Tid Kurs Aktivitet Lokal, Platskommentar Lärare, Externa lärare Titel, Publik kommentar, URL
v 13 Tis 2020-03-24 v 13
10:00 - 12:00 BIOR84 Introduktion, Obligatoriskt Retina (D227) Marcus Stensmyr Practical info/Journal club assignment/lab groups/litterature
  Ons 2020-03-25
10:00 - 12:00 BIOR84 Föreläsning Retina (D227) Marcus Stensmyr Molecluar conversion of the external world 1
13:00 - 16:00 BIOR84 Självstudier Preparation for JC and project
  Tors 2020-03-26
10:00 - 12:00 BIOR84 Föreläsning Retina (D227) Marcus Stensmyr Molecluar conversion of the external world 2
  Fre 2020-03-27
09:00 - 11:00 BIOR84 Föreläsning Retina (D227) Stanley Heinze The neuronal cell 1
13:00 - 14:30 BIOR84 Grupparbete, Obligatoriskt Retina (D227) JC Group 1
14:30 - 16:00 BIOR84 Grupparbete, Obligatoriskt Retina (D227) JC Group 2
v 14 Mån 2020-03-30 v 14
09:00 - 11:00 BIOR84 Föreläsning Retina (D227) Stanley Heinze The neuronal cell 2
13:30 - 16:00 BIOR84 Självstudier Preparation for JC and project
  Tis 2020-03-31
09:00 - 11:00 BIOR84 Föreläsning Retina (D227) Stanley Heinze Synapses 1
13:00 - 14:30 BIOR84 Grupparbete, Obligatoriskt Retina (D227) JC Group 1
14:30 - 16:00 BIOR84 Grupparbete, Obligatoriskt Retina (D227) JC Group 2
  Ons 2020-04-01
09:00 - 11:00 BIOR84 Föreläsning Retina (D227) Stanley Heinze Synapses 2
  Tors 2020-04-02
09:00 - 11:00 BIOR84 Föreläsning Retina (D227) Ulrica Englund Johansson Neural stem cells
  Fre 2020-04-03
10:00 - 11:00 BIOR84 Föreläsning Retina (D227) Johan Jakobsson TBA
13:00 - 14:30 BIOR84 Grupparbete, Obligatoriskt Retina (D227) JC Group 1
14:30 - 16:00 BIOR84 Grupparbete, Obligatoriskt Retina (D227) JC Group 2
v 15 Mån 2020-04-06 v 15
10:00 - 11:00 BIOR84 Föreläsning Retina (D227) Johan Jakobsson TBA
13:00 - 16:00 BIOR84 Självstudier Preparation for JC and project
  Tis 2020-04-07
09:00 - 11:00 BIOR84 Föreläsning Retina (D227) Per Fredrik Johansson Axon pathfinding
13:00 - 14:30 BIOR84 Grupparbete, Obligatoriskt Retina (D227) JC Group 1
14:30 - 16:00 BIOR84 Grupparbete, Obligatoriskt Retina (D227) JC Group 2
  Ons 2020-04-08
09:00 - 11:00 BIOR84 Föreläsning Retina (D227) Anders Enjin Targeting neurons
13:00 - 16:00 BIOR84 Självstudier Preparation for JC and project
v 16 Tis 2020-04-14 v 16
09:00 - 11:00 BIOR84 Föreläsning Green Room (A261b) Anders Enjin Genetic methods for measuring and manipulating neuronal cells
13:00 - 16:00 BIOR84 Självstudier Preparation for JC and project
  Ons 2020-04-15
10:00 - 12:00 BIOR84 Föreläsning Liganden (D202) TBA
13:00 - 15:00 BIOR84 Föreläsning Liganden (D202) TBA
  Tors 2020-04-16
09:00 - 11:00 BIOR84 Självstudier Preparation for project
13:00 - 16:00 BIOR84 Självstudier Preparation for project
  Fre 2020-04-17
09:00 - 12:00 BIOR84 Obligatoriskt, Seminarium Green Room (A261b) David O'carroll, Marcus Stensmyr Methods synopsis
v 17 Mån 2020-04-20 v 17
13:00 - 16:00 BIOR84 Självstudier Preparation for project
  Tis 2020-04-21
13:00 - 16:00 BIOR84 Självstudier Preparation for project
  Ons 2020-04-22
13:00 - 16:00 BIOR84 Självstudier Preparation for project
  Tors 2020-04-23
09:00 - 14:00 BIOR84 Tentamen Cerebrum höger (D215b), Cerebrum vänster (D215a) Theory exam
  Fre 2020-04-24
09:00 - 11:00 BIOR84 Introduktion, Obligatoriskt, Projekt Hörsal (A213) David O'carroll Practical project intro
13:00 - 17:00 BIOR84 Projekt Project work
v 18 Mån 2020-04-27 v 18
09:00 - 17:00 BIOR84 Projekt Project work
  Tis 2020-04-28
09:00 - 17:00 BIOR84 Projekt Project work
  Ons 2020-04-29
09:00 - 17:00 BIOR84 Projekt Project work