16:45 - 17:00 | 12398,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Economic Planning, Organization and Marketing | Resit | Ragnar Lund | 17:00 Deadline omtenta delkurs 2 | ||||||||||||||||||||||
19:45 - 20:00 | 14238,HT19,v:1936/1944,50% KV,NML | Multicultural Literature for Children and Young Adults |
Written assignment Resit |
||||||||||||||||||||||||||
19:45 - 20:00 | 14239,HT19,v:1936/1944,50% KV,NML | Documentary and Literature |
Written assignment Resit |
||||||||||||||||||||||||||
w2, 2020 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tue | 2020-01-07 | 09:00 - 13:00 | 2519, Frescativägen 54, Vån 5 |
34424,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 34425,HT19,v:1945/1949,100% DAG,NML |
Research Theory and Methods I | Resit | Anneli Öljarstrand | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | D416, Södra huset D, Vån 4 | Economic Thought | EH I-3 Tankar om ekonomi | Resit | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | D499, Södra huset D, Vån 4 | 30815,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Thoughts on Economics | Economic Thoughts | Resit | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 |
07558,HT19,v:2004/2023,50% BLA,NML 07559,HT19,v:1936/2003,100% BLA,NML 07560,HT19,v:1936/2003,25% KV,NML 07564,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 07590,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 07617,HT19,v:1936/2003,100% BLA,NML 07618,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 07619,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Linguistic analysis and vocabulary Grammar and vocabulary Grammar and Vocabulary |
Resit |
FRI, dag Grupp1-2 Franska I i Frankrike FR1GRA Frist kväll 7,5 hp FRI, dag T1 Grupp2, halvfart FRI, dag T1 Grupp1, halvfart |
Malin Roitman Per Förnegård |
Brunnsvikssalen | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 | Sal Asienbiblioteket, Kräftriket hus 21, Vån 2 |
28422,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 28423,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Modern Standard Arabic IV Modern Standard Arabic I |
Resit | Tania Al Saadi | Glöm ej giltig legitimation! | |||||||||||||||||||||||
12:45 - 13:00 | 18887,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Media, Culture, Society II | Resit | Elitsa Ivanova | Omtenta publiceras på Athena | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | BUV 347, Frescati backe, ingång 21 A, Vån 3 | Resit | Mie Josefson | ||||||||||||||||||||||||||
16:00 - 21:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E | 64229,HT19,v:1945/1949,100% DAG,NML | Resit | All groups UM4041 | Anna Ålund | ||||||||||||||||||||||||
17:00 - 18:00 | 07595,HT19,v:1940/1949,50% KV,NML | Greek Eros - love and erotism in ancient Greece |
Take-home exam Resit Exam release |
Eva-Carin Gero | |||||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | Laduvikssalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D |
21049,HT19,v:1937/1950,50% BLA,NML 21050,HT19,v:1937/1950,50% BLA,NML |
Course 4-5 | Resit |
Cours 4 all groups Course 5 all grops |
Lili Sara Schmidt Linnea Rutström Theres Beswick Zhiyin Zhang |
|||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | 21047,HT19,v:1942/1950,50% BLA,NML | Course 2 | Resit | Group 4-12 |
Agneta Lindén Carolina Donoso Villela Christian Brändh David Haas Erkan Ellek Irina Reschetiuk Lina Holmqvist Zhiyin Zhang |
Laduvikssalen | |||||||||||||||||||||||
23:00 - 00:00 | 07534,HT19,v:1936/2003,100% BLA,NML | Italian premodern literature |
Teaching Take-home exam Written assignment Resit |
Michele Colombo | Riparazione compito scritto | ||||||||||||||||||||||||
Wed | 2020-01-08 | 09:00 - 10:30 | A5137, Södra huset A, Vån 5 |
19318,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 19321,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Linguistics 1 | Resit | English I All groups |
Alan McMillion Mikko Höglund Peter Sundkvist |
Re-take: workshop exercises | ||||||||||||||||||||
10:00 - 13:00 |
07537,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 07538,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 07574,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 07636,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Spanish Americas' history and geography | Resit |
Grupp 1-2 Spa I Int |
Bieke Willem | Brunnsvikssalen. | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 13:00 |
07540,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 07578,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Introduction to Linguistics | Resit | Maria Bernal Linnersand | Brunnsvikssalen. | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 13:00 | 07547,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Theories and methods in Spanish studies | Resit |
Azucena Castro Juan Carlos Cruz Suárez Rakel Österberg |
Brunnsvikssalen. | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 13:00 |
07531,HT19,v:1936/2003,100% BLA,NML 07631,HT19,v:1936/2003,100% BLA,NML |
Grammar and translation | Resit |
Anna Ingeborg Gudmundson Maria Tikka Roberta Colonna Dahlman |
Brunnsvikssalen. | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 13:00 | 07612,HT19,v:2004/2023,50% DAG,NML | Mediation | Resit | Juanito Ornelas de Avelar | Brunnsvikssalen | ||||||||||||||||||||||||
12:00 - 16:00 | Aulan, Kräftriket hus 4, Vån 3 |
28411,HT19,v:1936/2003,75% DAG,NML 28412,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 28413,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 28414,HT19,v:1936/2003,75% DAG,NML 28415,HT19,v:1936/2003,75% DAG,NML 28430,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 28432,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 28433,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Modern Standard Korean 2 Writing Practice Grammar III Modern Standard Korean 6 Intensive Text Course Modern Chinese I b Modern Chinese III b Extensive Text Reading |
Resit | Daniel Mohseni Kabir Bäckström |
Glöm ej giltig legitimation! Kinesiska: 3 h skrivtid |
|||||||||||||||||||||||
12:30 - 16:30 | Auditorium 12, Södra huset F, Vån 2 | Resit | |||||||||||||||||||||||||||
16:00 - 16:15 | 18882,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Cultural Studies and Moving Images | Resit | Utlämning omtenta | |||||||||||||||||||||||||
17:00 - 17:15 | 18881,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | History of Film and Moving Images 2 | Resit | Alla | Bo Florin | Utlämning av hemtenta | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 |
07527,HT2019,v:2103/2122,25% KV,NML 07528,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 07591,HT19,v:1936/2003,100% BLA,NML |
Italian Grammar | Resit | Italienska I kväll | Franco Pauletto | D499. | |||||||||||||||||||||||
Thu | 2020-01-09 | 09:00 - 13:00 | D416, Södra huset D, Vån 4 | 21871,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Swedish Phonology in a Crosslinguistic Perspective | Resit | All groups | Ana Rodriguez Gonzalez | |||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 |
E248, Arrhenius hus E, Vån 2 E250, Arrhenius hus E, Vån 2 |
64249,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Pattern, Structure and Relations | Resit | All groups UM54UU | Kerstin Larsson | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Laduvikssalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | 36295,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Cognition | Resit | Alla | OMTENTA. Obligatorisk anmälan i Ladok senast 6/1. | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 | Aulan, Kräftriket hus 4, Vån 3 |
28411,HT19,v:1936/2003,75% DAG,NML 28412,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 28413,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 28414,HT19,v:1936/2003,75% DAG,NML 28415,HT19,v:1936/2003,75% DAG,NML 28422,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 28423,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Introduction to the Study of the Korean Language and Culture Reading Practice 4 Text reading II Modern Standard Arabic II Kanji III B Hanja Extensive Text Course |
Resit | Glöm ej giltig legitimation! | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 13:00 | E306, Södra huset E, Vån 3 | 37460,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Method and research design | Method and research design | Resit | GU5001 All | Omtenta moment 2 | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Auditorium 4, Södra huset B, Vån 3 | 30814,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Introduction to International security | IR 1:3 Int Sec | Resit | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | 07536,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Grammar II | Resit | ES030A Gr A-B | Tamara Strugo | Brunnsvikssalen. | |||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 |
07537,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 07538,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 07574,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 07636,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Grammar | Resit |
Grupp 1-2 Spa I Int |
Maria Bernal Linnersand | Brunnsvikssalen. | |||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | E387, Södra huset E, Vån 3 |
19320,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 19322,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Linguistics 2B |
Presentation Resit |
English II All groups |
Beyza Björkman Nylén Caroline Gentens Hanna Salmi Marta Andersson |
Re-take: oral presentation | ||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | Laduvikssalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | 07554,HT19,v:1936/2003,50% KV,NML |
Written Proficiency 1-2 French Basic Grammar and Vocabulary 1 French grammar and vocabulary 2 |
Resit |
FrFrbkvgr1 FrFRBkvgr2 |
Per Förnegård | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | 07555,HT19,v:1936/2003,50% KV,NML |
Written Proficiency 2 French Grammar and Vocabulary 3 |
Resit | Svante Lindberg | Laduvikssalen | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 | 07561,HT19,v:1936/2003,25% KV,NML | Politics in France | Resit | FrI, KPA, 7,5 h | Christophe Premat | Laduvikssalen | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 |
07368,HT18,v:2004/2023,25% KV,NML 07458,VT19,v:2036/2102,25% KV,NML 07557,HT2019,v:2103/2122,25% KV,NML 07558,HT19,v:2004/2023,50% BLA,NML 07559,HT19,v:1936/2003,100% BLA,NML 07563,HT19,v:1936/2003,25% KV,NML 07564,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 07617,HT19,v:1936/2003,100% BLA,NML 07618,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 07619,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Phonetics | Resit |
FRI, dag Grupp1-2 French in France FRI, dag, LP Grupp1-2 FRI, dag T1 Grupp2, halvfart FrI,25% T1 FrI, 25% T2-4 Franska I, Muntlig spr. 7,5hp |
Francoise Sullet Nylander | Laduvikssalen | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | 07524,HT19,v:1936/2003,50% KV,NML | Grammar and Vocabulary 1 | Resit | ITFRB I gr1-3 | Paolo Sancini | Laduvikssalen. | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 |
07525,HT19,v:1936/2003,50% KV,NML 07526,HT19,v:1936/2003,50% DAG,DST |
Grammar and Vocabulary 2 | Resit |
ITFRB II gr1 ITFRB II dist |
Paolo Sancini | Laduvikssalen. | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 |
07529,HT2019,v:2103/2122,25% KV,NML 07531,HT19,v:1936/2003,100% BLA,NML 07631,HT19,v:1936/2003,100% BLA,NML |
Literary history | Resit | Cecilia Schwartz | Laduvikssalen. | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | 07605,HT19,v:2004/2023,50% KV,NML | Text and Language Structure I | Language Structure | Resit | Mauro Cavaliere | Laduvikssalen | |||||||||||||||||||||||
Fri | 2020-01-10 | 07:45 - 08:00 | 14203,HT19,v:1936/1944,100% DAG,NML |
The Configurations of Community The Use and Production of the Cultural Heritage |
Resit Publication exam. |
||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | C307, Södra huset C, Vån 3 |
20407,HT19,v:1945/2003,50% DAG,NML 20409,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 20415,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Swedish Sign Language II - theoretical focus Theoretical focus |
Resit | All | Krister Schönström | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | D499, Södra huset D, Vån 4 |
19318,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 19321,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Linguistics 1 | Resit | English I All groups |
Alan McMillion Mikko Höglund Peter Sundkvist |
|||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Sal Asienbiblioteket, Kräftriket hus 21, Vån 2 | 28411,HT19,v:1936/2003,75% DAG,NML | Practical Language Proficiency III | Resit | Glöm ej giltig legitimation! | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | Resit | |||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 |
07540,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 07578,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Syntax and grammar | Resit | Tamara Strugo | Värtasalen. | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 |
07547,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 07549,HT19,v:1936/2003,25% DAG,NML 07584,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 07585,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Mediating | Resit | Rakel Österberg | Värtasalen. | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | 07556,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
French Basic Grammar and Vocabulary 3 Written Proficiency 2 |
Resit | FrFRBdaggr1-2 | Svante Lindberg | Värtasalen | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 |
07566,HT19,v:2004/2023,50% BLA,NML 07567,HT19,v:1936/2003,100% BLA,NML 07620,HT19,v:1936/2003,100% BLA,NML 07622,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
grammar written communication Grammar Written communication |
Resit |
French II Franska II halvfart termin I FR2LP2 |
Francoise Sullet Nylander | Värtasalen | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 |
07572,HT19,v:2004/2023,50% DAG,NML 07641,HT19,v:1936/2003,25% DAG,NML |
Interculturality and Communicative Competence | Resit | Mickaelle Cedergren | Värtasalen | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 |
07528,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 07591,HT19,v:1936/2003,100% BLA,NML |
Italian Culture, History and Civics | Resit | Roberta Colonna Dahlman | Värtasalen. | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | 07534,HT19,v:1936/2003,100% BLA,NML | Linguistics, Theory and Method | Resit | Michele Colombo | Värtasalen. | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | 07606,HT19,v:1936/2003,100% BLA,NML | Text and Language Structure II | Language Structure | Resit | Juanito Ornelas de Avelar | Värtasalen | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 |
07608,HT19,v:2004/2023,50% DAG,NML 07609,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Language structure and introduction to linguistics | Resit | Juanito Ornelas de Avelar | Värtasalen. | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A |
21962,HT19,v:2004/2023,50% KV,NML 21987,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Vocabulary | ... | Resit | All groups | Anna Karlsson | ||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | 69615,HT19,v:1945/1949,100% DAG,NML | Children’s Literature, Lower School Grades |
Written assignment Resit |
All groups | |||||||||||||||||||||||||
16:00 - 20:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A |
36293,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 36296,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 36315,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Social Psychology | Resit | OMTENTA. Lokal: Brunnsvikssalen. Obligatorisk anmälan via Ladok senast 7/1. | ||||||||||||||||||||||||
16:00 - 20:00 |
36293,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 36296,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 36315,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Motivation and Emotion | Resit | OMTENTA. Lokal: Brunnsvikssalen. Obligatorisk anmälan via Ladok senast 7/1. | |||||||||||||||||||||||||
16:00 - 20:00 |
36293,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 36296,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 36315,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Work Psychology | Resit | OMTENTA. Lokal: Brunnsvikssalen. Obligatorisk anmälan via Ladok senast 7/1. | |||||||||||||||||||||||||
16:00 - 20:00 |
36296,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 36315,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Forensic psychology | Resit | OMTENTA. Lokal: Brunnsvikssalen. Obligatorisk anmälan via Ladok senast 7/1. | |||||||||||||||||||||||||
Sat | 2020-01-11 | 09:00 - 12:00 | D416, Södra huset D, Vån 4 |
69623,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 69624,HT19,v:1936/1945,100% DAG,NML 69625,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Analysis and Assessment of Second Language Development | Resit | Group 1-2 | Sista dag för anmälan: 5 januari. | |||||||||||||||||||||
10:00 - 16:00 |
E306, Arrhenius hus E, Vån 3 E314, Arrhenius hus E, Vån 3 E210, Arrhenius hus E, Vån 2 |
Resit | Uppsamlingstentor | ||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 15:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | 21015,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Swedish Grammar | ... | Resit | All groups | Johan Brandtler | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E |
10650,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 10651,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 10656,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 10657,HT19,v:2004/2023,50% KV,NML 10676,HT19,v:2004/2023,50% KV,NML 10679,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Introduction to Argumentation, Semantics and Logic Metaphysics Meta Ethics Epistemology and philosophy of science The History of Theoretical Philosophy part 1 The History of Theoretical philosophy part 1 |
Resit | Omtenta Inledning till argumentation endast för PFI kväll. | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | D416, Södra huset D, Vån 4 |
25988,HT19,v:2004/2023,50% BLA,NML 25989,HT19,v:1936/2003,100% BLA,NML |
Grammar, Written Test | German Grammar | Resit |
Germ 2, evening Germ 2, daytime |
|||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 |
25953,HT19,v:1936/2003,50% KV,NML 25960,HT19,v:1936/2003,100% BLA,NML |
Oral and Writing Proficiency 1 Written Communication |
Resit | Fifr I A group 1-2 | D416 | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 |
25975,HT19,v:1936/2003,25% DAG,NML 25996,HT19,v:2004/2023,50% KV,NML 25997,HT19,v:2004/2023,50% DAG,NML 25998,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
German Summary Writing | Processkrivning och översättning | Resit |
Germ 1, daytime, all stud. Germ 1, evening, all stud. |
D416 | |||||||||||||||||||||||
w3, 2020 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mon | 2020-01-13 | 09:00 - 12:00 | U24, Frescati hage hus 8 |
36312,HT19,v:1945/1949,100% DAG,NML 36359,HT2019,v:2135/2202,25% DAG,NML |
Resit | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D |
39672,HT19,v:1945/1949,100% DAG,NML 39690,HT19,v:1945/2003,100% DAG,NML 39699,HT19,v:1945/2003,100% DAG,NML |
Regression and Time Series Analysis Regression analysis, examination Statistical Inference |
Resit | All | Obligatorisk anmälan till tentamen | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 15:00 | E319, Södra huset E, Vån 3 | 45150,HT19,v:1945/1949,100% DAG,NML | Resit | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Aulan, Kräftriket hus 4, Vån 3 |
28326,HT18,v:1836/1903,100% DAG,NML 28372,HT18,v:1836/1903,100% DAG,NML 28380,VT19,v:1904/1923,75% DAG,NML 28412,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Grammar II Practical Language Proficiency V Kanji I B |
Resit Resit examination |
OBS! Japanska II Grammatik II uppsamlingstenta är kl. 13-17! Övriga tentor är kl. 13-15! Glöm ej giltig legitimation! |
||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | D416, Södra huset D, Vån 4 |
Examination Resit Resit examination |
Uppsamlingstentamen Religionshistoria - alla kurser. Obligatorisk anmälan på mitt.su.se | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | U32, Frescati hage hus 8 |
36208,HT18,v:2036/2102,25% DAG,NML 36353,HT2019,v:2135/2202,25% DAG,NML |
Psychotherapeutic theories and methdes in PDT T3 Psychotherapeutic theories and methods PDT T1 |
Resit | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | U31 (David Magnusson-salen), Frescati hage hus 8 | 38202,HT19,v:2004/2023,100% DAG,NML | Cognitive Psychology | Resit | All | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||
17:00 - 21:00 |
07133,VT2021,v:2135/2202,50% DAG,NML 07227,HT2021,v:2203/2222,50% DAG,NML 07466,VT19,v:2036/2102,25% KV,NML 07556,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 07565,HT2019,v:2103/2122,25% KV,NML 07566,HT19,v:2004/2023,50% BLA,NML 07567,HT19,v:1936/2003,100% BLA,NML 07568,HT19,v:1936/2003,25% KV,NML 07620,HT19,v:1936/2003,100% BLA,NML 07622,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 07623,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
linguistics I | Resit |
French II Franska II halvfart termin I FrIIkväll FrII,25% FR2LP2 |
Malin Roitman | Brunnsvikssalen | |||||||||||||||||||||||
17:00 - 21:00 |
07479,VT19,v:2036/2102,25% KV,NML 07532,HT2019,v:2103/2122,25% KV,NML 07534,HT19,v:1936/2003,100% BLA,NML |
Literary Analysis, Theory and Method | Resit | Cecilia Schwartz | Brunnsvikssalen. | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | C307, Södra huset C, Vån 3 | 20384,HT19,v:1936/2003,25% KV,NML | The History of Languages | Resit | Bernhard Wälchli | ||||||||||||||||||||||||
18:30 - 20:45 | P216, Arrhenius hus P, Vån 2 | 56824,HT19,v:1936/2003,25% KV,NML | Resit | Omskrivning (anmäl senast 11:e januari) | |||||||||||||||||||||||||
Tue | 2020-01-14 | 08:00 - 12:15 | D416, Södra huset D, Vån 4 | 21964,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Written practice and reading comprehension I Written practise and reading comprehension II |
... | Resit | All groups |
Helen Ericson Peter Lundkvist |
||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Auditorium 12, Södra huset F, Vån 2 | 21987,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Written practice and reading comprehension I Written practice and reading comprehension II |
... | Resit | All groups |
Anders Eklund Perruchon Anna Natasa Pousette Irina Reschetiuk |
||||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 | Aulan, Kräftriket hus 4, Vån 3 |
28326,HT18,v:1836/1903,100% DAG,NML 28372,HT18,v:1836/1903,100% DAG,NML 28411,HT19,v:1936/2003,75% DAG,NML 28416,HT19,v:1936/2003,25% DAG,NML 28422,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Language proficiency I Text Course I Grammar I |
Resit |
Astrid Ottosson al Bitar Gabriel Jonsson |
Japanska I Grammatik I: 3 timmar. Arabiska I Språkfärdighet: 2 timmar - deltenta 1. Glöm ej giltig legitimation! |
|||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | D600, Södra huset D, Vån 6 | Resit | Linnea Rutström | ||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | U34, Frescati hage hus 8 | 36341,HT19,v:1945/1949,100% DAG,NML | Research methods 1 | Resit | Mats Nilsson | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | E314, Arrhenius hus E, Vån 3 | Resit | Björn Birgersson | ||||||||||||||||||||||||||
15:00 - 19:00 | Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D |
42628,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 42629,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 42641,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 42643,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML SV103,VT20,v:2013/2018,100% DAG,NML |
Comparative Politics Comparative politics |
Resit |
SV100L Alla SVS001 Alla SVE001 All |
Merrick Tabor | |||||||||||||||||||||||
17:00 - 18:30 | E299, Språkstudion, Studio 1, Södra huset E | 25953,HT19,v:1936/2003,50% KV,NML | Oral and Writing Proficiency 1 | Resit | Fifr I A group 1-2 |
Lasse Vuorsola Merlijn de Smit |
Omtentamen. Individuellt muntligt prov. | ||||||||||||||||||||||
17:00 - 18:00 | 07595,HT19,v:1940/1949,50% KV,NML | Greek Eros - love and erotism in ancient Greece |
Take-home exam Written assignment Resit |
Eva-Carin Gero | |||||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | C307, Södra huset C, Vån 3 | 20385,HT19,v:1936/2003,25% KV,NML | The Music of Everyday Speech | Resit | Francisco de Lacerda |
Tillåtna hjälpmedel Linjal och miniräknare (ej mobiltelefon) |
|||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | D416, Södra huset D, Vån 4 | 25986,HT19,v:1936/2003,50% KV,NML | Text Comprehension, Grammar and Vocabulary, Written Test | German grammar och writing proficiency | Resit |
Nyb1 Germ, gr.1, evening Nyb1 Germ, gr. 2, evening Nyb1 Germ, gr. 3, evening Nyb1 Germ, gr. 4, evening |
D416 | ||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 |
25001,HT19,v:1936/2003,50% BLA,NML 25002,HT19,v:1936/2003,50% BLA,NML 25952,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 25960,HT19,v:1936/2003,100% BLA,NML 25963,HT19,v:1936/2003,100% BLA,NML |
Oral and Written Proficiency 2 Language Knowledge 1 |
Resit | D416 | |||||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | 25987,HT19,v:1936/2003,50% KV,NML | Text Comprehension, Grammar and Vocabulary, Written Test | German grammar och writing proficiency | Resit |
Nyb2 Germ, gr. 1, evening Nyb2 Germ, gr. 2, evening |
D416 | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 |
25996,HT19,v:2004/2023,50% KV,NML 25997,HT19,v:2004/2023,50% DAG,NML 25998,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
German Grammar in Context | Text study | Resit |
Germ 1, daytime, all stud. Germ 1, evening, all stud. |
D416 | |||||||||||||||||||||||
Wed | 2020-01-15 | 09:00 - 12:00 |
Sal1, Garnisonen, Vån 4 Sal4, Garnisonen, Vån 4 |
18888,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Methodology | Resit | All | Omtentamen | |||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 |
48314,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 48326,HT19,v:2004/2023,50% DAG,NML 48327,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Problem solving in algebra | Resit | Martin Carl Åke Tamm | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | 48363,HT19,v:1936/2003,25% ING,ITD | Resit | Jonathan Rohleder | ||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 | B479, Södra huset B, Vån 4 |
07464,VT19,v:1936/2003,50% BLA,NML 07567,HT19,v:1936/2003,100% BLA,NML 07620,HT19,v:1936/2003,100% BLA,NML 07622,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 07623,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Francophone studies: language, culture and literature | Resit |
French II Franska II halvfart termin II FR2LP2 |
Christophe Premat Mickaelle Cedergren |
B479 | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | D416, Södra huset D, Vån 4 | 21987,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Grammar | ... | Resit | All groups | Johan Liljegren | D416 | |||||||||||||||||||||
13:00 - 14:30 | E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2 | 25952,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Oral and Written Proficiency 2 | Resit | Merlijn de Smit | Omtentamen. Hörförståelse. | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | E306, Södra huset E, Vån 3 | 37460,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Method and research design | Method and research design | Resit | Omtenta moment 1 | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | U32, Frescati hage hus 8 | 36326,HT19,v:1945/1949,100% DAG,NML | Psychology of learning | Resit | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | 36347,HT19,v:1936/2003,50% DAG,NML | Theory and application, CBT T9 | Resit | Omtentamen KBT. Sal: U32 (plan 3, hus 8, Frescati hagväg) | |||||||||||||||||||||||||
16:00 - 16:15 | 18882,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Cultural Studies and Moving Images | Resit | Inlämning omtenta | |||||||||||||||||||||||||
17:00 - 17:15 | 18881,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | History of Film and Moving Images 2 | Resit | Alla | Bo Florin | Inlämning av hemtenta | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 |
07368,HT18,v:2004/2023,25% KV,NML 07458,VT19,v:2036/2102,25% KV,NML 07557,HT2019,v:2103/2122,25% KV,NML 07563,HT19,v:1936/2003,25% KV,NML |
Prononciation | Resit |
FRI, dag Grupp1-2 FrI,25% T1 FrI, 25% T2-4 FrI Mun 7,5 FRI, dag T1 Grupp1-2 |
Hugues Engel | ||||||||||||||||||||||||
Thu | 2020-01-16 | 09:00 - 13:00 | E319, Södra huset E, Vån 3 |
25990,HT19,v:2004/2023,50% BLA,NML 25991,HT19,v:1936/2003,100% BLA,NML |
Translation from Swedish into German, Written Test | Translation Swedish-German | Resit | TYA301-TyKand | |||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 |
25046,HT19,v:1936/2003,50% BLA,NML 25047,HT19,v:1936/2003,50% BLA,NML 25953,HT19,v:1936/2003,50% KV,NML 25954,HT19,v:1936/2003,50% KV,NML 25960,HT19,v:1936/2003,100% BLA,NML |
Language Knowledge 1-2 Writing Genres |
Resit | Fifr I A group 1-2 | E319 | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | 48319,HT19,v:1936/2003,50% DAG,NML | Resit | Martin Carl Åke Tamm | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | 48377,HT19,v:1936/2003,25% DAG,NML | Resit | Sofia Tirabassi | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | C307, Södra huset C, Vån 3 |
20386,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 20390,HT19,v:1945/2003,50% DAG,NML |
Languages of the World | Resit | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | 21983,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Reading and Writing in Academic Settings I Reading and Writing in Academic Settings II |
... |
Resit e-resit |
Intr. ULV - entire group |
Helén Bodström Mårten Michanek Susanna Melin |
||||||||||||||||||||||
15:00 - 19:00 | Auditorium 10, Södra huset E, Vån 3 | Resit | |||||||||||||||||||||||||||
16:00 - 20:00 | E362, Arrhenius hus E, Vån 3 | 64228,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Teaching Science | Resit | All groups UM3106 | Sofie Stenlund | Tillåtna hjälpmedel: Penna, suddgummi, linjal, fusklapp – A4 fram- och baksida (lämnas in tillsammans med tentamen) | ||||||||||||||||||||||
17:00 - 21:00 | D499, Södra huset D, Vån 4 |
07598,HT19,v:1936/2003,50% DAG,NML 07599,HT19,v:1936/2003,50% BLA,DST |
Beginner's course 1-2 |
Examination Resit |
Latin I, 1 campus PrimaLatina |
Erika Kihlman Maria Plaza |
|||||||||||||||||||||||
17:00 - 21:00 | 07592,HT19,v:1936/2003,50% KV,NML | Introductory Course 2 | Resit | Grekiska I, 1 | Denis Michael Searby | Lokal: D499. | |||||||||||||||||||||||
17:00 - 21:00 | 07597,HT19,v:1936/2003,25% KV,NML | Biblical Greek II | Resit | Denis Michael Searby | Lokal: D499. | ||||||||||||||||||||||||
Fri | 2020-01-17 | 08:00 - 08:15 | 14168,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Image, History, Interpretation Display Intermediality |
Resit Publication exam. |
Alla | Omtenta delkurs 1-3 öppnar | ||||||||||||||||||||||
08:45 - 09:00 |
14177,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 14202,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Theory and Method Historical and Thematic Course |
Resit Publication exam. |
All groups | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Auditorium 3, Södra huset B, Vån 3 | 12355,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Methodological Problems in the Humanities and Argumentation | Resit | All groups | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | P232, Arrhenius hus P, Vån 2 | 56854,HT19,v:1945/2003,100% DAG,NML | Resit | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | 48280,HT19,v:1945/2003,50% DAG,NML | Resit | Anders Mörtberg | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | 48375,HT19,v:1945/2003,50% DAG,NML | Resit | Erik Palmgren | ||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 | Auditorium 7, Södra huset D, Vån 3 |
20386,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 20389,HT19,v:1945/2003,50% DAG,NML |
Language - evolution, development, and variation | Resit | Henrik Bergqvist | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | D499, Södra huset D, Vån 4 |
19322,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 19342,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 19343,HT19,v:2004/2023,50% DAG,NML |
Literary cultures 1832-the present |
Examination Resit |
Eng II gr1 |
Adnan Mahmutovic Joakim Wrethed |
|||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Sal Asienbiblioteket, Kräftriket hus 21, Vån 2 | 28422,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Language proficiency I | Resit | Astrid Ottosson al Bitar |
Deltenta 2 - Glöm ej giltig legitimation! |
|||||||||||||||||||||||
13:30 - 17:30 | D480, Södra huset D, Vån 4 |
21022,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 21024,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 21884,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Linguistics 2 Swedish Language Structure II |
... | Resit | All groups | Johan Brandtler | ||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | E314, Arrhenius hus E, Vån 3 | Resit | Extrasal omtenta | ||||||||||||||||||||||||||
16:00 - 16:15 | 14176,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Art Theory and Methodology Public Art The History of Architecture as Theory and Practice |
Resit Publication exam. |
All | |||||||||||||||||||||||||
17:15 - 19:15 | D389, Södra huset D, Vån 3 |
21963,HT19,v:2004/2023,50% KV,NML 21964,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Swedish Vocabulary and Grammar | ... | Resit | All groups | Peter Lundkvist | ||||||||||||||||||||||
17:45 - 18:00 | 14203,HT19,v:1936/1944,100% DAG,NML |
The Configurations of Community The Use and Production of the Cultural Heritage |
Written assignment Resit |
||||||||||||||||||||||||||
18:00 - 18:15 | 14170,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Introduction to Art Historical Studies Classical and Medieval traditions Early Modern Visual and Material Culture |
Resit Publication exam. |
All | |||||||||||||||||||||||||
Sat | 2020-01-18 | 09:00 - 13:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A |
10651,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 10661,HT19,v:1945/2003,50% DAG,NML 10676,HT19,v:2004/2023,50% KV,NML 10679,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 10680,HT19,v:1936/1944,50% DAG,NML |
The Philosophy of Physics The History of Theoretical Philosophy part 1-2 The History of Theoretical philosophy part 2 Logic I |
