Weekly ScheduleSorted by Courses | |||||||||||||||||||||||||||||
Time |
Name, Person |
Room |
Programme |
Course type |
Activity |
||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Algorithmic Fairness, Accountability and Ethics, KSALFAE1KU | |||||||||||||||||||||||||||||
w19 | Friday 10.05.2024 w19 | ||||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Vedran Sekara | Aud 4 (4A60) | KDS - 1st year | Mandatory | Lecture | ||||||||||||||||||||||||
12:00 - 14:00 | Vedran Sekara | 3A54 | KDS - 1st year | Mandatory | Exercises | ||||||||||||||||||||||||
Algorithms and Data Structures, BSALDAS1KU | |||||||||||||||||||||||||||||
w19 | Friday 10.05.2024 w19 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 |
Riko Jacob Thore Husfeldt |
2A52 2A54 |
BDS 1st year | Mandatory | Exercises | ||||||||||||||||||||||||
Algorithms and Data Structures, KSALDAS1KU | |||||||||||||||||||||||||||||
w19 | Wednesday 08.05.2024 w19 | ||||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 |
Riko Jacob Thore Husfeldt |
4A56 4A58 5A60 |
SD - 1st year | Mandatory | Exercises | ||||||||||||||||||||||||
Big Data Processes, KBBIDAP1KU | |||||||||||||||||||||||||||||
w19 | Friday 10.05.2024 w19 | ||||||||||||||||||||||||||||
12:00 - 14:00 |
Michael Anker Petersen Hockenhull Pedro Pereira Alves Ferreira |
Aud 0 (0A27) | DIM - 1st year | Specialisation | Lecture | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 |
Michael Anker Petersen Hockenhull Pedro Pereira Alves Ferreira |
2A20 4A20 4A22 4A54 |
DIM - 1st year | Specialisation | Exercises | ||||||||||||||||||||||||
Co-design, BACODES1KU | |||||||||||||||||||||||||||||
w19 | Wednesday 08.05.2024 w19 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 |
Camilla Vesterberg Christensen Erik Lars-Frederik Grönvall Thomas Binder |
5A14-16 (group) | BDDIT - 2nd year | Mandatory |
Exercises Lecture |
||||||||||||||||||||||||
Friday 10.05.2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
12:00 - 16:00 |
Camilla Vesterberg Christensen Erik Lars-Frederik Grönvall Thomas Binder |
5A14-16 (group) | BDDIT - 2nd year | Mandatory |
Exercises Lecture |
||||||||||||||||||||||||
Computer Systems Performance, KSCOSYP1KU | |||||||||||||||||||||||||||||
w19 | Wednesday 08.05.2024 w19 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Pinar Tözün | 3A52 | CS - 1st year | Specialisation | Lecture | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Pinar Tözün | 3A52 | CS - 1st year | Specialisation | Exercises | ||||||||||||||||||||||||
Data Visualisation Design, KADAVID1KU | |||||||||||||||||||||||||||||
w19 | Wednesday 08.05.2024 w19 | ||||||||||||||||||||||||||||
12:00 - 14:00 |
Annelie Berner Søren Knudsen |
Aud 1 (0A11) | KDDIT - 1st year | Mandatory | Lecture | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 |
Annelie Berner Søren Knudsen |
2A52 2A54 3A52 |
KDDIT - 1st year | Mandatory | Exercises | ||||||||||||||||||||||||
DevOps, Software Evolution and Software Maintenance, BSc, BSDSESM1KU, DevOps, software Evolution and Software Maintenance, MSc, KSDSESM1KU | |||||||||||||||||||||||||||||
w19 | Friday 10.05.2024 w19 | ||||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 |
Helge Pfeiffer Mircea Lungu |
4A14-16 |
CS - 1st year SWU 2nd year SWU 3rd year |
Elective | Lecture | ||||||||||||||||||||||||
12:00 - 14:00 |
Helge Pfeiffer Mircea Lungu |
4A14-16 |
CS - 1st year SWU 2nd year SWU 3rd year |
Elective | Exercises | ||||||||||||||||||||||||
Enterprise Architecture, KBENARC1KU | |||||||||||||||||||||||||||||
