Tid |
Kurskod |
Kursnamn |
Grupp |
Plats |
Person |
Aktivitet |
Schematitel |
||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
v 24 | Tis 2024-06-11 v 24 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 16:00 |
Are Audhumbla Datorsal Hugin Datorsal Munin Dvalin Foajé Grupprum 01-12 Ratatosk Särimner |
Elin Jansson | Intern aktivitet | ||||||||||||||||||||||||||
v 36 | Tis 2024-09-03 v 36 | ||||||||||||||||||||||||||||
09:15 - 12:00 | BI1427 | Introduktionskurs - biologi och miljövetenskap |
Grupprum 02 Sal A241 |
Karin Eklöf | Föreläsning | Kursintroduktion | |||||||||||||||||||||||
v 37 | Tors 2024-09-12 v 37 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 10:00 | MV0224 | Marken som växtplats och växtkännedom 3 | Grupprum 01-14 | Per-Olof Lundquist | Diskussion | Diskussion i grupp Växten | |||||||||||||||||||||||
Fre 2024-09-13 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:05 - 17:10 | VM0138 | Djurhållning och djurvälfärd |
Grupprum 02 Grupprum 13-17 |
Övning | |||||||||||||||||||||||||
v 38 | Mån 2024-09-16 v 38 | ||||||||||||||||||||||||||||
12:05 - 17:00 | VM0138 | Djurhållning och djurvälfärd | Grupprum 01-18 | Övning | |||||||||||||||||||||||||
Tis 2024-09-17 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 |
FÖ0474 HV0211 LB0125 LU0102 LV0117 |
Introduktionskurs i agrar ekonomi Husdjursvetenskaplig grundkurs Introduktionskurs - Växtodlingsprogrammet Introduktion till landsbygdsutveckling Grundkurs - Livsmedelsvetenskap |
Grupprum 01-18 Grupprum E210-211 |
Seminarium | |||||||||||||||||||||||||
Tors 2024-09-19 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 |
FÖ0474 HV0211 LB0125 LU0102 LV0117 |
Introduktionskurs i agrar ekonomi Husdjursvetenskaplig grundkurs Introduktionskurs - Växtodlingsprogrammet Introduktion till landsbygdsutveckling Grundkurs - Livsmedelsvetenskap |
Grupprum 01-18 Grupprum E210-211 |
Seminarium | |||||||||||||||||||||||||
v 39 | Mån 2024-09-23 v 39 | ||||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | LB0133 | Lantbruksvetenskap 2 - tvärvetenskapliga perspektiv |
Grupprum 01-09 Grupprum 12 |
Workshop | |||||||||||||||||||||||||
Tis 2024-09-24 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | DO0127 | Vårdhygien |
Dvalin Grupprum 02-03 Grupprum 07-11 |
Louise Lundén Todd Alsing Johansson |
Examination | Muntlig del hemtentamen | |||||||||||||||||||||||
Ons 2024-09-25 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | DO0127 | Vårdhygien |
Dvalin Grupprum 02 Grupprum 13-17 |
Louise Lundén Todd Alsing Johansson |
Examination | Muntlig del hemtentamen | |||||||||||||||||||||||
v 40 | Tors 2024-10-03 v 40 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 11:00 | VM0131 | Klinisk veterinärmedicin | Köttbesiktning |
Grupprum 02 Ratatosk |
Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
v 42 | Tis 2024-10-15 v 42 | ||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | HV0193 | Etologi och anatomi |
Grupprum 02-03 Grupprum 08-10 |
Grupparbete | Övning: Djurhållning-beteende | ||||||||||||||||||||||||
Tors 2024-10-17 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | HV0215 | Djurskydd, djuretik och vetenskaplig metod |
Grupprum 02 Grupprum 18 Grupprum B205 Grupprum B209 Grupprum B211 |
Grupparbete | |||||||||||||||||||||||||
