Tid |
P, Status |
Kurs |
Program |
Ext bokare |
Grp |
Bokare |
Moment |
Info |
Egen text |
||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
v 21 | Tis 2024-05-21 v 21 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Bekräftad | PS090A P4123 HT2023 Östersund NML, Psykologi AV, Examensarbete | SPYGA HT2019 Östersund NML, Psykologprogrammet | PSO, Institutionen för psykologi och socialt arbete | Inlämning | Uppsats-seminarium | |||||||||||||||||||||||
08:00 - 16:30 | Bekräftad | Autism Jämtland Härjedalen | Bokad av Anette Kontaktperson Ann-Kristine Pettersson 070-652 51 66 | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 16:00 | Bekräftad | Ernkvist Caroline | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 16:00 | Bekräftad | Gustafsson Marcus | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 16:00 | Bekräftad | Lundkvist Maria | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 16:00 | Bekräftad | Landgren Johanna | |||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 17:00 | Bekräftad | JO089G I2340 VT2024 Flexibel Sundsvall DST, Journalistik GR (B), Den grävande journalistikens metoder | KKI, Institutionen för Kommunikation, Kvalitetsteknik och Inform | Egna studier | Line by line faktakoll. Ordnas inom respektive team PÅ003, jour60 distans | ||||||||||||||||||||||||
08:15 - 17:00 | Bekräftad | PE068G T4020 VT2024 Flexibel Östersund DST, Pedagogik GR(C), Lärande genom handledning och reflektion | Fristående kurs GR DST | Camilla Månsson-Waldehagen, Sara Dahlqvist, UTV, Institutionen för utbildningsvetenskap | Examination | Examination | |||||||||||||||||||||||
08:15 - 16:00 | Bekräftad | RH041A V7020 VT2024 Flexibel Sundsvall/Östersund DST, Rehabiliteringsvetenskap AV, Forskningsmetodik | VARSA VT2023 Flexibel Östersund DST, Magisterprogram - Arbetsmiljöstrateg | John Selander, Stig Vinberg, HOV, Institutionen för hälsovetenskaper | Examination | ||||||||||||||||||||||||
08:30 - 16:00 | Bekräftad | OM180A V7580 VT2024 Flexibel Sundsvall/Östersund DST, Omvårdnad AV, Omvårdnad inom neonatologi, barn- och ungdomspsykiatri samt barnhabilitering | VHSBA HT2023 Sundsvall/Östersund DST, Specialistsjuksköterskeprogrammet med inriktning mot hälso- och sjukvård för barn och ungdom | Lena Junehag, Susan Reijer, HOV, Institutionen för hälsovetenskaper | Examination | Examination 3 OM180A Individuella seminarier. Zoomlänk finns i Moodle | |||||||||||||||||||||||
08:30 - 16:00 | Bekräftad | Åkesson Ellen | |||||||||||||||||||||||||||
08:30 - 16:00 | Bekräftad | Mårdberg Tova | |||||||||||||||||||||||||||
08:30 - 15:30 | Bekräftad | Gustafsson Forsström Felix | |||||||||||||||||||||||||||
08:30 - 16:30 | Bekräftad | Norlén Fanny | |||||||||||||||||||||||||||
08:30 - 16:00 | Bekräftad | Johansson Alexandra | |||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 16:00 | Bekräftad | PS096A P4052 VT2024 Östersund NML, Psykologi AV, Evidensbaserad psykologisk behandling och psykoterapi 2 | SPYGA HT2020 Östersund NML, Psykologprogrammet | Andreas Larsson, PSO, Institutionen för psykologi och socialt arbete | Examination | Tre grupper, en grupp per dag Praktisk examination. Obligatoriskt | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 16:00 | Bekräftad | RH070G V7080 VT2024 Flexibel Sundsvall/Östersund DST, Rehabiliteringsvetenskap GR (B), Tillämpade studier | VREAG HT2022 Flexibel Sundsvall/Östersund DST, Programmet för Hälsa och Rehabilitering i arbetslivet | Jens Ljungdahl, Louise Dovrén, HOV, Institutionen för hälsovetenskaper | Seminarium | Kamratgranskning | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 16:30 | Bekräftad | Lundman