w19 | Wednesday 08.05.2024 w19 | ||||||||||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 |
Jaweed Yusuf Agha Kasper Witzke Louise Dorthea Harder Fischer |
Aud 3 (2A56) | DIM - 1st year | Elective | Lecture | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 |
Jaweed Yusuf Agha Kasper Witzke Louise Dorthea Harder Fischer |
2A20 3A54 |
DIM - 1st year | Elective | Exercises | ||||||||||||||||||||||||
Experimental Design in Practice, KAEXDEP1KU | |||||||||||||||||||||||||||||
w19 | Friday 10.05.2024 w19 | ||||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 |
Aske Mottelson Mogens Jacobsen |
Aud 0 (0A27) | KDDIT - 1st year | Mandatory | Lecture | ||||||||||||||||||||||||
12:00 - 14:00 |
Aske Mottelson Mogens Jacobsen |
2A52 2A54 3A52 |
KDDIT - 1st year | Mandatory | Exercises | ||||||||||||||||||||||||
Foundations of Game AI, KGFOGAA1KU, Foundations of Game AI, BSc, BSFOGAA1KU | |||||||||||||||||||||||||||||
w19 | Wednesday 08.05.2024 w19 | ||||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 |
Paolo Burelli Sebastian Risi |
Aud 2 (0A35) |
BDS 3rd year GAMES - 1st year |
Elective | Lecture | ||||||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 |
Paolo Burelli Sebastian Risi |
3A12-14 |
BDS 3rd year GAMES - 1st year |
Elective | Exercises | ||||||||||||||||||||||||
Functional Programming, SWU, BSFUPRO1KU | |||||||||||||||||||||||||||||
w19 | Wednesday 08.05.2024 w19 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 |
Jesper Andreas Bengtson Patrick Bahr |
Aud 1 (0A11) | SWU 2nd year | Mandatory | Lecture | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 |
Jesper Andreas Bengtson Patrick Bahr |
2A12-14 3A12-14 |
SWU 2nd year | Mandatory | Exercises | ||||||||||||||||||||||||
Game World Design, KGGAWOD1KU | |||||||||||||||||||||||||||||
w19 | Friday 10.05.2024 w19 | ||||||||||||||||||||||||||||
12:00 - 16:00 |
Hans-Joachim Backe Toke Krainert |
2F13 | GAMES - 1st year | Elective |
Exercises Lecture |
||||||||||||||||||||||||
Geospatial Data Science, KSGEDAS1KU | |||||||||||||||||||||||||||||
w19 | Wednesday 08.05.2024 w19 | ||||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Michael Szell | Aud 4 (4A60) | KDS - 1st year | Elective | Lecture | ||||||||||||||||||||||||
12:00 - 14:00 | Michael Szell | 2A52 | KDS - 1st year | Elective | Exercises | ||||||||||||||||||||||||
How to make (almost) anything, KSHOMAA1KU | |||||||||||||||||||||||||||||
w19 | Wednesday 08.05.2024 w19 | ||||||||||||||||||||||||||||
12:00 - 14:00 | Andres Rodriguez Vila Faina | 5A14-16 (group) | CS - 1st year | Specialisation | Exercises | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | Andres Rodriguez Vila Faina | 5A14-16 (group) | CS - 1st year | Specialisation | Exercises | ||||||||||||||||||||||||
Introduction to Artificial Intelligence, BSc, BSINARI1KU, Introduction to Artificial Intelligence, MSc, KSINARI1KU | |||||||||||||||||||||||||||||
w19 | Friday 10.05.2024 w19 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Rune Møller Jensen | Aud 0 (0A27) |
SD - 1st year SWU 2nd year SWU 3rd year |
Elective Specialisation |
Lecture | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Rune Møller Jensen |
3A12-14 3A54 |
SD - 1st year SWU 2nd year SWU 3rd year |
Elective Specialisation |
Exercises | ||||||||||||||||||||||||
IT & Work Design, 2011002U | |||||||||||||||||||||||||||||
w19 | Friday 10.05.2024 w19 | ||||||||||||||||||||||||||||
12:00 - 14:00 |
Sisse Finken Vasiliki Baka |
2F12 2F14 2F16 |
GBI 1st year | Mandatory | Exercises | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 |
Sisse Finken Vasiliki Baka |
