Tid |
Kurs |
Delkurs |
Grupp |
Aktivitet |
Lokal |
Lärare |
Titel, Kommentar |
||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
v 16 | Tors 2024-04-18 v 16 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 20:00 | Underhåll och service | SOL:H435 | |||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 16:00 | ARKN10, Arkeologi och antikens historia: Digital arkeologi, Virtual Reality i arkeologi | ARKN10 | Föreläsning, Laboration | SOL:A035d PC-sal | Nicolo Dell'Unto | Image Based Modeling techniques, Lecture 9-12 freeLab 13-16 | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 | Studentbokning | SOL:A023 | Björkman (6) | ||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 13:30 | Studentbokning | SOL:L101a | Hanna Inga J. (3 pers.) | ||||||||||||||||||||||||||
11:00 - 13:30 | Studentbokning | SOL:A128 | Olsson (4) | ||||||||||||||||||||||||||
11:00 - 13:30 | Studentbokning | SOL:L101b | Tilde M. (5 pers.) | ||||||||||||||||||||||||||
12:00 - 13:30 | Studentbokning | SOL:A014 | Nooran Muhammed A. (2 pers.) | ||||||||||||||||||||||||||
12:00 - 13:30 | Studentbokning | SOL:A021 | Lisen K. (5 pers.) | ||||||||||||||||||||||||||
12:30 - 13:30 | Studentbokning | SOL:A019 | Maja Å. E. (2 pers.) | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | GREA02, Grekiska: Klassisk och hellenistisk prosa | GREA02 | SI-övning | SOL:A127 | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | MKVA14, Medie- och kommunikationsvetenskap: Grundkurs | MKVA14 | Mentorsträff | SOL:H135a, SOL:L503 | grupp a, c, d | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | MKVA22, Medie- och kommunikationsvetenskap: Fortsättningskurs | Analys- och utredningsmetod | MKVA22 | Seminarium | SOL:H140 | Michael Bossetta | Kvantitativ Metod | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | RETA32, Retorik: Fortsättningskurs | Retorisk teori och metod | RETA32 | Seminarium | SOL:A214 | Joni Wallin Lämsä, Mika Hietanen | Seminarium 10 | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:30 | SFSH30, Svenska som främmande språk: Nivå 5-8, SFSH60, Study abroad: Svenska som främmande språk - nivå 1-8 | Muntlig färdighet, Nivå 7, Muntlig färdighet, nivå 7, Skriftlig färdighet, nivå 7 | SFSH01.4, SFSH30, SFSH60 | Grupparbete | SOL:A311, SOL:L219, SOL:L602, SOL:L615, SOL:L619 | Diana Dobrodii | Grupp B nivå 5-8 | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 18:00 | Experiment | SOL:B055 | Milo Toumine | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Handledning | SOL:A158 | Fredrika Thelandersson | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Möte | SOL:A121 | Andreas Tullberg, Anna Burstedt, Anna Flyman Mattsson, Annika Lindskog, Astrid Norén Nilsson, Christian Claesson, David Alm, Elisabet Björklund, Emil Bernmalm, Erik Zillén, Johan Blomberg, Johanna Akujärvi, Malin Ågren, Manuela Rossing, Marianna Smaragdi, Marina Andersson, Martin Dackling, Martin Nykvist, Mattias Nowak, Mikael Nystrand, Mikael Ottosson, Peter Sivam, Rakel Nihlén, Sandy Åkerblom, Sanna Skärlund, Sara Santesson, Åsa Berggren | Studierektorsnätverket | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Möte | SOL:B131 F-klubb | Ulrika Karlsson | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Studentbokning | SOL:A015 | Ludvig S. M. (3 pers.) | ||||||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | ENGA04, Engelska: Grundkurs, ENGE14, Engelska: Fonetik och uttal, ENGH11, Engelska: Grundkurs (1-15) (Engelska språket) | Engelska språket - Fonetik och uttal, Engelska: Fonetik och uttal | ENGA04, ENGE14, ENGH11 | Föreläsning | SOL:H104 hörsal | Benjamin Macaulay | Föreläsning 1 | ||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | ENGA22, Engelska: Fortsättningskurs, ENGB21, Engelska: Engelsk litteraturhistoria, ENGE24, Engelska: Engelsk litteraturhistoria, ENGH13, Engelska: Fortsättningskurs (31-45) | Engelsk litteraturhistoria, Engelska: Engelsk litteraturhistoria | ENGA22.1-2, ENGE24, ENGH13, HGENG.a-c | Föreläsning/Seminarium | SOL:A339 | Kiki Lindell | Seminarium 16 Lit hist | ||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | FONM10, Fonetik: Fonologi, LINA24, Lingvistik: Fortsättningskurs, LINC13, Lingvistik: Perspektiv på segmentell och prosodisk fonologi | Fonetik: Fonologi | FONM10, HASPV, LINA24, LINC13 | Föreläsning | SOL:H405 | ||||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | JAPC12, Japanska: Grundkurs | Läs- och skrivfärdighet 1 | JAPC12 | Föreläsning | SOL:L201 | Sawako Murao | |||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | JAPK12, Japanska: Kandidatkurs | Skönlitteratur och Sakprosa 2 | JAPK12 | Föreläsning | SOL:H339 | Yuko Nowak | |||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | KINA23, Kinesiska: Fortsättningskurs | KINA23 | Föreläsning | SOL:A020 | Elin Ying Yan | ||||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | LINA15, Lingvistik: Grundkurs, LINB26, Lingvistik: Språkinlärning och språkbearbetning | Språkinlärning och språkbearbetning: analysuppgift, Språkinlärning och språkbearbetning: hemtentamen | HASPV.aspv, LINA15, LINB26 | Föreläsning | SOL:H239a | Johan Blomberg | |||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | LINM13, Allmän språkvetenskap: Historisk lingvistik | Historisk lingvistik | HASPV, LINM13 | Föreläsning | SOL:H402 | ||||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | LUFM11, Författarskolan: Litterär gestaltning, LUFM22, Författarskolan: Litterär gestaltning, magisterkurs | LUFM11, LUFM22 | Föreläsning | SOL:H135b | Anna Clara Törnqvist, Carola Mikaelsson, Joakim Forsberg | Forskningsseminarium | |||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | NYGA12, Nygrekiska: Grundkurs | Modern grekisk litteratur, Muntlig språkfärdighet | NYGA12 | Lektion | SOL:A313 | Argiro Markaki | |||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | SVEA20, Svenska: Språklig inriktning - fortsättningskurs | Svensk grammatik | SVEA20 | Föreläsning | SOL:L303b | David Petersson | |||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | Forskarseminarium | SOL:A333 | |||||||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | Möte | SOL:L207 | Arthur Holmer | styrelsemöten sektion 6 | |||||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | Möte | SOL:L403 | Antonio Vázquez, Carlos Henderson, Christian Claesson, Ingela Johansson, Katja Jansson, Santiago Cepeda | ||||||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | Möte | SOL:L403 | Argiro Markaki, Cajsa Sjöberg, Christian Høgel, Dennis Olsson, Elisabet Göransson, Joel Bertilsson, Johanna Akujärvi, Johanna Svensson, Karin Blomqvist, Olivia Peukert Stock, Rakel Nihlén, Vassilios Sabatakakis | ||||||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | Möte | SOL:L403 | Carla Killander Cariboni, Elin Petrisson, Gwénaëlle Beynet Fröjd, Jonas Granfeldt, Julia Tibblin, Katarina Wickström, Malin Ågren, Mari Bacquin, Thierry Gilles | ||||||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | Möte | SOL:L403 | Chantal Pivetta, Irene Lami, Maria Antonietta Di Bello, Maria Graziano, Roberta Colonna Dahlman, Verner Egerland | ||||||||||||||||||||||||||
