Tid 08:00 - 18:00
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Kurs |
Aktivitet |
Lokal, Platskommentar |
Lärare, Externa lärare |
Titel, Publik kommentar, URL |
||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
v 6 | Mån 2020-02-03 v 6 | ||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | BIOB10 | Föreläsning | Hörsal (A213) | Rachel Muheim | Groddjur och Kräldjur (Kap. 17+18) | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | BIOB10 | Gruppundervisn seminarium, Obligatoriskt | Hörsal (A213), N. Abducens (B147), N. Facialis (B148), N. Trigeminus (B146), N. Trochlearis (B145) | Atticus Pinzon-Rodriguez, Linus Hedh | SEMINAR 2:”Your inner Reptile” (Grupp 1+2) | ||||||||||||||||||||||||
Tis 2020-02-04 | |||||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | BIOB10 | Föreläsning | Hörsal (A213) | Rachel Muheim | Fåglar (Kap. 19) | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | BIOB10 | Gruppundervisn seminarium, Obligatoriskt | Hörsal (A213), N. Abducens (B147), N. Facialis (B148), N. Trigeminus (B146), N. Trochlearis (B145) | Linus Hedh, Pierre Tichit | SEMINAR 3:”Your inner Monkey” (Grupp 1+2) | ||||||||||||||||||||||||
Ons 2020-02-05 | |||||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | BIOB10 | Föreläsning | Hörsal (A213) | Rachel Muheim | Däggdjur (Kap. 20) | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | BIOB10 | Laboration, Obligatoriskt | Späckhuggaren (A182), Valhajen (A184) | Ann-Kathrin Ziegler, Atticus Pinzon-Rodriguez | Grupp 1: LAB Deuterostomia 2: Kranier | ||||||||||||||||||||||||
Tors 2020-02-06 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | BIOB10 | Laboration, Obligatoriskt | Späckhuggaren (A182), Valhajen (A184) | Ann-Kathrin Ziegler, Atticus Pinzon-Rodriguez | Grupp 2: LAB Deuterostomia 2: Kranier | ||||||||||||||||||||||||
Fre 2020-02-07 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:30 - 10:30 | BIOB10 | Föreläsning | Hörsal Blå hallen | Nils Cronberg | Svampar 1 evolution, basala fyla (F) | ||||||||||||||||||||||||
11:00 - 12:30 | BIOB10 | Laboration, Obligatoriskt | Heden (G110) | Groa Valgerdur Ingimundardottir | Mikroskopering och demonstration. avd. 2 | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:30 | BIOB10 | Laboration, Obligatoriskt | Heden (G110) | Groa Valgerdur Ingimundardottir | Mikroskopering och demonstration. avd. 1 | ||||||||||||||||||||||||
v 7 | Mån 2020-02-10 v 7 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:30 - 10:30 | BIOB10 | Föreläsning | Hörsal (A213) | Nils Cronberg | Svampar 2 Ascomycota/ Basidiomycota | ||||||||||||||||||||||||
11:00 - 12:30 | BIOB10 | Laboration, Obligatoriskt | Heden (G110) | Groa Valgerdur Ingimundardottir | Mikroskopering och demonstration. avd. 1 | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:30 | BIOB10 | Laboration, Obligatoriskt | Heden (G110) | Groa Valgerdur Ingimundardottir | Mikroskopering och demonstration. avd. 2 | ||||||||||||||||||||||||
Tis 2020-02-11 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:30 - 10:30 | BIOB10 | Föreläsning | Hörsal Röda rummet | Nils Cronberg | Rödalger + Heterokontophyta m fl | ||||||||||||||||||||||||
11:00 - 12:30 | BIOB10 | Laboration, Obligatoriskt | Heden (G110) | Groa Valgerdur Ingimundardottir | Mikroskopering och demonstration. avd. 2 | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:30 | BIOB10 | Laboration, Obligatoriskt | Heden (G110) | Groa Valgerdur Ingimundardottir | Mikroskopering och demonstration. avd. 1 | ||||||||||||||||||||||||
Ons 2020-02-12 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:30 - 10:30 | BIOB10 | Föreläsning | Hörsal Blå hallen | Nils Cronberg | Chlorophyta och den gröna linjen | ||||||||||||||||||||||||
11:00 - 12:30 | BIOB10 | Laboration, Obligatoriskt | Heden (G110) | Mikroskopering och demonstration. avd. 1 | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:30 | BIOB10 | Laboration, Obligatoriskt | Heden (G110) | Mikroskopering och demonstration. avd. 2 | |||||||||||||||||||||||||
