For English version of this page - click on "English" in the top right menu
Statistik, 263081, Statistik
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Kurs |
Delkurs |
Studentgrupp, Studentgrupp, Undergrupp |
Undervisningstyp |
Platskommentar, Plats |
Personal, Externa lärare |
Kommentar, Publik kommentar |
URL |
|||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
v 35 | Mån 2022-08-29 v 35 | ||||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-22H, STAA41-22H | Föreläsning | MA 2 | Farrukh Javed | Gå på dagens föreläsningstid som angivits i ditt välkomstmail! | ||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Fundamentals of Business Analytics | BScSem3, STAA36-22H | Föreläsning | MA 1 | Antonio Marañon | ||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-22H, STAA41-22H | Föreläsning | MA 2 | Farrukh Javed | Gå på dagens föreläsningstid som angivits i ditt välkomstmail! | ||||||||||||||||||||||
Tis 2022-08-30 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Fundamentals of Business Analytics | STAA36-22H.1 | Datorlaboration | EC3:206 | Hanqing Wu | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-22H.1, STAA41-22H.1 | Datorövning | Alfa1:0043 | Mårten Augustsson | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Business Analytics | STAE03-22H | Föreläsning, Information | Alfa1:1048 | Farrukh Javed | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Fundamentals of Business Analytics | STAA36-22H.2 | Datorlaboration | EC3:206 | Hanqing Wu | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-22H.2, STAA41-22H.2 | Datorövning | Alfa1:0043 | Paula Nordahl | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Fundamentals of Business Analytics | STAA36-22H.3 | Datorlaboration | EC3:206 | Hanqing Wu | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-22H.3, STAA41-22H.3 | Datorövning | Alfa1:0043 | Ida Haggren | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | Programming in R | DABNSem1, DABN11-22H | Föreläsning | EC3:211 | Farrukh Javed | ||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-22H.4, STAA41-22H.4 | Datorövning | Alfa1:0043 | Louise Ma | ||||||||||||||||||||||||
Ons 2022-08-31 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-22H.1, STAA40-22H.2, STAA40-22H.3, STAA40-22H.4, STAA41-22H.1, STAA41-22H.2, STAA41-22H.3, STAA41-22H.4 | Lektion | Sparta, Hela lokalen | Farrukh Javed, Ida Haggren, Oscar Båth Viderström | |||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-22H.5, STAA41-22H.5 | Datorövning | Alfa1:0043 | Samer Abdulreda | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-22H.5, STAA40-22H.6, STAA40-22H.7, STAA40-22H.8, STAA41-22H.5, STAA41-22H.6, STAA41-22H.7, STAA41-22H.8 | Lektion | Sparta, Hela lokalen | Jakob Bergman, Louise Ma, Mårten Augustsson | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-22H.9, STAA41-22H.9 | Datorövning | Alfa1:0043 | Freja Wikstrand | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Programming in R | DABNSem1, DABN11-22H | Föreläsning | EC3:211 | Farrukh Javed | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Business Analytics | STAE03-22H | Introduktion | Alfa1:0043 | Farrukh Javed | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | EC1:Blå rummet | Behnaz Pirzamanbein | |||||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-22H.7, STAA41-22H.7 | Datorövning | Alfa1:0043 | Viktor Segersäll | ||||||||||||||||||||||||
Tors 2022-09-01 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-22H.9, STAA40-22H.10, STAA41-22H.9, STAA41-22H.10, STAA40-22H.11, STAA40-22H.12, STAA41-22H.11, STAA41-22H.12 | Lektion | Sparta, Hela lokalen | Farrukh Javed, Freja Wikstrand, Viktor Segersäll | |||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-22H.8, STAA41-22H.8 | Datorövning | Alfa1:0043 | Oscar Båth Viderström | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Business Statistics | BScSem1, STAA35-22H | Föreläsning | MA 4 | Joel Danielsson | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-22H.13, STAA40-22H.14, STAA40-22H.15, STAA41-22H.13, STAA41-22H.14, STAA41-22H.15 | Lektion | Sparta, Hela lokalen | Farrukh Javed, Paula Nordahl, Samer Abdulreda | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-22H.6, STAA41-22H.6 | Datorövning | Alfa1:0043 | Mårten Augustsson | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Sannolikhetslära och inferensteori | STAH12-22H | Introduktion | Alfa1:1048 | Henrik Bengtsson, Peter Gustafsson | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Business Statistics | BScSem1, STAA35-22H.1 | Lektion | Alfa1:1010 | Ivan Hejny | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-22H.10, STAA41-22H.10 | Datorövning | Alfa1:0043 | Ida Haggren | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Sannolikhetslära och inferensteori | STAH12-22H | Föreläsning, Övning | Alfa1:1048 | Henrik Bengtsson | ||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Business Statistics | BScSem1, STAA35-22H.2 | Lektion | Alfa1:1010 | Ivan Hejny | ||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-22H.11, STAA41-22H.11 | Datorövning | Alfa1:0043 | Louise Ma | ||||||||||||||||||||||||
16:00 - 17:00 | Data Visualisation | STAE04-22H | Online, Workshop | Johan Larsson | |||||||||||||||||||||||||
Fre 2022-09-02 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-22H.12, STAA41-22H.12 | Datorövning | Alfa1:0043 | Freja Wikstrand | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-22H, STAA41-22H | Räknestuga | Sparta, Hela lokalen | Farrukh Javed, Ida Haggren, Louise Ma, Oscar Båth Viderström, Paula Nordahl, Peter Gustafsson, Viktor Segersäll | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Business Statistics | BScSem1, STAA35-22H.3 | Lektion | Alfa1:1010 | Ivan Hejny | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-22H.13, STAA41-22H.13 | Datorövning | Alfa1:0043 | Samer Abdulreda | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-22H.14, STAA41-22H.14 | Datorövning | Alfa1:0043 | Paula Nordahl | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Sannolikhetslära och inferensteori | STAH12-22H | Föreläsning | Alfa1:1010 | Henrik Bengtsson | ||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-22H.15, STAA41-22H.15 | Datorövning | Alfa1:0043 | Oscar Båth Viderström | ||||||||||||||||||||||||
v 36 | Mån 2022-09-05 v 36 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Business Statistics | BScSem1, STAA35-22H | Föreläsning | MA 2 | Joel Danielsson | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-22H.1, STAA41-22H.1 | Datorövning | Alfa1:0043 | Paula Nordahl | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Programming for Data Science | STAN48-22H | Föreläsning | Alfa1:1010 | Krzysztof Podgórski | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-22H.1, STAA40-22H.2, STAA40-22H.3, STAA40-22H.4, STAA40-22H.5, STAA40-22H.6, STAA40-22H.7, STAA40-22H.8, STAA41-22H.1, STAA41-22H.2, STAA41-22H.3, STAA41-22H.4, STAA41-22H.5, STAA41-22H.6, STAA41-22H.7, STAA41-22H.8 | Föreläsning | MA 2 | Pierre Carbonnier | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Programming for Data Science | STAN48-22H | Föreläsning | Alfa1:1010 | Krzysztof Podgórski | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Sannolikhetslära och inferensteori | STAH12-22H | Föreläsning | Alfa1:1048 | Henrik Bengtsson | ||||||||||||||||||||||||
12:00 - 14:00 | Fundamentals of Business Analytics | BScSem3, STAA36-22H | Föreläsning | MA 6 | Antonio Marañon | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-22H.9, STAA40-22H.10, STAA41-22H.9, STAA41-22H.10, STAA40-22H.11, STAA40-22H.12, STAA40-22H.13, STAA40-22H.14, STAA40-22H.15, STAA41-22H.11, STAA41-22H.12, STAA41-22H.13, STAA41-22H.14, STAA41-22H.15 | Föreläsning | MA 2 | Pierre Carbonnier | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | EC1:Blå rummet | Krzysztof Podgórski | |||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 15:00 | EC1:Blå rummet | Behnaz Pirzamanbein | |||||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-22H.2, STAA41-22H.2 | Datorövning | Alfa1:0043 | Viktor Segersäll | ||||||||||||||||||||||||
Tis 2022-09-06 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Fundamentals of Business Analytics | STAA36-22H.1 | Datorlaboration | Alfa1:0043 | Hanqing Wu | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Fundamentals of Business Analytics | STAA36-22H.2 | Datorlaboration | EC3:206 | Hanqing Wu | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-22H.3, STAA41-22H.3 | Datorövning | Alfa1:0043 | Freja Wikstrand | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Fundamentals of Business Analytics | BScSem3, STAA36-22H | Föreläsning | MH:Rieszsalen | Antonio Marañon | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-22H.4, STAA41-22H.4 | Datorövning | Alfa1:0043 | Samer Abdulreda | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | Programming in R | DABNSem1, DABN11-22H | Föreläsning | EC3:211 | Farrukh Javed | ||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Fundamentals of Business Analytics | STAA36-22H.3 | Datorlaboration | Alfa1:0043 | Hanqing Wu | ||||||||||||||||||||||||
Ons 2022-09-07 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Business Analytics | STAE03-22H | Föreläsning | Alfa1:1010 | Farrukh Javed | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-22H.9, STAA40-22H.10, STAA41-22H.9, STAA41-22H.10, STAA40-22H.11, STAA40-22H.12, STAA41-22H.11, STAA41-22H.12 | Lektion | Sparta, Hela lokalen | Freja Wikstrand, Pierre Carbonnier, Samer Abdulreda | |||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-22H.5, STAA41-22H.5 | Datorövning | Alfa1:0043 | Ida Haggren | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-22H.13, STAA40-22H.14, STAA40-22H.15, STAA41-22H.13, STAA41-22H.14, STAA41-22H.15 | Lektion | Sparta, Hela lokalen | Paula Nordahl, Pierre Carbonnier, Viktor Segersäll | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-22H.6, STAA41-22H.6 | Datorövning | Alfa1:0043 | Mårten Augustsson | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Programming in R | DABNSem1, DABN11-22H | Föreläsning | EC3:211 | Farrukh Javed | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Sannolikhetslära och inferensteori | STAH12-22H | Föreläsning | Alfa1:1010 | Peter Gustafsson | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-22H.7, STAA41-22H.7 | Datorövning | Alfa1:0043 | Louise Ma | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | EC1:Blå rummet | Behnaz Pirzamanbein | |||||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-22H.8, STAA41-22H.8 | Datorövning | Alfa1:0043 | Oscar Båth Viderström | ||||||||||||||||||||||||
Tors 2022-09-08 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-22H.1, STAA40-22H.2, STAA40-22H.3, STAA40-22H.4, STAA41-22H.1, STAA41-22H.2, STAA41-22H.3, STAA41-22H.4 | Lektion | Sparta, Hela lokalen | Ida Haggren, Oscar Båth Viderström, Pierre Carbonnier | |||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-22H.9, STAA41-22H.9 | Datorövning | Alfa1:0043 | Freja Wikstrand | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Business Analytics | STAE03-22H | Diskussion | Alfa1:1048 | Farrukh Javed | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Business Statistics | BScSem1, STAA35-22H | Föreläsning | MA 1 | Joel Danielsson | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-22H.5, STAA40-22H.6, STAA40-22H.7, STAA40-22H.8, STAA41-22H.5, STAA41-22H.6, STAA41-22H.7, STAA41-22H.8 | Lektion | Sparta, Hela lokalen | Louise Ma, Mårten Augustsson, Pierre Carbonnier | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-22H.10, STAA41-22H.10 | Datorövning | Alfa1:0043 | Samer Abdulreda | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Business Analytics | STAE03-22H | Datorlaboration | Alfa1:0043 | Yvette Baurne | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Business Statistics | BScSem1, STAA35-22H.1 | Lektion | Alfa1:1010 | Ivan Hejny | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Kandidatuppsats | STAH11-22H | Introduktion | Alfa1:1048 | Farrukh Javed | ||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Business Statistics | BScSem1, STAA35-22H.2 | Lektion | Alfa1:1010 | Ivan Hejny | ||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-22H.11, STAA41-22H.11 | Datorövning | Alfa1:0043 | Viktor Segersäll | ||||||||||||||||||||||||
16:00 - 17:00 | Data Visualisation | STAE04-22H | Online, Workshop | Johan Larsson | |||||||||||||||||||||||||
Fre 2022-09-09 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-22H.12, STAA41-22H.12 | Datorövning | Alfa1:0043 | Mårten Augustsson | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-22H, STAA41-22H | Räknestuga | Sparta, Hela lokalen | Freja Wikstrand, Ida Haggren, Oscar Båth Viderström, Paula Nordahl, Peter Gustafsson, Pierre Carbonnier, Samer Abdulreda, Viktor Segersäll | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Business Statistics | BScSem1, STAA35-22H.3 | Lektion | Alfa1:1010 | Ivan Hejny | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-22H.14, STAA41-22H.14 | Datorövning | Alfa1:0043 | Louise Ma | ||||||||||||||||||||||||
12:15 - 13:00 | EC1:Blå rummet | Farrukh Javed, Freja Wikstrand, Ida Haggren, Jakob Bergman, Louise Ma, Mårten Augustsson, Oscar Båth Viderström, Paula Nordahl, Peter Gustafsson, Pierre Carbonnier, Samer Abdulreda, Viktor Segersäll | |||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-22H.13, STAA41-22H.13 | Datorövning | Alfa1:0043 | Ida Haggren | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Sannolikhetslära och inferensteori | STAH12-22H | Övning | Alfa1:1010 | Peter Gustafsson | ||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-22H.15, STAA41-22H.15 | Datorövning | Alfa1:0043 | Paula Nordahl | ||||||||||||||||||||||||
v 37 | Mån 2022-09-12 v 37 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Business Statistics | BScSem1, STAA35-22H | Föreläsning | MA 4 | Joel Danielsson | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Fundamentals of Business Analytics | STAA36-22H.1 | Datorlaboration | EC3:206 | Hanqing Wu | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-22H.1, STAA40-22H.2, STAA40-22H.3, STAA40-22H.4, STAA40-22H.5, STAA40-22H.6, STAA40-22H.7, STAA40-22H.8, STAA41-22H.1, STAA41-22H.2, STAA41-22H.3, STAA41-22H.4, STAA41-22H.5, STAA41-22H.6, STAA41-22H.7, STAA41-22H.8 | Föreläsning | MA 2 | Peter Gustafsson | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Sannolikhetslära och inferensteori | STAH12-22H | Dugga, Föreläsning | Alfa1:1010 | Henrik Bengtsson | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Fundamentals of Business Analytics | STAA36-22H.2 | Datorlaboration | EC3:206 | Hanqing Wu | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Programming for Data Science | STAN48-22H | Datorlaboration | Alfa1:0043 | Krzysztof Podgórski | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Fundamentals of Business Analytics | BScSem3, STAA36-22H | Föreläsning | MA 5 | Antonio Marañon | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-22H.9, STAA40-22H.10, STAA41-22H.9, STAA41-22H.10, STAA40-22H.11, STAA40-22H.12, STAA40-22H.13, STAA40-22H.14, STAA40-22H.15, STAA41-22H.11, STAA41-22H.12, STAA41-22H.13, STAA41-22H.14, STAA41-22H.15 | Föreläsning | MA 2 | Peter Gustafsson | |||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Fundamentals of Business Analytics | STAA36-22H.3 | Datorlaboration | EC3:206 | Hanqing Wu | ||||||||||||||||||||||||
