Tid |
Kurs |
Delkurs |
Grupp |
Lokal, Platskommentar |
Lärare, Externa lärare |
Titel, Publik kommentar, URL |
|||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
v 35 | Tors 2024-08-29 v 35 | ||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 16:00 | GEOA82, GEOB21, GEOB24-25, GEOB32-33, GEOC07-08, GEOM08-09, GEOM11-12, GEON06, GEON08, GEOP06 | Geofysiska undersökningar, skriftlig tentamen, Georesurser i ett miljöperspektiv, tentamen, Georesurser, skriftlig tentamen, Glaciation och deglaciation, skriftlig tentamen, Grundläggande geologi, tentamen, Hydrogeologi och byggnadsgeologi, skriftlig tentamen, Jordens klimat, Livets utveckling, Mark, vegetation och fauna, skriftlig tentamen, Mineralogi och magm/metamorf petrologi, skriftlig tentamen, Sedimentologi, skriftlig tentamen, Sedimentär petrologi och geologi, skriftlig tentamen, Strukturgeologi, skriftlig tentamen, Teori och studiebesök, skriftlig tentamen, Teori, geofysiska metoder och borrning, skriftlig tentamen | Baltica (237), Rodinia (243), Trilobiten (Sal 244) | ||||||||||||||||||||||||||
v 3 | Tors 2025-01-16 v 3 | ||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | GEOB33, GEOM09, GEON06 | Skriftlig tentamen, Strukturgeologi, skriftlig tentamen, Tentamen | Rodinia (243), Trilobiten (Sal 244) | Uppsamlingstentamen, Föranmälan krävs för GEOB33 och GEOM09, se länk, https://www.geologi.lu.se/utbildning/grund-avancerad-utbildning/studentinformation/uppsamlings-och-omtentor | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | GEOB33 | Skriftlig tentamen, Strukturgeologi, skriftlig tentamen, Tentamen | Rodinia (243), Trilobiten (Sal 244) | Uppsamlingstentamen, Föranmälan krävs för GEOB33 och GEOM09, se länk, https://www.geologi.lu.se/utbildning/grund-avancerad-utbildning/studentinformation/uppsamlings-och-omtentor | |||||||||||||||||||||||||
v 13 | Mån 2025-03-24 v 13 | ||||||||||||||||||||||||||||
09:15 - 11:00 | GEOB33 | Baltica (237) | Helena Alexanderson, Sanna Alwmark | Introduktion | |||||||||||||||||||||||||
11:15 - 12:00 | GEOB33 | Baltica (237) | Helena Alexanderson | Föreläsning 1, Fluiddynamik | |||||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | GEOB33 | Självstudier, Förberedelser Övning Sedimenttransport 1+2 | |||||||||||||||||||||||||||
Tis 2025-03-25 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 10:45 | GEOB33 | GEOB33.1 | Gyttjan (149) | Helena Alexanderson | Övning 1 Grupp 1a, Sedimenttransport 1 | ||||||||||||||||||||||||
11:15 - 13:45 | GEOB33 | GEOB33.1 | Gyttjan (149) | Helena Alexanderson, Zoran Peric | Övning 1 Grupp 1b, Sedimenttransport 1 | ||||||||||||||||||||||||
14:15 - 16:45 | GEOB33 | GEOB33.2 | Gyttjan (149) | Helena Alexanderson | Övning 1 Grupp 2a, Sedimenttransport 1 | ||||||||||||||||||||||||
Ons 2025-03-26 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:15 - 12:00 | GEOB33 | Baltica (237) | Helena Alexanderson | Föreläsning 2, Stratigrafi och litofacies | |||||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:45 | GEOB33 | GEOB33.2 | Gyttjan (149) | Helena Alexanderson | Övning 1 Grupp 2b, Sedimenttransport 1 | ||||||||||||||||||||||||
Tors 2025-03-27 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:15 - 10:00 | GEOB33 | Cirrocumulus (Sal 218) | Övning 3, Självstudier Sedimentstrukturer | ||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | GEOB33 | Självstudier, Förberedelse Övning 4, 5 | |||||||||||||||||||||||||||
Fre 2025-03-28 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:15 - 11:00 | GEOB33 | Självstudier, Förberedelse Övning 6, 7 | |||||||||||||||||||||||||||
v 14 | Mån 2025-03-31 v 14 | ||||||||||||||||||||||||||||
09:15 - 11:00 | GEOB33 | Självstudier, Förberedelse Seminarium 1, Föreläsning 7 | |||||||||||||||||||||||||||
Tis 2025-04-01 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:15 - 12:00 | GEOB33 | Baltica (237) | Mikael Calner | Föreläsning 3, Floder | |||||||||||||||||||||||||
