Allmänt om schemat• Schemaändringar kan förekomma. Du bör därför prenumera på schemat, alt. spara det som ett bokmärke i din webbläsare. Ladda inte ned det som en fil. Om rumsplacering för tentamen• Se din tilldelade tentamenssal genom att klicka på länken i kolumnenTentamenssal. Länken finns även i schemaprenumerationen. | |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Lokal |
Karta |
Kurs |
Kurstillfälle |
Delkurs, Moment |
Aktivitet |
Studentgrupp |
Lärare |
Information |
Viktigt meddelande |
|||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
v 41, 2020 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2020-10-05 | 08:00 - 2020-10-09 17:00 | MND Kalendariet | Anna Pansell | TRACE: Skrivarvecka | ||||||||||||||||||||||||
08:30 - 12:45 |
E248, Arrhenius hus E, Vån 2 E250, Arrhenius hus E, Vån 2 |
Karta | UM3112 | 64398, H20, 100%, DAG, NML | Föreläsning |
Grupp 1 UM3112 Grupp 2 UM3112 |
Magnus Näslund |
Via Zoom Astronomi |
|||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | E476, Arrhenius hus E, Vån 4 | Karta | UM3106 | 64344, H20, 100%, DAG, NML |
Seminarium Webbaserat |
Grupp 2.UM3106 | Anna Carin Nyberg | sortering och klassificering inom biologin - biologisk mångfald | |||||||||||||||||||||
09:30 - 12:00 | Webbaserad undervisning | UB308Y | 61256, H20, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 6 | Ewa Wiklund | Vattnets kemi- via zoom Obs start kl 10 | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | P402 (Svend Pedersen, fjärrmötesrum), Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | Möte | Christine Uhrlander | |||||||||||||||||||||||||
12:30 - 15:00 | Webbaserad undervisning | UB308Y | 61256, H20, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 5 | Ewa Wiklund | Vattnets kemi- via zoom OBS start kl 13 | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | E476, Arrhenius hus E, Vån 4 | Karta | UM3106 | 64344, H20, 100%, DAG, NML |
Seminarium Webbaserat |
Grupp 1.UM3106 | Anna Carin Nyberg | sortering och klassificering inom biologin - biologisk mångfald | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:30 | Webbaserad undervisning | UB308Y | 61256, H20, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 1 | Zeynep Ünsal | Energi | ||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | P402 (Svend Pedersen, fjärrmötesrum), Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | Möte | Christine Uhrlander | |||||||||||||||||||||||||
Tis | 2020-10-06 | 08:30 - 15:00 | E249, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UM3107 | 64345, H20, 50%, DAG, NML |
Seminarium Webbaserat |
Karin Kihlblom Landtblom | |||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | E376, Arrhenius hus E, Vån 3 | Karta | UM3112 | 64398, H20, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 2 UM3112 | Zeynep Ünsal | luft och tryck | |||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 |
E248, Arrhenius hus E, Vån 2 E250, Arrhenius hus E, Vån 2 |
Karta | UMK310_ |
Seminarium Webbaserat |
UMK310 Grupp 1 | Teknik | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | E246, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UMK310_ |
Seminarium Webbaserat |
UMK310 Grupp 2 | Fysik/Kemi | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 11:30 | Webbaserad undervisning | UB308Y | 61256, H20, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 2 | Ewa Wiklund |
Vattnets kemi- via zoom OBS start 9.30 |
||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | UM3112 | 64398, H20, 100%, DAG, NML | Teknik och teknikdidaktik | Studentarbetslag | Grupp 1 UM3112 | Arbetslagstid 7: Formulera skriftlig feedback | |||||||||||||||||||||||
09:30 - 16:00 | E362, Arrhenius hus E, Vån 3 | Karta | UL2NAT_ |
Seminarium Webbaserat |
Veronica Flodin | ||||||||||||||||||||||||
12:00 - 15:00 | E262, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UM3106 | 64344, H20, 100%, DAG, NML |
Seminarium Webbaserat |
Grupp 1.UM3106 | Sofie Stenlund | Värme | |||||||||||||||||||||
12:30 - 15:00 | Webbaserad undervisning | UB308Y | 61256, H20, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 3 | Ewa Wiklund |
Vattnets kemi- via zoom Obs start kl 13 |
||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | UM3112 | 64398, H20, 100%, DAG, NML | Teknik och teknikdidaktik | Självstudier | Grupp 1 UM3112 | Självstudier 4 | |||||||||||||||||||||||