Tis 2022-09-13 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Fundamentals of Business Analytics | STAA36-22H.1 | Datorlaboration | EC3:206 | Hanqing Wu | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Fundamentals of Business Analytics | STAA36-22H.2 | Datorlaboration | EC3:206 | Hanqing Wu | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-22H.1, STAA40-22H.2, STAA40-22H.3, STAA40-22H.4, STAA40-22H.5, STAA40-22H.6, STAA40-22H.7, STAA40-22H.8, STAA41-22H.1, STAA41-22H.2, STAA41-22H.3, STAA41-22H.4, STAA41-22H.5, STAA41-22H.6, STAA41-22H.7, STAA41-22H.8 | Föreläsning | MA 2 | Peter Gustafsson | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Programming for Data Science | STAN48-22H | Föreläsning | Alfa1:1010 | Krzysztof Podgórski | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Fundamentals of Business Analytics | STAA36-22H.3 | Datorlaboration | EC3:206 | Hanqing Wu | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-22H.9, STAA40-22H.10, STAA41-22H.9, STAA41-22H.10, STAA40-22H.11, STAA40-22H.12, STAA40-22H.13, STAA40-22H.14, STAA40-22H.15, STAA41-22H.11, STAA41-22H.12, STAA41-22H.13, STAA41-22H.14, STAA41-22H.15 | Föreläsning | MA 2 | Peter Gustafsson | |||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | Programming for Data Science | STAN48-22H | Föreläsning | Alfa1:1010 | Krzysztof Podgórski | ||||||||||||||||||||||||
Ons 2022-09-14 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-22H.5, STAA40-22H.6, STAA40-22H.7, STAA40-22H.8, STAA41-22H.5, STAA41-22H.6, STAA41-22H.7, STAA41-22H.8 | Lektion | Sparta, Hela lokalen | Louise Ma, Mårten Augustsson, Peter Gustafsson | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 10:00 | EC1:Blå rummet | Jonas Wallin | |||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-22H.13, STAA40-22H.14, STAA40-22H.15, STAA41-22H.13, STAA41-22H.14, STAA41-22H.15 | Lektion | Sparta, Hela lokalen | Paula Nordahl, Peter Gustafsson, Viktor Segersäll | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Sannolikhetslära och inferensteori | STAH12-22H | Datorövning, Introduktion | Alfa1:0043 | Henrik Bengtsson | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | EC1:Blå rummet | Behnaz Pirzamanbein | |||||||||||||||||||||||||||
Tors 2022-09-15 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-22H.1, STAA40-22H.2, STAA40-22H.3, STAA40-22H.4, STAA41-22H.1, STAA41-22H.2, STAA41-22H.3, STAA41-22H.4 | Lektion | Sparta, Hela lokalen | Ida Haggren, Oscar Båth Viderström, Peter Gustafsson | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Business Statistics | BScSem1, STAA35-22H | Föreläsning | MA 1 | Joel Danielsson | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-22H.9, STAA40-22H.10, STAA41-22H.9, STAA41-22H.10, STAA40-22H.11, STAA40-22H.12, STAA41-22H.11, STAA41-22H.12 | Lektion | Sparta, Hela lokalen | Freja Wikstrand, Peter Gustafsson, Samer Abdulreda | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Business Statistics | BScSem1, STAA35-22H.1 | Lektion | Alfa1:1010 | Ivan Hejny | ||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Business Statistics | BScSem1, STAA35-22H.2 | Lektion | Alfa1:1010 | Ivan Hejny | ||||||||||||||||||||||||
16:00 - 17:00 | Data Visualisation | STAE04-22H | Online, Workshop | Johan Larsson | |||||||||||||||||||||||||
Fre 2022-09-16 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-22H, STAA41-22H | Räknestuga | Sparta, Hela lokalen | Freja Wikstrand, Ida Haggren, Louise Ma, Oscar Båth Viderström, Paula Nordahl, Peter Gustafsson, Pierre Carbonnier, Samer Abdulreda, Viktor Segersäll | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Business Analytics | STAE03-22H | Föreläsning | Alfa1:1048 | Farrukh Javed | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Business Statistics | BScSem1, STAA35-22H.3 | Lektion | Alfa1:1010 | Ivan Hejny | ||||||||||||||||||||||||
12:00 - 14:00 | Programming in R | DABNSem1, DABN11-22H | Föreläsning | EC3:210 | Farrukh Javed | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Business Analytics | STAE03-22H | Datorlaboration | Alfa1:0043 | Yvette Baurne | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Sannolikhetslära och inferensteori | STAH12-22H | Föreläsning | Alfa1:1010 | Henrik Bengtsson | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | EC2:043 | Paula Nordahl | |||||||||||||||||||||||||||
v 38 | Mån 2022-09-19 v 38 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-22H.1, STAA40-22H.2, STAA40-22H.3, STAA40-22H.4, STAA40-22H.5, STAA40-22H.6, STAA40-22H.7, STAA40-22H.8, STAA41-22H.1, STAA41-22H.2, STAA41-22H.3, STAA41-22H.4, STAA41-22H.5, STAA41-22H.6, STAA41-22H.7, STAA41-22H.8 | Föreläsning | MA 2 | Pierre Carbonnier | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Programming for Data Science | STAN48-22H | Datorlaboration | Alfa1:0043 | Krzysztof Podgórski | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Sannolikhetslära och inferensteori | STAH12-22H | Föreläsning | Alfa1:1010 | Henrik Bengtsson | ||||||||||||||||||||||||
12:00 - 14:00 | Programming in R | DABNSem1, DABN11-22H | Föreläsning | EC3:207 | Farrukh Javed | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Business Statistics | BScSem1, STAA35-22H | Föreläsning | MA 4 | Joel Danielsson | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Fundamentals of Business Analytics | BScSem3, STAA36-22H | Föreläsning | MH:Rieszsalen | Antonio Marañon | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-22H.9, STAA40-22H.10, STAA41-22H.9, STAA41-22H.10, STAA40-22H.11, STAA40-22H.12, STAA40-22H.13, STAA40-22H.14, STAA40-22H.15, STAA41-22H.11, STAA41-22H.12, STAA41-22H.13, STAA41-22H.14, STAA41-22H.15 | Föreläsning | MA 2 | Pierre Carbonnier | |||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | Programming for Data Science | STAN48-22H | Datorlaboration | Alfa1:0043 | Krzysztof Podgórski | ||||||||||||||||||||||||
Tis 2022-09-20 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Fundamentals of Business Analytics | STAA36-22H.1 | Datorlaboration | Alfa1:0043 | Hanqing Wu | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-22H.1, STAA40-22H.2, STAA40-22H.3, STAA40-22H.4, STAA41-22H.1, STAA41-22H.2, STAA41-22H.3, STAA41-22H.4 | Lektion | Eden 022, Eden 025 | Ida Haggren, Oscar Båth Viderström, Pierre Carbonnier | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Fundamentals of Business Analytics | STAA36-22H.2 | Datorlaboration | EC3:206 | Hanqing Wu | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-22H.9, STAA40-22H.10, STAA41-22H.9, STAA41-22H.10, STAA40-22H.11, STAA40-22H.12, STAA41-22H.11, STAA41-22H.12 | Lektion | Eden 022, Eden 025 | Freja Wikstrand, Pierre Carbonnier, Samer Abdulreda | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Programming for Data Science | STAN48-22H | Föreläsning | Alfa1:1010 | Krzysztof Podgórski | ||||||||||||||||||||||||
12:00 - 14:00 | Programming in R | DABNSem1, DABN11-22H | Föreläsning | EC3:Karlssonsalen (EC3:108) | Farrukh Javed | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Fundamentals of Business Analytics | STAA36-22H.3 | Datorlaboration | Alfa1:0043 | Hanqing Wu | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | EC1:Blå rummet | Freja Wikstrand, Jakob Bergman, Louise Ma, Oscar Båth Viderström, Samer Abdulreda | |||||||||||||||||||||||||||
Ons 2022-09-21 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-22H.5, STAA40-22H.6, STAA40-22H.7, STAA40-22H.8, STAA41-22H.5, STAA41-22H.6, STAA41-22H.7, STAA41-22H.8 | Lektion | Sparta, Hela lokalen | Louise Ma, Mårten Augustsson, Pierre Carbonnier | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Business Analytics | STAE03-22H | Föreläsning | Alfa1:1048 | Farrukh Javed | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-22H.13, STAA40-22H.14, STAA40-22H.15, STAA41-22H.13, STAA41-22H.14, STAA41-22H.15 | Lektion | Sparta, Hela lokalen | Paula Nordahl, Pierre Carbonnier, Viktor Segersäll | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Sannolikhetslära och inferensteori | STAH12-22H | Föreläsning | Alfa1:1010 | Henrik Bengtsson | ||||||||||||||||||||||||
Tors 2022-09-22 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-22H, STAA41-22H | Räknestuga | Sparta, Hela lokalen | Freja Wikstrand, Ida Haggren, Louise Ma, Mårten Augustsson, Oscar Båth Viderström, Paula Nordahl, Peter Gustafsson, Pierre Carbonnier, Samer Abdulreda, Viktor Segersäll | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Business Analytics | STAE03-22H | Diskussion | Alfa1:1048 | Farrukh Javed | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Business Statistics | BScSem1, STAA35-22H | Föreläsning | MA 1 | Joel Danielsson | Canceled lecture. | |||||||||||||||||||||||
12:00 - 14:00 | Programming in R | DABNSem1, DABN11-22H | Föreläsning | EC3:Tegstamsalen (EC3:109) | Farrukh Javed | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Business Analytics | STAE03-22H | Datorlaboration | Alfa1:0043 | Yvette Baurne | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Business Statistics | BScSem1, STAA35-22H.1 | Lektion | Alfa1:1010 | Ivan Hejny | ||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Business Statistics | BScSem1, STAA35-22H.2 | Lektion | Alfa1:1010 | Ivan Hejny | ||||||||||||||||||||||||
16:00 - 17:00 | Data Visualisation | STAE04-22H | Online, Workshop | Johan Larsson | |||||||||||||||||||||||||
Fre 2022-09-23 | |||||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Business Statistics | BScSem1, STAA35-22H.3 | Lektion | Alfa1:1010 | Ivan Hejny | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Sannolikhetslära och inferensteori | STAH12-22H | Övning | Alfa1:1010 | Henrik Bengtsson | Inställd. | |||||||||||||||||||||||
Lör 2022-09-24 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs 1, Grundkurs, del 1 | STAA30-22V, STAA31-22V | Digital tentamen, Omtentamen | MA 9A, MA 9B | Jakob Bergman | |||||||||||||||||||||||
v 39 | Mån 2022-09-26 v 39 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Business Statistics | BScSem1, STAA35-22H.1 | Datorlaboration | Alfa1:0043 | Ivan Hejny | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Sannolikhetslära och inferensteori | STAH12-22H | Dugga, Föreläsning | Alfa1:1010 | Henrik Bengtsson | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Business Statistics | BScSem1, STAA35-22H.2 | Datorlaboration | Alfa1:0043 | Ivan Hejny | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Business Statistics | BScSem1, STAA35-22H.3 | Datorlaboration | Alfa1:0043 | Ivan Hejny | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Fundamentals of Business Analytics | BScSem3, STAA36-22H | Föreläsning | MA 5 | Antonio Marañon | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-22H, STAA41-22H | Dugga | MA 10E, MA 10F, MA 10G, MA 10H, MA 10I, MA 10J, MA 8, Hela, MA 9, Hela | Peter Gustafsson | |||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | Programming for Data Science | STAN48-22H | Föreläsning | Alfa1:1010 | Krzysztof Podgórski | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | EC1:Blå rummet | Karin Andersson | |||||||||||||||||||||||||||
Tis 2022-09-27 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Fundamentals of Business Analytics | STAA36-22H.1 | Datorlaboration | EC3:206 | Hanqing Wu | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-22H.9, STAA40-22H.10, STAA41-22H.9, STAA41-22H.10, STAA40-22H.11, STAA40-22H.12, STAA40-22H.13, STAA40-22H.14, STAA40-22H.15, STAA41-22H.11, STAA41-22H.12, STAA41-22H.13, STAA41-22H.14, STAA41-22H.15 | Föreläsning | MA 2 | Peter Gustafsson | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Fundamentals of Business Analytics | STAA36-22H.2 | Datorlaboration | EC3:206 | Hanqing Wu | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Programming for Data Science | STAN48-22H | Datorlaboration | Alfa1:0043 | Krzysztof Podgórski | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Fundamentals of Business Analytics | BScSem3, STAA36-22H | Föreläsning | MA 5 | Antonio Marañon | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-22H.1, STAA40-22H.2, STAA40-22H.3, STAA40-22H.4, STAA40-22H.5, STAA40-22H.6, STAA40-22H.7, STAA40-22H.8, STAA41-22H.1, STAA41-22H.2, STAA41-22H.3, STAA41-22H.4, STAA41-22H.5, STAA41-22H.6, STAA41-22H.7, STAA41-22H.8 | Föreläsning | MA 2 | Peter Gustafsson | |||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | Programming for Data Science | STAN48-22H | Datorlaboration | Alfa1:0043 | Krzysztof Podgórski | ||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Fundamentals of Business Analytics | STAA36-22H.3 | Datorlaboration | EC3:206 | Hanqing Wu | ||||||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-22H.1, STAA41-22H.1 | Datorövning | Alfa1:0043 | Samer Abdulreda | ||||||||||||||||||||||||
Ons 2022-09-28 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Business Analytics | STAE03-22H | Föreläsning | Alfa1:1048 | Farrukh Javed | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-22H.1, STAA40-22H.2, STAA40-22H.3, STAA40-22H.4, STAA41-22H.1, STAA41-22H.2, STAA41-22H.3, STAA41-22H.4 | Lektion | Sparta, Hela lokalen | Ida Haggren, Oscar Båth Viderström, Peter Gustafsson | |||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-22H.5, STAA41-22H.5 | Datorövning | Alfa1:0043 | Freja Wikstrand | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Data Visualisation | DABNSem1, DABN19-22H | Workshop | EC3:206 | Johan Larsson | Group 1 | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-22H.13, STAA40-22H.14, STAA40-22H.15, STAA41-22H.13, STAA41-22H.14, STAA41-22H.15 | Lektion | Sparta, Hela lokalen | Paula Nordahl, Peter Gustafsson, Samer Abdulreda | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-22H.3, STAA41-22H.3 | Datorövning | Alfa1:0043 | Mårten Augustsson | ||||||||||||||||||||||||
12:00 - 14:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-22H.4, STAA41-22H.4 | Datorövning | Alfa1:0043 | Viktor Segersäll | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | EC1:Blå rummet | Behnaz Pirzamanbein | |||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | Data Visualisation | DABNSem1, DABN19-22H | Workshop | EC3:206 | Johan Larsson | Group 2 | |||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-22H.2, STAA41-22H.2 | Datorövning | Alfa1:0043 | Paula Nordahl | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | Sannolikhetslära och inferensteori | STAH12-22H | Föreläsning | Alfa1:1048 | Peter Gustafsson | ||||||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-22H.6, STAA41-22H.6 | Datorövning | Alfa1:0043 | Louise Ma | ||||||||||||||||||||||||
Tors 2022-09-29 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-22H.5, STAA40-22H.6, STAA40-22H.7, STAA40-22H.8, STAA41-22H.5, STAA41-22H.6, STAA41-22H.7, STAA41-22H.8 | Lektion | Sparta, Hela lokalen | Louise Ma, Mårten Augustsson, Peter Gustafsson | |||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-22H.14, STAA41-22H.14 | Datorövning | Alfa1:0043 | Ida Haggren | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Business Analytics | STAE03-22H | Diskussion | Alfa1:1048 | Farrukh Javed | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Business Statistics | BScSem1, STAA35-22H | Föreläsning | MA 1 | Joel Danielsson | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-22H.9, STAA40-22H.10, STAA41-22H.9, STAA41-22H.10, STAA40-22H.11, STAA40-22H.12, STAA41-22H.11, STAA41-22H.12 | Lektion | Sparta, Hela lokalen | Freja Wikstrand, Peter Gustafsson, Viktor Segersäll | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-22H.8, STAA41-22H.8 | Datorövning | Alfa1:0043 | Oscar Båth Viderström | ||||||||||||||||||||||||
