Schema
v 3
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Mån 17/1
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, ILHA10, Distansundervisning pga. covid-19, Introduktion, Charlotte Christensen-Nugues, introduktionsmöte
17:00
15:15
v 3
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tis 18/1
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Antiken och medeltiden, ILHA10, Distansundervisning pga. covid-19, Föreläsning, Frits Gåvertsson, Försokratikerna
15:00
13:15
v 3
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Ons 19/1
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Antiken och medeltiden, ILHA10, Distansundervisning pga. covid-19, Föreläsning, Frits Gåvertsson, Platon
15:00
13:15
v 3
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tors 20/1
v 3
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fre 21/1
v 3
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lör 22/1
v 3
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Sön 23/1
v 4
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Mån 24/1
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, ILHA10, Distansundervisning pga. covid-19, SI-övning, Grupp 1 + 2 (Joen & Vera)
12:00
11:00
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Antiken och medeltiden, ILHA10, Distansundervisning pga. covid-19, Föreläsning, Frits Gåvertsson, Aristoteles
15:00
13:15
v 4
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tis 25/1
v 4
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Ons 26/1
v 4
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tors 27/1
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Antiken och medeltiden, ILHA10, Distansundervisning pga. covid-19, Föreläsning, Frits Gåvertsson, Moralfilosofi och epistemologi
17:00
15:15
v 4
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fre 28/1
v 4
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lör 29/1
v 4
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Sön 30/1
v 5
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Mån 31/1
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Antiken och medeltiden, ILHA10, Distansundervisning pga. covid-19, Föreläsning, Charlotte Christensen-Nugues, Tidig medeltid och det antika arvet
17:00
15:15
v 5
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tis 1/2
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Antiken och medeltiden, ILHA10, Distansundervisning pga. covid-19, Föreläsning, Charlotte Christensen-Nugues, Antiken och medeltiden. Filosofi och vetenskap i det islamska riket
17:00
15:15
v 5
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Ons 2/2
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, ILHA10, SI-övning, Grupp 1 (Joen)
12:00
11:00
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Antiken och medeltiden, ILHA10, Distansundervisning pga. covid-19, Föreläsning, Charlotte Christensen-Nugues, 1100-talets renässans
17:00
15:15
v 5
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tors 3/2
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, ILHA10, SI-övning, Grupp 2 (Vera)
12:00
11:00
v 5
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fre 4/2
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Antiken och medeltiden, ILHA10, Distansundervisning pga. covid-19, Seminarium, Ingrid Dunér, Klassikerseminarium, Grupp 1
12:00
10:15
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Antiken och medeltiden, ILHA10, Distansundervisning pga. covid-19, Seminarium, Ingrid Dunér, Klassikerseminarium, Grupp 2
15:00
13:15
v 5
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lör 5/2
v 5
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Sön 6/2
v 6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Mån 7/2
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Antiken och medeltiden, ILHA10, Distansundervisning pga. covid-19, Föreläsning, Charlotte Christensen-Nugues, Högskolastiken
17:00
15:15
v 6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tis 8/2
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Antiken och medeltiden, ILHA10, Distansundervisning pga. covid-19, Föreläsning, Charlotte Christensen-Nugues, Senmedeltidens kriser
15:00
13:15
v 6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Ons 9/2
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, ILHA10, SI-övning, Grupp 1 (Joen)
12:00
11:00
v 6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tors 10/2
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, ILHA10, SI-övning, Grupp 2 (Vera)
11:00
10:00
v 6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fre 11/2
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Antiken och medeltiden, ILHA10, Distansundervisning pga. covid-19, Seminarium, Bruno Hamnell, Källtextseminarium , Grupp 1
12:00
10:15
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Antiken och medeltiden, ILHA10, Distansundervisning pga. covid-19, Seminarium, Bruno Hamnell, Källtextseminarium , Grupp 2
15:00
13:15
v 6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lör 12/2
v 6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Sön 13/2
v 7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Mån 14/2
v 7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tis 15/2
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, ILHA10, SI-övning, Tentaplugg, grupp 1 + 2 (Joen & Vera)
12:00
10:00
v 7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Ons 16/2
v 7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tors 17/2
v 7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fre 18/2
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Antiken och medeltiden, ILHA10, Hemtentamen, Tentamen delkurs 1, tidsbegränsad hemtentamen
15:00
09:00
v 7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lör 19/2
v 7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Sön 20/2
