Allmänt om schemat• Schemaändringar kan förekomma. Du bör därför prenumera på schemat, alt. spara det som ett bokmärke i din webbläsare. Ladda inte ned det som en fil. Om rumsplacering för tentamen• Se din tilldelade tentamenssal genom att klicka på länken i kolumnenTentamenssal. Länken finns även i schemaprenumerationen. | |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Lokal |
Karta |
Kurs |
Delkurs, Moment |
Lärare |
Information |
Tentamenssal |
Tentamensnamn |
|||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
v 19, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2024-05-06 | 10:00 - 12:00 |
D215, Södra huset D, Vån 2 D315, Södra huset D, Vån 3 F220, Södra huset F, Vån 2 |
Karta
Karta |
UM7107 US170G |
Vetenskapsteori och forskningsmetodik |
Grupp 1: D215 (Love), Grupp 2: D315 (Sophia), Grupp 3: F220 (Malcolm) |
||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | D299, Södra huset D, Vån 2 | Karta | FIPF11 | Den praktiska filosofins historia | Elisabeth Furberg | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | F397, Södra huset F, Vån 3 | Karta | FITF10 | Den teoretiska filosofins historia del 2 | Miira Tuominen | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | D734, Södra huset D, Vån 7 | Karta | FIPF20 | Samhällsvetenskapens filosofi | Erik Angner | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | D892, Södra huset D | Karta |
FIML12 FITF21 FITF30 |
Metalogik 1 Metalogik I |
Sebastian Enqvist | ||||||||||||||||||||||||
12:00 - 14:00 | D734, Södra huset D, Vån 7 | Karta | Henrik Lagerlund | PhD-seminariet | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 |
D215, Södra huset D, Vån 2 D289, Södra huset D, Vån 2 E397, Södra huset E, Vån 3 |
Karta
Karta |
UM7107 US170G |
Vetenskapsteori och forskningsmetodik |
Grupp 4: D289 (Love), Grupp 5: D215 (Sophia), Grupp 6: E397 (Malcolm) |
||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | D700, Södra huset D, Vån 7 | Karta |
FITF30 FITF3L |
Litteraturseminarium | Sören Häggqvist | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | D800, Södra huset D | Karta | Marjan Bastansiar | Admin-möte | |||||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | Lärosal 21 (ALC), Albano Hus 4, Vån 2 | Karta | FIMAT0 | Matens filosofi | Henrik Lagerlund | ||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Hörsal 12, Södra huset F, Vån 2 | Karta | FIBE11 | Filosofi, etik och policy | Antoinette Scherz | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 | D289, Södra huset D, Vån 2 | Karta | FIPF11 | Den praktiska filosofins historia | Elisabeth Furberg | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 22:00 | Laduvikssalen, Biblioteket, Vån 6 | Karta | FITF10 | Den teoretiska filosofins historia del 1 | Miira Tuominen |
Digital salstentamen Omtentamen |
exam.timeedit.com | FITF10 HISA, Teoretisk filosofi I kväll, Den teoretiska filosofins historia del 1, 6 hp. Omtenta 1. | |||||||||||||||||||||
Tis | 2024-05-07 | 10:00 - 12:00 | Hörsal 4, Södra huset B, Vån 3 | Karta |
UM7107 US170G |
Vetenskapsteori och forskningsmetodik | Håkan Salwén | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | D289, Södra huset D, Vån 2 | Karta | FIPF11 | Den praktiska filosofins historia | Elisabeth Furberg | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | F263, Södra huset F, Vån 2 | Karta |
FILO1G FITF21 FITF30 |
Logik I | Sebastian Enqvist | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | D734, Södra huset D, Vån 7 | Karta | FIPF20 | Samhällsvetenskapens filosofi | Erik Angner | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | D800, Södra huset D | Karta | Henrik Lagerlund | ||||||||||||||||||||||||||