13:15 - 14:00 | GEOB33 | GEOB33.1 | Baltica (237) | Tomas Naeraa | Övning 4 Grupp 1, Mäta med kompass | ||||||||||||||||||||||||
14:15 - 15:00 | GEOB33 | GEOB33.2 | Baltica (237) | Tomas Naeraa | Övning 4 Grupp 2, Mäta med kompass | ||||||||||||||||||||||||
Ons 2025-04-02 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 16:30 | GEOB33 | Helena Alexanderson, Mikael Calner | Fältstudie 1, Fluvial miljö | ||||||||||||||||||||||||||
16:30 - 17:00 | GEOB33 | Gruset (148), Sanden (147) | Helena Alexanderson | Övning 5.1, Kornstorleksanalys - provhantering | |||||||||||||||||||||||||
Tors 2025-04-03 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:15 - 12:00 | GEOB33 | Baltica (237) | Mikael Calner | Föreläsning 4, Kuster | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | GEOB33 | Baltica (237) | SI-möte | ||||||||||||||||||||||||||
Fre 2025-04-04 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:15 - 16:30 | GEOB33 | Helena Alexanderson, Mikael Calner | Fältstudie 2, Kustmiljö | ||||||||||||||||||||||||||
16:30 - 17:00 | GEOB33 | Gruset (148), Sanden (147) | Helena Alexanderson | Övning 5.2, Kornstorleksanalys - provhantering | |||||||||||||||||||||||||
v 15 | Mån 2025-04-07 v 15 | ||||||||||||||||||||||||||||
09:15 - 12:00 | GEOB33 | Baltica (237) | Mikael Calner | Föreläsning 5, Grundhav | |||||||||||||||||||||||||
13:15 - 14:00 | GEOB33 | Baltica (237) | Mikael Calner | Föreläsning 6, Djuphav | |||||||||||||||||||||||||
14:15 - 16:00 | GEOB33 | Gruset (148), Sanden (147) | Helena Alexanderson, Åsa Wallin | Övning 5.3, Kornstorleksanalys - introduktion | |||||||||||||||||||||||||
Tis 2025-04-08 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 12:00 | GEOB33 | GEOB33.1 | Gruset (148), Sanden (147) | Zoran Peric, Åsa Wallin | Övning 5.4 Grupp 1, Kornstorleksanalys | ||||||||||||||||||||||||
09:15 - 10:30 | GEOB33 | GEOB33.2 | Atmosfären (Sal 209) | Helena Alexanderson | Seminarium 1 Grupp 2, Sedimentologiska bilder och beskrivningar | ||||||||||||||||||||||||
10:45 - 12:00 | GEOB33 | GEOB33.2 | Atmosfären (Sal 209) | Helena Alexanderson | Övning 6 Grupp 2, Loggning | ||||||||||||||||||||||||
12:00 - 17:00 | GEOB33 | GEOB33.1 | Gruset (148), Sanden (147) | Åsa Wallin | Övning 5.4 Grupp 1, Kornstorleksanalys | ||||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | GEOB33 | GEOB33.2 | Baltica (237) | Zoran Peric | Övning 7 Grupp 2, Partiklars utseende | ||||||||||||||||||||||||
Ons 2025-04-09 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 12:00 | GEOB33 | GEOB33.1 | Gruset (148), Sanden (147) | Åsa Wallin | Övning 5.5 Grupp 1, Kornstorleksanalys, fortsättning | ||||||||||||||||||||||||
08:15 - 10:00 | GEOB33 | GEOB33.2 | Självstudier Grupp 2, Förberedelse Fält 3 | ||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 17:00 | GEOB33, GEOC08, GEOL02, GEOM09, GEON09 | Kemicentrum | Arbetsmarknadsmässa ATLAS, Labour market fair, https://canvas.education.lu.se/courses/12227 | ||||||||||||||||||||||||||
Tors 2025-04-10 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 12:00 | GEOB33 | GEOB33.2 | Gruset (148), Sanden (147) | Zoran Peric, Åsa Wallin | Övning 5.4 Grupp 2, Kornstorleksanalys | ||||||||||||||||||||||||
09:15 - 12:00 | GEOB33 | GEOB33.1 | Cirrocumulus (Sal 218) | Övning 5.6 Grupp 1, Kornstorleksanalys - rapportskrivning | |||||||||||||||||||||||||
12:00 - 17:00 | GEOB33 | GEOB33.2 | Gruset (148), Sanden (147) | Åsa Wallin | Övning 5.4 Grupp 2, Kornstorleksanalys | ||||||||||||||||||||||||
Fre 2025-04-11 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 12:00 | GEOB33 | GEOB33.2 | Gruset (148), Sanden (147) | Åsa Wallin | Övning 5.5 Grupp 2, Kornstorleksanalys, fortsättning | ||||||||||||||||||||||||
09:15 - 11:00 | GEOB33 | GEOB33.1 | Baltica (237) | Helena Alexanderson | Seminarium 1 Grupp 1, Sedimentologiska bilder och beskrivningar | ||||||||||||||||||||||||