Schema
v 35
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 29/8
HISA27, Historia: Fortsättningskurs, HISA27, Introduktion, LUX:C337, Mikael Ottosson, Introduktionsmöte
15:00
13:15
v 35
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 30/8
v 35
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 31/8
v 35
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 1/9
HISA27, Historia: Fortsättningskurs, Tematisk fördjupningskurs, HISA27.1, Obligatoriskt, Seminarium, LUX:A127, Elisabeth Geevers, Seminarium 1. Livsvärldar
12:00
10:15
HISA27, Historia: Fortsättningskurs, Tematisk fördjupningskurs, HISA27.2, Obligatoriskt, Seminarium, LUX:C337, Joachim Östlund, Seminarium 1. Fantastisk historia
12:00
10:15
v 35
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 2/9
v 35
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 3/9
v 35
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 4/9
v 36
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 5/9
HISA27, Historia: Fortsättningskurs, Tematisk fördjupningskurs, HISA27.1, Obligatoriskt, Seminarium, LUX:A127, Elisabeth Geevers, Seminarium 2. Livsvärldar
12:00
10:15
HISA27, Historia: Fortsättningskurs, Tematisk fördjupningskurs, HISA27.2, Obligatoriskt, Seminarium, LUX:B353, Joachim Östlund, Seminarium 2. Fantastisk historia
12:00
10:15
v 36
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 6/9
v 36
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 7/9
HISA27, Historia: Fortsättningskurs, Tematisk fördjupningskurs, HISA27.2, Obligatoriskt, Seminarium, LUX:B353, Joachim Östlund, Seminarium 3. Fantastisk historia
12:00
10:15
HISA27, Historia: Fortsättningskurs, Tematisk fördjupningskurs, HISA27.1, Obligatoriskt, Seminarium, LUX:B240, Elisabeth Geevers, Seminarium 3. Livsvärldar
17:00
15:15
v 36
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 8/9
v 36
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 9/9
HISA27, Historia: Fortsättningskurs, Tematisk fördjupningskurs, HISA27.1, Obligatoriskt, Seminarium, LUX:A127, Elisabeth Geevers, Seminarium 4. Livsvärldar
12:00
10:15
HISA27, Historia: Fortsättningskurs, Tematisk fördjupningskurs, HISA27.2, Obligatoriskt, Seminarium, LUX:C213, Joachim Östlund, Seminarium 4. Fantastisk historia
17:00
15:15
v 36
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 10/9
v 36
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 11/9
v 37
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 12/9
HISA27, Historia: Fortsättningskurs, Tematisk fördjupningskurs, HISA27.1, Obligatoriskt, Seminarium, LUX:A127, Elisabeth Geevers, Seminarium 5. Livsvärldar
12:00
10:15
HISA27, Historia: Fortsättningskurs, Tematisk fördjupningskurs, HISA27.2, Obligatoriskt, Seminarium, LUX:B353, Joachim Östlund, Seminarium 5. Fantastisk historia
12:00
10:15
v 37
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 13/9
v 37
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 14/9
HISA27, Historia: Fortsättningskurs, Tematisk fördjupningskurs, HISA27.2, Obligatoriskt, Seminarium, LUX:B353, Joachim Östlund, Seminarium 6. Fantastisk historia
12:00
10:15
HISA27, Historia: Fortsättningskurs, Tematisk fördjupningskurs, HISA27.2, Obligatoriskt, Studiebesök, Joachim Östlund, Studiebesök på Universitetsbiblioteket
15:00
13:15
v 37
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 15/9
HISA27, Historia: Fortsättningskurs, Tematisk fördjupningskurs, HISA27.1, Obligatoriskt, Seminarium, LUX:A127, Elisabeth Geevers, Seminarium 6. Livsvärldar
12:00
10:15
v 37
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 16/9
HISA27, Historia: Fortsättningskurs, Tematisk fördjupningskurs, HISA27.1, Obligatoriskt, Seminarium, LUX:A233, Elisabeth Geevers, Seminarium 7. Livsvärldar
12:00
10:15
v 37
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 17/9
v 37
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 18/9
v 38
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 19/9
HISA27, Historia: Fortsättningskurs, Tematisk fördjupningskurs, HISA27.1, Obligatoriskt, Seminarium, LUX:A127, Elisabeth Geevers, Seminarium 8. Livsvärldar
12:00
10:15
HISA27, Historia: Fortsättningskurs, Tematisk fördjupningskurs, HISA27.2, Obligatoriskt, Seminarium, LUX:B353, Joachim Östlund, Seminarium 8. Fantastisk historia
12:00
10:15
v 38
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 20/9
v 38
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 21/9
HISA27, Historia: Fortsättningskurs, Tematisk fördjupningskurs, HISA27.2, Obligatoriskt, Seminarium, LUX:B353, Joachim Östlund, Seminarium 9. Fantastisk historia
