v 36 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 2/9 
MK1034
18887,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML
JMK-salen, Garnisonen
Ekaterina Kalinina
Medier i tid och rum
Föreläsning
Alla
Introduktion till MKV och till kursen
15:00
13:00
v 36 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 3/9 
v 36 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 4/9 
v 36 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 5/9 
MK1034
18887,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML
JMK-salen, Garnisonen
Agnes Gerner
Medier i tid och rum
Föreläsning
Alla
Introduktion till bibliotekets resurser
12:00
11:00
MK1034
MK1036
18887,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML
Stora Redaktionen, Garnisonen
Medier i tid och rum
Introduktion
Alla
Introduktion till JMK:s IT-resurser- OBS endast om du behöver hjälp med dina IT-tjänster!
13:00
12:00
v 36 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 6/9 
MK1034
18887,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML
JMK-salen, Garnisonen
Kristina Jerner Widestedt
Medier i tid och rum
Seminarium
Alla
Akademiskt skrivande
14:00
12:00
MK1034
18887,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML
JMK-salen, Garnisonen
Ekaterina Kalinina
Medier i tid och rum
Föreläsning
Alla
Introduktion till granskningsuppgiften
15:00
14:00
v 36 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 7/9 
v 36 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 8/9 

v 37 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 9/9 
MK1034
18887,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML
JMK-salen, Garnisonen
Ekaterina Kalinina
Medier i tid och rum
Föreläsning
Alla
Mediernas historia
13:00
11:00
v 37 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 10/9 
v 37 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 11/9 
MK1034
18887,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML
JMK-salen, Garnisonen
Torbjörn Rolandsson
Medier i tid och rum
Föreläsning
Alla
Ekonomiska perspektiv på dagens medielandskap
14:00
12:00
MK1034
18887,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML
Sal1, Garnisonen
Ekaterina Kalinina
Elitsa Ivanova
Medier i tid och rum
Föreläsning
Alla
Frivillig handledning av granskningsuppgiften (enligt överenskommelse)
16:00
14:00
v 37 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 12/9 
v 37 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 13/9 
MK1034
18887,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML
JMK-salen, Garnisonen
Kristina Jerner Widestedt
Medier i tid och rum
Föreläsning
Alla
Digitalisering, divergens, konvergens
15:00
13:00
v 37 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 14/9 
v 37 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 15/9 

v 38 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 16/9 
MK1034
18887,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML
JMK-salen, Garnisonen
Ekaterina Kalinina
Medier i tid och rum
Föreläsning
Alla
Historiska perspektiv på radio och TV
13:00
11:00
v 38 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 17/9 
MK1034
18887,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML
JMK-salen, Garnisonen
Ekaterina Kalinina
Medier i tid och rum
Frågestund
Alla
Frågestund inför tentan
11:00
10:00
MK1034
18887,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML
JMK-salen, Garnisonen
Ekaterina Kalinina
Medier i tid och rum
Föreläsning
Alla
Bilder i medier
13:00
11:00
v 38 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 18/9 
v 38 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 19/9 
MK1034
18887,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML
JMK-salen, Garnisonen
Emelie Jamieson
Medier i tid och rum
Övrigt
Alla
Information från universitetets stödfunktioner
13:00
12:00
v 38 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 20/9 
v 38 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 21/9 
v 38 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 22/9 