Examination Resit Uppsamling |
Omtentatillfället i Den teoretiska filosofins historia del 1 är enbart för kvällskursen. | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 | Aula, Sveaplan, Sveaplan, Vån 4 | Resit | |||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 16:00 |
E306, Arrhenius hus E, Vån 3 E314, Arrhenius hus E, Vån 3 E210, Arrhenius hus E, Vån 2 |
Resit | Uppsamlingstentor | ||||||||||||||||||||||||||
11:00 - 14:00 | E319, Södra huset E, Vån 3 |
69623,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 69625,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Literacy and Second Language Development I Literacy and Second Language Development |
Resit | Group 1-2 | Sista dag för anmälan: 12 januari. | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 18:00 | D416, Södra huset D, Vån 4 |
25153,HT20,v:2036/2102,50% KV,NML 25156,HT20,v:2036/2102,100% KV,NML |
Grammar Translation Swedish - Dutch Translation Dutch - Swedish Dutch grammar Written Proficiency, Translation into Dutch Written Proficiency, Translation into Swedish |
Grammar, Translation ne-sw | Resit | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | 25952,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Text Comprehension and Grammar 1 | Resit | D416 | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 |
25988,HT19,v:2004/2023,50% BLA,NML 25989,HT19,v:1936/2003,100% BLA,NML |
Writing Proficiency Test | Written proficiency | Resit |
Germ 2, evening Germ 2, daytime |
D416 | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 |
25996,HT19,v:2004/2023,50% KV,NML 25997,HT19,v:2004/2023,50% DAG,NML 25998,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 25999,HT19,v:1936/2003,25% KV,NML |
German Grammar | German grammar | Resit |
Germ 1, daytime, all stud. Germ 1, evening, all stud. |
D416 | |||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Auditorium 3, Södra huset B, Vån 3 |
10650,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 10656,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 10658,HT19,v:1945/2003,50% DAG,NML 10664,HT19,v:1945/2003,50% DAG,NML 10675,HT19,v:1936/2003,25% DAG,NML |
Introduction to Argumentation, Semantics and Logic Logic in Computer Science and Artificial Intelligence Formal Methods - fundamentals Philosophy of Mind |
Examination Resit |
|||||||||||||||||||||||||
w4, 2020 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mon | 2020-01-20 | 08:00 - 18:00 | 18896,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Journalism in Time and Space | Resit | Alla | Inlämning hemtentamen | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 15:00 | Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | Resit | |||||||||||||||||||||||||||
11:45 - 12:00 | 18887,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Media, Culture, Society II |
Written assignment Resit |
Inlämning omtenta | |||||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | F371, Södra huset F, Vån 3 | 19344,HT19,v:1949/2003,100% DAG,NML | English language literature for young learners |
Presentation Resit |
ENG463 - Alla |
Gül Han Michaela Vance |
|||||||||||||||||||||||
15:00 - 16:00 | 45144,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Management 1: Leadership and Organisation |
Written assignment Resit |
All | Erik Bihagen | Inlämning omtenta kl 16 | |||||||||||||||||||||||
Tue | 2020-01-21 | 10:00 - 12:00 | 127, Frescati hage hus 10, Vån 1 |
66340,HT19,v:1945/2003,50% DAG,NML 66341,HT19,v:1949/2003,50% DAG,NML |
Presentation Resit |
||||||||||||||||||||||||
16:30 - 19:30 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | Resit | NSSUSA-C |
Anna Natasa Pousette Göran Basth Lina Holmqvist Linnea Rutström Sten Magnus Petri Vendela Blomström |
|||||||||||||||||||||||||
Wed | 2020-01-22 | 09:00 - 14:00 |
48221,VT19,v:1936/2003,50% DAG,NML 48314,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 48327,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Problem solving in mathematical analysis | Resit | Alan Sola | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | 48358,HT19,v:1945/2003,50% DAG,NML | Resit | Mathias Millberg Lindholm | ||||||||||||||||||||||||||
16:30 - 19:30 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | Resit | NSSUSA-C |
Anna Natasa Pousette Göran Basth Lina Holmqvist Linnea Rutström Sten Magnus Petri Vendela Blomström |
|||||||||||||||||||||||||
Thu | 2020-01-23 | 09:00 - 13:00 | H246, Frescati hage hus 14, Vån 2 | Resit | Carin Benjaminson | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 11:00 | E299, Språkstudion, Studio 1, Södra huset E | Resit | Hugues Engel | ||||||||||||||||||||||||||
Fri | 2020-01-24 | 08:00 - 08:15 | 14233,HT19,v:1945/2003,100% DAG,NML | The Cultural Heritage in a Global Perspective |
Resit Publication exam. |
||||||||||||||||||||||||
08:00 - 08:15 | 14287,HT19,v:1936/1944,100% DAG,NML |
Heritage as academic field of research and practice I Heritage as academic field of research and practice II |
Resit Publication exam. |
||||||||||||||||||||||||||
11:45 - 12:00 |
14177,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 14202,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Theory and Method Historical and Thematic Course |
Written assignment Resit |
All groups | |||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | 21014,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Basic Literary Concepts |
Written assignment Resit |
All groups | |||||||||||||||||||||||||
17:45 - 18:00 | 14168,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Image, History, Interpretation Display Intermediality |
Written assignment Resit |
Alla | Omtenta stänger delkurs 1-3 | ||||||||||||||||||||||||
17:45 - 18:00 | 14170,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Introduction to Art Historical Studies Classical and Medieval traditions Early Modern Visual and Material Culture |
Written assignment Resit |
All | |||||||||||||||||||||||||
17:45 - 18:00 | 14176,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Art Theory and Methodology Public Art The History of Architecture as Theory and Practice |
Written assignment Resit |
All | |||||||||||||||||||||||||
Sat | 2020-01-25 | 09:00 - 13:00 | D499, Södra huset D, Vån 4 | 19317,HT19,v:1940/1949,50% DAG,NML | English Grammar and Vocabulary | Resit | ENG2F3 all grps | Hanna Salmi | |||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A |
69631,HT19,v:1945/2003,100% DAG,NML OM311,HT20,v:2036/2102,50% DAG,NML |
Sociolingvistics, History of Language, Neighboring Languages |
Resit e-resit |
All groups |
Allan Hansen Hedvig Solbakken Karolina Wirdenäs Theres Bellander |
|||||||||||||||||||||||
w5, 2020 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mon | 2020-01-27 | 13:00 - 18:00 | KÖL-K239, Arrhenius KÖL, Vån 2 | 54971,HT19,v:1940/1949,100% DAG,NML | Chemical Equilibrium and Kinetics, Theory |
Mandatory attendance Resit |
Re-Exam | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 19:00 |
KÖL-K247, Arrhenius KÖL, Vån 2 KÖL-K241, Arrhenius KÖL, Vån 2 |
Resit | Extrasal Omtenta KO2003 | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 18:00 | KÖL-K438, Arrhenius KÖL, Vån 4 | 55325,HT19,v:1945/1949,100% BLA,NML | Resit |
A-groups B groups |
Fahmi Himo Francisco Juliá-Hernández Göran Widmalm |
Omtentamen | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:30 | D325, Arrhenius hus D, Vån 3 | Resit | Cecilia Kullberg | Omtenta Fågelkursen | |||||||||||||||||||||||||
Tue | 2020-01-28 | 17:00 - 20:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | Resit | |||||||||||||||||||||||||
Wed | 2020-01-29 | 10:00 - 14:00 | E299, Språkstudion, Studio 1, Södra huset E | 21211,VT20,v:2004/2023,100% DAG,NML | Written Communication | ... |
Resit e-resit |
All groups |
Jeanna Wennerberg Jessica Holmdahl Mikael Kalm |
||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | D323, Arrhenius hus D, Vån 3 | Resit | Rhonda Snook | ||||||||||||||||||||||||||
16:45 - 17:00 | 14217,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | History of Literature (from 1800) |
Written assignment Resit |
Helklass | |||||||||||||||||||||||||
16:45 - 17:00 |
14237,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 14314,HT19,v:1945/1949,100% DAG,NML 14322,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Circumstances of Literature Literature and Readers Literature and the Reader |
Written assignment Resit |
Helklass | |||||||||||||||||||||||||
Thu | 2020-01-30 | 12:00 - 13:00 | E921, Södra huset E | Resit | Camilla Gamrell | NSN230, delkurs Svenskämnests didaktik | |||||||||||||||||||||||
Fri | 2020-01-31 | 09:00 - 10:00 | C389, Gunnel Källgren-salen, Södra huset C, Vån 3 |
20407,HT19,v:1945/2003,50% DAG,NML 20409,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 20415,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Swedish Sign Language II - practical focus Practical focus |
Resit | All |
Josephine Willing Åsa Gustafsson |
Omexamination samtalsdel |
||||||||||||||||||||
10:00 - 11:30 |
C320, Max Goroschrummet, Södra huset C, Vån 3 C389, Gunnel Källgren-salen, Södra huset C, Vån 3 |
20407,HT19,v:1945/2003,50% DAG,NML 20409,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 20415,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Swedish Sign Language II - practical focus Practical focus |
Resit | All | Magnus Ryttervik |
omexamination språkförståelse |
||||||||||||||||||||||
12:00 - 13:00 | 34144,VT2022,v:2212/2222,50% DAG,ITD | Resit | * Second Examination Assignment task will be posted on Mondo Monday, February 1 | ||||||||||||||||||||||||||
12:30 - 14:15 |
C320, Max Goroschrummet, Södra huset C, Vån 3 C389, Gunnel Källgren-salen, Södra huset C, Vån 3 |
20407,HT19,v:1945/2003,50% DAG,NML 20409,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 20415,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Swedish Sign Language II - practical focus Practical focus |
Resit | All | Åsa Gustafsson |
omexamination Egen språkproduktion |
||||||||||||||||||||||
14:30 - 17:30 | D258, Arrhenius hus D, Vån 2 | 56812,HT19,v:2002/2003,100% DAG,NML | Resit | Rummet kan komma att ändras | |||||||||||||||||||||||||
23:45 - 00:00 | 14233,HT19,v:1945/2003,100% DAG,NML | The Cultural Heritage in a Global Perspective |
Written assignment Resit |
||||||||||||||||||||||||||
23:45 - 00:00 | 14287,HT19,v:1936/1944,100% DAG,NML |
Heritage as academic field of research and practice I Heritage as academic field of research and practice II |
Written assignment Resit |
||||||||||||||||||||||||||
Sat | 2020-02-01 | 09:30 - 12:30 | E306, Arrhenius hus E, Vån 3 | Resit | Linda Laikre | ||||||||||||||||||||||||
w6, 2020 | |||||||||||||||||||||||||||||
Thu | 2020-02-06 | 17:00 - 21:15 | Wallenbergsalen, Kräftriket hus 3 | Resit | Ali Farshin |
Omtenta GRMF 10300_302001 |
|||||||||||||||||||||||
w7, 2020 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tue | 2020-02-11 | 08:00 - 08:15 | 14170,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | The Modern Era |
Resit Publication exam. |
All | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | 48413,HT19,v:1945/2003,50% DAG,NML | Resit | Yishao Zhou | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | 48378,HT19,v:1936/2003,25% DAG,NML | Resit | Dan Petersen | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | 48288,HT19,v:1945/2003,50% DAG,NML | Resit | Tom Britton | ||||||||||||||||||||||||||
15:00 - 20:00 | Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | Resit | |||||||||||||||||||||||||||
Wed | 2020-02-12 | 09:00 - 14:00 |
D325, Arrhenius hus D, Vån 3 E314, Arrhenius hus E, Vån 3 |
Resit | Omtenta Immunologi | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 |
Sal1, Garnisonen, Vån 4 Sal4, Garnisonen, Vån 4 |
18887,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Internet and Digital Media | Resit | All | Petrus Dahlbeck | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||
12:00 - 13:30 | F339, Södra huset F, Vån 3 |
19318,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 19321,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Linguistics 1 | Resit | Mikko Höglund | Re-take ENGE01-LIN1 quizzes from HT19 or before. | |||||||||||||||||||||||
12:00 - 13:00 | Sal4, Garnisonen, Vån 4 | Resit | Petrus Dahlbeck | Tenta | |||||||||||||||||||||||||
14:00 - 15:00 | D325, Arrhenius hus D, Vån 3 | Resit | Omtenta Immunologi extrarum forts. | ||||||||||||||||||||||||||
16:00 - 19:00 | E299, Språkstudion, Studio 1, Södra huset E | 21878,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Academic Written Language | ... |
Resit e-resit |
All groups | Annette Lindberg | ||||||||||||||||||||||
17:00 - 21:00 | 07782,VT20,v:2004/2023,50% BLA,DST | Beginner's course 2 |
Examination Resit |
Latin I, 1 campus | Maria Plaza | B487. | |||||||||||||||||||||||
Thu | 2020-02-13 | 09:00 - 14:00 | 48335,HT19,v:1945/2003,50% DAG,NML | Resit | Annemarie Luger | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:15 | 48292,HT19,v:1945/2003,50% DAG,NML | Resit | |||||||||||||||||||||||||||
16:00 - 21:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A |
39653,VT19,v:1904/1913,100% DAG,NML 39685,HT19,v:1945/2003,100% DAG,NML |
Statistics for Economists, Examination | Resit |
Last name T-Ö Mandatory registration for exam |
||||||||||||||||||||||||
16:00 - 21:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E |
39683,HT19,v:1949/2003,100% DAG,NML 39690,HT19,v:1945/2003,100% DAG,NML 39693,HT19,v:1936/2003,50% KV,NML 39699,HT19,v:1945/2003,100% DAG,NML |
Survey Methods Time series analysis, examination Fundamentals of Statistics 2 |
Resit |
Alla All |
Obligatorisk anmälan till tentamen Mandatory registration for exam |
|||||||||||||||||||||||
16:00 - 21:00 | Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | 39685,HT19,v:1945/2003,100% DAG,NML |
Statistics for Economists, Examination Statistical Theory of Science |
Resit | All |
Last name A-S Mandatory registration for exam |
|||||||||||||||||||||||
Fri | 2020-02-14 | 08:00 - 12:00 | U24, Frescati hage hus 8 |
36338,HT19,v:1936/2003,50% DAG,NML 36407,VT20,v:2004/2023,50% DAG,NML |
Theory and application, CBT T8 | Resit | PP t8 KBT | Robert Johansson | Omtentamen | ||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | 48342,HT19,v:1945/2003,50% DAG,NML | Resit | Sven Raum | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | 48362,HT19,v:1945/2003,50% DAG,NML | Resit | Sofia Tirabassi | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | 48394,HT19,v:1936/2003,25% DAG,NML | Resit | Erik Palmgren | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | 48361,HT19,v:1945/2003,50% DAG,NML | Resit | Ola Gerton Henrik Hössjer | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | 48366,HT19,v:1945/2003,50% DAG,NML | Resit | Chun-Biu Li | ||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E |
10667,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML 10668,HT19,v:1940/1944,100% DAG,NML 10669,HT19,v:1949/2003,100% DAG,NML |
Knowledge, Science, and Methodology | Resit | Omtentamen för förskollärarpogrammet samt tidigare kurstillfällen | ||||||||||||||||||||||||
Sat | 2020-02-15 | 10:00 - 14:00 | Laduvikssalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D |
10650,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 10651,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 10656,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 10657,HT19,v:2004/2023,50% KV,NML 10658,HT19,v:1945/2003,50% DAG,NML 10661,HT19,v:1945/2003,50% DAG,NML 10679,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 10682,HT19,v:1936/1944,50% DAG,NML |
Normative Ethics Metaethics Philosophy of Economics and Philosophy of Social Sciences The Philosophy of Physics Formal Methods - fundamentals The History of Theoretical Philosophy part 2 The History of Theoretical philosophy part 2 Logic II |
Resit | |||||||||||||||||||||||
12:00 - 17:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E | 33912,HT19,v:1936/2003,50% KV,NML | Resit | Peter Langenius | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | 33916,HT19,v:1946/2003,50% DAG,NML | Resit | David Seim | NOTE! Compulsory registration in due time for written exams. You sign up for the written exam through https://www.student.ladok.se | ||||||||||||||||||||||||
Sun | 2020-02-16 | 09:00 - 12:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A |
33917,HT19,v:1946/2003,50% DAG,NML 33935,HT19,v:1946/2003,50% DAG,NML |
Resit |
Mathias Herzing Rikard Forslid |
NOTE! Compulsory registration in due time for written exams. You sign up for the written exam through https://www.student.ladok.se | ||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A |
33936,HT19,v:1946/2003,50% DAG,NML 33950,HT19,v:1946/2003,50% DAG,NML |
Resit |
Diego Battiston Peter Skogman Thoursie |
NOTE! Compulsory registration in due time for written exams. You sign up for the written exam through https://www.student.ladok.se. | ||||||||||||||||||||||||
w8, 2020 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mon | 2020-02-17 | 09:00 - 13:00 | E319, Södra huset E, Vån 3 | 30815,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Globalization and International Political Economy | Glo & IPE | Resit | 2019 All | |||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | 21878,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Structure of Swedish Language | ... | Resit | All groups | Brunnsvikssalen | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | D416, Södra huset D, Vån 4 | 30814,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Introduction to international political economy | IR 1:4 Int IPE | Resit | ||||||||||||||||||||||||
Tue | 2020-02-18 | 10:00 - 15:00 | D416, Södra huset D, Vån 4 | 45144,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Labour Economics 2: Economicpolicy and unemployment | Resit | All | Karin Margret Edmark | |||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 | D499, Södra huset D, Vån 4 | Resit | Alla | ||||||||||||||||||||||||||
17:45 - 18:00 | 14170,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | The Modern Era |
Written assignment Resit |
All | |||||||||||||||||||||||||
Wed | 2020-02-19 | 09:00 - 14:00 | 48320,HT19,v:1945/2003,50% DAG,NML | Resit | Woosok Moon | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | 48368,HT19,v:1936/2003,25% DAG,NML | Resit | |||||||||||||||||||||||||||
Thu | 2020-02-20 | 09:00 - 12:00 |
Sal1, Garnisonen, Vån 4 Sal4, Garnisonen, Vån 4 |
18879,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Emergence and Transformation of the Global Fashion Industry | Resit | Alla | Petrus Dahlbeck | |||||||||||||||||||||
12:00 - 13:00 | Sal4, Garnisonen, Vån 4 | Resit | Petrus Dahlbeck | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 18:00 | 36340,HT19,v:1949/2003,100% DAG,NML | Statistics I | Resit | LOKAL: U31 (plan 3, hus 8, Frescati hagväg 8) | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | 36314,HT19,v:1945/2003,50% DAG,NML | Resit | Lars Klintwall Högberg | Omtentamen. LOKAL: U31 (plan 3, hus 8 , Frescati hagväg 8) | |||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Laduvikssalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | 34694,VT20,v:2004/2012,100% DAG,NML | Knowledge and Science | Resit | |||||||||||||||||||||||||
16:00 - 20:00 | D416, Södra huset D, Vån 4 | 21015,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Swedish in School | Resit | All groups | Sista anmälningsdag: 17 februari | |||||||||||||||||||||||
Fri | 2020-02-21 | 08:00 - 08:15 | 14168,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Images in circulation |
Resit Publication exam. |
Alla | Omtenta delkurs 4 öppnar | ||||||||||||||||||||||
08:30 - 12:30 | E299, Språkstudion, Studio 1, Södra huset E | 21873,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Sociolinguistics and Conversation Analysis | ... |
Resit e-resit |
All groups | Jessica Douglah | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | E824, Södra huset E, Vån 8 | 19322,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Literary cultures 1832-the present | Resit | Eng II gr1 |
Adnan Mahmutovic Joakim Wrethed |
|||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Academic vocabulary | Resit |
Mikko Höglund Patrik Ekström Mezek |
Re-take: English 1: Academic Vocabulary. Room: E824 (with other re-take) |
|||||||||||||||||||||||||
12:00 - 12:15 | 18895,HT19,v:1945/2003,100% DAG,NML | Research Methods in Fashion Studies | Resit |
Håkan Jakobsson Louise Thanem Wallenberg |
Re-examination published on Athena | ||||||||||||||||||||||||
15:45 - 16:00 | 34144,VT2022,v:2212/2222,50% DAG,ITD |
Written assignment Resit |
* Second Examination Task Deadline February 22 at 4 pm: Submit to the "Assignment" folder and Forum on Mondo. | ||||||||||||||||||||||||||
17:00 - 17:15 | 18881,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | History of Film and Moving Images 3 | Resit | Alla | Jonathan Rozenkrantz | Utlämning omtenta | |||||||||||||||||||||||
17:00 - 17:15 | 14249,HT19,v:1945/2003,50% DAG,NML | Art, Architecture and Visual culture in Sweden |
Resit Publication exam. |
All | |||||||||||||||||||||||||
Sat | 2020-02-22 | 09:00 - 12:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A |
33915,HT19,v:1946/2003,50% DAG,NML 33939,HT19,v:1946/2003,50% DAG,NML |
Resit |
Evelina Björkegren Ines Helm Per Pettersson Lidbom |
NOTE! Compulsory registration in due time for written exams. You sign up for the written exam through https://www.student.ladok.se | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 15:00 | D279, Södra huset D, Vån 2 | 12394,HT19,v:1936/2003,50% KV,NML | World History and the History of Sweden: Early Modern | Resit | Hi I kväll alla | Gäller studenter från HT19 | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 |
E306, Arrhenius hus E, Vån 3 E314, Arrhenius hus E, Vån 3 E210, Arrhenius hus E, Vån 2 |
56870,HT19,v:1945/2003,100% DAG,NML | Resit | (Datum kan fortfarande komma att ändras) | |||||||||||||||||||||||||
Time |
Room, Building, Floor |
Course instance |
Module |
Course component |
Activity |
Student group |
Teacher |
Information |
Required reading |
||||||||||||||||||||
w36, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mon | 2019-09-02 | 08:00 - 16:00 | Resursrum 161, Studenthuset, Vån 1 | Examination | Fönsterputsning | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 16:00 | Resursrum 162, Studenthuset, Vån 1 | Examination | Fönsterputsning | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 16:00 | Resursrum 163, Studenthuset, Vån 1 | Examination | Fönsterputsning | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 16:00 | Resursrum 164, Studenthuset, Vån 1 | Examination | Fönsterputsning | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 16:00 | Resursrum 165, Studenthuset, Vån 1 | Examination | Fönsterputsning | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 16:00 | Resursrum 231, Studenthuset, Vån 2 | Examination | Fönsterputsning | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 16:00 | Resursrum 232, Studenthuset, Vån 2 | Examination | Fönsterputsning | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 16:00 | Resursrum 233, Studenthuset, Vån 2 | Examination | Fönsterputsning | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 16:00 | Resursrum 253, Studenthuset, Vån 2 | Examination | Fönsterputsning | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 16:00 | Resursrum 254, Studenthuset, Vån 2 | Examination | Fönsterputsning | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 16:00 | Resursrum 256, Studenthuset, Vån 2 | Examination | Fönsterputsning | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 16:00 | Resursrum 257, Studenthuset, Vån 2 | Examination | Fönsterputsning | ||||||||||||||||||||||||||
Tue | 2019-09-03 | 09:00 - 10:00 |
KÖL-K433, Arrhenius KÖL, Vån 4 KÖL-K438, Arrhenius KÖL, Vån 4 KÖL-K439, Arrhenius KÖL, Vån 4 Magnélisal, Arrhenius KÖL, Vån 2 |
54968,HT19,v:1936/1944,100% DAG,NML | Equilibrium |
Mandatory attendance Examination |
Whole class |
Anne Ertan Kadir Abdul Karim Mirva Eriksson Sahar Sultan Viktor Bengtsson |
Säkerhetsskrivning | ||||||||||||||||||||
Thu | 2019-09-05 | 09:00 - 13:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | 21014,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Written Communication | ... |
Examination e-examination |
All groups | |||||||||||||||||||||
Fri | 2019-09-06 | 10:00 - 11:00 | P224, Arrhenius hus P, Vån 2 | 56836,HT19,v:1934/1936,100% DAG,NML | Examination |
Cecilia Kullberg Lisa Malm, Jonathan Pforr |
Sluttentamen, utantill | ||||||||||||||||||||||
12:00 - 16:00 |
D306, Arrhenius hus D, Vån 3 D320, Arrhenius hus D, Vån 3 |
56836,HT19,v:1934/1936,100% DAG,NML | Examination |
Cecilia Kullberg Lisa Malm, Jonathan Pforr |
Sluttentamen, nyckling | ||||||||||||||||||||||||
12:00 - 17:00 | D323, Arrhenius hus D, Vån 3 | Examination | Extrarum tenta Cilla | ||||||||||||||||||||||||||
17:00 - 20:00 | B315ö, Södra huset B | Examination | |||||||||||||||||||||||||||
Sat | 2019-09-07 | 10:00 - 13:00 | U29, Geovetenskapens hus U, Vån 2 | 32112,VT19,v:1904/1923,100% DAG,NML | 3 | Examination | Uppsamlingstentamen | ||||||||||||||||||||||
w37, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Wed | 2019-09-11 | 10:00 - 12:00 | Resursrum 253, Studenthuset, Vån 2 | Examination | Bokad till student, Linnea Risland. | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Laduvikssalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | 34545,HT19,v:1936/1944,100% DAG,NML | Knowledge and Science | Examination | |||||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | FiBi E5165 (Finska biblioteket), Södra huset E, Vån 5 | Examination | Andrea Meixner | ||||||||||||||||||||||||||
Sun | 2019-09-15 | 13:00 - 16:00 | K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4 | Examination | Thomas Samuelsson | ||||||||||||||||||||||||
w38, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tue | 2019-09-17 | 09:00 - 16:00 | Resursrum 232, Studenthuset, Vån 2 | Examination | Bokad åt student med synnedsättning för tentamen. Lukas Jakubov. | ||||||||||||||||||||||||
Wed | 2019-09-18 | 08:00 - 18:00 | Sal 36, Kräftriket hus 5, Vån 3 | Examination | Jennifer Chamberlain | E-tentor | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | E306, Arrhenius hus E, Vån 3 | 56862,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML | Examination | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | Perspectives on the development of the world eonomy, part 1 | EH I-1 Perspektiv | Examination | All | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | 64241,HT19,v:1936/1944,100% DAG,NML | Technology for Primary School Teachers | Examination | Group 3 UM3112 | KTH Campus | ||||||||||||||||||||||||
Thu | 2019-09-19 | 15:45 - 19:15 | D416, Södra huset D, Vån 4 | Examination | |||||||||||||||||||||||||
Fri | 2019-09-20 | 09:00 - 11:45 | U36, Geovetenskapens hus U, Vån 3 | 58632,HT19,v:1936/1944,100% DAG,NML |
Mandatory attendance Examination |
Peter Kuhry | Written exam on field notes | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 11:00 | P216, Arrhenius hus P, Vån 2 | 56841,HT19,v:1936/1938,100% DAG,NML | Examination | Sluttentamen, utantill | |||||||||||||||||||||||||
11:45 - 13:30 | U36, Geovetenskapens hus U, Vån 3 | Examination | Utökad skrivtid GE7079 | ||||||||||||||||||||||||||
12:00 - 16:00 |
D238, Arrhenius hus D, Vån 2 D246, Arrhenius hus D, Vån 2 |
56841,HT19,v:1936/1938,100% DAG,NML | Examination |
, Sluttentamen, nyckling |
|||||||||||||||||||||||||
w39, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mon | 2019-09-23 | 12:00 - 15:00 | Seminarierum 251, Kräftriket hus 4, Vån 2 | Examination | Enskilt rum/Extratid tentamen Japanska I | ||||||||||||||||||||||||
12:00 - 14:00 | Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | 28410,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Introduction to the Japanese Language | Examination | All | Jorunn Nilsson | TENTAMEN. Obligatorisk för alla studenter på Japanska I. Glöm ej anmälan och giltig legitimation! | ||||||||||||||||||||||
Tue | 2019-09-24 | 08:30 - 12:15 | Wallenbergsalen, Kräftriket hus 3 | Examination | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||
08:30 - 13:15 | Examination | Ali Farshin | |||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Laduvikssalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D |
10651,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 10679,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Epistemology and philosophy of science | Examination | |||||||||||||||||||||||||
Wed | 2019-09-25 | 08:30 - 17:00 | Resursrum B202, Frescati hage hus 8 | Examination | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A |
36294,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 36297,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Methodology | Examination | Alla Metod & statistik |
Tentamen. Avsnitt 1: Metod. Obligatorisk anmälan i Ladok senast 22/9. |
Se ovan! ( +handouts) | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 22:00 | Resursrum 165, Studenthuset, Vån 1 | Examination | Bokad åt student, Rose Esho (Yousefi). | ||||||||||||||||||||||||||
Thu | 2019-09-26 | 08:30 - 17:00 | Resursrum B202, Frescati hage hus 8 | Examination | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | Examination | Linnea Hjelmtorp Andersson | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | U31 (David Magnusson-salen), Frescati hage hus 8 | 36324,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML | Research methods and statistics | Examination | Tentamen. OBS! Obligatorisk anmälan i Ladok senast 23/9. | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 |
Y21, Geovetenskapens hus Y, Vån 2 Y22, Geovetenskapens hus Y, Vån 2 |
32184,HT19,v:1936/1944,50% DAG,NML | Examination | All | Written exam | ||||||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 | Resursrum 254, Studenthuset, Vån 2 | Examination | Mentorssamtal, student Jonna | ||||||||||||||||||||||||||
Fri | 2019-09-27 | 09:00 - 12:00 | B497, Södra huset B, Vån 4 | 25898,VT19,v:1924/1933,100% DAG,NML | Grammar and Text I | Examination | Omtenta för RyNA:sommarkurs och V19 | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 10:00 | E306, Arrhenius hus E, Vån 3 | 56843,HT19,v:1937/1939,100% DAG,NML | Examination | Scarlett Szpryngiel | Sluttentamen 1: Bestämning med fältkännetecken | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E |
10648,VT19,v:1925/1929,100% DAG,NML 10650,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 10656,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Introduction to Argumentation, Semantics and Logic |
Examination Resit |
Omtentatillfälle för Argumentationsanalys, sommarkurs. | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | 30815,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | World Economic History | Eco worldhst | Examination | 2019 All | Elin Åström Rudberg | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 |
D306, Arrhenius hus D, Vån 3 D320, Arrhenius hus D, Vån 3 |
56843,HT19,v:1937/1939,100% DAG,NML | Examination |
Annika Boussard Scarlett Szpryngiel Caroline Rhodén, Lisa Malm |
Sluttentamen 2. Bestämning med litteratur | ||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Resursrum 253, Studenthuset, Vån 2 | Examination | Mentorssamtal, student Sandra | ||||||||||||||||||||||||||
16:00 - 21:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E | 64226,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML | Examination | All Groups | Anna Ålund | ||||||||||||||||||||||||
Sat | 2019-09-28 | 09:00 - 15:00 |
Sal 126, Sveaplan Sal 130, Sveaplan Sal 207, Sveaplan Data1, Sveaplan Rum 122, Sveaplan |
Examination | Jane Barkström | ||||||||||||||||||||||||
w40, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mon | 2019-09-30 | 09:00 - 12:00 |
JMK-salen, Garnisonen, Vån 4 Sal1, Garnisonen, Vån 4 Sal2, Garnisonen, Vån 4 Sal4, Garnisonen, Vån 4 |
18879,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | The History of Western Fashion | Examination | Alla |
Petrus Dahlbeck Philip Nilsson Warkander |
|||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | U29, Geovetenskapens hus U, Vån 2 | 58624,HT19,v:1936/1944,100% DAG,NML | Examination | Written Exam | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:30 | 15:111, Kräftriket hus 15 | Examination | Ali Farshin | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Laduvikssalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | Examination | INTROFD Tenta | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E | 39689,HT19,v:1936/1944,100% DAG,NML | Fundamentals of Statistics 1 | Examination | All | Obligatorisk anmälan till tentamen | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 |
Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A |
36295,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Social Psychology | Examination | Alla | Tentamen. Obligatorisk anmälan i Ladok senast 27/9. | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 |
64228,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 64248,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Technology and technology teaching | Examination | All groups UM3106 | KTH Campus | ||||||||||||||||||||||||
12:00 - 13:00 | Sal4, Garnisonen, Vån 4 | Examination | Petrus Dahlbeck | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | B319, Södra huset B | 39679,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML | Generalized linear models | Examination |
Mandatory registration for the exam. Datorsalstenta |
||||||||||||||||||||||||
13:30 - 20:00 | 15:111, Kräftriket hus 15 | Examination | Ali Farshin | ||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | Examination | ES II | ||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Laduvikssalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | Examination | ES II | ||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | Examination | ES II | ||||||||||||||||||||||||||
16:00 - 21:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E |
39675,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML 39679,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML 39691,HT19,v:1936/1944,100% DAG,NML |
Statistical theory with applications I, examination Multivariate methods Generalized linear models |
Examination |
Obs! GLM 16-19 Mandatory registration for the exam. Obligatorisk anmälan till tentamen. |
||||||||||||||||||||||||
19:00 - 21:00 |
Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D Laduvikssalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A |
21044,HT19,v:1936/1940,50% BLA,NML | Course 1 | Examination | Group 1-2 |
Anders Eklund Perruchon Peter Lundkvist |
|||||||||||||||||||||||