Alice | |||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 17:00 | Bekräftad | Holst Assar | |||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 17:00 | Bekräftad | Qvarngård Emma | |||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 16:00 | Bekräftad | Bergh Sanna | |||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 16:00 | Bekräftad | Berggren Kristina | |||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 15:30 | Bekräftad | Åstrand Frej | |||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 17:00 | Bekräftad | Göncü Derya Dilan | |||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 17:00 | Bekräftad | Blomgren Vera | |||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 16:00 | Bekräftad | Runsten Anneli | |||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 16:00 | Bekräftad | Bellqvist Rebecca | |||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 18:00 | Bekräftad | Gallardo Eva | |||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 18:00 | Bekräftad | Geberzahn Pia | |||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 16:00 | Bekräftad | Friberg Nellie | |||||||||||||||||||||||||||
10:30 - 16:30 | Bekräftad | Makambana Merveille | |||||||||||||||||||||||||||
10:30 - 17:30 | Bekräftad | Mahoro Jeaninne | |||||||||||||||||||||||||||
10:30 - 16:30 | Bekräftad | Thulin Hannes | |||||||||||||||||||||||||||
11:00 - 17:00 | Bekräftad | Jerling Lovisa | |||||||||||||||||||||||||||
11:00 - 18:00 | Bekräftad | Olofsson Engla | |||||||||||||||||||||||||||
11:00 - 16:00 | Bekräftad | Mäkinen Anton | |||||||||||||||||||||||||||
11:00 - 18:00 | Bekräftad | Khan Michelle | |||||||||||||||||||||||||||
11:30 - 16:00 | Bekräftad | Eriksson Linnea | |||||||||||||||||||||||||||
12:00 - 17:30 | Bekräftad | Östlund Blom Mickaela | |||||||||||||||||||||||||||
12:00 - 19:00 | Bekräftad | Kifle Hermona | |||||||||||||||||||||||||||
12:00 - 16:30 | Bekräftad | Wildemarian Dawit | |||||||||||||||||||||||||||
12:30 - 15:30 | Bekräftad | Ernqvist Milica | |||||||||||||||||||||||||||
12:30 - 17:00 | Bekräftad | Abdulla Rang | |||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Bekräftad | Mattsson Erika | |||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Bekräftad | Westlin Ingrid | |||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Bekräftad | Eriksson Sandra | |||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Bekräftad | Sigurðardóttir Eva | |||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 18:00 | Bekräftad | Wall Jungbjer Oscar | |||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Bekräftad | Susanne Lindström | ÄK och Branschråd | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Bekräftad | Anna Longueville | |||||||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:00 | Bekräftad | MX011G B4240 VT2024 Östersund NML, MX011G B4510 VT2024 Flexibel Östersund DST, Miljövetenskap GR (C), Från vision till genomförande | NEKEG HT2021 Östersund DST, NEKEG HT2021 Östersund NML, NEKOG HT2021 Östersund DST, NEKOG HT2021 Östersund NML, NEKOG HT2021 Östersund NML, TEKOG HT2021 Östersund DST, TEKOG HT2021 Östersund NML, Ekoteknik, Ekoingenjör, Ekoentreprenör för hållbar utveckling | Anna Longueville, Oskar Englund, Paul Van den brink, NDH, Institutionen för Naturvetenskap, Design och Hållbar Utveck | Handledning | Project work: group supervision, see instructions and book time on Moodle, Zoom only! | |||||||||||||||||||||||
