Autumn 2021 Schedule

 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Monday  
w35-41, 43-49
Advanced Software Analysis, KSADSOA1KU, Marco Carbone, Patrick Bahr, Rasmus Ejlers Møgelberg, Zhoulai Fu, 2F12, Specialisation, Lecture
10:00
08:00
w35-41, 43-49
Advanced Data Systems, KSADDAS1KU, Pinar Tözün, Zsolt Istvan, 3A54, Specialisation, Lecture
10:00
08:00
w35-41, 43-49
Advanced Machine Learning, KSADMAL1KU, Sami Brandt, Stella Grasshof, 4A56, Specialisation, Lecture
12:00
10:00
w35-41, 43-49
Advanced Software Analysis, KSADSOA1KU, Marco Carbone, Patrick Bahr, Rasmus Ejlers Møgelberg, Zhoulai Fu, 2F12, Specialisation, Exercises
12:00
10:00
w35-41, 43-49
Advanced Data Systems, KSADDAS1KU, Pinar Tözün, Zsolt Istvan, 3A54, Specialisation, Exercises
12:00
10:00
w35-41, 43-49
Advanced Software Engineering 15 ECTS, KSADVSE1KU, Helge Pfeiffer, Mircea Lungu, Paolo Tell, Yvonne Gisela Dittrich, 2F10, Specialisation, Lecture
14:00
12:00
w35-41, 43-49
Advanced Machine Learning, KSADMAL1KU, Sami Brandt, Stella Grasshof, 4A56, Specialisation, Exercises
14:00
12:00
w35-41, 43-49
Advanced Security, KSADSEC1KU, Carsten Elmar Schürmann, 3A18, Specialisation, Lecture
14:00
12:00
w35-41, 43-49
Advanced Software Engineering 15 ECTS, KSADVSE1KU, Helge Pfeiffer, Mircea Lungu, Paolo Tell, Yvonne Gisela Dittrich, 2F10, Specialisation, Exercises
16:00
14:00
w35-41, 43-49
Advanced Security, KSADSEC1KU, Carsten Elmar Schürmann, 3A18, Specialisation, Exercises
16:00
14:00
 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tuesday  
w35-41, 43-49
Advanced Robotics, KSADROB1KU, Andres Rodriguez Vila Faina, Kasper Støy, 5A14-16, Specialisation, Exercises, Lecture
12:00
08:00
w35-41, 43-49
Cross-Disciplinary Team Work, KICRDTW1KU, Daniel Cermak, Fatemeh Saadatmand, Gitte Bang Stald, Yvonne Gisela Dittrich, 3A54, 4A56, 5A60, Aud 1 (0A11), ScrollBar (0E01), DIM - 2nd year, GAMES - 2nd year, KDDIT - 2nd year, Mandatory, Exercises, Lecture
18:00
12:00
 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Wednesday  
w35-41, 43-49
Advanced Data Systems, KSADDAS1KU, Pinar Tözün, Zsolt Istvan, 2A20, Specialisation, Lecture
14:00
12:00
w35-41, 43-49
Advanced Algorithms, KSADALG1KU, Radu-Cristian Curticapean, 3A18, Specialisation, Lecture
14:00
12:00
w35-41, 43-49
Advanced Data Systems, KSADDAS1KU, Pinar Tözün, Zsolt Istvan, 2A20, Specialisation, Exercises
16:00
14:00
w35-41, 43-49
Advanced Algorithms, KSADALG1KU, Radu-Cristian Curticapean, 3A18, Specialisation, Exercises
16:00
14:00
w35
Marco Carbone, Patrick Bahr, Aud 1 (0A11), SD - 2nd year, Other, Research Project start up meeting
18:00
16:00
 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Thursday  
w35-41, 43-49
Advanced Software Engineering 15 ECTS, KSADVSE1KU, Helge Pfeiffer, Mircea Lungu, Paolo Tell, Yvonne Gisela Dittrich, 2F10, Specialisation, Lecture
10:00
08:00
w35-41, 43-49
Advanced Software Analysis, KSADSOA1KU, Marco Carbone, Patrick Bahr, Rasmus Ejlers Møgelberg, Zhoulai Fu, 2F12, Specialisation, Lecture
10:00
08:00
w35-41, 43-49
Advanced Software Engineering 15 ECTS, KSADVSE1KU, Helge Pfeiffer, Mircea Lungu, Paolo Tell, Yvonne Gisela Dittrich, 2F10, Specialisation, Exercises
12:00
10:00
w35-41, 43-49
Advanced Software Analysis, KSADSOA1KU, Marco Carbone, Patrick Bahr, Rasmus Ejlers Møgelberg, Zhoulai Fu, 2F12, Specialisation, Exercises
12:00
10:00
w35-41, 43-49
Advanced Machine Learning, KSADMAL1KU, Sami Brandt, Stella Grasshof, 4A56, Specialisation, Lecture
12:00
10:00
w35-41, 43-49
Advanced Machine Learning, KSADMAL1KU, Sami Brandt, Stella Grasshof, 3A12-14, Specialisation, Exercises
14:00
12:00
 
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Friday  
w35-41, 43-49
Seminars in Data Science, Leon Derczynski, Luca Maria Aiello, Paolo Burelli, Tiago Oliveira Cunha, Veronika Cheplygina, 3A52, KDS - 1st year, Mandatory, Specialisation, Lecture
12:00
10:00
w35-41, 43-49
Advanced Security, KSADSEC1KU, Carsten Elmar Schürmann, 3A18, Specialisation, Lecture
12:00
10:00
w35-41, 43-49
Advanced Algorithms, KSADALG1KU, Radu-Cristian Curticapean, 2F12, Specialisation, Lecture
12:00
10:00
w35-41, 43-49
Seminars in Data Science, Leon Derczynski, Luca Maria Aiello, Paolo Burelli, Tiago Oliveira Cunha, Veronika Cheplygina, 4A22, 4A54, KDS - 1st year, Mandatory, Specialisation, Exercises
14:00
12:00
w35-41, 43-49
Advanced Security, KSADSEC1KU, Carsten Elmar Schürmann, 3A18, Specialisation, Exercises
14:00
12:00
w35-41, 43-49
Advanced Algorithms, KSADALG1KU, Radu-Cristian Curticapean, 2F12, Specialisation, Exercises
14:00
12:00
w35-41, 43-49
Advanced Robotics, KSADROB1KU, Andres Rodriguez Vila Faina, Kasper Støy, 5A14-16, Specialisation, Exercises, Lecture
16:00
12:00