Subscribe
 
Go to previous month
Sep  
Go to next month

From March 18th 2020 no education or examinations shall be conducted in the University's premises, and all study areas will be closed until further notice. Please, check Athena, or with your course coordinator, how the course(s) will be re-implemented as distance learning.

KN7001, H18, 53781
w36 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Monday 3/9 
Heilbronnsalen, C458
Anna-Lena Ström
Roll call
Roll Call
10:30
10:00
Heilbronnsalen, C458
Anders Undén
Anna-Lena Ström
Lecture
Course presentation
11:30
10:30
Heilbronnsalen, C458
Anna-Lena Ström
Introduction
Introduction for master students
15:00
13:00
w36 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tuesday 4/9 
Heilbronnsalen, C458
Anders Undén
Lecture
Lecture 1. Neurons & glia cells
12:00
09:30
w36 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Wednesday 5/9 
Heilbronnsalen, C458
Anders Undén
Lecture
Lecture 2. Organization of the nervous system
12:00
09:30
Heilbronnsalen, C458
Anders Undén
Anna-Lena Ström
Introduction
Introduction to group exercises, labs, literature seminars
17:00
13:00
w36 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Thursday 6/9 
Heilbronnsalen, C458
Anders Undén
Lecture
Lecture 3. Electrical properties of membranes
12:00
09:30
Heilbronnsalen, C458
Anna-Lena Ström
Laboratory
Group 1
Lab 2: Brain anatomy
17:00
13:00
w36 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Friday 7/9 
Heilbronnsalen, C458
Anders Undén
Lecture
Lecture 4. Action potential
12:00
09:30
Heilbronnsalen, C458
Anna-Lena Ström
Laboratory
Group 2
Lab 2: Brain anatomy
17:00
13:00
w36 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Saturday 8/9 
w36 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Sunday 9/9 

w37 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Monday 10/9 
Heilbronnsalen, C458
Anders Undén
Lecture
Lecture 5. Ion channels I
12:00
09:30
C472
Anders Undén
Laboratory
Group 1-2
Lab 5: Neurosim
17:00
13:00
Heilbronnsalen, C458
Anna-Lena Ström
Laboratory
Group 5
Lab 2: Brain anatomy
17:00
13:00
w37 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tuesday 11/9 
Heilbronnsalen, C458
Anders Undén
Lecture
Lecture 6. Ion channels II
12:00
09:30
C472
Anders Undén
Laboratory
Group 3-4
Lab 5: Neurosim
17:00
13:00
Heilbronnsalen, C458
Anna-Lena Ström
Laboratory
Group 6
Lab 2: Brain anatomy
17:00
13:00
w37 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Wednesday 12/9 
Heilbronnsalen, C458
Anders Undén
Lecture
Lecture 7. Ion channels III
12:00
09:30
C472
Anders Undén
Laboratory
Group 5-6
Lab 5: Neurosim
17:00
13:00
Heilbronnsalen, C458
Anna-Lena Ström
Laboratory
Group 3
Lab 2: Brain anatomy
17:00
13:00
w37 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Thursday 13/9 
Heilbronnsalen, C458
Anders Undén
Lecture
Lecture 8. Release of neurotransmitters
12:00
09:30
Heilbronnsalen, C458
Anna-Lena Ström
Laboratory
Group 4
Lab 2: Brain anatomy
17:00
13:00
Hand-out of dugga 1
17:15
17:00
w37 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Friday 14/9 
Heilbronnsalen, C458
Anders Undén
Lecture
Lecture 9. Ligand-regulated ion channels I
12:00
09:30
Dugga
Deadline hand-in dugga 1 at 5 pm
17:00
16:45
w37 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Saturday 15/9 
w37 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Sunday 16/9 