Ons | 2020-10-07 | 08:30 - 10:30 | E250, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UM2204 | 64396, H20, 100%, DAG, NML |
Obligatorisk närvaro Seminarium Webbaserat |
Grupp 4 UM2204 | Kerstin Åkerlöf Hartog | Analys av elevers kunnande inom aritmetik och geometri | |||||||||||||||||||
08:30 - 10:30 | E246, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UM2204 | 64396, H20, 100%, DAG, NML |
Obligatorisk närvaro Seminarium Webbaserat |
Grupp 3 UM2204 | Eva Rosenqvist | Litteraturseminrium - matematikundervisning med utgångspunkt i elevers olikheter, utifrån ett mångkulturellt perspektiv | |||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | E476, Arrhenius hus E, Vån 4 | Karta | UM3112 | 64398, H20, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 1 UM3112 | Charlotta Billing |
Via Zoom Lekplatsfysik |
|||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | E276, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UM3106 | 64344, H20, 100%, DAG, NML |
Seminarium Webbaserat |
Grupp 2.UM3106 | Sofie Stenlund | Värme | |||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | UM3112 | 64398, H20, 100%, DAG, NML | Grupp 2 UM3112 | Anna Carin Nyberg | Fältstudier, vid Naturskolan i Sollentuna | ||||||||||||||||||||||||
10:45 - 12:45 | E250, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UM2204 | 64396, H20, 100%, DAG, NML |
Obligatorisk närvaro Seminarium Webbaserat |
Grupp 3 UM2204 | Kerstin Åkerlöf Hartog | Analys av elevers kunnande inom aritmetik och geometri | |||||||||||||||||||||
10:45 - 12:45 | E246, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UM2204 | 64396, H20, 100%, DAG, NML |
Obligatorisk närvaro Seminarium Webbaserat |
Grupp 4 UM2204 | Eva Rosenqvist | Litteraturseminrium - matematikundervisning med utgångspunkt i elevers olikheter, utifrån ett mångkulturellt perspektiv | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | E476, Arrhenius hus E, Vån 4 | Karta | UM3112 | 64398, H20, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 1 UM3112 | Charlotta Billing | Handledning inför skolaktivitet Via zoom | |||||||||||||||||||||
13:15 - 14:30 | MND Kalendariet | Auli Arvola Orlander | Programansvariga kallar till möte (F-3/4-6/CL) | ||||||||||||||||||||||||||
15:00 - 16:30 | MND Kalendariet | Auli Arvola Orlander | Programansvariga kallar till möte (KPU/ÄL) | ||||||||||||||||||||||||||
Tors | 2020-10-08 | 08:30 - 10:30 | E262, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UM2204 | 64396, H20, 100%, DAG, NML |
Seminarium Webbaserat |
Grupp 3 UM2204 | Mona Hverven | Planering av undervisning | |||||||||||||||||||
08:30 - 10:30 | E362, Arrhenius hus E, Vån 3 | Karta | UM2204 | 64396, H20, 100%, DAG, NML |
Seminarium Webbaserat |
Grupp 4 UM2204 | Eva Rosenqvist | Språkutvecklande arbetssätt | |||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | E376, Arrhenius hus E, Vån 3 | Karta | UM3106 | 64344, H20, 100%, DAG, NML |
Seminarium Webbaserat |
Grupp 1.UM3106 | Sofie Stenlund | sortering ke | |||||||||||||||||||||
09:00 - 10:30 | E246, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | MND Kalendariet | Maria Andrée | NV-seminariet | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 |
BUV 129, Frescati backe, ingång 21 A, Vån 1 BUV 130, Frescati backe, ingång 21 A, Vån 1 |
Karta | UB313F |
61231, H20, 100%, DAG, NML 61247, H20, 100%, DAG, NML |
Obligatorisk närvaro Seminarium |
Anna Carin Nyberg | Field work | Campus session:During this outdoor session you will examine the ecological system of a pond together with a teacher. If you are not able to join - for instance due to the corona virus - make up assignments will be available in Athena. Meeting point: Outside the main entrance of the Department of Child and Youth Studies. Svante Arrhenius väg 21 A. | |||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Studio C, KTHB | UM3112 | 64398, H20, 100%, DAG, NML | Teknik och teknikdidaktik | Redovisning | Grupp 1 UM3112 |
Henni Söderberg Kristina Andersson |
||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | UM3112 | 64398, H20, 100%, DAG, NML | Teknik och teknikdidaktik | Studentarbetslag | Grupp 2 UM3112 | Arbetslagstid 7: Formulera skriftlig feedback | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | P402 (Svend Pedersen, fjärrmötesrum), Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | Högre seminarium | Eva Norén | ÄdFo | ||||||||||||||||||||||||