12:00 - 13:00 | D800, Södra huset D | Karta | Mac Aräng Willners | Handledning B-uppsats | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Hörsal 7, Södra huset D, Vån 3 | Karta | FIBE11 | Filosofi, etik och policy | Antoinette Scherz | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | D700, Södra huset D, Vån 7 | Karta | Isaac Taylor | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | D734, Södra huset D, Vån 7 | Karta | FIPF11 | Sophia Eriksson | SI-möte | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 15:30 | D800, Södra huset D | Karta | Mac Aräng Willners | Handledning B-uppsats | |||||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 | D220, Södra huset D, Vån 2 | Karta | FITF10 | Den teoretiska filosofins historia del 2 | Mikael Janvid | ||||||||||||||||||||||||
Ons | 2024-05-08 | 10:00 - 12:00 | E420, Södra huset E, Vån 4 | Karta | FITF10 | Den teoretiska filosofins historia del 2 | Miira Tuominen | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | F231, Södra huset F, Vån 2 | Karta | FIPF11 | Den praktiska filosofins historia | Elisabeth Furberg | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | D734, Södra huset D, Vån 7 | Karta | FIPF20 | Samhällsvetenskapens filosofi | Erik Angner | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | D892, Södra huset D | Karta |
FIML12 FITF21 FITF30 |
Metalogik 1 Metalogik I |
Sebastian Enqvist | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 |
Lärosal 20 (ALC), Albano Hus 4, Vån 2 Lärosal 37 (ALC), Albano Hus 4, Vån 2 |
Karta | FIBE11 | Filosofi, etik och policy | Antoinette Scherz | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Hörsal 4, Södra huset B, Vån 3 | Karta |
UM7107 US170G |
Vetenskapsteori och forskningsmetodik | Håkan Salwén | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | D892, Södra huset D | Karta |
FIEP10 FITF21 FITF30 FITF3L |
Kunskapsteori | Mikael Janvid | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | Lärosal 21 (ALC), Albano Hus 4, Vån 2 | Karta | FIMAT0 | Matens filosofi | Henrik Lagerlund | ||||||||||||||||||||||||
15:00 - 16:00 | D734, Södra huset D, Vån 7 | Karta | FIBE11 |
Agnes Forell Linn Englund |
SI meeting | ||||||||||||||||||||||||
15:00 - 16:00 | D892, Södra huset D | Karta |
FIEP10 FITF21 FITF30 FITF3L |
Kunskapsteori | Joar Bergmark | SI-möte | |||||||||||||||||||||||
15:00 - 16:00 | D800, Södra huset D | Karta | Sama Agahi | ||||||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 | D289, Södra huset D, Vån 2 | Karta | FIPF11 | Den praktiska filosofins historia | Meradjuddin Khan Oidermaa | ||||||||||||||||||||||||
Tors | 2024-05-09 | 13:00 - 14:00 | via Zoom |
FIML12 FITF21 FITF30 |
Mikael Eriksson | SI-möte Metalogik I | |||||||||||||||||||||||
Fre | 2024-05-10 | 10:00 - 12:00 |
D207, Södra huset D, Vån 2 D215, Södra huset D, Vån 2 D289, Södra huset D, Vån 2 |
Karta |
UM7107 US170G |
Vetenskapsteori och forskningsmetodik |
Grupp 4: D207 (Love), Grupp 5: D215 (Sophia), Grupp 6: D289 (Malcolm) |
||||||||||||||||||||||
11:00 - 12:00 | D734, Södra huset D, Vån 7 | Karta |
FILO1G FITF21 FITF30 |
Logik I | Milton Nyström Ernarp | SI-möte | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 |
D215, Södra huset D, Vån 2 D220, Södra huset D, Vån 2 D289, Södra huset D, Vån 2 |
Karta |
UM7107 US170G |
Vetenskapsteori och forskningsmetodik |
Grupp 1: D215 (Love), Grupp 2: D220 (Sophia), Grupp 3: D289 (Malcolm) |
Kurskod | Namn |
FIBE11 | Praktisk filosofi I - företagsekonomi, etik och hållbarhet |
FIEP10 | Kunskapsteori |
FILO1G | Logik I |
FIMAT0 | Matens filosofi |
FIML12 | Metalogik I |
FIPF11 | Praktisk filosofi I |
FIPF20 | Praktisk filosofi II |
Kurskod | Namn |
FITF10 | Teoretisk filosofi I |
FITF21 | Teoretisk filosofi II |
FITF30 | Teoretisk filosofi - kandidatkurs |
FITF3L | Teoretisk filosofi - kandidatkurs, inom Kandidatprogram i logik, filosofi och matematik |
UM7107 | Undervisning och utveckling för grundlärare åk 4-6 |
US170G | Undervisning och utveckling för förskoleklass och grundskolans årskurs 1-3 |