Tid Kurs Studentgrupp Undergrupp, Studentgrupp Undervisningstyp Platskommentar Personal, Externa lärare Titel, Publik kommentar
v 36 Mån 2020-08-31 v 36
08:30 - 16:30 Alfa1:1104 Tobias Axelsson
09:00 - 10:00 Grundkurs Grundkurs i ekonomisk historia Introduktionsmöte EC1:Craf Håkan Lobell
10:00 - 11:15 EC1:136 Martin Andersson Introduction meeting: 1st yr MSc Development track
10:00 - 11:15 EC1:Craf Olof Ejermo Introduction meeting: 1st yr MSc Innov & Global Sust Dev
11:15 - 12:00 EC1:136 Martin Andersson Introduction meeting: 2nd yr MSc Development track
11:15 - 12:15 EC1:Craf Olof Ejermo Introduction meeting: 2nd yr MSc Innov & Global Sust Dev
12:00 - 14:00 Economics of Innovation E-Originalblå grupp, Economics of Innovation Föreläsning, Introduktionsmöte
13:00 - 13:45 EC1:Craf Jaco Zuijderduijn Introduction meeting 2nd year Economy and Society
14:00 - 16:00 Population Aging and the Welfare State Population Aging and the Welfare State Föreläsning, Introduktionsmöte
14:15 - 15:15 EC1:Craf Jaco Zuijderduijn Introduction meeting 1st year Economy and Society, groups 1,2,3
15:45 - 16:45 EC1:Craf Jaco Zuijderduijn Introduction meeting 1st year Economy and Society, groups 4,5
  Tis 2020-09-01
08:00 - 10:00 Econometrics II E-Originalblå grupp, Econometrics II Föreläsning, Introduktionsmöte
10:00 - 12:00 Development of Emerging Economies E-Originalblå grupp, Development in Emerging Economies Introduktionsmöte Martin Andersson
10:00 - 12:00 Färdighetsträning 2 - Konsten att skriva och rapportera Business and Society- A Dynamic Perspective, Skill Training 2- The Art of Writing and Reporting Föreläsning, Introduktionsmöte
10:00 - 12:00 Miljöhistoria ur ett ekonomiskt perspektiv E-Grön grupp, Miljöhistoria ur ett ekonomiskt perspektiv Föreläsning, Introduktionsmöte
12:00 - 14:00 Colonialism and Economic Change in Africa, Asia and Latin America E-Turkos grupp, Colonialism and Economic Change in Africa, Asia and Latin Am Föreläsning, Introduktionsmöte
12:00 - 14:00 Sveriges ekonomiska och sociala historia E-Grön grupp, Sveriges ekonomiska och sociala historia Introduktionsmöte Erik Bengtsson, Tobias Karlsson
  Ons 2020-09-02
12:00 - 14:00 The Global Economy and Long-term Economic Growth E-Originalblå grupp, The Global Economy Introduktionsmöte Jaco Zuijderduijn
16:00 - 18:00 Econometrics I E-Originalblå grupp, Econometrics I Introduktionsmöte
  Tors 2020-09-03
10:00 - 14:00 The Rise of Europe and the Atlantic Economy E-Turkos grupp, The Rise of Europe and the Atlantic Economy Föreläsning, Introduktionsmöte Jaco Zuijderduijn
  Fre 2020-09-04
14:00 - 16:00 Företag och samhälle - Ett dynamiskt perspektiv, Business and Society- A Dynamic Perspective Introduktionsmöte
v 40 Tors 2020-10-01 v 40
10:00 - 12:00 Swedish Economic Development Swedish Economic Development Föreläsning, Introduktionsmöte
v 45 Tis 2020-11-03 v 45
10:00 - 12:00 China and the Asia Pacific E-Originalblå grupp, China and the Asia Pacific Introduktionsmöte, Undervisning
14:00 - 16:00 Population and Living Standards E-Originalblå grupp, Population and Living Standards Föreläsning, Introduktionsmöte Ingrid van Dijk
  Fre 2020-11-06
12:00 - 14:00 Economic Growth over Time and Space E-Originalblå grupp, Economic Growth over Time and Space Föreläsning, Introduktionsmöte
v 46 Mån 2020-11-09 v 46
10:00 - 12:00 Tillväxt, stagnation och ojämlikhet i Afrika E-Grön grupp, Growth, Stagnation and Inequality in Africa Föreläsning, Introduktionsmöte Alfa1:2064
v 3 Mån 2021-01-18 v 3
09:15 - 10:00 Grundkurs E-Grön grupp, Grundkurs Introduktionsmöte EC1:Craf Håkan Lobell
10:00 - 12:00 Emerging Asia - Economic Transformation in East and South Ea E-Grön grupp, Emerging Asia - Economic Transformation in East and South Ea Introduktionsmöte Andrés Palacio
10:00 - 12:00 Family and Work: Scandinavia in an International Perspective Family and Work: Scandinavia in International Perspective Introduktionsmöte, Undervisning Anna Tegunimataka
10:00 - 12:00 Institutions, Economic Growth and Equity E-Originalblå grupp, Institutions, Economic Growth and Equity Introduktionsmöte, Undervisning Kamaruddin Abdulsomad
14:00 - 16:00 Energy Transitions, Innovation and Trade E-Originalblå grupp, Energy Transitions , Innovation and Trade Introduktionsmöte, Undervisning Astrid Kander
  Tis 2021-01-19
10:00 - 12:00 Ekonomi och Samhälle: Regional utveckling och tillväxt E-Grön grupp, Economy and Society: Regional Development and Growth Introduktionsmöte, Undervisning Kerstin Enflo
10:00 - 12:00 Human Capital in a Historical Perspective E-Originalblå grupp, Human Capital in a Historical Perspective Introduktionsmöte Anna Tegunimataka
14:00 - 16:00 Consequences of Demographic Change E-Originalblå grupp, Consequences of Demographic Change Introduktionsmöte, Undervisning Kirk Scott
14:00 - 16:00 Världens ekonomiska historia E-Grön grupp, Världens ekonomiska historia Introduktionsmöte, Undervisning Erik Bengtsson
  Ons 2021-01-20
12:00 - 14:00 Den svenska modellens uppgång och fall E-Grön grupp, Den svenska modellens uppgång och fall Introduktionsmöte, Undervisning Erik Bengtsson
  Tors 2021-01-21
13:00 - 16:00 EKHM87 E-Originalblå grupp, Advanced Analysis of Economic Change Introduktionsmöte, Undervisning Jutta Bolt
  Fre 2021-01-22
10:00 - 12:00 Field Work/Internship and Research Overview Field Work/Internship and Research Overview Föreläsning, Introduktionsmöte Alfa1:2064 Igor Martins
12:00 - 14:00 Teori och metod Teori och metod Introduktionsmöte, Undervisning Alfa1:1010 Sara Torregrosa Hetland
v 7 Tors 2021-02-18 v 7
10:00 - 12:00 Swedish Economic Development Swedish Economic Development Introduktionsmöte, Undervisning Olof Ejermo