v 39 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 23/9 
MK1034
18887,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML
Medier i tid och rum
Inlämning
Alla
Deadline granskningsuppgift
12:30
12:00
v 39 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 24/9 
v 39 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 25/9 
v 39 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 26/9 
v 39 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 27/9 
MK1034
18887,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML
Sal1, Garnisonen
Carl Ritter
Medier i tid och rum
Seminarium
Grupp 1-4
Gruppseminarium
11:00
09:00
MK1034
18887,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML
Sal1, Garnisonen
Elitsa Ivanova
Medier i tid och rum
Seminarium
Grupp 5-8
Gruppseminarium
13:00
11:00
MK1034
18887,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML
Sal1, Garnisonen
Jonas Jonsson
Medier i tid och rum
Seminarium
Grupp 9-12
Gruppseminarium
15:00
13:00
MK1034
18887,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML
JMK-salen, Garnisonen
Ekaterina Kalinina
Medier i tid och rum
Seminarium
Grupp 17-20
Gruppseminarium
16:00
14:00
MK1034
18887,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML
Sal1, Garnisonen
Carl Ritter
Medier i tid och rum
Seminarium
Grupp 13-16
Gruppseminarium
17:00
15:00
v 39 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 28/9 
v 39 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 29/9 

v 40 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 30/9 
v 40 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 1/10 
MK1034
18887,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML
Datorsalen, Garnisonen
JMK-salen, Garnisonen
Sal1, Garnisonen
Sal2, Garnisonen
Sal3, Garnisonen
Ekaterina Kalinina
Petrus Dahlbeck
Medier i tid och rum
Tentamen
Alla
Salstenta
12:00
09:00
v 40 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 2/10 
v 40 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 3/10 
MK1034
18887,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML
JMK-salen, Garnisonen
Kristina Jerner Widestedt
Medier, kultur, samhälle I
Föreläsning
Alla
Kursintroduktion och introduktionsföreläsning
12:00
10:00
v 40 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 4/10 
MK1034
18887,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML
JMK-salen, Garnisonen
Sven Ross
Medier, kultur, samhälle I
Föreläsning
Alla
Medieforskningens huvudfåra I: Från allsmäktiga medier till begränsade effekter
15:00
13:00
v 40 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 5/10 
v 40 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 6/10 

v 41 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 7/10 
MK1034
18887,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML
JMK-salen, Garnisonen
Sven Ross
Medier, kultur, samhälle I
Föreläsning
Alla
Medieforskningens huvudfåra II: Från mäktiga medier till den aktiva publiken
13:00
11:00
v 41 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 8/10 
MK1034
18887,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML
Sal1, Garnisonen
Elitsa Ivanova
Medier, kultur, samhälle I
Seminarium
Grupp 1-4
Gruppseminarium
11:00
09:00
MK1034
18887,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML
Sal1, Garnisonen
Elitsa Ivanova
Medier, kultur, samhälle I
Seminarium
Grupp 5-8
Gruppseminarium
13:00
11:00
MK1034
18887,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML
Sal1, Garnisonen
Jonas Jonsson
Medier, kultur, samhälle I
Seminarium
Grupp 9-12
Gruppseminarium
15:00
13:00
MK1034
18887,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML
Sal1, Garnisonen
Jonas Jonsson
Medier, kultur, samhälle I
Seminarium
Grupp 13-16
Gruppseminarium
17:00
15:00
MK1034
18887,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML
JMK-salen, Garnisonen
Carl Ritter
Medier, kultur, samhälle I
Seminarium
Grupp 17-20
Gruppseminarium
17:00
15:00
v 41 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 9/10 
v 41 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 10/10 
v 41 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 11/10 
v 41 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 12/10 
v 41 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 13/10 

v 42 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 14/10 
v 42 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 15/10 
v 42 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 16/10 
MK1034
18887,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML
JMK-salen, Garnisonen
Elizabeth Castaldo Lundén
Medier, kultur, samhälle I
Föreläsning
Alla
Kritiska perspektiv I: Marxism och politisk ekonomi
11:00
09:00
v 42 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 17/10 
MK1034
18887,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML
JMK-salen, Garnisonen
Elizabeth Castaldo Lundén
Medier, kultur, samhälle I
Föreläsning
Alla
Kritiska perspektiv II: Kultur- och ideologikritik
11:00
09:00
v 42 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 18/10 
MK1034
18887,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML
JMK-salen, Garnisonen
Elizabeth Castaldo Lundén
Medier, kultur, samhälle I
Föreläsning
Alla
Kritiska perspektiv III: Cultural Studies
11:00
09:00
v 42 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 19/10 
v 42 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 20/10 