12:00 - 14:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-22H.9, STAA41-22H.9 | Datorövning | Alfa1:0043 | Samer Abdulreda | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Business Statistics | BScSem1, STAA35-22H.1 | Lektion | Alfa1:1010 | Ivan Hejny | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | Business Analytics | STAE03-22H | Datorlaboration | Alfa1:0043 | Farrukh Javed | ||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Business Statistics | BScSem1, STAA35-22H.2 | Lektion | Alfa1:1010 | Ivan Hejny | ||||||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-22H.10, STAA41-22H.10 | Datorövning | Alfa1:0043 | Paula Nordahl | ||||||||||||||||||||||||
16:30 - 17:30 | Data Visualisation | STAE04-22H | Online, Workshop | Johan Larsson | |||||||||||||||||||||||||
Fre 2022-09-30 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-22H.11, STAA41-22H.11 | Datorövning | Alfa1:0043 | Viktor Segersäll | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-22H, STAA41-22H | Räknestuga | Sparta, Hela lokalen | Ida Haggren, Louise Ma, Paula Nordahl, Peter Gustafsson, Pierre Carbonnier, Samer Abdulreda | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Business Statistics | BScSem1, STAA35-22H.3 | Lektion | Alfa1:1010 | Ivan Hejny | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-22H.12, STAA41-22H.12 | Datorövning | Alfa1:0043 | Oscar Båth Viderström | ||||||||||||||||||||||||
12:00 - 14:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-22H.13, STAA41-22H.13 | Datorövning | Alfa1:0043 | Ida Haggren | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Sannolikhetslära och inferensteori | STAH12-22H | Övning | Alfa1:1048 | Peter Gustafsson | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-22H.9, STAA40-22H.10, STAA41-22H.9, STAA41-22H.10, STAA40-22H.11, STAA40-22H.12, STAA40-22H.13, STAA40-22H.14, STAA40-22H.15, STAA41-22H.11, STAA41-22H.12, STAA41-22H.13, STAA41-22H.14, STAA41-22H.15 | Föreläsning | MA 2 | Pierre Carbonnier | |||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-22H.7, STAA41-22H.7 | Datorövning | Alfa1:0043 | Mårten Augustsson | ||||||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-22H.15, STAA41-22H.15 | Datorövning | Alfa1:0043 | Louise Ma | ||||||||||||||||||||||||
Lör 2022-10-01 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs 1, Grundkurs, del 2 | STAA30-22V, STAA31-22V | Digital tentamen, Omtentamen | MA 9A, MA 9B | Pierre Carbonnier | |||||||||||||||||||||||
v 40 | Mån 2022-10-03 v 40 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Business Statistics | BScSem1, STAA35-22H.1 | Datorlaboration | Alfa1:0043 | Ivan Hejny | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Fundamentals of Business Analytics | STAA36-22H.1 | Datorlaboration | EC3:206 | Hanqing Wu | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-22H.9, STAA40-22H.10, STAA41-22H.9, STAA41-22H.10, STAA40-22H.11, STAA40-22H.12, STAA40-22H.13, STAA40-22H.14, STAA40-22H.15, STAA41-22H.11, STAA41-22H.12, STAA41-22H.13, STAA41-22H.14, STAA41-22H.15 | Föreläsning | MA 2 | Pierre Carbonnier | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Business Statistics | BScSem1, STAA35-22H.2 | Datorlaboration | Alfa1:0043 | Ivan Hejny | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Fundamentals of Business Analytics | STAA36-22H.2 | Datorlaboration | EC3:206 | Hanqing Wu | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Programming for Data Science | STAN48-22H | Föreläsning | Alfa1:1010 | Krzysztof Podgórski | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Sannolikhetslära och inferensteori | STAH12-22H | Föreläsning | Alfa1:1048 | Peter Gustafsson | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Business Statistics | BScSem1, STAA35-22H.3 | Datorlaboration | Alfa1:0043 | Ivan Hejny | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Fundamentals of Business Analytics | BScSem3, STAA36-22H | Föreläsning | MA 4 | Antonio Marañon | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-22H.1, STAA40-22H.2, STAA40-22H.3, STAA40-22H.4, STAA40-22H.5, STAA40-22H.6, STAA40-22H.7, STAA40-22H.8, STAA41-22H.1, STAA41-22H.2, STAA41-22H.3, STAA41-22H.4, STAA41-22H.5, STAA41-22H.6, STAA41-22H.7, STAA41-22H.8 | Föreläsning | MA 2 | Pierre Carbonnier | |||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | Programming for Data Science | STAN48-22H | Föreläsning | Alfa1:1048 | Krzysztof Podgórski | ||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Fundamentals of Business Analytics | STAA36-22H.3 | Datorlaboration | Alfa1:0043 | Hanqing Wu | ||||||||||||||||||||||||
16:00 - 17:00 | EC1:Blå rummet | Antonio Marañon, Behnaz Pirzamanbein, Farrukh Javed, Henrik Bengtsson, Ivan Hejny, Jakob Bergman, Joel Danielsson, Johan Larsson, Jonas Wallin, Karin Andersson, Krzysztof Podgórski, Malgorzata Bogdan, Peter Gustafsson, Pierre Carbonnier, Sandra Barman, Viktor Segersäll, Yvette Baurne | |||||||||||||||||||||||||||
Tis 2022-10-04 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Fundamentals of Business Analytics | STAA36-22H.1 | Datorlaboration | Alfa1:0043 | Hanqing Wu | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-22H.1, STAA40-22H.2, STAA40-22H.3, STAA40-22H.4, STAA40-22H.5, STAA40-22H.6, STAA40-22H.7, STAA40-22H.8, STAA41-22H.1, STAA41-22H.2, STAA41-22H.3, STAA41-22H.4, STAA41-22H.5, STAA41-22H.6, STAA41-22H.7, STAA41-22H.8 | Föreläsning | MA 2 | Pierre Carbonnier | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Fundamentals of Business Analytics | STAA36-22H.2 | Datorlaboration | EC3:206 | Hanqing Wu | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Programming for Data Science | STAN48-22H | Datorlaboration | Alfa1:0043 | Krzysztof Podgórski | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Fundamentals of Business Analytics | STAA36-22H.3 | Datorlaboration | Alfa1:0043 | Hanqing Wu | ||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Programming for Data Science | STAN48-22H | Datorlaboration | Alfa1:0043 | Krzysztof Podgórski | ||||||||||||||||||||||||
Ons 2022-10-05 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Business Analytics | STAE03-22H | Föreläsning | Alfa1:1048 | Farrukh Javed | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Data Visualisation | DABNSem1, DABN19-22H | Workshop | EC3:206 | Johan Larsson | Group 2 | |||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-22H.5, STAA40-22H.6, STAA40-22H.7, STAA40-22H.8, STAA41-22H.5, STAA41-22H.6, STAA41-22H.7, STAA41-22H.8 | Lektion | Sparta, Hela lokalen | Louise Ma, Mårten Augustsson, Pierre Carbonnier | |||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Sannolikhetslära och inferensteori | STAH12-22H | Datorlaboration | Alfa1:0043 | Peter Gustafsson | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Data Visualisation | DABNSem1, DABN19-22H | Workshop | EC3:206 | Johan Larsson | Group 1 | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-22H.13, STAA40-22H.14, STAA40-22H.15, STAA41-22H.13, STAA41-22H.14, STAA41-22H.15 | Lektion | Sparta, Hela lokalen | Paula Nordahl, Pierre Carbonnier, Samer Abdulreda | |||||||||||||||||||||||
10:30 - 13:00 | EC1:Blå rummet | Jonas Wallin | |||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | EC1:Blå rummet | Behnaz Pirzamanbein | |||||||||||||||||||||||||||
Tors 2022-10-06 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-22H.1, STAA40-22H.2, STAA40-22H.3, STAA40-22H.4, STAA41-22H.1, STAA41-22H.2, STAA41-22H.3, STAA41-22H.4 | Lektion | Sparta, Hela lokalen | Ida Haggren, Oscar Båth Viderström, Pierre Carbonnier | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Business Analytics | STAE03-22H | Diskussion | Alfa1:1048 | Farrukh Javed | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Business Statistics | BScSem1, STAA35-22H | Föreläsning | MA 1 | Joel Danielsson | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-22H.9, STAA40-22H.10, STAA41-22H.9, STAA41-22H.10, STAA40-22H.11, STAA40-22H.12, STAA41-22H.11, STAA41-22H.12 | Lektion | Sparta, Hela lokalen | Freja Wikstrand, Pierre Carbonnier, Viktor Segersäll | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Business Analytics | STAE03-22H | Datorlaboration | Alfa1:0043 | Yvette Baurne | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Business Statistics | BScSem1, STAA35-22H.1 | Lektion | Alfa1:1010 | Ivan Hejny | ||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Business Statistics | BScSem1, STAA35-22H.2 | Lektion | Alfa1:1010 | Ivan Hejny | ||||||||||||||||||||||||
16:00 - 17:00 | Data Visualisation | STAE04-22H | Online, Workshop | Johan Larsson | |||||||||||||||||||||||||
Fre 2022-10-07 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-22H, STAA41-22H | Räknestuga | Sparta, Hela lokalen | Freja Wikstrand, Ida Haggren, Louise Ma, Mårten Augustsson, Oscar Båth Viderström, Paula Nordahl, Peter Gustafsson, Pierre Carbonnier, Samer Abdulreda, Viktor Segersäll | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Business Statistics | BScSem1, STAA35-22H.3 | Lektion | Alfa1:1010 | Ivan Hejny | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Sannolikhetslära och inferensteori | STAH12-22H | Föreläsning | Alfa1:1048 | Peter Gustafsson | ||||||||||||||||||||||||
v 41 | Mån 2022-10-10 v 41 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Business Statistics | BScSem1, STAA35-22H.1 | Datorlaboration | Alfa1:0043 | Ivan Hejny | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Business Statistics | BScSem1, STAA35-22H.2 | Datorlaboration | Alfa1:0043 | Ivan Hejny | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Programming for Data Science | STAN48-22H | Föreläsning | Alfa1:1048 | Krzysztof Podgórski | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Business Statistics | BScSem1, STAA35-22H.3 | Datorlaboration | Alfa1:0043 | Ivan Hejny | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Fundamentals of Business Analytics | BScSem3, STAA36-22H | Föreläsning | MA 3 | Antonio Marañon | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Sannolikhetslära och inferensteori | STAH12-22H | Dugga, Föreläsning | Alfa1:1048 | Peter Gustafsson | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | Programming for Data Science | STAN48-22H | Föreläsning | Alfa1:1010 | Krzysztof Podgórski | ||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-22H.1, STAA41-22H.1 | Datorövning | Alfa1:0043 | Paula Nordahl | ||||||||||||||||||||||||
15:30 - 17:00 | EC1:Blå rummet | Antonio Marañon | |||||||||||||||||||||||||||
Tis 2022-10-11 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Fundamentals of Business Analytics | STAA36-22H.1 | Datorlaboration | EC3:206 | Hanqing Wu | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-22H.2, STAA41-22H.2 | Datorövning | Alfa1:0043 | Louise Ma | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Fundamentals of Business Analytics | STAA36-22H.2 | Datorlaboration | EC3:206 | Hanqing Wu | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-22H.9, STAA40-22H.10, STAA41-22H.9, STAA41-22H.10, STAA40-22H.11, STAA40-22H.12, STAA40-22H.13, STAA40-22H.14, STAA40-22H.15, STAA41-22H.11, STAA41-22H.12, STAA41-22H.13, STAA41-22H.14, STAA41-22H.15 | Föreläsning | MA 1 | Peter Gustafsson | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Programming for Data Science | STAN48-22H | Datorlaboration | Alfa1:0043 | Krzysztof Podgórski | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Fundamentals of Business Analytics | BScSem3, STAA36-22H | Föreläsning | MA 5 | Antonio Marañon | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-22H.1, STAA40-22H.2, STAA40-22H.3, STAA40-22H.4, STAA40-22H.5, STAA40-22H.6, STAA40-22H.7, STAA40-22H.8, STAA41-22H.1, STAA41-22H.2, STAA41-22H.3, STAA41-22H.4, STAA41-22H.5, STAA41-22H.6, STAA41-22H.7, STAA41-22H.8 | Föreläsning | MA 2 | Peter Gustafsson | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | EC1:Blå rummet | Henrik Bengtsson | |||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | Programming for Data Science | STAN48-22H | Datorlaboration | Alfa1:0043 | Krzysztof Podgórski | ||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Fundamentals of Business Analytics | STAA36-22H.3 | Datorlaboration | EC3:206 | Hanqing Wu | ||||||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-22H.3, STAA41-22H.3 | Datorövning | Alfa1:0043 | Oscar Båth Viderström | ||||||||||||||||||||||||
Ons 2022-10-12 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Business Analytics | STAE03-22H | Föreläsning | Alfa1:1048 | Farrukh Javed | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Data Visualisation | DABNSem1, DABN19-22H | Workshop | EC3:210 | Johan Larsson | Group 1 | |||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-22H.5, STAA40-22H.6, STAA40-22H.7, STAA40-22H.8, STAA41-22H.5, STAA41-22H.6, STAA41-22H.7, STAA41-22H.8 | Lektion | Sparta, Hela lokalen | Louise Ma, Mårten Augustsson, Peter Gustafsson | |||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-22H.4, STAA41-22H.4 | Datorövning | Alfa1:0043 | Freja Wikstrand | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Data Visualisation | DABNSem1, DABN19-22H | Workshop | EC3:210 | Johan Larsson | Group 2 | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-22H.13, STAA40-22H.14, STAA40-22H.15, STAA41-22H.13, STAA41-22H.14, STAA41-22H.15 | Lektion | Sparta, Hela lokalen | Paula Nordahl, Peter Gustafsson, Samer Abdulreda | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-22H.5, STAA41-22H.5 | Datorövning | Alfa1:0043 | Ida Haggren | ||||||||||||||||||||||||
12:00 - 14:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-22H.6, STAA41-22H.6 | Datorövning | Alfa1:0043 | Samer Abdulreda | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | EC1:Blå rummet | Behnaz Pirzamanbein | |||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-22H.7, STAA41-22H.7 | Datorövning | Alfa1:0043 | Viktor Segersäll | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | Sannolikhetslära och inferensteori | STAH12-22H | Föreläsning | Alfa1:1048 | Peter Gustafsson | ||||||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-22H.8, STAA41-22H.8 | Datorövning | Alfa1:0043 | Mårten Augustsson | ||||||||||||||||||||||||
Tors 2022-10-13 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-22H.9, STAA41-22H.9 | Datorövning | Alfa1:0043 | Paula Nordahl | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Business Analytics | STAE03-22H | Diskussion | Alfa1:1048 | Farrukh Javed | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Business Statistics | BScSem1, STAA35-22H | Föreläsning | MA 4 | Joel Danielsson | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-22H.10, STAA41-22H.10 | Datorövning | Alfa1:0043 | Mårten Augustsson | ||||||||||||||||||||||||
12:00 - 14:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-22H.13, STAA41-22H.13 | Datorövning | Alfa1:0043 | Oscar Båth Viderström | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Business Statistics | BScSem1, STAA35-22H.1 | Lektion | Alfa1:1010 | Ivan Hejny | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-22H.9, STAA40-22H.10, STAA41-22H.9, STAA41-22H.10, STAA40-22H.11, STAA40-22H.12, STAA41-22H.11, STAA41-22H.12 | Lektion | Sparta, Hela lokalen | Freja Wikstrand, Peter Gustafsson, Viktor Segersäll | |||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | Business Analytics | STAE03-22H | Datorlaboration | Alfa1:0043 | Yvette Baurne | ||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Business Statistics | BScSem1, STAA35-22H.2 | Lektion | Alfa1:1010 | Ivan Hejny | ||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-22H.1, STAA40-22H.2, STAA40-22H.3, STAA40-22H.4, STAA41-22H.1, STAA41-22H.2, STAA41-22H.3, STAA41-22H.4 | Lektion | Sparta, Hela lokalen | Ida Haggren, Oscar Båth Viderström, Peter Gustafsson | |||||||||||||||||||||||
