Tid |
Kurs |
Aktivitet |
Lokal, Platskommentar |
Lärare, Externa lärare |
Titel, Publik kommentar, URL |
||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
v 35 | Mån 2023-08-28 v 35 | ||||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | BIOC01 | Introduktion, Obligatoriskt | Cerebrum höger (D215b), Cerebrum vänster (D215a) | Martin N Andersson | Introduktion, Obligatoriskt | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | BIOC01 | Föreläsning | Cerebrum höger (D215b), Cerebrum vänster (D215a) | Martin N Andersson | Intro till fysiologi, membranfunktioner | ||||||||||||||||||||||||
Tis 2023-08-29 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | BIOC01 | Obligatoriskt, Seminarium | Cerebrum höger (D215b), Cerebrum vänster (D215a), Retina (D227) | Marie Dacke, Martin N Andersson | Gr 1-6, kapitel 1 + repetitionsfrågor | ||||||||||||||||||||||||
Ons 2023-08-30 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | BIOC01 | Laboration, Obligatoriskt | Green Room (A261b) | Nadia Melo, Susana Garcia Dominguez | Lab M1, Gr I, Grundvävnader | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | BIOC01 | Laboration, Obligatoriskt | Green Room (A261b) | Nadia Melo, Susana Garcia Dominguez | Lab M1, Gr II, Grundvävnader | ||||||||||||||||||||||||
Tors 2023-08-31 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | BIOC01 | Föreläsning | Cerebrum höger (D215b), Cerebrum vänster (D215a) | Martin N Andersson | Nerv-och sinnesfysiologi | ||||||||||||||||||||||||
Fre 2023-09-01 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 17:00 | BIOC01 | Självstudier | Självstudier, Inläsning | ||||||||||||||||||||||||||
v 36 | Mån 2023-09-04 v 36 | ||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 17:00 | BIOC01 | Självstudier | Självstudier, Inläsning | ||||||||||||||||||||||||||
Tis 2023-09-05 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | BIOC01 | Laboration, Obligatoriskt | Green Room (A261b) | Nadia Melo, Susana Garcia Dominguez | Lab M2, Gr II, Nervsystemet | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | BIOC01 | Laboration, Obligatoriskt | Green Room (A261b) | Nadia Melo, Susana Garcia Dominguez | Lab M2, Gr I, Nervsystemet | ||||||||||||||||||||||||
Ons 2023-09-06 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | BIOC01 | Laboration, Obligatoriskt | Green Room (A261b) | Nadia Melo, Susana Garcia Dominguez | Lab M3, Gr I, Sinnesorgan | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | BIOC01 | Laboration, Obligatoriskt | Green Room (A261b) | Nadia Melo, Susana Garcia Dominguez | Lab M3, Gr II, Sinnesorgan | ||||||||||||||||||||||||
Tors 2023-09-07 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | BIOC01 | Obligatoriskt, Seminarium | Cerebrum höger (D215b), Cerebrum vänster (D215a), Retina (D227) | Marie Dacke, Martin N Andersson | Gr 1-6, kapitel 6 | ||||||||||||||||||||||||
Fre 2023-09-08 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 17:00 | BIOC01 | Självstudier | Självstudier, Inläsning | ||||||||||||||||||||||||||
v 37 | Mån 2023-09-11 v 37 | ||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | BIOC01 | Obligatoriskt, Seminarium | Cerebrum höger (D215b), Cerebrum vänster (D215a) | Marie Dacke | Gr 1-3, kapitel 7 | ||||||||||||||||||||||||
Tis 2023-09-12 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | BIOC01 | Föreläsning | Cerebrum höger (D215b), Cerebrum vänster (D215a) | Andreas Nord | Muskler och endokrina systemet | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | BIOC01 | Obligatoriskt, Seminarium | Cerebrum höger (D215b), Cerebrum vänster (D215a) | Bodil Sjögreen | Gr 4-6, kapitel 7 | ||||||||||||||||||||||||
Ons 2023-09-13 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 17:00 | BIOC01 | Självstudier | Självstudier, Inläsning | ||||||||||||||||||||||||||
Tors 2023-09-14 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | BIOC01 | Självstudier | Självstudier, Inläsning | ||||||||||||||||||||||||||
Fre 2023-09-15 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | BIOC01 | Obligatoriskt, Seminarium | Cerebrum höger (D215b), Cerebrum vänster (D215a), Receptorn (D205) | Bodil Sjögreen, Marie Dacke | Gr 1-6, kapitel 9 | ||||||||||||||||||||||||