13:30 - 15:00 | SFSH30, Svenska som främmande språk: Nivå 5-8, SFSH60, Study abroad: Svenska som främmande språk - nivå 1-8 | Muntlig färdighet, Nivå 7, Muntlig färdighet, nivå 7, Skriftlig färdighet, nivå 7 | SFSH01.3, SFSH30, SFSH60 | Grupparbete | SOL:A021, SOL:H428b, SOL:L101a-b | Fredrik Persson | Grupp A nivå 5-8 | ||||||||||||||||||||||
13:30 - 15:15 | SFSH60, Study abroad: Svenska som främmande språk - nivå 1-8 | Muntlig färdighet, Nivå 3, Skriftlig färdighet, nivå 3 | SFSH01.2, SFSH60 | Grupparbete | SOL:A128, SOL:A129c, SOL:A310, SOL:H429b | Kristoffer Lieng | Grupp B nivå 1-4 | ||||||||||||||||||||||
13:30 - 15:00 | SFSH60, Study abroad: Svenska som främmande språk - nivå 1-8 | Muntlig färdighet, Nivå 3, Skriftlig färdighet, nivå 3 | SFSH01.7, SFSH60 | Grupparbete | LUX:B165-166, SOL:A013-014, SOL:A019 | Nahla Thörnqvist | Grupp C | ||||||||||||||||||||||
13:30 - 15:00 | Möte | SOL:H135b | |||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Studentbokning | SOL:A023 | Sofi M. (5-6 pers.) | ||||||||||||||||||||||||||
14:30 - 15:00 | Tentamen | SOL:A129b | Linda Troein | ||||||||||||||||||||||||||
15:00 - 19:00 | RETA14, Retorik: Praktisk retorik, RETA30, Retorik: Grundkurs | Praktisk retorik, Retoriska övningar I | RETA14, RETA30 | Omtentamen, Tentamen | SOL:A129b | Anders Eriksson, Anders Sigrell | Ordinarie tenta RETA14 15-18 Omtenta RETA30 delkurs 2 15-19 | ||||||||||||||||||||||
15:00 - 16:00 | Möte | SOL:A140a | Sara Håkansson | ||||||||||||||||||||||||||
15:00 - 16:00 | Möte | SOL:B131 F-klubb | Lisa Hetherington | Möte om språk | |||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Möte, Seminarium | SOL:H402 | |||||||||||||||||||||||||||
15:00 - 19:00 | Studentbokning | SOL:A021 | Ohlson (6) | ||||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Studentbokning | SOL:A127 | Hultman (6) | ||||||||||||||||||||||||||
15:00 - 16:00 | Undervisning | SOL:B210 PC-sal | Kom med din text | ||||||||||||||||||||||||||
15:15 - 17:00 | ARAB15, Arabiska: Nybörjarkurs I | Kommunikativ arabiska I | ARAB15 | Föreläsning | SOL:A339 | Wajdi Al-Nakkash | |||||||||||||||||||||||
15:15 - 17:00 | LATA13, Latin: Fortsättningskurs I | Syntax och översättningsövningar | LATA13 | Lektion | SOL:A214 | Cajsa Sjöberg | |||||||||||||||||||||||
15:15 - 17:00 | LATK11, Latin: Kandidatkurs | Latinsk prosa och poesi | LATK11 | Lektion | SOL:L123 | Johanna Svensson | |||||||||||||||||||||||
15:15 - 17:00 | Forskarseminarium | SOL:L303a | Grammatikseminarium | ||||||||||||||||||||||||||
15:15 - 16:30 | Möte | SOL:L207 | Nahla Thörnqvist | ||||||||||||||||||||||||||
15:20 - 16:00 | Information | SOL:A129c | Adam Nylander | ||||||||||||||||||||||||||
16:00 - 17:00 | EXTA24, Svenska för utbytesstuderande, nivå 1, SVEE11, Svenska för utbytesstudenter: Nivå 1 | Svenska för utbytesstudenter: Nivå 1, Svenska för utbytesstuderande, nivå 1 | EXTA24, SVEE11, SVEE11.2 | Ommunta | SOL:L303b | Maria Alm | |||||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 | Föreläsning | SOL:A140a | Rakel Nihlén | ||||||||||||||||||||||||||
17:15 - 19:00 | GEMA70, Japanska för tekniker | Japanska för tekniker | GEMA70 | Föreläsning | SOL:A214 | Sawako Murao | |||||||||||||||||||||||
17:15 - 19:30 | H-SFU3, Svenska för universitetsanställda, nivå 3 | SFU3 | SFU3:1 | Föreläsning | SOL:L207 | Nahla Thörnqvist | |||||||||||||||||||||||
18:15 - 20:00 | KINC22, Kinesiska: Nybörjarkurs B | Konversationskurs 2 | KINC22 | Föreläsning | SOL:A339 | Meiyuan Zhang | |||||||||||||||||||||||
18:15 - 20:00 | OSHA02, Öst- och Sydöstasienkunskap: Japans historia | Japans moderna historia | OSHA02 | Föreläsning | SOL:H135a | Ingemar Ottosson | |||||||||||||||||||||||
19:00 - 20:30 | Tentamen | SOL:A129b, SOL:A313 | Linda Troein | ||||||||||||||||||||||||||
Ändrad senaste dygnet.