13:15 - 17:00 | Bekräftad | MX040G B4200 VT2024 Flexibel Östersund DST, MX040G B4210 VT2024 Östersund NML, Miljövetenskap GR (B), CSR, miljöledning, och ekologisk ekonomi | NEKEG HT2023 Östersund DST, NEKEG HT2023 Östersund NML, Ekoentreprenör för hållbar utveckling | Anna Longueville, Erik Grönlund, John Lind, NDH, Institutionen för Naturvetenskap, Design och Hållbar Utveck | Redovisning | Miljöledning (välkommen även till campus Q340!) | |||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:00 | Bekräftad | PE232G T4140 VT2024 Östersund DST, SA087G P4350 VT2024 Östersund NML, Pedagogik GR (A), Förskolepedagogik III samt utbildningsvetenskaplig kärna II, Socialt arbete GR (A), Socionomers arbetsuppgifter och professionsroller | SSOCG HT2023 Östersund NML, ULFÖG VT2023 Östersund DST, Socionomutbildning, Lärarutbildning - Förskollärare | 1 | Gunilla Egonsdotter, Linda Murstedt, PSO, Institutionen för psykologi och socialt arbete, UTV, Institutionen för utbildningsvetenskap | Lektion | Lektion tillsammans med Miuns socionomstudenter och förskollärarstudenter om anmälningsplikten och orosanmälningar. Frågor kan ställas till Gunilla Egonsdotter eller Linda Murstedt | ||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:45 | Bekräftad | PE236G T4010 VT2024 Östersund DST, Pedagogik GR (C), Förskolepedagogik VI, del 1 och 2 samt verksamhetsförlagd utbildning IV | ULFÖG HT2021 Östersund DST, Lärarutbildning - Förskollärare | 4, 5, 6 | Sibylle Menzel-Kühne, UTV, Institutionen för utbildningsvetenskap | Grupparbete | Förberedelsetid inför examination Förberedelser inför examination/ inspirationsworkshop med barn på campus. Sibylle M Kühne finns tillgänglig för alla arbetslag Sibylle M Kühne samordnar | ||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:00 | Bekräftad | PS185G P4980 VT2024 Östersund NML, Psykologi GR (C), Utredningsmetodik - individ och grupp | SPYGA HT2021 Östersund NML, Psykologprogrammet | A | Niklas Fröst, PSO, Institutionen för psykologi och socialt arbete | Seminarium | Fallseminarium- obligatoriskt enligt schema | ||||||||||||||||||||||
13:30 - 16:30 | Bekräftad | PE235G T2210 VT2024 Sundsvall DST, Pedagogik GR (B), verksamhetsförlagd utbildning III samt utbildningsvetenskaplig kärna III | ULFÖG VT2022 Sundsvall DST, Lärarutbildning - Förskollärare | Ulrika Wessel, UTV, Institutionen för utbildningsvetenskap | Examination | Examinerande opponeringsseminarium. | |||||||||||||||||||||||
13:30 - 16:30 | Bekräftad | PE236G T4010 VT2024 Östersund DST, Pedagogik GR (C), Förskolepedagogik VI, del 1 och 2 samt verksamhetsförlagd utbildning IV | ULFÖG HT2021 Östersund DST, Lärarutbildning - Förskollärare | 1, 2, 3 | Anna Rosén, UTV, Institutionen för utbildningsvetenskap | Examination | Fri reglerad. Vi börjar i sal Q171 | ||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:30 | Bekräftad | Matthias Fuchs, EJT, Institutionen för ekonomi, geografi, juridik och turism | Föreläsning | forskarutbildningskurs TUR001F | |||||||||||||||||||||||||
15:00 - 19:00 | Bekräftad | Molander Moa | |||||||||||||||||||||||||||
15:15 - 17:00 | Bekräftad | MA148G K2790 VT2024 Sundsvall NML, Matematik GR (B), Matematisk statistik med ämnesdidaktik | ULGYG HT2019 Sundsvall NML, Lärarutbildning - Ämneslärare med inriktning mot arbete i gymnasieskolan | Helena Johansson, IMD, Institutionen för Ingenjörsvetenskap, Matematik och Ämnesdi | Seminarium | Examination | |||||||||||||||||||||||
15:15 - 17:00 | Bekräftad | PE231G T2150 VT2024 Östersund DST, Pedagogik GR (A), Förskolepedagogik I och utbildningsvetenskaplig kärna I | ULFÖG VT2024 Östersund DST, Lärarutbildning - Förskollärare | Teresa Elkin Postila, UTV, Institutionen för utbildningsvetenskap | Workshop | Värdegrundskonflikter i förskolans verksamhet | |||||||||||||||||||||||
