Tid |
Kurs |
Grupp |
Aktivitet |
Lokal, Platskommentar |
Lärare, Externa lärare |
Titel, Publik kommentar, URL |
|||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
v 36 | Mån 2024-09-02 v 36 | ||||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | NGEA01 | Föreläsning | Pangea (Hörsal 229) | Andreas Persson | Information session for the Bachelor´s programme in Physical Geography & Ecosystem Science | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | NGEA01 | Föreläsning | Rodinia (243) | Cecilia Akselsson | Course Introduction. | ||||||||||||||||||||||||
Tis 2024-09-03 | |||||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | NGEA01 | Föreläsning | Världen (Sal F111) | Cecilia Akselsson | Mineral, rocks and soils | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | NGEA01 | Övning | Biosfären (Sal 220) | Cecilia Akselsson | Mineral and rocks, group A | ||||||||||||||||||||||||
Ons 2024-09-04 | |||||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | NGEA01 | Föreläsning | Pangea (Hörsal 229) | Energy, radiation and temperature | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | NGEA01 | NGEA01.2 | Övning | Biosfären (Sal 220) | Cecilia Akselsson | Minerals and rocks, group B | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | NGEA01 | NGEA01.3-4 | Övning | Stratocumulus (Sal 213) | Britta Smångs, Lars-Johan Lyttkens Lindén | Introduction to Library services, Group 3 and 4 | |||||||||||||||||||||||
Tors 2024-09-05 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 10:00 | NGEA01 | Övning | Cirrocumulus (Sal 218) | Ricardo Guillén | Introduction to computer lab, group 3 and 4 | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | NGEA01 | Föreläsning | Rodinia (243) | Humidity, clouds and precipitation | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | NGEA01 | NGEA01.1-2 | Övning | Stratocumulus (Sal 213) | Ricardo Guillén | Introduction to computer lab, group 1 and 2 | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | NGEA01 | NGEA01.3 | Övning | Biosfären (Sal 220) | Cecilia Akselsson | Minerals and rocks, group C | |||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | NGEA01 | NGEA01.1-2 | Övning | Stratocumulus (Sal 213) | Britta Smångs, Lars-Johan Lyttkens Lindén | Introduction to Library services, Group 1 and 2 | |||||||||||||||||||||||
Fre 2024-09-06 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | NGEA01 | Exkursion | Jonas Åkerman | Excursion 1 | |||||||||||||||||||||||||
v 37 | Mån 2024-09-09 v 37 | ||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | NGEA01 | Seminarium | Atmosfären (Sal 209), Biosfären (Sal 220), Hydrosfären (Sal 108), Incus (Sal 209) | Cecilia Akselsson, Maj-Lena Finnander Linderson | Seminar 1 on climate: Group 1 and 2. Seminar minerals, rocks and soils: Group 3 and 4. | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | NGEA01 | Föreläsning | Pangea (Hörsal 229) | Cecilia Akselsson | Introduction to geomorphology; endogene processes | ||||||||||||||||||||||||
Tis 2024-09-10 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | NGEA01 | Exkursion | Jonas Åkerman | Excursion 2 | |||||||||||||||||||||||||
Ons 2024-09-11 | |||||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | NGEA01 | Föreläsning | Pangea (Hörsal 229) | Jonas Åkerman | Exogene processes (Glacial processes) | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | NGEA01 | Föreläsning | Pangea (Hörsal 229) | Jonas Åkerman | Exogene processes (periglacial) | ||||||||||||||||||||||||
Tors 2024-09-12 | |||||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | NGEA01 | Föreläsning | Pangea (Hörsal 229) | Maj-Lena Finnander Linderson | Pressure, winds and atmospheric circulation | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | NGEA01 | Föreläsning | Pangea (Hörsal 229) | Maj-Lena Finnander Linderson | Regional climate | ||||||||||||||||||||||||
Fre 2024-09-13 | |||||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | NGEA01 | Seminarium | Biosfären (Sal 220), Hydrosfären (Sal 108) | Maj-Lena Finnander Linderson | Seminar 1 on climate, group 3 and 4. | ||||||||||||||||||||||||
