Tid Kurs Aktivitet Lokal, Platskommentar Lärare, Externa lärare Titel, Publik kommentar, URL
v 4 Mån 2020-01-20 v 4
11:00 - 12:00 BIOR63 Introduktion, Obligatoriskt Green Room (A261b) Claes von Wachenfeldt Introduction
13:00 - 16:00 BIOR63 Laboration, Obligatoriskt Lab-Verandan (A265) Microbiological techniques.
  Tis 2020-01-21
10:00 - 12:00 BIOR63 Föreläsning Green Room (A261b) Klas Flärdh The bacterial chromosome.
13:00 - 17:00 BIOR63 Laboration, Obligatoriskt Lab-Verandan (A265) Isolation of E. coli carrying nonsense suppressors, day 2 (day 1 is done by the course assistant)
  Ons 2020-01-22
10:00 - 12:00 BIOR63 Föreläsning Green Room (A261b) Claes von Wachenfeldt Bacterial gene expression
  Tors 2020-01-23
09:00 - 10:00 BIOR63 Laboration, Obligatoriskt Lab-Verandan (A265) Isolation of E. coli carrying nonsense suppressors, day 4
10:15 - 12:00 BIOR63 Föreläsning Green Room (A261b) Claes von Wachenfeldt Mutations
13:00 - 14:30 BIOR63 Information Information om utbytesstudier (på svenska) Tina Ledje. Lokal: Receptorn (D205) i biologihuset.
  Fre 2020-01-24
10:00 - 17:00 BIOR63 Laboration, Obligatoriskt Lab-Verandan (A265) Isolation of E. coli carrying nonsense suppressors, day 5
v 5 Mån 2020-01-27 v 5
10:00 - 12:00 BIOR63 Föreläsning Green Room (A261b) Claes von Wachenfeldt Bacterial plasmids.
13:00 - 17:00 BIOR63 Laboration, Obligatoriskt Lab-Verandan (A265) Isolation of E. coli carrying nonsense suppressors, day 6
  Tis 2020-01-28
09:00 - 10:00 BIOR63 Föreläsning, Obligatoriskt Green Room (A261b) Introduction to the mutagenesis project
10:00 - 17:00 BIOR63 Laboration, Obligatoriskt Lab-Verandan (A265) Modification and restriction of DNA, day 1
  Ons 2020-01-29
09:00 - 10:00 BIOR63 Laboration, Obligatoriskt Lab-Verandan (A265) Modification and restriction of DNA, day 2
10:15 - 12:00 BIOR63 Föreläsning Green Room (A261b) Klas Flärdh Conjugation.
13:00 - 14:00 BIOR63 Obligatoriskt, Seminarium N. Trigeminus (B146), N. Trochlearis (B145) Group A: Review of chapters 1-3.
14:00 - 15:00 BIOR63 Obligatoriskt, Seminarium N. Trigeminus (B146), N. Trochlearis (B145) Group B: Review of chapters 1-3.
  Tors 2020-01-30
09:00 - 10:00 BIOR63 Laboration, Obligatoriskt Lab-Verandan (A265) Modification and restriction of DNA, day 3
10:15 - 12:00 BIOR63 Föreläsning Green Room (A261b) Claes von Wachenfeldt Transformation.
13:00 - 15:00 BIOR63 Information Information about Master´s degree projects. Compulsory for Master´s students in Molecular Biology. Location: Röda rummet, Ecology building
  Fre 2020-01-31
10:00 - 12:00 BIOR63 Föreläsning Green Room (A261b) Claes von Wachenfeldt Bacteriophages I.
13:00 - 15:00 BIOR63 Laboration, Obligatoriskt Lab-Verandan (A265) Mutagenesis projects
v 6 Mån 2020-02-03 v 6
10:00 - 12:00 BIOR63 Föreläsning Green Room (A261b) Claes von Wachenfeldt Bacteriophages II.
13:00 - 17:00 BIOR63 Laboration, Obligatoriskt Lab-Verandan (A265) Mutagenesis projects
  Tis 2020-02-04
09:00 - 17:00 BIOR63 Laboration, Obligatoriskt Lab-Verandan (A265) Complementation and recombination, Day 1
  Ons 2020-02-05
09:00 - 11:00 BIOR63 Föreläsning Green Room (A261b) Klas Flärdh IS-elements and transposons.
11:15 - 17:00 BIOR63 Laboration, Obligatoriskt Lab-Verandan (A265) Complementation and recombination, Day 2
  Tors 2020-02-06
09:00 - 12:00 BIOR63 Laboration, Obligatoriskt Lab-Verandan (A265) Complementation and recombination, Day 3
  Fre 2020-02-07
10:00 - 12:00 BIOR63 Föreläsning Green Room (A261b) Klas Flärdh Homologous recombination.
v 7 Mån 2020-02-10 v 7
10:00 - 12:00 BIOR63 Föreläsning Green Room (A261b) Claes von Wachenfeldt DNA repair.
13:00 - 14:30 BIOR63 Obligatoriskt, Seminarium N. Trigeminus (B146), N. Trochlearis (B145) Claes von Wachenfeldt Group B: Review of chapters 4-7.
14:30 - 16:00 BIOR63 Obligatoriskt, Seminarium N. Trigeminus (B146), N. Trochlearis (B145) Claes von Wachenfeldt Group A: Review of chapters 4-7.
  Tis 2020-02-11
09:00 - 17:00 BIOR63 Laboration, Obligatoriskt Lab-Verandan (A265) Mutagenesis projects
  Ons 2020-02-12
09:00 - 17:00 BIOR63 Laboration, Obligatoriskt Lab-Verandan (A265) Mutagenesis projects
  Tors 2020-02-13
09:00 - 17:00 BIOR63 Laboration, Obligatoriskt Lab-Verandan (A265) Mutagenesis projects
  Fre 2020-02-14
10:00 - 12:00 BIOR63 Föreläsning Hörsal (A213) Claes von Wachenfeldt Regulation of gene expression (I): Operons.
13:00 - 14:30 BIOR63 Obligatoriskt, Seminarium N. Trigeminus (B146), N. Trochlearis (B145) Claes von Wachenfeldt Group A: Review of chapters 8-11.
14:30 - 16:00 BIOR63 Obligatoriskt, Seminarium N. Trigeminus (B146), N. Trochlearis (B145) Claes von Wachenfeldt Group B: Review of chapters 8-11.
v 8 Mån 2020-02-17 v 8
09:00 - 17:00 BIOR63 Laboration, Obligatoriskt Lab-Verandan (A265) Mutagenesis projects
  Tis 2020-02-18
10:00 - 12:00 BIOR63 Föreläsning Green Room (A261b) Claes von Wachenfeldt Regulation of gene expression (II): Regulons and stimulons