v 43 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 21/10 
v 43 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 22/10 
v 43 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 23/10 
v 43 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 24/10 
MK1034
18887,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML
Sal1, Garnisonen
Jonas Jonsson
Medier, kultur, samhälle I
Seminarium
Grupp 1-4
11:00
09:00
MK1034
18887,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML
Sal1, Garnisonen
Jonas Jonsson
Medier, kultur, samhälle I
Seminarium
Grupp 5-8
13:00
11:00
MK1034
18887,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML
Sal1, Garnisonen
Carl Ritter
Medier, kultur, samhälle I
Seminarium
Grupp 13-16
15:00
13:00
v 43 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 25/10 
MK1034
18887,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML
Sal1, Garnisonen
Elitsa Ivanova
Medier, kultur, samhälle I
Seminarium
Grupp 17-20
11:00
09:00
MK1034
18887,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML
Sal1, Garnisonen
Carl Ritter
Medier, kultur, samhälle I
Seminarium
Grupp 9-12
13:00
11:00
v 43 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 26/10 
v 43 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 27/10 

v 44 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 28/10 
MK1034
18887,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML
JMK-salen, Garnisonen
Kristina Jerner Widestedt
Medier, kultur, samhälle I
Frågestund
Alla
Frågestund inför tentamen
12:00
11:00
v 44 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 29/10 
v 44 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 30/10 
v 44 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 31/10 
v 44 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 1/11 
MK1034
18887,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML
Datorsalen, Garnisonen
JMK-salen, Garnisonen
Sal1, Garnisonen
Sal2, Garnisonen
Sal3, Garnisonen
Petrus Dahlbeck
Medier, kultur, samhälle I
Tentamen
Alla
Salstentamen
12:00
09:00
v 44 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 2/11 
v 44 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 3/11 

v 45 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 4/11 
MK1034
18887,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML
JMK-salen, Garnisonen
Elitsa Ivanova
Medier, kultur, samhälle II
Föreläsning
Alla
Kursintroduktion
11:00
10:00
MK1034
18887,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML
JMK-salen, Garnisonen
Kristina Jerner Widestedt
Medier, kultur, samhälle II
Föreläsning
Alla
Föreläsning 1. Medier och offentlighet
13:00
11:00
v 45 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 5/11 
v 45 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 6/11 
MK1034
MK1036
18887,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML
18888,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML
JMK-salen, Garnisonen
Sal2, Garnisonen
Information, propaganda, reklam och PR
Medier i tid och rum
Omtentamen
Alla
Omtentamen
12:00
09:00
v 45 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 7/11 
v 45 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 8/11 
MK1034
18887,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML
JMK-salen, Garnisonen
Carl Ritter
Medier, kultur, samhälle II
Föreläsning
Alla
Föreläsning 2. Informationssamhället
14:00
12:00
v 45 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 9/11 
v 45 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 10/11 

v 46 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 11/11 
v 46 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 12/11 
MK1034
18887,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML
JMK-salen, Garnisonen
Elitsa Ivanova
Medier, kultur, samhälle II
Föreläsning
Alla
Föreläsning 3. Medier, kultur och globalisering
13:00
11:00
v 46 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 13/11 
v 46 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 14/11 
MK1034
18887,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML
JMK-salen, Garnisonen
Sven Ross
Medier, kultur, samhälle II
Föreläsning
Alla
Föreläsning 4. Medier, klass och etnicitet
14:00
12:00
v 46 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 15/11 
v 46 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 16/11 
v 46 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 17/11 