v 8
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Mån 21/2
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Renässansen och den vetenskapliga revolutionen, ILHA10, Föreläsning, Kristiina Savin
15:00
13:15
v 8
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tis 22/2
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Renässansen och den vetenskapliga revolutionen, ILHA10, Föreläsning, Kristiina Savin
17:00
15:15
v 8
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Ons 23/2
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, ILHA10, SI-övning, SI-ledare: Vera Svahn och Joen Törnkvist
12:00
11:00
v 8
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tors 24/2
v 8
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fre 25/2
v 8
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lör 26/2
v 8
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Sön 27/2
v 9
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Mån 28/2
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Renässansen och den vetenskapliga revolutionen, ILHA10, Föreläsning
17:00
15:15
v 9
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tis 1/3
v 9
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Ons 2/3
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, ILHA10, SI-övning, SI-ledare: Vera Svahn och Joen Törnkvist
12:00
11:00
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Renässansen och den vetenskapliga revolutionen, ILHA10, Föreläsning, Monica Libell, Renässansens lärda värld
18:00
16:15
v 9
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tors 3/3
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Renässansen och den vetenskapliga revolutionen, ILHA10, Seminarium, Tove Paulsson Holmberg, Klassikerseminarium , Grupp 1
12:00
10:15
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Renässansen och den vetenskapliga revolutionen, ILHA10, Online, Seminarium, Tove Paulsson Holmberg, Klassikerseminarium , Grupp 2: Observera att seminariet hålls online!
15:00
13:15
v 9
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fre 4/3
v 9
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lör 5/3
v 9
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Sön 6/3
v 10
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Mån 7/3
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Renässansen och den vetenskapliga revolutionen, ILHA10, Föreläsning, Sarah Vorminder
15:00
13:15
v 10
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tis 8/3
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Renässansen och den vetenskapliga revolutionen, ILHA10, Föreläsning, Svante Nordin, Descartes
15:00
13:15
v 10
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Ons 9/3
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Renässansen och den vetenskapliga revolutionen, ILHA10, Föreläsning
15:00
13:15
v 10
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tors 10/3
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, ILHA10, SI-övning, SI-ledare: Vera Svahn och Joen Törnkvist
14:15
13:15
v 10
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fre 11/3
v 10
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lör 12/3
v 10
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Sön 13/3
v 11
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Mån 14/3
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Projektarbete, ILHA10, Introduktionsmöte, Kristiina Savin, Information om dk 5
11:00
10:15
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Renässansen och den vetenskapliga revolutionen, ILHA10, Föreläsning, Charlotte Christensen-Nugues, Den nya politiska filosofin
15:00
13:15
v 11
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tis 15/3
v 11
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Ons 16/3
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, ILHA10, SI-övning, SI-ledare: Vera Svahn och Joen Törnkvist
15:00
14:00
v 11
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tors 17/3
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Renässansen och den vetenskapliga revolutionen, ILHA10, Seminarium, Bruno Hamnell, Källtextseminarium , Grupp 1
12:00
10:15
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Renässansen och den vetenskapliga revolutionen, ILHA10, Seminarium, Bruno Hamnell, Källtextseminarium , Grupp 2
15:00
13:15
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, ILHA10, Information, Charlotte Christensen-Nugues, Information om fortsättningskursen
16:00
15:15
v 11
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fre 18/3
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Antiken och medeltiden, ILHA10, Omtillfälle hemtentamen, Omtenta delkurs1, tidsbegränsad hemtentamen
15:00
09:00
v 11
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lör 19/3
v 11
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Sön 20/3
v 12
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Mån 21/3
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, ILHA10, SI-övning, SI-ledare: Vera Svahn och Joen Törnkvist
12:00
10:00
v 12
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tis 22/3
v 12
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Ons 23/3
v 12
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tors 24/3
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Renässansen och den vetenskapliga revolutionen, ILHA10, Hemtentamen, Tentamen delkurs 2, tidsbegränsad hemtentamen
15:00
09:00
v 12
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fre 25/3
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Upplysningen och romantiken, ILHA10, Föreläsning, Matthew Norris, Upplysning och romantik
15:00
13:15
v 12
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lör 26/3
v 12
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Sön 27/3