Tue | 2019-10-01 | 08:00 - 15:00 | F379, Södra huset F, Vån 3 | Examination | Felicia Flodin | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Laduvikssalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | 30814,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Introduction to international relations | IR I: Intro IR | Examination | EH1901 All | |||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:30 | Resursrum B202, Frescati hage hus 8 | Examination | Jenny Bourelius | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 |
U32, Frescati hage hus 8 U34, Frescati hage hus 8 |
36328,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML | Group Psychology | Examination | Salstentamen | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 |
JMK-salen, Garnisonen, Vån 4 Sal1, Garnisonen, Vån 4 Sal2, Garnisonen, Vån 4 Sal3, Garnisonen, Vån 4 Sal4, Garnisonen, Vån 4 |
18887,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Media In Time and Space | Examination | All |
Ekaterina Kalinina Petrus Dahlbeck |
Salstenta | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 20:00 |
15:111, Kräftriket hus 15 15:108, Kräftriket hus 15 |
Examination | Ali Farshin | Tenta | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | Examination | Lokal: to be annonced | ||||||||||||||||||||||||||
09:30 - 13:30 | E314, Arrhenius hus E, Vån 3 | 56860,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML | Examination | ||||||||||||||||||||||||||
12:00 - 13:00 | Sal4, Garnisonen, Vån 4 | Examination | Petrus Dahlbeck | Tenta | |||||||||||||||||||||||||
12:00 - 18:00 |
Sal 126, Sveaplan Sal 130, Sveaplan Sal 207, Sveaplan Data1, Sveaplan Rum 122, Sveaplan |
Examination | Jane Barkström | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Laduvikssalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | Examination | OPSTRA | ||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E | Examination | OPM | ||||||||||||||||||||||||||
16:00 - 21:00 | Wallenbergsalen, Kräftriket hus 3 | Examination | |||||||||||||||||||||||||||
17:00 - 21:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | Examination | |||||||||||||||||||||||||||
17:00 - 21:00 | Laduvikssalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | Examination | |||||||||||||||||||||||||||
17:00 - 21:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E | Examination | |||||||||||||||||||||||||||
17:00 - 21:00 | Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | Examination | |||||||||||||||||||||||||||
Wed | 2019-10-02 | 08:00 - 15:00 | Resursrum 231, Studenthuset, Vån 2 | Examination | Madeleine Haraldson, synsvag student | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 18:00 | Sal 36, Kräftriket hus 5, Vån 3 | Examination | Jennifer Chamberlain | E-tenta | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:30 | Resursrum B202, Frescati hage hus 8 | Examination | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | U31 (David Magnusson-salen), Frescati hage hus 8 | 36320,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML | Developmental Psychology 2 - School Age and Adolescence | Examination | Ordinarie salstenta. Obligatorisk anmälan i Ladok senast 29/9. | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 16:00 | C609 Rossbysalen, Arrhenius hus C, Vån 6 |
49552,HT18,v:1836/1840,100% DAG,NML 49578,HT19,v:1936/1944,100% DAG,NML 49583,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML 49584,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML 49595,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 49598,HT19,v:1936/1944,100% DAG,NML 49603,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML 49609,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML |
Examination | MO4000 and MO8001: Thermodynamics | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | D358, Arrhenius hus D, Vån 3 | 56863,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML | Examination | Exam | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | D416, Södra huset D, Vån 4 |
01272,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 01328,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 01362,HT19,v:1936/1944,100% DAG,NML |
General history of religions | Examination | Salstenta. Obligatorisk anmälan på mitt.su.se | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | KÖL-K241, Arrhenius KÖL, Vån 2 | 54970,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML | Statistics | Examination | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 15:00 | KÖL-K247, Arrhenius KÖL, Vån 2 | Examination | Helena Bergman | Extrasal till KZ2012/KZ4016 | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 |
KÖL-K433, Arrhenius KÖL, Vån 4 KÖL-K438, Arrhenius KÖL, Vån 4 KÖL-K439, Arrhenius KÖL, Vån 4 KÖL-K441, Arrhenius KÖL, Vån 4 KÖL-K447, Arrhenius KÖL, Vån 4 |
54968,HT19,v:1936/1944,100% DAG,NML | Equilibrium | Examination | Lars Eriksson | Tenta | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 |
Sal1, Garnisonen, Vån 4 Sal3, Garnisonen, Vån 4 Sal4, Garnisonen, Vån 4 |
18888,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Information, Propaganda, Advertising and Public Relations | Examination | All |
Petrus Dahlbeck Ulf Jonas Folke Jonsson |
Salstenta | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 |
Y12, Geovetenskapens hus Y, Vån 1 Y13, Geovetenskapens hus Y, Vån 1 |
32230,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML | Examination | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 20:00 | 15:111, Kräftriket hus 15 | Examination | Ali Farshin | Tenta | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | Examination | |||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 |
U10, Geovetenskapens hus U U13, Geovetenskapens hus U |
59833,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML | Examination | All | Exam | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | U34, Frescati hage hus 8 | 36334,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML | Theoretical foundations of assessment and treatment | Examination | Salstenta. OBS! Obligatorisk anmälan i Ladok senast 29/9. | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 |
William-Olssonsalen, Geovetenskapens hus Y Y22, Geovetenskapens hus Y, Vån 2 Y23, Geovetenskapens hus Y, Vån 2 |
32230,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML | Examination | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 15:00 | 70455,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML | Examination | Exam room Y11 | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | 48380,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML | Examination | Peter LeFanu Lumsdaine | ||||||||||||||||||||||||||
09:15 - 12:00 | U28, Geovetenskapens hus U | 59816,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML | Examination | Christophe Dupraz | FINAL EXAM | ||||||||||||||||||||||||
09:15 - 13:15 | Y11, Geovetenskapens hus Y | 70446,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML | Examination | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | D258, Arrhenius hus D, Vån 2 |
56898,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 56931,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML |
Examination | ||||||||||||||||||||||||||
12:00 - 13:00 | Sal4, Garnisonen, Vån 4 | Examination | Petrus Dahlbeck | Tenta | |||||||||||||||||||||||||
12:00 - 18:00 |
Sal 126, Sveaplan Sal 130, Sveaplan Sal 207, Sveaplan Data1, Sveaplan Rum 122, Sveaplan |
Examination | Jane Barkström | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Auditorium 10, Södra huset E, Vån 3 | 38103,VT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Basic Sociology | Examination | SOD100 termin 2 | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Auditorium 12, Södra huset F, Vån 2 | 30817,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Theory and method in the study of international relations | IR III-1 Teori & Metod | Examination | All | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Aula, Sveaplan, Sveaplan, Vån 4 | 10667,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML | Knowledge, Science, and Methodology | Examination | Grundlärarprogrammet F-3 | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 |
Y12, Geovetenskapens hus Y, Vån 1 Y13, Geovetenskapens hus Y, Vån 1 |
Examination | Utökad skrivtid KG1306 | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | Examination | FR | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Gröjersalen, Kräftriket hus 3 | Examination | FR | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Laduvikssalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D |
21013,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 21884,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 21888,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML |
Scandinavian laguages and language history of Swedish Scandinavian Languages and Swedish Language History Scandinavian Languages and Swedish Language |
... |
Examination e-examination |
All groups |
Allan Hansen Hedvig Solbakken Mikael Kalm |
||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | 21010,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Language, Communication and Society | ... |
Examination e-examination |
All groups |
Lena Lind Palicki Suzanne Rosendahl |
Laduvikssalen | ||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:15 | Y11, Geovetenskapens hus Y | Examination | Utökad skrivtid | ||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | U10, Geovetenskapens hus U | Examination | Utökad skrivtid GG4207 | ||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Wallenbergsalen, Kräftriket hus 3 | Examination | KORE | ||||||||||||||||||||||||||
17:00 - 21:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E | Examination | |||||||||||||||||||||||||||
17:00 - 21:00 | Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | Examination | |||||||||||||||||||||||||||
Thu | 2019-10-03 | 08:00 - 10:00 | Resursrum 231, Studenthuset, Vån 2 | Examination | Jorge har tekniskt underhåll | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 15:00 | Laduvikssalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | 45144,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Labour Law | Examination | All | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 | Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | 37465,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Culture and society: The teachings of humans as ... | Examination | SA1002 All | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | 37454,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | History of Social Anthropological Theory | Examination | SA2002 All | Inlämning av hemtentamen kl 13-15 i studentexpeditionen. | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 21:00 | E347 (datorsal), Södra huset E, Vån 3 | Examination | Linnea Hjelmtorp Andersson | ||||||||||||||||||||||||||
15:00 - 19:00 | Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D |
42661,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 42662,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Methods in Political Science | Examination |
SVS003 Alla SVE003 All |
||||||||||||||||||||||||
Fri | 2019-10-04 | 09:00 - 13:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E | Arithmetic Operations with Natural numbers | Examination | All groups UM54UU | Kerstin Larsson | ||||||||||||||||||||||
12:00 - 16:30 | Resursrum 162, Studenthuset, Vån 1 | Examination | Bokad åt student Matilda Gustafsson | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 19:00 | Resursrum 231, Studenthuset, Vån 2 | Examination | Gravt synskadad student Folke Lundström | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:45 | Seminarierum 251, Kräftriket hus 4, Vån 2 | 28411,HT19,v:1936/2003,75% DAG,NML | Situation Based Language Procifiency I | Examination | Eriko Seto Norrgård | Muntlig tentamen 1 (rollspel) | |||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | Examination | |||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 |
07542,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML 07658,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Early history of Latin America Early History of Latin America |
Examination | Luz Paula Parra Rosales | Brunnsvikssalen, house A 5th floor | ||||||||||||||||||||||||
Sun | 2019-10-06 | 08:00 - 17:00 | B487, Södra huset B, Vån 4 | Examination | Resurstentamen | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 |
Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E |
33914,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML | Examination | Lars Thomas Vahtrik | NOTE! Compulsory registration in due time for written exams. You sign up for the written exam through https://www.student.ladok.se | ||||||||||||||||||||||||
w41, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mon | 2019-10-07 | 09:00 - 12:00 |
U26, Geovetenskapens hus U, Vån 2 U29, Geovetenskapens hus U, Vån 2 U36, Geovetenskapens hus U, Vån 3 U37, Geovetenskapens hus U, Vån 3 |
58581,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 58589,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Geosystems and Landscape Development I | Examination | All | Skriftlig tentamen | |||||||||||||||||||||
09:00 - 13:30 |
Y12, Geovetenskapens hus Y, Vån 1 Y13, Geovetenskapens hus Y, Vån 1 |
Examination | Enskild skrivsal GE2018 | ||||||||||||||||||||||||||
11:00 - 20:00 | Resursrum B202, Frescati hage hus 8 | Examination | |||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | U31 (David Magnusson-salen), Frescati hage hus 8 | Examination | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
Tue | 2019-10-08 | 09:00 - 13:00 | Resursrum 231, Studenthuset, Vån 2 | Examination | Student med grav synnedsättning, Leonora Bitici | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Laduvikssalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | 21014,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Sociolinguistics and Conversation Analysis | ... |
Examination e-examination |
All groups |
Olof Poignant Theres Bellander |
||||||||||||||||||||||
15:45 - 19:15 | D416, Södra huset D, Vån 4 | Examination | |||||||||||||||||||||||||||
Wed | 2019-10-09 | 08:00 - 18:00 | Sal 36, Kräftriket hus 5, Vån 3 | Examination | Jennifer Chamberlain | E-tentor | |||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Resursrum B202, Frescati hage hus 8 | Examination | |||||||||||||||||||||||||||
08:30 - 12:30 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | Examination | Salstentamen | ||||||||||||||||||||||||||
Fri | 2019-10-11 | 08:00 - 14:00 | Resursrum 233, Studenthuset, Vån 2 | Examination | Synsvag student, Cornelia Clarén | ||||||||||||||||||||||||
08:30 - 12:30 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | Examination | Alla | Iris-Corinna Schwarz | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Resursrum 253, Studenthuset, Vån 2 | Examination | Bokad åt student Aron Lange. | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | U29, Geovetenskapens hus U, Vån 2 | 58608,HT19,v:1936/1944,100% DAG,NML | Part 1 | Examination | All | TENTAMEN | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E |
12351,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 12360,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 12406,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
World History and the History of Sweden: Middle Ages | Examination | HIST I All | Endast för förstagångsregistrerade HT19 | |||||||||||||||||||||||
10:45 - 12:00 | Resursrum 254, Studenthuset, Vån 2 | Examination | Rebecka Stagmo Leufgård, bokad åt studenten, tentamenstid ändrad | ||||||||||||||||||||||||||
12:00 - 17:00 | Resursrum B202, Frescati hage hus 8 | Examination | |||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Auditorium 4, Södra huset B, Vån 3 |
20386,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 20387,HT19,v:1936/1944,75% DAG,NML |
Introduction to Linguistics - The elements of language | Examination | Group 1-3 | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | 10654,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Political Philosophy | Examination | |||||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | U29, Geovetenskapens hus U, Vån 2 | 58594,HT19,v:1936/1944,100% DAG,NML | Examination | Exam | |||||||||||||||||||||||||
w42, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mon | 2019-10-14 | 09:00 - 14:00 | 48334,HT19,v:1936/1944,50% DAG,NML | Examination | Annemarie Luger | Skrivsal: Ugglevikssalen | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 18:00 | E371, Södra huset E, Vån 3 | 45148,HT19,v:1936/1944,50% BLA,NML | Individuals, organisation och labour markets | Examination | |||||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | Sal Asienbiblioteket, Kräftriket hus 21, Vån 2 | 28422,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Language proficiency I | Examination | Astrid Ottosson al Bitar | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | Seminarierum 218, Kräftriket hus 4, Vån 2 | Examination | Mary Zaia | ||||||||||||||||||||||||||
14:15 - 17:30 | 15:108, Kräftriket hus 15 |
Examination Other |
RED I | ||||||||||||||||||||||||||
14:30 - 17:30 | 15:109, Kräftriket hus 15 |
Examination Other |
RED I | ||||||||||||||||||||||||||
14:30 - 18:00 | 15:111, Kräftriket hus 15 | Examination | Ali Farshin | ||||||||||||||||||||||||||
18:00 - 22:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E | 10676,HT19,v:2004/2023,50% KV,NML | Epistemology and philosophy of science | Examination | |||||||||||||||||||||||||
Tue | 2019-10-15 | 08:00 - 10:00 | Aulan, Kräftriket hus 4, Vån 3 | 28411,HT19,v:1936/2003,75% DAG,NML | Kanji III A | Examination | Akiko Shirabe | Glöm ej giltig legitimation! | |||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | D508, Arrhenius hus D, Vån 5 | 56829,HT19,v:1935/1943,100% DAG,NML | Examination | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Y10, Geovetenskapens hus Y, Vån 1 | 70443,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Mandatory attendance Examination |
All | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||
12:00 - 20:00 | Resursrum B202, Frescati hage hus 8 | Examination | |||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | Examination | Felicia Flodin | Uppsamlingstentamen i Sociala relationer | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | U31 (David Magnusson-salen), Frescati hage hus 8 |
36293,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 36296,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 36315,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Cognitive psychology | Examination | Whole group | Tentamen. Obligatorisk anmälan i Ladok senast 10/10. | |||||||||||||||||||||||
Wed | 2019-10-16 | 08:00 - 18:00 | Sal 36, Kräftriket hus 5, Vån 3 | Examination | Jennifer Chamberlain | E-tentor | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | 21873,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Swedish Language Structure | ... | Examination | All groups | Fredrik Valdeson | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Laduvikssalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | 56845,HT19,v:1936/2001,100% DAG,NML | Examination | Everyone | Tentamen del 1, CMB I | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 | B479, Södra huset B, Vån 4 | 07600,HT19,v:2004/2023,50% DAG,NML | Rhetoric and grammar | Examination | Maria Plaza | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 15:00 | Resursrum 231, Studenthuset, Vån 2 | Examination | Tova Lindeberg, blind student | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | E237 (Södra huset), Södra huset E, Vån 2 | 69598,HT19,v:1936/1944,50% DAG,NML | Multilingualism - Individual and Society | Examination | Sista dag för anmälan: 9 oktober. Skrivsal meddelas på plats. | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | E243 (södra huset), Södra huset E, Vån 2 | 69598,HT19,v:1936/1944,50% DAG,NML | Multilingualism - Individual and Society | Examination | Sista dag för anmälan: 9 oktober. Skrivsal meddelas på plats. | ||||||||||||||||||||||||
Fri | 2019-10-18 | 09:00 - 13:00 | U29, Geovetenskapens hus U, Vån 2 | 58615,HT19,v:1937/1942,100% DAG,NML | Examination | All | Tentamen | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Laduvikssalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | 07536,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Culture and society I | Examination | ES030A Gr A-B | Tamara Strugo | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 15:00 | U10, Geovetenskapens hus U | Examination | Enskild skrivsal GE4029 | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | E5156, Södra huset E, Vån 5 |
25952,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 25963,HT19,v:1936/2003,100% BLA,NML |
Language Knowledge 1 Written Genres and Communication |
Examination | |||||||||||||||||||||||||
Sat | 2019-10-19 | 10:00 - 14:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E |
10650,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 10656,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Normative Ethics | Examination | |||||||||||||||||||||||
w43, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mon | 2019-10-21 | 09:00 - 13:00 | Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | Perspectives on the Development of the World Economy part 2 | Perspective on World Economy Development part 2 | Examination | All | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 13:00 | C520, Södra huset C | 07536,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Oral communication I | Examination | ES030A Gr A-B | Aymé Pino Rodriguez | |||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | E339, Södra huset E, Vån 3 | 25908,HT19,v:1935/2003,100% DAG,NML | Language Proficiency I | Examination | Group 2 | Larysa Korobenko | |||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | E5156, Södra huset E, Vån 5 | 25908,HT19,v:1935/2003,100% DAG,NML | Language Proficiency I | Examination | Group 1 | Alla Bernar | |||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | 10679,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Propositional logic | Examination | |||||||||||||||||||||||||
Tue | 2019-10-22 | 13:00 - 14:30 | E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2 | 25952,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Oral and Written Proficiency 1 | Examination | Merlijn de Smit | Individuellt muntligt prov. | |||||||||||||||||||||
Wed | 2019-10-23 | 08:00 - 18:00 | Sal 36, Kräftriket hus 5, Vån 3 | Examination | Jennifer Chamberlain | E-tentor | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | U29, Geovetenskapens hus U, Vån 2 | 58580,HT19,v:1940/1944,100% DAG,NML | Examination | All | Tenta | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | 07536,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Grammar I | Examination | ES030A Gr A-B | Tamara Strugo | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Y11, Geovetenskapens hus Y | 70444,HT19,v:1936/1944,100% DAG,NML | Examination | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A |
28413,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 28414,HT19,v:1936/2003,75% DAG,NML |
Modern Standard Korean 1 Modern Standard Korean 5 |
Examination | Eunah Kim | Glöm ej giltig legitimation! | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Laduvikssalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | 10651,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Method - argumentation, semantics, and formal logic | Examination | |||||||||||||||||||||||||
16:30 - 18:30 | B479, Södra huset B, Vån 4 | Examination | Erika Kihlman | ||||||||||||||||||||||||||
16:30 - 19:30 | E319, Södra huset E, Vån 3 | 25908,HT19,v:1935/2003,100% DAG,NML | Grammar and Text I | Examination | |||||||||||||||||||||||||
16:30 - 21:15 | 15:111, Kräftriket hus 15 | Examination | Ali Farshin | ||||||||||||||||||||||||||
17:00 - 20:00 | E299, Språkstudion, Studio 1, Södra huset E |
25976,HT19,v:1936/2003,25% KV,NML 25996,HT19,v:2004/2023,50% KV,NML 25997,HT19,v:2004/2023,50% DAG,NML 25998,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Pronunciation | German pronunciation | Examination | Germ 1, daytime, all stud. | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | Examination | |||||||||||||||||||||||||||
Thu | 2019-10-24 | 09:00 - 13:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E | NY002,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Personnel Economy | Examination | SOD240Alla | ||||||||||||||||||||||
12:30 - 16:30 | D416, Södra huset D, Vån 4 | 37465,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Culture and society: The teachings of humans as ... | Examination | SA1002 All | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | 07556,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
French Basic Grammar and Vocabulary 1 French grammar and vocabulary 2 Written Proficiency 1 |
Examination | FrFRBdaggr1-2 | Malin Roitman | Salstentamen | ||||||||||||||||||||||
17:00 - 21:00 | D499, Södra huset D, Vån 4 | 69597,HT19,v:1936/1944,50% KV,NML | Multilingualism - Individual and Society | Examination | Sista dag för anmälan: 17 oktober. | ||||||||||||||||||||||||
17:00 - 21:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | 07592,HT19,v:1936/2003,50% KV,NML | Introductory Course 1 | Examination | Grekiska I, 1 | Denis Michael Searby | |||||||||||||||||||||||
Fri | 2019-10-25 | 08:00 - 15:00 | Resursrum 257, Studenthuset, Vån 2 | Examination | Rum 257 bokad åt Kevin Varela för tentamen | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Resursrum B202, Frescati hage hus 8 | Examination | |||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E | 48316,HT19,v:1936/1944,50% DAG,NML | Examination | Gunnar Andersson | Skrivsal Ugglevikssalen | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | Examination | |||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 |
07537,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 07574,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 07636,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Spanish history and geography | Examination |
Grupp 1-2 Spa I Int |
Bieke Willem | Värtasalen. | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | 48322,HT19,v:1936/1944,50% DAG,NML | Examination | Ilya Smirnov | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | 48289,HT19,v:1936/1944,50% DAG,NML | Examination | Ola Gerton Henrik Hössjer | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | E5156, Södra huset E, Vån 5 | 25952,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Oral and Written Proficiency 1 | Examination | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Sal Asienbiblioteket, Kräftriket hus 21, Vån 2 |
28415,HT19,v:1936/2003,75% DAG,NML 28423,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Reading Practice 3 Modern Standard Arabic IV |
Examination |
Gabriel Jonsson Tania Al Saadi |
||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | 10682,HT19,v:1936/1944,50% DAG,NML | Philosophy of Language I | Examination | |||||||||||||||||||||||||
Sat | 2019-10-26 | 09:00 - 14:00 | Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D |
38145,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 38153,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 38165,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 38173,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 38176,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 38180,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 38201,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Quantitative Sociological Analysis Quantitative Sociological analysis Sociological Analysis |
Examination |
SOA300 Alla SOB220 Alla SOC300 Alla SOD300 Alla SON300 Alla |
||||||||||||||||||||||
w44, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mon | 2019-10-28 | 09:00 - 13:00 | Auditorium 5, Södra huset B, Vån 3 | 21957,HT19,v:1936/1944,50% DAG,NML | Swedish Grammar from a Cross-linguistic Perspective | Examination | Sabina Ivenäs Dyverfeldt | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2 |
07468,VT19,v:1936/2003,50% BLA,NML 07569,HT19,v:2004/2023,50% BLA,NML 07570,HT19,v:1936/2003,100% BLA,NML 07625,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 07626,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Essay | Examination | Malin Roitman | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | Examination | Linnea Hjelmtorp Andersson | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | U28, Geovetenskapens hus U | 59836,HT19,v:1940/1944,100% DAG,NML | Examination | Exam | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 | D416, Södra huset D, Vån 4 | 15808,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | The Archaeology of the Stone and Bronze Age | Examination | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | E5156, Södra huset E, Vån 5 | Latvian oral and written proficiency I | Examination | Lilita Zalkalns | |||||||||||||||||||||||||
11:00 - 16:00 |
P224, Arrhenius hus P, Vån 2 P232, Arrhenius hus P, Vån 2 |
56871,HT19,v:1939/1947,100% DAG,NML | Examination | Deltenta 1 | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Aulan, Kräftriket hus 4, Vån 3 | 28430,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Modern Chinese I a Modern Chinese III a |
Examination | All |
Daniel Mohseni Kabir Bäckström Hailin Wang Ingela Jin Wenjie Lyu |
|||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | E371, Södra huset E, Vån 3 |
25017,HT19,v:1945/2003,25% DAG,NML 25018,HT19,v:1945/2003,25% DAG,NML |
Baltic History, Culture and Society - Latvia Baltic History, Culture and Society - Lithuania |
Examination | Lilita Zalkalns | ||||||||||||||||||||||||
15:00 - 19:00 | Laduvikssalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | 33918,HT19,v:1936/1945,50% DAG,NML | Examination | Roine Vestman | NOTE! Compulsory registration in due time for written exams. You sign up for the written exam through https://www.student.ladok.se | ||||||||||||||||||||||||
15:00 - 20:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E |
39623,HT18,v:1836/1845,100% DAG,NML 39689,HT19,v:1936/1944,100% DAG,NML |
Fundamentals of Statistics 2 | Examination | All | Obligatorisk anmälan till tentamen | |||||||||||||||||||||||
Tue | 2019-10-29 | 08:00 - 12:30 | Resursrum B202, Frescati hage hus 8 | Examination | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 15:15 | D389, Södra huset D, Vån 3 |
Examination TISUS |
|||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | U32, Frescati hage hus 8 | 36336,HT19,v:1936/2003,50% DAG,NML | Theory and application, PDT T7 | Examination | PP t7 PDT | Skrivtentamen | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E | 64239,HT19,v:1936/1944,100% DAG,NML | Examination | All groups | Mona Hverven | Tillåtna hjälpmedel: Linjal och matematiklärarboken | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D |
Examination TISUS |
Thomas Thomsen | TISUS | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | 48339,HT19,v:1936/1944,50% DAG,NML | Examination | |||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | 48364,HT19,v:1936/1944,50% DAG,NML | Examination | Wushi Goldring | ||||||||||||||||||||||||||
15:00 - 20:00 | Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D |
39665,HT19,v:1940/1945,100% DAG,NML 39678,HT19,v:1940/1944,100% DAG,NML 39680,HT19,v:1940/1944,100% DAG,NML 39688,HT19,v:1936/1944,50% DAG,NML 39691,HT19,v:1936/1944,100% DAG,NML 39693,HT19,v:1936/2003,50% KV,NML |
Fundamentals of Statistics 1 Statistical theory with applications II, examination Design of Experiments Probability Theory Financial Statistical Theory, Examination Sample surveys, examination |
Examination | All |
Obligatorisk anmälan till tentamen. Mandatory registration for exam. Obs. SG, kväll. |
|||||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 | E5162 Baltiska biblioteket, Södra huset E, Vån 5 | Examination | Peteris Vanags | ||||||||||||||||||||||||||
17:00 - 21:00 | D499, Södra huset D, Vån 4 | 21872,HT19,v:1936/1944,50% KV,NML | Language Norms in Modern Swedish | ... | Examination | Johanna Ledin | |||||||||||||||||||||||
Wed | 2019-10-30 | 08:00 - 18:00 | Sal 36, Kräftriket hus 5, Vån 3 | Examination | Jennifer Chamberlain | E-tenta | |||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:15 | 15:111, Kräftriket hus 15 | Examination | Ali Farshin | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Laduvikssalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | Examination | Tor Brunzell |
Tenta COF Written exam |
|||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Resursrum B202, Frescati hage hus 8 | Examination | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 15:00 |
Sal 123, Sveaplan Sal 126, Sveaplan Sal 130, Sveaplan Sal 207, Sveaplan Data1, Sveaplan Rum 122, Sveaplan |
Examination | Jane Barkström | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 |
U32, Frescati hage hus 8 U34, Frescati hage hus 8 |
36329,HT19,v:1940/1944,100% DAG,NML | Work and organizational psychology | Examination | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||
08:30 - 12:30 | Auditorium 6, Södra huset C, Vån 3 | Examination | |||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Auditorium 2, Södra huset A, Vån 3 | 30814,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Introduction to international cooperation | IR 1:2 Int Coop | Examination | EH1901 All | Tentamen Int Samarb | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Aula, Sveaplan, Sveaplan, Vån 4 | 41145,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Law in Social Work I | Examination | S1A-F | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 |
P224, Arrhenius hus P, Vån 2 P232, Arrhenius hus P, Vån 2 |
56853,HT19,v:1940/1944,100% DAG,NML | Examination |
Beate Proske Robert Horvath |
|||||||||||||||||||||||||
09:00 - 15:00 | U11, Geovetenskapens hus U, Vån 1 | Examination | Enskild skrivsal GE5001/GE5026 | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 |
U26, Geovetenskapens hus U, Vån 2 U29, Geovetenskapens hus U, Vån 2 |
58583,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 58606,HT19,v:1936/1944,100% DAG,NML |
Basics in Urban and Regional Planning | Examination | All | Salstentamen Geografi | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:30 |
Y12, Geovetenskapens hus Y, Vån 1 Y13, Geovetenskapens hus Y, Vån 1 |
Examination | Enskild skrivsal GE2018/GE2016 | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | Examination | |||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 |