15:15 - 17:00 | Bekräftad | Håkan Gunneriusson, HSV, Institutionen för humaniora och samhällsvetenskap | Möte | ||||||||||||||||||||||||||
16:00 - 18:30 | Bekräftad | Palm Lina | |||||||||||||||||||||||||||
17:00 - 18:00 | Bekräftad | ST001G L7130 VT2024 Flexibel Sundsvall/Östersund DST, Statistik GR (A), Grundkurs | Fristående kurs GR DST | Prerna Kumar, EJT, Institutionen för ekonomi, geografi, juridik och turism | Frågestund | Zoomlänk finns i Moodle | |||||||||||||||||||||||
17:00 - 21:30 | Bekräftad | ||||||||||||||||||||||||||||
Ons 2024-05-22 | |||||||||||||||||||||||||||||
07:00 - 14:30 | Bekräftad | STUA, Avdelningen för studieadministration | Salstentamen - Östersund | ||||||||||||||||||||||||||
07:00 - 13:30 | Bekräftad | STUA, Avdelningen för studieadministration | Salstentamen - Östersund | ||||||||||||||||||||||||||
07:30 - 12:30 | Bekräftad | Ward Julia | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Bekräftad | FÖ085G L4350 VT2024 Östersund NML, Företagsekonomi GR (B), Strategisk ledning | SEKOA HT2022 Östersund NML, SEKOG HT2022 Östersund NML, Ekonomprogram, Civilekonomprogrammet | Karolin Sjöö, EJT, Institutionen för ekonomi, geografi, juridik och turism | Seminarium | Seminariebehandling av PM del III Strategi i praktiken | |||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Bekräftad | HI069G M4220 VT2024 Östersund NML, HI074G M4230 VT2024 Östersund NML, Historia GR (A), för ämneslärare i gymnasieskolan, Historia GR (A) | ULGYG HT2022 Östersund NML SAHI, Fristående kurs GR NML, Lärarutbildning - Ämneslärare med inriktning mot arbete i gymnasieskolan | Håkan Gunneriusson, HSV, Institutionen för humaniora och samhällsvetenskap | Inspera salstentamen - Östersund | PM-uppgift | 5 tim | ||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Bekräftad | KE005X J2510 VT2024 Sundsvall NML, Kemi BE, Baskurs 2 i kemi | TBASX HT2023 Sundsvall NML, Basår/behörighetsgivande utbildning | Malin Undin, NDH, Institutionen för Naturvetenskap, Design och Hållbar Utveck | Salstentamen - Östersund | 5 tim, del 2 sam | sam | ||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Bekräftad | PS090A P4123 HT2023 Östersund NML, Psykologi AV, Examensarbete | SPYGA HT2019 Östersund NML, Psykologprogrammet | PSO, Institutionen för psykologi och socialt arbete | Inlämning | Uppsats-seminarium | |||||||||||||||||||||||
08:00 - 11:00 | Bekräftad | SO103G M4051 HT2023 Östersund NML, Sociologi GR (A), Risker och kriser i samhället | SRIKG HT2023 Östersund NML, Risk- och krishanteringsprogrammet, Fristående kurs GR NML | Olov Hemmingsson, HSV, Institutionen för humaniora och samhällsvetenskap | Inspera salstentamen - Östersund | dk 2, Sociologisk metod. 3 tim | 3 tim | ||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:30 | Bekräftad | Mattsson Erika | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Bekräftad | Kittel Jonna Katharina | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Bekräftad | STUA, Avdelningen för studieadministration | Salstentamen - Östersund | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 16:00 | Bekräftad | Ernqvist Milica | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 16:00 | Bekräftad | Beck-Friis Lundholm Carl | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 16:00 | Bekräftad | Olsson Caroline | |||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 17:00 | Bekräftad | PE068G T4020 VT2024 Flexibel Östersund DST, Pedagogik GR(C), Lärande genom handledning och reflektion | Fristående kurs GR DST | Camilla Månsson-Waldehagen, Sara Dahlqvist, UTV, Institutionen för utbildningsvetenskap | Examination | Examination | |||||||||||||||||||||||