w38 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Monday 17/9 
Heilbronnsalen, C458
Anders Undén
Lecture
Lecture 10. Ligand-regulated ion channels II
12:00
09:30
KÖL-K434
Daniel Twohig
Laboratory
Group 2
Lab 1: Ca2+ flux part 1
17:00
13:00
w38 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tuesday 18/9 
Heilbronnsalen, C458
Maxime Gestin
Laboratory
Group 6
Lab 4: Receptor binding part 1
10:30
09:30
KÖL-K434
Maxime Gestin
Laboratory
Group 6
Lab 4: Receptor binding part 1
17:00
10:30
Daniel Twohig
Laboratory
Group 2
Lab 1: Ca2+ flux part 2
17:00
13:00
w38 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Wednesday 19/9 
Heilbronnsalen, C458
Anders Undén
Lecture
Lecture 11. Ligand-regulated ion channels III
12:00
09:30
C472
Maxime Gestin
Laboratory
Group 6
Lab 4: Receptor binding part 2
17:00
13:00
w38 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Thursday 20/9 
Heilbronnsalen, C458
Maxime Gestin
Laboratory
Group 1
Lab 4: Receptor binding part 1
10:30
09:30
KÖL-K434
Maxime Gestin
Laboratory
Group 1
Lab 4: Receptor binding part 1
17:00
10:30
Daniel Twohig
Laboratory
Group 3
Lab 1: Ca2+ flux part 1. In K434
17:00
13:00
w38 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Friday 21/9 
Heilbronnsalen, C458
Anders Undén
Lecture
Lecture 12. Receptor kinetics
12:00
09:30
C472
Maxime Gestin
Laboratory
Group 1
Lab 4: Receptor binding part 2
17:00
13:00
KÖL-K434
Daniel Twohig
Laboratory
Group 3
Lab 1: Ca2+ flux part 2
17:00
13:00
w38 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Saturday 22/9 
w38 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Sunday 23/9 

w39 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Monday 24/9 
Heilbronnsalen, C458
Henrietta Nielsen
Lecture
Lecture 13. GPCRs and G-proteins
12:00
09:30
KÖL-K434
Daniel Twohig
Laboratory
Group 6
Lab 1: Ca2+ flux part 1
17:00
13:00
w39 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tuesday 25/9 
Heilbronnsalen, C458
Henrietta Nielsen
Lecture
Lecture 14. Second messengers I
12:00
09:30
Daniel Twohig
Laboratory
Group 6
Lab 1: Ca2+ flux part 2
17:00
13:00
w39 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Wednesday 26/9 
KÖL-K434
Maxime Gestin
Laboratory
Group 4
Lab 4: Receptor binding part 1
17:00
09:30
w39 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Thursday 27/9 
Heilbronnsalen, C458
Henrietta Nielsen
Lecture
Lecture 15. Second messengers II
12:00
09:30
KÖL-K434
Daniel Twohig
Laboratory
Group 5
Lab 1: Ca2+ flux part 1
17:00
13:00
C472
Maxime Gestin
Laboratory
Group 4
Lab 4: Receptor binding part 2
17:00
13:00
w39 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Friday 28/9 
Heilbronnsalen, C458
Anna-Lena Ström
Lecture
Lecture 16. Protein kinases and phosphatases
12:00
09:30
Daniel Twohig
Laboratory
Group 5
Lab 1: Ca2+ flux part 2
17:00
13:00
w39 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Saturday 29/9 
w39 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Sunday 30/9 