2F12 2F14 2F16 |
GBI 1st year | Mandatory | Exercises | ||||||||||||||||||||||||
IT Governance & Quality Management, 2013001U | |||||||||||||||||||||||||||||
w19 | Wednesday 08.05.2024 w19 | ||||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 |
Adam Victor Bøje Cancan Wang Sanna-Maria Marttila |
4A14-16 | GBI 3rd year | Mandatory | Lecture | ||||||||||||||||||||||||
12:00 - 14:00 |
Adam Victor Bøje Cancan Wang Sanna-Maria Marttila |
4A14-16 | GBI 3rd year | Mandatory | Exercises | ||||||||||||||||||||||||
IT-enabled Process Improvement, 2012002U | |||||||||||||||||||||||||||||
w19 | Friday 10.05.2024 w19 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 |
Emilie Christine Frees Horneman Lene Nielsen Marcelo Daniel Sauro Oliver Krancher Rune Josefsen |
Aud 2 (0A35) | GBI 2nd year | Mandatory | Lecture | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 |
Emilie Christine Frees Horneman Lene Nielsen Marcelo Daniel Sauro Oliver Krancher Rune Josefsen |
2A12-14 | GBI 2nd year | Mandatory | Exercises | ||||||||||||||||||||||||
Large Scale Data Analysis, BSLASDA1KU | |||||||||||||||||||||||||||||
w19 | Friday 10.05.2024 w19 | ||||||||||||||||||||||||||||
12:00 - 14:00 |
Maria Sinziiana Astefanoaei Zoi Kaoudi |
Aud 2 (0A35) | BDS 2nd year | Mandatory | Lecture | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 |
Maria Sinziiana Astefanoaei Zoi Kaoudi |
4A14-16 | BDS 2nd year | Mandatory | Exercises | ||||||||||||||||||||||||
Linear Algebra and Probability, KSLIALP1KU | |||||||||||||||||||||||||||||
w19 | Friday 10.05.2024 w19 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Rasmus Ejlers Møgelberg | 3A52 | CS - 1st year | Specialisation | Exercises | ||||||||||||||||||||||||
Mobile App Development, KSMOAPD1KU | |||||||||||||||||||||||||||||
w19 | Wednesday 08.05.2024 w19 | ||||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 |
Beatrice Y Ambrosi De M Verzier Payam Zahadat |
Aud 3 (2A56) | SD - 1st year | Specialisation | Lecture | ||||||||||||||||||||||||
12:00 - 14:00 |
Beatrice Y Ambrosi De M Verzier Payam Zahadat |
2A12-14 | SD - 1st year | Specialisation | Exercises | ||||||||||||||||||||||||
Natural Language Processing and Deep Learning, BSNLPDL2KU | |||||||||||||||||||||||||||||
w19 | Wednesday 08.05.2024 w19 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Rob van der Goot | Aud 2 (0A35) | BDS 2nd year | Mandatory | Lecture | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Rob van der Goot |
3A18 3A54 |
BDS 2nd year | Mandatory | Exercises | ||||||||||||||||||||||||
Playable Media, KGPLMED1KU | |||||||||||||||||||||||||||||
w19 | Wednesday 08.05.2024 w19 | ||||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Hanna Elina Wirman | 2F16 | GAMES - 1st year | Elective | Lecture | ||||||||||||||||||||||||
12:00 - 14:00 | Hanna Elina Wirman | 2F16 | GAMES - 1st year | Elective | Exercises | ||||||||||||||||||||||||
Process Innovation, KBPRINN2KU | |||||||||||||||||||||||||||||
w19 | Wednesday 08.05.2024 w19 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 |
Daniel Fürstenau Thomas Buchholdt |
Aud 0 (0A27) | DIM - 1st year | Mandatory | Lecture | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 |
Daniel Fürstenau Thomas Buchholdt |
ScrollBar (0E01) | DIM - 1st year | Mandatory | Exercises | ||||||||||||||||||||||||
Program Verification, BSc, BSPRVER1KU, Program Verification, MSc, KSPRVER1KU | |||||||||||||||||||||||||||||
w19 | Wednesday 08.05.2024 w19 | ||||||||||||||||||||||||||||
12:00 - 14:00 | Jesper Andreas Bengtson | 2F14 |