16:00 - 17:00 | Data Visualisation | STAE04-22H | Online, Workshop | Johan Larsson | |||||||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-22H.12, STAA41-22H.12 | Datorövning | Alfa1:0043 | Samer Abdulreda | ||||||||||||||||||||||||
Fre 2022-10-14 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-22H.11, STAA41-22H.11 | Datorövning | Alfa1:0043 | Freja Wikstrand | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-22H, STAA41-22H | Räknestuga | Sparta, Hela lokalen | Ida Haggren, Louise Ma, Oscar Båth Viderström, Paula Nordahl, Peter Gustafsson, Pierre Carbonnier, Samer Abdulreda, Viktor Segersäll | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Business Statistics | BScSem1, STAA35-22H.3 | Lektion | Alfa1:1010 | Ivan Hejny | ||||||||||||||||||||||||
12:00 - 14:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-22H.14, STAA41-22H.14 | Datorövning | Alfa1:0043 | Viktor Segersäll | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Sannolikhetslära och inferensteori | STAH12-22H | Övning | Alfa1:1048 | Peter Gustafsson | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-22H.15, STAA41-22H.15 | Datorövning | Alfa1:0043 | Ida Haggren | ||||||||||||||||||||||||
v 42 | Mån 2022-10-17 v 42 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Fundamentals of Business Analytics | STAA36-22H.1 | Datorlaboration | EC3:206 | Hanqing Wu | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-22H.1, STAA41-22H.1 | Datorövning | Alfa1:0043 | Samer Abdulreda | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Sannolikhetslära och inferensteori | STAH12-22H | Föreläsning | Alfa1:1010 | Peter Gustafsson | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Business Analytics | STAE03-22H | Diskussion | Alfa1:1048 | Farrukh Javed | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Business Statistics | BScSem1, STAA35-22H | Föreläsning | MA 6 | Joel Danielsson | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Fundamentals of Business Analytics | STAA36-22H.2 | Datorlaboration | EC3:206 | Hanqing Wu | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-22H.1, STAA40-22H.2, STAA40-22H.3, STAA40-22H.4, STAA40-22H.5, STAA40-22H.6, STAA40-22H.7, STAA40-22H.8, STAA41-22H.1, STAA41-22H.2, STAA41-22H.3, STAA41-22H.4, STAA41-22H.5, STAA41-22H.6, STAA41-22H.7, STAA41-22H.8 | Föreläsning | MA 2 | Pierre Carbonnier | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Programming for Data Science | STAN48-22H | Föreläsning | Alfa1:1010 | Krzysztof Podgórski | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Fundamentals of Business Analytics | STAA36-22H.3 | Datorlaboration | Alfa1:0043 | Hanqing Wu | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-22H.9, STAA40-22H.10, STAA41-22H.9, STAA41-22H.10, STAA40-22H.11, STAA40-22H.12, STAA40-22H.13, STAA40-22H.14, STAA40-22H.15, STAA41-22H.11, STAA41-22H.12, STAA41-22H.13, STAA41-22H.14, STAA41-22H.15 | Föreläsning | MA 2 | Pierre Carbonnier | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Kandidatuppsats | STAH11-22H | Handledning | Alfa1:1010 | Farrukh Javed | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | Programming for Data Science | STAN48-22H | Föreläsning | Alfa1:1048 | Krzysztof Podgórski | ||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-22H.2, STAA41-22H.2 | Datorövning | Alfa1:0043 | Louise Ma | ||||||||||||||||||||||||
Tis 2022-10-18 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Fundamentals of Business Analytics | STAA36-22H.1 | Diskussion | Alfa1:1010 | Hanqing Wu | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-22H.1, STAA40-22H.2, STAA40-22H.3, STAA40-22H.4, STAA40-22H.5, STAA40-22H.6, STAA40-22H.7, STAA40-22H.8, STAA41-22H.1, STAA41-22H.2, STAA41-22H.3, STAA41-22H.4, STAA41-22H.5, STAA41-22H.6, STAA41-22H.7, STAA41-22H.8 | Föreläsning | MA 2 | Pierre Carbonnier | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Fundamentals of Business Analytics | STAA36-22H.2 | Diskussion | Alfa1:1048 | Hanqing Wu | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-22H.9, STAA40-22H.10, STAA41-22H.9, STAA41-22H.10, STAA40-22H.11, STAA40-22H.12, STAA40-22H.13, STAA40-22H.14, STAA40-22H.15, STAA41-22H.11, STAA41-22H.12, STAA41-22H.13, STAA41-22H.14, STAA41-22H.15 | Föreläsning | MA 2 | Pierre Carbonnier | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Programming for Data Science | STAN48-22H | Datorlaboration | Alfa1:0043 | Krzysztof Podgórski | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Fundamentals of Business Analytics | STAA36-22H.3 | Diskussion | Alfa1:1010 | Hanqing Wu | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-22H.3, STAA41-22H.3 | Datorövning | Alfa1:0043 | Mårten Augustsson | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | Programming for Data Science | STAN48-22H | Föreläsning, Utvärdering | Alfa1:1048 | Krzysztof Podgórski | ||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-22H.4, STAA41-22H.4 | Datorövning | Alfa1:0043 | Paula Nordahl | ||||||||||||||||||||||||
Ons 2022-10-19 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-22H.5, STAA40-22H.6, STAA40-22H.7, STAA40-22H.8, STAA41-22H.5, STAA41-22H.6, STAA41-22H.7, STAA41-22H.8 | Lektion | Sparta, Hela lokalen | Louise Ma, Mårten Augustsson, Pierre Carbonnier | |||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-22H.9, STAA41-22H.9 | Datorövning | Alfa1:0043 | Freja Wikstrand | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-22H.13, STAA40-22H.14, STAA40-22H.15, STAA41-22H.13, STAA41-22H.14, STAA41-22H.15 | Lektion | Sparta, Hela lokalen | Paula Nordahl, Pierre Carbonnier, Samer Abdulreda | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-22H.6, STAA41-22H.6 | Datorövning | Alfa1:0043 | Viktor Segersäll | ||||||||||||||||||||||||
11:00 - 12:00 | EC1:Blå rummet | Karin Andersson, Krzysztof Podgórski, Tove Eriksson | |||||||||||||||||||||||||||
12:00 - 14:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-22H.7, STAA41-22H.7 | Datorövning | Alfa1:0043 | Ida Haggren | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-22H.8, STAA41-22H.8 | Datorövning | Alfa1:0043 | Oscar Båth Viderström | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | Sannolikhetslära och inferensteori | STAH12-22H | Föreläsning | Alfa1:1048 | Peter Gustafsson | ||||||||||||||||||||||||
Tors 2022-10-20 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Business Statistics | BScSem1, STAA35-22H.1 | Seminarium | Alfa1:1010 | Joel Danielsson | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-22H.1, STAA40-22H.2, STAA40-22H.3, STAA40-22H.4, STAA41-22H.1, STAA41-22H.2, STAA41-22H.3, STAA41-22H.4 | Lektion | Sparta, Hela lokalen | Ida Haggren, Oscar Båth Viderström, Pierre Carbonnier | |||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-22H.5, STAA41-22H.5 | Datorövning | Alfa1:0043 | Paula Nordahl | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Business Statistics | BScSem1, STAA35-22H.2 | Seminarium | Alfa1:1010 | Joel Danielsson | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Data Visualisation | DABNSem1, DABN19-22H | Workshop | EC3:206 | Johan Larsson | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-22H.9, STAA40-22H.10, STAA41-22H.9, STAA41-22H.10, STAA40-22H.11, STAA40-22H.12, STAA41-22H.11, STAA41-22H.12 | Lektion | Sparta, Hela lokalen | Freja Wikstrand, Pierre Carbonnier, Viktor Segersäll | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-22H.15, STAA41-22H.15 | Datorövning | Alfa1:0043 | Louise Ma | ||||||||||||||||||||||||
12:00 - 14:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-22H.14, STAA41-22H.14 | Datorövning | Alfa1:0043 | Mårten Augustsson | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Business Statistics | BScSem1, STAA35-22H.3 | Seminarium | Alfa1:1010 | Joel Danielsson | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-22H.12, STAA41-22H.12 | Datorövning | Alfa1:0043 | Freja Wikstrand | ||||||||||||||||||||||||
16:00 - 17:00 | Data Visualisation | STAE04-22H | Online, Workshop | Johan Larsson | |||||||||||||||||||||||||
Fre 2022-10-21 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-22H.13, STAA41-22H.13 | Datorövning | Alfa1:0043 | Oscar Båth Viderström | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-22H, STAA41-22H | Räknestuga | Sparta, Hela lokalen | Freja Wikstrand, Ida Haggren, Louise Ma, Mårten Augustsson, Paula Nordahl, Pierre Carbonnier, Samer Abdulreda, Viktor Segersäll | |||||||||||||||||||||||
12:00 - 14:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-22H.11, STAA41-22H.11 | Datorövning | Alfa1:0043 | Ida Haggren | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Sannolikhetslära och inferensteori | STAH12-22H | Övning | Alfa1:1010 | Peter Gustafsson | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-22H.10, STAA41-22H.10 | Datorövning | Alfa1:0043 | Viktor Segersäll | ||||||||||||||||||||||||
Lör 2022-10-22 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Grundkurs, Grundkurs 2, Regressionsanalys | Grundkurs 2, Grundkurs, del 4 | STAA30-22V, STAA32-22V, STAG23-22V | Omtentamen | Sparta:A, Sparta:B | Joel Danielsson, Pierre Carbonnier | |||||||||||||||||||||||
v 43 | Mån 2022-10-24 v 43 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Business Statistics | BScSem1, STAA35-22H.1 | Lektion | Alfa1:1048 | Ivan Hejny | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Programming for Data Science | STAN48-22H | Digital tentamen | EC3:206 | Krzysztof Podgórski | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Business Statistics | BScSem1, STAA35-22H.2 | Lektion | Alfa1:1048 | Ivan Hejny | ||||||||||||||||||||||||
12:00 - 14:00 | Sannolikhetslära och inferensteori | STAH12-22H | Dugga, Föreläsning | Alfa1:1048 | Peter Gustafsson | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | Business Statistics | BScSem1, STAA35-22H.3 | Lektion | Alfa1:1048 | Ivan Hejny | ||||||||||||||||||||||||
Tis 2022-10-25 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Fundamentals of Business Analytics | BScSem3, STAA36-22H | Digital tentamen, Tentamen | MA 8, Hela | Antonio Marañon | ||||||||||||||||||||||||
Ons 2022-10-26 | |||||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Data Visualisation | DABNSem1, DABN19-22H | Workshop | EC3:206 | Johan Larsson | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Sannolikhetslära och inferensteori | STAH12-22H | Repetition | Alfa1:1048 | Henrik Bengtsson, Peter Gustafsson | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Sannolikhetslära och inferensteori | STAH12-22H | Repetition | Alfa1:1048 | Henrik Bengtsson, Peter Gustafsson | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | EC1:Blå rummet | Behnaz Pirzamanbein | |||||||||||||||||||||||||||
Tors 2022-10-27 | |||||||||||||||||||||||||||||
07:30 - 15:15 | Alfa1:1048 | Karin Andersson | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Business Analytics, Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-22H, STAA41-22H, STAE03-22H | Digital tentamen, Tentamen | MA 10A, MA 10C, MA 10D, MA 10E, MA 10F, MA 10G, MA 10H, MA 10I, MA 10J, MA 9, Hela | Farrukh Javed | |||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Business Statistics | BScSem1, STAA35-22H | Digital tentamen | MA 10B, MA 8, Hela | Joel Danielsson | ||||||||||||||||||||||||
16:00 - 17:00 | Data Visualisation | STAE04-22H | Online, Workshop | Johan Larsson | |||||||||||||||||||||||||
Fre 2022-10-28 | |||||||||||||||||||||||||||||
11:00 - 18:00 | EC1:Blå rummet | Karin Andersson | |||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 18:00 | Sannolikhetslära och inferensteori | STAH12-22H | Tentamen | Alfa1:1048 | Henrik Bengtsson, Peter Gustafsson | ||||||||||||||||||||||||
v 44 | Mån 2022-10-31 v 44 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Grundkurs, Grundkurs 2 | Grundkurs 2, del 2, Grundkurs, del 3 | STAA40-22H, STAA42-22H | Föreläsning | EC2:101 | Farrukh Javed | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 11:00 | EC1:Blå rummet | Krzysztof Podgórski | |||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Grundkurs, Grundkurs 2 | Grundkurs 2, del 1, Grundkurs, del 2 | STAA40-22H, STAA42-22H | Föreläsning | MA 4 | Pierre Carbonnier | |||||||||||||||||||||||
15:00 - 16:00 | EC1:Blå rummet | Antonio Marañon, Behnaz Pirzamanbein, Farrukh Javed, Hanqing Wu, Henrik Bengtsson, Ivan Hejny, Jakob Bergman, Joel Danielsson, Johan Larsson, Jonas Wallin, Karin Andersson, Krzysztof Podgórski, Malgorzata Bogdan, Michal Kos, Peter Gustafsson, Pierre Carbonnier, Sandra Barman, Viktor Segersäll, Yvette Baurne | |||||||||||||||||||||||||||
Tis 2022-11-01 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Grundkurs, Grundkurs 2 | Grundkurs 2, del 1, Grundkurs, del 2 | STAA40-22H, STAA42-22H | Föreläsning | MA 4 | Pierre Carbonnier | |||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Tidsserieanalys | STAH14-22H | Föreläsning, Introduktion | Alfa1:1048 | Peter Gustafsson | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Grundkurs, Grundkurs 2 | Grundkurs 2, del 2, Grundkurs, del 3 | STAA40-22H, STAA42-22H | Föreläsning | EC2:101 | Jakob Bergman | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Bayesian Methods | STAE02-22H | Föreläsning | Alfa1:1048 | Michal Kos | ||||||||||||||||||||||||
Ons 2022-11-02 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Bayesian Methods | STAE02-22H | Föreläsning | Alfa1:1010 | Michal Kos | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Bayesian Methods | STAE02-22H | Datorlaboration | Alfa1:0043 | Michal Kos | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | EC1:Blå rummet | Behnaz Pirzamanbein | |||||||||||||||||||||||||||
Tors 2022-11-03 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Tidsserieanalys | STAH14-22H | Föreläsning | Alfa1:1048 | Peter Gustafsson | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Grundkurs, Grundkurs 2 | Grundkurs 2, del 1, Grundkurs, del 2 | STAA40-22H, STAA42-22H | Lektion | EC2:101 | Pierre Carbonnier | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Grundkurs, Grundkurs 2 | Grundkurs 2, del 1, Grundkurs, del 2 | STAA40-22H, STAA42-22H | Räknestuga | EC2:101 | Mårten Augustsson, Pierre Carbonnier | |||||||||||||||||||||||
Fre 2022-11-04 | |||||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Grundkurs, Grundkurs 2 | Grundkurs 2, del 1, Grundkurs, del 2 | STAA40-22H, STAA42-22H | Lektion | EC2:101 | Pierre Carbonnier | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Tidsserieanalys | STAH14-22H | Föreläsning | Alfa1:1048 | Peter Gustafsson | ||||||||||||||||||||||||
v 45 | Mån 2022-11-07 v 45 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Grundkurs, Grundkurs 2 | Grundkurs 2, del 1, Grundkurs, del 2 | STAA40-22H, STAA42-22H | Räknestuga | EC2:101 | Mårten Augustsson, Pierre Carbonnier | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Grundkurs, Grundkurs 2 | Grundkurs 2, del 1, Grundkurs, del 2 | STAA40-22H, STAA42-22H | Datorlaboration | EC3:206 | Mårten Augustsson | |||||||||||||||||||||||
14:30 - 16:30 | EC1:Blå rummet | Antonio Marañon | |||||||||||||||||||||||||||
