Time
What, –
Code
Course, –, –, –
Subgroup
Teacher
Room, URL
w35 Monday 2023-08-28 w35
08:00 - 2023-08-29 13:00 Take-Home Exam (retake) 5MR286 Asyl- och flyktingrätt
  Tuesday 2023-08-29
08:30 - 10:00 Lecture 5MR285 Mänskliga rättigheter – en kritisk analys Helen Lindberg Zoom
10:30 - 12:00 Lecture 5MR285 Mänskliga rättigheter – en kritisk analys Helen Lindberg Zoom
  Thursday 2023-08-31
13:00 - 14:30 Lecture 5MR286 Asyl- och flyktingrätt Maria Bexelius 219
15:00 - 16:30 Lecture 5MR286 Asyl- och flyktingrätt Maria Bexelius 219
w36 Monday 2023-09-04 w36
08:30 - 10:00 Lecture 5MR285 Mänskliga rättigheter – en kritisk analys Helen Lindberg Zoom
10:30 - 12:00 Lecture 5MR285 Mänskliga rättigheter – en kritisk analys Helen Lindberg Zoom
  Wednesday 2023-09-06
08:30 - 12:00 Group Seminar 5MR286 Asyl- och flyktingrätt MR2 basgrupp Maria Bexelius Annan plats
  Thursday 2023-09-07
13:00 - 14:30 Seminar 5MR286 Asyl- och flyktingrätt Maria Bexelius 219
15:00 - 15:40 Seminar 5MR286 Asyl- och flyktingrätt Maria Bexelius 219
  Friday 2023-09-08
08:30 - 12:00 Group Seminar 5MR285 Mänskliga rättigheter – en kritisk analys MR2 basgrupp Helen Lindberg, INAKTIV Helen Lindberg Annan plats
w37 Monday 2023-09-11 w37
08:30 - 10:00 Lecture 5MR285 Mänskliga rättigheter – en kritisk analys Helen Lindberg Zoom
10:30 - 12:00 Lecture 5MR285 Mänskliga rättigheter – en kritisk analys Helen Lindberg Zoom
  Friday 2023-09-15
08:30 - 12:00 Group Seminar 5MR286 Asyl- och flyktingrätt MR2 basgrupp Annan plats
w38 Monday 2023-09-18 w38
13:00 - 14:30 Seminar 5MR286 Asyl- och flyktingrätt Maria Bexelius 219
15:00 - 15:40 Seminar 5MR286 Asyl- och flyktingrätt Maria Bexelius 219
  Friday 2023-09-22
08:30 - 12:00 Group Seminar 5MR285 Mänskliga rättigheter – en kritisk analys MR2 basgrupp Helen Lindberg, INAKTIV Helen Lindberg Annan plats
w39 Monday 2023-09-25 w39
08:30 - 10:00 Lecture 5MR285 Mänskliga rättigheter – en kritisk analys Helen Lindberg Zoom
10:30 - 12:00 Lecture 5MR285 Mänskliga rättigheter – en kritisk analys Helen Lindberg Zoom
  Tuesday 2023-09-26
08:30 - 12:00 Group Seminar 5MR286 Asyl- och flyktingrätt MR2 basgrupp Maria Bexelius Annan plats
  Wednesday 2023-09-27
13:00 - 14:30 Seminar 5MR286 Asyl- och flyktingrätt Maria Bexelius 219
15:00 - 15:40 Seminar 5MR286 Asyl- och flyktingrätt Maria Bexelius 219
w40 Thursday 2023-10-05 w40
08:30 - 12:00 Group Seminar 5MR286 Asyl- och flyktingrätt MR2 basgrupp Maria Bexelius Annan plats
  Friday 2023-10-06
13:00 - 14:30 Seminar 5MR286 Asyl- och flyktingrätt Maria Bexelius 219
15:00 - 15:40 Seminar 5MR286 Asyl- och flyktingrätt Maria Bexelius 219
w42 Monday 2023-10-16 w42
08:30 - 12:00 Group Seminar 5MR285 Mänskliga rättigheter – en kritisk analys MR2 basgrupp Helen Lindberg, INAKTIV Helen Lindberg Annan plats
  Wednesday 2023-10-18
08:30 - 10:00 Lecture 5MR285 Mänskliga rättigheter – en kritisk analys Helen Lindberg 108
10:30 - 12:00 Lecture 5MR285 Mänskliga rättigheter – en kritisk analys Helen Lindberg 108
13:00 - 16:30 Group Seminar 5MR286 Asyl- och flyktingrätt MR2 basgrupp Maria Bexelius Annan plats
  Thursday 2023-10-19
13:00 - 14:30 Seminar 5MR286 Asyl- och flyktingrätt Maria Bexelius 219
15:00 - 15:40 Seminar 5MR286 Asyl- och flyktingrätt Maria Bexelius 219
w43 Monday 2023-10-23 w43
08:30 - 12:00 Group Seminar 5MR285 Mänskliga rättigheter – en kritisk analys MR2 basgrupp Helen Lindberg, INAKTIV Helen Lindberg Annan plats
  Tuesday 2023-10-24
08:30 - 10:00 Lecture 5MR285 Mänskliga rättigheter – en kritisk analys Helen Lindberg 108
10:30 - 12:00 Lecture 5MR285 Mänskliga rättigheter – en kritisk analys Helen Lindberg 108
13:00 - 16:30 Group Seminar 5MR286 Asyl- och flyktingrätt MR2 basgrupp Maria Bexelius Annan plats
  Wednesday 2023-10-25
13:00 - 14:30 Seminar 5MR286 Asyl- och flyktingrätt Maria Bexelius 219
15:00 - 16:30 Seminar 5MR286 Asyl- och flyktingrätt Maria Bexelius 219
  Thursday 2023-10-26
08:00 - 2023-10-27 13:00 Take-Home Exam 5MR285 Mänskliga rättigheter – en kritisk analys Helen Lindberg