v 47 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 18/11 
MK1034
18887,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML
JMK-salen, Garnisonen
Elitsa Ivanova
Medier, kultur, samhälle II
Filmvisning
Alla
13:00
11:00
v 47 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 19/11 
v 47 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 20/11 
MK1034
18887,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML
JMK-salen, Garnisonen
Anja Hirdman
Medier, kultur, samhälle II
Föreläsning
Alla
Föreläsning 5. Medier och genus
13:00
11:00
MK1034
18887,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML
Medier, kultur, samhälle II
Hemtentamen
Alla
Hemtentamen publiceras på Athena
13:15
13:00
v 47 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 21/11 
v 47 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 22/11 
v 47 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 23/11 
v 47 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 24/11 

v 48 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 25/11 
MK1034
18887,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML
Sal1, Garnisonen
Carl Ritter
Medier, kultur, samhälle II
Seminarium
Grupp 1-4
11:00
09:00
MK1034
18887,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML
Sal1, Garnisonen
Carl Ritter
Medier, kultur, samhälle II
Seminarium
Grupp 5-8
13:00
11:00
v 48 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 26/11 
MK1034
18887,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML
Sal1, Garnisonen
Elitsa Ivanova
Medier, kultur, samhälle II
Seminarium
Grupp 9-12
11:00
09:00
MK1034
18887,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML
Sal1, Garnisonen
Elitsa Ivanova
Medier, kultur, samhälle II
Seminarium
Grupp 13-16
13:00
11:00
MK1034
18887,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML
Sal1, Garnisonen
Kristina Jerner Widestedt
Medier, kultur, samhälle II
Seminarium
Grupp 17-20
16:00
14:00
v 48 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 27/11 
v 48 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 28/11 
v 48 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 29/11 
v 48 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 30/11 
v 48 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 1/12 

v 49 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 2/12 
MK1034
18887,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML
Datorsalen, Garnisonen
JMK-salen, Garnisonen
Sal1, Garnisonen
Medier, kultur, samhälle I
Omtentamen
Alla
12:00
09:00
v 49 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 3/12 
v 49 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 4/12 
MK1034
18887,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML
Medier, kultur, samhälle II
Inlämning
Alla
Kl 12 Inlämning hemtenta på Athena
Kl 16 Inlämning hemtenta på papper
12:00
11:45
v 49 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 5/12 
MK1034
18887,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML
JMK-salen, Garnisonen
Jörgen Skågeby
Internet och digitala medier
Föreläsning
Alla
Kursintroduktion
11:00
09:00
v 49 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 6/12 
FV1011
MK1034
MK1036
18881,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML
Datorsalen, Garnisonen
Sal1, Garnisonen
Sal2, Garnisonen
Bo Florin
Petrus Dahlbeck
Filmhistorisk översiktskurs 1
Omtentamen
Uppsamlingstentamen
Alla
Salsskrivning, uppsamlingstentamen

OBS uppsamlingen är för dem som har rester från föregående terminer samt första delkursen på MKV I och II HT19, övriga hänvisas till ordinarie omtentamenstillfällen för denna termin.
12:00
09:00
v 49 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 7/12 
v 49 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 8/12 

v 50 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 9/12 
MK1034
18887,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML
JMK-salen, Garnisonen
Jörgen Skågeby
Internet och digitala medier
Föreläsning
Alla
Remediering, premediering och mediearkeologi
14:00
12:00
v 50 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 10/12 
v 50 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 11/12 
MK1034
18887,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML
JMK-salen, Garnisonen
Jörgen Skågeby
Internet och digitala medier
Föreläsning
Alla
Nätverk & Communities + Information & Algoritmer
11:00
09:00
v 50 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 12/12 
v 50 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 13/12 
MK1034
18887,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML
JMK-salen, Garnisonen
Kari Andén Papadopoulos
Internet och digitala medier
Föreläsning
Alla
Digital visualitet+ digital aktivism
11:00
09:00
v 50 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 14/12 
v 50 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 15/12 