Fre 2024-10-18 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 10:00 | BI1427 | Introduktionskurs - biologi och miljövetenskap | Grupprum 02 | Karin Eklöf | Föreläsning | Examinerande seminarium. Grupp 3 | |||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | BI1427 | Introduktionskurs - biologi och miljövetenskap | Grupprum 02 | Karin Eklöf | Föreläsning | Examinerande seminarium. Grupp 4 | |||||||||||||||||||||||
v 43 | Ons 2024-10-23 v 43 | ||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 10:30 | LK0358 | Introduktionskurs för landskapsingenjörer, och växtkunskap |
Grupprum 02-03 Grupprum 13-17 |
Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
v 44 | Ons 2024-10-30 v 44 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 12:00 | DO0136 | Djuromvårdnad inom djurens hälso- och sjukvård 2 |
Grupprum 01-02 Grupprum 04-05 Grupprum 18 Särimner |
Anja Pedersen Jennie Redander Karolina Enlund |
Fall | Fallarbete odontologi | |||||||||||||||||||||||
v 45 | Mån 2024-11-04 v 45 | ||||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 16:00 | HV0197 | Forskningsmetoder och projekt inklusive försöksdjurskunskap | Grupprum 02 | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
Tis 2024-11-05 | |||||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | BI1390 | Biokemi och intermediär ämnesomsättning |
Grupprum 02-03 Grupprum 08 |
Johan Dicksved | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | TN0367 | Introduktion till energisystem |
Grupprum 02-03 Grupprum 08-10 Grupprum 13-17 |
Workshop | Skrivverkstad | ||||||||||||||||||||||||
Ons 2024-11-06 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 11:00 | BI1335 | Etologi - teori och tillämpning |
Grupprum 02-03 Grupprum 08 |
Grupparbete | |||||||||||||||||||||||||
Tors 2024-11-07 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 11:00 | BI1409 | Antrozoologi |
Grupprum 01-02 Grupprum 04-05 Grupprum 12 Grupprum 18 |
Seminarium | |||||||||||||||||||||||||
v 46 | Mån 2024-11-11 v 46 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:20 - 10:20 | VM0052 | Grundläggande anatomi, vävnadshistologi och biokemi |
Grupp 7-12 Grupp 13-18 |
Grupprum 02-03 Grupprum 09-10 Grupprum 13-17 Grupprum E203 Ulls hus Grupprum E205 Grupprum E211 |
Liya Wang |
Grupparbete Obligatorisk |
Fall 1 - start | ||||||||||||||||||||||
Tis 2024-11-12 | |||||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | TN0367 | Introduktion till energisystem |
Grupprum 02-03 Grupprum 08-10 Grupprum 13-17 |
Cecilia Sundberg | Workshop | Skrivverkstad | |||||||||||||||||||||||
Fre 2024-11-15 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 12:00 | VM0052 | Grundläggande anatomi, vävnadshistologi och biokemi |
Grupp 7-12 Grupp 13-18 |
Grupprum 02-03 Grupprum 09-10 Grupprum 13-17 Grupprum E203 Ulls hus Grupprum E205 Grupprum E211 |
Liya Wang |
Grupparbete Obligatorisk |
Fall 1 - redovisning och Fall 2 - start | ||||||||||||||||||||||
Lör 2024-11-16 | |||||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | BI1335 | Etologi - teori och tillämpning |
Grupprum 02-03 Grupprum 08 |
Grupparbete | |||||||||||||||||||||||||
v 47 | Tors 2024-11-21 v 47 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:50 - 16:00 | DO0136 | Djuromvårdnad inom djurens hälso- och sjukvård 2 |
Grupprum 02-03 Grupprum 08-11 Grupprum 13-17 Grupprum A133-134 Grupprum B205 Grupprum B209 Grupprum B211 |
Obligatorisk Seminarium |
Omvårdnadsseminarium del 1 inkl lunch | ||||||||||||||||||||||||