v 38 | Mån 2024-09-16 v 38 | ||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | NGEA01 | Seminarium | Atmosfären (Sal 209), Biosfären (Sal 220), Fagus (Sal 224), Pangea (Hörsal 229) | Cecilia Akselsson, Maj-Lena Finnander Linderson | Seminar minerals, rocks and soils: Group 1 and 2. Seminar 2 on climate, Group 3 and 4. | ||||||||||||||||||||||||
Tis 2024-09-17 | |||||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | NGEA01 | Föreläsning | Pangea (Hörsal 229) | Ulrik Mårtensson | Wind erosion and coastal areas | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | NGEA01 | Seminarium | Atmosfären (Sal 209), Biosfären (Sal 220) | Maj-Lena Finnander Linderson | Seminar 2 on climate, Group 1 and 2. | ||||||||||||||||||||||||
16:15 - 17:00 | NGEA01 | Föreläsning | Pangea (Hörsal 229) | Anders Ahlström | Field week introduction | ||||||||||||||||||||||||
Ons 2024-09-18 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | NGEA01 | Föreläsning | Pangea (Hörsal 229) | Anna Terskaia | GIS | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | NGEA01 | Övning | Altocumulus (Sal 215), Atmosfären (Sal 209) | Anna Terskaia, Maj-Lena Finnander Linderson | GIS Exercise Group 1 and 2. Exercise-Weather forcasting using surface maps, Group 3 and 4. | ||||||||||||||||||||||||
Tors 2024-09-19 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | NGEA01 | Övning | Atmosfären (Sal 209), Hydrosfären (Sal 108), Stratocumulus (Sal 213) | Anna Terskaia, Maj-Lena Finnander Linderson | GIS Exercise Group 3 and 4. Exercise-Weather forcasting using surface maps, Group 1 and 2. | ||||||||||||||||||||||||
Fre 2024-09-20 | |||||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | NGEA01 | Föreläsning | Pangea (Hörsal 229) | Ulrik Mårtensson | Mass wasting, soil erosion and fluvial processes | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | NGEA01 | Seminarium | Atmosfären (Sal 209), Biosfären (Sal 220), Hydrosfären (Sal 108) | Cecilia Akselsson, Ulrik Mårtensson | Seminar endogene and exogene processes | ||||||||||||||||||||||||
v 39 | Mån 2024-09-23 v 39 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | NGEA01 | Fältstudier | Anders Ahlström, Camille Volle, Didac Pascual | Field work | |||||||||||||||||||||||||
Tis 2024-09-24 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | NGEA01 | Fältstudier | Anders Ahlström, Camille Volle, Didac Pascual | Field work | |||||||||||||||||||||||||
Ons 2024-09-25 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | NGEA01 | Fältstudier | Anders Ahlström, Camille Volle, Didac Pascual | Field work | |||||||||||||||||||||||||
Tors 2024-09-26 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | NGEA01 | Fältstudier | Anders Ahlström, Camille Volle, Didac Pascual | Field work | |||||||||||||||||||||||||
Fre 2024-09-27 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | NGEA01 | Övning | Atmosfären (Sal 209), Biosfären (Sal 220), Hydrosfären (Sal 108) | Anders Ahlström, Camille Volle, Didac Pascual | Field work assignments | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | NGEA01 | Eget arbete | Atmosfären (Sal 209), Biosfären (Sal 220), Hydrosfären (Sal 108) | Field work assignments | |||||||||||||||||||||||||
v 40 | Mån 2024-09-30 v 40 | ||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | NGEA01 | Övning | Biosfären (Sal 220), Hydrosfären (Sal 108) | Anders Ahlström, Camille Volle, Didac Pascual | Field work assignments | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | NGEA01 | Eget arbete | Biosfären (Sal 220), Hydrosfären (Sal 108) | Field work assignments | |||||||||||||||||||||||||
Tis 2024-10-01 | |||||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | NGEA01 | Seminarium | Världen (Sal F111) | Anders Ahlström, Camille Volle, Didac Pascual | Presentation field work | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | NGEA01 | Seminarium | Biosfären (Sal 220) | Anders Ahlström, Camille Volle, Didac Pascual | Presentation field work | ||||||||||||||||||||||||