CS - 1st year SWU 2nd year SWU 3rd year |
Elective | Lecture | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | Jesper Andreas Bengtson | 2F14 |
CS - 1st year SWU 2nd year SWU 3rd year |
Elective | Exercises | ||||||||||||||||||||||||
Programming and Data Processing, KBPRDAP1KU | |||||||||||||||||||||||||||||
w19 | Friday 10.05.2024 w19 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Baki Cakici | Aud 1 (0A11) | DIM - 1st year | Mandatory | Lecture | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Baki Cakici |
2A18 2A20 4A20 4A22 |
DIM - 1st year | Mandatory | Lecture | ||||||||||||||||||||||||
Projects in Data Science, BSPRDAS1KU | |||||||||||||||||||||||||||||
w19 | Wednesday 08.05.2024 w19 | ||||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 |
Théo Sourget Veronika Cheplygina |
Aud 2 (0A35) | BDS 1st year | Mandatory | Lecture | ||||||||||||||||||||||||
12:00 - 14:00 |
Théo Sourget Veronika Cheplygina |
3A52 4A20 4A22 |
BDS 1st year | Mandatory | Exercises | ||||||||||||||||||||||||
Reflections on Data Science, BSREDAS1KU | |||||||||||||||||||||||||||||
w19 | Friday 10.05.2024 w19 | ||||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 |
Anna Rogers Toine Bogers |
4A58 Aud 3 (2A56) |
BDS 3rd year | Mandatory | Lecture | ||||||||||||||||||||||||
12:00 - 14:00 |
Anna Rogers Toine Bogers |
4A58 Aud 3 (2A56) |
BDS 3rd year | Mandatory | Exercises | ||||||||||||||||||||||||
User experience og webprogrammering, BSUSEXW1KU | |||||||||||||||||||||||||||||
w19 | Friday 10.05.2024 w19 | ||||||||||||||||||||||||||||
12:00 - 14:00 |
Anders Schaumann Morten Roed Frederiksen |
Aud 1 (0A11) | SWU 1st year | Mandatory | Lecture | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 |
Anders Schaumann Morten Roed Frederiksen |
2A12-14 3A12-14 |
SWU 1st year | Mandatory | Exercises | ||||||||||||||||||||||||
User Interface Design, BAUSIND1KU | |||||||||||||||||||||||||||||
w19 | Wednesday 08.05.2024 w19 | ||||||||||||||||||||||||||||
12:00 - 14:00 |
Adam Grzegorz Heleniak Anders Sundnes Løvlie Jeppe Henckel |
3A12-14 | BDDIT - 1st year | Mandatory | Lecture | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 |
Adam Grzegorz Heleniak Anders Sundnes Løvlie Jeppe Henckel |
3A18 4A20 4A22 |
BDDIT - 1st year | Mandatory | Exercises | ||||||||||||||||||||||||
Algorithmic Problem Solving, BSc, Algorithmic Problem Solving, MSc, KSALPRS1KU | |||||||||||||||||||||||||||||
w19 | Wednesday 08.05.2024 w19 | ||||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 |
Martin Aumüller Riko Jacob |
Aud 3 (2A56) |
BDS 3rd year KDS - 1st year |
Elective | Lecture | ||||||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 |
Martin Aumüller Riko Jacob |
2A20 2A52 |
BDS 3rd year KDS - 1st year |
Elective | Exercises | ||||||||||||||||||||||||
Study Lab | |||||||||||||||||||||||||||||
w19 | Wednesday 08.05.2024 w19 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | _NN | 3A50 (StudyLab) | SD - 1st year | Study Lab | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | _NN | 3A50 (StudyLab) | KDDIT - 1st year | Study Lab | |||||||||||||||||||||||||
12:00 - 14:00 | _NN | 3A50 (StudyLab) | SWU 2nd year | Study Lab | |||||||||||||||||||||||||
Thursday 09.05.2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
12:00 - 14:00 | _NN | 3A50 (StudyLab) | SWU 2nd year | Study Lab | |||||||||||||||||||||||||
Friday 10.05.2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | _NN | 3A50 (StudyLab) | SWU 1st year | Study Lab | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | _NN | 4A56 | BDS 1st year | Study Lab |