Fre 2024-11-22 | |||||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | BI1335 | Etologi - teori och tillämpning |
Grupprum 02-03 Grupprum 08 |
Grupparbete | |||||||||||||||||||||||||
v 48 | Mån 2024-11-25 v 48 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:45 - 14:00 | DO0136 | Djuromvårdnad inom djurens hälso- och sjukvård 2 |
Grupprum 02-03 Grupprum 08-10 Grupprum 13-17 Grupprum B209 Grupprum B211 |
Obligatorisk Seminarium |
Omvårdnadsseminarium del 2 | ||||||||||||||||||||||||
Tors 2024-11-28 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:15 - 16:00 | HV0197 | Forskningsmetoder och projekt inklusive försöksdjurskunskap |
Grupprum 02 Grupprum 10 |
Övning | |||||||||||||||||||||||||
v 49 | Mån 2024-12-02 v 49 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | VM0052 | Grundläggande anatomi, vävnadshistologi och biokemi |
Grupp 7-12 Grupp 13-18 |
Grupprum 02-03 Grupprum 09-10 Grupprum 13-17 Grupprum E203 Ulls hus Grupprum E205 Grupprum E211 |
Liya Wang |
Grupparbete Obligatorisk |
Fall 3 - redovisning och Fall 4 - start | ||||||||||||||||||||||
Tis 2024-12-03 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | BI1335 | Etologi - teori och tillämpning |
Grupprum 02-03 Grupprum 08 |
Diskussion | |||||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:00 | TN0367 | Introduktion till energisystem |
Grupprum 02-03 Grupprum 08-10 Grupprum 13-17 |
Workshop | Skrivverkstad | ||||||||||||||||||||||||
Ons 2024-12-04 | |||||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 11:00 | DO0128 | Näringsfysiologi och fodervetenskap |
Grupprum 02 Grupprum 08-10 Grupprum 13-18 |
Grupparbete | |||||||||||||||||||||||||
Fre 2024-12-06 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | DO0141 | Djuromvårdnad vid anestesi, akut- och intensivvård |
Grupprum 01-14 Grupprum 18 Särimner |
Obligatorisk Seminarium |
Seminarium: Fördjupningsfrågor anestesifall T1-T15 | ||||||||||||||||||||||||
v 50 | Tis 2024-12-10 v 50 | ||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 11:00 | BI1335 | Etologi - teori och tillämpning |
Grupprum 02-03 Grupprum 08 |
Grupparbete | |||||||||||||||||||||||||
Ons 2024-12-11 | |||||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | VM0131 | Klinisk veterinärmedicin | Köttbesiktning | Grupprum 02 | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
v 51 | Mån 2024-12-16 v 51 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 12:00 | VM0052 | Grundläggande anatomi, vävnadshistologi och biokemi |
Grupp 7-12 Grupp 13-18 |
Grupprum 02-03 Grupprum 09-10 Grupprum 13-17 Grupprum E203 Ulls hus Grupprum E205 Grupprum E211 |
Liya Wang |
Grupparbete Obligatorisk |
Fall 5 - redovisning och Fall 6 start | ||||||||||||||||||||||
Ons 2024-12-18 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:30 - 12:00 | DO0128 | Näringsfysiologi och fodervetenskap |
Grupprum 02-03 Grupprum 08-10 Grupprum 13-17 Grupprum A133-134 Grupprum B205 Grupprum B209 Grupprum B211 |
Övning | |||||||||||||||||||||||||
Fre 2024-12-20 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 12:00 | VM0052 | Grundläggande anatomi, vävnadshistologi och biokemi |
Grupp 7-12 Grupp 13-18 |
Grupprum 02-03 Grupprum 09-10 Grupprum 13-17 Grupprum E203 Ulls hus Grupprum E205 Grupprum E211 |
Liya Wang |
Grupparbete Obligatorisk |
Fall 6 - redovisning och Fall 7-8 - start | ||||||||||||||||||||||