v 13
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Mån 28/3
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Upplysningen och romantiken, ILHA10, Föreläsning, Frits Gåvertsson, Empirism och rationalism , Läsanvisningar: Nordin 328-335, 352-374, 395-398
15:00
13:15
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, ILHA10, SI-övning, SI-ledare: Vera Svahn och Joen Törnkvist
16:15
15:15
v 13
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tis 29/3
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Projektarbete, ILHA10, Biblioteksundervisning, Per Carleheden, Informationssökning, Zoomlänk på Canvas
12:00
11:15
v 13
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Ons 30/3
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Upplysningen och romantiken, ILHA10, Föreläsning, Jonas Hansson, Kvinnan i debatten
15:00
13:15
v 13
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tors 31/3
v 13
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fre 1/4
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Upplysningen och romantiken, ILHA10, Föreläsning, Jimmy Jönsson, Naturens ordning
15:00
13:15
v 13
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lör 2/4
v 13
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Sön 3/4
v 14
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Mån 4/4
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Upplysningen och romantiken, ILHA10, Föreläsning, Jonas Hansson, Religionskritik
15:00
13:15
v 14
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tis 5/4
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Projektarbete, ILHA10, Inlämning, Kristiina Savin, Inlämning av ämnesförslag, Kl. 20.00
20:00
16:00
v 14
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Ons 6/4
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, ILHA10, SI-övning, SI-ledare: Vera Svahn och Joen Törnkvist
12:00
11:00
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Upplysningen och romantiken, ILHA10, Föreläsning, Jonas Hansson, Exotism och nationalism
15:00
13:15
v 14
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tors 7/4
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Upplysningen och romantiken, ILHA10, Föreläsning, Victoria Höög, Politik och samhällskritik
17:00
15:15
v 14
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fre 8/4
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Upplysningen och romantiken, ILHA10, Föreläsning, Jimmy Jönsson, Darwin
15:00
13:15
v 14
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lör 9/4
v 14
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Sön 10/4
v 15
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Mån 11/4
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Projektarbete, ILHA10, Seminarium, Bruno Hamnell, Kristiina Savin, Sarah Vorminder
16:00
13:15
v 15
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tis 12/4
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Upplysningen och romantiken, ILHA10, Seminarium, David Bowling, Källtextseminarium, Grupp1
12:00
10:15
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Upplysningen och romantiken, ILHA10, Seminarium, David Bowling, Källtextseminarium, Grupp 2
15:00
13:15
v 15
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Ons 13/4
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Upplysningen och romantiken, ILHA10, Föreläsning, Jonas Hansson, Från Kant till Hegel
15:00
13:15
v 15
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tors 14/4
v 15
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fre 15/4
v 15
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lör 16/4
v 15
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Sön 17/4
v 16
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Mån 18/4
v 16
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tis 19/4
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Upplysningen och romantiken, ILHA10, Föreläsning, Bruno Hamnell, Liberalism och utilitarism
15:00
13:15
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, ILHA10, SI-övning, SI-ledare: Vera Svahn och Joen Törnkvist
16:15
15:15
v 16
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Ons 20/4
v 16
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tors 21/4
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Upplysningen och romantiken, ILHA10, Seminarium, Bruno Hamnell, Klassikerseminarium, Grupp 1
12:00
10:15
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Upplysningen och romantiken, ILHA10, Seminarium, Bruno Hamnell, Klassikerseminarium, Grupp 2
15:00
13:15
v 16
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fre 22/4
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Renässansen och den vetenskapliga revolutionen, ILHA10, Omtillfälle hemtentamen, Omtenta delkurs 2, tidsbegränsad hemtentamen
15:00
09:00
v 16
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lör 23/4
v 16
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Sön 24/4
v 17
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Mån 25/4
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, ILHA10, SI-övning, SI-ledare: Vera Svahn och Joen Törnkvist
15:00
13:15
v 17
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tis 26/4
v 17
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Ons 27/4
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Upplysningen och romantiken, ILHA10, Hemtentamen, Tentamen delkurs 3, tidsbegränsad hemtentamen
15:00
09:00
v 17
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tors 28/4
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Den moderna världsbildens framväxt, ILHA10, Föreläsning, Matthew Norris, Den moderna världsbilden
15:00
13:15
v 17
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fre 29/4
v 17
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lör 30/4