Tis 2022-11-08 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Grundkurs, Grundkurs 2 | Grundkurs 2, del 2, Grundkurs, del 3 | STAA40-22H.1, STAA40-22H.2, STAA42-22H.1, STAA42-22H.2 | Handledning | EC1:Blå rummet | Farrukh Javed | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Bayesian Methods | STAE02-22H | Datorlaboration | Alfa1:0043 | Michal Kos | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Tidsserieanalys | STAH14-22H | Föreläsning | Alfa1:1048 | Peter Gustafsson | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Bayesian Methods | STAE02-22H | Föreläsning | Alfa1:1048 | Michal Kos | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Grundkurs, Grundkurs 2 | Grundkurs 2, del 2, Grundkurs, del 3 | STAA40-22H.3, STAA40-22H.4, STAA42-22H.3, STAA42-22H.4 | Handledning | Yvette Baurne | Lokal: EC1:353 | |||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | Advanced Machine Learning, Advanced Machine Learning | DABNSem1, DABN14-22H, STAN52-22H | Föreläsning | EC2:101 | |||||||||||||||||||||||||
Ons 2022-11-09 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Bayesian Methods | STAE02-22H | Föreläsning | Alfa1:1010 | Michal Kos | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Advanced Machine Learning, Advanced Machine Learning | DABNSem1, DABN14-22H, STAN52-22H | Föreläsning | EC3:210 | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Tidsserieanalys | STAH14-22H | Datorprojekt | Alfa1:0043 | Peter Gustafsson | ||||||||||||||||||||||||
Tors 2022-11-10 | |||||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Multivariat analys | STAN41-22H | Föreläsning | Alfa1:1010 | Krzysztof Podgórski | ||||||||||||||||||||||||
Fre 2022-11-11 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-22H, STAA41-22H | Dugga | MA 9, Hela | Peter Gustafsson | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Tidsserieanalys | STAH14-22H | Föreläsning | Alfa1:1048 | Peter Gustafsson | ||||||||||||||||||||||||
12:00 - 14:00 | Advanced Machine Learning, Advanced Machine Learning | DABNSem1, DABN14-22H, STAN52-22H | Laboration | EC3:210 | |||||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | EC1:Blå rummet | Antonio Marañon | |||||||||||||||||||||||||||
Lör 2022-11-12 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Grundkurs, Grundkurs 1, Statistik: Stickprovsteori, | Grundkurs 1, Grundkurs, del 1 | STAA30-22V, STAA31-22V, STAG22-22V | Digital tentamen, Omtentamen | EC1:137 | Jakob Bergman | |||||||||||||||||||||||
08:00 - 15:00 | EC1:138 | Karin Andersson | |||||||||||||||||||||||||||
v 46 | Mån 2022-11-14 v 46 | ||||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Tidsserieanalys | STAH14-22H | Föreläsning | Alfa1:1048 | Peter Gustafsson | ||||||||||||||||||||||||
Tis 2022-11-15 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Multivariat analys | STAN41-22H | Föreläsning, Online | zoom | Malgorzata Bogdan | Lecture 2, Meeting ID: 690 8286 3530 Password: 888884 | lu-se.zoom.us | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Tidsserieanalys | STAH14-22H | Föreläsning | Alfa1:1048 | Peter Gustafsson | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Bayesian Methods | STAE02-22H | Datorlaboration | Alfa1:0043 | Michal Kos | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Bayesian Methods | STAE02-22H | Föreläsning | Alfa1:1048 | Michal Kos | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | Advanced Machine Learning, Advanced Machine Learning | DABNSem1, DABN14-22H, STAN52-22H | Föreläsning | EC3:211 | |||||||||||||||||||||||||
Ons 2022-11-16 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Bayesian Methods | STAE02-22H | Föreläsning | Alfa1:1010 | Michal Kos | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Advanced Machine Learning, Advanced Machine Learning | DABNSem1, DABN14-22H, STAN52-22H | Övning | EC3:210 | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Multivariat analys | STAN41-22H | Lektion | Alfa1:1048 | Ivan Hejny | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | EC1:Blå rummet | Behnaz Pirzamanbein | |||||||||||||||||||||||||||
Tors 2022-11-17 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Bayesian Methods | STAE02-22H | Datorlaboration | Alfa1:0043 | Michal Kos | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Multivariat analys | STAN41-22H | Föreläsning, Online | lu-se.zoom.us | Malgorzata Bogdan | Meeting ID: 679 1122 4422 Password: 688754 | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Grundkurs, Grundkurs 2 | Grundkurs 2, del 1, Grundkurs, del 2 | STAA40-22H, STAA42-22H | Föreläsning | MA 3 | Pierre Carbonnier | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | EC1:Blå rummet | Jakob Bergman | |||||||||||||||||||||||||||
Fre 2022-11-18 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Grundkurs, Grundkurs 2 | Grundkurs 2, del 1, Grundkurs, del 2 | STAA40-22H, STAA42-22H | Föreläsning | MA 4 | Pierre Carbonnier | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Multivariat analys | STAN41-22H | Lektion | Alfa1:1010 | Ivan Hejny | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Tidsserieanalys | STAH14-22H | Föreläsning | Alfa1:1048 | Peter Gustafsson | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 11:00 | EC1:Blå rummet | Viktor Segersäll | |||||||||||||||||||||||||||
12:00 - 14:00 | Advanced Machine Learning, Advanced Machine Learning | DABNSem1, DABN14-22H, STAN52-22H | Laboration | EC3:210 | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:30 | Tidsserieanalys | STAH14-22H | Muntlig tentamen | Alfa1:1048 | Peter Gustafsson | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 18:00 | EC1:Blå rummet | Antonio Marañon | |||||||||||||||||||||||||||
Lör 2022-11-19 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs 1, Grundkurs, del 2 | STAA30-22V, STAA31-22V | Digital tentamen | EC1:137 | Pierre Carbonnier | |||||||||||||||||||||||
08:00 - 15:00 | EC1:138 | Karin Andersson | |||||||||||||||||||||||||||
v 47 | Mån 2022-11-21 v 47 | ||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Grundkurs, Grundkurs 2 | Grundkurs 2, del 2, Grundkurs, del 3 | STAA40-22H.1, STAA40-22H.2, STAA42-22H.1, STAA42-22H.2 | Handledning | EC1:Blå rummet | Farrukh Javed | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Grundkurs, Grundkurs 2 | Grundkurs 2, del 2, Grundkurs, del 3 | STAA40-22H.3, STAA40-22H.4, STAA42-22H.3, STAA42-22H.4 | Handledning | Yvette Baurne | Lokal: EC1:353 | |||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | Advanced Machine Learning, Advanced Machine Learning | DABNSem1, DABN14-22H, STAN52-22H | Föreläsning | EC3:210 | |||||||||||||||||||||||||
Tis 2022-11-22 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Multivariat analys | STAN41-22H | Föreläsning | Alfa1:1010 | Malgorzata Bogdan | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Tidsserieanalys | STAH14-22H | Föreläsning | Alfa1:1048 | Peter Gustafsson | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | EC1:Blå rummet | Emma Carolander | |||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Bayesian Methods | STAE02-22H | Datorlaboration | Alfa1:0043 | Michal Kos | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Grundkurs, Grundkurs 2 | Grundkurs 2, del 1, Grundkurs, del 2 | STAA40-22H, STAA42-22H | Lektion | EC2:101 | Pierre Carbonnier | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Bayesian Methods | STAE02-22H | Föreläsning | Alfa1:1048 | Michal Kos | ||||||||||||||||||||||||
Ons 2022-11-23 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Bayesian Methods | STAE02-22H | Föreläsning | Alfa1:1010 | Michal Kos | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Advanced Machine Learning, Advanced Machine Learning | DABNSem1, DABN14-22H, STAN52-22H | Föreläsning | EC3:210 | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Multivariat analys | STAN41-22H | Lektion | Alfa1:1048 | Ivan Hejny | ||||||||||||||||||||||||
Tors 2022-11-24 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Bayesian Methods | STAE02-22H | Datorlaboration | Alfa1:0043 | Michal Kos | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Multivariat analys | STAN41-22H | Föreläsning | Alfa1:1010 | Malgorzata Bogdan | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Grundkurs, Grundkurs 2 | Grundkurs 2, del 1, Grundkurs, del 2 | STAA40-22H.3, STAA40-22H.4, STAA42-22H.3, STAA42-22H.4 | Datorlaboration | EC3:206 | Mårten Augustsson | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Tidsserieanalys | STAH14-22H | Datorprojekt | Alfa1:0043 | Peter Gustafsson | ||||||||||||||||||||||||
Fre 2022-11-25 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Tidsserieanalys | STAH14-22H | Föreläsning | Alfa1:1048 | Peter Gustafsson | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Multivariat analys | STAN41-22H | Föreläsning | Alfa1:1010 | Malgorzata Bogdan | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Grundkurs, Grundkurs 2 | Grundkurs 2, del 1, Grundkurs, del 2 | STAA40-22H.1, STAA40-22H.2, STAA42-22H.1, STAA42-22H.2 | Datorlaboration | Alfa1:0043 | Paula Nordahl | |||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | Advanced Machine Learning, Advanced Machine Learning | DABNSem1, DABN14-22H, STAN52-22H | Laboration | EC3:210 | |||||||||||||||||||||||||
v 48 | Mån 2022-11-28 v 48 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Tidsserieanalys | STAH14-22H | Föreläsning | Alfa1:1048 | Peter Gustafsson | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | Advanced Machine Learning, Advanced Machine Learning | DABNSem1, DABN14-22H, STAN52-22H | Föreläsning, Inställd | Cancelled | |||||||||||||||||||||||||
15:00 - 16:00 | EC1:Blå rummet | Viktor Segersäll | |||||||||||||||||||||||||||
Tis 2022-11-29 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Bayesian Methods | STAE02-22H | Datorlaboration | Alfa1:0043 | Michal Kos | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Grundkurs, Grundkurs 2 | Grundkurs 2, del 1, Grundkurs, del 2 | STAA40-22H, STAA42-22H | Föreläsning | MA 4 | Peter Gustafsson | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Multivariat analys | STAN41-22H | Föreläsning | Alfa1:1048 | Malgorzata Bogdan | ||||||||||||||||||||||||
12:00 - 14:00 | Bayesian Methods | STAE02-22H | Föreläsning | Alfa1:1010 | Michal Kos | ||||||||||||||||||||||||
Ons 2022-11-30 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Bayesian Methods | STAE02-22H | Föreläsning | Alfa1:1010 | Michal Kos | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Advanced Machine Learning, Advanced Machine Learning | DABNSem1, DABN14-22H, STAN52-22H | Föreläsning | EC3:210 | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Bayesian Methods | STAE02-22H | Datorlaboration | Alfa1:0043 | Michal Kos | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Tidsserieanalys | STAH14-22H | Föreläsning | Alfa1:1048 | Peter Gustafsson | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Grundkurs, Grundkurs 2 | Grundkurs 2, del 1, Grundkurs, del 2 | STAA40-22H.1, STAA40-22H.2, STAA42-22H.1, STAA42-22H.2 | Datorlaboration | Alfa1:0043 | Ida Haggren | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Multivariat analys | STAN41-22H | Lektion | Alfa1:1048 | Ivan Hejny | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | EC1:Blå rummet | Jonas Wallin | |||||||||||||||||||||||||||
Tors 2022-12-01 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Bayesian Methods | STAE02-22H | Datorlaboration | Alfa1:0043 | Michal Kos | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Grundkurs, Grundkurs 2 | Grundkurs 2, del 1, Grundkurs, del 2 | STAA40-22H, STAA42-22H | Lektion | Sparta:A, Sparta:B | Peter Gustafsson | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Multivariat analys | STAN41-22H | Föreläsning | Alfa1:1048 | Malgorzata Bogdan | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Grundkurs, Grundkurs 2 | Grundkurs 2, del 1, Grundkurs, del 2 | STAA40-22H, STAA42-22H | Föreläsning | EC2:101 | Peter Gustafsson | |||||||||||||||||||||||
Fre 2022-12-02 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Multivariat analys | STAN41-22H | Föreläsning | Alfa1:1010 | Malgorzata Bogdan | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Tidsserieanalys | STAH14-22H | Föreläsning | Alfa1:1048 | Peter Gustafsson | ||||||||||||||||||||||||
12:00 - 14:00 | Advanced Machine Learning, Advanced Machine Learning | DABNSem1, DABN14-22H, STAN52-22H | Laboration | EC3:210 | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Grundkurs, Grundkurs 2 | Grundkurs 2, del 1, Grundkurs, del 2 | STAA40-22H.3, STAA40-22H.4, STAA42-22H.3, STAA42-22H.4 | Datorlaboration | Alfa1:0043 | Ida Haggren | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | EC1:Blå rummet | Antonio Marañon | |||||||||||||||||||||||||||
Lör 2022-12-03 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Business Analytics, Business Statistics, Fundamentals of Business Analytics, Grundkurs, Grundkurs 1, Programming for Data Science, Variansanalys | Grundkurs, del 1 | BScSem1, BScSem3, STAG24-21V, STAA40-22H, STAA41-22H, STAE03-22H, STAA35-22H, STAA36-22H, STAH12-22H, STAN48-22H | Digital tentamen, Omtentamen | MA 9, Hela | Antonio Marañon, Farrukh Javed, Jakob Bergman, Joel Danielsson, Peter Gustafsson | |||||||||||||||||||||||
v 49 | Mån 2022-12-05 v 49 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Tidsserieanalys | STAH14-22H | Datorprojekt | Alfa1:0043 | Peter Gustafsson | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Grundkurs, Grundkurs 2 | Grundkurs 2, del 1, Grundkurs, del 2 | STAA40-22H, STAA42-22H | Lektion | Sparta:A, Sparta:B | Peter Gustafsson | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Multivariat analys | STAN41-22H | Föreläsning | Alfa1:1048 | Krzysztof Podgórski | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | EC1:Blå rummet | Antonio Marañon | |||||||||||||||||||||||||||
Tis 2022-12-06 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Bayesian Methods | STAE02-22H | Datorlaboration, Föreläsning | Alfa1:0043 | Michal Kos | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Tidsserieanalys | STAH14-22H | Föreläsning | Alfa1:1048 | Peter Gustafsson | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Grundkurs, Grundkurs 2 | Grundkurs 2, del 2, Grundkurs, del 3 | STAA40-22H.1, STAA40-22H.2, STAA42-22H.1, STAA42-22H.2 | Handledning | EC1:Blå rummet | Farrukh Javed | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Multivariat analys | STAN41-22H | Lektion | Alfa1:1010 | Ivan Hejny | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Bayesian Methods | STAE02-22H | Datorlaboration | Alfa1:0043 | Michal Kos | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Grundkurs, Grundkurs 2 | Grundkurs 2, del 2, Grundkurs, del 3 | STAA40-22H.3, STAA40-22H.4, STAA42-22H.3, STAA42-22H.4 | Handledning | Yvette Baurne | Lokal: EC1:353 | |||||||||||||||||||||||
Ons 2022-12-07 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Bayesian Methods | STAE02-22H | Datorlaboration | Alfa1:0043 | Michal Kos | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Advanced Machine Learning, Advanced Machine Learning | DABNSem1, DABN14-22H, STAN52-22H | Föreläsning, Online | Online - https://uu-se.zoom.us/j/68031715301 | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Multivariat analys | STAN41-22H | Lektion | Alfa1:1048 | Ivan Hejny | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | EC1:Blå rummet | Jonas Wallin | |||||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Advanced Machine Learning, Advanced Machine Learning | DABNSem1, DABN14-22H, STAN52-22H | Övning | EC2:101 | |||||||||||||||||||||||||