w40 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Monday 1/10 
Heilbronnsalen, C458
Anders Undén
Lecture
Lecture 17. Monoamines I
12:00
09:30
KÖL-K434
Daniel Twohig
Laboratory
Group 1
Lab 1: Ca2+ flux part 1
17:00
13:00
w40 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tuesday 2/10 
Heilbronnsalen, C458
Anders Undén
Lecture
Lecture 18. Monoamines II
12:00
09:30
Daniel Twohig
Laboratory
Group 1
Lab 1: Ca2+ flux part 2
17:00
13:00
w40 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Wednesday 3/10 
Heilbronnsalen, C458
Maxime Gestin
Laboratory
Group 2
Lab 4: Receptor binding part 1
10:30
09:30
KÖL-K434
Maxime Gestin
Laboratory
Group 2
Lab 4: Receptor binding part 1
17:00
10:30
w40 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Thursday 4/10 
Heilbronnsalen, C458
Anders Undén
Lecture
Lecture 19. Neuropharmacology and pathology
12:00
09:30
C472
Maxime Gestin
Laboratory
Group 2
Lab 4: Receptor binding part 2
17:00
13:00
Heilbronnsalen, C458
Daniel Twohig
Laboratory
Group 3
Group 6
Lab 3: IP3 inhibition
17:00
13:00
w40 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Friday 5/10 
Self studies
17:00
09:30
w40 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Saturday 6/10 
w40 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Sunday 7/10 

w41 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Monday 8/10 
Heilbronnsalen, C458
Dugga
Dugga 2
12:00
09:30
KÖL-K434
Daniel Twohig
Laboratory
Group 4
Lab 1: Ca2+ flux part 1
17:00
13:00
w41 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tuesday 9/10 
Heilbronnsalen, C458
Maxime Gestin
Laboratory
Group 3
Lab 4: Receptor binding part 1
10:30
09:30
KÖL-K434
Maxime Gestin
Laboratory
Group 3
Lab 4: Receptor binding part 1
17:00
10:30
Daniel Twohig
Laboratory
Group 4
Lab 1: Ca2+ flux part 2
17:00
13:00
w41 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Wednesday 10/10 
Heilbronnsalen, C458
Anders Undén
Lecture
Lecture 20.
12:00
09:30
C472
Maxime Gestin
Laboratory
Group 3
Lab 4: Receptor binding part 2
17:00
13:00
w41 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Thursday 11/10 
Self studies
Literature seminar preparation
17:00
09:30
w41 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Friday 12/10 
Heilbronnsalen, C458
Daniel Twohig
Laboratory
Group 4-5
Lab 3: IP3 inhibition
17:00
13:00
w41 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Saturday 13/10 
w41 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Sunday 14/10 

w42 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Monday 15/10 
Heilbronnsalen, C458
Maxime Gestin
Laboratory
Group 5
Lab 4: Receptor binding part 1
10:30
09:30
KÖL-K434
Maxime Gestin
Laboratory
Group 5
Lab 4: Receptor binding part 1
17:00
10:30
Heilbronnsalen, C458
Daniel Twohig
Laboratory
Group 1-2
Lab 3: IP3 inhibition
17:00
13:00
w42 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tuesday 16/10 
Heilbronnsalen, C458
Henrietta Nielsen
Lecture
Lecture 22. Neurotransmission in the retina
12:00
09:30
C472
Maxime Gestin
Laboratory
Group 5
Lab 4: Receptor binding part 2
17:00
13:00
w42 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Wednesday 17/10 
Self studies
Literature seminar preparation
Abstract to Mondo
17:00
09:00
w42 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Thursday 18/10 
Heilbronnsalen, C458
Anders Undén
Presentation
Seminar
Group 1-2
Literature seminars
12:00
09:00
Heilbronnsalen, C458
Anders Undén
Presentation
Seminar
Group 3-4
Literature seminars
15:30
13:00
w42 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Friday 19/10 
Heilbronnsalen, C458
Anders Undén
Presentation
Seminar
Group 5-6
Literature seminars
12:00
09:00
w42 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Saturday 20/10 
w42 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Sunday 21/10 