12:00
10:15
v 38
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 22/9
HISA27, Historia: Fortsättningskurs, Tematisk fördjupningskurs, HISA27.1, Obligatoriskt, Seminarium, LUX:A127, Elisabeth Geevers, Seminarium 9. Livsvärldar
12:00
10:15
v 38
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 23/9
HISA27, Historia: Fortsättningskurs, Tematisk fördjupningskurs, HISA27.1, Obligatoriskt, Seminarium, LUX:A127, Elisabeth Geevers, Seminarium 10. Livsvärldar
12:00
10:15
HISA27, Historia: Fortsättningskurs, Tematisk fördjupningskurs, HISA27.2, Obligatoriskt, Seminarium, LUX:C213, Joachim Östlund, Seminarium 10. Fantastisk historia
12:00
10:15
v 38
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 24/9
v 38
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 25/9
v 39
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 26/9
v 39
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 27/9
HISA27, Historia: Fortsättningskurs, Tematisk fördjupningskurs, HISA27.1, Inlämning, Elisabeth Geevers, 17:00 - deadline digital inlämning hemtentamen
17:00
16:45
HISA27, Historia: Fortsättningskurs, Tematisk fördjupningskurs, HISA27.2, Inlämning, Joachim Östlund, 17:00 - deadline digital inlämning hemtentamen
17:00
16:45
v 39
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 28/9
v 39
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 29/9
HISA27, Historia: Fortsättningskurs, Akademiskt skrivande, HISA27, Föreläsning, Introduktion, LUX:A127, Magnus Borg, Vetenskaplig recension
12:00
09:15
v 39
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 30/9
v 39
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 1/10
v 39
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 2/10
v 40
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 3/10
v 40
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 4/10
v 40
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 5/10
HISA27, Historia: Fortsättningskurs, Akademiskt skrivande, HISA27, Inlämning, Magnus Borg, Inlämning: Vetenskaplig recension
17:00
16:45
v 40
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 6/10
v 40
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 7/10
HISA27, Historia: Fortsättningskurs, Akademiskt skrivande, HISA27, Seminarium, LUX:A127, Magnus Borg, Responsgrupper: Vetenskaplig recension
12:00
08:15
v 40
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 8/10
v 40
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 9/10
v 41
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 10/10
v 41
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 11/10
HISA27, Historia: Fortsättningskurs, Akademiskt skrivande, HISA27, Föreläsning, LUX:A127, Magnus Borg, Populärvetenskaplig artikel
12:00
10:15
v 41
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 12/10
v 41
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 13/10
v 41
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 14/10
v 41
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 15/10
HISA27, Historia: Fortsättningskurs, Akademiskt skrivande, HISA27, Inlämning, Magnus Borg, Inlämning: Populärvetenskaplig artikel
17:00
16:45
v 41
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 16/10
v 42
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 17/10
v 42
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 18/10
HISA27, Historia: Fortsättningskurs, Akademiskt skrivande, HISA27, Seminarium, LUX:A232, Magnus Borg, Responsgrupper: Populärvetenskaplig artikel
12:00
08:15
v 42
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 19/10
v 42
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 20/10
HISA27, Historia: Fortsättningskurs, Akademiskt skrivande, HISA27, Föreläsning, LUX:A127, Magnus Borg, Lärobokstext
12:00
10:15
v 42
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 21/10
v 42
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 22/10
v 42
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 23/10
v 43
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 24/10
v 43
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 25/10
HISA27, Historia: Fortsättningskurs, Akademiskt skrivande, HISA27, Inlämning, Magnus Borg, Inlämning: Lärobokstext
17:00
16:45
v 43
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 26/10
v 43
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 27/10
v 43
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 28/10
HISA27, Historia: Fortsättningskurs, Akademiskt skrivande, HISA27, Seminarium, LUX:B353, Magnus Borg, Redovisning av lärobokstext: del 1