v 2 | Tis 2025-01-07 v 2 | ||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 16:00 | VM0137 | Infektionsbiologi |
Grupprum 01-05 Grupprum 08-12 Särimner |
Magnus Åbrink | Diskussion | ||||||||||||||||||||||||
Ons 2025-01-08 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 11:55 | BI1335 | Etologi - teori och tillämpning |
Grupprum 02-03 Grupprum 14 |
Diskussion | |||||||||||||||||||||||||
Tors 2025-01-09 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 12:00 | VM0052 | Grundläggande anatomi, vävnadshistologi och biokemi |
Grupp 7-12 Grupp 13-18 |
Grupprum 02-03 Grupprum 09-10 Grupprum 13-17 Grupprum E203 Ulls hus Grupprum E205 Grupprum E211 |
Liya Wang |
Grupparbete Obligatorisk |
Fall 7-8 - redovisning | ||||||||||||||||||||||
v 3 | Mån 2025-01-13 v 3 | ||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 16:00 | VM0137 | Infektionsbiologi |
Grupprum 01-04 Grupprum 06-10 Grupprum 13 Särimner |
Anna Rosander Giulio Grandi Jonas Johansson Wensman Magnus Åbrink |
Redovisning | Organspecifika fall, tvärgruppsredovisningar | |||||||||||||||||||||||
Tors 2025-01-16 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | BI1335 | Etologi - teori och tillämpning |
Grupprum 02-03 Grupprum 10 |
Redovisning | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:05 | BI1335 | Etologi - teori och tillämpning |
Grupprum 02-03 Grupprum 10 |
Redovisning |
Namn | Id, Hus, Ort, Platser |
Are | C-24752105, VHC hus 5, Uppsala, 120 |
Audhumbla | C-24752526, VHC hus 5, Uppsala, 150 |
Datorsal Hugin | C-24752221, VHC hus 5, Uppsala, 12 |
Datorsal Munin | C-24752222, VHC hus 5, Uppsala, 12 |
Dvalin | C-24752123, VHC hus 5, Uppsala, 60 |
Foajé | C-24752212, VHC hus 5, Uppsala, 30 |
Grupprum 01 | C-24752216, VHC hus 5, Uppsala, 6 |
Grupprum 02 | C-24752233, VHC hus 5, Uppsala, 12 |
Grupprum 03 | C-24752135, VHC hus 5, Uppsala, 10 |
Grupprum 04 | C-24752606, VHC hus 5, Uppsala, 6 |
Grupprum 05 | C-24752607, VHC hus 5, Uppsala, 6 |
Grupprum 06 | C-24752608, VHC hus 5, Uppsala, 6 |
Grupprum 07 | C-24752615, VHC hus 5, Uppsala, 6 |
Grupprum 08 | C-24752619, VHC hus 5, Uppsala, 12 |
Grupprum 09 | C-24752620, VHC hus 5, Uppsala, 12 |
Grupprum 10 | C-24752505, VHC hus 5, Uppsala, 12 |
Grupprum 11 | C-24752506, VHC hus 5, Uppsala, 8 |
Grupprum 12 | C-24752507, VHC hus 5, Uppsala, 6 |
Grupprum 13 | C-24742207, VHC hus 4, Uppsala, 12 |
Namn | Id, Hus, Ort, Platser |
Grupprum 14 | C-24742214, VHC hus 4, Uppsala, 12 |
Grupprum 15 | C-24742210, VHC hus 4, Uppsala, 12 |
Grupprum 16 | C-24742209, VHC hus 4, Uppsala, 12 |
Grupprum 17 | C-24742206, VHC hus 4, Uppsala, 12 |
Grupprum 18 | C-24742205, VHC hus 4, Uppsala, 6 |
Grupprum A133 | C-250A133, Ulls hus A-blocket, Uppsala, 10 |
Grupprum A134 | C-250A134, Ulls hus A-blocket, Uppsala, 10 |
Grupprum B205 | C-250B205, Ulls hus B-blocket, Uppsala, 10 |
Grupprum B209 | C-250B209, Ulls hus B-blocket, Uppsala, 10 |
Grupprum B211 | C-250B211, Ulls hus B-blocket, Uppsala, 10 |
Grupprum E203 Ulls hus | C-250E203, Ulls hus E-blocket, Uppsala, 8 |
Grupprum E205 | C-250E205, Ulls hus E-blocket, Uppsala, 8 |
Grupprum E210 | C-250E210, Ulls hus E-blocket, Uppsala, 6 |
Grupprum E211 | C-250E211, Ulls hus E-blocket, Uppsala, 8 |
Ratatosk | C-24752621, VHC hus 5, Uppsala, 40 |
Sal A241 | C-240A241, Biocentrum, Uppsala, 60 |
Särimner | C-24752136, VHC hus 5, Uppsala, 120 |