Tors 2022-12-08 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Tidsserieanalys | STAH14-22H | Föreläsning | Alfa1:1048 | Peter Gustafsson | ||||||||||||||||||||||||
12:00 - 14:00 | Advanced Machine Learning, Advanced Machine Learning | DABNSem1, DABN14-22H, STAN52-22H | Föreläsning | EC3:211 | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Grundkurs, Grundkurs 2 | Grundkurs 2, del 1, Grundkurs, del 2 | STAA40-22H, STAA42-22H | Föreläsning | MA 2 | Peter Gustafsson | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Multivariat analys | STAN41-22H | Lektion | Alfa1:1048 | Ivan Hejny | ||||||||||||||||||||||||
Fre 2022-12-09 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 10:00 | EC1:Blå rummet | Farrukh Javed, Jakob Bergman, Karin Andersson, Peter Gustafsson, Pierre Carbonnier | |||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Multivariat analys | STAN41-22H | Lektion | Alfa1:1010 | Ivan Hejny | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Tidsserieanalys | STAH14-22H | Föreläsning | Alfa1:1048 | Peter Gustafsson | ||||||||||||||||||||||||
12:00 - 14:00 | Advanced Machine Learning, Advanced Machine Learning | DABNSem1, DABN14-22H, STAN52-22H | Laboration | EC3:210 | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Grundkurs, Grundkurs 2 | Grundkurs 2, del 1, Grundkurs, del 2 | STAA40-22H, STAA42-22H | Räknestuga | Sparta:A, Sparta:B | Ida Haggren, Peter Gustafsson | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 19:00 | EC1:Blå rummet | Antonio Marañon | |||||||||||||||||||||||||||
v 50 | Mån 2022-12-12 v 50 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Grundkurs, Grundkurs 2 | Grundkurs 2, del 1, Grundkurs, del 2 | STAA40-22H, STAA42-22H | Lektion | Sparta:A, Sparta:B | Peter Gustafsson | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Tidsserieanalys | STAH14-22H | Föreläsning | Alfa1:1048 | Peter Gustafsson | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 19:00 | EC1:Blå rummet | Antonio Marañon | |||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | Advanced Machine Learning, Advanced Machine Learning | DABNSem1, DABN14-22H, STAN52-22H | Föreläsning, Inställd | ||||||||||||||||||||||||||
Tis 2022-12-13 | |||||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Multivariat analys | STAN41-22H | Föreläsning, Online | zoom | Malgorzata Bogdan | TOPIC: Lecture 10 WHEN: Dec 13, 2022 10:00 AM Lund WHERE: LU Zoom meeting: https://lu-se.zoom.us/j/64111399268?pwd=NHp1OGkwS1ZnWnZjSlY1eityTjVOUT09 Meeting ID: 641 1139 9268 Password: 239397 | lu-se.zoom.us | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Bayesian Methods | STAE02-22H | Datorlaboration | Alfa1:0043 | Michal Kos | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Grundkurs, Grundkurs 2 | Grundkurs 2, del 1, Grundkurs, del 2 | STAA40-22H, STAA42-22H | Föreläsning | MA 4 | Peter Gustafsson | |||||||||||||||||||||||
Ons 2022-12-14 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Multivariat analys | STAN41-22H | Lektion | Alfa1:1010 | Ivan Hejny | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Advanced Machine Learning, Advanced Machine Learning | DABNSem1, DABN14-22H, STAN52-22H | Föreläsning | EC3:210 | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Tidsserieanalys | STAH14-22H | Föreläsning | Alfa1:1048 | Peter Gustafsson | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Bayesian Methods | STAE02-22H | Datorlaboration | Alfa1:0043 | Michal Kos | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Grundkurs, Grundkurs 2 | Grundkurs 2, del 1, Grundkurs, del 2 | STAA40-22H.1, STAA40-22H.2, STAA42-22H.1, STAA42-22H.2 | Datorlaboration | EC3:206 | Paula Nordahl | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | EC1:Blå rummet | Jonas Wallin | |||||||||||||||||||||||||||
Tors 2022-12-15 | |||||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Advanced Machine Learning, Advanced Machine Learning | DABNSem1, DABN14-22H, STAN52-22H | Övning | EC2:101 | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Multivariat analys | STAN41-22H | Föreläsning, Online | zoom | Malgorzata Bogdan | Meeting ID: 662 6040 7483 Password: 095661 | lu-se.zoom.us | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Grundkurs, Grundkurs 2 | Grundkurs 2, del 1, Grundkurs, del 2 | STAA40-22H.3, STAA40-22H.4, STAA42-22H.3, STAA42-22H.4 | Datorlaboration | Alfa1:0043 | Paula Nordahl | |||||||||||||||||||||||
Fre 2022-12-16 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Grundkurs, Grundkurs 2 | Grundkurs 2, del 1, Grundkurs, del 2 | STAA40-22H, STAA42-22H | Lektion | Sparta:A, Sparta:B | Peter Gustafsson | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Multivariat analys | STAN41-22H | Lektion | Alfa1:1010 | Ivan Hejny | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Tidsserieanalys | STAH14-22H | Föreläsning | Alfa1:1048 | Peter Gustafsson | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 10:30 | EC1:Blå rummet | Farrukh Javed | |||||||||||||||||||||||||||
12:00 - 14:00 | Advanced Machine Learning, Advanced Machine Learning | DABNSem1, DABN14-22H, STAN52-22H | Inställd, Laboration | cancelled | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 19:00 | EC1:Blå rummet | Antonio Marañon | |||||||||||||||||||||||||||
v 51 | Mån 2022-12-19 v 51 | ||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Tidsserieanalys | STAH14-22H | Tentamen | Alfa1:1048 | Peter Gustafsson | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 19:00 | EC1:Blå rummet | Antonio Marañon | |||||||||||||||||||||||||||
Tis 2022-12-20 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Grundkurs, Grundkurs 2 | Grundkurs 2, del 2, Grundkurs, del 3 | STAA40-22H.3, STAA40-22H.4, STAA42-22H.3, STAA42-22H.4 | Handledning | Yvette Baurne | EC1:353 | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Grundkurs, Grundkurs 2 | Grundkurs 2, del 2, Grundkurs, del 3 | STAA40-22H.1, STAA40-22H.2, STAA42-22H.1, STAA42-22H.2 | Handledning | EC1:Blå rummet | Farrukh Javed | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Tidsserieanalys | STAH14-22H | Handledning | Alfa1:1048 | Peter Gustafsson | ||||||||||||||||||||||||
Ons 2022-12-21 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Grundkurs, Grundkurs 2 | Grundkurs 2, del 1, Grundkurs, del 2 | STAA40-22H, STAA42-22H | Räknestuga | EC2:101 | Paula Nordahl, Peter Gustafsson | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | EC1:Blå rummet | Jonas Wallin | |||||||||||||||||||||||||||
v 1 | Tors 2023-01-05 v 1 | ||||||||||||||||||||||||||||
11:00 - 12:00 | Kandidatuppsats | STAH11-22H | Inlämning | Farrukh Javed | Inlämning av uppsats senast kl 12.00. | ||||||||||||||||||||||||
v 2 | Mån 2023-01-09 v 2 | ||||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Tidsserieanalys | STAH14-22H | Handledning | Alfa1:1048 | Peter Gustafsson | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | Advanced Machine Learning, Advanced Machine Learning | DABNSem1, DABN14-22H, STAN52-22H | Frågestund | EC3:210 | |||||||||||||||||||||||||
Tis 2023-01-10 | |||||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Bayesian Methods | STAE02-22H | Datorlaboration | Alfa1:0043 | Michal Kos | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | Grundkurs, Grundkurs, Grundkurs 2, Grundkurs 2, Multivariat analys | Grundkurs 2, Grundkurs 2, del 1, Grundkurs, del 2, Grundkurs, del 4 | STAA30-22V, STAA32-22V, STAA40-22H, STAA42-22H, STAN41-22H | Digital tentamen, Tentamen | Sparta:B, Sparta:C, Sparta:D | Malgorzata Bogdan, Pierre Carbonnier | STAN41 not digital exam. | ||||||||||||||||||||||
Ons 2023-01-11 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Tidsserieanalys | STAH14-22H | Slutseminarium | Alfa1:1048 | Peter Gustafsson | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | EC1:Blå rummet | Antonio Marañon, Farrukh Javed, Hanqing Wu, Henrik Bengtsson, Ivan Hejny, Jakob Bergman, Joel Danielsson, Jonas Wallin, Karin Andersson, Krzysztof Podgórski, Malgorzata Bogdan, Michal Kos, Najmeh Abiri, Peter Gustafsson, Pierre Carbonnier, Sandra Barman, Viktor Segersäll, Yvette Baurne | |||||||||||||||||||||||||||
Tors 2023-01-12 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Grundkurs, Grundkurs 2 | Grundkurs 2, del 2, Grundkurs, del 3 | STAA40-22H.1, STAA40-22H.2, STAA42-22H.1, STAA42-22H.2 | Slutseminarium | Alfa1:1048 | Farrukh Javed | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Bayesian Methods | STAE02-22H | Datorlaboration | Alfa1:0043 | Michal Kos | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Grundkurs, Grundkurs 2 | Grundkurs 2, del 2, Grundkurs, del 3 | STAA40-22H.3, STAA40-22H.4, STAA42-22H.3, STAA42-22H.4 | Slutseminarium | Alfa1:1048 | Yvette Baurne | |||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:30 | EC1:Blå rummet | Claes Croneborg, Farrukh Javed, Fredrik Allgén, Freja Wikstrand, Ida Haggren, Jakob Bergman, Joel Danielsson, Louise Ma, Mårten Augustsson, Oscar Båth Viderström, Paula Nordahl, Peter Gustafsson, Pierre Carbonnier, Victor Feilberg, Viktor Segersäll | |||||||||||||||||||||||||||
Fre 2023-01-13 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 16:00 | Kandidatuppsats | STAH11-22H | Slutseminarium | Alfa1:1048 | Farrukh Javed | ||||||||||||||||||||||||
v 3 | Mån 2023-01-16 v 3 | ||||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Regressionsanalys, Statistik: Stickprovsteori,, Statistisk programmering, Statistisk teori | STAG21-23V, STAG22-23V, STAG23-23V, STAG26-23V | Introduktion | Alfa1:1048 | Farrukh Javed, Jakob Bergman, Joel Danielsson, Peter Gustafsson, Pierre Carbonnier | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-23V, STAA41-23V | Föreläsning | MA 2 | Peter Gustafsson | Introduktionsföreläsning för de studenter som kallats till denna tid i välkomstmail. | ||||||||||||||||||||||
Tis 2023-01-17 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-23V, STAA41-23V | Föreläsning | MA 2 | Peter Gustafsson | Introduktionsföreläsning för de studenter som kallats till denna tid i välkomstmail. | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-23V.1, STAA41-23V.1 | Datorlaboration, Obligatoriskt, Online | Mårten Augustsson | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-23V.13, STAA41-23V.13 | Datorlaboration, Obligatoriskt, Online | Ida Haggren | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-23V.5, STAA41-23V.5 | Datorlaboration, Obligatoriskt, Online | Paula Nordahl | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-23V.9, STAA41-23V.9 | Datorlaboration, Obligatoriskt, Online | Freja Wikstrand | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Statistisk programmering | STAG26-23V | Föreläsning | Alfa1:1048 | Farrukh Javed | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-23V.10, STAA41-23V.10 | Datorlaboration, Obligatoriskt, Online | Freja Wikstrand | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-23V.14, STAA41-23V.14 | Datorlaboration, Obligatoriskt, Online | Ida Haggren | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-23V.2, STAA41-23V.2 | Datorlaboration, Obligatoriskt, Online | Mårten Augustsson | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-23V.6, STAA41-23V.6 | Datorlaboration, Obligatoriskt, Online | Paula Nordahl | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Statistik | T-BI2 | Föreläsning | DC:Stora hörsalen | |||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Statistik | T-BI2 | Övning | DC:304 Seminarierum, DC:310 Seminarierum | |||||||||||||||||||||||||
Ons 2023-01-18 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-23V.1, STAA40-23V.2, STAA40-23V.3, STAA40-23V.4, STAA41-23V.1, STAA41-23V.2, STAA41-23V.3, STAA41-23V.4 | Lektion | Sparta, Hela lokalen | Farrukh Javed, Mårten Augustsson, Victor Feilberg | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Statistisk teori | STAG21-23V | Föreläsning | Alfa1:1010 | Peter Gustafsson | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-23V.5, STAA40-23V.6, STAA40-23V.7, STAA40-23V.8, STAA41-23V.5, STAA41-23V.6, STAA41-23V.7, STAA41-23V.8 | Lektion | Sparta, Hela lokalen | Claes Croneborg, Jakob Bergman, Paula Nordahl | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-23V.11, STAA41-23V.11 | Datorlaboration, Obligatoriskt, Online | Fredrik Allgén | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-23V.15, STAA41-23V.15 | Datorlaboration, Obligatoriskt, Online | Oscar Båth Viderström | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-23V.3, STAA41-23V.3 | Datorlaboration, Obligatoriskt, Online | Victor Feilberg | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-23V.7, STAA41-23V.7 | Datorlaboration, Obligatoriskt, Online | Claes Croneborg | |||||||||||||||||||||||||
Tors 2023-01-19 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-23V.9, STAA40-23V.10, STAA40-23V.11, STAA40-23V.12, STAA41-23V.9, STAA41-23V.10, STAA41-23V.11, STAA41-23V.12 | Lektion | Sparta, Hela lokalen | Fredrik Allgén, Freja Wikstrand, Jakob Bergman | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-23V.13, STAA40-23V.14, STAA40-23V.15, STAA41-23V.13, STAA41-23V.14, STAA41-23V.15, STAA40-23V.16, STAA41-23V.16 | Lektion | Sparta, Hela lokalen | Farrukh Javed, Mårten Augustsson, Oscar Båth Viderström | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Statistik | T-BI2 | Föreläsning | V:D | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-23V.12, STAA41-23V.12 | Datorlaboration, Obligatoriskt, Online | Fredrik Allgén | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-23V.16, STAA41-23V.16 | Datorlaboration, Obligatoriskt, Online | Oscar Båth Viderström | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-23V.4, STAA41-23V.4 | Datorlaboration, Obligatoriskt, Online | Victor Feilberg | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-23V.8, STAA41-23V.8 | Datorlaboration, Obligatoriskt, Online | Claes Croneborg | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Statistik | T-BI2 | Övning | DC:304 Seminarierum, DC:310 Seminarierum | |||||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | Statistisk teori | STAG21-23V | Föreläsning | Alfa1:1010 | Peter Gustafsson | ||||||||||||||||||||||||
Fre 2023-01-20 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-23V, STAA41-23V | Räknestuga | Sparta, Hela lokalen | Claes Croneborg, Farrukh Javed, Fredrik Allgén, Freja Wikstrand, Jakob Bergman, Mårten Augustsson, Oscar Båth Viderström, Paula Nordahl, Victor Feilberg | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Statistik | T-BI2.01 | Datorövning | Alfa1: 0043 | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Statistisk teori | STAG21-23V | Föreläsning | Alfa1:1048 | Peter Gustafsson | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Statistik | T-BI2.02 | Datorövning | Alfa1: 0043 | |||||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | Statistisk programmering | STAG26-23V | Datorlaboration | Alfa1:1048 | Farrukh Javed | ||||||||||||||||||||||||
v 4 | Mån 2023-01-23 v 4 | ||||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Deep Learning and Artificial Intelligence Methods | DABNSem2, STAN47-23V | Föreläsning | EC1:137 | Malgorzata Bogdan | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-23V.1, STAA40-23V.2, STAA40-23V.3, STAA40-23V.4, STAA40-23V.5, STAA40-23V.6, STAA40-23V.7, STAA40-23V.8, STAA41-23V.1, STAA41-23V.2, STAA41-23V.3, STAA41-23V.4, STAA41-23V.5, STAA41-23V.6, STAA41-23V.7, STAA41-23V.8 | Föreläsning | MA 2 | Joel Danielsson | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Statistisk programmering | STAG26-23V | Föreläsning | Alfa1:1048 | Farrukh Javed | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Analysis of Textual Data | STAN49-23V | Föreläsning | Alfa1:1048 | Rani Basna | ||||||||||||||||||||||||