v 17
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Sön 1/5
v 18
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Mån 2/5
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Den moderna världsbildens framväxt, ILHA10, Föreläsning, John Hennessey, Modern Colonial Ideology
17:00
15:15
v 18
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tis 3/5
v 18
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Ons 4/5
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Den moderna världsbildens framväxt, ILHA10, Seminarium, Adam Furbring, Klassikerseminarium, Grupp 1
12:00
10:15
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Den moderna världsbildens framväxt, ILHA10, Seminarium, Adam Furbring, Klassikerseminarium, Grupp 2
15:00
13:15
v 18
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tors 5/5
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Den moderna världsbildens framväxt, ILHA10, Föreläsning, Henrik Brissman, MARX
12:00
10:15
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, ILHA10, SI-övning, SI-ledare: Vera Svahn och Joen Törnkvist
14:15
13:15
v 18
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fre 6/5
v 18
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lör 7/5
v 18
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Sön 8/5
v 19
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Mån 9/5
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Den moderna världsbildens framväxt, ILHA10, Föreläsning, Ingrid Dunér, Rasbiologin
15:00
13:15
v 19
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tis 10/5
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Den moderna världsbildens framväxt, ILHA10, Föreläsning, Jonas Hansson, Massa och myt
15:00
13:15
v 19
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Ons 11/5
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Den moderna världsbildens framväxt, ILHA10, Föreläsning, Svante Nordin, 1900-talets filosofi
15:00
13:15
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, ILHA10, SI-övning, SI-ledare: Vera Svahn och Joen Törnkvist
16:15
15:15
v 19
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tors 12/5
v 19
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fre 13/5
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Den moderna världsbildens framväxt, ILHA10, Föreläsning, Charlotte Christensen-Nugues, Kvinnorörelse och feminism
17:00
15:15
v 19
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lör 14/5
v 19
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Sön 15/5
v 20
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Mån 16/5
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Den moderna världsbildens framväxt, ILHA10, Föreläsning, Charlotte Christensen-Nugues, Fransk idémiljö efter 1945
17:00
15:15
v 20
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tis 17/5
v 20
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Ons 18/5
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, ILHA10, SI-övning, SI-ledare: Vera Svahn och Joen Törnkvist
15:00
14:00
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Den moderna världsbildens framväxt, ILHA10, Föreläsning, Monica Libell, Moralfilosofi
17:00
15:15
v 20
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tors 19/5
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Den moderna världsbildens framväxt, ILHA10, Seminarium, Ingrid Dunér, Källtextseminarium, Grupp 1
12:00
10:15
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Den moderna världsbildens framväxt, ILHA10, Seminarium, Ingrid Dunér, Källtextseminarium, Grupp 2
15:00
13:15
v 20
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fre 20/5
v 20
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lör 21/5
v 20
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Sön 22/5
v 21
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Mån 23/5
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Den moderna världsbildens framväxt, ILHA10, Föreläsning, Matthew Norris, Postmodernismen
15:00
13:15
v 21
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tis 24/5
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Den moderna världsbildens framväxt, ILHA10, Föreläsning, Monica Libell, Freud och sexologins framväxt
12:00
10:15
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, ILHA10, SI-övning, SI-ledare: Vera Svahn och Joen Törnkvist
14:15
13:15
v 21
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Ons 25/5
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Upplysningen och romantiken, ILHA10, Omtillfälle hemtentamen, Omtentamen delkurs 3, tidsbegränsad hemtentamen
15:00
09:00
v 21
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tors 26/5
v 21
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fre 27/5
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, ILHA10, Seminarium, Bruno Hamnell, Kristiina Savin, Sarah Vorminder
12:00
09:15
v 21
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lör 28/5
v 21
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Sön 29/5
v 22
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Mån 30/5
v 22
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tis 31/5
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, ILHA10, SI-övning, SI-ledare: Vera Svahn och Joen Törnkvist
12:00
10:00
v 22
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Ons 1/6
ILHA10, Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs, Den moderna världsbildens framväxt, ILHA10, Hemtentamen, Tentamen i delkurs 4, tidsbegränsad hemtentamen
15:00
09:00
v 22
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tors 2/6
v 22
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fre 3/6
v 22
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lör 4/6
v 22
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Sön 5/6