U28, Geovetenskapens hus U U36, Geovetenskapens hus U, Vån 3 U37, Geovetenskapens hus U, Vån 3 Y23, Geovetenskapens hus Y, Vån 2 |
58581,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 58589,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Geosystems and Landscape Development II | Examination | All | Skriftlig tentamen | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E | 33919,HT19,v:1936/1945,50% DAG,NML | Examination | Konrad Burchardi | NOTE! Compulsory registration in due time for written exams. You sign up for the written exam through https://www.student.ladok.se | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | Examination | |||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | 48287,HT19,v:1936/1944,50% DAG,NML | Examination | Maria Deijfen | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 |
48370,HT19,v:1936/1944,50% DAG,NML 48472,HT19,v:1936/1944,50% DAG,NML |
Examination | |||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | 64042,HT18,v:1936/2003,50% DAG,NML | Examination | Håkan Granath | ||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 | 435, Wallenberg, Vån 4 | 15797,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Archaic and Classical Greece | Examination | |||||||||||||||||||||||||
12:00 - 16:00 | Aulan, Kräftriket hus 4, Vån 3 | 28422,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Modern Standard Arabic I | Examination |
Samim Elias Tania Al Saadi |
||||||||||||||||||||||||
12:00 - 18:00 | Sal 149, Kräftriket hus 4 | Examination | Mary Zaia | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | D499, Södra huset D, Vån 4 |
20210,HT18,v:1841/1846,50% DAG,NML 20409,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 20415,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Introductory Course in Swedish Sign Language Linguistic Introduction to Swedish Sign Language Linguistic Introduction to Swedish Sign Languag |
Examination | All | Åsa Gustafsson | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | Examination | Literature examination Period 2 | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Laduvikssalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | 36295,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Biological Psychology | Examination | Alla | Tentamen. Obligatorisk anmälan i Ladok senast 27/10. | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 21:00 | Resursrum B202, Frescati hage hus 8 | Examination | Jenny Bourelius | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 |
U24, Frescati hage hus 8 U34, Frescati hage hus 8 |
36295,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Biological Psychology | Examination | Alla | Tentamen. Obligatorisk anmälan i Ladok senast 27/10. | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | U32, Frescati hage hus 8 | Examination | |||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Aula, Sveaplan, Sveaplan, Vån 4 |
10652,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 10680,HT19,v:1936/1944,50% DAG,NML |
Logic I | Examination | |||||||||||||||||||||||||
14:00 - 20:00 | Resursrum 257, Studenthuset, Vån 2 | Examination | Bokad åt student Useg Diaz-Granados | ||||||||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 | Auditorium 10, Södra huset E, Vån 3 | 34599,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Knowledge and Science | Examination | |||||||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 | Resursrum 161, Studenthuset, Vån 1 | Examination | Bokad åt student Selma Pepelar | ||||||||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | 34598,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Knowledge and Science | Examination | Omtentatillfälle, begr.antal platser | ||||||||||||||||||||||||
17:00 - 21:00 | Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D |
21984,HT19,v:1936/1944,50% KV,NML 21985,HT19,v:1936/1944,50% DAG,DST |
Swedish Pronunciation from a Learning Perspective | Examination |
Johan Brandtler Julia Backelin Forsberg |
Distans och kväll | |||||||||||||||||||||||
Thu | 2019-10-31 | 08:00 - 16:00 | F479, Södra huset F, Vån 4 | Examination | Linnea Hjelmtorp Andersson | Tenta Svensk politik/Swedish Politics | |||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | F487, Södra huset F, Vån 4 | Examination | Resurstentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 21:00 | Resursrum B202, Frescati hage hus 8 | Examination | Jenny Bourelius | ||||||||||||||||||||||||||
08:30 - 09:00 | Auditorium 6, Södra huset C, Vån 3 | Examination | Paul Klein | ||||||||||||||||||||||||||
08:30 - 14:30 | D365, Södra huset D, Vån 3 | Examination | Olivia Schlyter Holmström | Tenta CTL101 GRAM, förlängd tid. Tenta 9-14. Vakttid en halvtimme före och efter. | |||||||||||||||||||||||||
08:30 - 12:15 | Lärosal 101, Manne Siegbahn A-B, Vån 1 | 14230,HT19,v:1936/2003,100% BLA,NML | Elementary Music Theory | Examination | All |
Cécile Bardoux Lovén Ove Ander |
|||||||||||||||||||||||
08:30 - 12:15 | Lärosal 119, Manne Siegbahn A-B, Vån 1 | 14230,HT19,v:1936/2003,100% BLA,NML | Elementary Music Theory | Examination | All |
Cécile Bardoux Lovén Ove Ander |
|||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 |
Auditorium 6, Södra huset C, Vån 3 Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E |
33926,HT19,v:1941/1945,100% DAG,NML | Examination | Paul Klein | NOTE! Compulsory registration in due time for written exams. You sign up for the written exam through https://www.student.ladok.se | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | G-salen (auditorium), Arrhenius hus F, Vån 3 | 21871,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Swedish Grammar in a Crosslinguistic Perspective | Examination | All groups | Goran Maljan | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 |
KÖL-K239, Arrhenius KÖL, Vån 2 KÖL-K233, Arrhenius KÖL, Vån 2 |
54983,HT19,v:1936/1944,100% DAG,NML | Examination | Exam | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 15:00 | KÖL-K247, Arrhenius KÖL, Vån 2 | Examination | Helena Bergman | Extrasal till KZ2012 | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 |
KÖL-K433, Arrhenius KÖL, Vån 4 KÖL-K438, Arrhenius KÖL, Vån 4 KÖL-K439, Arrhenius KÖL, Vån 4 KÖL-K441, Arrhenius KÖL, Vån 4 KÖL-K447, Arrhenius KÖL, Vån 4 |
54968,HT19,v:1936/1944,100% DAG,NML | Structure theory | Structure | Examination | Tenta | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A |
38157,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 38164,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML NY002,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Business Economy for Personnel and Labour Relations | Examination | SOD240Alla | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | U31 (David Magnusson-salen), Frescati hage hus 8 | 36317,HT19,v:1940/1944,100% DAG,NML | Neuroscience, cognition and learning 1 | Examination | Tentamen. LOKALER: U31 (hus 8, Frescati hagväg) | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 |
Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D Auditorium 2, Södra huset A, Vån 3 Auditorium 4, Södra huset B, Vån 3 E306, Södra huset E, Vån 3 E319, Södra huset E, Vån 3 |
42629,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 42641,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 42643,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML SV102,VT20,v:2008/2012,100% DAG,NML |
Swedish Politics Swedish politics |
Examination |
SV100L Alla SVS001 Alla SVE001 All |
Michele Martha Micheletti Tommy Möller |
|||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | 48476,HT19,v:1936/1944,50% DAG,NML | Examination | |||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | 48442,HT19,v:1936/1944,50% DAG,NML | Examination | Kristofer Lindensjö | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | 64241,HT19,v:1936/1944,100% DAG,NML | Technology for Primary School Teachers | Examination | Group 4 UM3112 | KTH Campus | ||||||||||||||||||||||||
09:30 - 14:00 | Heilbronnsalen, C458, Arrhenius hus C, Vån 4 | 53868,HT19,v:1936/1944,100% DAG,NML | Examination | Written Exam | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 13:00 | Seminarierum 218, Kräftriket hus 4, Vån 2 | Examination | Enskilt rum/Extratid tentamen Japanska I | ||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Laduvikssalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | 28410,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Kanji I A | Examination | All | Ewa Machotka | TENTAMEN. Glöm ej anmälan och giltig legitimation! | ||||||||||||||||||||||
11:00 - 19:00 |
Sal 126, Sveaplan Sal 130, Sveaplan Sal 207, Sveaplan Data1, Sveaplan Rum 122, Sveaplan |
Examination | Jane Barkström | ||||||||||||||||||||||||||
12:00 - 17:00 | Aula, Sveaplan, Sveaplan, Vån 4 | 41143,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Law in Social Work II | Examination | S2A-E | ||||||||||||||||||||||||
12:00 - 13:00 | Sal4, Garnisonen, Vån 4 | Examination | Petrus Dahlbeck | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Laduvikssalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | Examination | |||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | 07534,HT19,v:1936/2003,100% BLA,NML | Translation in theory and practice | Examination | Cecilia Schwartz | Laduvikssalen. | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 |
07543,HT19,v:1940/1945,100% DAG,NML 07658,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Development in Latin America from 1900 | Examination | Luz Paula Parra Rosales | Laduvikssalen | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | 07606,HT19,v:1936/2003,100% BLA,NML | Text and Language Structure I | Language Structure | Examination | Juanito Ornelas de Avelar |
Laduvikssalen (Ovanför Universitetsbiblioteket på plan 6) |
|||||||||||||||||||||||
13:45 - 18:15 | 15:108, Kräftriket hus 15 | Examination | |||||||||||||||||||||||||||
13:45 - 18:15 | 15:111, Kräftriket hus 15 | Examination | Ali Farshin | ||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 15:00 | Auditorium 6, Södra huset C, Vån 3 | Examination | Paul Klein | ||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | 38103,VT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Organization and Work | Examination | SOD100 termin 2 | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | U31 (David Magnusson-salen), Frescati hage hus 8 |
36293,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 36296,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 36315,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Introduction to Clinical Psychology | Examination | Tentamen. Obligatorisk anmälan i Ladok senast 28/10. | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | Examination | ACC I | ||||||||||||||||||||||||||
14:30 - 16:30 |
U28, Geovetenskapens hus U U29, Geovetenskapens hus U, Vån 2 |
70459,HT19,v:1936/1944,50% DAG,NML | Examination | Exam | |||||||||||||||||||||||||
15:00 - 18:00 | D416, Södra huset D, Vån 4 | 33921,HT19,v:1936/1945,50% DAG,NML | Examination | Peter Skogman Thoursie | NOTE! Compulsory registration in due time for written exams. You sign up for the written exam through https://www.student.ladok.se | ||||||||||||||||||||||||
15:00 - 20:00 | G-salen (auditorium), Arrhenius hus F, Vån 3 | Examination | Amos Portal Skog | ||||||||||||||||||||||||||
15:00 - 19:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E |
01269,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 01273,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 01326,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 01362,HT19,v:1936/1944,100% DAG,NML |
Abrahamic religions The History of Christianity |
Examination | ALLA - Abrahamitiska |
Salstenta Obligatorisk anmälan på mitt.su.se |
|||||||||||||||||||||||
15:30 - 17:30 | Resursrum 161, Studenthuset, Vån 1 | Examination | Bokad för mentorssamtal. | ||||||||||||||||||||||||||
17:00 - 21:00 | Resursrum 231, Studenthuset, Vån 2 | Examination | Bokad åt Michel Wakim för tentamen. Blind student. | ||||||||||||||||||||||||||
Fri | 2019-11-01 | 08:00 - 14:00 | Resursrum B202, Frescati hage hus 8 | Examination | Jenny Bourelius | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 19:00 |
Sal 126, Sveaplan Sal 130, Sveaplan Sal 207, Sveaplan Data1, Sveaplan Rum 122, Sveaplan |
Examination | Jane Barkström | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 21:00 | U23, Frescati hage hus 8 | Examination | Linnea Hjelmtorp Andersson | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | U24, Frescati hage hus 8 | 36342,HT19,v:1936/1944,50% DAG,NML | Examination | Salstentamen | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 09:00 | U28, Geovetenskapens hus U | Examination | Utökad skrivtid GG4215 | ||||||||||||||||||||||||||
08:30 - 14:45 | 15:110, Kräftriket hus 15 | Examination | |||||||||||||||||||||||||||
08:45 - 14:45 | 15:108, Kräftriket hus 15 | Examination | |||||||||||||||||||||||||||
08:45 - 14:45 | 15:111, Kräftriket hus 15 | Examination | Ali Farshin | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Auditorium 2, Södra huset A, Vån 3 | Examination | RED I | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 |
Auditorium 4, Södra huset B, Vån 3 Auditorium 8, Södra huset D, Vån 3 |
10667,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML 10668,HT19,v:1940/1944,100% DAG,NML |
Knowledge, Science, and Methodology |
Examination Resit |
Grundlärarprogrammet inr. fritidshem. Omtentatillf. för F-3. |
||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Auditorium 6, Södra huset C, Vån 3 | Examination | RED I | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Auditorium 10, Södra huset E, Vån 3 | Examination | RED I | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Aula, Sveaplan, Sveaplan, Vån 4 | 41159,HT19,v:1936/1944,50% DAG,NML | Examination | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | B233, Arrhenius hus B, Vån 2 | 70456,HT19,v:1936/1944,100% DAG,NML | Examination | Hitesh Vijay Motwani | Written exam | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | C609 Rossbysalen, Arrhenius hus C, Vån 6 |
49538,HT18,v:1836/1844,100% DAG,NML 49559,HT18,v:1836/1903,100% DAG,NML 49585,HT19,v:1940/1944,100% DAG,NML 49595,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 49605,HT19,v:1940/1944,100% DAG,NML |
Examination | MO4000 and MO8001: Chemistry | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | D325, Arrhenius hus D, Vån 3 | 56861,HT19,v:1936/1944,100% DAG,NML | Examination | Mikael Carlsson | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | E210, Arrhenius hus E, Vån 2 | Examination | Extrarum för tentor | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 |
E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2 E299, Språkstudion, Studio 1, Södra huset E |
69659,HT19,v:1936/1944,100% DAG,NML | Descriptive Swedish Language | ... |
Examination e-examination |
All groups |
Anja Petersson Daria Titarenko Jan Svanlund Milena Podolsak Per Mårtenson |
||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 |
JMK-salen, Garnisonen, Vån 4 Sal1, Garnisonen, Vån 4 Sal2, Garnisonen, Vån 4 Sal3, Garnisonen, Vån 4 Sal4, Garnisonen, Vån 4 |
18887,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Media, Culture, Society I | Examination | All | Petrus Dahlbeck | Salstentamen | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 |
U29, Geovetenskapens hus U, Vån 2 Y23, Geovetenskapens hus Y, Vån 2 |
58576,HT19,v:2004/2023,100% DAG,NML 58579,HT19,v:1940/1944,100% DAG,NML |
Examination | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Y12, Geovetenskapens hus Y, Vån 1 | 70454,HT19,v:1940/1944,100% DAG,NML | Examination | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | Examination | RED I | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Laduvikssalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | 69659,HT19,v:1936/1944,100% DAG,NML | Descriptive Swedish Language |
Examination e-examination |
All groups |
Anja Petersson Daria Titarenko Jan Svanlund Milena Podolsak Per Mårtenson |
|||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | U28, Geovetenskapens hus U | 59872,HT19,v:1940/1944,100% DAG,NML | Examination | Rienk Smittenberg | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E | Examination | RED I | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | Examination | RED I | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Wallenbergsalen, Kräftriket hus 3 | Examination | |||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | 48290,HT19,v:1936/1944,50% DAG,NML | Examination | |||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 |
36293,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 36296,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Scientific Methods and Statistics | Examination | Whole group | Lokal: U31 (hus 8, Frescati hagväg 8) och D416 (Södra husen, husdel D). Statistiktentamen. Se delkursanvisningar. Obs! Obligatorisk anmälan i Ladok senast 29/10. | ||||||||||||||||||||||||
09:30 - 14:30 | E314, Arrhenius hus E, Vån 3 | 56857,HT19,v:1940/1944,100% DAG,NML | Examination | ||||||||||||||||||||||||||
09:30 - 12:00 |
P224, Arrhenius hus P, Vån 2 P232, Arrhenius hus P, Vån 2 |
56834,HT19,v:1942/1944,100% DAG,NML 56933,HT19,v:1942/1944,100% DAG,NML |
Examination | ||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 13:00 | B389, Södra huset B, Vån 3 | 38187,HT19,v:1940/1944,100% DAG,NML | Basic Demographic Methods | Examination | Tenta i B389 och B397 | ||||||||||||||||||||||||
11:30 - 18:00 | Resursrum 253, Studenthuset, Vån 2 | Examination | Bokad åt student, Agnes Grönwall. | ||||||||||||||||||||||||||
12:00 - 13:00 | Sal4, Garnisonen, Vån 4 | Examination | Petrus Dahlbeck | Salstentamen | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 19:00 | Y10, Geovetenskapens hus Y, Vån 1 | Examination | Enskild skrivsal GG2202 | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | E299, Språkstudion, Studio 1, Södra huset E | Examination | Yvonne Carlsson | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 |
U10, Geovetenskapens hus U U13, Geovetenskapens hus U U28, Geovetenskapens hus U Y11, Geovetenskapens hus Y |
59764,HT19,v:1936/1944,100% DAG,NML | Examination | All | Exam | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | U27, Geovetenskapens hus U | 59764,HT19,v:1936/1944,100% DAG,NML | Examination | All | |||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | 38202,HT19,v:2004/2023,100% DAG,NML | Methods | Examination | All | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 20:00 | Resursrum B202, Frescati hage hus 8 | Examination | Jenny Bourelius | ||||||||||||||||||||||||||
15:00 - 18:00 | Auditorium 10, Södra huset E, Vån 3 | Examination | EMFIN tenta OBS även i 3:241 | ||||||||||||||||||||||||||
15:00 - 20:00 |
36294,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 36297,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Statistics | Examination | Alla Metod & statistik | Lokal: U31 (hus 8, Frescati hagväg 8) och D416 (Södra husen, husdel D). Tenta avsnitt 3: Statistik. Obligatorisk anmälan i Ladok senast 29/10. | ||||||||||||||||||||||||
Sun | 2019-11-03 | 08:30 - 17:30 | D416, Södra huset D, Vån 4 | Examination | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 15:00 |
Sal 126, Sveaplan Sal 130, Sveaplan Sal 207, Sveaplan Data1, Sveaplan Rum 122, Sveaplan |
Examination | Jane Barkström | ||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 13:00 | Aula, Sveaplan, Sveaplan, Vån 4 | 41144,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Quantitative Research Methods | Examination | S3A-E | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 15:00 | Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D |
45144,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 45147,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Labour Economics 1: Introduction Labour economics 3: Wages |
Examination | All | ||||||||||||||||||||||||
w45, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mon | 2019-11-04 | 08:00 - 13:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | 21015,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Swedish Grammar | ... | Examination | All groups | Johan Brandtler | ||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | 21878,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Swedish Vocabulary | ... | Examination | All groups | Annette Lindberg | Brunnsvikssalen | ||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 |
21022,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 21024,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 21884,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Linguistics 2 Psycholinguistics |
... | Examination | All groups | Jan Svanlund | Brunnsvikssalen | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Auditorium 11, Södra huset F, Vån 3 |
20386,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 20387,HT19,v:1936/1944,75% DAG,NML |
Introduction to Linguistics - The levels of language | Examination | Group 1-3 | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 15:00 | KÖL-K447, Arrhenius KÖL, Vån 4 | Examination | Extrasal KZ4018 Fysikalisk kemi | ||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | B319, Södra huset B | 39679,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML | Generalized linear models | Examination |
Mandatory registration for the exam. Datorsalstenta |
||||||||||||||||||||||||
17:30 - 21:00 | Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D |
14225,HT19,v:1936/1944,50% KV,NML 14228,HT19,v:1936/2003,50% KV,NML |
Fundamentals of Music Theory | Examination | All | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 22:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E | 10657,HT19,v:2004/2023,50% KV,NML | Introduction to Argumentation, Semantics and Logic | Examination | |||||||||||||||||||||||||
Tue | 2019-11-05 | 09:00 - 11:00 | 111, Frescati hage hus 9, Vån 1 |
66302,HT19,v:1936/1944,50% DAG,NML 66355,HT19,v:1936/1944,50% DAG,NML |
Examination | All |
Lise Renata Pettersson Roll Wissam Mounzer |
||||||||||||||||||||||
09:30 - 13:30 | E237 (Södra huset), Södra huset E, Vån 2 | 69596,HT19,v:1936/1944,50% DAG,DST | Multilingualism - Individual and Society | Examination | Gropu 1 | Sista dag för anmälan: 29 oktober. | |||||||||||||||||||||||
09:30 - 13:30 | E243 (södra huset), Södra huset E, Vån 2 | 69596,HT19,v:1936/1944,50% DAG,DST | Multilingualism - Individual and Society | Examination | Group 2 | Sista dag för anmälan: 29 oktober. | |||||||||||||||||||||||
15:00 - 20:00 | Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D |
12351,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 12360,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 12406,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
World History and the History of Sweden: Early Modern | Examination | HIST I All | Endast för förstagångsregistrerade HT19 | |||||||||||||||||||||||
Wed | 2019-11-06 | 08:00 - 15:00 | Resursrum 233, Studenthuset, Vån 2 | Examination | Bokad åt student, Madeleine H för tentamen. | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 18:00 | Sal 36, Kräftriket hus 5, Vån 3 | Examination | Jennifer Chamberlain | E-tentor | |||||||||||||||||||||||||
08:15 - 17:00 | Resursrum 232, Studenthuset, Vån 2 | Examination | Bokad åt student, utifrån dubbelbokning. | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Resursrum 231, Studenthuset, Vån 2 | Examination | Bokad åt blind student, Angelica Brofjorden | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A |
69623,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 69624,HT19,v:1936/1945,100% DAG,NML 69625,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Analysis and Assessment of Second Language Development | Examination | Group 1-2 | Sista dag för anmälan: 29 oktober | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 21:00 | Resursrum B202, Frescati hage hus 8 | Examination | Linnea Hjelmtorp Andersson | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | 21010,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Practical Language Analysis | ... |
Examination e-examination |
All groups |
Hanna Hallmén Inger Lindell |
||||||||||||||||||||||
17:30 - 21:15 | Wallenbergsalen, Kräftriket hus 3 | Examination |
+mom OM tentamen |
||||||||||||||||||||||||||
Thu | 2019-11-07 | 08:00 - 14:00 | Resursrum 254, Studenthuset, Vån 2 | Examination | Bokad för omprov på Högskoleprovet (Vlado Kotevski) | ||||||||||||||||||||||||
08:30 - 16:30 | U18, Frescati hage hus 8 | Examination | |||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 21:00 | Resursrum B202, Frescati hage hus 8 | Examination | Linnea Hjelmtorp Andersson | ||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 | Laduvikssalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | Examination | |||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 |
07598,HT19,v:1936/2003,50% DAG,NML 07599,HT19,v:1936/2003,50% BLA,DST |
Beginner's course 1-2 | Examination |
Latin I, 1 campus PrimaLatina |
Erika Kihlman Maria Plaza |
Laduvikssalen. | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E |
Examination Resit |
LOGOSOC | Tentamen. Lokal: Ugglevikssalen, Södra huset hus E | |||||||||||||||||||||||||
16:00 - 20:00 | Wallenbergsalen, Kräftriket hus 3 | Examination | Re-examination | ||||||||||||||||||||||||||
17:00 - 20:00 |
Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D Laduvikssalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D |
Examination | Sanna Wallin | inträdesprov | |||||||||||||||||||||||||
Fri | 2019-11-08 | 08:00 - 12:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A |
07468,VT19,v:1936/2003,50% BLA,NML 07569,HT19,v:2004/2023,50% BLA,NML 07570,HT19,v:1936/2003,100% BLA,NML 07624,HT19,v:1936/2003,100% BLA,NML |
Advanced grammar | Examination | Per Förnegård | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E |
38147,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 38153,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 38165,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 38173,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 38176,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 38180,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 38201,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Qualitative Sociological Analysis | Examination |
SOA300 Alla SOC300 Alla SOD300 Alla SON300 Alla SOB300 Alla |
||||||||||||||||||||||||
09:15 - 14:00 | C609 Rossbysalen, Arrhenius hus C, Vån 6 |
49578,HT19,v:1936/1944,100% DAG,NML 49595,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 49598,HT19,v:1936/1944,100% DAG,NML |
Examination | MO4000, MO8001, Radiation | |||||||||||||||||||||||||
12:00 - 13:00 | Sal4, Garnisonen, Vån 4 | Examination | Petrus Dahlbeck | ||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | C609 Rossbysalen, Arrhenius hus C, Vån 6 | Examination | |||||||||||||||||||||||||||
Sat | 2019-11-09 | 10:00 - 14:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A |
10656,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 10676,HT19,v:2004/2023,50% KV,NML |
Political Philosophy Epistemology and philosophy of science |
Examination Resit |
Omtenta tillfälle för delkurs 1 TFI endast kvällskurs. | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 13:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E |
07133,VT2021,v:2135/2202,50% DAG,NML 07227,HT2021,v:2203/2222,50% DAG,NML 07466,VT19,v:2036/2102,25% KV,NML 07565,HT2019,v:2103/2122,25% KV,NML 07566,HT19,v:2004/2023,50% BLA,NML 07567,HT19,v:1936/2003,100% BLA,NML 07568,HT19,v:1936/2003,25% KV,NML 07620,HT19,v:1936/2003,100% BLA,NML 07622,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 07623,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Phonetics speech communication Fonetics |
Examination |
French II Franska II halvfart termin I FrIIkväll FrII,25% FR2LP2 |
Francoise Sullet Nylander | |||||||||||||||||||||||
w46, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mon | 2019-11-11 | 12:00 - 17:00 |
Sal 123, Sveaplan Sal 126, Sveaplan Sal 207, Sveaplan Data1, Sveaplan Rum 122, Sveaplan |
Examination | Jane Barkström | ||||||||||||||||||||||||
12:30 - 14:30 | Resursrum 254, Studenthuset, Vån 2 | Examination | Mentorsmöte Agnes Gunila | ||||||||||||||||||||||||||
12:45 - 15:00 | Resursrum 256, Studenthuset, Vån 2 |
Examination Meeting |
Mentorsmöte Olle & Siv | ||||||||||||||||||||||||||
17:00 - 19:00 | Wallenbergsalen, Kräftriket hus 3 | Examination | OPSTRA | ||||||||||||||||||||||||||
Tue | 2019-11-12 | 09:00 - 13:00 | Aulan, Kräftriket hus 4, Vån 3 | 28411,HT19,v:1936/2003,75% DAG,NML | Grammar III | Examination | Stina Jelbring | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 15:00 | E331, Södra huset E, Vån 3 | Examination | Margarita Palmqvist Shiraishi | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | A5137, Södra huset A, Vån 5 | 37460,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Method and research design | Method and research design | Examination | GU5001 All | Salstenta moment 1 | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E | 21983,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Reading and Writing in Academic Settings I Reading and Writing in Academic Settings II |
... |
Examination e-examination |
Intr. ULV - entire group |
Helén Bodström Mårten Michanek Susanna Melin |
||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Resursrum 231, Studenthuset, Vån 2 | Examination | Bokad åt blind student för tentamen, Tova Lindeberg. | ||||||||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | Examination | Re-examination Period 1 | ||||||||||||||||||||||||||
16:00 - 21:00 | Hedbergsalen, Kräftriket hus 15 | Examination |
Omtenta Intro FD Tid: 17:00-21:00 |
||||||||||||||||||||||||||
16:30 - 21:15 | 3:240 G, Kräftriket hus 3 | Examination | Ali Farshin | ||||||||||||||||||||||||||
17:30 - 21:15 | 3:241 H, Kräftriket hus 3 | Examination | |||||||||||||||||||||||||||
Wed | 2019-11-13 | 08:00 - 18:00 | Sal 36, Kräftriket hus 5, Vån 3 | Examination | Jennifer Chamberlain | E-tentor | |||||||||||||||||||||||
08:00 - 14:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E | Examination | Annica Cerutti | ||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | 34546,HT19,v:1945/2003,100% DAG,NML | Knowledge and Science | Examination | |||||||||||||||||||||||||
12:30 - 14:30 | Resursrum 254, Studenthuset, Vån 2 | Examination | Mentorsmöte Priscilla och Maria | ||||||||||||||||||||||||||
14:45 - 20:45 | 15:108, Kräftriket hus 15 | Examination | Ali Farshin | ||||||||||||||||||||||||||
15:00 - 19:00 | Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | 31852,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML | Examination | ||||||||||||||||||||||||||
15:15 - 17:00 | Resursrum 233, Studenthuset, Vån 2 | Examination | |||||||||||||||||||||||||||
17:30 - 21:30 | Wallenbergsalen, Kräftriket hus 3 | Examination | Re-exam Lokal: meddelas | ||||||||||||||||||||||||||
Thu | 2019-11-14 | 13:00 - 20:00 | E347 (datorsal), Södra huset E, Vån 3 | Examination | Linnea Hjelmtorp Andersson | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D |
42661,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 42662,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Methods in Political Science | Examination |
SVS003 Alla SVE003 All |
||||||||||||||||||||||||
Fri | 2019-11-15 | 09:00 - 16:00 | Resursrum 233, Studenthuset, Vån 2 | Examination | Bokad åt synsvag student, Cornelia Clarén, student Nina Karlström avbokad meddelad per e-post 22/10. | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Y10, Geovetenskapens hus Y, Vån 1 | 70443,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Examination | All | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 |
07537,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 07574,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 07636,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Phonetics and pronunciation | Examination |
Grupp 1-2 Spa I Int |
Juan Carlos Cruz Suárez | Brunnsvikssalen. | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 13:00 | 07547,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Theories and methods in Spanish studies | Examination |
Azucena Castro Juan Carlos Cruz Suárez Rakel Österberg |
Brunnsvikssalen. | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:45 | Sal Asienbiblioteket, Kräftriket hus 21, Vån 2 | 28411,HT19,v:1936/2003,75% DAG,NML | Situation Based Language Procifiency I | Examination | Eriko Seto Norrgård | Muntlig tentamen 2 (rollspel) | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E |
10651,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 10654,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 10679,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Political Philosophy Metaphysics Predicate logic |
Examination Resit |
|||||||||||||||||||||||||
Sat | 2019-11-16 | 09:00 - 12:00 | U29, Geovetenskapens hus U, Vån 2 |
58581,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 58589,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Geosystems and Landscape Development I | Examination | All | Omtentamen på geosystem I | |||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | U28, Geovetenskapens hus U | Examination | Malin Kylander | Re-exam | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 13:00 | D416, Södra huset D, Vån 4 |
25908,HT19,v:1935/2003,100% DAG,NML 25922,HT19,v:1936/2003,100% BLA,NML 25932,HT19,v:1936/2003,50% BLA,NML 25935,HT19,v:1936/2003,100% KV,NML 25942,HT19,v:1936/2003,100% BLA,NML |
Grammar and Text I Grammar Phonetics: theory and pronunciation The Czech Republic - history, culture and society Text analysis: Non-fiction texts |
Examination | Tentor: Po1(heltid)/Gram ; Po2B/Text ; Ry1/Fon ; Tj1/Tjeckien… ; Omtenta: RyNy/GT1 | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 |
Y21, Geovetenskapens hus Y, Vån 2 Y22, Geovetenskapens hus Y, Vån 2 |
32230,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML | Examination | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | 32184,HT19,v:1936/1944,50% DAG,NML | Examination | All | Reexamination. Room Y22. | |||||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | Y21, Geovetenskapens hus Y, Vån 2 | Examination | Utökad skrivtid KG1306 | ||||||||||||||||||||||||||
w47, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mon | 2019-11-18 | 18:00 - 20:00 |
Laduvikssalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A |
21044,HT19,v:1936/1940,50% BLA,NML 21045,HT19,v:1942/1947,50% BLA,NML |
Course 1 |
Examination Resit |
Group 1-3 |
Anders Eklund Perruchon Peter Lundkvist |
|||||||||||||||||||||