w44 Monday 2023-10-30 w44
10:30 - 12:00 Course introduction 5MR288 Klimatförändring och mänskliga rättigheter Johanna Ohlsson 218
  Tuesday 2023-10-31
08:00 - 2023-11-01 13:00 Take-Home Exam 5MR286 Asyl- och flyktingrätt Maria Bexelius
w45 Monday 2023-11-06 w45
13:00 - 14:30 Lecture 5IN137, 5MR287 Rasism och diskriminering Helen Lindberg 219
15:00 - 16:30 Lecture 5IN137, 5MR287 Rasism och diskriminering Helen Lindberg 219
  Tuesday 2023-11-07
13:00 - 14:30 Lecture 5MR288 Klimatförändring och mänskliga rättigheter Johanna Ohlsson 220
15:00 - 16:30 Lecture 5MR288 Klimatförändring och mänskliga rättigheter Johanna Ohlsson 220
w46 Tuesday 2023-11-14 w46
10:00 - 11:30 Lecture 5IN137, 5MR287 Rasism och diskriminering Helen Lindberg 108
13:00 - 14:30 Lecture 5IN137, 5MR287 Rasism och diskriminering Helen Lindberg 219
15:00 - 16:30 Lecture 5IN137, 5MR287 Rasism och diskriminering Helen Lindberg 219
  Wednesday 2023-11-15
13:00 - 14:30 Seminar 5MR288 Klimatförändring och mänskliga rättigheter Johanna Ohlsson 220
15:00 - 16:30 Seminar 5MR288 Klimatförändring och mänskliga rättigheter Johanna Ohlsson 220
w47 Monday 2023-11-20 w47
13:00 - 14:30 Lecture 5IN137, 5MR287 Rasism och diskriminering Helen Lindberg Zoom
15:00 - 16:30 Lecture 5IN137, 5MR287 Rasism och diskriminering Helen Lindberg Zoom
w48 Monday 2023-11-27 w48
13:00 - 14:30 Lecture 5IN137, 5MR287 Rasism och diskriminering Helen Lindberg 219
15:00 - 16:30 Lecture 5IN137, 5MR287 Rasism och diskriminering Helen Lindberg 219
  Tuesday 2023-11-28
13:00 - 14:30 Seminar 5MR288 Klimatförändring och mänskliga rättigheter Johanna Ohlsson 219
15:00 - 16:30 Seminar 5MR288 Klimatförändring och mänskliga rättigheter Johanna Ohlsson 219
w49 Monday 2023-12-04 w49
13:00 - 14:30 Seminar 5MR288 Klimatförändring och mänskliga rättigheter Emma Molin 220
15:00 - 16:30 Seminar 5MR288 Klimatförändring och mänskliga rättigheter Emma Molin 220
  Wednesday 2023-12-06
10:30 - 12:00 Workshop 5MR178-179, 5MR287-288, 5MR351 Funktionshinder och mänskliga rättigheter, Mänskliga rättigheter och demokrati, Rasism och diskriminering, Klimatförändring och mänskliga rättigheter, Examensarbete för kandidatexamen, mänskliga rättigheter Hannah Holgersson 220
15:00 - 16:30 Workshop 5MR438-439, 5MR568 Human Rights and Democracy in Politics , Human Rights and Democracy Clinic, Part I, Graduate Seminar in Current Research on Human Rights and Democracy Hannah Holgersson 220
  Thursday 2023-12-07
14:00 - 15:30 Workshop 5MR438-439, 5MR568 Human Rights and Democracy in Politics , Human Rights and Democracy Clinic, Part I, Graduate Seminar in Current Research on Human Rights and Democracy Hannah Holgersson 219
  Friday 2023-12-08
13:00 - 14:30 Lecture 5IN137, 5MR287 Rasism och diskriminering Helen Lindberg 108
15:00 - 16:30 Lecture 5IN137, 5MR287 Rasism och diskriminering Helen Lindberg 108
w50 Monday 2023-12-11 w50
13:00 - 14:30 Lecture 5MR288 Klimatförändring och mänskliga rättigheter Johanna Ohlsson 219
15:00 - 16:30 Lecture 5MR288 Klimatförändring och mänskliga rättigheter Johanna Ohlsson 219
  Wednesday 2023-12-13
13:00 - 14:30 Lecture 5IN137, 5MR287 Rasism och diskriminering Helen Lindberg 108
15:00 - 16:30 Lecture 5IN137, 5MR287 Rasism och diskriminering Helen Lindberg 108
w51 Monday 2023-12-18 w51
08:30 - 10:00 Lecture 5IN137, 5MR287 Rasism och diskriminering Helen Lindberg 219
10:30 - 12:00 Lecture 5MR288 Klimatförändring och mänskliga rättigheter Johanna Ohlsson 219
  Tuesday 2023-12-19
08:00 - 2023-12-20 13:00 Written Exam (retake) 5MR286 Asyl- och flyktingrätt Maria Bexelius
w1 Friday 2024-01-05 w1
13:00 - 14:30 Seminar 5MR288 Klimatförändring och mänskliga rättigheter Johanna Ohlsson 221
w2 Monday 2024-01-08 w2
09:00 - 12:00 Written Exam 5IN137, 5MR287 Rasism och diskriminering Helen Lindberg 219
  Tuesday 2024-01-09
08:00 - 2024-01-10 13:00 Take-Home Exam 5MR288 Klimatförändring och mänskliga rättigheter Johanna Ohlsson