v 38 | Mån 2023-09-18 v 38 | ||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 17:00 | BIOC01 | Självstudier | Självstudier, Inläsning | ||||||||||||||||||||||||||
Tis 2023-09-19 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | BIOC01 | Obligatoriskt, Seminarium | Retina (D227) | Bodil Sjögreen | Gr 4-6, kapitel 10+11 | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | BIOC01 | Obligatoriskt, Seminarium | Cerebrum höger (D215b), Cerebrum vänster (D215a) | Marie Dacke | Gr 1-3, kapitel 10+11 | ||||||||||||||||||||||||
Ons 2023-09-20 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | BIOC01 | Föreläsning | Cerebrum höger (D215b), Cerebrum vänster (D215a) | Martin N Andersson | Hjärta och cirkulation | ||||||||||||||||||||||||
12:00 - 13:00 | BIOC01 | Information | Cerebrum höger (D215b), Cerebrum vänster (D215a) | Christina Ledje | Information om att söka kurser och mastersprogram | ||||||||||||||||||||||||
Tors 2023-09-21 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | BIOC01 | Självstudier | Självstudier, Inläsning | ||||||||||||||||||||||||||
Fre 2023-09-22 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | BIOC01 | Obligatoriskt, Seminarium | Cerebrum höger (D215b), Cerebrum vänster (D215a), Receptorn (D205) | Bodil Sjögreen, Marie Dacke | Gr 1-6, kapitel 12, sektion 12.1-12.13 | ||||||||||||||||||||||||
v 39 | Mån 2023-09-25 v 39 | ||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 17:00 | BIOC01 | Självstudier | Självstudier, Inläsning | ||||||||||||||||||||||||||
Tis 2023-09-26 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | BIOC01 | Obligatoriskt, Seminarium | Cerebrum höger (D215b), Cerebrum vänster (D215a), Receptorn (D205) | Bodil Sjögreen, Marie Dacke | Gr 1-6, kapitel 12, sektion 12.14-12.29 | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 18:00 | BIOC01 | Laboration, Obligatoriskt | Cerebrum höger (D215b), Cerebrum vänster (D215a) | Nadia Melo, Susana Garcia Dominguez | Fyslab, Obligatorisk. Gr A | ||||||||||||||||||||||||
Ons 2023-09-27 | |||||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | BIOC01 | Föreläsning | Receptorn (D205) | Lars Råberg | Immunsystemet | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 18:00 | BIOC01 | Laboration, Obligatoriskt | Cerebrum höger (D215b), Cerebrum vänster (D215a) | Nadia Melo, Susana Garcia Dominguez | Fyslab, Obligatorisk. Gr B | ||||||||||||||||||||||||
Tors 2023-09-28 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | BIOC01 | Laboration, Obligatoriskt | Cerebrum höger (D215b), Cerebrum vänster (D215a) | Nadia Melo, Susana Garcia Dominguez | Fyslab, Obligatorisk Gr C | ||||||||||||||||||||||||
Fre 2023-09-29 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | BIOC01 | Laboration, Obligatoriskt | Cerebrum höger (D215b), Cerebrum vänster (D215a) | Nadia Melo, Susana Garcia Dominguez | Fyslab, Obligatorisk Gr D | ||||||||||||||||||||||||
v 40 | Mån 2023-10-02 v 40 | ||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | BIOC01 | Obligatoriskt, Seminarium | Cerebrum höger (D215b), Cerebrum vänster (D215a), Receptorn (D205) | Lars Råberg | Gr 1-6, kapitel 18 | ||||||||||||||||||||||||
16:00 - 18:30 | BIOA10, BIOC01, BIOC10 | Information | Hörsal Blå hallen | Jep Agrell | Biologer i utbildning och arbete, karriär "utanför universitetet". Alumner, yrkesverksamma tidigare studenter, berättar om sin utbildning, vägen ut i arbetslivet och vad de nu arbetar med | ||||||||||||||||||||||||
Tis 2023-10-03 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | BIOC01 | Föreläsning | Cerebrum höger (D215b), Cerebrum vänster (D215a) | Martin N Andersson | Respiration | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | BIOC01 | Laboration, Obligatoriskt | Camilla Björklöv Andersson | Råttdissektion, gr Alpha | |||||||||||||||||||||||||
Ons 2023-10-04 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | BIOC01 | Laboration, Obligatoriskt | Camilla Björklöv Andersson | Råttdissektion, gr Beta | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | BIOC01 | Obligatoriskt, Seminarium | Receptorn (D205) | Bodil Sjögreen | Schemalagd komplementuppgift (råttdissektion) | ||||||||||||||||||||||||