Subscribe
 
Goto previous month
Sep  
Goto next month

Time    Room Teacher Activity Information
w36, 2018 
Mon3/9 10:00 - 12:00 C516 North, C516 South Mats Johnsson Lecture Course start. Information about the course and general introduction of the master program in materials chemistry.
Tue4/9 09:15 - 12:00 KÖL-K233, KÖL-K239 Mats Johnsson Lecture Introduction: What is solid state chemistry; som synthesis methods, chapter 4.
Wed5/9 09:15 - 12:00 KÖL-K233, KÖL-K239 Mats Johnsson Lecture Phase diagrams, chapter 7.
Fri7/9 09:15 - 12:00 KÖL-K233, KÖL-K239 Mats Johnsson Lecture Solid solutions, lattice defects, phase transitions, chapters 2 and 4.
w37, 2018 
Mon10/9 09:15 - 12:00 Anne Willert Laboration Synthesis, group A.
13:00 - 16:00 Anne Willert Laboration Synthesis, group B.
Tue11/9 09:15 - 12:00 KÖL-K233, KÖL-K239 Jekabs Grins Lecture Thermal analysis, chapter 6.4 + additional material.
13:00 - 16:00 Anne Willert Laboration Synthesis, group C
Wed12/9 09:15 - 12:00 KÖL-K233, KÖL-K239 Jekabs Grins Lecture Thermal analysis, chapter 6.4 + additional material.
13:00 - 16:00 Anne Willert Laboration Synthesis, group D.
Thu13/9 09:15 - 12:00 Eleni Mitoudi-Vagourdi Laboration TG, group B.
13:00 - 16:00 Eleni Mitoudi-Vagourdi Laboration TG, group C.
Fri14/9 09:15 - 12:00 Eleni Mitoudi-Vagourdi Laboration TG, group D.
13:00 - 16:00 Eleni Mitoudi-Vagourdi Laboration TG, group A.
w38, 2018 
Mon17/9 09:15 - 12:00 KÖL-K233, KÖL-K239 Jekabs Grins Lecture Introduction to crystallography and diffraction techniques, chapter 1.1-1.14.
13:00 - 16:00 Eleni Mitoudi-Vagourdi Laboration DTA, group C.
Tue18/9 09:15 - 12:00 KÖL-K233, KÖL-K239 Jekabs Grins Lecture Powder X-ray diffraction, chapter 5.
13:00 - 16:00 Eleni Mitoudi-Vagourdi Laboration DTA, group D.
Wed19/9 09:15 - 12:00 KÖL-K233, KÖL-K239 Jekabs Grins Lecture Powder X-ray diffraction, chapter 5.
13:00 - 16:00 Eleni Mitoudi-Vagourdi Laboration DTA, group A.
Thu20/9 09:15 - 12:00 Eleni Mitoudi-Vagourdi Laboration DTA, group B.
13:00 - 16:00 Volodymyr Smetana Laboration DSC group D.
Fri21/9 09:15 - 12:00 Volodymyr Smetana Laboration DSC group A.
13:00 - 16:00 Volodymyr Smetana Laboration DSC group B.
w39, 2018 
Mon24/9 09:15 - 12:00 Volodymyr Smetana Laboration DSC group C.
13:00 - 16:00 Chris Celania Laboration Powder X-ray diffraction group A.
Tue25/9 09:15 - 12:00 Chris Celania Laboration Powder X-ray diffraction group B.
13:00 - 16:00 Chris Celania Laboration Powder X-ray diffraction group C.
Wed26/9 09:15 - 12:00 KÖL-K233, KÖL-K239 Jekabs Grins Lecture SEM, chapter 6.1-6.2 + additional material.
13:00 - 16:00 Chris Celania Laboration Powder X-ray diffraction group D.
Thu27/9 09:15 - 12:00 KÖL-K233, KÖL-K239 Jekabs Grins Lecture
w40, 2018 
Mon1/10 09:15 - 12:00 Anne Willert Laboration SEM, group B
13:00 - 16:00 Anne Willert Laboration SEM, group C.
Tue2/10 09:15 - 12:00 Anne Willert Laboration SEM, group D
13:00 - 16:00 Anne Willert Laboration SEM, group A.