Tue | 2019-11-19 | 09:00 - 13:00 | Aulan, Kräftriket hus 4, Vån 3 | 28411,HT19,v:1936/2003,75% DAG,NML | Text Course I | Examination | Stina Jelbring | Glöm ej legitimation! | |||||||||||||||||||||
09:00 - 15:00 | E331, Södra huset E, Vån 3 | Examination | Axel Thiel | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 19:00 | Resursrum 233, Studenthuset, Vån 2 | Examination | Synsvag student, Cornelia Clarén | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | E306, Södra huset E, Vån 3 |
01272,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 01328,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 01362,HT19,v:1936/1944,100% DAG,NML |
General history of religions |
Examination Resit Resit examination |
Uppsamlingstentamen för Allmän religionshistora samt övriga kurser i religionshistoria och genusvetenskap Obligatorisk anmälan på mitt.su.se | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E | 21046,HT19,v:1937/1947,50% BLA,NML | Course 2 | Examination | Group 1-3 | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | 21048,HT19,v:1937/1947,50% BLA,NML | Course 3 | Examination | All groups |
Anna Volkova Jeanette Lilja Linnea Rutström |
|||||||||||||||||||||||
Wed | 2019-11-20 | 09:00 - 12:00 | 64242,HT19,v:1945/2003,100% DAG,NML | Technology for Primary School Teachers | Examination | Group 1 UM3112 | KTH Campus | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | U26, Geovetenskapens hus U, Vån 2 | 58616,HT19,v:1945/2003,100% DAG,NML | Examination | Tentamen moment 1 | |||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Sal Asienbiblioteket, Kräftriket hus 21, Vån 2 | 28412,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Intensive Text Course | Examination | Stina Jelbring | ||||||||||||||||||||||||
15:45 - 19:00 | D499, Södra huset D, Vån 4 | Examination | |||||||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | C609 Rossbysalen, Arrhenius hus C, Vån 6 | 49596,HT19,v:1938/1947,50% KV,NML | Examination | Johan Nilsson | |||||||||||||||||||||||||
Thu | 2019-11-21 | 14:45 - 17:00 | Resursrum 254, Studenthuset, Vån 2 | Examination | Rum bokad åt mentorssammanföring, av Emelie F | ||||||||||||||||||||||||
Fri | 2019-11-22 | 08:00 - 14:00 | E210, Arrhenius hus E, Vån 2 | Examination | Extrarum OMF-tenta | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Laduvikssalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | 56871,HT19,v:1939/1947,100% DAG,NML | Examination | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | D358, Arrhenius hus D, Vån 3 | 56849,HT19,v:1945/1949,100% DAG,NML | Examination | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 |
U11, Geovetenskapens hus U, Vån 1 U12, Geovetenskapens hus U, Vån 1 |
58629,HT19,v:1945/2003,100% DAG,NML | Examination | All | Literature examination | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | Examination | |||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E |
64228,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 64248,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Examination |
Group 1.UM3106 Group 2.UM3106 |
Sofie Stenlund |
Examinationsuppgift 1 Ämnestentamen. Tillåtna hjälpmedel på tentamen: Penna, suddgummi, linjal, fusklapp – A4 fram- och baksida (lämnas in tillsammans med tentamen) |
|||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Laduvikssalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D |
10651,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 10653,HT19,v:1936/2003,50% DAG,NML 10679,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 10682,HT19,v:1936/1944,50% DAG,NML |
Political Philosophy I Method - argumentation, semantics, and formal logic Propositional logic Philosophy of Language I |
Examination Resit |
|||||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | Resursrum 231, Studenthuset, Vån 2 | Examination | Bokad åt blind student, Leonora Bitici | ||||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E | Examination | |||||||||||||||||||||||||||
Sat | 2019-11-23 | 09:00 - 12:00 | D416, Södra huset D, Vån 4 |
25990,HT19,v:2004/2023,50% BLA,NML 25991,HT19,v:1936/2003,100% BLA,NML |
German Linguistics, Written Test | German linguistics | Examination | TYA301-TyKand | |||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | 25826,VT19,v:1904/1923,25% DAG,NML | Text and Grammar, Written Test | Examination | D416 | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 |
25988,HT19,v:2004/2023,50% BLA,NML 25989,HT19,v:1936/2003,100% BLA,NML |
History of the German Language, Written Test | Academic Writing | Examination |
Germ 2, evening Germ 2, daytime |
D416 | |||||||||||||||||||||||
w48, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mon | 2019-11-25 | 09:00 - 13:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | 64249,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Pattern, Structure and Relations | Examination | All groups UM54UU | Kerstin Larsson |
Tillåtna hjälpmedel på tentamen: Ordbok och skrivverktyg så som pennor, sudd och linjal. |
||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | U24, Frescati hage hus 8 | 36208,HT18,v:2036/2102,25% DAG,NML | Psychotherapeutic theories and methdes in PDT T3 | Examination | Camilla von Below | Tentamen | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 | D416, Södra huset D, Vån 4 | 15808,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | The Archaeology of the Iron Age and the Viking Period | Examination | |||||||||||||||||||||||||
12:00 - 19:30 | Resursrum 253, Studenthuset, Vån 2 | Examination | Bokad åt student utifrån för kort tid att på egen hand boka rum för tenta. Stefanie A. | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | E299, Språkstudion, Studio 1, Södra huset E |
07558,HT19,v:2004/2023,50% BLA,NML 07559,HT19,v:1936/2003,100% BLA,NML 07617,HT19,v:1936/2003,100% BLA,NML 07618,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 07619,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Prononciation | Examination |
FRI, dag Grupp1-2 FRI, dag, LP Grupp1-2 FRI, dag T1 Grupp2, halvfart FRI, dag T1 Grupp1, halvfart |
Hugues Engel |
OBS!! Grupplistor inför provet finns på MONDO |
||||||||||||||||||||||
Tue | 2019-11-26 | 09:00 - 12:00 |
KÖL-K247, Arrhenius KÖL, Vån 2 KÖL-K241, Arrhenius KÖL, Vån 2 |
Examination | Mikael Oliveberg | KB7018 | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E | 28413,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Introduction to the Study of the Korean Language and Culture | Examination |
Gabriel Jonsson Sonja Häussler |
Glöm ej giltig legitimation! | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | U29, Geovetenskapens hus U, Vån 2 | 59873,HT19,v:1944/1949,100% DAG,NML | Examination | Exam | |||||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | Aulan, Kräftriket hus 4, Vån 3 | 28422,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Language proficiency I | Examination | Astrid Ottosson al Bitar | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | Seminarierum 251, Kräftriket hus 4, Vån 2 | Examination | Mary Zaia | ||||||||||||||||||||||||||
17:00 - 19:00 | U29, Geovetenskapens hus U, Vån 2 | Examination | Utökad skrivtid GG4216 | ||||||||||||||||||||||||||
17:00 - 21:00 | Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | Examination | |||||||||||||||||||||||||||
17:00 - 20:00 |
07529,HT2019,v:2103/2122,25% KV,NML 07531,HT19,v:1936/2003,100% BLA,NML 07631,HT19,v:1936/2003,100% BLA,NML |
Literary history | Examination | Cecilia Schwartz | Brunnsvikssalen. | ||||||||||||||||||||||||
17:00 - 21:00 |
07479,VT19,v:2036/2102,25% KV,NML 07532,HT2019,v:2103/2122,25% KV,NML 07534,HT19,v:1936/2003,100% BLA,NML |
Literary Analysis, Theory and Method | Examination | Cecilia Schwartz | Brunnsvikssalen. | ||||||||||||||||||||||||
17:00 - 21:00 | 07597,HT19,v:1936/2003,25% KV,NML | Biblical Greek II | Examination | Denis Michael Searby | Brunnsvikssalen. | ||||||||||||||||||||||||
Wed | 2019-11-27 | 08:00 - 18:00 | Sal 36, Kräftriket hus 5, Vån 3 | Examination | Jennifer Chamberlain | E-tentor | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 |
U26, Geovetenskapens hus U, Vån 2 U29, Geovetenskapens hus U, Vån 2 U36, Geovetenskapens hus U, Vån 3 U37, Geovetenskapens hus U, Vån 3 |
58581,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 58589,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Geographical Structures and Society | Examination | All | Tentamen | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:30 | U10, Geovetenskapens hus U | Examination | Enskild skrivsal GE2016/GE2018 | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E | Examination | Växtfysiologitenta | ||||||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A |
07368,HT18,v:2004/2023,25% KV,NML 07458,VT19,v:2036/2102,25% KV,NML 07557,HT2019,v:2103/2122,25% KV,NML 07558,HT19,v:2004/2023,50% BLA,NML 07559,HT19,v:1936/2003,100% BLA,NML 07563,HT19,v:1936/2003,25% KV,NML 07617,HT19,v:1936/2003,100% BLA,NML 07618,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 07619,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Phonetics | Examination |
FRI, dag Grupp1-2 FRI, dag, LP Grupp1-2 FRI, dag T1 Grupp2, halvfart FrI,25% T1 FrI, 25% T2-4 Franska I, Muntlig spr. 7,5hp |
Francoise Sullet Nylander | |||||||||||||||||||||||
Thu | 2019-11-28 | 08:00 - 20:00 | Resursrum B202, Frescati hage hus 8 | Examination | Jenny Bourelius | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | 30814,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Introduction to International security | IR 1:3 Int Sec | Examination | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 15:00 | Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | 30814,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Introduction to International security | IR 1:3 Int Sec | Examination | EH1901 All | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | 64042,HT18,v:1936/2003,50% DAG,NML |
Examination Resit |
Håkan Granath | ||||||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | Ahlmannsalen, Geovetenskapens hus U, Vån 3 | 59765,HT19,v:1936/2003,25% KV,NML | Examination | Martin Jakobsson | Final Exam | ||||||||||||||||||||||||
Fri | 2019-11-29 | 08:00 - 20:00 | Resursrum B202, Frescati hage hus 8 | Examination | Jenny Bourelius | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 |
U26, Geovetenskapens hus U, Vån 2 U29, Geovetenskapens hus U, Vån 2 U36, Geovetenskapens hus U, Vån 3 |
58590,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 58593,HT19,v:1945/2003,100% DAG,NML 58639,HT19,v:1944/2003,100% DAG,NML |
Meteorology and Climatology Biogeography Earth Science I, Meteorology and Climatology Earth Science II, Biogeography |
Examination | All | Tentamen klimat/biogeografi | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Y23, Geovetenskapens hus Y, Vån 2 | 58630,HT19,v:1945/2003,100% DAG,NML | Examination | Written exam | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | 30815,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Thoughts on Economics | Economic Thoughts | Examination | 2019 All | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 15:00 | U10, Geovetenskapens hus U | Examination | Enskild skrivsal GE2017 | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E | Economic Thought | EH I-3 Tankar om ekonomi | Examination | All | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 | Sal Asienbiblioteket, Kräftriket hus 21, Vån 2 | 28423,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Text reading II | Examination | Astrid Ottosson al Bitar | ||||||||||||||||||||||||
12:00 - 13:30 | Y23, Geovetenskapens hus Y, Vån 2 | Examination | Utökad skrivtid GE7073 | ||||||||||||||||||||||||||
12:30 - 16:00 | Seminarierum 251, Kräftriket hus 4, Vån 2 | 28411,HT19,v:1936/2003,75% DAG,NML | Situation Based Language Procifiency I | Examination | Eriko Seto Norrgård | Munt. tenta 3(gruppresentation) | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | E319, Södra huset E, Vån 3 | 37460,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Method and research design | Method and research design | Examination | GU5001 All | Tenta moment 2 | ||||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | 64229,HT19,v:1945/1949,100% DAG,NML | Examination | All groups UM4041 | Anna Ålund | ||||||||||||||||||||||||
17:30 - 18:30 | FiBi E5165 (Finska biblioteket), Södra huset E, Vån 5 |
25990,HT19,v:2004/2023,50% BLA,NML 25991,HT19,v:1936/2003,100% BLA,NML |
German Literature, Oral Test | German literature | Examination | Andrea Meixner | |||||||||||||||||||||||
Sat | 2019-11-30 | 09:00 - 14:00 | U27, Geovetenskapens hus U | 59764,HT19,v:1936/1944,100% DAG,NML | Examination | All | Re-Exam | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | U28, Geovetenskapens hus U | 59764,HT19,v:1936/1944,100% DAG,NML | Examination | All | Re-Exam | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | 59833,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML | Examination |
Re-exam U28 |
||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 11:00 |
25996,HT19,v:2004/2023,50% KV,NML 25997,HT19,v:2004/2023,50% DAG,NML 25998,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
German Grammar in Context | Text study | Examination |
Germ 1, daytime, all stud. Germ 1, evening, all stud. |
D416 | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 | 32228,HT19,v:1940/1944,100% DAG,NML | Examination |
Värtasalen Omtenta |
||||||||||||||||||||||||||
w49, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mon | 2019-12-02 | 08:00 - 13:00 |
Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E |
36295,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Cognition | Examination | Alla | Tentamen. Obligatorisk anmälan i Ladok senast 27/11. | |||||||||||||||||||||
08:00 - 16:00 | Konferens 242, Frescati hage hus 14 | Examination | Linnea Hjelmtorp Andersson | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 20:00 | Resursrum B202, Frescati hage hus 8 | Examination | Jenny Bourelius | ||||||||||||||||||||||||||
08:30 - 15:00 | 2431, Frescativägen 54, Vån 4 | Research Theory and Methods I | Examination | ||||||||||||||||||||||||||
08:30 - 14:30 | F355, Södra huset F, Vån 3 | Examination | Olivia Schlyter Holmström | Tenta CTL101 UTTA, förlängd tid. Tenta 9-14. Vakttid en halvtimme före och efter. | |||||||||||||||||||||||||
08:30 - 14:00 | U31 (David Magnusson-salen), Frescati hage hus 8 | Examination | Linnea Hjelmtorp Andersson | Tenta för PSPR02 + PSPR26 08.30-13.30 | |||||||||||||||||||||||||
08:45 - 13:00 | 15:111, Kräftriket hus 15 | Examination | Ali Farshin | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Auditorium 4, Södra huset B, Vån 3 | 21871,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Swedish Phonology in a Crosslinguistic Perspective | Examination | All groups | Ana Rodriguez Gonzalez | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:15 | Auditorium 11, Södra huset F, Vån 3 |
34424,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 34425,HT19,v:1945/1949,100% DAG,NML |
Research Theory and Methods I | Examination | All |
Anneli Öljarstrand Ulf Fredriksson |
Tentamen: 4,5 HP | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 16:30 | B705, Södra huset B | Examination | Robert Standar | Reserverat för enskild sal-tenta | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Laduvikssalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D |
39672,HT19,v:1945/1949,100% DAG,NML 39690,HT19,v:1945/2003,100% DAG,NML |
Regression and Time Series Analysis Statistical Inference |
Examination | Alla | Obligatorisk anmälan till tentamen | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D |
36359,HT2019,v:2135/2202,25% DAG,NML 38202,HT19,v:2004/2023,100% DAG,NML |
Cognitive Psychology Psychotherapeutic theories and methods in CBT T1 |
Examination | All | Tentamen | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 15:00 | 111, Wallenberg, Vån 1 | 15815,HT19,v:1945/2003,100% DAG,NML | Examination | Anna Kjellström | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Aula, Sveaplan, Sveaplan, Vån 4 | 10656,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Meta Ethics | Examination | Björn Eriksson | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | D499, Södra huset D, Vån 4 | Examination | |||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 |
07540,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 07578,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Introduction to Linguistics | Examination | Maria Bernal Linnersand | D499. | ||||||||||||||||||||||||
15:45 - 19:30 | Auditorium 10, Södra huset E, Vån 3 | Examination | |||||||||||||||||||||||||||
17:15 - 22:30 | 15:111, Kräftriket hus 15 | Examination | Tenta | ||||||||||||||||||||||||||
17:30 - 22:30 | 15:108, Kräftriket hus 15 | Examination | Ali Farshin | Tenta | |||||||||||||||||||||||||
17:30 - 22:30 | 15:110, Kräftriket hus 15 | Examination | Tenta | ||||||||||||||||||||||||||
18:00 - 22:30 | Aula, Sveaplan, Sveaplan, Vån 4 | Examination | |||||||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | D416, Södra huset D, Vån 4 | 20384,HT19,v:1936/2003,25% KV,NML | The History of Languages | Examination | Bernhard Wälchli | ||||||||||||||||||||||||
18:15 - 22:30 | Auditorium 6, Södra huset C, Vån 3 | Examination | |||||||||||||||||||||||||||
18:30 - 22:30 | Laduvikssalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | Examination | |||||||||||||||||||||||||||
18:30 - 22:30 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E | Examination | |||||||||||||||||||||||||||
18:30 - 22:30 | Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | Examination | |||||||||||||||||||||||||||
18:45 - 22:30 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | Examination | |||||||||||||||||||||||||||
Tue | 2019-12-03 | 08:00 - 20:00 | Resursrum B202, Frescati hage hus 8 | Examination | Jenny Bourelius | Salstentamen | |||||||||||||||||||||||
08:00 - 14:00 |
Sal 126, Sveaplan Sal 130, Sveaplan Sal 207, Sveaplan Data1, Sveaplan Rum 122, Sveaplan |
Examination | Jane Barkström | ||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 13:15 | 15:108, Kräftriket hus 15 | Examination | Ali Farshin | ||||||||||||||||||||||||||
08:30 - 13:30 | B397, Södra huset B, Vån 3 |
38143,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML OM907,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Basic Statistics 2 | Examination | SOB200 Alla | Tenta i B389/B397 | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Aula, Sveaplan, Sveaplan, Vån 4 | Examination | Juridik II | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Laduvikssalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | Examination | |||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | U31 (David Magnusson-salen), Frescati hage hus 8 | 36312,HT19,v:1945/1949,100% DAG,NML | Higher cognitive functions | Examination | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Aulan, Kräftriket hus 4, Vån 3 | 28411,HT19,v:1936/2003,75% DAG,NML | Kanji III B | Examination | Akiko Shirabe | Glöm ej giltig legitimation! | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 11:00 | FiBi E5165 (Finska biblioteket), Södra huset E, Vån 5 |
25990,HT19,v:2004/2023,50% BLA,NML 25991,HT19,v:1936/2003,100% BLA,NML |
German Literature, Oral Test | German literature | Examination | Andrea Meixner | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 15:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A |
39665,HT19,v:1940/1945,100% DAG,NML 39699,HT19,v:1945/2003,100% DAG,NML |
Regression analysis, examination Sample surveys, examination |
Examination Resit |
All |
Obligatorisk anmälan till tentamen Mandatory registration for exam |
|||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | U24, Frescati hage hus 8 |
36296,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 36315,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Social Psychology | Examination | Charlotte Alm | Tentamen. Obligatorisk anmälan i Ladok senast 28/11. | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | U31 (David Magnusson-salen), Frescati hage hus 8 |
36296,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 36315,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Forensic psychology | Examination | Sven Christianson | Tentamen. LOKAL: U31 (hus 8, Frescati hagväg) Obligatorisk anmälan i Ladok senast 28/11. | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | U34, Frescati hage hus 8 |
36296,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 36315,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Motivation and Emotion | Examination | Mats Najström | Tentamen. Obligatorisk anmälan i Ladok senast 28/11. | |||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Resursrum 231, Studenthuset, Vån 2 | Examination | Bokad åt blind student för tentamen, Tova Lindeberg. | ||||||||||||||||||||||||||
15:30 - 21:30 | 15:108, Kräftriket hus 15 | Examination | Ali Farshin | ||||||||||||||||||||||||||
15:30 - 21:30 | 15:109, Kräftriket hus 15 | Examination | |||||||||||||||||||||||||||
15:30 - 21:30 | 15:111, Kräftriket hus 15 | Examination | |||||||||||||||||||||||||||
16:00 - 20:00 | Auditorium 2, Södra huset A, Vån 3 | Examination | |||||||||||||||||||||||||||
16:00 - 20:00 | Auditorium 10, Södra huset E, Vån 3 | Examination | |||||||||||||||||||||||||||
Wed | 2019-12-04 | 08:00 - 13:00 | Resursrum B202, Frescati hage hus 8 | Examination | Anastasiia Ovsiannikova | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 19:00 |
Sal 126, Sveaplan Sal 130, Sveaplan Sal 207, Sveaplan Data1, Sveaplan Rum 122, Sveaplan |
Examination | Jane Barkström | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Auditorium 11, Södra huset F, Vån 3 | 12355,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Methodological Problems in the Humanities and Argumentation | Examination | All groups | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 |
JMK-salen, Garnisonen, Vån 4 Sal1, Garnisonen, Vån 4 Sal3, Garnisonen, Vån 4 Sal4, Garnisonen, Vån 4 |
18888,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Methodology | Examination | All |
Kristina Jerner Widestedt Petrus Dahlbeck |
Salstentamen | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 |
KÖL-K433, Arrhenius KÖL, Vån 4 KÖL-K438, Arrhenius KÖL, Vån 4 KÖL-K439, Arrhenius KÖL, Vån 4 KÖL-K247, Arrhenius KÖL, Vån 2 KÖL-K241, Arrhenius KÖL, Vån 2 |
55325,HT19,v:1945/1949,100% BLA,NML | Examination |
A-groups B groups |
Fahmi Himo Francisco Juliá-Hernández Göran Widmalm |
Tentamen | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 17:00 | Resursrum 232, Studenthuset, Vån 2 | Examination |
Bokad åt student, Lukas Jakubov, synnedsättning. Annan student avbokad, meddelad per mail. |
||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A |
01269,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 01326,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Religions in South and East Asia South and East Asian Religions |
Examination | ALLA - Syd o Öst | Salstenta. Obligatorisk anmälan på mitt.su.se | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | U24, Frescati hage hus 8 |
36293,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 36296,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 36315,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Work Psychology | Examination | Tentamen Obligatorisk anmälan via Ladok senast 1/12. | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | U28, Geovetenskapens hus U | 59843,HT19,v:1945/1949,100% DAG,NML | Examination | Written Exam | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | U31 (David Magnusson-salen), Frescati hage hus 8 | 36326,HT19,v:1945/1949,100% DAG,NML | Psychology of learning | Examination | Salstentamen | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | U32, Frescati hage hus 8 | 36347,HT19,v:1936/2003,50% DAG,NML | Theory and application, CBT T9 | Examination | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E |
38141,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 38149,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Mesosociology: Organizations and networks | Examination |
SOB100 Alla SOC100 Alla |
||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D |
38177,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 38178,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Mesosociology: Organizations and networks | Examination | Alla | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Wallenbergsalen, Kräftriket hus 3 | Examination | |||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 |
48314,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 48326,HT19,v:2004/2023,50% DAG,NML 48327,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Problem solving in algebra | Examination | Martin Carl Åke Tamm | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 | E210, Arrhenius hus E, Vån 2 | 56856,HT19,v:1945/1949,100% DAG,NML | Examination | ||||||||||||||||||||||||||
12:00 - 13:00 | Sal4, Garnisonen, Vån 4 | Examination | Petrus Dahlbeck | Tenta | |||||||||||||||||||||||||
12:15 - 17:00 | Auditorium 7, Södra huset D, Vån 3 | Examination | |||||||||||||||||||||||||||
12:30 - 16:30 | Auditorium 9, Södra huset D, Vån 3 | Examination | |||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 18:00 | Auditorium 12, Södra huset F, Vån 2 | 45150,HT19,v:1945/1949,100% DAG,NML | Examination | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | D416, Södra huset D, Vån 4 | 21987,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Vocabulary | ... | Examination | All groups | Anna Karlsson | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | E319, Södra huset E, Vån 3 |
21022,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 21024,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 21884,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Linguistics 2 Swedish Language Structure II |
... | Examination | All groups | Johan Brandtler | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 20:00 | Resursrum B202, Frescati hage hus 8 | Examination | Jenny Bourelius | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:30 | U13, Geovetenskapens hus U | 59838,HT19,v:1944/1949,100% DAG,NML | Examination | ||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | Library E479, Södra huset E, Vån 4 | 25915,HT19,v:1936/2003,100% BLA,NML | Oral and written proficiency | Examination | Alla Bernar | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A |
38151,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 38159,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 38170,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 38179,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 38198,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Quantitative Analysis | Examination |
SOA200 Alla SOC200 Alla SOD200 Alla SON200 Alla |
||||||||||||||||||||||||
17:00 - 21:00 | E306, Södra huset E, Vån 3 |
07598,HT19,v:1936/2003,50% DAG,NML 07599,HT19,v:1936/2003,50% BLA,DST |
Beginner's course 1-2 |
Examination Resit |
Latin I, 1 campus PrimaLatina |
Erika Kihlman Maria Plaza |
|||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | F379, Södra huset F, Vån 3 | 25922,HT19,v:1936/2003,100% BLA,NML | Oral and written proficiency I | Examination | Alla Bernar | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 22:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E | 10676,HT19,v:2004/2023,50% KV,NML | The History of Theoretical Philosophy part 1 | Examination | |||||||||||||||||||||||||
Thu | 2019-12-05 | 08:00 - 16:00 | F479, Södra huset F, Vån 4 | Examination | Linnea Hjelmtorp Andersson | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 |
Laduvikssalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E |
42628,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 42629,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 42641,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 42643,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML SV103,VT20,v:2013/2018,100% DAG,NML |
Comparative Politics Comparative politics |
Examination |
SV100L Alla SVS001 Alla SVE001 All |
Merrick Tabor | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 19:00 |
Sal 126, Sveaplan Sal 130, Sveaplan Sal 207, Sveaplan Data1, Sveaplan Rum 122, Sveaplan |
Examination | Jane Barkström | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | U31 (David Magnusson-salen), Frescati hage hus 8 | 36341,HT19,v:1945/1949,100% DAG,NML | Research methods 1 | Examination | Mats Nilsson | Tentamen | |||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | 21964,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Swedish Vocabulary and Grammar | ... | Examination | All groups | Peter Lundkvist | ||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2 |
07458,VT19,v:2036/2102,25% KV,NML 07557,HT2019,v:2103/2122,25% KV,NML 07563,HT19,v:1936/2003,25% KV,NML |
Prononciation | Examination |
FrI,25% T1 FrI, 25% T2-4 FrI Mun 7,5 |
Hugues Engel | |||||||||||||||||||||||
Fri | 2019-12-06 | 08:45 - 17:15 | D320, Södra huset D, Vån 3 | Examination | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | P224, Arrhenius hus P, Vån 2 | 56854,HT19,v:1945/2003,100% DAG,NML | Examination | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E | Examination | |||||||||||||||||||||||||||
12:00 - 16:00 | Aulan, Kräftriket hus 4, Vån 3 | 28422,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Modern Standard Arabic II | Examination |
Samim Elias Tania Al Saadi |
||||||||||||||||||||||||
12:00 - 13:45 | Seminarierum 218, Kräftriket hus 4, Vån 2 | 28410,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Practical Language Proficiency I | Examination | Eriko Seto Norrgård | ||||||||||||||||||||||||
12:00 - 18:00 | Sal 149, Kräftriket hus 4 | Examination | Mary Zaia | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E |
10650,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 10656,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Metaphysics Political Philosophy |
Examination Resit |
|||||||||||||||||||||||||
16:00 - 19:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | Examination | Re-examination | ||||||||||||||||||||||||||
Sat | 2019-12-07 | 10:00 - 13:00 | D416, Södra huset D, Vån 4 |
25903,HT19,v:1936/2003,50% KV,NML 25922,HT19,v:1936/2003,100% BLA,NML 25935,HT19,v:1936/2003,100% KV,NML 25943,HT19,v:2005/2023,50% BLA,NML |
Syntax with Phraseology Russia - history, society, culture Pronunciation and Phonetics |
Examination | Tentor: Po1/Fon ; Ry1/Ryssland… ; Tj3/Syntax | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 15:00 | Resursrum 253, Studenthuset, Vån 2 | Examination | Bokad åt student, Nicole Lagerdahl. | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E |
25988,HT19,v:2004/2023,50% BLA,NML 25989,HT19,v:1936/2003,100% BLA,NML |
Grammar, Written Test | German Grammar | Examination |
Germ 2, evening Germ 2, daytime |
|||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 |
25046,HT19,v:1936/2003,50% BLA,NML 25047,HT19,v:1936/2003,50% BLA,NML 25954,HT19,v:1936/2003,50% KV,NML |
History of Finnish Literature History of the Finnish Literature |
Examination | Ugglevikssalen | |||||||||||||||||||||||||
w50, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mon | 2019-12-09 | 08:00 - 13:00 | Sal 032, Sveaplan | Examination | Linda Rämö | ||||||||||||||||||||||||
09:30 - 12:00 |
P224, Arrhenius hus P, Vån 2 P232, Arrhenius hus P, Vån 2 P237, Arrhenius hus P, Vån 2 |
56835,HT19,v:1948/1950,100% DAG,NML |
Mandatory attendance Examination |
||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E | Examination | |||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 13:00 |
07537,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 07574,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 07636,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Spanish Americas' history and geography | Examination |
Grupp 1-2 Spa I Int |
Bieke Willem | Ugglevikssalen. | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 |
07540,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 07578,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Syntax and grammar | Examination | Tamara Strugo | Ugglevikssalen. | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 |
07547,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 07549,HT19,v:1936/2003,25% DAG,NML 07584,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 07585,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Mediating | Examination | Rakel Österberg | Ugglevikssalen. | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 13:00 |
07528,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 07591,HT19,v:1936/2003,100% BLA,NML |
Italian Culture, History and Civics | Examination | Roberta Colonna Dahlman | Ugglevikssalen. Medtag ID. | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 13:00 | 07612,HT19,v:2004/2023,50% DAG,NML | Mediation | Examination | Juanito Ornelas de Avelar | Ugglevikssalen | ||||||||||||||||||||||||
12:00 - 18:00 |
Sal 031, Sveaplan Sal 126, Sveaplan Sal 128, Sveaplan Data1, Sveaplan Sal 034, Sveaplan Rum 122, Sveaplan |
Examination | Jane Barkström | ||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Laduvikssalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D |
10650,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 10651,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 10673,HT19,v:1936/2003,25% DAG,NML 10675,HT19,v:1936/2003,25% DAG,NML 10679,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
The History of Practical Philosophy Logic in Computer Science and Artificial Intelligence Logic in computer science and artificial intelligence The History of Theoretical Philosophy part 1 The History of Theoretical philosophy part 1 |
Examination Resit |
Omtentatillfälle för PFI, Den praktiska filosofins historia. | ||||||||||||||||||||||||
15:00 - 18:15 | E904 (Södra huset), Södra huset E, Vån 9 | Examination | Camilla Gamrell | Tentamen USSV2B | |||||||||||||||||||||||||
15:00 - 19:00 | Resursrum 231, Studenthuset, Vån 2 | Examination | Bokad åt blind/gravt synskadad student Angelica Brofjorden | ||||||||||||||||||||||||||
15:00 - 18:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A |
69623,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 69625,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Literacy and Second Language Development I Literacy and Second Language Development |
Examination | Group 1-2 | Sista dag för anmälan: 1 december. | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 | A5137, Södra huset A, Vån 5 | 07561,HT19,v:1936/2003,25% KV,NML | Politics in France | Examination | FrI, KPA, 7,5 h | Christophe Premat | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D |