v 51 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 16/12 
MK1034
18887,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML
JMK-salen, Garnisonen
Michael Westerlund
Internet och digitala medier
Föreläsning
Alla
Sociala medier + Interaktion och Identitet
11:00
09:00
MK1034
18887,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML
JMK-salen, Garnisonen
Jörgen Skågeby
Internet och digitala medier
Föreläsning
Alla
Debatter, myter, förhoppningar och farhågor
14:00
12:00
v 51 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 17/12 
v 51 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 18/12 
MK1034
18887,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML
Sal1, Garnisonen
Internet och digitala medier
Seminarium
Grupp 1-5
11:00
09:00
MK1034
18887,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML
Sal1, Garnisonen
Internet och digitala medier
Seminarium
Grupp 6-10
13:00
11:00
v 51 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 19/12 
MK1034
18887,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML
Sal1, Garnisonen
Internet och digitala medier
Seminarium
Grupp 11-15
11:00
09:00
MK1034
18887,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML
Sal1, Garnisonen
Internet och digitala medier
Seminarium
Grupp 16-20
13:00
11:00
v 51 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 20/12 
v 51 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 21/12 
v 51 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 22/12 

v 2 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 6/1 
v 2 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 7/1 
MK1034
18887,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML
Elitsa Ivanova
Medier, kultur, samhälle II
Omtentamen
Omtenta publiceras på Athena
13:00
12:45
v 2 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 8/1 
MK1034
18887,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML
Datorsalen, Garnisonen
JMK-salen, Garnisonen
Sal1, Garnisonen
Sal2, Garnisonen
Sal3, Garnisonen
Petrus Dahlbeck
Internet och digitala medier
Tentamen
Alla
Salstentamen
12:00
09:00
v 2 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 9/1 
v 2 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 10/1 
v 2 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 11/1 
v 2 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 12/1 

v 4 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 20/1 
MK1034
18923,VT20,v:2004/2023,100% DAG,NML
JMK-salen, Garnisonen
Kristina Jerner Widestedt
Medier i tid och rum
Introduktion
Alla
Introduktion till Medie- och kommunikationsvetenskap och till kursen
11:00
09:00
MK1034
18887,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML
Medier, kultur, samhälle II
Inlämning
Omtentamen
Inlämning omtenta
12:00
11:45
v 4 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 21/1 
MK1034
18923,VT20,v:2004/2023,100% DAG,NML
Stora Redaktionen, Garnisonen
Petrus Dahlbeck
Medier i tid och rum
Övrigt
Alla
Frivillligt: hjälp med problem kring e-postkonto, SU-kortet, inlogg Athena etc
12:00
09:00
v 4 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 22/1 
MK1034
18923,VT20,v:2004/2023,100% DAG,NML
JMK-salen, Garnisonen
Kristina Jerner Widestedt
Medier i tid och rum
Introduktion
Alla
Introduktion till granskningsuppgiften
13:00
12:00
v 4 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 23/1 
v 4 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 24/1 
MK1034
18923,VT20,v:2004/2023,100% DAG,NML
JMK-salen, Garnisonen
Agnes Gerner
Kristina Jerner Widestedt
Medier i tid och rum
Föreläsning
Alla
Akademiskt skrivande (KW) och introduktion till bibliotekets resurser (AG)
13:00
11:00
v 4 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 25/1 
v 4 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 26/1 

v 5 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 27/1 
MK1034
18923,VT20,v:2004/2023,100% DAG,NML
JMK-salen, Garnisonen
Kristina Jerner Widestedt
Medier i tid och rum
Föreläsning
Alla
Medierad kommunikation: en lång historia
13:00
11:00
v 5 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 28/1 
v 5 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 29/1 
MK1034
18923,VT20,v:2004/2023,100% DAG,NML
Sal2, Garnisonen
Elitsa Ivanova
Kristina Jerner Widestedt
Medier i tid och rum
Handledning
Alla
Frivillig handledning av granskningsuppgiften (enligt överenskommelse)
15:00
13:00
v 5 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 30/1 
v 5 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 31/1 
MK1034
18923,VT20,v:2004/2023,100% DAG,NML
JMK-salen, Garnisonen
Torbjörn Rolandsson
Medier i tid och rum
Föreläsning
Alla
Ekonomiska perspektiv på dagens medielandskap
13:00
11:00
v 5 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 1/2 
v 5 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 2/2 

