Tid |
Kurs |
Grupp |
Aktivitet |
Lokal, Platskommentar |
Lärare, Externa lärare |
Titel, Publik kommentar, URL |
|||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
v 40 | Mån 30/9 v 40 | ||||||||||||||||||||||||||||
11:15 - 12:00 | GEOB24 | Föreläsning | Rodinia (243) | Mats Rundgren | Fö 11: Senglacial och holocen paleoekologi i Skandinavien: en vetenskapshistorisk översikt | ||||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:00 | GEOB24 | Föreläsning | Rodinia (243) | Mats Rundgren | Fö 12: Vegetationsutveckling under istidscykler och sedan LGM | ||||||||||||||||||||||||
Tis 1/10 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:15 - 10:00 | GEOB24 | Seminarium | Rodinia (243) | Mats Rundgren | Sem 4: Seppä (2007) | ||||||||||||||||||||||||
10:15 - 11:00 | GEOB24 | Föreläsning | Rodinia (243) | Anne Nielsen | Fö 13: Pollenrepresentativitet | ||||||||||||||||||||||||
11:15 - 12:00 | GEOB24 | GEOB24.2 | Övning | Drumlinen (Sal 238) | Anne Nielsen | Öv 5: Pollenmodellering Grupp 2 | |||||||||||||||||||||||
12:15 - 13:00 | GEOB24 | GEOB24.2 | Övning | Drumlinen (Sal 238) | Öv 5: Pollenmodellering (självstudier) Grupp 2 | ||||||||||||||||||||||||
13:15 - 14:00 | GEOB24 | GEOB24.1 | Övning | Drumlinen (Sal 238) | Anne Nielsen | Öv 5: Pollenmodellering Grupp 1 | |||||||||||||||||||||||
14:15 - 15:00 | GEOB24 | GEOB24.1 | Övning | Drumlinen (Sal 238) | Öv 5: Pollenmodellering (självstudier) Grupp 1 | ||||||||||||||||||||||||
Ons 2/10 | |||||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 11:00 | GEOB24 | Seminarium | Rodinia (243) | Mats Rundgren | Sem 5: Stewart & Lister (2001) | ||||||||||||||||||||||||
11:15 - 12:00 | GEOB24 | Föreläsning | Rodinia (243) | Anne Nielsen | Fö 13: Pollenrepresentativitet (forts) | ||||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | GEOB24 | Föreläsning | Rodinia (243) | Anne Nielsen | Fö 14: Mänsklig landskapspåverkan och kultur-landskapshistoria | ||||||||||||||||||||||||
Tors 3/10 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:15 - 10:00 | GEOB24 | Seminarium | Rodinia (243) | Mats Rundgren | Sem 6: Kullman (2008) | ||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | GEOB24 | Föreläsning | Rodinia (243) | Mats Rundgren | Fö 15: Mark- och landskapsutveckling | ||||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:15 | GEOB24 | SI-övning | Gondwana (Sal 206) | SI-möte | |||||||||||||||||||||||||
Fre 4/10 | |||||||||||||||||||||||||||||
11:15 - 12:00 | GEOB24 | Föreläsning | Rodinia (243) | Mats Rundgren | Fö 16: Hydrologiska förändringar i landskapet | ||||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:00 | GEOB24 | Övning | Drumlinen (Sal 238), Rodinia (243) | Mats Rundgren | Öv 6: Historiska kartor och flygbilder | ||||||||||||||||||||||||
v 41 | Mån 7/10 v 41 | ||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 17:00 | GEOB24 | Exkursion | Anne Nielsen, Mats Rundgren | Exk 2: Landskapshistoria + organogena jordarters bildningsmiljöer | |||||||||||||||||||||||||
Tis 8/10 | |||||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | GEOB24 | Föreläsning | Rodinia (243) | Adam Boethius | Fö 17: Senkvartär faunahistoria | ||||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | GEOB24 | Föreläsning | Rodinia (243) | Adam Boethius | Fö 17: Senkvartär faunahistoria (forts) | ||||||||||||||||||||||||
Ons 9/10 | |||||||||||||||||||||||||||||
11:15 - 17:00 | GEOB24 | Studiebesök | Mats Rundgren | Studiebesök: Zoologisk Museum, Köpenhamn | |||||||||||||||||||||||||
Tors 10/10 | |||||||||||||||||||||||||||||