12:00
09:15
HISA27, Historia: Fortsättningskurs, Akademiskt skrivande, HISA27, Seminarium, LUX:B353, Magnus Borg, Redovisning av lärobokstext: del 2
15:00
13:15
v 43
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 29/10
v 43
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 30/10
v 44
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 31/10
HISA27, Historia: Fortsättningskurs, Metodkurs, Uppsatskurs, HISA27, Obligatoriskt, Seminarium, LUX:A127, Wiebke Kolbe, Introduktion metod och uppsatskurs
12:00
10:15
v 44
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 1/11
HISA27, Historia: Fortsättningskurs, Metodkurs, HISA27, Obligatoriskt, Studiebesök, Wiebke Kolbe, Studiebesök på Arkivcentrum Syd, Porfyrvägen 20 (buss nr 5)
12:00
10:00
v 44
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 2/11
HISA27, Historia: Fortsättningskurs, Metodkurs, HISA27, Obligatoriskt, Seminarium, LUX:A127, Wiebke Kolbe, Handskriftsövning
12:00
10:15
HISA27, Historia: Fortsättningskurs, Metodkurs, HISA27, Obligatoriskt, Studiebesök, Wiebke Kolbe, Studiebesök på universitetsbiblioteket: Visning av vardagstryck och handskrifter. Ort: UB, Bromansalen
15:00
13:00
v 44
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 3/11
HISA27, Historia: Fortsättningskurs, Uppsatskurs, HISA27, Obligatoriskt, Seminarium, LUX:A127, Wiebke Kolbe, Exempeluppsats
12:00
10:15
v 44
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 4/11
v 44
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 5/11
v 44
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 6/11
v 45
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 7/11
HISA27, Historia: Fortsättningskurs, Uppsatskurs, HISA27, Handledning, Wiebke Kolbe, Ind. handledning enl. särskilt schema
16:00
09:15
v 45
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 8/11
HISA27, Historia: Fortsättningskurs, Uppsatskurs, HISA27, Handledning, Wiebke Kolbe, Ind. handledning enl. särskilt schema
16:00
09:15
HISA27, Historia: Fortsättningskurs, Uppsatskurs, HISA27, Biblioteksundervisning, Obligatoriskt, LUX:C224 Mac-sal, Helene Johanson Otterström, Informationssökning, grupp 1
12:00
10:15
HISA27, Historia: Fortsättningskurs, Uppsatskurs, HISA27, Biblioteksundervisning, Obligatoriskt, LUX:C224 Mac-sal, Helene Johanson Otterström, Informationssökning, grupp 2
15:00
13:15
v 45
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 9/11
HISA27, Historia: Fortsättningskurs, Uppsatskurs, HISA27, Handledning, Wiebke Kolbe, Ind. handledning enl. särskilt schema
10:00
09:15
HISA27, Historia: Fortsättningskurs, Metodkurs, HISA27, Obligatoriskt, Seminarium, LUX:A127, LUX:B168, LUX:B239, Wiebke Kolbe, Källkritik
12:00
10:15
HISA27, Historia: Fortsättningskurs, Uppsatskurs, HISA27, Handledning, Wiebke Kolbe, Ind. handledning enl. särskilt schema
16:00
12:15
v 45
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 10/11
HISA27, Historia: Fortsättningskurs, Uppsatskurs, HISA27, Handledning, Wiebke Kolbe, Ind. handledning enl. särskilt schema
16:00
09:15
HISA27, Historia: Fortsättningskurs, Uppsatskurs, HISA27, Biblioteksundervisning, Obligatoriskt, LUX:C224 Mac-sal, Helene Johanson Otterström, Digitalt källmaterial, grupp 1
12:00
10:15
HISA27, Historia: Fortsättningskurs, Uppsatskurs, HISA27, Biblioteksundervisning, Obligatoriskt, LUX:C224 Mac-sal, Helene Johanson Otterström, Digitalt källmaterial, grupp 2
15:00
13:15
v 45
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 11/11
HISA27, Historia: Fortsättningskurs, Uppsatskurs, HISA27, Handledning, Wiebke Kolbe, Ind. handledning enl. särskilt schema
16:00
09:15
v 45
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 12/11
v 45
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 13/11
v 46
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 14/11
HISA27, Historia: Fortsättningskurs, Metodkurs, HISA27, Obligatoriskt, Seminarium, LUX:A127, LUX:B168, LUX:B239, Wiebke Kolbe, Kvantitativ metod
12:00
10:15
v 46
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 15/11
v 46
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 16/11
HISA27, Historia: Fortsättningskurs, Metodkurs, HISA27, Obligatoriskt, Seminarium, LUX:B168, LUX:B239, LUX:C337, Wiebke Kolbe, Hermeneutisk metod
12:00
10:15
v 46
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 17/11
v 46
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 18/11
HISA27, Historia: Fortsättningskurs, Metodkurs, HISA27, Obligatoriskt, Seminarium, LUX:B168, LUX:B239-240, Wiebke Kolbe, Diskursanalys
12:00
10:15
v 46