w43 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Monday 22/10 
Heilbronnsalen, C458
Anders Undén
Lecture
Lecture 21. Neurochemical aspects of pain
12:00
09:30
Heilbronnsalen, C458
Presentation
Presentation and summary of lab 1-5
16:00
13:00
w43 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tuesday 23/10 
Tentamensförberedelse
Self-tuition – preparation for exam
00:00
09:30
w43 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Wednesday 24/10 
Tentamensförberedelse
Self-tuition – preparation for exam
00:00
00:00
w43 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Thursday 25/10 
Tentamensförberedelse
Self-tuition – preparation for exam
00:00
00:00
w43 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Friday 26/10 
Tentamensförberedelse
Self-tuition – preparation for exam
00:00
00:00
w43 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Saturday 27/10 
Tentamensförberedelse
Self-tuition – preparation for exam
00:00
00:00
w43 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Sunday 28/10 
Tentamensförberedelse
Self-tuition – preparation for exam
00:00
00:00

w44 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Monday 29/10 
Tentamensförberedelse
Self-tuition – preparation for exam
09:30
00:00
Heilbronnsalen, C458
Anders Undén
Tentamensförberedelse
Review of previous exams, Q&A
12:00
09:30
Tentamensförberedelse
Self-tuition – preparation for exam
00:00
13:00
w44 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tuesday 30/10 
Tentamensförberedelse
Self-tuition – preparation for exam
00:00
00:00
w44 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Wednesday 31/10 
Tentamensförberedelse
Self-tuition – preparation for exam
00:00
00:00
w44 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Thursday 1/11 
Tentamensförberedelse
Self-tuition – preparation for exam
09:30
00:00
Heilbronnsalen, C458
Written examination
Written exam, KN7001
14:00
09:30
w44 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Friday 2/11 
Heilbronnsalen, C458
Anders Undén
Course Conclusion
Self-assessment, reflection group discussion. Exam discussion – course evaluation
12:00
09:30
w44 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Saturday 3/11 
w44 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Sunday 4/11 

w45 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Monday 5/11 
w45 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tuesday 6/11 
w45 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Wednesday 7/11 
w45 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Thursday 8/11 
w45 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Friday 9/11 
w45 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Saturday 10/11 
w45 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Sunday 11/11 

w46 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Monday 12/11 
w46 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tuesday 13/11 
w46 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Wednesday 14/11 
w46 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Thursday 15/11 
w46 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Friday 16/11 
w46 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Saturday 17/11 
w46 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Sunday 18/11 

w47 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Monday 19/11 
w47 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tuesday 20/11 
w47 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Wednesday 21/11 
w47 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Thursday 22/11 
w47 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Friday 23/11 
w47 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Saturday 24/11 
w47 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Sunday 25/11 

w48 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Monday 26/11 
w48 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tuesday 27/11 
w48 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Wednesday 28/11 
w48 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Thursday 29/11 
w48 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Friday 30/11 
w48 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Saturday 1/12 
w48 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Sunday 2/12 

w49 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Monday 3/12 
w49 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tuesday 4/12 
w49 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Wednesday 5/12 
w49 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Thursday 6/12 
w49 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Friday 7/12 
w49 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Saturday 8/12 
w49 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Sunday 9/12 

w50 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Monday 10/12 
w50 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tuesday 11/12 
w50 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Wednesday 12/12 
w50 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Thursday 13/12 
w50 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Friday 14/12 
w50 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Saturday 15/12 
w50 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Sunday 16/12 

w51 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Monday 17/12 
Heilbronnsalen, C458
Anna-Lena Ström
Written examination
Omtentamen
14:00
09:30
w51 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tuesday 18/12 
w51 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Wednesday 19/12 
w51 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Thursday 20/12 
w51 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Friday 21/12 
w51 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Saturday 22/12 
w51 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Sunday 23/12 

w52 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Monday 24/12 
w52 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tuesday 25/12 
w52 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Wednesday 26/12 
w52 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Thursday 27/12 
w52 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Friday 28/12 
w52 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Saturday 29/12 
w52 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Sunday 30/12 

w1 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Monday 31/12 
w1 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tuesday 1/1 
w1 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Wednesday 2/1 
w1 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Thursday 3/1 
w1 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Friday 4/1 
w1 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Saturday 5/1 
w1 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Sunday 6/1 


 
Group 4