v 6 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 3/2 
MK1034
18923,VT20,v:2004/2023,100% DAG,NML
JMK-salen, Garnisonen
Medier i tid och rum
Föreläsning
Alla
Historiska perspektiv på radio och TV - Madeleine Kleberg
15:00
13:00
v 6 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 4/2 
v 6 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 5/2 
MK1034
18923,VT20,v:2004/2023,100% DAG,NML
JMK-salen, Garnisonen
Karin Becker
Medier i tid och rum
Föreläsning
Alla
Bilden som nyheter
13:00
11:00
v 6 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 6/2 
v 6 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 7/2 
MK1034
18923,VT20,v:2004/2023,100% DAG,NML
JMK-salen, Garnisonen
Kristina Jerner Widestedt
Medier i tid och rum
Introduktion
Alla
Digitalisering, divergens och konvergens
13:00
11:00
v 6 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 8/2 
v 6 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 9/2 

v 7 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 10/2 
v 7 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 11/2 
v 7 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 12/2 
MK1034
18887,HT19,v:1936/2003,100% DAG,NML
Datorsalen, Garnisonen
Sal1, Garnisonen
Petrus Dahlbeck
Internet och digitala medier
Omtentamen
Alla
Omtentamen
12:00
09:00
MK1034
18923,VT20,v:2004/2023,100% DAG,NML
Medier i tid och rum
Inlämning
Alla
Deadline kl 12.00: Granskningsuppgift
12:15
12:00
v 7 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 13/2 
v 7 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 14/2 
MK1034
18923,VT20,v:2004/2023,100% DAG,NML
Sal1, Garnisonen
Michael Westerlund
Medier i tid och rum
Seminarium
Grupp 1-4
Gruppseminarium
11:00
09:00
MK1034
18923,VT20,v:2004/2023,100% DAG,NML
Sal3, Garnisonen
Elitsa Ivanova
Medier i tid och rum
Seminarium
Grupp 5-8
Gruppseminarium
11:00
09:00
MK1034
18923,VT20,v:2004/2023,100% DAG,NML
Sal1, Garnisonen
Michael Westerlund
Medier i tid och rum
Seminarium
Grupp 9-12
Gruppseminarium
13:00
11:00
MK1034
18923,VT20,v:2004/2023,100% DAG,NML
Sal3, Garnisonen
Elitsa Ivanova
Medier i tid och rum
Seminarium
Grupp 17-20
Gruppseminarium
13:00
11:00
MK1034
18923,VT20,v:2004/2023,100% DAG,NML
Sal1, Garnisonen
Michael Westerlund
Medier i tid och rum
Seminarium
Grupp 13-16
Gruppseminarium
15:00
13:00
v 7 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 15/2 
v 7 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 16/2 

v 8 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 17/2 
v 8 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 18/2 
v 8 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 19/2 
MK1034
18923,VT20,v:2004/2023,100% DAG,NML
Datorsalen, Garnisonen
JMK-salen, Garnisonen
Sal1, Garnisonen
Sal2, Garnisonen
Sal3, Garnisonen
Petrus Dahlbeck
Medier i tid och rum
Tentamen
Alla
Salstentamen
12:00
09:00
v 8 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 20/2 
MK1034
18923,VT20,v:2004/2023,100% DAG,NML
JMK-salen, Garnisonen
Kristina Jerner Widestedt
Medier, kultur, samhälle I
Föreläsning
Introduktion
Alla
Kursintroduktion och introduktionsföreläsning
13:00
11:00
v 8 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 21/2 
MK1034
18923,VT20,v:2004/2023,100% DAG,NML
JMK-salen, Garnisonen
Sven Ross
Medier, kultur, samhälle I
Föreläsning
Alla
Medieforskningens huvudfåra I: Från allsmäktiga medier till begränsade effekter
13:00
11:00
v 8 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 22/2 
v 8 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 23/2 
KurskodNamn