21049,HT19,v:1937/1950,50% BLA,NML 21050,HT19,v:1937/1950,50% BLA,NML |
Course 4-5 | Examination |
Cours 4 all groups Course 5 all grops |
Lili Sara Schmidt Linnea Rutström Theres Beswick Zhiyin Zhang |
|||||||||||||||||||||||
18:30 - 20:45 | P216, Arrhenius hus P, Vån 2 | 56824,HT19,v:1936/2003,25% KV,NML | Examination | Frivillig skrivning för möjlighet till betyg över E (anmäl i förväg om du vill delta) | |||||||||||||||||||||||||
Tue | 2019-12-10 | 08:00 - 15:00 |
Sal 126, Sveaplan Sal 130, Sveaplan Sal 207, Sveaplan Data1, Sveaplan Rum 122, Sveaplan |
Examination | Jane Barkström | ||||||||||||||||||||||||
12:00 - 14:00 | Sal Asienbiblioteket, Kräftriket hus 21, Vån 2 | 28412,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Practical Language Proficiency V | Examination | Mitsuyo Kuwano Lidén | ||||||||||||||||||||||||
15:45 - 19:15 | D416, Södra huset D, Vån 4 | Examination | |||||||||||||||||||||||||||
16:15 - 17:00 | E509, Södra huset E, Vån 5 | Examination | Andrea Meixner | ||||||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | Auditorium 7, Södra huset D, Vån 3 | 20385,HT19,v:1936/2003,25% KV,NML | The Music of Everyday Speech | Examination | Francisco de Lacerda |
Tillåtna hjälpmedel Linjal och miniräknare (ej mobiltelefon) |
|||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | De Geersalen, Geovetenskapens hus Y, Vån 2 | 59740,HT19,v:1936/2003,25% KV,NML | Examination | ||||||||||||||||||||||||||
Wed | 2019-12-11 | 08:00 - 18:00 | Sal 36, Kräftriket hus 5, Vån 3 | Examination | Jennifer Chamberlain | E-tentor | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 22:00 | Resursrum B202, Frescati hage hus 8 | Examination | |||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | E5156, Södra huset E, Vån 5 | Latvian oral and written proficiency II | Examination | Lilita Zalkalns | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Auditorium 4, Södra huset B, Vån 3 |
20386,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 20390,HT19,v:1945/2003,50% DAG,NML |
Languages of the World | Examination | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 18:00 | D365, Södra huset D, Vån 3 | Examination | Maja Johansson | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:30 | E299, Språkstudion, Studio 1, Södra huset E | 25952,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Oral and Written Proficiency 2 | Examination | Merlijn de Smit | Hörförståelse. | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Laduvikssalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | 69631,HT19,v:1945/2003,100% DAG,NML | Sociolingvistics, History of Language, Neighboring Languages | ... |
Examination e-examination |
All groups | Omtentamen äger rum den 25/1 | ||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | De Geersalen, Geovetenskapens hus Y, Vån 2 | 59871,HT19,v:1936/2003,25% KV,NML | Examination | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | 07524,HT19,v:1936/2003,50% KV,NML | Grammar and Vocabulary 1 | Examination | ITFRB I gr1-3 | Paolo Sancini | |||||||||||||||||||||||
20:00 - 20:45 | F371, Södra huset F, Vån 3 | 25899,HT19,v:1935/2003,50% KV,NML | Language Proficiency I | Examination | Group 2 | Mattias Ågren | Reservtid för tenta. Ordinarie tid: Tors 12/12, 18-20 | ||||||||||||||||||||||
Thu | 2019-12-12 | 10:00 - 14:00 | Aulan, Kräftriket hus 4, Vån 3 | 28411,HT19,v:1936/2003,75% DAG,NML | Practical Language Proficiency III | Examination | Akiko Shirabe | Glöm ej giltig legitimation! | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | 111, Wallenberg, Vån 1 | 15825,HT19,v:1945/2003,50% DAG,NML | Examination | The test is a short, non-graded questionnaire to help appraise the efficiency of teaching | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | E306, Södra huset E, Vån 3 |
01269,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 01273,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 01326,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 01362,HT19,v:1936/1944,100% DAG,NML |
Abrahamic religions The History of Christianity |
Examination Resit Resit examination |
ALLA - Abrahamitiska |
Omtentamen Obligatorisk anmälan på mitt.su.se |
|||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Sal Asienbiblioteket, Kräftriket hus 21, Vån 2 | 28416,HT19,v:1936/2003,25% DAG,NML | Examination | ||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E | Examination | |||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 |
07537,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 07574,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 07636,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Grammar | Examination |
Grupp 1-2 Spa I Int |
Maria Bernal Linnersand | Ugglevikssalen. | |||||||||||||||||||||||
16:00 - 20:00 | Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | 31680,VT19,v:1908/1913,100% DAG,NML | Examination | ||||||||||||||||||||||||||
16:00 - 20:00 | Wallenbergsalen, Kräftriket hus 3 | Examination | RED I | ||||||||||||||||||||||||||
16:30 - 21:00 | 15:111, Kräftriket hus 15 | Examination | |||||||||||||||||||||||||||
17:00 - 19:00 | 15:108, Kräftriket hus 15 | Examination | Re-examination Period 2 | ||||||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | E355, Södra huset E, Vån 3 | 25899,HT19,v:1935/2003,50% KV,NML | Language Proficiency I | Examination | Group 2 | Mattias Ågren | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | F379, Södra huset F, Vån 3 |
25903,HT19,v:1936/2003,50% KV,NML 25935,HT19,v:1936/2003,100% KV,NML |
Oral Proficiency | Examination | Renata Ingbrant | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | Examination | |||||||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:30 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E | Examination | Re-examination Lokal: Uggleviksalen | ||||||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 |
07527,HT2019,v:2103/2122,25% KV,NML 07528,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 07591,HT19,v:1936/2003,100% BLA,NML |
Italian Grammar | Examination | Franco Pauletto | Brunnsvikssalen. | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | 07605,HT19,v:2004/2023,50% KV,NML | Text and Language Structure I | Language Structure | Examination | Mauro Cavaliere | Brunnsvikssalen, hus A, plan 5 | |||||||||||||||||||||||
Fri | 2019-12-13 | 08:00 - 19:30 | Resursrum B202, Frescati hage hus 8 | Examination | |||||||||||||||||||||||||
08:45 - 14:15 | E279, Språkbubblan, Södra huset E, Vån 2 | Examination | Olivia Schlyter Holmström | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 11:00 | E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2 | Examination | ULV examination | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | E306, Södra huset E, Vån 3 |
25990,HT19,v:2004/2023,50% BLA,NML 25991,HT19,v:1936/2003,100% BLA,NML |
Translation from Swedish into German, Written Test | Translation Swedish-German | Examination | TYA301-TyKand | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Resursrum 231, Studenthuset, Vån 2 | Examination | Tova Lindeberg, blind student | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 |
U26, Geovetenskapens hus U, Vån 2 U29, Geovetenskapens hus U, Vån 2 |
58627,HT19,v:1945/2003,100% DAG,NML | Examination | All | Written examination | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Y10, Geovetenskapens hus Y, Vån 1 | 70443,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Examination | All | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | U10, Geovetenskapens hus U | 59843,HT19,v:1945/1949,100% DAG,NML | Examination | Re-examination if needed | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E |
07565,HT2019,v:2103/2122,25% KV,NML 07566,HT19,v:2004/2023,50% BLA,NML 07567,HT19,v:1936/2003,100% BLA,NML 07568,HT19,v:1936/2003,25% KV,NML 07620,HT19,v:1936/2003,100% BLA,NML 07622,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 07623,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
linguistics I | Examination |
French II Franska II halvfart termin I FrIIkväll FrII,25% FR2LP2 |
Malin Roitman | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 |
07540,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 07578,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Introduction to Linguistics | Examination | Maria Bernal Linnersand | Ugglevikssalen. | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 |
25046,HT19,v:1936/2003,50% BLA,NML 25047,HT19,v:1936/2003,50% BLA,NML 25952,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 25954,HT19,v:1936/2003,50% KV,NML 25960,HT19,v:1936/2003,100% BLA,NML |
Text Comprehension and Grammar 1 Language Knowledge 2 Writing Genres |
Examination | E306 | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 |
07564,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 07590,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Grammar and vocabulary Grammar and Vocabulary |
Examination | Per Förnegård | Sal: Aix-en-Provence | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 |
07558,HT19,v:2004/2023,50% BLA,NML 07559,HT19,v:1936/2003,100% BLA,NML 07560,HT19,v:1936/2003,25% KV,NML 07617,HT19,v:1936/2003,100% BLA,NML 07618,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 07619,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Linguistic analysis and vocabulary Grammar and vocabulary |
Examination |
FRI, dag Grupp1-2 FRI, dag, LP Grupp1-2 FR1GRA Frist kväll 7,5 hp FRI, dag T1 Grupp2, halvfart FRI, dag T1 Grupp1, halvfart |
Malin Roitman Per Förnegård |
Ugglevikssalen | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Y23, Geovetenskapens hus Y, Vån 2 | 58626,HT19,v:1945/2003,100% DAG,NML |
Remote Sensing GIS |
Examination | Exam | ||||||||||||||||||||||||
11:30 - 13:30 | E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2 | Examination | ULV examination | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Sal Asienbiblioteket, Kräftriket hus 21, Vån 2 | 28412,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Extensive Text Course | Examination | Jorunn Nilsson | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 18:30 | Sal 149, Kräftriket hus 4 | Examination | Axel Thiel | ||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E | 21987,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Grammar | ... | Examination | All groups | Johan Liljegren | ||||||||||||||||||||||
16:30 - 21:00 | Gröjersalen, Kräftriket hus 3 | Examination | Tor Brunzell |
Omtenta Re-exam |
|||||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | 21963,HT19,v:2004/2023,50% KV,NML | Swedish Vocabulary and Grammar | ... | Examination | All groups | Peter Lundkvist | ||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 |
Laduvikssalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E |
21047,HT19,v:1942/1950,50% BLA,NML | Course 2 | Examination | Group 4-12 |
Agneta Lindén Carolina Donoso Villela Christian Brändh David Haas Erkan Ellek Irina Reschetiuk Lina Holmqvist Zhiyin Zhang |
|||||||||||||||||||||||
Sat | 2019-12-14 | 09:00 - 17:00 | E347 (datorsal), Södra huset E, Vån 3 | Examination | Linnea Hjelmtorp Andersson | Omtenta resurs Svensk politik | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | U29, Geovetenskapens hus U, Vån 2 | 58608,HT19,v:1936/1944,100% DAG,NML | Part 1 | Examination | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | U36, Geovetenskapens hus U, Vån 3 |
58576,HT19,v:2004/2023,100% DAG,NML 58579,HT19,v:1940/1944,100% DAG,NML |
Examination | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | 25986,HT19,v:1936/2003,50% KV,NML | Text Comprehension, Grammar and Vocabulary, Written Test | German grammar och writing proficiency | Examination |
Nyb1 Germ, gr.1, evening Nyb1 Germ, gr. 2, evening Nyb1 Germ, gr. 3, evening Nyb1 Germ, gr. 4, evening |
|||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | 58580,HT19,v:1940/1944,100% DAG,NML | Examination | All | Omtentamen, sal U29 | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 |
58583,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 58606,HT19,v:1936/1944,100% DAG,NML |
Basics in Urban and Regional Planning | Examination | All | Omtentamen, sal U29 | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 13:00 | Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D |
07525,HT19,v:1936/2003,50% KV,NML 07526,HT19,v:1936/2003,50% DAG,DST |
Grammar and Vocabulary 2 | Examination |
ITFRB II gr1 ITFRB II dist |
Paolo Sancini | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | U29, Geovetenskapens hus U, Vån 2 | Examination | Utökad skrivtid GE4027 | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A |
25988,HT19,v:2004/2023,50% BLA,NML 25989,HT19,v:1936/2003,100% BLA,NML |
Writing Proficiency Test | Written proficiency | Examination |
Germ 2, evening Germ 2, daytime |
|||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 |
25975,HT19,v:1936/2003,25% DAG,NML 25997,HT19,v:2004/2023,50% DAG,NML 25998,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
German Summary Writing | Processkrivning och översättning | Examination |
Germ 1, daytime, all stud. Germ 1, evening, all stud. |
Brunnsvikssalen | |||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E |
25049,HT19,v:1936/2003,100% BLA,NML 25903,HT19,v:1936/2003,50% KV,NML 25904,HT19,v:1936/2003,25% DAG,NML 25906,HT19,v:1936/2003,50% KV,NML 25910,HT19,v:1936/2003,50% KV,NML 25915,HT19,v:1936/2003,100% BLA,NML 25918,HT19,v:2005/2023,50% BLA,NML 25922,HT19,v:1936/2003,100% BLA,NML 25935,HT19,v:1936/2003,100% KV,NML 25942,HT19,v:1936/2003,100% BLA,NML |
Russia Yesterday and Today Introduction to the Polish Language Grammar and Text II Text analysis and translation I Grammar II Grammar III Introduction to the Czech Language |
Examination | Tentor: Po1/Intro ; RyNB/GT2 ; Ry1/Text ; Ry2/Gram ; Ry3/Gram ; Tj1/Intro ; KPSL/RIOI | ||||||||||||||||||||||||
w51, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mon | 2019-12-16 | 09:00 - 13:30 | Sal 149, Kräftriket hus 4 | Examination | Enskilt rum/Extratid, tentamen Japanska I | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | 28410,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Grammar I | Examination | All | Jorunn Nilsson | TENTAMEN. Glöm ej anmälan och giltig legitimation! | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 | Seminarierum 315, Kräftriket hus 4, Vån 2 | 28415,HT19,v:1936/2003,75% DAG,NML | Reading Practice 4 | Examination | Gabriel Jonsson | Glöm ej giltig legitimation! | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 15:00 | Laduvikssalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | Examination | |||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 |
07566,HT19,v:2004/2023,50% BLA,NML 07567,HT19,v:1936/2003,100% BLA,NML 07620,HT19,v:1936/2003,100% BLA,NML 07622,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 07623,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
grammar written communication Grammar Written communication |
Examination |
French II Franska II halvfart termin I FR2LP2 |
Francoise Sullet Nylander | Laduvikssalen | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 13:00 |
07531,HT19,v:1936/2003,100% BLA,NML 07631,HT19,v:1936/2003,100% BLA,NML |
Grammar and translation | Examination |
Anna Ingeborg Gudmundson Maria Tikka Roberta Colonna Dahlman |
Laduvikssalen. | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 | 07534,HT19,v:1936/2003,100% BLA,NML | Linguistics, Theory and Method | Examination | Michele Colombo | Laduvikssalen. | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 13:00 | 07606,HT19,v:1936/2003,100% BLA,NML | Text and Language Structure II | Language Structure | Examination | Juanito Ornelas de Avelar |
Laduvikssalen (Ovanför Universitetsbiblioteket på plan 6) |
|||||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 |
07608,HT19,v:2004/2023,50% DAG,NML 07609,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Language structure and introduction to linguistics | Examination | Juanito Ornelas de Avelar |
Laduvikssalen (Ovanför Universitetsbiblioteket på plan 6) |
||||||||||||||||||||||||
12:00 - 16:00 | Aulan, Kräftriket hus 4, Vån 3 |
28430,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 28432,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 28433,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Modern Chinese I b Modern Chinese III b Extensive Text Reading |
Examination | All |
Daniel Mohseni Kabir Bäckström Hailin Wang Ingela Jin Wenjie Lyu |
Kinesiska I & III: 3 h. Kinesiska V: 4 h. |
||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Auditorium 4, Södra huset B, Vån 3 |
20386,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 20389,HT19,v:1945/2003,50% DAG,NML |
Language - evolution, development, and variation | Examination | Henrik Bergqvist | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | E5156, Södra huset E, Vån 5 |
25019,HT19,v:1936/1944,25% DAG,NML 25020,HT19,v:1936/1944,25% DAG,NML |
Examination Seminar |
Jenny Larsson | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:30 | E5162 Baltiska biblioteket, Södra huset E, Vån 5 | Examination | Lilita Zalkalns | ||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | A5137, Södra huset A, Vån 5 | 10656,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Political Philosophy | Examination | Julia Mosquera | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | D416, Södra huset D, Vån 4 |
25899,HT19,v:1935/2003,50% KV,NML 25915,HT19,v:1936/2003,100% BLA,NML 25922,HT19,v:1936/2003,100% BLA,NML 25932,HT19,v:1936/2003,50% BLA,NML 25935,HT19,v:1936/2003,100% KV,NML 25942,HT19,v:1936/2003,100% BLA,NML |
Grammar and Text I Phonetics: theory and pronunciation The Czech Republic - history, culture and society Text analysis: Non-fiction texts Text analysis and translation II Text Comprehension |
Examination | Tentor: Po1(heltid)/Text ; RyNA/GT1 ; Ry2/Text ; Omtentor: Po2B/Text ; Ry1/Fon ; Tj1/Tjeckien… | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | E487, Södra huset E, Vån 4 |
25953,HT19,v:1936/2003,50% KV,NML 25960,HT19,v:1936/2003,100% BLA,NML |
Oral and Writing Proficiency 1 Written Communication |
Examination | Fifr I A group 1-2 |
Kristiina Anneli Savola Lasse Vuorsola Merlijn de Smit |
|||||||||||||||||||||||
Tue | 2019-12-17 | 08:30 - 12:30 | Y12, Geovetenskapens hus Y, Vån 1 | Examination | Ian Cousins | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | 64230,HT19,v:1945/2003,100% DAG,NML | Examination | All | Inger Ridderlind | Tillåtna hjälpmedel vid tentan: Linjal, miniräknare och "fusklapp" (en A4 som är skriven på båda sidor). Fusklapp samlas in i konvolutet. | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | 48363,HT19,v:1936/2003,25% ING,ITD | Examination | Jonathan Rohleder | ||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 13:00 | Laduvikssalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | Examination | |||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 13:00 | 07536,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Grammar II | Examination | ES030A Gr A-B | Tamara Strugo | Laduvikssalen. | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 |
Högbomsalen, Geovetenskapens hus U, Vån 3 Y22, Geovetenskapens hus Y, Vån 2 De Geersalen, Geovetenskapens hus Y, Vån 2 |
32224,HT19,v:1949/2003,100% DAG,NML | Examination | All | Skriftlig tentamen, dugga | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E |
28413,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 28414,HT19,v:1936/2003,75% DAG,NML |
Modern Standard Korean 2 Modern Standard Korean 6 |
Examination | Eunah Kim | Glöm ej giltig legitimation! | |||||||||||||||||||||||
15:00 - 18:00 | Seminarierum 251, Kräftriket hus 4, Vån 2 | Examination | Enskilt rum/Extratid, tentamen Japanska I | ||||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | 28410,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Kanji I B | Examination | All | Ewa Machotka | TENTAMEN. Glöm ej anmälan och giltig legitimation! | ||||||||||||||||||||||
15:15 - 17:15 | Resursrum 253, Studenthuset, Vån 2 | Examination | |||||||||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 | E5156, Södra huset E, Vån 5 | Examination | Peteris Vanags | ||||||||||||||||||||||||||
16:45 - 21:15 | 15:111, Kräftriket hus 15 | Examination | Ali Farshin | ||||||||||||||||||||||||||
17:00 - 18:00 | Library E479, Södra huset E, Vån 4 | 25899,HT19,v:1935/2003,50% KV,NML | Language Proficiency I | Examination | Group 2 | Mattias Ågren | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | De Geersalen, Geovetenskapens hus Y, Vån 2 | 59740,HT19,v:1936/2003,25% KV,NML | Examination | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | 21962,HT19,v:2004/2023,50% KV,NML | Vocabulary | ... | Examination | All groups | Anna Karlsson | ||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | Examination | |||||||||||||||||||||||||||
Wed | 2019-12-18 | 09:00 - 14:00 |
KÖL-K239, Arrhenius KÖL, Vån 2 KÖL-K233, Arrhenius KÖL, Vån 2 |
54969,HT19,v:1945/2003,100% DAG,NML | Examination | Tentamen: Fysikalisk kemi | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Sal 36, Kräftriket hus 5, Vån 3 | 48319,HT19,v:1936/2003,50% DAG,NML | Examination | Martin Carl Åke Tamm | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | 48280,HT19,v:1945/2003,50% DAG,NML | Examination | Anders Mörtberg | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | 48377,HT19,v:1936/2003,25% DAG,NML | Examination | Sofia Tirabassi | ||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 | Sal Asienbiblioteket, Kräftriket hus 21, Vån 2 |
28414,HT19,v:1936/2003,75% DAG,NML 28415,HT19,v:1936/2003,75% DAG,NML |
Writing Practice Hanja |
Examination |
Kyungsook Kang Sonja Häussler |
Glöm inte giltig legitimation! | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | Library E479, Södra huset E, Vån 4 | 25899,HT19,v:1935/2003,50% KV,NML | Language Proficiency I | Examination | Group 2 | Mattias Ågren | |||||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 | E5162 Baltiska biblioteket, Södra huset E, Vån 5 | Examination | Peteris Vanags | ||||||||||||||||||||||||||
17:00 - 21:00 | D416, Södra huset D, Vån 4 | 07592,HT19,v:1936/2003,50% KV,NML | Introductory Course 2 | Examination | Grekiska I, 1 | Denis Michael Searby | |||||||||||||||||||||||
17:00 - 18:30 |
E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2 E299, Språkstudion, Studio 1, Södra huset E |
25953,HT19,v:1936/2003,50% KV,NML | Oral and Writing Proficiency 1 | Examination | Fifr I A group 1-2 |
Lasse Vuorsola Merlijn de Smit |
Individuellt muntligt prov. | ||||||||||||||||||||||
17:00 - 20:00 | E5156, Södra huset E, Vån 5 |
25001,HT19,v:1936/2003,50% BLA,NML 25002,HT19,v:1936/2003,50% BLA,NML 25952,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 25960,HT19,v:1936/2003,100% BLA,NML 25963,HT19,v:1936/2003,100% BLA,NML |
Oral and Written Proficiency 2 Language Knowledge 1 |
Examination | |||||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | Laduvikssalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | 07555,HT19,v:1936/2003,50% KV,NML |
Written Proficiency 2 French Grammar and Vocabulary 3 |
Examination | Svante Lindberg | ||||||||||||||||||||||||
Thu | 2019-12-19 | 09:00 - 14:00 | C609 Rossbysalen, Arrhenius hus C, Vån 6 |
49547,HT18,v:1845/1903,50% DAG,NML 49559,HT18,v:1836/1903,100% DAG,NML 49581,HT19,v:1945/2003,50% DAG,NML 49602,HT19,v:1945/2003,50% DAG,NML |
Examination | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | 21987,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Written practice and reading comprehension I Written practice and reading comprehension II |
... | Examination | All groups |
Anders Eklund Perruchon Anna Natasa Pousette Irina Reschetiuk |
||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Laduvikssalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | Examination | |||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 |
07464,VT19,v:1936/2003,50% BLA,NML 07567,HT19,v:1936/2003,100% BLA,NML 07620,HT19,v:1936/2003,100% BLA,NML 07622,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 07623,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Francophone studies: language, culture and literature | Examination |
French II Franska II halvfart termin II FR2LP2 |
Christophe Premat Mickaelle Cedergren |
Laduvikssalen | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 |
48221,VT19,v:1936/2003,50% DAG,NML 48314,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 48327,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Problem solving in mathematical analysis | Examination | Alan Sola | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | FiBi E5165 (Finska biblioteket), Södra huset E, Vån 5 |
25974,HT19,v:1936/2003,25% DAG,NML 25997,HT19,v:2004/2023,50% DAG,NML 25998,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
German Literature and Theory | German literature | Examination | Germ 1, daytime, all stud. | Markus Huss | ||||||||||||||||||||||
10:30 - 12:00 | K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4 | 25908,HT19,v:1935/2003,100% DAG,NML | Language Proficiency II | Examination | Alla Bernar | ||||||||||||||||||||||||
12:00 - 16:00 | Y10, Geovetenskapens hus Y, Vån 1 | 70443,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Examination | All | Frida Edberg | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||
12:00 - 14:00 | 70459,HT19,v:1936/1944,50% DAG,NML | Examination |
Room Y10 Extra re-exam |
||||||||||||||||||||||||||
12:00 - 17:00 | 70444,HT19,v:1936/1944,100% DAG,NML | Examination | Anna Sobek | Omtentamen Sal Y10 | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | D499, Södra huset D, Vån 4 |
20407,HT19,v:1945/2003,50% DAG,NML 20409,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 20415,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Swedish Sign Language II - theoretical focus Theoretical focus |
Examination | All | Krister Schönström | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 18:00 | E210, Arrhenius hus E, Vån 2 | Examination | Extrarum CMB II-tenta | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | FiBi E5165 (Finska biblioteket), Södra huset E, Vån 5 |
25974,HT19,v:1936/2003,25% DAG,NML 25997,HT19,v:2004/2023,50% DAG,NML 25998,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
German Literature and Theory | German literature | Examination | Germ 1, daytime, all stud. | Markus Huss | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | 56845,HT19,v:1936/2001,100% DAG,NML | Examination | Everyone | Tentamen del 2, CMB II | ||||||||||||||||||||||||
15:00 - 19:00 |
Sal 033, Sveaplan Sal 124, Sveaplan Data1, Sveaplan Sal 034, Sveaplan Rum 122, Sveaplan |
Examination | Jane Barkström | ||||||||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 | E5162 Baltiska biblioteket, Södra huset E, Vån 5 | 25016,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Examination | Peteris Vanags | |||||||||||||||||||||||||
16:30 - 19:30 | Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | Examination | NSSUSA-C |
Anna Natasa Pousette Göran Basth Lina Holmqvist Linnea Rutström Sten Magnus Petri Vendela Blomström |
|||||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | E387, Södra huset E, Vån 3 |
25046,HT19,v:1936/2003,50% BLA,NML 25953,HT19,v:1936/2003,50% KV,NML 25954,HT19,v:1936/2003,50% KV,NML |
Language Knowledge 1 History of Finnish Literature History of the Finnish Literature |
Examination Resit |
Fifr I A group 1-2 | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | F371, Södra huset F, Vån 3 | 25899,HT19,v:1935/2003,50% KV,NML | Language Proficiency I | Examination | Group 1 | Irina Malaxos | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | 07554,HT19,v:1936/2003,50% KV,NML |
Written Proficiency 1 French Basic Grammar and Vocabulary 1 French grammar and vocabulary 2 |
Examination |
FrFrbkvgr1 FrFRBkvgr2 |
Per Förnegård | |||||||||||||||||||||||
Fri | 2019-12-20 | 09:00 - 13:15 | D416, Södra huset D, Vån 4 | 21964,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Written practice and reading comprehension I Written practise and reading comprehension II |
... | Examination | All groups |
Helen Ericson Peter Lundkvist |
||||||||||||||||||||
09:00 - 13:15 | 15:108, Kräftriket hus 15 | Examination | Ali Farshin | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E | Examination | |||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D |
07572,HT19,v:2004/2023,50% DAG,NML 07641,HT19,v:1936/2003,25% DAG,NML |
Interculturality and Communicative Competence | Examination | Mickaelle Cedergren | Värtasalen | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Wallenbergsalen, Kräftriket hus 3 | Examination | |||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | 07556,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
French Basic Grammar and Vocabulary 3 Written Proficiency 2 |
Examination | FrFRBdaggr1-2 | Svante Lindberg | Värtasalen | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | 48375,HT19,v:1945/2003,50% DAG,NML | Examination | Erik Palmgren | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | 48358,HT19,v:1945/2003,50% DAG,NML | Examination | Mathias Millberg Lindholm | ||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | FiBi E5165 (Finska biblioteket), Södra huset E, Vån 5 |
25974,HT19,v:1936/2003,25% DAG,NML 25997,HT19,v:2004/2023,50% DAG,NML 25998,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
German Literature and Theory | German literature | Examination | Germ 1, daytime, all stud. | Markus Huss | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | FiBi E5165 (Finska biblioteket), Södra huset E, Vån 5 |
25974,HT19,v:1936/2003,25% DAG,NML 25997,HT19,v:2004/2023,50% DAG,NML 25998,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
German Literature and Theory | German literature | Examination | Germ 1, daytime, all stud. | Markus Huss | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D |
10651,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 10652,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 10653,HT19,v:1936/2003,50% DAG,NML 10664,HT19,v:1945/2003,50% DAG,NML 10679,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 10684,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Political Philosophy I Philosophy of Mind Metaphysics The Philosophy of Mind Predicate logic |
Examination Resit |
|||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | Examination | |||||||||||||||||||||||||||
Sat | 2019-12-21 | 09:00 - 12:00 | U29, Geovetenskapens hus U, Vån 2 |
58581,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 58589,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Geosystems and Landscape Development II | Examination | All | Omtentamen på geosystem II | |||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D |
25153,HT20,v:2036/2102,50% KV,NML 25156,HT20,v:2036/2102,100% KV,NML |
Grammar Translation Swedish - Dutch Translation Dutch - Swedish Dutch grammar Written Proficiency, Translation into Dutch Written Proficiency, Translation into Swedish |
Grammar, Translation ne-sw | Examination | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | 25987,HT19,v:1936/2003,50% KV,NML | Text Comprehension, Grammar and Vocabulary, Written Test | German grammar och writing proficiency | Examination |
Nyb2 Germ, gr. 1, evening Nyb2 Germ, gr. 2, evening |
Värtasalen | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 |
25996,HT19,v:2004/2023,50% KV,NML 25997,HT19,v:2004/2023,50% DAG,NML 25998,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 25999,HT19,v:1936/2003,25% KV,NML |
German Grammar | German grammar | Examination |
Germ 1, daytime, all stud. Germ 1, evening, all stud. |
Värtasalen | |||||||||||||||||||||||
w1, 2020 | |||||||||||||||||||||||||||||
Fri | 2020-01-03 | 10:00 - 14:00 | B522A, Södra huset B, Vån 5 | Examination | Rakel Österberg | ||||||||||||||||||||||||
w2, 2020 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tue | 2020-01-07 | 08:00 - 14:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | Examination | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Y10, Geovetenskapens hus Y, Vån 1 | 70443,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Examination | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E | 64240,HT19,v:1945/2003,100% DAG,NML | Examination | All groups | Mona Hverven | Tillåtna hjälpmedel: matematiklärarbok och linjal | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:30 | E306, Arrhenius hus E, Vån 3 | 56825,HT19,v:1936/2003,25% KV,NML | Examination | ||||||||||||||||||||||||||
Wed | 2020-01-08 | 08:00 - 12:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E | 32228,HT19,v:1940/1944,100% DAG,NML | Examination | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||
08:15 - 11:30 | Auditorium 6, Södra huset C, Vån 3 | Examination | |||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 |
JMK-salen, Garnisonen, Vån 4 Sal1, Garnisonen, Vån 4 Sal2, Garnisonen, Vån 4 Sal3, Garnisonen, Vån 4 Sal4, Garnisonen, Vån 4 |
18887,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Internet and Digital Media | Examination | All | Petrus Dahlbeck | Salstentamen | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Seminarierum Wilson, Filmhuset, Vån 5 | Examination | Mattias Johannesson | Prel, uppsamlingstenta GK2 - om det inte går att skriva på JMK | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | 48378,HT19,v:1936/2003,25% DAG,NML | Examination | Dan Petersen | ||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 13:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | Examination | |||||||||||||||||||||||||||
12:00 - 13:00 | Sal4, Garnisonen, Vån 4 | Examination | Petrus Dahlbeck | Tenta | |||||||||||||||||||||||||
13:45 - 19:00 | Resursrum 232, Studenthuset, Vån 2 | Examination | Bokad åt student, Lukas J för tentamen. | ||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E |
38141,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 38149,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Sociology as science: Perspectives on knowledge and ethics | Examination |
SOB100 Alla SOC100 Alla |
||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D |
38177,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 38178,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Sociology as science: Perspectives on knowledge and ethics | Examination | Alla | ||||||||||||||||||||||||
17:00 - 21:00 | D499, Södra huset D, Vån 4 | Examination | |||||||||||||||||||||||||||