Tors 2020-02-13 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:30 - 10:30 | BIOB10 | Föreläsning | Hörsal Röda rummet | Nils Cronberg | Mossor, Bryophyta | ||||||||||||||||||||||||
11:00 - 12:30 | BIOB10 | Grupparbete, Obligatoriskt | N. Abducens (B147), N. Facialis (B148), N. Olfactorius (B105), N. Trigeminus (B146), N. Trochlearis (B145), N. Vestibulocochlearis (B149) | Nils Cronberg | Gruppdiskussion svampar/alger | ||||||||||||||||||||||||
Fre 2020-02-14 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:30 - 10:00 | BIOB10 | Laboration, Obligatoriskt | Heden (G110) | Groa Valgerdur Ingimundardottir | Mikroskopering och demonstration. avd. 1 | ||||||||||||||||||||||||
10:30 - 12:00 | BIOB10 | Laboration, Obligatoriskt | Heden (G110) | Groa Valgerdur Ingimundardottir | Mikroskopering och demonstration. avd. 2 | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | BIOB10 | Inläsning | Inläsning | ||||||||||||||||||||||||||
v 8 | Mån 2020-02-17 v 8 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:30 - 10:30 | BIOB10 | Föreläsning | Hörsal Blå hallen | Mikael Hedrén | Ormbunksväxter | ||||||||||||||||||||||||
11:00 - 12:30 | BIOB10 | Laboration, Obligatoriskt | Heden (G110) | Groa Valgerdur Ingimundardottir | Mikroskopering och demonstration. avd. 1 | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:30 | BIOB10 | Laboration, Obligatoriskt | Heden (G110) | Groa Valgerdur Ingimundardottir | Mikroskopering och demonstration. avd. 2 | ||||||||||||||||||||||||
Tis 2020-02-18 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:30 - 10:30 | BIOB10 | Föreläsning | Hörsal Röda rummet | Mikael Hedrén | Gymnospermer | ||||||||||||||||||||||||
10:30 - 12:00 | BIOB10 | Föreläsning | Hörsal Röda rummet | Mikael Hedrén | Angiospermer 1: fylogeni och diversitet | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:30 | BIOB10 | Laboration, Obligatoriskt | Heden (G110) | Groa Valgerdur Ingimundardottir | Mikroskopering och materialstudier avd 2 | ||||||||||||||||||||||||
15:00 - 16:30 | BIOB10 | Laboration, Obligatoriskt | Heden (G110) | Groa Valgerdur Ingimundardottir | Mikroskopering och materialstudier avd 1 | ||||||||||||||||||||||||
Ons 2020-02-19 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | BIOB10 | Inläsning | Inläsning avd 1 | ||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 11:30 | BIOB10 | Laboration, Obligatoriskt | David Stuart, Josefin Winberg | Start långtidsförsök växtfysiologi. Lokal: Växthus, Hus A. avd 2 | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | BIOB10 | Inläsning | Inläsning avd 2 | ||||||||||||||||||||||||||
13:30 - 15:00 | BIOB10 | Laboration, Obligatoriskt | David Stuart, Josefin Winberg | Start långtidsförsök växtfysiologi. Lokal: Växthus, Hus A. avd 1 | |||||||||||||||||||||||||
Tors 2020-02-20 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:30 - 10:00 | BIOB10 | Föreläsning | Hörsal Röda rummet | Stefan Andersson | Angiospermer 2: reproduktion | ||||||||||||||||||||||||
10:30 - 12:00 | BIOB10 | Föreläsning | Hörsal Röda rummet | Stefan Andersson | Angiospermer 3: evolutionära processer | ||||||||||||||||||||||||
Fre 2020-02-21 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 10:30 | BIOB10 | Laboration, Obligatoriskt | Heden (G110) | Groa Valgerdur Ingimundardottir | Preparatförhör avd 1 | ||||||||||||||||||||||||
10:30 - 12:00 | BIOB10 | Laboration, Obligatoriskt | Heden (G110) | Groa Valgerdur Ingimundardottir | Preparatförhör avd 2 | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:30 | BIOB10 | Grupparbete, Obligatoriskt | Krypt - Masklaven (T105a), Krypt - Renlaven (T108), Ris - Hjortronet (T104), Ris - Kråkbäret (T107), Ris - Lingonet (T105), Ris - Ripbäret (T106) | Nils Cronberg | Gruppdiskussion Mossor/Ormb./Gymn. avd 1+2 | ||||||||||||||||||||||||