Wed3/10 09:15 - 12:00 KÖL-K233, KÖL-K239 Mats Johnsson Lecture Bonding in solid materials, crystal structures of the elements, chapter 3.
Thu4/10 09:15 - 12:00 KÖL-K233, KÖL-K239 Mats Johnsson Lecture Closed packed structures, oxides, chapter 1.15-1.17.
w41, 2018 
Mon8/10 09:15 - 12:00 KÖL-K233, KÖL-K239 Mats Johnsson Lecture Intermetallic compounds, covalent network strutures, molecular structures, chapter 1.15-1.17.
Tue9/10 09:15 - 12:00 KÖL-K233, KÖL-K239 Mats Johnsson Lecture Factors affecting crystal structures: radius ratios, lattice energies, Jahn-Teller distortions etc, chapter 3
Wed10/10 09:15 - 12:00 Eleni Mitoudi-Vagourdi, Mats Johnsson Computer session Crystal structures, group A-B.
13:00 - 16:00 Eleni Mitoudi-Vagourdi, Mats Johnsson Computer session Crystal structures, group A-B.
Thu11/10 09:15 - 12:00 Eleni Mitoudi-Vagourdi, Mats Johnsson Computer session Crystal structures, group C-D.
13:00 - 16:00 Eleni Mitoudi-Vagourdi, Mats Johnsson Computer session Crystal structures, group C-D.
Fri12/10 09:15 - 12:00 KÖL-K233, KÖL-K239 Mats Johnsson Lecture Optical properties, chapter 10.
w42, 2018 
Mon15/10 09:15 - 12:00 KÖL-K233, KÖL-K239 Cheuk-Wai Tai Lecture Spectroscopic techniques, chapter 6.3.
Tue16/10 09:15 - 12:00 KÖL-K233, KÖL-K239 Cheuk-Wai Tai Lecture Spectroscopic techniques, chapter 6.3.
Wed17/10 09:15 - 12:00 Guillaume Bousrez, Magdalena Wilk-Kozubek Laboration IR and UV spectroscopy, group C.
13:00 - 16:00 Guillaume Bousrez, Magdalena Wilk-Kozubek Laboration IR and UV spectroscopy, group D.
Thu18/10 09:15 - 12:00 Guillaume Bousrez, Magdalena Wilk-Kozubek Laboration IR and UV spectroscopy, group A.
13:00 - 16:00 Guillaume Bousrez, Magdalena Wilk-Kozubek Laboration IR and UV spectroscopy, group B.
Fri19/10 09:15 - 12:00 Guillaume Bousrez, Magdalena Wilk-Kozubek Laboration Raman, group D.
13:00 - 16:00 Guillaume Bousrez, Magdalena Wilk-Kozubek Laboration Raman, group A.
w43, 2018 
Mon22/10 09:15 - 12:00 KÖL-K233, KÖL-K239 Cheuk-Wai Tai Lecture Electrical properties, chapter 8.
13:00 - 16:00 Guillaume Bousrez, Magdalena Wilk-Kozubek Laboration Raman, group B.
Tue23/10 09:15 - 12:00 KÖL-K233, KÖL-K239 Cheuk-Wai Tai Lecture Electrical properties, chapter 8.
13:00 - 16:00 Guillaume Bousrez, Magdalena Wilk-Kozubek Laboration Raman, group C.
Wed24/10 09:15 - 12:00 KÖL-K233, KÖL-K239 Mats Johnsson Presentation Presentation lab results.
Thu25/10 09:15 - 12:00 KÖL-K233, KÖL-K239 Cheuk-Wai Tai Lecture Magnetic properties, chapter 9
Fri26/10 09:15 - 12:00 KÖL-K233, KÖL-K239 Cheuk-Wai Tai Lecture Magnetic properties, chapter 9
w44, 2018 
Fri2/11 09:00 - 14:00 KÖL-K233, KÖL-K239 Mats Johnsson Written examination Examination. Room to be announced.
w48, 2018 
Thu29/11 09:00 - 14:00 KÖL-K239 Mats Johnsson Written examination Omtentamen