08:15 - 10:00 | Bekräftad | PE231G T2150 VT2024 Östersund DST, Pedagogik GR (A), Förskolepedagogik I och utbildningsvetenskaplig kärna I | ULFÖG VT2024 Östersund DST, Lärarutbildning - Förskollärare | Gästföreläsare, Teresa Elkin Postila, UTV, Institutionen för utbildningsvetenskap | Gästföreläsning | Film i förskolan Gästföreläsare Anna Vidmark, | |||||||||||||||||||||||
08:15 - 12:30 | Bekräftad | PE236G T4010 VT2024 Östersund DST, Pedagogik GR (C), Förskolepedagogik VI, del 1 och 2 samt verksamhetsförlagd utbildning IV | ULFÖG HT2021 Östersund DST, Lärarutbildning - Förskollärare | 4, 5, 6 | Marie Lundgren, Sibylle Menzel-Kühne, Ulrika Wessel, UTV, Institutionen för utbildningsvetenskap | Examination | Inspirationsdag Förskola | ||||||||||||||||||||||
08:15 - 16:00 | Bekräftad | RH041A V7020 VT2024 Flexibel Sundsvall/Östersund DST, Rehabiliteringsvetenskap AV, Forskningsmetodik | VARSA VT2023 Flexibel Östersund DST, Magisterprogram - Arbetsmiljöstrateg | John Selander, Stig Vinberg, HOV, Institutionen för hälsovetenskaper | Examination | ||||||||||||||||||||||||
08:30 - 12:00 | Bekräftad | OM077G V2180 VT2024 Sundsvall NML, OM077G V4070 VT2024 Östersund NML, OM093G V2350 VT2024 Sundsvall NML, OM093G V4360 VT2024 Östersund NML, Omvårdnad GR (C), Vetenskaplig metod, Omvårdnad GR (C), Vetenskaplig metod | VSSKG VT2022 Sundsvall NML, VSSKG VT2022 Östersund NML, Sjuksköterskeutbildning | Ann Ekdahl, David Haage, Jörgen Medin, HOV, Institutionen för hälsovetenskaper | Frågestund | Frågestund inför examination 3 alternativt Fördjupande seminarium i kval/kvantmetod inför tentan Zoomlänk finns i Moodle | |||||||||||||||||||||||
08:30 - 13:00 | Bekräftad | Meskauskaite Urte | |||||||||||||||||||||||||||
08:30 - 10:30 | Bekräftad | Forss Åsa | |||||||||||||||||||||||||||
08:30 - 16:00 | Bekräftad | Heidenborn Karolina | |||||||||||||||||||||||||||
08:30 - 15:30 | Bekräftad | Fjellström Hanna | |||||||||||||||||||||||||||
08:30 - 16:30 | Bekräftad | Brodd Karl | |||||||||||||||||||||||||||
08:30 - 16:30 | Bekräftad | Rosenholm Nevall Amanda | |||||||||||||||||||||||||||
08:30 - 16:00 | Bekräftad | Andersson Linda | |||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Bekräftad | PE235G T2210 VT2024 Sundsvall DST, Pedagogik GR (B), verksamhetsförlagd utbildning III samt utbildningsvetenskaplig kärna III | ULFÖG VT2022 Sundsvall DST, Lärarutbildning - Förskollärare | Helena Brander-Bergström, Karin Larsson-Hult, Linda Murstedt, Maria Bergqvist, UTV, Institutionen för utbildningsvetenskap | Examination | Individuell examinerande presentation av utvecklingsarbete. Utvärdering | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 16:00 | Bekräftad | PS096A P4052 VT2024 Östersund NML, Psykologi AV, Evidensbaserad psykologisk behandling och psykoterapi 2 | SPYGA HT2020 Östersund NML, Psykologprogrammet | Andreas Larsson, PSO, Institutionen för psykologi och socialt arbete | Examination | Tre grupper, en grupp per dag Praktisk examination. Obligatoriskt | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Bekräftad | Wilén Wilma | |||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:30 | Bekräftad | Olausson Elin | |||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Bekräftad | Östlund Blom Mickaela | |||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 15:30 | Bekräftad | Åstrand Frej | |||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Bekräftad | Sätervik Maja | |||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 15:00 | Bekräftad | Jafari Ali Reza | |||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 15:00 | Bekräftad | Thörnell Erik |
Ändrad den senaste timmen.