Thu | 2020-01-09 | 09:00 - 14:00 | 48335,HT19,v:1945/2003,50% DAG,NML | Examination | Annemarie Luger | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | 48372,HT19,v:1936/2003,25% DAG,NML | Examination | Guillaume Brunerie | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:15 | D416, Södra huset D, Vån 4 | Examination | |||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | E371, Södra huset E, Vån 3 | Examination | Resurstentamen | ||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | Examination | |||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E | 33917,HT19,v:1946/2003,50% DAG,NML | Examination | Mathias Herzing | NOTE! Compulsory registration in due time for written exams. You sign up for the written exam through https://www.student.ladok.se | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E |
25049,HT19,v:1936/2003,100% BLA,NML 25903,HT19,v:1936/2003,50% KV,NML 25905,HT19,v:1936/2003,25% KV,NML 25908,HT19,v:1935/2003,100% DAG,NML 25910,HT19,v:1936/2003,50% KV,NML 25915,HT19,v:1936/2003,100% BLA,NML 25918,HT19,v:2005/2023,50% BLA,NML 25922,HT19,v:1936/2003,100% BLA,NML 25935,HT19,v:1936/2003,100% KV,NML 25942,HT19,v:1936/2003,100% BLA,NML 25943,HT19,v:2005/2023,50% BLA,NML |
History of Russian Literature Grammar and Text II Introduction to the Polish Language Syntax with Phraseology Grammar I History of Literature Text analysis and translation III Pronunciation and Phonetics |
Examination | Tentor: RyNy/GT2 ; Ry1/Gram ; Ry2/Litthist ; Ry3/Text ; Tj1/Fon ; KPSL/RyLi ; Omtentor: Po1/Intro ; Tj3/Syntax | ||||||||||||||||||||||||
Fri | 2020-01-10 | 09:00 - 17:00 | Sal 13, Kräftriket hus 5, Vån 1 | Examination | Salvador Rodriguez Lopez | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | B307ö, Södra huset B | Examination | Resurstentamen | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | 33916,HT19,v:1946/2003,50% DAG,NML | Examination | David Seim | NOTE! Compulsory registration in due time for written exams. You sign up for the written exam through https://www.student.ladok.se | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Wallenbergsalen, Kräftriket hus 3 | Examination | Lu Liu |
AFER Tenta Exam |
|||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | 48413,HT19,v:1945/2003,50% DAG,NML | Examination | Yishao Zhou | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | 48361,HT19,v:1945/2003,50% DAG,NML | Examination | Ola Gerton Henrik Hössjer | ||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 | D416, Södra huset D, Vån 4 | 21015,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Swedish in School | Examination | All groups | Sista dag för anmälan: 4 januari. | |||||||||||||||||||||||
20:00 - 21:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | Examination | Linnea Hjelmtorp Andersson | ||||||||||||||||||||||||||
Sat | 2020-01-11 | 10:00 - 13:00 | E306, Södra huset E, Vån 3 |
25903,HT19,v:1936/2003,50% KV,NML 25910,HT19,v:1936/2003,50% KV,NML 25915,HT19,v:1936/2003,100% BLA,NML 25918,HT19,v:2005/2023,50% BLA,NML 25922,HT19,v:1936/2003,100% BLA,NML 25935,HT19,v:1936/2003,100% KV,NML 25942,HT19,v:1936/2003,100% BLA,NML |
Russia - history, society, culture Grammar II Grammar III Pronunciation and Phonetics Introduction to the Czech Language |
Examination | Omtentor: Po1/Fon ; Ry1/Ryssland… ; Ry2/Gram ; Ry3/Gram ; Tj1/Intro | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 15:00 | Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | 12394,HT19,v:1936/2003,50% KV,NML | World History and the History of Sweden: Early Modern | Examination | Endast för förstagångsregistrerade HT19 | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 18:00 | B419, Södra huset B, Vån 4 | Examination | Resurstentamen | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Laduvikssalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D |
33915,HT19,v:1946/2003,50% DAG,NML 33931,HT19,v:1946/2003,50% DAG,NML |
Examination |
Anna Seim Evelina Björkegren Ines Helm |
NOTE! Compulsory registration in due time for written exams. You sign up for the written exam through https://www.student.ladok.se | ||||||||||||||||||||||||
15:00 - 19:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E | 32229,HT19,v:1945/1949,100% DAG,NML | Examination | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||||
16:45 - 17:15 |
15:111, Kräftriket hus 15 Hedbergsalen, Kräftriket hus 15 3:241 H, Kräftriket hus 3 |
Examination | |||||||||||||||||||||||||||
w3, 2020 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mon | 2020-01-13 | 08:00 - 12:00 | A5137, Södra huset A, Vån 5 | Examination | Annica Cerutti | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:30 | D365, Södra huset D, Vån 3 | Examination | Olivia Schlyter Holmström | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 15:00 | Resursrum 231, Studenthuset, Vån 2 | Examination | Bokad åt blind student Michel Wakim, tenta i juridik. | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Laduvikssalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | 21958,HT19,v:1945/2003,50% DAG,DST | Swedish Grammar from a Cross-linguistic Perspective | Examination | All groups | Goran Maljan | Distans | ||||||||||||||||||||||
08:30 - 12:30 | Wallenbergsalen, Kräftriket hus 3 | Examination | tenta | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | C609 Rossbysalen, Arrhenius hus C, Vån 6 |
49587,HT19,v:1945/2003,50% DAG,NML 49607,HT19,v:1945/2003,50% DAG,NML |
Examination | Room C609 Rossbysalen | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:30 | Resursrum B202, Frescati hage hus 8 | Examination | Jenny Bourelius | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | 48342,HT19,v:1945/2003,50% DAG,NML | Examination | Olof Sisask | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | 48362,HT19,v:1945/2003,50% DAG,NML | Examination | Sven Raum | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | 48288,HT19,v:1945/2003,50% DAG,NML | Examination | Tom Britton | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | 48292,HT19,v:1945/2003,50% DAG,NML | Examination | |||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | 48368,HT19,v:1936/2003,25% DAG,NML | Examination | |||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | 48366,HT19,v:1945/2003,50% DAG,NML | Examination | Chun-Biu Li | ||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 | Auditorium 9, Södra huset D, Vån 3 | Examination | Alla | ||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 13:00 | D499, Södra huset D, Vån 4 | Examination | |||||||||||||||||||||||||||
12:30 - 16:30 | Resursrum B202, Frescati hage hus 8 | Examination | Jenny Bourelius | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | D416, Södra huset D, Vån 4 |
Examination Resit Resit examination |
Uppsamlingstentamen Religionshistoria - alla kurser. Obligatorisk anmälan på mitt.su.se | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 18:00 | Laduvikssalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | 45144,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Labour Economics 2: Economicpolicy and unemployment | Examination | All | Karin Margret Edmark | |||||||||||||||||||||||
15:00 - 19:00 | Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | 10656,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Philosophy of Economics and Philosophy of Social Sciences | Examination | |||||||||||||||||||||||||
16:30 - 20:15 | Resursrum B202, Frescati hage hus 8 | Examination | Jenny Bourelius | ||||||||||||||||||||||||||
17:00 - 21:00 | D499, Södra huset D, Vån 4 | Examination | |||||||||||||||||||||||||||
17:00 - 21:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | Examination | |||||||||||||||||||||||||||
18:00 - 22:00 | Auditorium 6, Södra huset C, Vån 3 | 10657,HT19,v:2004/2023,50% KV,NML | Normative Ethics | Examination | |||||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 | Resursrum 231, Studenthuset, Vån 2 | Examination | Tova Lindeberg, blind student. | ||||||||||||||||||||||||||
Tue | 2020-01-14 | 08:00 - 13:00 |
U32, Frescati hage hus 8 U31 (David Magnusson-salen), Frescati hage hus 8 |
Examination | Linnea Hjelmtorp Andersson | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 15:00 | Resursrum 254, Studenthuset, Vån 2 | Examination | |||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | U34, Frescati hage hus 8 | 36338,HT19,v:1936/2003,50% DAG,NML | Theory and application, CBT T8 | Examination | PP t8 KBT | Tentamen | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Resursrum 165, Studenthuset, Vån 1 | Examination |
Bokad åt student pga avbokning från rum 254. Student meddelad per mail 200114. |
||||||||||||||||||||||||||
12:00 - 15:00 | E243 (södra huset), Södra huset E, Vån 2 | 69392,VT19,v:1936/2003,50% DAG,DST | Adult Second Language Learning | Examination | Sista dag för anmälan: 6 januari. | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 |
E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2 E299, Språkstudion, Studio 1, Södra huset E |
21878,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Academic Written Language | ... |
Examination e-examination |
All groups |
Anna Karlsson Annette Lindberg |
Omtentamen den 12/2-20 | |||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | F315, Södra huset F, Vån 3 | Examination |
Anders Håkansson Lenita Freidenvall |
||||||||||||||||||||||||||
13:30 - 20:00 |
U32, Frescati hage hus 8 U31 (David Magnusson-salen), Frescati hage hus 8 Resursrum B202, Frescati hage hus 8 |
Examination | Jenny Bourelius | ||||||||||||||||||||||||||
13:30 - 16:30 | 36314,HT19,v:1945/2003,50% DAG,NML | Examination | Lars Klintwall Högberg | Tentamen. Lokal: U31. | |||||||||||||||||||||||||
14:00 - 22:00 | F479, Södra huset F, Vån 4 | Examination | Linnea Hjelmtorp Andersson | ||||||||||||||||||||||||||
Wed | 2020-01-15 | 08:00 - 16:00 | E371, Södra huset E, Vån 3 | Examination | Linnea Hjelmtorp Andersson | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Resursrum B202, Frescati hage hus 8 | Examination | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 16:00 |
Sal 126, Sveaplan Sal 130, Sveaplan Sal 207, Sveaplan Data1, Sveaplan Rum 122, Sveaplan |
Examination | Jane Barkström | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Aula, Sveaplan, Sveaplan, Vån 4 | Examination | |||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 16:00 | E210, Arrhenius hus E, Vån 2 | Examination | Extrarum tenta Immunologi | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | P224, Arrhenius hus P, Vån 2 | 56842,HT19,v:1945/2003,100% DAG,NML | Examination | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | U12, Geovetenskapens hus U, Vån 1 | 59819,HT19,v:1949/2003,100% DAG,NML | Examination | Written exam | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 |
U22, Frescati hage hus 8 U34, Frescati hage hus 8 |
36331,HT19,v:1949/2003,100% DAG,NML | Psychopathology | Examination | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | U31 (David Magnusson-salen), Frescati hage hus 8 |
36293,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 36296,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 36315,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Organizational Psychology | Examination | Obligatorisk anmälan i Ladok senast 12/1. | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | 48394,HT19,v:1936/2003,25% DAG,NML | Examination | Erik Palmgren | ||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 | 435, Wallenberg, Vån 4 | 15797,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Imperial Rome and Late Antiquity | Examination | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 | A5137, Södra huset A, Vån 5 | Examination | |||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 15:00 |
Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E |
39685,HT19,v:1945/2003,100% DAG,NML | Statistics for Economists, Examination | Examination |
A-J Ugglevikssalen, K-Ö Värtasalen. Obligatorisk anmälan till tentamen |
||||||||||||||||||||||||
12:00 - 13:00 | Sal4, Garnisonen, Vån 4 | Examination | Petrus Dahlbeck | Tenta | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:30 | Resursrum B202, Frescati hage hus 8 | Examination | Jenny Bourelius | ||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Laduvikssalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | 30814,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Introduction to international political economy | IR 1:4 Int IPE | Examination | EH1901 All | |||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | U31 (David Magnusson-salen), Frescati hage hus 8 |
36293,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 36296,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 36315,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Perception and neuroscience | Examination | Tentamen. Lokal: U31 (plan 3, hus 8, Frescati hagväg). Obligatorisk anmälan i Ladok senast 12/1. | ||||||||||||||||||||||||
15:00 - 21:30 | 15:111, Kräftriket hus 15 | Examination | Ali Farshin | tenta | |||||||||||||||||||||||||
16:00 - 21:00 | Aula, Sveaplan, Sveaplan, Vån 4 | Examination | Tor Brunzell |
TENTA POF 17-21 Written exam |
|||||||||||||||||||||||||
16:00 - 21:00 |
Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E |
36295,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Developmental Psychology | Examination | Alla | Tentamen. Obligatorisk anmälan i Ladok senast 12/1. | |||||||||||||||||||||||
16:00 - 21:00 | Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D |
39690,HT19,v:1945/2003,100% DAG,NML 39693,HT19,v:1936/2003,50% KV,NML |
Survey Methods Fundamentals of Statistics 2 |
Examination |
Alla All |
Obligatorisk anmälan till tentamen | |||||||||||||||||||||||
17:00 - 21:00 | Auditorium 2, Södra huset A, Vån 3 | Examination | mf-1kv | ||||||||||||||||||||||||||
17:30 - 20:00 |
U32, Frescati hage hus 8 Resursrum B202, Frescati hage hus 8 |
Examination | Jenny Bourelius | ||||||||||||||||||||||||||
18:00 - 18:30 |
E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2 E299, Språkstudion, Studio 1, Södra huset E |
Examination | |||||||||||||||||||||||||||
Thu | 2020-01-16 | 08:00 - 12:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | 01263,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Culture Studies | Examination | Salstentamen, obligatorisk anmälan på mitt.su.se | ||||||||||||||||||||||
08:30 - 09:00 | U15, Frescati hage hus 8 |
Examination Setup/teardown window |
|||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 |
KÖL-K239, Arrhenius KÖL, Vån 2 KÖL-K233, Arrhenius KÖL, Vån 2 |
54988,HT19,v:1949/2003,100% BLA,NML | Examination | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | KÖL-K247, Arrhenius KÖL, Vån 2 | Examination | Helena Bergman | Extrasal KB2003 | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 |
KÖL-K433, Arrhenius KÖL, Vån 4 KÖL-K438, Arrhenius KÖL, Vån 4 KÖL-K439, Arrhenius KÖL, Vån 4 KÖL-K441, Arrhenius KÖL, Vån 4 KÖL-K447, Arrhenius KÖL, Vån 4 |
53854,HT19,v:1949/2003,100% DAG,NML | Examination | Tenta | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 |
U26, Geovetenskapens hus U, Vån 2 U29, Geovetenskapens hus U, Vån 2 Y23, Geovetenskapens hus Y, Vån 2 |
58590,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 58593,HT19,v:1945/2003,100% DAG,NML 58639,HT19,v:1944/2003,100% DAG,NML |
Geomorphology and Glaciology Earth Sciences with Environmental Applications |
Examination | All | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Y10, Geovetenskapens hus Y, Vån 1 | 70445,HT19,v:1945/2003,100% DAG,NML | Examination | Michael McLachlan | Exam | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | U31 (David Magnusson-salen), Frescati hage hus 8 | Examination | Andreas Jemstedt | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 |
U32, Frescati hage hus 8 U34, Frescati hage hus 8 |
36340,HT19,v:1949/2003,100% DAG,NML | Statistics I | Examination | Mats Nilsson | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | 48320,HT19,v:1945/2003,50% DAG,NML | Examination | Woosok Moon | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | 64242,HT19,v:1945/2003,100% DAG,NML | Technology for Primary School Teachers | Examination | Group 2 UM3112 | KTH Campus | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 15:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E |
39612,HT18,v:1849/1903,100% DAG,NML 39621,HT18,v:1845/1903,100% DAG,NML 39683,HT19,v:1949/2003,100% DAG,NML 39699,HT19,v:1945/2003,100% DAG,NML |
Time series analysis, examination Statistical Theory of Science |
Examination | All |
Obligatorisk anmälan till tentamen Mandatory registration for exam |
|||||||||||||||||||||||
10:30 - 12:45 | 3:241 H, Kräftriket hus 3 | Examination | Ali Farshin | ||||||||||||||||||||||||||
12:30 - 16:00 |
JMK-salen, Garnisonen, Vån 4 Sal1, Garnisonen, Vån 4 Sal2, Garnisonen, Vån 4 Sal3, Garnisonen, Vån 4 |
18879,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Emergence and Transformation of the Global Fashion Industry | Examination | Alla | Klas Nyberg | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Aula, Sveaplan, Sveaplan, Vån 4 | 10669,HT19,v:1949/2003,100% DAG,NML | Knowledge, Science, and Methodology | Examination | Förskollärarprogrammet | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 13:30 | U15, Frescati hage hus 8 |
Examination Setup/teardown window |
|||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 |
U26, Geovetenskapens hus U, Vån 2 U29, Geovetenskapens hus U, Vån 2 De Geersalen, Geovetenskapens hus Y, Vån 2 |
32231,HT19,v:1949/2003,100% DAG,NML | Examination | All | |||||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | Y10, Geovetenskapens hus Y, Vån 1 | Examination | Michael McLachlan | Resurstid tentamen MI8011 | |||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | U31 (David Magnusson-salen), Frescati hage hus 8 |
36293,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 36296,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 36315,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Personality Theories | Examination | Tentamen.Obligatorisk anmälan i Ladok senast 13/1. | ||||||||||||||||||||||||
16:00 - 17:00 | D499, Södra huset D, Vån 4 |
Examination Vakttid |
|||||||||||||||||||||||||||
16:00 - 20:00 |
U32, Frescati hage hus 8 U34, Frescati hage hus 8 Resursrum B202, Frescati hage hus 8 |
Examination | Jenny Bourelius | ||||||||||||||||||||||||||
16:00 - 21:00 | Wallenbergsalen, Kräftriket hus 3 | Examination | |||||||||||||||||||||||||||
17:00 - 21:00 | D416, Södra huset D, Vån 4 | 21959,HT19,v:1945/2003,50% KV,NML | Swedish Grammar from a Cross-linguistic Perspective | Examination | Goran Maljan | ||||||||||||||||||||||||
17:00 - 21:00 | D499, Södra huset D, Vån 4 |
07598,HT19,v:1936/2003,50% DAG,NML 07599,HT19,v:1936/2003,50% BLA,DST |
Beginner's course 1-2 |
Examination Resit |
Latin I, 1 campus PrimaLatina |
Erika Kihlman Maria Plaza |
|||||||||||||||||||||||
17:00 - 21:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | Examination | |||||||||||||||||||||||||||
17:00 - 21:00 | Laduvikssalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | Examination | |||||||||||||||||||||||||||
17:00 - 21:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E | Examination | |||||||||||||||||||||||||||
17:00 - 21:00 | Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | Examination | |||||||||||||||||||||||||||
17:30 - 21:00 | G-salen (auditorium), Arrhenius hus F, Vån 3 |
14227,HT19,v:1945/2003,50% KV,NML 14228,HT19,v:1936/2003,50% KV,NML |
Music theory | Examination |
All Alla |
||||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 | U29, Geovetenskapens hus U, Vån 2 | Examination | Utökad skrivtid KG1307 | ||||||||||||||||||||||||||
Fri | 2020-01-17 | 08:00 - 14:00 | Resursrum 253, Studenthuset, Vån 2 | Examination | Bokad åt student Kamilla Ibrahim. | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 18:00 | Resursrum B202, Frescati hage hus 8 | Examination | Linnea Hjelmtorp Andersson | ||||||||||||||||||||||||||
08:30 - 13:30 | U10, Geovetenskapens hus U | 70448,HT19,v:1944/2003,100% DAG,NML | Examination | Ian Cousins | |||||||||||||||||||||||||
08:45 - 14:45 | A507, Arrhenius hus A, Vån 5 | Examination | Kristina Linkyte | Tentamen KO7009 | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 |
Auditorium 2, Södra huset A, Vån 3 Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A Auditorium 10, Södra huset E, Vån 3 Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E |
42628,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 42629,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 42641,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 42643,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML SV104,VT20,v:2019/2023,100% DAG,NML |
International Politics International politics |
Examination |
SV100L Alla SVS001 Alla SVE001 All |
Magnus Lundgren | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 11:00 | Auditorium 6, Södra huset C, Vån 3 | Examination | |||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Aula, Sveaplan, Sveaplan, Vån 4 | Examination | |||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | C609 Rossbysalen, Arrhenius hus C, Vån 6 |
49586,HT19,v:1945/2003,50% DAG,NML 49606,HT19,v:1945/2003,50% DAG,NML |
Examination | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 |
E306, Arrhenius hus E, Vån 3 E314, Arrhenius hus E, Vån 3 |
56812,HT19,v:2002/2003,100% DAG,NML | Examination | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | G-salen (auditorium), Arrhenius hus F, Vån 3 | 30815,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Globalization and International Political Economy | Glo & IPE | Examination | 2019 All | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 |
KÖL-K247, Arrhenius KÖL, Vån 2 KÖL-K241, Arrhenius KÖL, Vån 2 |
Examination | Mikael Oliveberg | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | U29, Geovetenskapens hus U, Vån 2 | 58582,HT19,v:1949/2003,100% DAG,NML | Examination | All | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Y12, Geovetenskapens hus Y, Vån 1 | 59839,HT19,v:1949/2003,100% DAG,NML | Examination | Written exam + report delivery | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Hedbergsalen, Kräftriket hus 15 | Examination | |||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Laduvikssalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | 69631,HT19,v:1945/2003,100% DAG,NML | Linguistic Analysis with Swedish Phonology and Grammar |
Examination e-examination |
All groups |
Anna Vogel Daria Titarenko Mikael Kalm Petra Kjellarsson |
Omtentamen äger rum den 29/2 | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 15:00 |
Sal 126, Sveaplan Sal 130, Sveaplan Sal 207, Sveaplan Data1, Sveaplan Rum 122, Sveaplan |
Examination | Jane Barkström | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 11:00 | U31 (David Magnusson-salen), Frescati hage hus 8 | 36346,HT19,v:1945/2003,75% DAG,NML | Children and youth | Examination | Tenta. Obligatorisk anmälan i Ladok senast 14/1. | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Y11, Geovetenskapens hus Y | 70461,HT19,v:1944/2003,100% DAG,NML | Examination | FINAL EXAM | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | 21878,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Structure of Swedish Language | ... |
Examination e-examination |
All groups | Peter Lundkvist | Laduvikssalen | ||||||||||||||||||||||
09:30 - 13:30 | E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2 | 21873,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML | Sociolinguistics and Conversation Analysis | ... |
Examination e-examination |
All groups | Jessica Douglah | Omtentamen äger rum den 29/2 | |||||||||||||||||||||
10:00 - 15:00 | D358, Arrhenius hus D, Vån 3 | 56848,HT19,v:1949/2003,100% DAG,NML | Examination | ||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | D508, Arrhenius hus D, Vån 5 | 56855,HT19,v:1945/2003,100% DAG,NML | Examination | ||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 | 70471,HT19,v:1944/2003,100% DAG,NML | Examination | LOKAL: Sal Y11 | ||||||||||||||||||||||||||
11:00 - 14:00 | D238, Södra huset D, Vån 2 | Examination | Göran Basth | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | U29, Geovetenskapens hus U, Vån 2 | Examination | Utökad skrivtid GE5029 | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | U34, Frescati hage hus 8 |
36296,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 36315,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Stress & health | Examination | Tenta. Obligatorisk anmälan i Ladok senast 14/1. | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Auditorium 10, Södra huset E, Vån 3 |
10650,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 10651,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 10679,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 10681,HT19,v:1945/2003,50% DAG,NML |
Metaethics The History of Practical Philosophy Metaphysics Epistemology and philosophy of science Method - argumentation, semantics, and formal logic Propositional logic Predicate logic Logic II |
Examination Uppsamling |
|||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | G-salen (auditorium), Arrhenius hus F, Vån 3 | 56870,HT19,v:1945/2003,100% DAG,NML | Examination | Tenta Zoofys | |||||||||||||||||||||||||
16:00 - 19:00 | Auditorium 4, Södra huset B, Vån 3 | 31906,HT19,v:1945/2003,50% DAG,DST | Examination | ||||||||||||||||||||||||||
Sat | 2020-01-18 | 08:00 - 19:00 | Resursrum 233, Studenthuset, Vån 2 | Examination | Synsvag student, Cornelia Clarén | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | U29, Geovetenskapens hus U, Vån 2 |
58581,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 58589,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Geographical Structures and Society | Examination | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A |
10651,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 10661,HT19,v:1945/2003,50% DAG,NML 10676,HT19,v:2004/2023,50% KV,NML 10679,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 10680,HT19,v:1936/1944,50% DAG,NML |
The Philosophy of Physics The History of Theoretical Philosophy part 1-2 The History of Theoretical philosophy part 2 Logic I |
Examination Resit Uppsamling |
Omtentatillfället i Den teoretiska filosofins historia del 1 är enbart för kvällskursen. | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 16:00 |
Sal 126, Sveaplan Sal 130, Sveaplan Sal 207, Sveaplan Data1, Sveaplan Rum 122, Sveaplan |
Examination | Jane Barkström | ||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 13:00 | D499, Södra huset D, Vån 4 |
25049,HT19,v:1936/2003,100% BLA,NML 25899,HT19,v:1935/2003,50% KV,NML 25904,HT19,v:1936/2003,25% DAG,NML 25906,HT19,v:1936/2003,50% KV,NML 25915,HT19,v:1936/2003,100% BLA,NML 25922,HT19,v:1936/2003,100% BLA,NML 25935,HT19,v:1936/2003,100% KV,NML |
Russia Yesterday and Today Grammar and Text I Grammar and Text II Text analysis and translation I Text analysis and translation II Poland - history, culture and society |
Examination | Tenta: Po1(heltid)/Polen… ; Omtentor: RyNA/GT1 ; RyNB/GT2 ; Ry1/Text ; Ry2/Text ; KPSL/RIOI | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:30 | U29, Geovetenskapens hus U, Vån 2 | Examination | Utökad skrivtid GE2016/GE2018 | ||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Auditorium 3, Södra huset B, Vån 3 |
10650,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 10656,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 10658,HT19,v:1945/2003,50% DAG,NML 10664,HT19,v:1945/2003,50% DAG,NML 10675,HT19,v:1936/2003,25% DAG,NML |
Introduction to Argumentation, Semantics and Logic Logic in Computer Science and Artificial Intelligence Formal Methods - fundamentals Philosophy of Mind |
Examination Resit |
|||||||||||||||||||||||||
Sun | 2020-01-19 | 08:45 - 17:15 | D416, Södra huset D, Vån 4 | Examination | |||||||||||||||||||||||||
23:00 - 00:00 |
77689,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML 77713,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML |
Social Science education, teaching and learning |
Examination Written assignment |
||||||||||||||||||||||||||
w4, 2020 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mon | 2020-01-20 | 09:00 - 16:00 |
Sal 126, Sveaplan Sal 130, Sveaplan Sal 207, Sveaplan Data1, Sveaplan Rum 122, Sveaplan |
Examination | Jane Barkström | ||||||||||||||||||||||||
Tue | 2020-01-21 | 16:00 - 20:00 | Hedbergsalen, Kräftriket hus 15 | Examination | |||||||||||||||||||||||||
Thu | 2020-01-23 | 09:00 - 13:00 | Laduvikssalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | 21211,VT20,v:2004/2023,100% DAG,NML | Written Communication | ... |
Examination e-examination |
All groups |
Hanna Hallmén Jeanna Wennerberg Per Mårtenson Petra Kjellarsson |
||||||||||||||||||||
17:00 - 20:00 | 3:232 D, Kräftriket hus 3 | Examination | FA omtenta | ||||||||||||||||||||||||||
Sat | 2020-01-25 | 10:00 - 13:00 | Laduvikssalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | 10676,HT19,v:2004/2023,50% KV,NML | Method - argumentation, semantics, and formal logic | Examination | |||||||||||||||||||||||
w5, 2020 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tue | 2020-01-28 | 09:00 - 10:00 | Resursrum 163, Studenthuset, Vån 1 |
Examination Meeting |
|||||||||||||||||||||||||
11:00 - 12:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | Text Writing | Examination | Förlängd tid (för student med intyg om särskilt ped. stöd) | |||||||||||||||||||||||||
Wed | 2020-01-29 | 13:00 - 15:00 | Resursrum 253, Studenthuset, Vån 2 | Examination | Bokad åt student för tentamen, Klara T. | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 |
Laduvikssalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A |
34694,VT20,v:2004/2012,100% DAG,NML | Knowledge and Science | Examination | |||||||||||||||||||||||||
Thu | 2020-01-30 | 09:00 - 11:00 | Resursrum 231, Studenthuset, Vån 2 | Examination | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | Resursrum 165, Studenthuset, Vån 1 |
Examination Meeting |
|||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | Resursrum 256, Studenthuset, Vån 2 |
Examination Meeting |
|||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | 31874,HT19,v:1949/2003,100% DAG,NML | Examination | ||||||||||||||||||||||||||
Fri | 2020-01-31 | 09:00 - 17:00 | Resursrum 253, Studenthuset, Vån 2 | Examination | Bokad åt student, Mimi R. För tentamen. | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 |
U36, Geovetenskapens hus U, Vån 3 U37, Geovetenskapens hus U, Vån 3 |
58648,VT20,v:2004/2012,100% DAG,NML | Perspectives on Sustainable Development | Examination | All | Tentamen, mom1 | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | 32239,VT20,v:2004/2008,100% DAG,NML | Examination | All | Dugga | ||||||||||||||||||||||||
12:30 - 14:30 | KÖL-K438, Arrhenius KÖL, Vån 4 | 53900,VT20,v:2004/2008,100% DAG,NML | Examination | Partial exam #1: sequence analysis | |||||||||||||||||||||||||
Sat | 2020-02-01 | 09:00 - 12:00 | U29, Geovetenskapens hus U, Vån 2 | 58626,HT19,v:1945/2003,100% DAG,NML |
Remote Sensing GIS |
Examination | Re-exam, U29 | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 13:00 | D499, Södra huset D, Vån 4 |
25049,HT19,v:1936/2003,100% BLA,NML 25905,HT19,v:1936/2003,25% KV,NML 25908,HT19,v:1935/2003,100% DAG,NML 25910,HT19,v:1936/2003,50% KV,NML 25915,HT19,v:1936/2003,100% BLA,NML 25918,HT19,v:2005/2023,50% BLA,NML 25922,HT19,v:1936/2003,100% BLA,NML 25942,HT19,v:1936/2003,100% BLA,NML |
History of Russian Literature Grammar and Text II Grammar I History of Literature Text analysis and translation III Pronunciation and Phonetics |
Examination | Omtentor: RyNy/GT2 ; Ry1/Gram ; Ry2/Litthist ; Ry3/Text ; Tj1/Fon ; KPSL/RyLi | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 | Y21, Geovetenskapens hus Y, Vån 2 | 32230,HT19,v:1936/1940,100% DAG,NML | Examination | Uppsamlingstentamen | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Y22, Geovetenskapens hus Y, Vån 2 | 32224,HT19,v:1949/2003,100% DAG,NML | Examination | All | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||
w6, 2020 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mon | 2020-02-03 | 17:00 - 21:30 | 3:240 G, Kräftriket hus 3 | Examination | Ali Farshin | ||||||||||||||||||||||||
Tue | 2020-02-04 | 09:30 - 12:00 | D358, Arrhenius hus D, Vån 3 | 56003,VT20,v:2004/2013,100% DAG,NML | Examination | Examination 1. Note that the room might be changed! | |||||||||||||||||||||||
17:30 - 21:15 | 3:230 B, Kräftriket hus 3 |
Examination Course |
Ali Farshin |
FE3133 Omtenta REFI |
|||||||||||||||||||||||||
Wed | 2020-02-05 | 09:00 - 15:00 | E314, Arrhenius hus E, Vån 3 | Examination | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A |
56986,VT20,v:2004/2013,100% DAG,NML 56987,VT20,v:2004/2013,100% DAG,NML |
Examination | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | 64278,VT20,v:2004/2012,100% DAG,NML | Technology for Primary School Teachers | Examination | Group 4 UM3112 | KTH Campus: M35, M36 | ||||||||||||||||||||||||
Thu | 2020-02-06 | 18:00 - 21:00 | Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | Examination | |||||||||||||||||||||||||
Fri | 2020-02-07 | 11:15 - 13:00 | U10, Geovetenskapens hus U | Examination | Utökad skrivtid GG5127 | ||||||||||||||||||||||||
Sat | 2020-02-08 | 09:00 - 14:00 | U12, Geovetenskapens hus U, Vån 1 | 59819,HT19,v:1949/2003,100% DAG,NML | Examination | Re-exam | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | U29, Geovetenskapens hus U, Vån 2 | 58627,HT19,v:1945/2003,100% DAG,NML | Examination | All | Re-examination | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | U12, Geovetenskapens hus U, Vån 1 | Examination | Utökad skrivtid GG5125 | ||||||||||||||||||||||||||
w7, 2020 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mon | 2020-02-10 | 16:00 - 19:00 | Resursrum 232, Studenthuset, Vån 2 | Examination | Bokad åt student för tentamen, Lukas J. | ||||||||||||||||||||||||
Tue | 2020-02-11 | 09:00 - 14:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A |
36369,VT20,v:2004/2023,100% DAG,NML 36372,VT20,v:2004/2023,100% DAG,NML |
Methodology | Examination | Alla Metod & statistik | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | 48372,HT19,v:1936/2003,25% DAG,NML | Examination | Guillaume Brunerie | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Resursrum 231, Studenthuset, Vån 2 | Examination | Bokad pga service av rummet. | ||||||||||||||||||||||||||
Wed | 2020-02-12 | 08:00 - 17:00 | Resursrum 231, Studenthuset, Vån 2 | Examination | Bokad pga service i rummet. | ||||||||||||||||||||||||
08:45 - 13:15 | 15:108, Kräftriket hus 15 | Examination | Ali Farshin | Tenta RESTR | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | P232, Arrhenius hus P, Vån 2 | Examination | Maria Greger | Extrarum Växtfystenta | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Laduvikssalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | 10695,VT20,v:2004/2023,100% DAG,NML | Epistemology and philosophy of science | Examination | |||||||||||||||||||||||||