Tis 2023-01-24 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Deep Learning and Artificial Intelligence Methods | DABNSem2, STAN47-23V | Diskussion | EC1:137 | Malgorzata Bogdan | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-23V.9, STAA40-23V.10, STAA40-23V.11, STAA40-23V.12, STAA40-23V.13, STAA40-23V.14, STAA40-23V.15, STAA41-23V.9, STAA41-23V.10, STAA41-23V.11, STAA41-23V.12, STAA41-23V.13, STAA41-23V.14, STAA41-23V.15, STAA40-23V.16, STAA41-23V.16 | Föreläsning | MA 2 | Joel Danielsson | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-23V.10, STAA41-23V.10 | Datorlaboration, Online | Freja Wikstrand | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-23V.14, STAA41-23V.14 | Datorlaboration, Online | Ida Haggren | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-23V.2, STAA41-23V.2 | Datorlaboration, Online | Mårten Augustsson | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-23V.6, STAA41-23V.6 | Datorlaboration, Online | Paula Nordahl | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-23V.11, STAA41-23V.11 | Datorlaboration, Online | Fredrik Allgén | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-23V.15, STAA41-23V.15 | Datorlaboration, Online | Viktor Sjöberg | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-23V.3, STAA41-23V.3 | Datorlaboration, Online | Victor Feilberg | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-23V.7, STAA41-23V.7 | Datorlaboration, Online | Claes Croneborg | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Statistik | T-BI2 | Föreläsning | DC:Stora hörsalen | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Statistisk programmering | STAG26-23V | Datorlaboration | Alfa1:1048 | Farrukh Javed | ||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Deep Learning and Artificial Intelligence Methods | DABNSem2, STAN47-23V | Datorlaboration, Online | zoom | Malgorzata Bogdan | lu-se.zoom.us | |||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Statistik | T-BI2 | Övning | DC:304 Seminarierum, DC:310 Seminarierum | |||||||||||||||||||||||||
Ons 2023-01-25 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-23V.5, STAA40-23V.6, STAA40-23V.7, STAA40-23V.8, STAA41-23V.5, STAA41-23V.6, STAA41-23V.7, STAA41-23V.8 | Lektion | Sparta, Hela lokalen | Claes Croneborg, Joel Danielsson, Paula Nordahl | |||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Statistisk teori | STAG21-23V | Föreläsning | Alfa1:1010 | Peter Gustafsson | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-23V.9, STAA40-23V.10, STAA40-23V.11, STAA40-23V.12, STAA41-23V.9, STAA41-23V.10, STAA41-23V.11, STAA41-23V.12 | Lektion | Sparta, Hela lokalen | Fredrik Allgén, Freja Wikstrand, Joel Danielsson | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-23V.12, STAA41-23V.12 | Datorlaboration, Online | Fredrik Allgén | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-23V.16, STAA41-23V.16 | Datorlaboration, Online | Viktor Sjöberg | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-23V.4, STAA41-23V.4 | Datorlaboration, Online | Victor Feilberg | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-23V.8, STAA41-23V.8 | Datorlaboration, Online | Claes Croneborg | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | EC1:Blå rummet | Jonas Wallin | |||||||||||||||||||||||||||
Tors 2023-01-26 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-23V.13, STAA40-23V.14, STAA40-23V.15, STAA41-23V.13, STAA41-23V.14, STAA41-23V.15, STAA40-23V.16, STAA41-23V.16 | Lektion | Sparta, Hela lokalen | Ida Haggren, Joel Danielsson, Viktor Sjöberg | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-23V.1, STAA40-23V.2, STAA40-23V.3, STAA40-23V.4, STAA41-23V.1, STAA41-23V.2, STAA41-23V.3, STAA41-23V.4 | Lektion | Sparta, Hela lokalen | Ida Haggren, Joel Danielsson, Victor Feilberg | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-23V.1, STAA41-23V.1 | Datorlaboration, Online | Mårten Augustsson | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-23V.13, STAA41-23V.13 | Datorlaboration, Online | Ida Haggren | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-23V.5, STAA41-23V.5 | Datorlaboration, Online | Paula Nordahl | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-23V.9, STAA41-23V.9 | Datorlaboration, Online | Freja Wikstrand | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Statistik | T-BI2 | Föreläsning | DC:Stora hörsalen | |||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Statistik | T-BI2 | Övning | DC:304 Seminarierum, DC:310 Seminarierum | |||||||||||||||||||||||||
Fre 2023-01-27 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Statistik | T-BI2.01 | Datorövning | Alfa1: 0043 | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-23V, STAA41-23V | Räknestuga | Sparta, Hela lokalen | Claes Croneborg, Fredrik Allgén, Freja Wikstrand, Ida Haggren, Joel Danielsson, Mårten Augustsson, Paula Nordahl, Victor Feilberg, Viktor Sjöberg | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Statistik | T-BI2.02 | Datorövning | Alfa1: 0043 | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Statistisk teori | STAG21-23V | Föreläsning | Alfa1:1048 | Peter Gustafsson | ||||||||||||||||||||||||
v 5 | Mån 2023-01-30 v 5 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Deep Learning and Artificial Intelligence Methods | DABNSem2, STAN47-23V | Föreläsning | EC1:137 | Malgorzata Bogdan | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-23V.1, STAA40-23V.2, STAA40-23V.3, STAA40-23V.4, STAA40-23V.5, STAA40-23V.6, STAA40-23V.7, STAA40-23V.8, STAA41-23V.1, STAA41-23V.2, STAA41-23V.3, STAA41-23V.4, STAA41-23V.5, STAA41-23V.6, STAA41-23V.7, STAA41-23V.8 | Föreläsning | MA 2 | Joel Danielsson | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Analysis of Textual Data | STAN49-23V | Föreläsning | Alfa1:1010 | Rani Basna | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Analysis of Textual Data | STAN49-23V | Föreläsning | Alfa1:1048 | Rani Basna | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-23V.9, STAA40-23V.10, STAA40-23V.11, STAA40-23V.12, STAA40-23V.13, STAA40-23V.14, STAA40-23V.15, STAA41-23V.9, STAA41-23V.10, STAA41-23V.11, STAA41-23V.12, STAA41-23V.13, STAA41-23V.14, STAA41-23V.15, STAA40-23V.16, STAA41-23V.16 | Föreläsning | MA 2 | Joel Danielsson | |||||||||||||||||||||||
Tis 2023-01-31 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Deep Learning and Artificial Intelligence Methods | DABNSem2, STAN47-23V | Föreläsning | EC1:137 | Malgorzata Bogdan | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Analysis of Textual Data | STAN49-23V | Datorlaboration, Online | Rani Basna | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-23V.1, STAA40-23V.2, STAA40-23V.3, STAA40-23V.4, STAA40-23V.5, STAA40-23V.6, STAA40-23V.7, STAA40-23V.8, STAA41-23V.1, STAA41-23V.2, STAA41-23V.3, STAA41-23V.4, STAA41-23V.5, STAA41-23V.6, STAA41-23V.7, STAA41-23V.8 | Föreläsning | MA 2 | Joel Danielsson | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Analysis of Textual Data | STAN49-23V | Diskussion | Alfa1:1048 | Rani Basna | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-23V.9, STAA40-23V.10, STAA40-23V.11, STAA40-23V.12, STAA40-23V.13, STAA40-23V.14, STAA40-23V.15, STAA41-23V.9, STAA41-23V.10, STAA41-23V.11, STAA41-23V.12, STAA41-23V.13, STAA41-23V.14, STAA41-23V.15, STAA40-23V.16, STAA41-23V.16 | Föreläsning | MA 2 | Joel Danielsson | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Statistik | T-BI2 | Föreläsning | DC:Stora hörsalen | |||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Deep Learning and Artificial Intelligence Methods | DABNSem2, STAN47-23V | Diskussion | EC1:137 | Malgorzata Bogdan | ||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Statistik | T-BI2 | Övning | DC:304 Seminarierum, DC:310 Seminarierum | |||||||||||||||||||||||||
Ons 2023-02-01 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-23V.9, STAA40-23V.10, STAA40-23V.11, STAA40-23V.12, STAA41-23V.9, STAA41-23V.10, STAA41-23V.11, STAA41-23V.12 | Lektion | Eden 022, Eden 025, Eden 026 | Fredrik Allgén, Freja Wikstrand, Joel Danielsson | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-23V.13, STAA40-23V.14, STAA40-23V.15, STAA41-23V.13, STAA41-23V.14, STAA41-23V.15, STAA40-23V.16, STAA41-23V.16 | Lektion | Eden 022, Eden 025, Eden 026 | Ida Haggren, Joel Danielsson, Viktor Sjöberg | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Statistisk programmering | STAG26-23V | Föreläsning | Alfa1:1048 | Farrukh Javed | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | EC1:Blå rummet | Jonas Wallin | |||||||||||||||||||||||||||
Tors 2023-02-02 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-23V.1, STAA40-23V.2, STAA40-23V.3, STAA40-23V.4, STAA41-23V.1, STAA41-23V.2, STAA41-23V.3, STAA41-23V.4 | Lektion | Sparta, Hela lokalen | Joel Danielsson, Mårten Augustsson, Victor Feilberg | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-23V.5, STAA40-23V.6, STAA40-23V.7, STAA40-23V.8, STAA41-23V.5, STAA41-23V.6, STAA41-23V.7, STAA41-23V.8 | Lektion | Sparta, Hela lokalen | Claes Croneborg, Joel Danielsson, Paula Nordahl | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Statistik | T-BI2 | Föreläsning | DC:Stora hörsalen | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Statistisk programmering | STAG26-23V | Datorlaboration | Alfa1:1048 | Farrukh Javed | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Statistik | T-BI2 | Övning | DC:304 Seminarierum, DC:310 Seminarierum | |||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Alfa1:0043 | Antonio Marañon | |||||||||||||||||||||||||||
Fre 2023-02-03 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-23V, STAA41-23V | Räknestuga | Eden 022, Eden 025, Eden 026 | Claes Croneborg, Fredrik Allgén, Freja Wikstrand, Ida Haggren, Joel Danielsson, Mårten Augustsson, Paula Nordahl, Victor Feilberg, Viktor Sjöberg | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Deep Learning and Artificial Intelligence Methods | DABNSem2, STAN47-23V | Datorlaboration, Online | zoom | Malgorzata Bogdan | lu-se.zoom.us | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Statistik | T-BI2.01 | Datorövning | Alfa1: 0043 | |||||||||||||||||||||||||
v 6 | Mån 2023-02-06 v 6 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Deep Learning and Artificial Intelligence Methods | DABNSem2, STAN47-23V | Föreläsning | EC3:Karlssonsalen (EC3:108) | Malgorzata Bogdan | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Statistik | T-BI2.02 | Datorövning | Alfa1: 0043 | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-23V.1, STAA40-23V.2, STAA40-23V.3, STAA40-23V.4, STAA40-23V.5, STAA40-23V.6, STAA40-23V.7, STAA40-23V.8, STAA41-23V.1, STAA41-23V.2, STAA41-23V.3, STAA41-23V.4, STAA41-23V.5, STAA41-23V.6, STAA41-23V.7, STAA41-23V.8 | Föreläsning | MA 2 | Pierre Carbonnier | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-23V.9, STAA40-23V.10, STAA40-23V.11, STAA40-23V.12, STAA40-23V.13, STAA40-23V.14, STAA40-23V.15, STAA41-23V.9, STAA41-23V.10, STAA41-23V.11, STAA41-23V.12, STAA41-23V.13, STAA41-23V.14, STAA41-23V.15, STAA40-23V.16, STAA41-23V.16 | Föreläsning | MA 2 | Pierre Carbonnier | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Statistisk teori | STAG21-23V | Dugga | Alfa1:1010 | Peter Gustafsson | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | Deep Learning and Artificial Intelligence Methods | DABNSem2, STAN47-23V | Föreläsning | EC1:137 | Malgorzata Bogdan | ||||||||||||||||||||||||
16:00 - 17:00 | Deep Learning and Artificial Intelligence Methods | DABNSem2, STAN47-23V | Datorlaboration, Online | Krzysztof Podgórski | The link to the lab: https://lu-se.zoom.us/j/67123578007 | ||||||||||||||||||||||||
Tis 2023-02-07 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Deep Learning and Artificial Intelligence Methods | DABNSem2, STAN47-23V | Diskussion | EC1:137 | Malgorzata Bogdan | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Statistisk programmering | STAG26-23V | Föreläsning | Alfa1:1048 | Farrukh Javed | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Statistik | T-BI2 | Föreläsning | DC:Stora hörsalen | |||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Deep Learning and Artificial Intelligence Methods | DABNSem2, STAN47-23V | Datorlaboration, Online | zoom | Malgorzata Bogdan | lu-se.zoom.us | |||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Statistik | T-BI2 | Övning | DC:304 Seminarierum, DC:310 Seminarierum | |||||||||||||||||||||||||
Ons 2023-02-08 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-23V.13, STAA40-23V.14, STAA40-23V.15, STAA41-23V.13, STAA41-23V.14, STAA41-23V.15, STAA40-23V.16, STAA41-23V.16 | Lektion | Sparta, Hela lokalen | Ida Haggren, Pierre Carbonnier, Viktor Sjöberg | |||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Statistisk teori | STAG21-23V | Föreläsning | Alfa1:1010 | Peter Gustafsson | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-23V.1, STAA40-23V.2, STAA40-23V.3, STAA40-23V.4, STAA41-23V.1, STAA41-23V.2, STAA41-23V.3, STAA41-23V.4 | Lektion | Sparta, Hela lokalen | Mårten Augustsson, Pierre Carbonnier, Victor Feilberg | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Statistisk programmering | STAG26-23V | Datorlaboration | Alfa1:1048 | Farrukh Javed | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | EC1:Blå rummet | Jakob Bergman, Karin Andersson, Peter Gustafsson, Pierre Carbonnier | |||||||||||||||||||||||||||
Tors 2023-02-09 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Grundkurs, Grundkurs 1, Tidsserieanalys | Grundkurs 1, Grundkurs, del 1 | STAA30-22V, STAA31-22V, STAH14-22H | Digital tentamen, Omtentamen | MA 8A | Jakob Bergman, Peter Gustafsson | Omtentamen STAH14 ej digital | ||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-23V.5, STAA40-23V.6, STAA40-23V.7, STAA40-23V.8, STAA41-23V.5, STAA41-23V.6, STAA41-23V.7, STAA41-23V.8 | Lektion | Sparta, Hela lokalen | Claes Croneborg, Paula Nordahl, Pierre Carbonnier | |||||||||||||||||||||||
08:00 - 15:00 | EC1:Blå rummet | Karin Andersson | |||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-23V.9, STAA40-23V.10, STAA40-23V.11, STAA40-23V.12, STAA41-23V.9, STAA41-23V.10, STAA41-23V.11, STAA41-23V.12 | Lektion | Sparta, Hela lokalen | Fredrik Allgén, Freja Wikstrand, Pierre Carbonnier | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Statistik | T-BI2 | Föreläsning | DC:Stora hörsalen | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-23V, STAA41-23V | Räknestuga | Sparta, Hela lokalen | Claes Croneborg, Fredrik Allgén, Freja Wikstrand, Ida Haggren, Mårten Augustsson, Paula Nordahl, Pierre Carbonnier, Victor Feilberg, Viktor Sjöberg | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Statistik | T-BI2 | Övning | DC:304 Seminarierum, DC:310 Seminarierum | |||||||||||||||||||||||||
16:00 - 17:00 | Deep Learning and Artificial Intelligence Methods | DABNSem2, STAN47-23V | Datorlaboration, Online | Krzysztof Podgórski | The link to the lab: https://lu-se.zoom.us/j/68003321315 | ||||||||||||||||||||||||
Fre 2023-02-10 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Statistisk teori | STAG21-23V | Föreläsning | Alfa1:1010 | Peter Gustafsson | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Statistik | T-BI2 | Datorövning | V:Dator23, V:Dator24 | |||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Alfa1:0043 | Antonio Marañon | |||||||||||||||||||||||||||