10:45 - 12:45 | E262, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UM2204 | 64396, H20, 100%, DAG, NML |
Seminarium Webbaserat |
Grupp 4 UM2204 | Mona Hverven | Planering av undervisning | |||||||||||||||||||||
10:45 - 12:45 | E362, Arrhenius hus E, Vån 3 | Karta | UM2204 | 64396, H20, 100%, DAG, NML |
Seminarium Webbaserat |
Grupp 3 UM2204 | Eva Rosenqvist | Språkutvecklande arbetssätt | |||||||||||||||||||||
11:00 - 12:00 | E246, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | MND Kalendariet | Maria Andrée | NV-ämnesmöte | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:30 | Webbaserad undervisning | UB313F |
61231, H20, 100%, DAG, NML 61247, H20, 100%, DAG, NML |
Obligatorisk närvaro Seminarium |
Zeynep Ünsal | Exploring water | You will find a link to the e-meeting service Zoom and further instructions for this web-based session via the learning platform Athena. | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | UM3112 | 64398, H20, 100%, DAG, NML | Teknik och teknikdidaktik | Självstudier | Grupp 2 UM3112 | Självstudier 4 | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | UM3112 | 64398, H20, 100%, DAG, NML | Teknik och teknikdidaktik | Studentarbetslag | Grupp 1 UM3112 | Arbetslagstid 8: Revidering av grupparbete | |||||||||||||||||||||||
13:15 - 14:30 | E246, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | MND Kalendariet | Kerstin Pettersson | Matematikdidaktiskt forskningsseminarium (MERS): Samuel Sollerman | ||||||||||||||||||||||||
15:00 - 18:00 | P464, Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | UM8006 | 64369, H20, 25%, BLA, NML |
Seminarium Webbaserat |
Britt Jakobson | |||||||||||||||||||||||
Fre | 2020-10-09 | 08:30 - 11:30 |
E248, Arrhenius hus E, Vån 2 E250, Arrhenius hus E, Vån 2 |
Karta | UMK310_ |
Seminarium Webbaserat |
UMK310 Grupp 1 | Teknik | |||||||||||||||||||||
08:30 - 11:30 | E249, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UMK310_ |
Seminarium Webbaserat |
UMK310 Grupp 2 | Fysik/Kemi | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | P402 (Svend Pedersen, fjärrmötesrum), Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | Forskningsseminarium | Karim Hamza | RiskEdu-möte | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Studio C, KTHB | UM3112 | 64398, H20, 100%, DAG, NML | Teknik och teknikdidaktik | Redovisning | Grupp 2 UM3112 |
Henni Söderberg Kristina Andersson |
||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | UM3112 | 64398, H20, 100%, DAG, NML | Grupp 1 UM3112 | Anna Carin Nyberg | Fältstudier vid Naturskolan i Sollentuna | ||||||||||||||||||||||||
09:30 - 12:30 | UM2204 | 64396, H20, 100%, DAG, NML | Workshop |
Grupp 3 UM2204 Grupp 4 UM2204 |
Anna Nilsson | Denna dag kommer du att arbeta enskilt och ca en timme tillsammans med studiegruppen genom fysisk träff eller on-line. Eller arbeta med studiegruppen under hela dagen. | |||||||||||||||||||||||
12:00 - 15:00 | E276, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UM3106 | 64344, H20, 100%, DAG, NML |
Seminarium Webbaserat |
Grupp 2.UM3106 | Sofie Stenlund | sortering ke | |||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | UM3112 | 64398, H20, 100%, DAG, NML | Teknik och teknikdidaktik | Studentarbetslag | Grupp 2 UM3112 | Arbetslagstid 8: Revidering av grupparbete | |||||||||||||||||||||||
14:30 - 16:30 | P471 (fjärrmötesrum), Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | Möte | Maria Andrée | |||||||||||||||||||||||||
14:45 - 17:00 | E243 (Sälenrummet), Arrhenius hus E | Karta | Möte | Sebastian Björnhammer | STLS |
Kurskod | Namn |
UB308Y | Förskoledidaktik med inriktning mot naturvetenskap och hållbar utveckling |
UB313F | Förskoledidaktik med inriktning mot naturvetenskap och hållbar utveckling |
UL2NAT_ | Universitetslärarutbildning 2 |
UM2204 | Matematik II för grundlärare årskurs F-3: Geometri, mätning och taluppfattning |
UM3106 | Naturvetenskap och teknik för grundlärare årskurs 4-6 |
Kurskod | Namn |
UM3107 | Matematikämnets didaktik, ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs |
UM3112 | Naturvetenskap och teknik för grundlärare, F-3, I |
UM8006 | Undervisning och lärande i matematik och naturvetenskap i flerspråkiga klasser |
UMK310_ | Ungdomars utveckling och lärande i naturvetenskap och teknik |