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 19/11
v 46
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 20/11
v 47
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 21/11
HISA27, Historia: Fortsättningskurs, Metodkurs, HISA27, Obligatoriskt, Seminarium, LUX:A233, LUX:B166, LUX:B168, Wiebke Kolbe, Historiebruk
17:00
15:15
v 47
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 22/11
HISA27, Historia: Fortsättningskurs, Metodkurs, HISA27, Obligatoriskt, Seminarium, LUX:A233, LUX:B166, LUX:B168, Wiebke Kolbe, Muntlig historia
17:00
15:15
v 47
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 23/11
v 47
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 24/11
v 47
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 25/11
HISA27, Historia: Fortsättningskurs, Uppsatskurs, HISA27, Inlämning, Wiebke Kolbe, 17:00 - deadline digital inlämning PM
17:00
16:45
v 47
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 26/11
v 47
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 27/11
v 48
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 28/11
HISA27, Historia: Fortsättningskurs, Metodkurs, HISA27, Inlämning, Wiebke Kolbe, 17:00 - deadline digital inlämning hemtentamen
17:00
16:45
v 48
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 29/11
v 48
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 30/11
HISA27, Historia: Fortsättningskurs, Uppsatskurs, HISA27, Obligatoriskt, Seminarium, LUX:A127, Wiebke Kolbe, PM-seminarium, halvklass
12:00
10:15
HISA27, Historia: Fortsättningskurs, Uppsatskurs, HISA27, Obligatoriskt, Seminarium, LUX:A127, Wiebke Kolbe, PM-seminarium, halvklass
15:00
13:15
v 48
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 1/12
v 48
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 2/12
v 48
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 3/12
v 48
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 4/12
v 50
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 12/12
HISA27, Historia: Fortsättningskurs, Uppsatskurs, HISA27, Handledning, Wiebke Kolbe, Ind. handledning enl. särskilt schema
16:00
09:15
v 50
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 13/12
HISA27, Historia: Fortsättningskurs, Uppsatskurs, HISA27, Handledning, Wiebke Kolbe, Ind. handledning enl. särskilt schema
16:00
09:15
v 50
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 14/12
HISA27, Historia: Fortsättningskurs, Uppsatskurs, HISA27, Handledning, Wiebke Kolbe, Ind. handledning enl. särskilt schema
16:00
09:15
v 50
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 15/12
HISA27, Historia: Fortsättningskurs, Uppsatskurs, HISA27, Handledning, Wiebke Kolbe, Ind. handledning enl. särskilt schema
16:00
09:15
v 50
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 16/12
HISA27, Historia: Fortsättningskurs, Uppsatskurs, HISA27, Handledning, Wiebke Kolbe, Ind. handledning enl. särskilt schema
16:00
09:15
v 50
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 17/12
v 50
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 18/12
v 1
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 2/1
v 1
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 3/1
v 1
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 4/1
v 1
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 5/1
HISA27, Historia: Fortsättningskurs, Uppsatskurs, HISA27, Inlämning, Wiebke Kolbe, 17:00 - deadline digital inlämning av uppsats
17:00
16:45
v 1
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 6/1
v 1
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 7/1
v 1
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 8/1
v 2
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 9/1
v 2
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 10/1
v 2
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 11/1
HISA27, Historia: Fortsättningskurs, Uppsatskurs, HISA27, Obligatoriskt, Seminarium, LUX:A127, Wiebke Kolbe, Ventilering uppsats enligt särskilt schema
16:00
08:15
v 2
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 12/1
HISA27, Historia: Fortsättningskurs, Uppsatskurs, HISA27, Obligatoriskt, Seminarium, LUX:A127, Wiebke Kolbe, Ventilering uppsats enligt särskilt schema
16:00
08:15
v 2
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 13/1
HISA27, Historia: Fortsättningskurs, Uppsatskurs, HISA27, Obligatoriskt, Seminarium, LUX:A127, Wiebke Kolbe, Ventilering uppsats enligt särskilt schema
16:00
08:15
v 2
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 14/1
v 2
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 15/1