v 7 | Mån 2023-02-13 v 7 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Deep Learning and Artificial Intelligence Methods | DABNSem2, STAN47-23V | Föreläsning | EC1:137 | Najmeh Abiri | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Analysis of Textual Data | STAN49-23V | Föreläsning | Alfa1:1048 | Rani Basna | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Statistisk teori | STAG21-23V | Föreläsning | Alfa1:1010 | Peter Gustafsson | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Analysis of Textual Data | STAN49-23V | Föreläsning | Alfa1:1048 | Rani Basna | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-23V, STAA41-23V | Digital tentamen, Dugga | MA 10, Hela, MA 8, Hela | Claes Croneborg, Ida Haggren, Louise Ma, Mårten Augustsson, Paula Nordahl, Victor Feilberg, Viktor Sjöberg | |||||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | EC1:239 | Freja Wikstrand, Karin Andersson | |||||||||||||||||||||||||||
Tis 2023-02-14 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Deep Learning and Artificial Intelligence Methods | DABNSem2, STAN47-23V | Föreläsning | EC3:210 | Najmeh Abiri | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Statistisk teori | STAG21-23V | Föreläsning | Alfa1:1048 | Peter Gustafsson | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Analysis of Textual Data | STAN49-23V | Online | Rani Basna | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-23V.1, STAA40-23V.2, STAA40-23V.3, STAA40-23V.4, STAA40-23V.5, STAA40-23V.6, STAA40-23V.7, STAA40-23V.8, STAA41-23V.1, STAA41-23V.2, STAA41-23V.3, STAA41-23V.4, STAA41-23V.5, STAA41-23V.6, STAA41-23V.7, STAA41-23V.8 | Föreläsning | MA 2 | Joel Danielsson | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Statistisk programmering | STAG26-23V | Föreläsning | Alfa1:1048 | Farrukh Javed | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Analysis of Textual Data | STAN49-23V | Datorlaboration | Alfa1:1048 | Rani Basna | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-23V.9, STAA40-23V.10, STAA40-23V.11, STAA40-23V.12, STAA40-23V.13, STAA40-23V.14, STAA40-23V.15, STAA41-23V.9, STAA41-23V.10, STAA41-23V.11, STAA41-23V.12, STAA41-23V.13, STAA41-23V.14, STAA41-23V.15, STAA40-23V.16, STAA41-23V.16 | Föreläsning | MA 2 | Joel Danielsson | |||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-23V.11, STAA41-23V.11 | Datorlaboration, Online | Fredrik Allgén | |||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-23V.15, STAA41-23V.15 | Datorlaboration, Online | Viktor Sjöberg | |||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-23V.3, STAA41-23V.3 | Datorlaboration, Online | Victor Feilberg | |||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-23V.7, STAA41-23V.7 | Datorlaboration, Online | Claes Croneborg | |||||||||||||||||||||||||
Ons 2023-02-15 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-23V.1, STAA40-23V.2, STAA40-23V.3, STAA40-23V.4, STAA41-23V.1, STAA41-23V.2, STAA41-23V.3, STAA41-23V.4 | Lektion | Sparta, Hela lokalen | Joel Danielsson, Mårten Augustsson, Victor Feilberg | |||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Statistisk teori | STAG21-23V | Föreläsning | Alfa1:1048 | Peter Gustafsson | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-23V.5, STAA40-23V.6, STAA40-23V.7, STAA40-23V.8, STAA41-23V.5, STAA41-23V.6, STAA41-23V.7, STAA41-23V.8 | Lektion | Sparta, Hela lokalen | Claes Croneborg, Joel Danielsson, Paula Nordahl | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Statistisk programmering | STAG26-23V | Datorlaboration | Alfa1:1048 | Farrukh Javed | ||||||||||||||||||||||||
12:00 - 14:00 | Deep Learning and Artificial Intelligence Methods | DABNSem2, STAN47-23V | Diskussion | EC1:137 | Najmeh Abiri | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-23V.12, STAA41-23V.12 | Datorlaboration, Online | Fredrik Allgén | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-23V.16, STAA41-23V.16 | Datorlaboration, Online | Viktor Sjöberg | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-23V.4, STAA41-23V.4 | Datorlaboration, Online | Victor Feilberg | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-23V.8, STAA41-23V.8 | Datorlaboration, Online | Claes Croneborg | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | EC1:Blå rummet | Jonas Wallin | |||||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-23V.1, STAA41-23V.1 | Datorlaboration, Online | Mårten Augustsson | |||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-23V.13, STAA41-23V.13 | Datorlaboration, Online | Ida Haggren | |||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-23V.5, STAA41-23V.5 | Datorlaboration, Online | Paula Nordahl | |||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-23V.9, STAA41-23V.9 | Datorlaboration, Online | Freja Wikstrand | |||||||||||||||||||||||||
Tors 2023-02-16 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-23V.9, STAA40-23V.10, STAA40-23V.11, STAA40-23V.12, STAA41-23V.9, STAA41-23V.10, STAA41-23V.11, STAA41-23V.12 | Lektion | Sparta, Hela lokalen | Fredrik Allgén, Freja Wikstrand, Joel Danielsson | |||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Statistisk teori | STAG21-23V | Föreläsning | Alfa1:1048 | Peter Gustafsson | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-23V.13, STAA40-23V.14, STAA40-23V.15, STAA41-23V.13, STAA41-23V.14, STAA41-23V.15, STAA40-23V.16, STAA41-23V.16 | Lektion | Sparta, Hela lokalen | Ida Haggren, Joel Danielsson, Viktor Sjöberg | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-23V.10, STAA41-23V.10 | Datorlaboration, Online | Freja Wikstrand | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-23V.14, STAA41-23V.14 | Datorlaboration, Online | Ida Haggren | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-23V.2, STAA41-23V.2 | Datorlaboration, Online | Mårten Augustsson | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-23V.6, STAA41-23V.6 | Datorlaboration, Online | Paula Nordahl | |||||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | Deep Learning and Artificial Intelligence Methods | DABNSem2, STAN47-23V | Datorlaboration, Online | Najmeh Abiri | |||||||||||||||||||||||||
Fre 2023-02-17 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-23V, STAA41-23V | Räknestuga | Sparta, Hela lokalen | Claes Croneborg, Fredrik Allgén, Freja Wikstrand, Ida Haggren, Joel Danielsson, Mårten Augustsson, Paula Nordahl, Victor Feilberg, Viktor Sjöberg | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Alfa1:0043 | Antonio Marañon | |||||||||||||||||||||||||||
v 8 | Mån 2023-02-20 v 8 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Deep Learning and Artificial Intelligence Methods | DABNSem2, STAN47-23V | Föreläsning | EC3:211 | Najmeh Abiri | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Statistisk teori | STAG21-23V | Föreläsning | Alfa1:1048 | Peter Gustafsson | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Analysis of Textual Data | STAN49-23V | Föreläsning | Alfa1:1048 | Rani Basna | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-23V.1, STAA40-23V.2, STAA40-23V.3, STAA40-23V.4, STAA40-23V.5, STAA40-23V.6, STAA40-23V.7, STAA40-23V.8, STAA41-23V.1, STAA41-23V.2, STAA41-23V.3, STAA41-23V.4, STAA41-23V.5, STAA41-23V.6, STAA41-23V.7, STAA41-23V.8 | Föreläsning | MA 2 | Pierre Carbonnier | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Analysis of Textual Data | STAN49-23V | Föreläsning | Alfa1:1048 | Rani Basna | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-23V.9, STAA40-23V.10, STAA40-23V.11, STAA40-23V.12, STAA40-23V.13, STAA40-23V.14, STAA40-23V.15, STAA41-23V.9, STAA41-23V.10, STAA41-23V.11, STAA41-23V.12, STAA41-23V.13, STAA41-23V.14, STAA41-23V.15, STAA40-23V.16, STAA41-23V.16 | Föreläsning | MA 2 | Pierre Carbonnier | |||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Alfa1:0043 | Antonio Marañon | |||||||||||||||||||||||||||
Tis 2023-02-21 | |||||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Analysis of Textual Data | STAN49-23V | Datorlaboration, Online | Rani Basna | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-23V.9, STAA40-23V.10, STAA40-23V.11, STAA40-23V.12, STAA40-23V.13, STAA40-23V.14, STAA40-23V.15, STAA41-23V.9, STAA41-23V.10, STAA41-23V.11, STAA41-23V.12, STAA41-23V.13, STAA41-23V.14, STAA41-23V.15, STAA40-23V.16, STAA41-23V.16 | Föreläsning | MA 2 | Pierre Carbonnier | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Statistisk programmering | STAG26-23V | Föreläsning | Alfa1:1048 | Farrukh Javed | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Analysis of Textual Data | STAN49-23V | Diskussion | Alfa1:1048 | Rani Basna | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-23V.1, STAA40-23V.2, STAA40-23V.3, STAA40-23V.4, STAA40-23V.5, STAA40-23V.6, STAA40-23V.7, STAA40-23V.8, STAA41-23V.1, STAA41-23V.2, STAA41-23V.3, STAA41-23V.4, STAA41-23V.5, STAA41-23V.6, STAA41-23V.7, STAA41-23V.8 | Föreläsning | MA 2 | Pierre Carbonnier | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Statistik | T-BI2 | Föreläsning | DC:Stora hörsalen | |||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Statistik | T-BI2 | Övning | DC:304 Seminarierum, DC:310 Seminarierum | |||||||||||||||||||||||||
Ons 2023-02-22 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Deep Learning and Artificial Intelligence Methods | DABNSem2, STAN47-23V | Föreläsning | EC3:211 | Najmeh Abiri | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-23V.5, STAA40-23V.6, STAA40-23V.7, STAA40-23V.8, STAA41-23V.5, STAA41-23V.6, STAA41-23V.7, STAA41-23V.8 | Lektion | Sparta, Hela lokalen | Claes Croneborg, Paula Nordahl, Pierre Carbonnier | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Statistisk teori | STAG21-23V | Dugga | Alfa1:1048 | Peter Gustafsson | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Deep Learning and Artificial Intelligence Methods | DABNSem2, STAN47-23V | Datorlaboration, Online | Najmeh Abiri | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-23V.9, STAA40-23V.10, STAA40-23V.11, STAA40-23V.12, STAA41-23V.9, STAA41-23V.10, STAA41-23V.11, STAA41-23V.12 | Lektion | Sparta, Hela lokalen | Fredrik Allgén, Freja Wikstrand, Pierre Carbonnier | |||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Alfa1:0043 | Antonio Marañon | |||||||||||||||||||||||||||
Tors 2023-02-23 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-23V.13, STAA40-23V.14, STAA40-23V.15, STAA41-23V.13, STAA41-23V.14, STAA41-23V.15, STAA40-23V.16, STAA41-23V.16 | Lektion | Sparta, Hela lokalen | Ida Haggren, Pierre Carbonnier, Viktor Sjöberg | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-23V.1, STAA40-23V.2, STAA40-23V.3, STAA40-23V.4, STAA41-23V.1, STAA41-23V.2, STAA41-23V.3, STAA41-23V.4 | Lektion | Sparta, Hela lokalen | Mårten Augustsson, Pierre Carbonnier, Victor Feilberg | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Statistik | T-BI2 | Föreläsning | DC:Stora hörsalen | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Statistisk programmering | STAG26-23V | Datorlaboration | Alfa1:1048 | Farrukh Javed | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Statistik | T-BI2 | Övning | DC:304 Seminarierum, DC:310 Seminarierum | |||||||||||||||||||||||||
Fre 2023-02-24 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-23V, STAA41-23V | Räknestuga | Sparta, Hela lokalen | Claes Croneborg, Fredrik Allgén, Freja Wikstrand, Ida Haggren, Mårten Augustsson, Paula Nordahl, Pierre Carbonnier, Victor Feilberg, Viktor Sjöberg | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Deep Learning and Artificial Intelligence Methods | DABNSem2, STAN47-23V | Föreläsning, Utvärdering | EC3:211 | Najmeh Abiri | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Statistik | T-BI2 | Datorövning | V:Dator23, V:Dator24 | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Statistisk teori | STAG21-23V | Föreläsning | Alfa1:1048 | Peter Gustafsson | ||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Kandidatuppsats | STAH11-22H | Slutseminarium | EC1:Blå rummet | Farrukh Javed, Henrik Bengtsson, Joel Danielsson, Peter Gustafsson | ||||||||||||||||||||||||
v 9 | Mån 2023-02-27 v 9 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-23V.1, STAA40-23V.2, STAA40-23V.3, STAA40-23V.4, STAA40-23V.5, STAA40-23V.6, STAA40-23V.7, STAA40-23V.8, STAA41-23V.1, STAA41-23V.2, STAA41-23V.3, STAA41-23V.4, STAA41-23V.5, STAA41-23V.6, STAA41-23V.7, STAA41-23V.8 | Föreläsning | MA 2 | Pierre Carbonnier | |||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Statistisk teori | STAG21-23V | Föreläsning | Alfa1:1010 | Peter Gustafsson | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Deep Learning and Artificial Intelligence Methods | DABNSem2, STAN47-23V | Föreläsning | EC1:137 | Najmeh Abiri | ||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Deep Learning and Artificial Intelligence Methods | DABNSem2, STAN47-23V | Föreläsning | EC1:137 | Najmeh Abiri | ||||||||||||||||||||||||
15:00 - 16:00 | EC1:Blå rummet | Viktor Segersäll | |||||||||||||||||||||||||||
Tis 2023-02-28 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Deep Learning and Artificial Intelligence Methods | DABNSem2, STAN47-23V | Diskussion | EC1:137 | Najmeh Abiri | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-23V.9, STAA40-23V.10, STAA40-23V.11, STAA40-23V.12, STAA40-23V.13, STAA40-23V.14, STAA40-23V.15, STAA41-23V.9, STAA41-23V.10, STAA41-23V.11, STAA41-23V.12, STAA41-23V.13, STAA41-23V.14, STAA41-23V.15, STAA40-23V.16, STAA41-23V.16 | Föreläsning | MA 4 | Pierre Carbonnier | |||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Statistisk teori | STAG21-23V | Föreläsning | Alfa1:1010 | Peter Gustafsson | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | Grundkurs, del 1 | STAA40-23V.1, STAA40-23V.2, STAA40-23V.3, STAA40-23V.4, STAA41-23V.1, STAA41-23V.2, STAA41-23V.3, STAA41-23V.4 | Lektion | Eden 022, Eden 025, Eden 026 | Mårten Augustsson, Pierre Carbonnier, Victor Feilberg | |||||||||||||||||||||||
12:00 - 14:00 | Deep Learning and Artificial Intelligence Methods | DABNSem2, STAN47-23V | Föreläsning | EC3:211 | Najmeh Abiri | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-23V.12, STAA41-23V.12 | Datorlaboration, Online | Fredrik Allgén | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-23V.16, STAA41-23V.16 | Datorlaboration, Online | Viktor Sjöberg | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-23V.4, STAA41-23V.4 | Datorlaboration, Online | Victor Feilberg | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-23V.8, STAA41-23V.8 | Datorlaboration, Online | Claes Croneborg | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Statistik | T-BI2 | Föreläsning | DC:Lilla hörsalen | |||||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | Statistisk programmering | STAG26-23V | Föreläsning | Alfa1:1048 | Farrukh Javed | ||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-23V.1, STAA41-23V.1 | Datorlaboration, Online | Mårten Augustsson | |||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-23V.13, STAA41-23V.13 | Datorlaboration, Online | Ida Haggren | |||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-23V.5, STAA41-23V.5 | Datorlaboration, Online | ||||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Grundkurs, Grundkurs 1 | STAA40-23V.9, STAA41-23V.9 | Datorlaboration, Online | Freja Wikstrand | |||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Statistik | T-BI2 | Övning | DC:304 Seminarierum, DC:310 Seminarierum | |||||||||||||||||||||||||