16:00 - 21:00 | B487, Södra huset B, Vån 4 | Examination | |||||||||||||||||||||||||||
17:00 - 21:00 | 07782,VT20,v:2004/2023,50% BLA,DST | Beginner's course 2 |
Examination Resit |
Latin I, 1 campus | Maria Plaza | B487. | |||||||||||||||||||||||
Thu | 2020-02-13 | 10:00 - 14:00 | 334, Wallenberg, Vån 3 | 15828,VT20,v:2004/2023,100% DAG,NML | Theory and method in Archaeology | Examination | Tentamen. Betygsättning sker enligt sjugradig betygsskala. | ||||||||||||||||||||||
12:00 - 16:45 | Sal Asienbiblioteket, Kräftriket hus 21, Vån 2 | 28453,VT20,v:2004/2023,75% DAG,NML | Practical Language Proficiency II | Examination | Group A1 | Eriko Seto Norrgård | Presentation 1 | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 18:00 | U31 (David Magnusson-salen), Frescati hage hus 8 | 36392,VT20,v:2004/2008,100% DAG,NML | Research methods and statistics | Examination | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||
Fri | 2020-02-14 | 09:00 - 13:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | 30831,VT20,v:2004/2023,100% DAG,NML | Introduction to international relations | IR I: Intro IR | Examination | EH1901 All | |||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E | 30832,VT20,v:2004/2023,100% DAG,NML | Perspectives on the development of the world eonomy, part 1 | EH I-1 Perspektiv | Examination | All | |||||||||||||||||||||||
09:30 - 14:00 |
KÖL-K239, Arrhenius KÖL, Vån 2 KÖL-K233, Arrhenius KÖL, Vån 2 |
53891,VT20,v:2004/2007,100% DAG,NML | Examination | Tenta | |||||||||||||||||||||||||
09:30 - 15:00 |
KÖL-K247, Arrhenius KÖL, Vån 2 KÖL-K241, Arrhenius KÖL, Vån 2 |
Examination | Extrasal KN5001 | ||||||||||||||||||||||||||
12:00 - 16:45 | Sal Asienbiblioteket, Kräftriket hus 21, Vån 2 | 28453,VT20,v:2004/2023,75% DAG,NML | Practical Language Proficiency II | Examination | Group A2 | Eriko Seto Norrgård | Presentation 1 | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | KÖL-K438, Arrhenius KÖL, Vån 4 | 53900,VT20,v:2004/2008,100% DAG,NML | Examination | Partial exam #2: macromolecular structure | |||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | 10686,VT20,v:2004/2023,100% DAG,NML | Introduction to Argumentation, Semantics and Logic | Examination | |||||||||||||||||||||||||
Sat | 2020-02-15 | 09:00 - 14:00 | U10, Geovetenskapens hus U | 59839,HT19,v:1949/2003,100% DAG,NML | Examination | Re-exam | |||||||||||||||||||||||
Sun | 2020-02-16 | 06:45 - 07:00 | 3:240 G, Kräftriket hus 3 | Examination | Ali Farshin | ||||||||||||||||||||||||
w8, 2020 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mon | 2020-02-17 | 08:00 - 19:00 | Resursrum B202, Frescati hage hus 8 | Examination | Linnea Hjelmtorp Andersson | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | D502, Arrhenius hus D, Vån 5 | 56001,VT20,v:2004/2008,100% DAG,NML | Examination | Written exam. Note that the room might be changed. | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | D508, Arrhenius hus D, Vån 5 | Examination | Biostat I tenta extrarum | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Y12, Geovetenskapens hus Y, Vån 1 | Examination | Tentamen MI8017 | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Y13, Geovetenskapens hus Y, Vån 1 | 70477,VT20,v:2004/2008,100% DAG,NML | Examination | Exam | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | 21124,VT20,v:2004/2008,100% DAG,NML | Swedish Pronunciation from a Learning Perspective | Examination | Julia Backelin Forsberg | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | U31 (David Magnusson-salen), Frescati hage hus 8 | 36370,VT20,v:2004/2023,100% DAG,NML | Social Psychology | Examination | Alla | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | 36370,VT20,v:2004/2023,100% DAG,NML | Social Psychology | Examination | Alla | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Y11, Geovetenskapens hus Y | 59880,VT20,v:2004/2008,100% DAG,NML | Examination | Exam | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | 64277,VT20,v:2004/2023,100% DAG,NML | Technology and technology teaching | Examination | All groups UM3106 | 70. Tentamen. KTH Campus. | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | Laduvikssalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D |
39711,VT20,v:2004/2008,100% DAG,NML 39715,VT20,v:2004/2013,100% DAG,NML |
Fundamentals of Statistics 1 Multivariate methods |
Examination | All |
Mandatory registration for exam Obligatorisk anmälan till tentamen |
|||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E | Examination | Lokaler meddelas i Fastreg dagen innan tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
14:30 - 16:30 | Resursrum 257, Studenthuset, Vån 2 | Examination | |||||||||||||||||||||||||||
15:00 - 20:30 | E347 (datorsal), Södra huset E, Vån 3 | 31956,VT20,v:2004/2008,100% DAG,NML | Examination | ||||||||||||||||||||||||||
19:00 - 22:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E | Examination | |||||||||||||||||||||||||||
Tue | 2020-02-18 | 09:00 - 12:00 |
JMK-salen, Garnisonen, Vån 4 Sal1, Garnisonen, Vån 4 Sal2, Garnisonen, Vån 4 Sal4, Garnisonen, Vån 4 |
18918,VT20,v:2004/2023,100% DAG,NML | Fashion in French Cultural History | Examination | Alla | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 15:00 |
KÖL-K247, Arrhenius KÖL, Vån 2 KÖL-K241, Arrhenius KÖL, Vån 2 |
Examination | Extrasal KZ2012 Jämvikt | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 |
KÖL-K433, Arrhenius KÖL, Vån 4 KÖL-K438, Arrhenius KÖL, Vån 4 KÖL-K439, Arrhenius KÖL, Vån 4 KÖL-K441, Arrhenius KÖL, Vån 4 KÖL-K447, Arrhenius KÖL, Vån 4 |
54011,VT20,v:2004/2012,100% DAG,NML | Equilibrium theory | Equilibrium | Examination |
Anne Ertan Kadir Abdul Karim Mirva Eriksson |
|||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Seminarierum 2 (Garnisonen), Garnisonen, Vån 4 | Examination | |||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A |
39694,VT20,v:2004/2008,100% DAG,NML 39720,VT20,v:2004/2013,100% DAG,NML |
Statistical theory with applications I, examination Multivariate Analysis |
Examination | Alla |
Obligatorisk anmälan till tentamen. Mandatory registration for exam. |
|||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | U13, Geovetenskapens hus U | Examination | Enskild skrivsal GG5105 | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 10:00 | U28, Geovetenskapens hus U | Examination | Utökad skrivtid GG5105 | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E | 64274,VT20,v:2004/2008,100% DAG,NML | Examination | All Groups | Anna Ålund | Inga hjälpmedel är tillåtna på tentan. Endast skrivverktyg så som pennor, sudd och linjal är tillåtet. | |||||||||||||||||||||||
09:30 - 12:00 | D358, Arrhenius hus D, Vån 3 | 56003,VT20,v:2004/2013,100% DAG,NML | Examination | Examination 2. Note that the room might be changed! | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | U28, Geovetenskapens hus U | 59885,VT20,v:2004/2012,100% DAG,NML | Examination | Written examination (theory) | |||||||||||||||||||||||||
12:00 - 13:00 | Sal4, Garnisonen, Vån 4 | Examination | |||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | U28, Geovetenskapens hus U | 59885,VT20,v:2004/2012,100% DAG,NML | Examination | Written examination (practical) | |||||||||||||||||||||||||
16:00 - 21:30 | 15:108, Kräftriket hus 15 | Examination | Ali Farshin | ||||||||||||||||||||||||||
16:00 - 21:30 | 15:111, Kräftriket hus 15 | Examination | |||||||||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 | U28, Geovetenskapens hus U | Examination | Utökad skrivtid GG5105 | ||||||||||||||||||||||||||
16:00 - 21:00 | Wallenbergsalen, Kräftriket hus 3 | Examination | |||||||||||||||||||||||||||
23:45 - 00:00 | 28463,VT20,v:2004/2023,100% DAG,NML | Arabic research topics | Examination | Elie Wardini | Inlämning hemtenta | ||||||||||||||||||||||||
Wed | 2020-02-19 | 08:00 - 18:00 | Sal 36, Kräftriket hus 5, Vån 3 | Examination | Jennifer Chamberlain | E-tenta | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 |
JMK-salen, Garnisonen, Vån 4 Sal1, Garnisonen, Vån 4 Sal2, Garnisonen, Vån 4 Sal3, Garnisonen, Vån 4 Sal4, Garnisonen, Vån 4 |
18923,VT20,v:2004/2023,100% DAG,NML | Media In Time and Space | Examination | All | Petrus Dahlbeck | Salstentamen | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | E299, Språkstudion, Studio 1, Södra huset E |
21133,VT20,v:2004/2023,100% DAG,NML 21170,VT20,v:2004/2008,100% DAG,NML 21210,VT20,v:2004/2023,100% DAG,NML 21213,VT20,v:2004/2023,100% DAG,NML |
Scandinavian Languages and Swedish Language History Scandinavian Languages and Swedish Language |
... |
Examination e-examination |
All groups |
Allan Hansen Hedvig Solbakken Mikael Kalm |
||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | U31 (David Magnusson-salen), Frescati hage hus 8 | 36403,VT20,v:2004/2008,100% DAG,NML | Theoretical foundations of assessment and treatment | Examination | Tentamen. Lokal: U31, hus 8 Frescati hagväg |
Course code | Course name |
2LG018 | Socialpsykologi (T1) |
2LG027 | Psykologi ur ett livsloppsperspektiv (T1) |
2LG070 | Statistik 1 (T1) |
2LG077 | Kognitions- och neuropsykologi 1 (T3) |
ABAG01 | Arabic with Middle Eastern and North African Studies I |
ABAG03 | Arabic with Middle Eastern and North African Studies III |
ABAG06 | Arabic with Middle Eastern and North African Studies - Bachelor's Course |
AN1200 | Classical Archaeology and Ancient History I |
AR1000 | Archaeology I |
AR2100 | Archaeology II |
ARO720 | Introduction to Osteological Paleopathology |
ARO852 | Osteoarchaeological methods |
AT1040 | Labour Relations and Management I |
AT2050 | Labour Relations and Management II |
ATF012 | Wages, Wage Formation, Wage Structure |
ATS150 | Indivduals, organisation and labour markets: Sociological perspectives on occupations and firms |
BAL116 | Latvian I |
BAL216 | Lithuanian I |
BAL226 | Litauiska II |
BAL235 | Lithuanian III |
BAL315 | Baltic History, Culture and Society - Latvia |
BAL325 | Baltic History, Culture and Society - Lithuania |
BAL335 | Baltic Linguistics - Latvian |
BAL345 | Baltic Linguistics - Lithuanian |
BL1007 | The Evolution, Genetics and Behaviour of the Dog, Introductory Course |
BL1012 | Systematics, Ecology and Behaviour of Birds, Introductory Course |
BL2011 | Genes, Cells and Populations |
BL2016 | Physiology |
BL2018 | Cell and Molecular Biology |
BL2020 | Scientific Method and Evolutionary Thinking |
BL2022 | Faunistics |
BL2023 | Diversity and Phylogeny of Organisms |
BL2024 | Introduction to Biological Statistics |
BL3008 | Cell and Molecular Biology |
BL4003 | Immunology |
BL4009 | Developmental Biology |
BL4021 | Biological Statistics I |
BL5005 | Ecology II |
BL5013 | Ethology I |
BL5023 | Molecular Genetics |
BL5029 | Zoology - anatomy and function |
BL7037 | Human Behaviour: Biology and Culture |
BL7039 | Animal Cognition |
BL7048 | Biological Statistics II |
BL7051 | Green Biotechnology |
BL7052 | Paleoecology, genetics and human prehistory |
BL7054 | Evolutionary Ecology |
BL7056 | Marine Ecosystem Dynamics |
BL8001 | Biodiversity: Patterns and Processes |
BL8016 | Ethology II |
CTL101 | Swedish as a Second Language I, for Teaching at Compulsory School Years 7-9, Upper Secondary Schools and Adult Education |
CTS112 | Swedish Grammar from a Crosslinguistic Perspective |
DA2001 | Computer Science I |
DA2004 | Programming Techniques for Mathematicians |
EC1212 | Macroeconomic Theory and Applications (part time study plan) |
EC2101 | Intermediate Microeconomics |
EC2102 | Labour Market Economics |
EC2106 | Public Finance |
EC2110 | The Economics of Uncertainty and Asymmetric Information |
EC2201 | Intermediate Macroeconomics |
EC2206 | Financial Economics |
EC2303 | Intermediate Development Economics |
EC2404 | Empirical Methods in Economics 2 |
EC2405 | Empirical methods in economics 3 |
EC7110 | Microeconomics |
EC7114 | Antitrust and Regulation |
EC7210 | Macroeconomics |
EC7213 | Financial Development and Crises |
EC7310 | Development Economics |
EC7311 | Economic Integration |
EC7410 | Econometrics 1 |
EC7414 | Policy Analysis in Labor Economics |
EC7417 | Econometrics 4a: Empirical Research Design |
EC7420 | Econometrics |
EH1411 | Economic history I |
EH1423 | International Relations III |
EH1901 | International Relations I |
EH2019 | International Relations |
EN01GY | English I, for teaching at Upper Secondary Schools |
EN02GS | English II, for teaching at Upper Secondary Schools |
EN02GY | English II, for teaching at Upper Secondary Schools |
EN1014 | English I |
EN20H7 | English II |
ENG2F3 | English language proficiency for preschool class and school years 1-3 |
ENG463 | English III for Primary School Years 4-6 |
ENGE01 | English I |
ENGE02 | English II |
ENGE32 | English III within the Teacher Education Programme for Secondary School and Upper Secondary School, second subject |
ENGE46 | English II for School Years 4-6 - English proficiency and language theory |
ENGEL2 | English II within the Teacher Education Programme for Secondary School and Upper Secondary School |
ENGL46 | English for primary school teachers, years 4-6 |
ES030A | Spanish - Preparatory Course |
ES130A | Spanish I |
ES1INT | Spanish I for International Students |
ES1LP2 | Spanish I for Teaching at Upper-Secondary Schools |
ES1UT2 | Spanish I in Spain |
ES230A | Spanish II |
ES2LP1 | Spanish II, for Teaching at Secondary Schools |
ES330A | Spanish III |
ES3LP1 | Spanish III, for Teaching at Upper-Secondary Schools |
ES3LPA | Spanish III, for Teaching at Upper-Secondary Schools |
ES3SUM | Spanish: Academic Writing and Mediation |
FAA102 | Finnish as Foreign Language I |
FAA110 | Finnish as Foreign Language I A |
FAA210 | Finnish as Foreign Language II A |
FAB100 | Finnish I |
FAB110 | Finnish I A |
FAB210 | Finnish II A |
FAB601 | Finnish for Mother Tongue Teachers I |
FAB611 | Finnish for Mother Tongue Teachers I A |
FAB621 | Finnish for Mother Tongue Teachers II A |
FE1102 | Principles of Finance |
FE1202 | Principles of Management |
FE1204 | Organization I |
FE1205 | Organization - an introduction |
FE1302 | Principles of Marketing |
FE1303 | Marketing I |
FE1402 | Principles of Accounting |
FE1403 | Accounting I |
FE1626 | Basics in Business Administration II, Control and Strategy |
FE2203 | Organization II |
FE2303 | Marketing II |
FE2424 | Accounting II |
FE2631 | Global Markets |
FE3129 | Corporate Finance |
FE3134 | Introduction to Financial Derivatives |
FE3235 | Fundamentals of Strategic Management |
FE3238 | Philosophy, Politics and Economics |
FE3331 | B2B Marketing and Sales |
FE3333 | International Marketing |
FE3427 | Operations Management |
FE3428 | Corporate Enterprise Analysis |
FE3429 | Consolidated Financial Reporting and Auditing |
FE3431 | Financial Reporting |
FE3823 | Empirical Finance |
FE4429 | Financial Statement Analysis |
FE4433 | Supply Chain Management |
FE5122 | Financial Institutions Management |
FE5126 | Advanced Financial Empirical Research |
FE5133 | Financial Market Structure |
FE5427 | Accounting theory and IFRS |
FE5435 | Business Analytics: Data, Models and Decisions |
FI100L | Knowledge, Science, and Methodology |
FI10N1 | Practical Philosophy I |
FI10P1 | Practical Philosophy I - Philosophy, Economics and Politics |
FI11N1 | Political Philosophy I |
FI17N2 | Analysis of argumentation |
FI20N1 | Practical Philosophy II |
FIFM1G | Formal methods for Philosophy and Scientific Reasoning |
FIFYSG | Philosophy of physics |
FILO1G | Logic I |
FILO2G | Logic II |
FILOCS | Logic in Computer Science and Artificial Intelligence |
FILOGX | Logic in Computer Science and Artificial Intelligence |
FIPL1G | Philosophy of Language I |
FIPM1G | Philosophy of Mind |
FITF10 | Theoretical Philosophy I |
FITF1L | Theoretical Philosophy I - logic |
FITF20 | Theoretical Philosophy II |
FITF30 | Theoretical philosophy - Bachelor's Thesis |
FR011A | French, Preparatory Course I |
FR022A | French, Preparatory Course II |
FR030B | French, Preparatory Course |
FR130B | French I |
FR1GRA | French Grammar and Vocabulary |
FR1KPA | Culture and Politics in Contemporary France |
FR1LP2 | French I for Teaching at Secondary Schools |
FR1MSA | French, Oral Proficiency |
FR1UL1 | French I - Course within the ULV project |
FR1ULP | French I in France, within the Teacher Programme |
FR1UT2 | French I in France |
FR1VA1 | French I - Course within the VAL project |
FR1VAL | French I - Complementary Education for Teachers |
FR230B | French II |
FR2KOS | Communication and french linguistics studies |
FR2LP2 | French II for Teaching at Secondary Schools |
FR2ULW | French II - Course within the ULV project |
FR2VAB | French II - Course within the VAL project |
FR330B | French III |
FR3KIK | Interculturality and communicative competence |
FR3LP2 | French III for Teaching at Secondary Schools |
FR3ULW | French III - Course within the ULV project |
FR3VAB | French III - Course within the VAL project |
FRK30B | French, Bachelor's Course |
FS1704 | History of Dress |
FS1808 | Research Methods in Fashion Studies |
FS2003 | Fashion Studies - Bachelor's course |
FS7010 | Fashion studies I |
FS7022 | Fashion Studies II |
FV1011 | Cinema Studies I |
FV1012 | Cinema Studies II |
FV1022 | The Cultural History of Japanese Cinema |
FV1027 | Swedish Film and Television Culture |
FV7324 | Animation Cinema: A Performative History |
GE1015 | Sustainable Development |
GE1020 | Ecosystem Service Management |
GE2012 | Environmental Protection and Management |
GE2016 | Geography IL with Educational Perspectives |
GE2017 | Natural Science for Upper Secondary School Teachers - Physics and Geosciences |
GE2018 | Geography I |
GE2021 | Physical Geography |
GE2022 | Natural Science for Upper Secondary School Teachers - Earth Sciences |
GE4027 | Geographic Information Systems (GIS) |
GE4029 | Quaternary Geology and Hydrology |
GE5001 | Geography III |
GE5026 | Geography IIIL with Educational Perspectives |
GE5029 | Hydrology and Water Resources |
GE5032 | Landscape Analysis and Soil Science |
GE5034 | Climate and Society |
GE7022 | Applied Environmental Modelling |
GE7062 | Applied Remote Sensing and GIS for Landscape Analysis |
GE7063 | Global Climate and Environmental Change |
GE7071 | Case Studies of Environmental Impact Assessments |
GE7073 | Methods in Physical Geography and Quaternary Geology |
GE7079 | Polar and Alpine Environments and Climate Change |
GG1005 | The Sea, Introductory Course |
GG1013 | Speciation and Extinctions in Time and Space, Introductory Course |
GG1017 | Age of the Earth, Introductory Course |
GG2202 | Geology and Geophysics |
GG4028 | Introduction to geomicrobiology |
GG4207 | Marine Geophysical Mapping Methods |
GG4208 | Sedimentary Systems |
GG4209 | Global Geochemical Cycles |
GG4210 | Digital Processing of Marine Geophysical Data |
GG4215 | Organic Geochemistry |
GG4216 | Paleoceanography and marine geology |
GG5105 | Mineralogy and Petrology |
GG5125 | Marine Geophysics |
GG7024 | Marine Geotechnics |
GG8019 | Isotope Geology |
GU5001 | Global Development III |
GV1000 | Gender Studies I |
HI1011 | History I. The history of the world from ancient civilizations to globalized societies |
HI1211 | History I for Bachelor's Programme in History and Political science |
HI1351 | Basic Course in History – History I, Part 1 |
HIÄ101 | History I for teachers, Seconday school and Upper Secondary School |
HV461S | Social Studies for Middle School, History, Religions, Social Science and Geography |
HV46SO | Social Studies for Middle School, History Religions Social Sience and Geography |
HV46TS | Social Studies for Primary School, History, Religions, Social Science and Geography |
HVF31S | Social Studies for Primary School |
IPA431 | Introduction to Educational Research Methods |
IPA452 | Theory of Science |
IT011A | Italian, Preparatory Course 1 |
IT022A | Italian, Preparatory Course 2 |
IT130B | Italian I |
IT1LP2 | Italian I - for teaching at Secondary Schools |
IT230A | Italian II |
IT2LP1 | Italian II, for Teaching at Secondary Schools |
IT330A | Italian III |
JKA111 | Japanese I |
JKA222 | Japanese II |
JKA331 | Japanese III |
JKA553 | Japanese V |
JKB111 | Korean I |
JKB331 | Korean III |
JKB552 | Korean V |
JKB911 | The Relations Between North and South Korea |
JO1067 | Journalism Studies I |
KB2003 | Biochemistry I |
KB5006 | Biochemistry III- Proteins from gene to function |
KB7010 | Structural Biochemistry |
KB7017 | Bioinformatics |
KG1206 | Geographical Information Systems and Cartography |
KG1220 | Urban and Regional Planning II |
KG1302 | Population, Environment and Landscape Change |
KG1303 | Cities and Urban Society – Local and Global Challenges |
KG1304 | GIS and Spatial Analysis I |
KG1306 | Urban and Regional Planning – Foundations |
KG1307 | Urban and Regional Planning – Organization |
KG2315 | Urban and Regional Planning – Processes |
KI1401 | Chinese I |
KI3401 | Chinese III |
KI5401 | Chinese V |
KN5001 | Neurochemistry |
KN7001 | Neurochemistry with Molecular Neurobiology |
KO2003 | Organic Chemistry I |
KO5001 | Organic Chemistry - Reactivity and Structure |
KOMSPRKU | Kommunikation & Språklig struktur |
KSA011 | Greek I, 1 |
KSA992 | Greek Eros - Love and Eroticism in Ancient Greece |
Course code | Course name |
KSANG2 | Biblical Greek II |
KSB011 | Latin I, 1 |
KSB020 | Latin II |
KV1000 | Art, Architecture and Visual culture in Sweden |
KV1420 | Art History I: Visual Studies |
KV1500 | Art History I |
KV1560 | Critical Heritage Studies |
KV2290 | Art History II |
KV3060 | Art History - Bachelor´s Course |
KV3080 | Art History - Bachelor´s Course, focus Museums and Cultural Heritage |
KV5254 | Gender Perspectives on Art and Visual Culture |
KV5257 | The Cultural Heritage in a Global Perspective |
KV5262 | Heritage as academic field of research and practice |
KZ2012 | Basic Chemistry |
KZ3001 | Physical and Inorganic Chemistry |
KZ4007 | Introduction to Environmental Chemistry, FC |
KZ4016 | Computational Data Analysis in Chemistry |
KZ4018 | Physical Chemistry |
KZ7002 | Chemical Modelling |
KZ7003 | Solid State Chemistry |
LAS100 | Latin American Studies I |
LAS101 | Early History of Latin America |
LAS102 | Development in Latin America from 1900 |
LIN019 | The History of Languages |
LIN020 | The Music of Everyday Speech |
LIN130 | Linguistics I |
LIN131 | Introduction to Linguistics |
LIN133 | Linguistic Evolution, Development, and Variation |
LIN135 | The Languages of the World |
LIT400 | Sign Language for Beginners I |
LIT402 | Swedish Sign Language II - theory and practice |
LITK10 | Sign Language - Theory and Practice I |
LITN03 | Introductory Course in Swedish Sign Language |
LK1011 | Basic Course in the Humanities |
LK1071 | Program of Cultural Management Studies |
LK7090 | Publishing Studies |
LV2400 | Intermediate Course in the History of Literature |
LV3100 | Bachelor's Course in Literature |
LVAK09 | Children´s Literature II. Reading and Interpretation of Literary Classics |
LVAN50 | Introduction to Literary Interpretation |
LVGN01 | Basic Course in the History of Literature |
LVGN07 | Multicultural Literature for Children and Young Adults |
LVGN11 | The Documentary Concept and Literature |
LVL01U | Analysis and Interpretation of Literary Texts - Course within the VAL Project |
LVL02U | History of Literature I - Course within the VAL Project |
LVL03U | Literature and the Reader - Course within the VAL Project |
LVL10U | Basic Course in the History of Literature - Course within the VAL Project |
LVÄA40 | Swedish for teachers, with literature specialization, Upper Secondary School IV |
LVÄG41 | Swedish for teachers, with literature specialization, Upper Secondary School IV |
MI2004 | Environmental Science I |
MI3001 | Climate Change Solutions |
MI4004 | Aerosol Physics |
MI4005 | Aerosol Chemistry |
MI4009 | Environmental Physics |
MI7009 | Environment and Health |
MI7016 | Atmosphere, Biogeosphere and Climate Change |
MI7017 | Environmental Organic Chemistry and Modeling |
MI8011 | Environmental Technology |
MI8013 | Food Safety and Inspection |
MI8017 | Environmental Biogeochemistry |
MK1034 | Media and Communication Studies I |
MK1036 | Media and Communication Studies II |
MM1005 | Mathematics for Economic and Statistical Analysis |
MM2001 | Mathematics I |
MM2002 | Mathematics for the Natural Sciences I |
MM3001 | Mathematical Methods for Economists |
MM5010 | Mathematics II - Analysis, part A |
MM5011 | Mathematics II - Analysis, part B |
MM5012 | Mathematics II - Linear Algebra |
MM5013 | Mathematics II - Algebra and Combinatorics |
MM5014 | Numerical Analysis |
MM5020 | Mathematics III - Abstract algebra |
MM5021 | Mathematics III - Foundations of Analysis |
MM5022 | Mathematics III - Complex Analysis |
MM5023 | Mathematics III - Combinatorics |
MM7006 | Optimization |
MM7010 | Dynamic Systems and Optimal Control Theory |
MM7022 | Logic II |
MM7024 | Linear Algebra and Learning from Data |
MM8002 | Topology |
MM8016 | Mathematical Control Theory |
MM8019 | Algebraic geometry and commutative algebra |
MM8036 | Type theory |
MO1002 | Oceanography, Introductory Course |
MO4000 | Atmospheric Physics and Chemistry |
MO8001 | Meteorology I |
MO8002 | Meteorology II |
MO8005 | Mesoscale Meteorology |
MO8007 | Numerical Methods in Atmospheric Sciences and Oceanography |
MO8009 | Geophysical Fluid Dynamics |
MO8010 | Turbulent Boundary Layers in the Atmosphere and Ocean |
MO8011 | Cloud Micro- and Macrophysics |
MO8013 | Physical Oceanography |
MT3001 | Probability Theory I |
MT4001 | Statistical Analysis |
MT5001 | Linear Statistical Models |
MT5003 | Theory of Statistical Inference |
MT5006 | Categorical Data Analysis |
MT5014 | Econometric methods |
MT7001 | Probability Theory III |
MT7012 | Mathematical Methods in Life Assurance I |
MT7016 | Economics for Actuaries |
MT7023 | Stochastic Processes III |
MT7038 | Statistical Learning |
MT8003 | Mathematical Methods in Life Assurance II |
MVFIMU | Musicology - Film Music |
MVMTGR | Fundamentals of Music Theory |
MVMTHS | Musicology - Music Theory |
MVMUTE | Musicology - Music Theory |
MVSPMU | Computer game music |
MVTER1 | Musicology I |
NL1010 | Dutch I A |
NL1100 | Dutch I |
NS0001 | Swedish for International Students and Researchers, Course 1 |
NS0002 | Swedish for International Students and Researchers, Course 2 |
NS0003 | Swedish for International Students and Researchers, Course 3 |
NS0004 | Swedish for International Students and Researchers, Course 4 |
NS0005 | Swedish for International Students and Researchers, Course 5 |
NS0222 | Preparatory Course in Swedish |
NS0333 | Qualifying Course in Swedish for University Studies |
NS1079 | Language Norms in Modern Swedish |
NS1081 | Swedish I |
NS1096 | Academic Swedish for Second Language Speakers |
NS1111 | Bachelor's Programme in Professional Communication, Course 1 |
NS172U | Introduction to Swedish Academic Language for Foreign Teachers - Course within the ULV-Project |
NS2031 | Swedish II |
NS2036 | Scandinavian Languages and Swedish Language History |
NSGY31 | Swedish III for teachers, Upper Secondary School |
NSN110 | Swedish I for teachers, Secondary school and Upper Secondary School |
NSN230 | Swedish II for Teachers, Secondary School and Upper Secondary School |
NSS211 | Swedish Pronunciation from a Learning Perspective |
NSSUSA | Swedish for International Employees Course A |
NSSUSB | Swedish for International Employees Course B |
NSSUSC | Swedish for International Employees Course C |
NSÄA30 | Swedish III for teachers, Secondary school |
NSÄA40 | Swedish for teachers, Upper Secondary School IV |
NSÄG41 | Swedish for teachers, Upper Secondary School IV |
PEG100 | Basic Course in Education |
PEG103 | Research Theory and Methods I |
PEG210 | Education II in Personnel, Work and Organization |
PEG220 | Education II |
PO130A | Portuguese I |
PO230A | Portuguese II |
PO330A | Portuguese III |
PR1521 | Advertising & PR: Basic Management |
PR2521 | Advertising Strategy |
PR2551 | Visual communication |
PRMFI1 | Internet Marketing |
PS1122 | Psychology I |
PS2211 | Psychology II |
PS2214 | Extended Psychology II |
PS2215 | Psychology II: Personnel, Work and Organization |
PS3311 | Psychology III |
PS3316 | Psychology III: Personnel, Work and Organization |
PSMT15 | Statistics 1 |
PSMT30 | Research Methods I |
PSMT49 | Applied questionnaire methods |
PSMT55 | Higher cognitive functions |
PSPR02 | Neuroscience, cognition and learning, 1 |
PSPR05 | Developmental Psychology, 2: School Age and Adolescence |
PSPR09 | Research methods and statistics |
PSPR11 | Neuroscience, cognition and learning, 4: Psychology of learning |
PSPR13 | Group, organisation and society, 1: Group Psychology |
PSPR14 | Group, organisation and society, 2: Work and organizational psychology |
PSPR16 | Psychological Assessment, 1: Psychopathology |
PSPR20 | Psychological Assessment, 5: Children and youth |
PSPR21 | Psychotherapy and psychological treatments, 1: Theoretical foundations of assessment and treatment |
PSPR23 | Psychotherapy and psychological treatments, 2: Theory, application and clinic |
PSPR25 | Psychotherapy and psychological treatments, 3: Theory, application and clinic |
PSPR26 | Work, organizations and groups, 2: Consultancy in theory and practice |
PSPR27 | Psychotherapy and psychological treatments, 4: Theory, application and clinic |
PSSKBT | Psychotherapeutic theories and methods in CBT |
PSTB02 | Applied behavior analysis II – Research methods: Behavioral observation and study design |
PSTPPD | Psychotherapeutic theories and methodes in PDT |
RHG001 | History of Religions I |
RHG002 | History of Religions II |
RKVG11 | Religion I for teachers, Secondary School and Upper Secondary School |
RKVG12 | Religion II for teachers, Upper Secondary School |
RKVG13 | Religion III for teachers, Upper Secondary School |
RKVG72 | Religion II for teachers, Upper Secondary School |
SA1002 | Social Anthropology I |
SA2002 | Social Anthropology II |
SLKPS1 | Slavic Culture and Politics I |
SLPO1A | Polish I A |
SLPO2B | Polish II B |
SLPOL1 | Polish I |
SLRIOI | Russia yesterday and today |
SLRYLI | Course in Russian Literary History |
SLRYNA | Introductory Course in Russian A |
SLRYNB | Introductory Course in Russian B |
SLRYNY | Introductory Course in Russian |
SLRYS1 | Russian I |
SLRYS2 | Russian II |
SLRYS3 | Russian III |
SLTJ1A | Czech I A |
SLTJE1 | Czech I |
SLTJE3 | Czech III |
SO7111 | Basic Demographic Methods |
SOA100 | Sociology I |
SOA200 | Sociology II |
SOA300 | Sociology III |
SOB100 | Applied Sociology I |
SOB200 | Applied Sociology II |
SOB220 | Applied Social Research |
SOB300 | Applied Sociology III |
SOC100 | Sociology, Working Life and Labour Market I |
SOC200 | Sociology, Working Life and Labour Market II |
SOC300 | Sociology: Working Life and Labour Markets III |
SOD100 | Social Science Course: Personnel, Work, Organization |
SOD200 | Sociology: Personnel, Work, Organization II |
SOD240 | Personnel and Labour Relations |
SOD300 | Sociology: Personnel, Work, Organization III |
SON200 | Sociology with Economic Specialization II |
SON300 | Sociology with Economic Specialization III |
ST108G | Financial Statistics |
ST111G | Fundamentals of Statistics |
ST123G | Regression Analysis and Survey Methods |
ST211G | Statistical Theory with Applications |
ST223G | Econometrics |
ST304G | Multivariate Methods |
ST306G | Sample Surveys |
ST423A | Experimental Design |
ST425A | Generalized Linear Models |
ST721A | Probability Theory |
ST742A | Statistical Theory of Science |
ST744A | Multivariate Analysis |
ST745A | Statistical Inference |
STE101 | Basic Statistics for Economists |
SU2H18 | Social Work 2: Social Policy and Legal Basis |
SU3H18 | Social Work 3: Research methods |
SU7236 | Psychosocial Work II |
SUARB1 | Social Work I: Introduction to the field of knowledge |
SV100F | Politics and Public Administration I |
SV100L | Social Science I for teachers |
SV102E | Swedish Politics |
SV103E | Comparative Politics |
SV104E | International Politics |
SVE001 | Political Science in English I |
SVE003 | Political Science in English III |
SVS001 | Political Science I |
SVS003 | Political Science III |
TYA001 | German, Introductory Course I |
TYA002 | German, Introductory Course II |
TYA103 | German, Written and Oral Proficiency |
TYA201 | German II |
TYA301 | German, Bachelor Course |
TYPTALSP | Typisk tal-, språk- och läsutveckling |
TYS101 | German I |
TYS10A | German Grammar |
TYS10B | Culture in the German Speaking Countries |
TYS10C | German Writing Practice |
TYS10D | German Literature |
UCG32K | School in Society |
UCG33K | School in Society |
UCG34K | School in Society |
UM2204 | Mathematics II and Learning for Teachers, Age 6-10: Geometry, Measurement and Number |
UM2301 | Mathematics for Primary teachers, pupil's age 9-13, I: Number Sense and Arithmetic |
UM3106 | Teaching Science and Technology in grades 4-6 |
UM3112 | Science and Technology for Primary School Teachers, Preschool class to grade 3, I |
UM4041 | Mathematics and Learning for primary school, years 4-6 II: Geometry |
UM4044 | Mathematics III and Learning for Primary School, years 4-6: Algebra, Statistics and Probability |
UM54UU | Mathematics and Learning for Primary School, years F-6: Course within ULV |
UMT310 | Teaching Science and Technology in grades 4-6 with Sign Bilingual Education profile |
UMU206 | Mathematics for Teachers, 45 hp (1-45 hp), School Years 7-9 - in Service Training for Teachers |
UQ004K | Special Education - Degree in Vocational Education |
UQ004V | Special Education in Vocational Education - within the VAL-project |
UQ431F | Applied behavior analysis- autism, and neurodevelopmental disorders |
UQBA01 | Applied behavior analysis - autism, and neurodevelopmental disorders |
US103G | Swedish in Preschool Class and Compulsory School Years 1-3, I |
US116G | Swedish for Teaching at Primary School Years 4-6, I |
US154U | Swedish as a Second Language for Teachers of Swedish for Immigrants (sfi), (1-30 hp) |
US161G | Swedish I for Teaching at Primary School Years 4-6, Sign Bilingual Education Profile |
US213G | Swedish in Preschool Class – Year 3, II |
US226G | Swedish for Teaching in Primary School Years 4-6, II |
USS101 | SVA I: Multilingualism in the Individual and in Society |
USS22B | Swedish as a Second Language II, for Teaching at Upper Secondary School and Adult Education |
USS79B | Swedish as a Second Language II, for Teaching at Secondary School (Years 7-9) |
USSV2B | Swedish as a Second Language II, for Teaching at Secondary School Years 7-9, Upper Secondary School and Adult Education |