11:15 - 12:00 | GEOB24 | Frågestund | Rodinia (243) | Adam Boethius, Anne Nielsen, Mats Rundgren | Frågestund: Del 3 | ||||||||||||||||||||||||
Fre 11/10 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 17:00 | GEOB24 | Självstudier | Rodinia (243) | Inläsning | |||||||||||||||||||||||||
v 42 | Mån 14/10 v 42 | ||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | GEOB24 | Tentamen | Rodinia (243) | Tentamen Del 3 | |||||||||||||||||||||||||
14:15 - 15:00 | GEOB24 | Introduktion | Rodinia (243) | Anders Scherstén, Helena Alexanderson, Mats Rundgren, Mikael Calner | Introduktion: Del 4 + Exk 3 + rapportskrivning | ||||||||||||||||||||||||
Tis 15/10 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:15 - 12:00 | GEOB24 | Föreläsning | Rodinia (243) | Mikael Calner | Fö 18: Sveriges sedimentära berggrund | ||||||||||||||||||||||||
13:15 - 14:00 | GEOB24 | Föreläsning | Rodinia (243) | Mikael Calner | Fö 18: Sveriges sedimentära berggrund (forts) | ||||||||||||||||||||||||
14:15 - 17:00 | GEOB24 | Självstudier | Rodinia (243) | Förberedelser: Sem 7 | |||||||||||||||||||||||||
Ons 16/10 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:15 - 12:00 | GEOB24 | Föreläsning | Rodinia (243) | Anders Scherstén | Fö 19: Baltiska sköldens presvekonorvegiska utveckling | ||||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:00 | GEOB24 | Föreläsning | Rodinia (243) | Charlotte Möller | Fö 20: Svekonorvegiska provinsen | ||||||||||||||||||||||||
Tors 17/10 | |||||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | GEOB24 | Föreläsning | Rodinia (243) | Anders Scherstén | Fö 21: Svekonorvegiska provinsen (forts) | ||||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | GEOB24 | Övning | Drumlinen (Sal 238) | Öv 7: Virtuell Sverige-exkursion | |||||||||||||||||||||||||
Fre 18/10 | |||||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | GEOB24 | Seminarium | Rodinia (243) | Helena Alexanderson | Sem 7: Sveriges jordartsområden | ||||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:00 | GEOB24 | Föreläsning | Rodinia (243) | Charlotte Möller | Fö 22: Kaledoniderna | ||||||||||||||||||||||||
v 43 | Mån 21/10 v 43 | ||||||||||||||||||||||||||||
09:15 - 10:00 | GEOB24 | Handledning | Rodinia (243) | Anders Scherstén, Helena Alexanderson, Mats Rundgren, Mikael Calner | Handledarträffar inför Exk 3 och rapportskrivning | ||||||||||||||||||||||||
10:15 - 16:00 | GEOB24 | Förberedelse | Drumlinen (Sal 238), Rodinia (243) | Förberedelser: Exk 3 (INLÄMNING AV KARTOR 16.00) | |||||||||||||||||||||||||
Tis 22/10 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:15 - 16:00 | GEOB24 | Förberedelse | Rodinia (243) | Förberedelser: Exk 3 | |||||||||||||||||||||||||
Ons 23/10 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 17:00 | GEOB24 | Exkursion | Anders Scherstén, Helena Alexanderson, Mats Rundgren, Mikael Calner | Exk 3: SV Sverige (23-28/10, även lördag-söndag) | |||||||||||||||||||||||||
Tors 24/10 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 17:00 | GEOB24 | Exkursion | Anders Scherstén, Helena Alexanderson, Mats Rundgren, Mikael Calner | Exk 3: SV Sverige (23-28/10, även lördag-söndag) | |||||||||||||||||||||||||
Fre 25/10 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 17:00 | GEOB24 | Exkursion | Anders Scherstén, Helena Alexanderson, Mats Rundgren, Mikael Calner | Exk 3: SV Sverige (23-28/10, även lördag-söndag) | |||||||||||||||||||||||||
Lör 26/10 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 17:00 | GEOB24 | Exkursion | Anders Scherstén, Helena Alexanderson, Mats Rundgren, Mikael Calner | Exk 3: SV Sverige (23-28/10, även lördag-söndag) | |||||||||||||||||||||||||